Page 197 of 252 FirstFirst ... 97147187193194195196197198199200201207247 ... LastLast
Results 3,921 to 3,940 of 5037

Thread: Νέα από την βιομηχανία των videogames!

  1. #3921
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Είναι σε μεγάλο βαθμό φυσιολογικό και αναμενόμενο να υπάρχει μία αύξηση στις τιμές λόγω της αύξησης του κόστους παραγωγής από τα στούντιο γενικότερα, μην ξεχνάμε όμως μιας και αναφέρθηκαν στις αυξήσεις συνδρομών (NetFlix κλπ) ότι και οι συνδρομές plus αυξήθηκαν κατά 20% (από τα 50 στα 60 ευρώ).

    Από την άλλη μιλάνε για αύξηση του κόστους παραγωγής του παιχνιδιού (production values βασικά *υπάρχει και αύξηση σε άλλα θα τα πούμε αργότερα ανοίγω αστερίσκο) αλλά όχι ότι το κόστος του υλικού έχει μειωθεί κατακόρυφα (οπτικοί δίσκοι, αφαίρεση των manuals, κλπ, μείωση κόστους διανομής, ψηφιακή διανομή). Μην παραβλέπουμε και το γεγονός ότι - εάν δεν κάνω πολύ λάθος - έχουν αυξηθεί κατακόρυφα και οι αριθμοί στις πωλήσεις των τίτλων σε σχέση με παλαιότερα που υπήρχαν αρκετά - έως πολύ - λιγότεροι χρήστες αφενώς, αφετέρου υπήρχε και μεγάλο πρόβλημα πειρατείας (κάτι που στις τελευταίες δύο γενεές έχει εκλείψει σε τεράστιο βαθμό).

    Δεν λέω ότι είναι παράλογο, αλλά η αύξηση των τιμών συνήθως πάει οριζόντια, είτε αφορά στούντιο που ξοδεύει δεκάδες εκατομμυρίων για την παραγωγή ενός τίτλου, είτε μιλάμε για ένα στούντιο που έχει χαμηλά production values και δεν σέβεται τους πελάτες του βγάζοντας έναν κακοφτιαγμένο, γεμάτο bugs, τίγκα στα προβλήματα μισοφτιαγμένο παιχνίδι και ουσιαστικά ζητάει στους χρήστες να κάνουν το beta testing ενώ παράλληλα να χρηματοδοτήσουν (μέσω DLC, κλπ όμορφα) την τελική παραγωγή και πιθανή ολοκλήρωση/ραφινάρισμα του τίτλου. Είπα DLC και θυμήθηκα ότι οι εταιρείες βγάζουν και από αυτά και άλλα κολπάκια ένα σκασμό λεφτά επειδή βγάζουν από την μύγα ξύγκι. Αλλά προφανώς αυτά που προανέφερα για όσους κάνουν αυτές τις συζητήσεις είναι "άσχετα" θέματα...

    Μην ξεχνάμε επίσης, το παράλογο της όλης συζήτησης για τα κόστη των παιχνιδιών. Οι εταιρείες που γκρινιάζουν για αυτά, ξοδεύουν μεν δεκάδες εκατομμύρια στην παραγωγή αλλά έως και εκατοντάδες δηλαδή περισσότερα στην *προώθηση/διαφήμιση τους (ο αστερίσκος που άνοιξα παραπάνω), ακόμη και αν πρόκειται να είναι το πιο δημοφιλές παιχνίδι που έχει βγει ποτέ. Προφανώς όπως το βλέπω εγώ, η αύξηση της τιμής που συζητείται δεν θα είναι για να δώσει μεγαλύτερη επιστροφή στον παραγωγό (developer) που μπορεί να έχει ίσως κάποιο μικρό κέρδος, αλλά κυρίως πολύ μεγαλύτερα κέρδη στον εκδότη (publisher). Ίσως να περιόριζαν λίγο τις υπερβολές και να επικεντρωθούν στην ουσία;

    Τέλος πάντων, μία αύξηση από τα 60 στα 70 δολάρια που λέει το άρθρο (αν και όπως το βλέπω εγώ θα είναι από τα 70 στα 80 ευρώ) εν τέλει για κάτι που σου προσφέρει πολλές ώρες απόλαυσης δεν είναι και κάτι τρομερό, φτάνει όπως είπα να δούμε το πως και γιατί θα γίνει αυτό. Αν είναι να γίνει αύξηση σε συγκεκριμένους τίτλους λόγω ποιότητας παραγωγής κλπ να πω ΟΚ (θα μου πεις ποιος θα αναλάβει την ευθύνη να το κρίνει αυτό και πως ακριβώς, μιας και μεγάλα κόστη παραγωγής δεν είναι φυσικά και εγγύηση ποιότητας), αλλά αν είναι να γίνει οριζόντια αύξηση στο σύνολο των τίτλων είτε το αξίζουν είτε όχι και να συμπαρασείρει και τα μέτρια και τα κακά, θα συμπαρασείρει και τα indies (που ΟΚ μερικά είναι υπέροχα και προφανώς το αξίζουν) και τα arcades και τα πάντα, νομίζω ότι δεν είναι σωστό και προφανώς υπάρχει πρόβλημα στο όλο σκεφτικό εφαρμογής που συνήθως γίνεται (και πιθανόν θα γίνει).

    Από την άλλη για να συμβαίνει τόσο καιρό (γιατί δεν είναι κάτι νέο ή που θα γίνει, συμβαίνει πολλά χρόνια τώρα) θα έλεγα ότι μπορούν και το κάνουν άρα εκ του αποτελέσματος ίσως δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε και να παραμείνουν τα πράγματα ως έχουν; Εταιρείες κλείνουν θα μου πεις, αναδιοργανώνονται, κλπ αλλά πάντα γινόταν και θα γίνεται αυτό και δεν είναι απαραίτητα ευθύνη κόστους και αποτυχίας ενός τίτλου αλλά καθαρά επιλογών άλλων τρίτων. Στην αρχή των γενεών κονσολών μας διαφημίζουν το πόσο εύκολο και σύντομο θα είναι να φτιάξεις ένα παιχνίδι και στο τέλος τους πόσο έχουν φουσκώσει τα έξοδα και οι ημερομηνίες παραγωγής. Κάθε φορά η ίδια συζήτηση.

  2. #3922
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Από ότι φαίνεται θα πάει απο 70 στα 80 ευρώ...
    Συμφωνώ με αυτά που λες Νεκτάριε, αλλά για να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου πλέον οι τιμές των παιχνιδιών πέφτουν πάρα πολύ γρήγορα. Και στην προηγούμενη γενιά γινόταν αλλά στην τωρινή είναι ακόμα πιο έντονο το φαινόμενο.
    Βρίσκεις άπειρα παιχνίδια κάτω από 20€ είτε στο store είτε σε καταστήματα. Εγώ προσωπικά αν εξαιρέσω collector's και special editions δεν έχω δώσει για άλλο παιχνίδι πάνω από 30€ (πλην 2-3 στην αρχή της γενιάς).
    Επίσης σε αυτή την γενιά είδαμε και αρκετά παιχνίδια σε τιμές 30-40€. ΠΧ Uncharted lost legacy που από πλευράς διάρκειας και παραγωγής είναι μεγαλύτερο από τα 3 πρώτα της σειράς.
    Γενικά από τις τιμές των παιχνιδιών είμαι ευχαριστημένος, είδαμε ναι μεν ακριβές συλλεκτικές, αλλά θεωρώ πως το gaming είναι πιο φθηνό από ποτέ.
    Το θέμα από ότι έχω καταλάβει είναι πλέον οτι αν ένα παιχνίδι ΑΑΑ δεν πάει καλά σε πωλήσεις ίσως σημαίνει και καταστροφή του studio.
    Spoiler!

  3. #3923
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω ειλικρινα απορω πως διαβολο ακομα πληρωνουμε 50 και 60 ευρω παιχνιδια οπως το Last of Us 2. Ειλικρινα απορω. Θα μου πεις γι αυτο εχουμε DLC, γι αυτο εχουμε microtransactions κλπ.

    Οτι πληρωνω μια παραγωγη οπως το Last of Us 2 τόσο όσο πλήρωνα το Jak and Daxter στο PS2... (αν το παρω απο σκρουτζ)

    Δεν μπορω να πω οτι δεν βρισκω λογικοτατη την αυξηση της τιμης. Θα ήθελα όμως εαν γινει αυτο, να ελλατωθουν σημαντικα τα DLC (δηλαδη να ειναι λιγα και πραγματικα ουσιωδη οσα βγαινουν) και να εξαλειφθουν τα microtransactions. Δυστυχως αυτο δεν θα γινει ή αν γινει θα γινει για πολυ λιγο διαστημα απλα για ξεκαρφωμα και μετα θα πεσουν ολοι παλι στα Microtransactions και στα χαζοDLC γιατι τα λεφτα ειναι πολλα.

    Παντως το επιχειρημα τους στεκει, ειναι λογικο και εγω δεν θα φερω αντιρρηση περαν αυτων που ειπα παραπανω.

  4. #3924
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όχι, το επιχείρημά τους ΔΕΝ στέκει.

    Αν διαβάσατε το μεγάλο ομολογουμένως προηγούμενο ποστ μου, θα μεταφράζατε τις τωρινές δηλώσεις ως: "μας άρεσε που δούλευε η βιομηχανία με τεράστια επιστροφή κερδών τις εποχές 1995-2005, και από τότε βγάζει ολοένα και μικρότερη. Ε, αυτό θέλουμε να το αλλάξουμε τώρα, ώστε οι publishers να βγάζουν παραπάνω φράγκα".

    Είναι τόσο απλό.

    Βγάλτε μικρότερα παιχνίδια και βγάλτε τιμές με κλίμακα. Παιχνίδια άψογης ποιότητας, αλλά των 4-5 ωρών έως 200 ωρών (τα οποία με είναι με βαρετό, επαναλαμβανόμενο gameplay που καλύπτεται μέσω του δήθεν στόρυ). Ξεκινήστε με 20 ευρώ και φτάστε στα 60-70 ευρώ. ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.

    Οι δικαιολογίες που ακούω, είναι ΜΟΝΟ για 2 λόγους: επειδή οι devs φτύνουν (εργασιακώς) αίμα και πληρώνονται λίγο + οι publishers έχουν γίνει άπληστοι.

    Και προς τις δύο μεριές λέω, devs-pubs: δεν μας ενδιαφέρει (εμάς τους καταναλωτές).

    Devs: οι νεότεροι ήξεραν από πριν σε ποια βιομηχανία πάνε να εργαστούν με ότι αυτό συνεπάγεται. Οι παλαιότεροι είναι ΛΙΑΝ απαράδεκτοι γιατί δεν έχουν συνδικαλιστεί (με την σωστή έννοια και όχι την ελληνική = στόχος είναι το ξύσιμο) και γιατί δεν έχουν θεσπίσει τα εργασιακά/μισθολογικά δικαιώματά τους.

    Οπότε;
    Τι;
    Εμείς οι καταναλωτές θα βγάζουμε συνέχεια το φίδι από την τρύπα;

    Βαράτε DLC, βαράτε MTX, βαράτε απαράδεκτες τιμές στις σπέσιαλ εκδόσεις (που κάποτε ΔΕΝ θεωρούνταν σπέσιαλ αλλά στάνταρντ) και δεν βγάζουμε ΚΙΧ.
    Τώρα πετάτε δηλώσεις ώστε να σας λυπηθούμε και να δεχτούμε την 10 δολάρια/ευρώ αύξηση κατώτερων τιμών;

    Έχουμε γίνει ηλίθιοι όλοι μαζί μου φαίνεται και δεν βλέπουμε την πραγματική αλήθεια;

  5. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Christos33 (03-07-2020),gRim (03-07-2020),jk_blue_tiger (03-07-2020),Nek_Food (03-07-2020)

  6. #3925
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εγω ειλικρινα απορω πως διαβολο ακομα πληρωνουμε 50 και 60 ευρω παιχνιδια οπως το Last of Us 2. Ειλικρινα απορω. Θα μου πεις γι αυτο εχουμε DLC, γι αυτο εχουμε microtransactions κλπ.

    Οτι πληρωνω μια παραγωγη οπως το Last of Us 2 τόσο όσο πλήρωνα το Jak and Daxter στο PS2... (αν το παρω απο σκρουτζ)

    Δεν μπορω να πω οτι δεν βρισκω λογικοτατη την αυξηση της τιμης. Θα ήθελα όμως εαν γινει αυτο, να ελλατωθουν σημαντικα τα DLC (δηλαδη να ειναι λιγα και πραγματικα ουσιωδη οσα βγαινουν) και να εξαλειφθουν τα microtransactions. Δυστυχως αυτο δεν θα γινει ή αν γινει θα γινει για πολυ λιγο διαστημα απλα για ξεκαρφωμα και μετα θα πεσουν ολοι παλι στα Microtransactions και στα χαζοDLC γιατι τα λεφτα ειναι πολλα.

    Παντως το επιχειρημα τους στεκει, ειναι λογικο και εγω δεν θα φερω αντιρρηση περαν αυτων που ειπα παραπανω.
    Καλά τα λες αλλά όσο καλό κ να είναι το παιχνίδι ,χωρίς multiplayer δεν πρόκειται να δώσω 80 ευρώ με το τίποτα κ σε 5 μέρες να ψάχνω άλλο παιχνίδι γιατί εγώ αν πιάσω ένα παιχνίδι σε 5-6 μέρες το έχω τελειώσει, εκτός κ αν το πιπίλαω για να έχω κάτι να παίζω.


    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  7. #3926
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Καλά τα λες αλλά όσο καλό κ να είναι το παιχνίδι ,χωρίς multiplayer δεν πρόκειται να δώσω 80 ευρώ με το τίποτα κ σε 5 μέρες να ψάχνω άλλο παιχνίδι γιατί εγώ αν πιάσω ένα παιχνίδι σε 5-6 μέρες το έχω τελειώσει, εκτός κ αν το πιπίλαω για να έχω κάτι να παίζω.


    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Εκεί πάνε ανάλογα τα γούστα.
    Εγώ ακόμα TLOU2 παίζω και είμαι στο δεύτερο playthrough και δεν το έχω βαρεθεί ούτε δευτερόλεπτο.
    Multiplayer μετά από 1 ώρα το 99% των παιχνιδιών που έχω δοκιμάσει τα βαριέμαι και δεν τα ακουμπάω...
    Προτιμώ να στηρίξω οικονομικά μια ποιοτική δουλειά παρά ένα generic multiplayer...
    Spoiler!

  8. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Slay (03-07-2020)

  9. #3927
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Καλά τα λες αλλά όσο καλό κ να είναι το παιχνίδι ,χωρίς multiplayer δεν πρόκειται να δώσω 80 ευρώ με το τίποτα κ σε 5 μέρες να ψάχνω άλλο παιχνίδι γιατί εγώ αν πιάσω ένα παιχνίδι σε 5-6 μέρες το έχω τελειώσει, εκτός κ αν το πιπίλαω για να έχω κάτι να παίζω.


    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Προφανως εσυ αποφασιζεις τι πληρωνεις και τι οχι, ομως ο χρονος δεν εχει απαραιτητα σχεση με την τιμη. Η ποιοτητα δεν εχει επισης καμμια σχεση με τον χρονο. Θες να μου πεις οτι αν σου δωσω ενα παιχνιδι που εχει 500 ωρες campaign και ειναι το πιο βαρετο πραγμα εβερ, οτι θα δικαιολογησεις την αγορα του μπροστα σε ενα TLOU2 και θα το προτιμησεις? Η εμπειρια ειναι το θεμα.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (03-07-2020),Slay (03-07-2020)

  11. #3928
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Προφανως εσυ αποφασιζεις τι πληρωνεις και τι οχι, ομως ο χρονος δεν εχει απαραιτητα σχεση με την τιμη. Η ποιοτητα δεν εχει επισης καμμια σχεση με τον χρονο. Θες να μου πεις οτι αν σου δωσω ενα παιχνιδι που εχει 500 ωρες campaign και ειναι το πιο βαρετο πραγμα εβερ, οτι θα δικαιολογησεις την αγορα του μπροστα σε ενα TLOU2 και θα το προτιμησεις? Η εμπειρια ειναι το θεμα.
    Ναι σίγουρα αλλά μιας κ είπες TLOU2 στο προηγούμενο είχαν multiplayer κ σε αυτό το έβγαλαν για να μειώσουν το κόστος κ να ασχοληθουν με το story, αν είχαν βγάλει κ multiplayer εγώ πιστεύω θα είχε ακόμα περισσότερες πωλήσεις κ όχι να λένε μεγάλο κόστος παρτε αλλά δέκα ευρώ πάνω.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Christos33; 03-07-2020 at 12:14.

    xbox:Christoforo7s

  12. #3929
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default Νέα από την βιομηχανία των videogames!

    Παιχνίδια που έχουν ήδη mtx δεν δικαιολογείται η αύξηση της τιμής.

    Παιχνίδια σαν το LoU + GoW όμως μου φαίνεται λογικό να ανέβουν κάποια στιγμή.

    Επίσης όλα τα open world RPGs πρέπει να ακολουθήσουν το μοντέλο που έχει η Ubi με τα AC πλέον. Εξαιρετικό post launch support αλλά με mtx και όλοι είναι ευχαριστημένοι.

    (Γκουχ γκουχ... BioWare)
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  13. #3930
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Τι είναι το mtx;;;
    Spoiler!

  14. #3931
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Τι είναι το mtx;;;
    Microtransactions
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  15. #3932
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Microtransactions
    Ούτε που μου πήγε το μυαλό
    Spoiler!

  16. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Kane (06-07-2020)

  17. #3933
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Παιχνίδια που έχουν ήδη mtx δεν δικαιολογείται η αύξηση της τιμής.

    Παιχνίδια σαν το LoU + GoW όμως μου φαίνεται λογικό να ανέβουν κάποια στιγμή.

    Επίσης όλα τα open world RPGs πρέπει να ακολουθήσουν το μοντέλο που έχει η Ubi με τα AC πλέον. Εξαιρετικό post launch support αλλά με mtx και όλοι είναι ευχαριστημένοι.

    (Γκουχ γκουχ... BioWare)
    Παιχνίδια που έχουν mtx, περισσότερο θα πούλαγαν αν ήταν free (μιλάω για multiplayer).

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  18. #3934

    Default

    Και με τα παιχνίδια να πηγαίνουν ήδη στο 50% digital και προσωπική πρόβλεψη ότι θα ξεπεράσουν το 70% στην επόμενη γενιά, γιατί δε ζητάνε πιο δίκαιη μοιρασιά με τα stores. Αυτό το 30% που κερδίζει η Σόνι, το steam, ΜΣ κτλ δεν είναι υπερβολικό; Γιατί να ζητάνε μόνο από το γκειμερ; 30% δίναν στο ριτειλερ, με ποια λογική 30% στο digi store?

  19. #3935
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Υποθέτεις ότι είναι 30% σε αυτά τα ονλινε μαγαζιά που παίρνει η ιδιοκτήτρια εταιρεία ή όντως έχει αναφερθεί κάπου αυτό;
    Ρωτώ γιατί δεν έχω ιδέα παρά μόνο για το στορε της Αππλε.


  20. #3936
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Υποθέτεις ότι είναι 30% σε αυτά τα ονλινε μαγαζιά που παίρνει η ιδιοκτήτρια εταιρεία ή όντως έχει αναφερθεί κάπου αυτό;
    Ρωτώ γιατί δεν έχω ιδέα παρά μόνο για το στορε της Αππλε.
    Είχε ακουστεί από την epic ότι παίρνουν 70/30 (steam) κ αυτή έχει 88/12 κ ότι θα σταματήσει να παίρνει αποκλειστικά μόνο αν το κάνουν κ αυτή 12%

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  21. #3937

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Υποθέτεις ότι είναι 30% σε αυτά τα ονλινε μαγαζιά που παίρνει η ιδιοκτήτρια εταιρεία ή όντως έχει αναφερθεί κάπου αυτό;
    Ρωτώ γιατί δεν έχω ιδέα παρά μόνο για το στορε της Αππλε.
    το εχω διαβασει απειρες φορες...
    π.χ.

    https://www.matthewball.vc/all/epicprimer2

  22. #3938
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Θενκς για την ενημέρωση! (δεν ειρωνεύομαι, ειλικρινά το λέω γιατί ήξερα μόνο ότι είχα "ακούσει" από δω κι εκεί καθώς δεν έπαιζα ποτέ μου σε PC, δεν είχα δει πραγματικές πληροφορίες)

    Ας μην βάλουμε όμως και τα digital παιχνίδια στην κουβέντα, γιατί τότε θα πρέπει να ανοίξει νέα εντελώς συζήτηση.

    Τι εννοώ, όσο αφορά "νέα κουβέντα περί digital";

    Ότι δηλαδή, ένα retail physical έχει τα εξής κόστη: τελωνεία, μεταφορικές από την άλλη άκρη του κόσμου, φόρους (του κάθε κράτους), το μερίδιο της αποθήκης, το μερίδιο του λιανικού καταστήματος, τις πληρωμές για το κουτί/BD-ROM/box-art................και από όοοοολα αυτά που είναι μέσα στο 60άρι/70άρι της λιανικής τιμής κάπου είναι και το κέρδος του publisher.

    Από την άλλη, το ΙΔΙΟ παιχνίδι κοστίζει την ΙΔΙΑ τιμή σε μορφή digital......ΧΩΡΙΣ όμως τα προαναφερθέντα κόστη.

    Σοβαρά τώρα; Το προσπερνάμε λες και δεν τρέχει τίποτα;

    Γι' αυτό προσωπικά δεν ακουμπάω, ούτε πρόκειται να ακουμπήσω ΠΟΤΕ μου digital παιχνίδια (ούτε μέσω account share), γιατί είμαι αντίθετος στη νοοτροπία/ιδεολογία της τιμολόγησης.

    Λιανικό εμπόριο ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

    Αυτά όσο αφορά τα digital.

    Όσο αφορά την αύξηση των λιανικών τιμών κατά 10 δολάρια/ευρώ, έχω ήδη τοποθετηθεί παραπάνω (μια τοποθέτηση που διατυπώνω τουλάχιστον 20 χρόνια τώρα, για να μην πω παραπάνω).

  23. #3939
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Θενκς για την ενημέρωση! (δεν ειρωνεύομαι, ειλικρινά το λέω γιατί ήξερα μόνο ότι είχα "ακούσει" από δω κι εκεί καθώς δεν έπαιζα ποτέ μου σε PC, δεν είχα δει πραγματικές πληροφορίες)

    Ας μην βάλουμε όμως και τα digital παιχνίδια στην κουβέντα, γιατί τότε θα πρέπει να ανοίξει νέα εντελώς συζήτηση.

    Τι εννοώ, όσο αφορά "νέα κουβέντα περί digital";

    Ότι δηλαδή, ένα retail physical έχει τα εξής κόστη: τελωνεία, μεταφορικές από την άλλη άκρη του κόσμου, φόρους (του κάθε κράτους), το μερίδιο της αποθήκης, το μερίδιο του λιανικού καταστήματος, τις πληρωμές για το κουτί/BD-ROM/box-art................και από όοοοολα αυτά που είναι μέσα στο 60άρι/70άρι της λιανικής τιμής κάπου είναι και το κέρδος του publisher.

    Από την άλλη, το ΙΔΙΟ παιχνίδι κοστίζει την ΙΔΙΑ τιμή σε μορφή digital......ΧΩΡΙΣ όμως τα προαναφερθέντα κόστη.

    Σοβαρά τώρα; Το προσπερνάμε λες και δεν τρέχει τίποτα;

    Γι' αυτό προσωπικά δεν ακουμπάω, ούτε πρόκειται να ακουμπήσω ΠΟΤΕ μου digital παιχνίδια (ούτε μέσω account share), γιατί είμαι αντίθετος στη νοοτροπία/ιδεολογία της τιμολόγησης.

    Λιανικό εμπόριο ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

    Αυτά όσο αφορά τα digital.

    Όσο αφορά την αύξηση των λιανικών τιμών κατά 10 δολάρια/ευρώ, έχω ήδη τοποθετηθεί παραπάνω (μια τοποθέτηση που διατυπώνω τουλάχιστον 20 χρόνια τώρα, για να μην πω παραπάνω).
    Τα ίδια νομίζω είναι γιατί κ το άλλο έχει συντήρηση, server κ άλλα πράγματα που χρειάζεται να είναι online όλο το 24ωρο χώρις πρόβληματα.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  24. #3940
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κι εμένα τι με νοιάζει ρε συ Χριστόφορε;

    Όπως δεν αυξάνεται η τιμή στο λιανικό κατάστημα που έχει κι αυτό συντήρηση (ρεύμα ΔΕΗ, νερό, τηλέφωνο, Ιντερνετ, φόροι στο κράτος/Δήμο, μισθοί υπαλλήλων), έτσι δεν με ενδιαφέρει να "αιτιολογήσω" τις τιμές στο online store.

    Μην δέχεστε τις "αιτιολογίες/δικαιολογίες" που κυκλοφορούν ως ράδιο-αρβύλα. Γιατί αυτό είναι: ράδιο-αρβύλα.
    Έχει βγει ποτέ ΑΝΟΙΧΤΑ και ΞΕΚΑΘΑΡΑ κάποια εταιρεία με ονλινε στορε, να πει με ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ πόσο της κοστίζει η λειτουργία και συντήρηση του ονλινε στορε της;
    Κατηγορηματικά: όχι.

    Οπότε μην δέχεστε τα δήθεν "αυτονόητα" ως επιχειρήματα για τα κόστη των online stores.

    Η βιομηχανία των videogames, ήταν η μοναδική στον τομέα της διασκέδασης στον πλανήτη που είχε ΤΟΣΟ μεγάλη επιστροφή κέρδους συγκριτικά με την επένδυση.
    Η μοναδική.

    Τα χρόνια πέρασαν, οι publishers έγιναν άπληστοι του κερατά και παράλληλα χειρίστηκαν τα προϊόντα τους κάκιστα.
    Αποφάσισαν να προσφέρουν προϊόντα με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διάρκεια (κάποτε το έκανε ένας publisher πρώτος και μετά ακολούθησαν οι υπόλοιποι).......κι έτσι καλοέμαθαν τους καταναλωτές να αναμένουν με 50-60 ευρώ (πολλές φορές αρκετά λιγότερο μετά από λίγους μήνες) δεκάδες ώρες παιχνιδιού.

    Ε, φάτε σκατά τώρα κύριοι publishers.
    Έχετε επιθετικότατη οικονομική πολιτική εδώ και 12 χρόνια (για να μην πω παραπάνω), επειδή γουστάρετε να έχετε τεράστια επιστροφή επένδυσης.

    Όσοι καταναλωτές γουστάρουν να πληρώνουν εξωφρενικά υπερ-κέρδη, ε, ας το κάνουν.

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •