Page 228 of 252 FirstFirst ... 128178218224225226227228229230231232238 ... LastLast
Results 4,541 to 4,560 of 5037

Thread: Νέα από την βιομηχανία των videogames!

  1. #4541
    Advanced Member Narayan's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Nikea
    Posts
    534
    PSN ID
    Narayan64

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Εν τω μεταξύ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν το είπε αυτό...
    Αν μη τι άλλο, τέτοιο κραξιλίκι που έχει φάει ΔΙΚΑΙΩΣ η σονυ εδώ μέσα κατά καιρούς, δεν το βλέπεις αλλού.
    Διάβασε μερικές σελίδες πίσω, έγραψα πως αν είχε τα χρήματα η Sony θα είχε κάνει την ίδια κίνηση με την Microsoft. Παραφράζω προφανώς, αλλά όταν η κουβέντα πάει στην MS που πάντα μα πάντα καταστρέφει το industry, ξεχνάμε πάντα πως αναφερόμαστε σε τεράστιες εταιρίες που θα έκαναν τα πάντα για να βγουν μπροστά, όπως φαίνεται και από την ιστορία.

  2. #4542
    Advanced Member Narayan's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Nikea
    Posts
    534
    PSN ID
    Narayan64

    Default

    Quote Originally Posted by Brazhlias View Post
    Δεν εχω ιδεα απο οπτικα μεσα, θα με ενδιεφερε ωστοσο η απαντηση στο ερωτημα γιατι η microsoft προτιμα το οχι και τοσο καλο BR.
    Για τον ίδιο λόγο που η Sony "προτίμησε" το VHS μετά την αποτυχία του Betamax. Δεν συμφέρει οικονομικά να κρατάς ανοιχτό ένα εργοστάσιο μόνο για τα δικά σου προϊόντα, όταν υπάρχουν ήδη 10 που βγάζουν του ανταγωνιστή και μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με αυτό.


    Quote Originally Posted by Brazhlias View Post
    Προφανως δεν ξερουν απο gaming αυτοι των χρηματιστηριων. Την τσεπη τους κοιτανε. Σε επενδυτικο επιπεδο το forthnite ειναι ανωτερο απο το Halo. Σημαινει πως ειναι καλυτερο παιχνιδι;
    Όχι, αλλά δεν αρκεί το παιχνίδι να είναι καλύτερο. Πρέπει και να πουλάει. Και το Call of Duty πουλάει κάθε χρόνο περισσότερο από όσο πουλάει ένα "καλύτερο" αποκλειστικό κάθε 2-3 χρόνια που κυκλοφορεί. Άρα ή βγάζεις περισσότερα αποκλειστικά, ή περιμένεις να αγοράσουν από 2-3 αντίτυπα ο κάθε κάτοχος κονσόλας για να λες πως κάνεις τις ίδιες πωλήσεις με το Call of Duty.



    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    @Narayan

    Ειλικρινά κουράζομαι να γράφω τα ίδια ξανά και ξανά. Εγώ να δεις πόσο κουράζομαι με τα fora.

    Πόσες φορές έχω πει ότι θα ήθελα τα Halo/Gears να είναι πραγματικά XBOX αποκλειστικά (μόνο εκεί, ούτε PC) και ιδανικά να μην υπήρχε ούτε το XSS (άρα exclusives χτισμένα σε 12TF baseline); Ενώ εσύ λιμπίζεσαι να παίξεις God of War στο XSX σου;

    Για κακό τα γράφω αυτά; Για να πικάρω XBOXάδες; Δεν θέλετε ευγενή άμιλλα, είναι ξεκάθαρο. Θέλετε τα φράγκα του cowboy Uncle Sam και memes με τον Phil να καβαλάει οδοστρωτήρα.

    Μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι αν και παλιά καραβάνα (εποχής 360) έχεις «μεταλλαχτεί» (και όχι μόνο εσύ δυστυχώς) αρκετά στην Game Pass εποχή... θυμάμαι πως ήταν τότε τα πράγματα. Καμία σχέση με τώρα.

    Για το Blu-Ray σου απάντησα στο τεχνικό σκέλος (είπες ότι το HD-DVD ήταν τεχνολογικά ανώτερο = fake news):


    Τα νομικά δεν με αφορούν, είναι για τους δικηγόρους. Κάποιος θα σου έδωσε τροφή/γάλα να μας το πετάξεις εδώ πέρα και να προσπαθήσεις να κάνεις συμψηφισμό της οκάς.

    Τελοσπάντων, ελπίζω να πάρεις τα «εύσημά» σου από το Discord tribe ότι μας «κανόνισες/κατέστρεψες/έβαλες στην θέση μας». Υποκλινόμαστε. Ικανοποιημένος τώρα; You won.

    Βγάζεις πολύ εύκολα συμπεράσματα, αυτό μόνο.

    Και ειλικρινά αν χρειάζονται τόσο λίγα για να "καταστραφείτε" (ποιοι είστε άραγε, απορώ πως αντέχετε τα πραγματικά προβλήματα στη ζωή. Κρίμα και πάλι κρίμα.
    Last edited by Narayan; 19-01-2022 at 16:27.

  3. #4543

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Τι εννοείς "Γιαυτό και η Sony από την προηγούμενη γενιά στηρίχθηκε τόσο πολύ στα multiplatform παιχνίδια";;;;;
    Γιατί κάποιοι νομίζουν ότι η Sony μπορεί πολύ απλά να στηριχθεί στα exclusives όπως η Nintendo,και άρα οτι δεν εξαρτιέται πολύ από τα multiplatform παιχνίδια...Η μήπως δεν γράφτηκαν αυτά πιο πίσω? Αφού είναι γνωστή η κατάσταση εδώ και χρόνια,τότε γιατί απαξιώνονται συνέχεια τα multiplatform παιχνίδια και ο ρόλος τους?
    Γιατί κάποιοι νομίζουν ότι την ps plus συνδρομή για το online(αυτή που ισχύει από την προηγούμενη γενια συγκεκριμένα),η Sony θα μπορεί να την πουλάει χωρίς αυτά, όπως έγινε και στην προηγούμενη γενιά που αναφέρθηκα. Ελα μωρέ θα βγάλει ένα νέο Killzone,θα βγάλει και 1-2 άλλα multiplayer exclusives και όλα καλά, τόσο απλά τα πράγματα,έτσι??
    Γιατί κάποιοι νομίζουν ότι ότι exclusive κυκλοφορεί η Sony,τρέχει ο κόσμος να το αγοράσει στα τυφλά.
    Μια από τα ίδια και στις μεταφορές παιχνιδιών στο pc,τι νόμιζαν πολλοί και τι βλέπουμε να γίνεται και πάει λέγοντας.
    Για τις πωλήσεις/προτιμήσεις του κόσμου στην Ελλάδα, νομίζω ότι οι περισσότεροι το ξεχνάνε,αλλιώς γενικά θα βλέπαμε πολύ διαφορετικά σχόλια όχι μόνο από την τελευταία απόκτηση αλλά και για το ίδιο το gamepass(γιατί αν και psforum,υπάρχει και κόσμος με xbox/pc που να έχει προσωπική εμπειρία για αυτό και δεν είναι όλα τόσο χάλια).

    Τέλος για το κομμάτι στην παρένθεση,θα σου πώ κάτι πολύ απλό. Υπάρχει αυτός που τον περισσότερο του χρόνο τον περνάει παίζοντας παιχνίδια και υπάρχει αυτός ο οποίος τον περισσότερο χρόνο τον περνάει διαβάζοντας για αυτά.
    Εγώ δεν είμαι στην τελευταία κατηγορία,και άρα δεν κάνω επίδειξη των ιστορικών γνώσεων που(δεν)εχώ για αυτά. Αναφέρω 2-3 πράγματα(που κάποια από αυτά μπορεί να είναι και λάθος ή λάθος να τα καταλαβαίνει κάποιος άλλος λόγω του γραπτού λόγου)και μέχρι εκεί.
    I couldnt care less για το grasp της βιομηχανίας.

    Δεν αγοράσα προσωπικά ps5 και έχω δώσει τόσα χρήματα για αυτό+ παιχνίδια για να κάθομαι να τρώω τον περισσότερο χρόνο αναλύοντας την βιομηχανία. Οπως είχα γράψει και στις παλιές κόντρες το 2020 στις next gen κονσόλες, μακάρι να υπήρχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον και συμμετοχή στα θέματα των ίδιων των παιχνιδιών,για να σχολίαζα εκεί(πχ για αυτά που βγαίνουν τον άλλο μήνα),παρά να κάθομαι να γράφω για πολύ εθνικές που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το κέρδος(όπως φαίνεται και στον Jim Ryan και στον Spencer), ή για τον average joe που παίζει μόνο call of duty,fifa και minecraft.

  4. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Narayan (19-01-2022)

  5. #4544
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Από ένα emoji έβγαλες όλο αυτό το συμπέρασμα;
    Μιλησα για emoji; (με μπερδεψες με τον psx3) Τα λεγομενα σου εκρινα.

    οριστε και χωρις το emoji, δεν βοηθαει που το εβγαλα.
    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Έλα μωρέ που να ξέρουν αυτοί των χρηματιστηρίων από gaming, είπαμε μόνο sequels των TLOU και Ratchet χρειαζόμαστε που είναι ποιοτικά και πάμε μπροστά
    .

  6. #4545
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τότε αφού είσαι της φιλοσοφίας Couldn’t get care less about grasp, που είναι απόλυτα σεβαστό (κυριολεκτώ), μην εκφέρεις (εκφέρετε μαζί με τον Ναραγιαν που πάλι fake news περί vhs/Betamax καθότι όλοι οι επαγγελματίες είχαν Betamax και οι καταναλωτές vhs. Ο λόγος που δεν κέρδισε τους καταναλωτές το Betamax στα 70ς είναι επειδή η Σονυ δεν επέτρεψε πορνό που ήταν τότε στο peak ενώ το vhs επετρεψε) άποψη για πράγματα που δεν γνωρίζεις.

    Περιοριστείτε να μιλάτε για τα παιχνίδια που παίζετε (επίσης απόλυτα σεβαστό από εμένα) και μέχρι εκεί.

  7. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (19-01-2022)

  8. #4546
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ελα μωρέ θα βγάλει ένα νέο Killzone,θα βγάλει και 1-2 άλλα multiplayer exclusives και όλα καλά, τόσο απλά τα πράγματα,έτσι??

    Γιατί κάποιοι νομίζουν ότι ότι exclusive κυκλοφορεί η Sony,τρέχει ο κόσμος να το αγοράσει στα τυφλά.
    Ξαναρωτάω για πολλοστή φορά: ΠΟΥ ήσουν εσύ εποχές PS3;

    Ναι, όποτε έβγαινε νέο Uncharted/Killzone ο κόσμος έτρεχε να το αγοράσει. Ούτε day 1 στο (δυνατό τότε) PS+, ούτε τίποτα.

    Θα πάρω επιτέλους μια αντρίκια/σταράτη απάντηση που ήσουν εσύ τις χρυσές εποχές ps3forums.gr;

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Μια από τα ίδια και στις μεταφορές παιχνιδιών στο pc,τι νόμιζαν πολλοί και τι βλέπουμε να γίνεται και πάει λέγοντας.
    Τι «γίνεται» δηλαδή;

    https://www.videogameschronicle.com/news/god-of-war-pc-attracted-50000-concurrent-steam-players-on-its-release-day/


    Αυτό είναι «επιτυχία» όταν πούλησε 20 μύρια στις κονσόλες; Για πες;

    Εντωμεταξύ ΠΟΤΕ δεν κατάλαβα τι ρόλο βαράει το player count σε SP-only games. Τι με νοιάζει εμένα πόσοι παίζουν ταυτόχρονα; MP game παίζω να περιμένω γεμάτα lobbies; Ας μου το εξηγήσει κάποιος, μπας και πάψω να νιώθω χαζός επιτέλους.

    Τις πωλήσεις κοίτα, που σίγουρα δεν φτάνουν αυτές των κονσολών...

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Τέλος για το κομμάτι στην παρένθεση,θα σου πώ κάτι πολύ απλό. Υπάρχει αυτός που τον περισσότερο του χρόνο τον περνάει παίζοντας παιχνίδια και υπάρχει αυτός ο οποίος τον περισσότερο χρόνο τον περνάει διαβάζοντας για αυτά.
    Εγώ δεν είμαι στην τελευταία κατηγορία,και άρα δεν κάνω επίδειξη των ιστορικών γνώσεων που(δεν)εχώ για αυτά. Αναφέρω 2-3 πράγματα(που κάποια από αυτά μπορεί να είναι και λάθος ή λάθος να τα καταλαβαίνει κάποιος άλλος λόγω του γραπτού λόγου)και μέχρι εκεί.
    I couldnt care less για το grasp της βιομηχανίας.

    Δεν αγοράσα προσωπικά ps5 και έχω δώσει τόσα χρήματα για αυτό+ παιχνίδια για να κάθομαι να τρώω τον περισσότερο χρόνο αναλύοντας την βιομηχανία. Οπως είχα γράψει και στις παλιές κόντρες το 2020 στις next gen κονσόλες, μακάρι να υπήρχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον και συμμετοχή στα θέματα των ίδιων των παιχνιδιών,για να σχολίαζα εκεί(πχ για αυτά που βγαίνουν τον άλλο μήνα),παρά να κάθομαι να γράφω για πολύ εθνικές που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το κέρδος(όπως φαίνεται και στον Jim Ryan και στον Spencer), ή για τον average joe που παίζει μόνο call of duty,fifa και minecraft.
    Δικαίωμά σου να μην νοιάζεσαι για την πορεία της βιομηχανίας (και τον mansa2k δεν τον κράζεις στο άλλο forum? έχει και αυτός δίκαια παράπονα περί Nintendo).

    Να κάνουμε ένα deal;

    Δώσε μου τα παιχνίδια που θέλω να παίζω και υπόσχομαι να γράφω λιγότερες «κουραστικές» αναλύσεις στο forum (σίγουρα δεν έγραφα τόσο πολύ εποχές PS3, μάντεψε γιατί!).

    Εσύ Fulgore θες ο κόζμος να παίζει παιχνίδια και να συζητάει για αυτά, αλλά ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν ρωτάς αν είναι του γούστου του! Γιατί έτσι ρε φίλε; Μονά-ζυγά δικά σου; Τι φάση;

    Και αντιστρόφως: εγώ δεν σε θυμάμαι εδώ μέσα εποχές PS3. Που έκανα κάλεσμα στον κόσμο να παίξουμε μαζί (κάποιοι με τίμησαν, κάποιοι με έγραψαν). Εσύ που ήσουν;

    Άντε να δούμε αν θα πάρω απάντηση ποτέ...

  9. #4547
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Δεν αγοράσα προσωπικά ps5 και έχω δώσει τόσα χρήματα για αυτό+ παιχνίδια για να κάθομαι να τρώω τον περισσότερο χρόνο αναλύοντας την βιομηχανία.
    fulgore ξερεις ομως οτι δεν φαινεται αυτο. Συνηθως συμμετεχεις σε τετοιες συζητησεις. Οχι οτι ειναι κακο να το κανεις. Σε ενα φορουμ καλως η κακως θα συζητησεις και αυτα.
    .

  10. #4548
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Βγάζεις πολύ εύκολα συμπεράσματα, αυτό μόνο.
    Και ειλικρινά αν χρειάζονται τόσο λίγα για να "καταστραφείτε" (ποιοι είστε άραγε, απορώ πως αντέχετε τα πραγματικά προβλήματα στη ζωή. Κρίμα και πάλι κρίμα.
    Τα αντέχω όλα και χωρίς «εξαρτήσεις» σε πληροφορώ. Ρώτα τον tribe leader σου, ξέρει αυτός από αυτά. Θα σου δώσει και εύσημα για την αποστολή kamikaze στην «σφηκοφωλιά» του psforums.gr. Τα λέω καλά;

    Εγώ ούτε leaders έχω στην ζωή μου (παραμένω σταθερά ανένταχτος και έχουν προσπαθήσει να με «στρατολογήσουν» πολλοί κατά καιρούς, από πολιτικές μέχρι παραθρησκευτικές οργανώσεις -> ΟΛΟΙ έχουν φάει άκυρο) και με βλέπεις ότι δεν διστάζω να «συγκρουστώ» ακόμα και με πλειοψηφικές απόψεις του PS forum tribe (SP uber alles, zero MP). Μακάρι να είχες κι εσύ τα κάκαλα να συγκρουστείς στο XBOX Discord με τους ομόσταυλούς σου. Μόνο οι yesmen/υποτακτικοί δεν συγκρούονται ποτέ.

    Κρίμα όντως για την μετάλλαξη κοινού/εταιριών που βλέπω. Περασμένα μεγαλεία οι εποχές PS360.

    ΥΓ: Αν μου βρεις μια χρονομηχανή να γυρίσω πίσω, χάρισμα σου το PS5.

  11. #4549
    Advanced Member Narayan's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Nikea
    Posts
    534
    PSN ID
    Narayan64

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Μιλησα για emoji; (με μπερδεψες με τον psx3) Τα λεγομενα σου εκρινα.

    οριστε και χωρις το emoji, δεν βοηθαει που το εβγαλα.


    Και πως ακριβώς από αυτό:

    Έλα μωρέ που να ξέρουν αυτοί των χρηματιστηρίων από gaming, είπαμε μόνο sequels των TLOU και Ratchet χρειαζόμαστε που είναι ποιοτικά και πάμε μπροστά
    Συμπέρανες πως εννοούσα αυτό:

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Βλεπω το λες και μονος σου οτι σε ενδιαφερει να κερδισει η ομαδα σου με καθε τροπο και οχι τα ποιοτικα games.

  12. #4550
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Και πως ακριβώς από αυτό:
    Συμπέρανες πως εννοούσα αυτό:

    Βλεπω αρχικα μια αισθηση δικαιωσης (που δεν ξερω απο που προκυπτει) που χανει η σονυ χρηματα λογο της MS και στην συνεχεια ειρωνεια απο εναν... ''gamer'' για τα ποιοτικα games της sony.

    Πως φανταζεσαι οτι θα παμε μπροστα (αν οχι με ποιοτικα games) και ως τι το φανταζεσαι αυτο;
    Ως φαν εταιριας που ανεβαινει στο χρηματιστηριο και ριχνει την μισητη εταιρια ή ως φαν των video games;
    .

  13. #4551
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Συγνώμη τώρα, αλλά ένα νήμα ασχολείται με το πως διατυπώνουν την ελληνική γλώσσα δυο άτομα-κομήτες (δεν ειρωνεύομαι) ;;;;;

    PDS και psx3, σας παρακαλώ μην δώσετε συνέχεια.

    Εδώ δεν μπορούμε να κάνουμε μαθήματα γραφής, νόησης, γνώσης.

    Να συνεχίσουμε ον τοπικ στο νήμα;

    Ναι;

    Ευχαριστώ πολύ. (Οι αποφυγές απαντήσεων και η ιδιότυπη χρήση ελληνικών, και προσπαθώ να είμαι ευγενικός, κρίνω πως ουσιαστικά PDS + psx3 σας έχει προφέρει απαντήσεις αν δεν το έχετε καταλάβει)

  14. #4552
    Advanced Member Narayan's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Nikea
    Posts
    534
    PSN ID
    Narayan64

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Βλεπω αρχικα μια αισθηση δικαιωσης (που δεν ξερω απο που προκυπτει) που χανει η σονυ χρηματα λογο της MS και στην συνεχεια ειρωνεια απο εναν... ''gamer'' για τα ποιοτικα games της sony.

    Πως φανταζεσαι οτι θα παμε μπροστα (αν οχι με ποιοτικα games) και ως τι το φανταζεσαι αυτο;
    Ως φαν εταιριας που ανεβαινει στο χρηματιστηριο και ριχνει την μισητη εταιρια ή ως φαν των video games;

    Η ειρωνεία είναι προς σχόλια στις αμέσως προηγούμενες σελίδες, που έγραφαν σαφώς πως μόνο τα ποιοτικά games αρκούν για να βγάλουν την Sony από τη θέση που βρίσκεται.

    Το προφανές είναι πως η αγορά έχει διαφορετική άποψη, και πως χρειάζεται κάτι παραπάνω, όπως φάνηκε από την τιμή της μετοχής της Sony μετά την ανακοίνωση. Λίγο με ενδιαφέρει ποιος κερδίζει ή χάνει στο χρηματιστήριο, σαφώς και χρειάζονται games αλλά όπως μας έχει μάθει η ιστορία εταιριών όπως η Commodore, δεν αρκεί πάντα όταν ο ανταγωνισμός είναι τόσο ισχυρός.



    Ίσως να μην ήταν ξεκάθαρο από τη μία γραμμή που έγραψα, αλλά σίγουρα δεν έβγαινε αυτό που συμπέρανες. Ελπίζω τώρα να είναι πιο κατανοητό.

  15. #4553
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Η ειρωνεία είναι προς σχόλια στις αμέσως προηγούμενες σελίδες, που έγραφαν σαφώς πως μόνο τα ποιοτικά games αρκούν για να βγάλουν την Sony από τη θέση που βρίσκεται.

    Το προφανές είναι πως η αγορά έχει διαφορετική άποψη, και πως χρειάζεται κάτι παραπάνω, όπως φάνηκε από την τιμή της μετοχής της Sony μετά την ανακοίνωση. Λίγο με ενδιαφέρει ποιος κερδίζει ή χάνει στο χρηματιστήριο, σαφώς και χρειάζονται games αλλά όπως μας έχει μάθει η ιστορία εταιριών όπως η Commodore, δεν αρκεί πάντα όταν ο ανταγωνισμός είναι τόσο ισχυρός.

    Ίσως να μην ήταν ξεκάθαρο από τη μία γραμμή που έγραψα, αλλά σίγουρα δεν έβγαινε αυτό που συμπέρανες. Ελπίζω τώρα να είναι πιο κατανοητό.
    ok. Εγινε κατανοητο.

    Επειδη δεν ειχες quote του αλλου μελους στο οποιο αναφεροσουν εμμεσα, μπερδεψε πιθανον τους υπολοιπους.


    Παντως το οτι δεν φτανουν τα ποιοτικα games ειναι λιγο στεναχωρο.
    .

  16. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Narayan (19-01-2022)

  17. #4554

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    fulgore ξερεις ομως οτι δεν φαινεται αυτο.
    Το γιατί το γνωρίζεις πολύ καλά και το έχω αναφέρει πολλές φορές και παλιότερα,αλλά τσάμπα κόπος.

  18. #4555

    Default

    @psx3 κίτρινη κάρτα από μένα στα τελευταία σου σχόλια που το γυρνάς επί προσωπικού. Στην κόκκινη κάρτα δεν θα είμαι το ίδιο ευγενικός, κάπου υπάρχει και αυτό που λέμε όριο.
    Last edited by Fulgore; 19-01-2022 at 17:55.

  19. #4556

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Η ειρωνεία είναι προς σχόλια στις αμέσως προηγούμενες σελίδες, που έγραφαν σαφώς πως μόνο τα ποιοτικά games αρκούν για να βγάλουν την Sony από τη θέση που βρίσκεται.

    Το προφανές είναι πως η αγορά έχει διαφορετική άποψη, και πως χρειάζεται κάτι παραπάνω, όπως φάνηκε από την τιμή της μετοχής της Sony μετά την ανακοίνωση. Λίγο με ενδιαφέρει ποιος κερδίζει ή χάνει στο χρηματιστήριο, σαφώς και χρειάζονται games αλλά όπως μας έχει μάθει η ιστορία εταιριών όπως η Commodore, δεν αρκεί πάντα όταν ο ανταγωνισμός είναι τόσο ισχυρός.

    Ίσως να μην ήταν ξεκάθαρο από τη μία γραμμή που έγραψα, αλλά σίγουρα δεν έβγαινε αυτό που συμπέρανες. Ελπίζω τώρα να είναι πιο κατανοητό.
    το οτι η μετοχη της ms επεσε χθες μετα την εξαγορα της activision, πως αναλυεται?

  20. #4557
    Advanced Member Narayan's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Nikea
    Posts
    534
    PSN ID
    Narayan64

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    ok. Εγινε κατανοητο.

    Επειδη δεν ειχες quote του αλλου μελους στο οποιο αναφεροσουν εμμεσα, μπερδεψε πιθανον τους υπολοιπους.


    Παντως το οτι δεν φτανουν τα ποιοτικα games ειναι λιγο στεναχωρο.

    Είναι ναι, αλλά από την άλλη είναι θετικό πως με τον ανταγωνισμό μπαίνει τόση μεγάλη προσπάθεια από όλες τις εταιρίες, ώστε τα αποκλειστικά παιχνίδια να είναι προσεγμένα και ολοκληρωμένα. Και αυτό μόνο εμάς μπορεί να ωφελήσει.



    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    το οτι η μετοχη της ms επεσε χθες μετα την εξαγορα της activision, πως αναλυεται?
    Δεν είμαι σε καμία περίπτωση ειδικός, αλλά όταν ξοδεύει μια εταιρία 70 δις. σε μία μέρα, δεν θα είναι όλοι οι αγοραστές τόσο τολμηροί να δώσουν εντολή πριν δουν αντιδράσεις. Σήμερα πήρε τα πάνω της.

  21. #4558

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Τότε αφού είσαι της φιλοσοφίας Couldn’t get care less about grasp, που είναι απόλυτα σεβαστό (κυριολεκτώ), μην εκφέρεις (εκφέρετε μαζί με τον Ναραγιαν που πάλι fake news περί vhs/Betamax καθότι όλοι οι επαγγελματίες είχαν Betamax και οι καταναλωτές vhs. Ο λόγος που δεν κέρδισε τους καταναλωτές το Betamax στα 70ς είναι επειδή η Σονυ δεν επέτρεψε πορνό που ήταν τότε στο peak ενώ το vhs επετρεψε) άποψη για πράγματα που δεν γνωρίζεις.

    Περιοριστείτε να μιλάτε για τα παιχνίδια που παίζετε (επίσης απόλυτα σεβαστό από εμένα) και μέχρι εκεί.
    Τι λες ρε Lefteri? Σοβαρά τώρα?

    Εσυ στα περισσότερα θέματα παιχνιδιών και όχι μόνο που μπαίνεις και γράφεις ότι σου έρθει σχετικό και άσχετο παρόλο που όπως ο ίδιος παραδέχεσαι σου είναι αδιάφορα, σου έχει απαγορέψει κανείς να μην γράφεις ή σου έχει πει κανείς να γράφεις μόνο στο εδώ θέμα και πουθενά αλλού?? Πλάκα μου κάνεις??

    Δεν είμαι εγώ της φιλοσοφίας couldnt care less, η πλειοψηφία του κόσμου είναι που αγοράζει τις ρημαδο κονσόλες, απλά για παίξει και τίποτα παραπάνω,αυτό το πράγμα και εγώ τονίζω εξου και γιατί αναφέρω το Ελληνικό top10 για να θυμίσω λίγο τι ισχύει στην χώρα μας έξω από forumns. Ούτε σκάνε αν το god of war ή το Halo πάνε στο pc,ούτε τίποτα,ούτε τσακώνονται στο ιντερνετ για το ποια εταιρεία είναι η καλύτερη.

  22. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Narayan (19-01-2022)

  23. #4559
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εχμ, γνωστό ρητό στις ΗΠΑ πάνω από 60 χρόνια: το τι κάνουν οι χρηματιστές και πως λειτουργεί το χρηματιστήριο των ΗΠΑ δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την πραγματική αγορά.

    Ας αφήσουμε λοιπόν τις αναγωγές-αναφορές στις μετοχές.

    @fulgore

    Δεν έχω καταθέσει άποψη για παιχνίδια που δεν έχω παίξει.
    Με όποιο παιχνίδι έχω πραγματικά ασχοληθεί πχ RDR2 ή BF1 (όλως τυχαίως μουλτιπλατφορμ) έχω καταθέσει άποψη και μάλιστα εκτενέστατη.
    Για παιχνίδια που έχω ασχοληθεί ελαφρώς έως καθόλου (όπως σχεδόν όλα τα rpg) δεν έχω ξεστομίσει κιχ!

    Μιλάω για κάτι που ξέρω μόνο. Είτε παιχνίδι, είτε μελέτη-έρευνα-ανάλυση μιας βιομηχανίας (πχ αν με ρωτήσεις για την βιομηχανία της μουσικής δεν έχω ιδέα όποτε δεν μιλάω καθόλου)

    Επίσης εδώ είμαστε αρκετοί συνομιλητές. Οι περισσότεροι δεν έχουν ασχοληθεί ενδελεχώς με την βιομηχανία, πόσο μάλλον επαγγελματικά. Όταν όμως παραθέτεις ως επιχείρημα το ΤΟΠ10 για το σύγχρονο τοπίο προτιμήσεων των καταναλωτών, οι υπόλοιποι που ΔΕΝ γνωρίζουν την βιομηχανία το εκλαμβάνουν ως «πληροφορία σημαντική που εδραιώνει το συμπέρασμά σου». Μόνο που ιστορικά εδώ και 40+ χρόνια πάνω κάτω το ίδιο παραμένει το ΤΟΠ10. Δεν είναι σημερινό δηλαδή επιχείρημα, αντιθέτως είναι μια σταθερά σαράντα ετών. Συμφωνώ με το επιχείρημα (ότι τα μουλτιπλατφορμ αποδίδουν χρήματα στη σονυ περισσότερα από τα αποκλειστικά παιχνίδια), διαφωνώ όμως να το παρουσιάζεις ως σύγχρονη ανακάλυψη (αλλά σε δικαιολογώ γιατί το σκέπτεσαι έτσι / λόγω έλλειψης γκρασπ όπως είπες).
    Last edited by Lefteris_X; 19-01-2022 at 18:24.

  24. #4560
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    @psx3 κίτρινη κάρτα από μένα στα τελευταία σου σχόλια που το γυρνάς επί προσωπικού. Στην κόκκινη κάρτα δεν θα είμαι το ίδιο ευγενικός, κάπου υπάρχει και αυτό που λέμε όριο.
    Ώπα; Εδώ τι απαντάμε; Μάλιστα κύριε (couch) moderator; Και μετά απορείς γιατί σου έχει βγει το όνομα σε όλα τα ελληνικά fora; Τι με «απειλείς» με δήθεν φαντασιακές κίτρινες/κόκκινες κάρτες; Δεν κατάλαβα! Απείλησα εγώ κάποιον; Ούτε καν τον Narayan (ενοχλητικός μεν, εντός κανόνων δε, δεν μας έχει βρίσει ακόμα να φάει ban -και στην τελική δεν είμαι εγώ moderator, ούτε επιθυμώ να γίνω-).

    Ποιά σχόλια «επί προσωπικού»; Θα μας τρελάνεις; Εσύ δεν μας πρήζεις συνέχεια ότι δεν παίζει ο κόζμος παιχνίδια; Και σου επιστρέφω την ίδια ερώτηση πίσω.

    Σε ρωτάω λοιπόν τι έπαιζες και που ήσουν εσύ εποχές PS3... εμείς εδώ μέσα ήμασταν και σε lobbies μαζευόμασταν και γράφαμε και για παιχνίδια. Εσύ;

    Μόνο μην μας πεις ότι ήσουν σε κανά netcafe να λιώνεις στο WoW grind/gold farming και μας το παίζεις τώρα όψιμος κονσολάς... έλα, ρίξε κι άλλη «κάρτα», αντέχω!

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •