PDA

View Full Version : Greeklish to Ελληνικα. Για δειτε οσοι γραφετε ετσι...

ps4
27-01-2009, 17:34
http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

Εδω ειναι ενα απιθανο εργαλειο που μετατρεπει τα greeklish σε κανονικο ελληνικο κειμενο. Και σωστα γραμμενο επιπλεον. :bgrin2:

Οσοι γραφουν σε αυτην την μορφη ας τα περνανε πρωτα απο εκει γιατι ειναι πολυ δυσκολο να διαβαστει αυτο το πραγμα.

Ευχαριστω. :wave:

grip
27-01-2009, 18:09
Χαχα.
Κοίτα να δεις τι έχουν φτιάξει οι άνθρωποι.
Λίγο που το δοκίμασα πάντως κάνει καλή δουλειά.

modecris
27-01-2009, 18:11
Του έκανα ένα (ομολογουμένως) δύσκολο test και πήρα αυτό το αποτέλεσμα:
σου λέει "φιλεμου" best γκράφικς σε κονσόλα ever best and νέο multiplaier ever,i.q από τα κορυφαία και από halo και από gears και από rsistans και api crisis ,όλα δουλεύουνε στην εντέλεια "προγραμιστικα" ,conbain 12 ώρες και όχι 6 ορε cvod4 gears τι άλλο θέλει δηλαδή άπονα fpsΌχι και άσχημα,ειδικά αν δεις πρώτα το original κείμενο στο οποίο δεν καταλαβαίνεις καν το θέμα του post.

+rep και αν αρχίσουν να το χρησιμοποιούν υπόσχομαι να πείσω τον γιό μου να κάνει εγγραφή στο forum και να σου δώσει και αυτός. :p

ps4
27-01-2009, 18:23
lol.

Nαστε καλα ρε παιδια. Αλλα πρεπει να προτρεπουμε τους γνωστους μας να γραφουν Ελληνικα πια. Αυτο με τα greeklish εχει παραγινει. :)

Babis_ECE
27-01-2009, 19:16
Πολύ καλό και αρκετά διαδεδομένο εργαλείο, συστήνεται ανεπιφύλακτα σε όσους έχουν συνηθίσει να γράφουν μόνο greeklish..!

Να μην μας βγαίνουν και μάτια με τα greeklish!

klepidas
27-01-2009, 19:34
Μετά από αρκετές επισημάνσεις μελών για τα greeklish και τον τρόπο που γίνονται τα post, σκέφτηκα να κάνω αυτό το post για να παροτρύνω τα μέλη του forum να κάνουν post γράφοντας με ελληνικούς χαρακτήρες...

1. Τα greeklish είναι για αρκετούς κουραστικά στα μάτια και επίσης ακατανόητα μερικές φορές...
Έτσι αν ψάχνεται μια απάντηση σε κάποιο θέμα και κάνετε post γράφοντας χρησιμοποιώντας greeklish μπορεί να αποθήσετε κάποιους χρήστες από το να διαβάσουν το μήνυμα σας και να σας απαντήσουν ίσως με κάποια χρήσιμη πληροφορία.

2. Τα Ελληνικά είναι σίγουρα πολύ πιο ευανάγνωστα και πιο οικεία από τα greeklish για όλους μας...
Δεν θα υπάρξει ποτέ περίπτωση να σταματήσουμε σε μία λέξη διαβάζοντας ένα post κάποιου μέλους για να καταλάβουμε τι λέξη έχει γράψει γιατί ο καθένας γράφει με διαφορετικό τρόπο greeklish. (Το χω πάθει άπειρες φορές )

3. Ένα απλό alt + shift είναι...
Δεν νομίζω να μας καθυστερήσει τόσο πολύ όταν έχουμε να κάνουμε post για κάτι ή να απαντήσουμε σε κάτι.. Είναι το πιο απλό και εύκολο πράγμα πιστεύω...

4. Σίγουρα το forum θα είναι πιο όμορφο αν αυτά που γράφουμε είναι στα ελληνικά...

Χρήσιμα links:
Greek TextBox 0.5 - Δημιουργεί μια μπάρα πάνω στον firefox που μετατρέπει τα greeklish σε ελληνικά
http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp - Site που μετατρέπει τα greeklish σε ελληνικά με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα... Δοκιμάστε το για να πειστείτε...

Σίγουρα δε μπορώ να σας υποχρεώσω να γράψετε με ελληνικά μιας και τα greeklish δεν απαγορεύονται από τους κανόνες του forum απλά πιστεύω ότι όποιος μπορεί να κάνει μια προσπάθεια έστω και αν είναι λίγο κουραστικό στην αρχή ή πιο "δύσκολο" από τα greeklish τελικά θα χαρεί και ο ίδιος όταν συνηθήσει να γράφει στα ελληνικά και σίγουρα η εικόνα του forum τουλάχιστον οπτικά θα βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό! Ευχαριστώ για το χρόνο σας και περιμένω να ακούσω και την άποψη σας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα!!

Λίγο ποίο πάνω να κοιτάζατε θα είχε πάρει άλλος το ρεπ τέσπα καλό find ps4:1appl::hide:

Giannis7
28-01-2009, 14:23
πολύ καλό
TΕΡΜΑ ΣΤΑ ΓΚΡΕΕΚLISH

Ekptotos
28-01-2009, 15:13
Ontos polu kalo ergaleio! Pragmatika me esose! Douleuei apsoga opos tha paratirisate ki eseis!!! :p

Πάντως, το εν λόγω εργαλείο και το εν λόγω link υπάρχει τουλάχιστον μια 2ετία. Όσοι έχουν vista θα έχουν βρει (πιστεύω) και το αντίστοιχο gadget για την sidebar.

ps4
29-01-2009, 15:13
Bρε δωστε τα ευσημα εκει που πρεπει εμενα δεν με νοιαζει ντιπ.

Το ξερω οτι υπαρχει αυτο το προγραμμα χρονια τωρα αλλα δυστηχως βλεπω πολλους με greekzlish εδω μεσα και γενικα σε πολλα sites που ειμαι μελος και πραγματικα με στεναχωρει. Οποτε οτι μπηκε (παλι; μακαρι να'ξερα) ειναι καλο.

Ειδικα για τα νεα παιδια. Βλεπω οτι γραφοντας ετσι, αν τους πεις να γυρισουν σε ελληνικα ή στραβωνουν, ή γραφουν και τα ματια σου κανουν πουλακια απο τα ορθογραφικα μαργαριταρια.

captain556
21-09-2010, 21:16
Καλα και περιμενεις απο ανθρωπους που γραφουν greeklish να κανουν αυτην την διαδικασια...

dimkin
27-02-2011, 12:55
καλο το εργαλειο, αλλα περιορισμενο στους χαρακτηρες που παίρνει. το θεμα με τα γρικλισ ειναι οτι σιγα σιγα ξεχνας να γραφεις ελληνικά τουλάχιστον σε θέματα ορθογραφιας κτλπ.

odytsak
27-02-2011, 13:17
ego otan blepo greeklish ta prospernao, den diabazo kan ti grafi kai ute fisika apantaw efoson gnorizo tin apantisi se tixon eperotisi.

METAΦΡΑΣΗ:
Εγώ όταν βλέπω greeklish τα προσπερνάω,
δεν διαβάζω καν τι γράφει
και ούτε φυσικά απαντάω εφ'όσον γνωρίζω την απάντηση σε τυχόν επερώτηση.

dykon
27-02-2011, 13:21
ego otan blepo greeklish ta prospernao, den diabazo kan ti grafi kai ute fisika apantaw efoson gnorizo tin apantisi se tixon eperotisi.

METAΦΡΑΣΗ:
Εγώ όταν βλέπω greeklish τα προσπερνάω,
δεν διαβάζω καν τι γράφει
και ούτε φυσικά απαντάω εφ'όσον γνωρίζω την απάντηση σε τυχόν επερώτηση.

giati re file diladi eimaste katoterou epipedou emeis pou grafoume greeklish kai den mas kaneis kai tin xari na apantas sta minimata?

odytsak
27-02-2011, 13:25
Toυς λόγους τους έχω εξηγήσει εδώ
http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=229976&postcount=109
μη γράφω πάλι τα ίδια.

Ισως το μόνο μειονέκτημα που βρήκα στο φόρουμ είναι ότι επιτρέπονται τα greeklish.

Oταν είναι μια γραμμή greeklish κάτι γίνεται,
όταν όμως είναι ένα κατεβατό χωρίς τελείες, κόμμα, παραγραφους κλπ είναι αρκετά δυσανάγνωστο.

Αν θέλετε χρησιμοποιήστε αυτό

http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp (http://redirectingat.com/?id=673X542464&xs=1&url=http%3A%2F%2Fspeech.ilsp.gr%2Fgreeklish%2Fgree klishdemo.asp&sref=http%3A%2F%2Fwww.gpsnavi.org%2Fforum-greeklish-t554.html)

ή αυτό

http://services.innoetics.com/greeklish/ (http://services.innoetics.com/greeklish/)

Σεβαστείτε την Ελληνική γλώσσα,
βοηθείστε όταν γίνεται αναζήτηση να βρίσκονται αποτελέσματα,
κάντε το φόρουμ ευχάριστο, όμορφο και ευανάγνωστο
και τέλος αν μπει κάποιος ξένος να διαβάσει κάτι
να μπορέσει με μια απλή μετάφραση του google
να καταλάβει ο άνθρωπος τι γράφουμε.

dykon
27-02-2011, 13:43
Toυς λόγους τους έχω εξηγήσει εδώ
http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=229976&postcount=109
μη γράφω πάλι τα ίδια.

proton sebomai tin elliniki glossa,deuteron an kapoios ksenos den katalabainei ti grafo as rotisei kai trito kai kiriotero exo mpei se polla forum ksena kai oi ksenoi pou thes toso na boithiseis grafei o kathenas stin glossa tou,opote den katalabaineis gri kai epipleon bazoun mesa sta logia tous noumera k koboun tis lekseis kai ante na se do meta sto translate na bgazeis akri.episis to theoro komplex auto pou les oti den apantas se osoun grafoun greeklish giati se mia alli periptosi fasis trakarismatos px an o allos se pei boitheia anti gia βοηθεια, ti tha kaneis?tha sikotheis na figeis?

odytsak
27-02-2011, 13:53
Δυστυχώς με τα γραφόμενά σου και γενικότερα τη στάση σου
επιβεβαιώνεις αυτό που όλοι γνωρίζουμε αλλά φοβόμαστε να ομολογήσουμε.

Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ

dykon
27-02-2011, 14:03
Δυστυχώς με τα γραφόμενά σου και γενικότερα τη στάση σου
επιβεβαιώνεις αυτό που όλοι γνωρίζουμε αλλά φοβόμαστε να ομολογήσουμε.

Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ

file sorry alla ta dika sou grafomena epibebaionei oti "Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ".
esi den boithas ellines epeidi o allos ellinas grafei greeklish.epilegeis na ton agnoiseis opos eipes kai pio pano les kai einai diskolo na diabaseis ti grafei.tora diladi zorizesai na katalabeis ti grafo?

Vicarious
27-02-2011, 14:37
Φίλε dykon, με τις καλύτερες προθέσεις να σου πώ ότι είναι πολύ κουραστικό να διαβάζεις greeklish σε ένα φόρουμ διότι ένα ποστ δεν έχει 5 λέξεις αλλά πολύ περισσότερες.

Επίσης όταν λιώνεις καθημερινά σε φόρουμ και διαβάζεις δεκάδες ποστ, ο εγκέφαλος επιβαρύνεται συνεχώς και κουράζεται περισσότερο να διαβάσει κάτι που είναι γραμμένο ουσιαστικά σε άλλη γλώσσα. Δοκίμασε να διαβάσεις ένα κείμενο 3-4 σειρές με αγγλικά γραμμένα με ελληνικούς χαρακτήρες, και θα καταλάβεις.

Ο εγκέφαλος μετά από χρόνια ανάγνωσης δεν διαβάζει ολόκληρη την λέξη γράμμα-γράμμα, αλλά μόνο τα αρχικά και τα τελευταία γράμματα σαν εικόνα και σαν σύνολο.
Δες παρακάτω:

Έρευνες που έγιναν στο Πανεπιστήμιο του Κέμπριτζ, αναφέρουν ότι μπορούμε να διαβάσουμε ολόκληρο κείμενο χωρίς πρόβλημα, ακόμη κι αν τα γράμματα είναι ανακατεμένα. Δεν παίζει ρόλο με ποια σειρά είναι ανακατεμένα τα γράμματα σε μια λέξη, αρκεί το πρώτο και το τελευταίο γράμμα να είναι στη σωστή θέση. Αυτό συμβαίνει γιατί ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν διαβάζει κάθε γράμμα χωριστά, αλλά τη λέξη σαν σύνολο. Δοκιμάστε το...

Το ξρέω ότι ενίαι δσκύολο να το πεστιέψτε
και μροπεί να σας φεανί παλοράγο,
αλλά ενίαι ένα πιαδνίγι του εφελάκγου
που ατυή τη σγμιτή δεν δαεβζιάι τα γταμάμρα ξωχεστριά,
αλλά τη λξέη σαν σνύολοο..Τορεμρό;
Επίσης είναι πιο ξεκούραστο να διαβάζεις γραμματοσειρές που τις συναντας πιο συχνές από άλλες που δεν έχεις δει ποτέ.

Κι εγώ πολλές φορές αγνοώ τα greeklish και προχωρώ παρακάτω χωρίς όμως κακία, απλά λόγω κούρασης.

Οι νεότερες γενιές δεν έχουν πρόβλημα γιατί μεγαλώνοντας παράλληλα με την γλώσσα και τους υπολογιστές, μάθαιναν και greeklish, όμως για μας που τα greeklish μπήκαν στην ζωή μας πάρα πολύ καιρό αφού μάθαμε να διαβάζουμε και να γράφουμε αλλά και να σχολούμαστε με υπολογιστές είναι κουραστικό.

Για να κάνεις chat με ένα φίλο σου, ή μια ανούσια κουβέντα στο msn με λίγες λέξεις ίσως είναι πιο βολικό, αλλά για διάβασμα με αρκετές σειρές είναι δύσκολο.

Θα διάβαζες ένα βιβλίο γραμένο σε greeklish? θα έγραφες μία έκθεση στο χέρι με greeklish?

Φιλικά,
Geo.

criter
27-02-2011, 15:01
Η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα πρεπει καποιος επειδη ειναι δυσλεκτικος, ανορθογραφος, αγραμματος, ή να γραφει greeklish απο επιλογη, να θελει και να υποχρεωνει τους υπολοιπους να ¨πρεπει¨ να τον διαβαζουν και να πρεπει να ειναι τα greeklish το ιδιο με την σωστη Ελληνικη γραφη, με το επιχειρημα οτι αφου διαβαζονται και κατανονουνται ποιο το προβλημα.

Αντιθετως θα πρεπει ολοι αυτοι που γραφουν ετσι, να καταλαβουν οτι ο τροπος γραφης greeklish ειναι ορνιθοσκαλισματα και σε καμια περιπτωση δεν θα πρεπει να αλοιωνεται η σωστη Ελληνικη γραφη κατα αυτον τον τροπο, αλλα θα πρεπει να φαινοται τα σωστα Ελληνικα ως ο σωστος και ορθος τροπος παντα, προς απομιμηση, συμμορφωσης, διορθωσης και να ειναι ενας τροπος εκμαθησης της σωστης Ελληνικης γραφης και γλωσσας. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Θελει να γραφει κανεις ετσι ; Aς γραφει ετσι οκ, αλλα δεν ειναι υποχρεωμενος κανεις να πρεπει αναγκαστικα να τα διαβαζει και να γραφει ετσι και αυτος.

Δηλαδη εγω αν εγραφα Αγγλικα θα με διαβαζατε; Οχι; Μα γιατι, αφου μπορειτε να κανετε μεταφραση απλα με ενα κλικ στο google translate...

dykon
27-02-2011, 15:22
Φίλε dykon, με τις καλύτερες προθέσεις να σου πώ ότι είναι πολύ κουραστικό να διαβάζεις greeklish σε ένα φόρουμ διότι ένα ποστ δεν έχει 5 λέξεις αλλά πολύ περισσότερες.

Επίσης όταν λιώνεις καθημερινά σε φόρουμ και διαβάζεις δεκάδες ποστ, ο εγκέφαλος επιβαρύνεται συνεχώς και κουράζεται περισσότερο να διαβάσει κάτι που είναι γραμμένο ουσιαστικά σε άλλη γλώσσα. Δοκίμασε να διαβάσεις ένα κείμενο 3-4 σειρές με αγγλικά γραμμένα με ελληνικούς χαρακτήρες, και θα καταλάβεις.

Ο εγκέφαλος μετά από χρόνια ανάγνωσης δεν διαβάζει ολόκληρη την λέξη γράμμα-γράμμα, αλλά μόνο τα αρχικά και τα τελευταία γράμματα σαν εικόνα και σαν σύνολο.
Δες παρακάτω:

Επίσης είναι πιο ξεκούραστο να διαβάζεις γραμματοσειρές που τις συναντας πιο συχνές από άλλες που δεν έχεις δει ποτέ.

Κι εγώ πολλές φορές αγνοώ τα greeklish και προχωρώ παρακάτω χωρίς όμως κακία, απλά λόγω κούρασης.

Οι νεότερες γενιές δεν έχουν πρόβλημα γιατί μεγαλώνοντας παράλληλα με την γλώσσα και τους υπολογιστές, μάθαιναν και greeklish, όμως για μας που τα greeklish μπήκαν στην ζωή μας πάρα πολύ καιρό αφού μάθαμε να διαβάζουμε και να γράφουμε αλλά και να σχολούμαστε με υπολογιστές είναι κουραστικό.

Για να κάνεις chat με ένα φίλο σου, ή μια ανούσια κουβέντα στο msn με λίγες λέξεις ίσως είναι πιο βολικό, αλλά για διάβασμα με αρκετές σειρές είναι δύσκολο.

Θα διάβαζες ένα βιβλίο γραμένο σε greeklish? θα έγραφες μία έκθεση στο χέρι με greeklish?

Φιλικά,
Geo.

geonik katalabaino ti les kai simfono se polla apo auta alla min mou les oti einai logiko kai den einai komplex to oti ama zitao boitheia gia ena problima tha me agnoiseis giati grafo greeklish!na to paroume apo tin alli meria ok?bazeis esi mia erotisi sto forum gia ena problima pou exeis ok?ego se apantao me mia lisi sto problima sou omos stin grafo me greeklish.autin dld den tha tin diabaseis?ego kobo to kefali mou oti mia xara tha tin diabaseis kai esi kai oloi oi alloi edo mesa.gia auto min ta thelete ola dika sas.filika geo

dykon
27-02-2011, 15:29
Η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα πρεπει καποιος επειδη ειναι δυσλεκτικος, ανορθογραφος, αγραμματος, ή να γραφει greeklish απο επιλογη, να θελει και να υποχρεωνει τους υπολοιπους να ¨πρεπει¨ να τον διαβαζουν και να πρεπει να ειναι τα greeklish το ιδιο με την σωστη Ελληνικη γραφη, με το επιχειρημα οτι αφου διαβαζονται και κατανονουνται ποιο το προβλημα.

Αντιθετως θα πρεπει ολοι αυτοι που γραφουν ετσι, να καταλαβουν οτι ο τροπος γραφης greeklish ειναι ορνιθοσκαλισματα και σε καμια περιπτωση δεν θα πρεπει να αλοιωνεται η σωστη Ελληνικη γραφη κατα αυτον τον τροπο, αλλα θα πρεπει να φαινοται τα σωστα Ελληνικα ως ο σωστος και ορθος τροπος παντα, προς απομιμηση, συμμορφωσης, διορθωσης και να ειναι ενας τροπος εκμαθησης της σωστης Ελληνικης γραφης και γλωσσας. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Θελει να γραφει κανεις ετσι ; Aς γραφει ετσι οκ, αλλα δεν ειναι υποχρεωμενος κανεις να πρεπει αναγκαστικα να τα διαβαζει και να γραφει ετσι και αυτος.

Δηλαδη εγω αν εγραφα Αγγλικα θα με διαβαζατε; Οχι; Μα γιατι, αφου μπορειτε να κανετε μεταφραση απλα με ενα κλικ στο google translate...

file me ksereis?oxi bebaia den me ksereis opote pos ksereis esi kai me katalogizeis oti mporei na eimai anorthografos,agramatos,dislektikos epeidi grafo greeklish?kai sorry kiolas an egrafes agglika kai opoiadipote alli glossa ego tha se diabaza opos les me to translate.tora an esi den thes na mpeis ston kopo giati theoreis katotero enan pou grafei greeklish proton einai dikia sou epilogi kai deuteron einai ena eidos ratsismou kai auto.gia auto prota koita esi ti kaneis kai an einai sosto kai logiko propanton kai meta koita na baleis ton allon tampeles.

criter
27-02-2011, 15:46
dykon δεν ειπα εσενα οτι εισαι αγραμματος, για να μην παρεξηγουμε, γενικα μιλησα. Απο την στιγμη που τα greeklish ειναι λαθος σαν Ελληνικα, επετρεψε μου να μπορω να εχω μια τετοια εντυπωση αν θες. Δεν ειναι ρατσισμος ουτε θεωρω καποιον κατωτερο επειδη γραφει greeklish. Tο ενα ειναι σωστο και το αλλο λαθος. Ασχετως αν καταννοω την αποψη σου 100% διαβαζοντας, δεν μπορει η αντιληψη μου σε καμια περιπτωση να επιτρεψει οτι τα greeklish ειναι σωστα σαν Ελληνικα. Απο την αλλη, θαυμαζω τα Ελληνικα ορισμενων, ειτε ειναι του δημοτικου ειτε του πανεπηστημιου και χαιρομαι που τα διαβαζω γιατι μαθαινω και εγω. Τελος πιστευω οτι αυτην τη γλωσσα πρεπει να την στηριξουμε πανω απο ολα εμεις, γραφωντας σωστα ισως, εστω λιγες απο αυτες τις χιλιαδες θαυμασιες λεξεις του λεξιλογιου μας. Ειδικα οταν βλεπουμε εξωτερικους παραγοντες οπως υπουργους να προτεινουν εναλλακτικους τροπους ως προς την απλοποιηση της γραφης μας.

dykon
27-02-2011, 15:58
dykon δεν ειπα εσενα οτι εισαι αγραμματος, για να μην παρεξηγουμε, γενικα μιλησα. Απο την στιγμη που τα greeklish ειναι λαθος σαν Ελληνικα, επετρεψε μου να μπορω να εχω μια τετοια εντυπωση αν θες. Δεν ειναι ρατσισμος ουτε θεωρω καποιον κατωτερο επειδη γραφει greeklish. Tο ενα ειναι σωστο και το αλλο λαθος. Ασχετως αν καταννοω την αποψη σου 100% διαβαζοντας, δεν μπορει η αντιληψη μου σε καμια περιπτωση να επιτρεψει οτι τα greeklish ειναι σωστα σαν Ελληνικα. Απο την αλλη, θαυμαζω τα Ελληνικα ορισμενων, ειτε ειναι του δημοτικου ειτε του πανεπηστημιου και χαιρομαι που τα διαβαζω γιατι μαθαινω και εγω. Τελος πιστευω οτι αυτην τη γλωσσα πρεπει να την στηριξουμε πανω απο ολα εμεις, γραφωντας σωστα ισως, εστω λιγες απο αυτες τις χιλιαδες θαυμασιες λεξεις του λεξιλογιου μας. Ειδικα οταν βλεπουμε εξωτερικους παραγοντες οπως υπουργους να προτεινουν εναλλακτικους τροπους ως προς την απλοποιηση της γραφης μας.

ok tote my bad pou pareksigisa merika apo ta legomena sou.kai den eipa pote oti ta greeklish einai sosta san ellinika oute simfono me autin tin apopsi.simfono kai me ta alla pou grafeis apla auto pou thelo na po einai oti edo mesa den exo na apodeikso tpt kai se kanenan oso afora ta ellinika mou.edo mesa mpaino gia na diabaso apopseis allonon gia games kai apories kai na topothetiso kai ego tis dikes mou kai ta problimata pou exo kai ego sta games.gia auto grafo me tin grafi pou mou einai pio eukoli.auto den simainei oti stin zoi mou den grafo ellinika.apla pisteuo o skopos tou forum einai na boithoume o enas ton allon oxi na koitame pos grafei kai na ton agnooume giati den grafei me ton tropo pou theloume emeis.

james9
27-02-2011, 16:05
δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να απολογουνται οι μεν και οι δεν. ειναι επιλογη μου -και καποιων αλλων απο οτι βλεπω- να αγνοω παντελως οτιδηποτε ειναι γραμμενο σε greeklish ,γιατι μου κουραζει τα ματια, γιατι ειμαι εθνικιστης, γιατι προσβαλλει την αισθητικη μου, γιατι δεν ξερω γρι αγγλικα ,διαλεξτε και παρτε. για μενα οποιος γραφει greeklish ειναι σα να μη γραφει ,προσπερναω το ποστ. και οποιος παρεξηγηθει....προβλημα του.

odytsak
27-02-2011, 16:38
Έρευνες που έγιναν στο Πανεπιστήμιο του Κέμπριτζ, αναφέρουν ότι μπορούμε να διαβάσουμε ολόκληρο κείμενο χωρίς πρόβλημα, ακόμη κι αν τα γράμματα είναι ανακατεμένα. Δεν παίζει ρόλο με ποια σειρά είναι ανακατεμένα τα γράμματα σε μια λέξη, αρκεί το πρώτο και το τελευταίο γράμμα να είναι στη σωστή θέση. Αυτό συμβαίνει γιατί ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν διαβάζει κάθε γράμμα χωριστά, αλλά τη λέξη σαν σύνολο. Δοκιμάστε το...

Το ξρέω ότι ενίαι δσκύολο να το πεστιέψτε
και μροπεί να σας φεανί παλοράγο,
αλλά ενίαι ένα πιαδνίγι του εφελάκγου
που ατυή τη σγμιτή δεν δαεβζιάι τα γταμάμρα ξωχεστριά,
αλλά τη λξέη σαν σνύολοο..Τορεμρό;

Πραγματικά απίστευτο.
Ετσι εξηγείται η ευκολία ανάγνωσης.

Διαβάζω κάθε μέρα εφημερίδες, περιοδικά, φόρουμ και δεν δυσκολεύομαι πουθενά,
μόλις δω μια σειρά greeklish πραγματικά κολλάω
και από τη δεύτερη σειρά και μετά scroll και πάμε παρακάτω.:a068:

Giannis7
27-02-2011, 17:48
proton sebomai tin elliniki glossa,deuteron an kapoios ksenos den katalabainei ti grafo as rotisei kai trito kai kiriotero exo mpei se polla forum ksena kai oi ksenoi pou thes toso na boithiseis grafei o kathenas stin glossa tou,opote den katalabaineis gri kai epipleon bazoun mesa sta logia tous noumera k koboun tis lekseis kai ante na se do meta sto translate na bgazeis akri.episis to theoro komplex auto pou les oti den apantas se osoun grafoun greeklish giati se mia alli periptosi fasis trakarismatos px an o allos se pei boitheia anti gia βοηθεια, ti tha kaneis?tha sikotheis na figeis?

Άμα έχει τρακάρει κάποιος και του πει "βοήτεια" προφανώς θα είναι αλλοδαπός. Είτε βοήτεια μου πει κάποιος, είτε βοήθεια, προσωπικά θα τον βοηθήσω. Βέβαια πως ακριβώς θα του γράψει βοήθεια σε greeklish είναι άλλη κουβέντα. Μάλλον είναι ατυχές το παράδειγμα. :a068:

Αυτό που προσπαθούν να σου πουν είναι ότι οι λέξεις που είναι γραμμένες με ελληνικούς χαρακτήρες είναι ευανάγνωστες και δεν σε κουράζουν, αντίθετα με τα greeklish που κουράζουν πιο εύκολα το μυαλό του αναγνώστη. Γι' αυτό το λόγο αγνοούν τα posts γραμμένα σε greeklish. Δεν είναι ρατσιστές.. :p Δικαίωμα σου και σένα είναι να αγνοείς όλα τα posts που γράφω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος.

Vicarious
27-02-2011, 18:00
To θέμα δεν είναι ότι θα διαβάσω αλλά δεν θα βοηθήσω,
το θέμα είναι ότι δεν θα διαβάσω καθόλου. Αν διαβασεις το κείμενο και καταλάβεις ποιο είναι το πρόβλημα, τότε δεν έχεις λόγο να μην απαντήσεις.

Devil_7
27-02-2011, 18:22
Απλά πρέπει να απαγορευτούν. Όσα μηνύματα είναι με greeklish να διαγράφονται. Γιατί να δυσκολευόμαστε να τα διαβάσουμε από που τη στιγμή που έχουμε τόσο ωραία γλώσσα; Και για όσους δεν ξέρουν ορθογραφία υπάρχει ο ορθογραφικος έλεγχος. Κι εγώ δεν είμαι κανένας φιλόλογος.

Και είναι τραγικό να μην μπορείς να γράψεις κατευθείαν ελληνικά αλλά να γράφεις greeklish και μετά να το μεταφράζεις με πρόγραμμα.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

dykon
27-02-2011, 18:42
Άμα έχει τρακάρει κάποιος και του πει "βοήτεια" προφανώς θα είναι αλλοδαπός. Είτε βοήτεια μου πει κάποιος, είτε βοήθεια, προσωπικά θα τον βοηθήσω. Βέβαια πως ακριβώς θα του γράψει βοήθεια σε greeklish είναι άλλη κουβέντα. Μάλλον είναι ατυχές το παράδειγμα. :a068:

Αυτό που προσπαθούν να σου πουν είναι ότι οι λέξεις που είναι γραμμένες με ελληνικούς χαρακτήρες είναι ευανάγνωστες και δεν σε κουράζουν, αντίθετα με τα greeklish που κουράζουν πιο εύκολα το μυαλό του αναγνώστη. Γι' αυτό το λόγο αγνοούν τα posts γραμμένα σε greeklish. Δεν είναι ρατσιστές.. :p Δικαίωμα σου και σένα είναι να αγνοείς όλα τα posts που γράφω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος.

re pate kala?eipa ego tipota gia boitia??mia xara itan to paradeigma eseis den mporeite na to katalabete.pes oti to eixe steilei se minima.eleos!tora an se kourazoun ta greeklish min ta diabaseis.outos i allos to mialo sas den mporei na katalabei oti auto einai forum gia paixnidia oxi forum tou adoni georgiadi.

dykon
27-02-2011, 18:45
To θέμα δεν είναι ότι θα διαβάσω αλλά δεν θα βοηθήσω,
το θέμα είναι ότι δεν θα διαβάσω καθόλου. Αν διαβασεις το κείμενο και καταλάβεις ποιο είναι το πρόβλημα, τότε δεν έχεις λόγο να μην απαντήσεις.

geo oses fores exo kanei post me greeklish kaneis den exei apantisei.oxi oti me noiazei giati katalaba poso kompleksikoi einai merikoi edo mesa.apla to anafero.

dykon
27-02-2011, 18:49
Απλά πρέπει να απαγορευτούν. Όσα μηνύματα είναι με greeklish να διαγράφονται. Γιατί να δυσκολευόμαστε να τα διαβάσουμε από που τη στιγμή που έχουμε τόσο ωραία γλώσσα; Και για όσους δεν ξέρουν ορθογραφία υπάρχει ο ορθογραφικος έλεγχος. Κι εγώ δεν είμαι κανένας φιλόλογος.

Και είναι τραγικό να μην μπορείς να γράψεις κατευθείαν ελληνικά αλλά να γράφεις greeklish και μετά να το μεταφράζεις με πρόγραμμα.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

sopa re file kai giati na diagrafontai parakalo?prosbaloun kanena?exoun prosblitiko leksiko gia esena?giati diladi den enoxloun tous mod pou stin ousia elenxoun to forum kai enoxloun esena?efoson oi mod to epitrepoun tha exoun tous logous tous.se opoious den aresei apoxoroun opos eipe kai o odiseas.

Devil_7
27-02-2011, 19:27
sopa re file kai giati na diagrafontai parakalo?prosbaloun kanena?exoun prosblitiko leksiko gia esena?giati diladi den enoxloun tous mod pou stin ousia elenxoun to forum kai enoxloun esena?efoson oi mod to epitrepoun tha exoun tous logous tous.se opoious den aresei apoxoroun opos eipe kai o odiseas.

Καταρχήν εγώ δε μίλησα με τέτοιο υφάκι και δεν έχω και τίποτα μαζί σου.
Σε όλα τα μεγάλα forum έτσι γίνεται προς διευκόλυνση όλων. Και αυτών που διαβάζουν και αυτών που ποστάρουν σε greeklish και περιμένουν κάποια απάντηση.
Εσύ ο ίδιος λες ότι δεν έχεις πάρει απάντηση. Δεν θα ήταν καλύτερα να έγραφες Ελληνικά και να πάρεις και τις απαντήσεις σου? Θέμα συνήθειας είναι έτσι κι αλλιώς.
Βέβαια από τι στιγμή που επιτρέπονται μπορείς να κάνεις ότι θες. Και εγώ προσωπικά, τα μικρά post τουλάχιστον τα διαβάζω όταν είναι σε greeklish και απαντάω κιόλας άμα ξέρω.
Το θέμα είναι η διευκόλυνση όλων και τίποτα άλλο.

dykon
27-02-2011, 19:44
Καταρχήν εγώ δε μίλησα με τέτοιο υφάκι και δεν έχω και τίποτα μαζί σου.
Σε όλα τα μεγάλα forum έτσι γίνεται προς διευκόλυνση όλων. Και αυτών που διαβάζουν και αυτών που ποστάρουν σε greeklish και περιμένουν κάποια απάντηση.
Εσύ ο ίδιος λες ότι δεν έχεις πάρει απάντηση. Δεν θα ήταν καλύτερα να έγραφες Ελληνικά και να πάρεις και τις απαντήσεις σου? Θέμα συνήθειας είναι έτσι κι αλλιώς.
Βέβαια από τι στιγμή που επιτρέπονται μπορείς να κάνεις ότι θες. Και εγώ προσωπικά, τα μικρά post τουλάχιστον τα διαβάζω όταν είναι σε greeklish και απαντάω κιόλας άμα ξέρω.
Το θέμα είναι η διευκόλυνση όλων και τίποτα άλλο.

katarxin pou to eides to ifaki?monos sou to les oti den me apantane giati grafo greeklish ara exo adiko otan leo oti fereste ratsistika?giati na allakso ego tropo grafis kai na min allaksete eseis tropo skepsis giati auto pou kano den prosbalei kanenan?oso gia tin dieukolinsi an einai na allazo me to zori grafi gia na paro mia apantisi den akougete kai poli dieukolinsi.i dieukolinsi tha itan na apantousan stin erotisi mou kai na min koitane ta giro giro.

jimspy
27-02-2011, 20:00
xamhles apodoseis to forum.....eprepe na perasoun 3 mhnes gia na einai ta greeklish ksana sto proskhnio.......arghsame xarakthristika ayth thn fora..........

plakas
27-02-2011, 21:15
ελεος χριστιανοι!!!!!
Φωτια στα διαβολεμενα greekglish,φωτια στους βλασφημους της Ελληνικης Γλωσσας

φυσικα και αστιευομαι :p ps3forum ειναι ρε παιδια και οχι Μπαμπινιωτης.com ...

τον κλεφτη,φονια βαζουν στην φυλακη και οχι των ανοθοργαφο

dykon
27-02-2011, 21:37
ελεος χριστιανοι!!!!!
Φωτια στα διαβολεμενα greekglish,φωτια στους βλασφημους της Ελληνικης Γλωσσας

φυσικα και αστιευομαι :p ps3forum ειναι ρε παιδια και οχι Μπαμπινιωτης.com ...

τον κλεφτη,φονια βαζουν στην φυλακη και οχι των ανοθοργαφο

pes ta plakas!:thanks:

Slay
27-02-2011, 22:29
geo oses fores exo kanei post me greeklish kaneis den exei apantisei.oxi oti me noiazei giati katalaba poso kompleksikoi einai merikoi edo mesa.apla to anafero.
Το εχουμε πει ενα σωρο φορες οτι προτιμουμε τα ελληνικα απο τα greeklish, τα δευτερα δεν εχουν απαγορευτει για πολλους λογους που τους εχω αναλυσει και δεν σκοπευω να μπω για ακομη μια φορα στην ιδια κουβεντα αλλα....

Οπως εσυ κανεις την επιλογη σου και γραφεις με greeklish ετσι και αλλοι κανουν την επιλογη τους να μην διαβαζουν οτι ειναι γραμμενο ετσι, αυτο δεν τους κανει κομπλεξικους, με την ιδια λογικη και εσυ εισαι κομπλεξικος που ενω ξερεις οτι υπαρχει πιθανοτητα να μην διαβαζονται οτι γραφεις, συνεχιζεις και γραφεις με τον ιδιο τροπο.

dykon
27-02-2011, 22:39
Το εχουμε πει ενα σωρο φορες οτι προτιμουμε τα ελληνικα απο τα greeklish, τα δευτερα δεν εχουν απαγορευτει για πολλους λογους που τους εχω αναλυσει και δεν σκοπευω να μπω για ακομη μια φορα στην ιδια κουβεντα αλλα....

Οπως εσυ κανεις την επιλογη σου και γραφεις με greeklish ετσι και αλλοι κανουν την επιλογη τους να μην διαβαζουν οτι ειναι γραμμενο ετσι, αυτο δεν τους κανει κομπλεξικους, με την ιδια λογικη και εσυ εισαι κομπλεξικος που ενω ξερεις οτι υπαρχει πιθανοτητα να μην διαβαζονται οτι γραφεις, συνεχιζεις και γραφεις με τον ιδιο τροπο.

einai komplex slay!autoi den diabazoun epitides ta greeklish.diladi epitides giati den ta theoroun sobaro metro omilias.ara einai kompleksikoi.ego grafo me greeklish kai perimeno apantisi asxeta pou ksero oti mporei na min apantisoun.apla elpizo..

dimkin
27-02-2011, 23:12
λοιπον προσπαθησα να διαβασω τη συζητηση που απο οτι φαινεται ξεθαψα και τα μονα ποστ που πραγματικα ενοιωθα οτι με δυσκολεψαν ηταν του ντικον. απαιτει αρκετη περισσοτερη προσπαθεια να διαβασει greeklish και ουσιαστικα να τα αποκωδηκοποιήσεις οποτε τεινω να συμφωνησω με τους προλαλύσαντες οτι τελικα ειναι ποιο ευκολο να μην τα διαβάζεις αυτα τα ποστ που δεν ειναι ευαναγνωστα σε μια πληθώρα με πληροφορίες.

dykon
27-02-2011, 23:33
λοιπον προσπαθησα να διαβασω τη συζητηση που απο οτι φαινεται ξεθαψα και τα μονα ποστ που πραγματικα ενοιωθα οτι με δυσκολεψαν ηταν του ντικον. απαιτει αρκετη περισσοτερη προσπαθεια να διαβασει greeklish και ουσιαστικα να τα αποκωδηκοποιήσεις οποτε τεινω να συμφωνησω με τους προλαλύσαντες οτι τελικα ειναι ποιο ευκολο να μην τα διαβάζεις αυτα τα ποστ που δεν ειναι ευαναγνωστα σε μια πληθώρα με πληροφορίες.

loipon tha arkesto se auto pou lene oi proponites,kathigites,afentika kai genika osoi (nomizoun oti) exoun bathmo anotero apo to kanoniko.prospathise perissotero!!!den einai diskolo,anoikse ta matia sou kai diabase ta grammata!

dimkin
27-02-2011, 23:59
το ιδιο θα μπορουσα να πω και για σενα, να προσπαθησεις περισσοτερο να γραφεις ελληνικα, και για να μην χρειαστει αυριο να γραψεις κατι και η μια στις δυο λεξεις ειναι με ορθογραφικα λαθη. νομιζω οτι απλως δεν θες ουτε να προσπαθησεις να καταλαβεις. καταλαβαινω παντως εγω γιατι σε αλλα φορουμ και ορθα απαγορευονται τα γκρικλισ.

Nek_Food
28-02-2011, 10:01
Αναρωτιέμαι αν χρειάζεται δίπλωμα πανεπιστημίου ή συνταγή από γιατρό, για να πατήσει κάποιος το αριστερό alt+shift και να αλλάξει στο pc του τους χαρακτήρες από τα αγγλικά στα ελληνικά. Τώρα το ότι μερικοί λένε ότι γράφουν από το PS3 και για αυτό γράφουν σε greeklish, εγώ όποτε ανοίγω την κονσόλα μου είναι για να απολαύσω gaming όχι να γράφω με ρυθμούς χελώνας σε φόρουμ. Συντάσσομαι με όσους λένε ότι με το που βλέπουν greeklish δεν μπαίνουν καν στον κόπο να τα διαβάσουν. Η πλάκα είναι ότι και στο παρόν διάβασα μόνο τις απαντήσεις των φίλων που είναι στα Ελληνικά. :P
Φίλε Slay μετά την κατάργηση του chat box, θα έπρεπε να βρεις το θάρρος επιτέλους να καταργήσεις και τα greeklish οριστικά. Μία πρόταση από μέρους μας, φιλικά και με εκτίμηση πάντα.

plakas
28-02-2011, 11:56
Νεκταριε!!!το οτι υπαρχουν κομπλεξικα ατομα στο φορουμ ειναι δεδομενο(και εγω μεσα σε αυτα)αλλα σε μια περιηγηση που κανεις και θες να πεις μια αποψη,δεν θα κατσει ο καθενας να συνταξει λες και γραφει εκθεση πανεπιστιμιου!!εμενα πρωσοπικα το συντακτικο,γραμματικη στην δουλεια μου δεν μου χρειαστηκαν ποτε ενω τα μαθηματικα ειναι 100% κατι που χρειαζομαι(παλι καλα δεν εχει και εκει greeklish)!!και επειδη τα κομπλεξικα ατομα οταν υπηρχε το chat κοροιδευαν μεσω αυτου το συντακτικο του καθενος,τωρα το κανουν μεσω π.μ οποτε σε ρωτω καποιος που δεν εχει την ορεξη να ασχολειται με (πιφ βρωμαει) γιατι να μην γραφει ετσι(greeklish)αλλα να καθετε να ξαναδιαβασει οτι γραφει μπας και εβαλε καμια οξια λαθος!!!!!

Nek_Food
28-02-2011, 12:22
Αγαπητέ φίλε, δεν θα πω κόμπλεξ καθώς είναι μάλλον βαρύς σαν χαρακτηρισμός, αλλά όλοι έχουμε τις παραξενιές μας είμαι σίγουρος για αυτό το περίεργο θα ήταν το αντίθετο μάλλον. Προσωπικά πάντως, τα ορθογραφικά λάθη δεν με ενοχλούν φτάνει να είναι σε λογικά πλαίσια και να μην είναι σε υπερβολικό βαθμό και κυρίως θέμα αδιαφορίας, γιατί πολύ απλά για την ορθογραφία υπάρχουν αυτόματοι διορθωτές για όλους τους browsers, πλην όμως αυτοί αφορούν την Ελληνικήν και την Αγγλικήν (ή άλλες "επίσημες" γλώσσες) και όχι την greeklishην.

Από την άλλη φαντάσου ότι μας είναι εξαιρετικά δύσκολο να διαβάσουμε "σωστά greeklish" πόσο μάλλον αν είναι και ανορθόγραφα greeklish που θα είναι η κόλαση του εγκεφάλου μου. Από την άλλη "κομπλεξικός ή μη" ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει (μέσα στα πλαίσια των κανόνων του φόρουμ), οπότε και εγώ αδιαφορώ για τα greeklish σαν να μην υπάρχουν αν και μέχρι ένα βαθμό αναγνωρίζω ότι με ενοχλούν ποικιλοτρόπως και απλά δεδομένης της απόφασης της διαχείρισης κάνω υπομονή. Αυτό μπορεί να είναι κρίμα γιατί μπορεί να έχει κάτι ενδιαφέρον να πει κάποιος ή να θέλει βοήθεια και σε κάθε άλλη περίπτωση να μπορούσα να βοηθήσω.

Πάντως ακόμη και για χρήση του PS3 για σύνδεση στο φόρουμ, υπάρχουν λύσεις για όσους ενδιαφέρονται να αποφύγουν τα greeklish και να γράφουν Ελληνικά. Αυτά... κατά τα άλλα ο Slay έχει τον τελευταίο λόγο.

dykon
28-02-2011, 13:07
Αναρωτιέμαι αν χρειάζεται δίπλωμα πανεπιστημίου ή συνταγή από γιατρό, για να πατήσει κάποιος το αριστερό alt+shift και να αλλάξει στο pc του τους χαρακτήρες από τα αγγλικά στα ελληνικά. Τώρα το ότι μερικοί λένε ότι γράφουν από το PS3 και για αυτό γράφουν σε greeklish, εγώ όποτε ανοίγω την κονσόλα μου είναι για να απολαύσω gaming όχι να γράφω με ρυθμούς χελώνας σε φόρουμ. Συντάσσομαι με όσους λένε ότι με το που βλέπουν greeklish δεν μπαίνουν καν στον κόπο να τα διαβάσουν. Η πλάκα είναι ότι και στο παρόν διάβασα μόνο τις απαντήσεις των φίλων που είναι στα Ελληνικά. :P
Φίλε Slay μετά την κατάργηση του chat box, θα έπρεπε να βρεις το θάρρος επιτέλους να καταργήσεις και τα greeklish οριστικά. Μία πρόταση από μέρους μας, φιλικά και με εκτίμηση πάντα.

i idia sintagi giatrou mipos xreiazetai kai se olous esas pou den diabazete latinikous xaraktires?episis nek efoson diabases tin misi sizitisi
(giati i alli misi apoteleitai apo dika mou post) sorry kiolas alla min exeis apopsi mias kai den parakolouthouses KAN sizitisi!parakolouthouses monologo!

modecris
28-02-2011, 13:07
Αυτό που είπε παραπάνω ο Νεκτάριος,υπάρχουν greeklish που κάπως διαβάζονται αλλά τα ανορθόγραφα greeklish δεν παλεύονται με τίποτα.Προσωπικά και εγώ αν το ποστ είναι πάνω από 2-3 γραμμές κείμενο το προσπερνάω,εκτός και γράφει κάποιος που τον έχω σε μεγάλη εκτίμηση.

Το μεγαλύτερο κατά όμως της συγκεκριμένης γραφής (και το είχα τονίσει στην δημοσκόπηση που δυστυχώς την πήρε ο τυφώνας forbidden) είναι πως ουσιαστικά ακυρώνεται η λειτουργικότητα της αναζήτησης ή στην καλύτερη των περιπτώσεων θα χρειαστούμε 5-6 διαφορετικές παραλλαγές του όρου που ψάχνουμε,προσπαθώντας να "μαντέψουμε" την ορθογραφία του καθένα.

Από την στιγμή που ο admin δεν απαγορεύει την χρήση των greeklish είναι δικαίωμα του καθενός να γράφει όπως κάνει κέφι,eite na grafei etsi ite.na.grafei.alios αλλά θα πρέπει να σεβαστεί και το δικαίωμα των υπολοίπων στην ..προσπέραση.

Κάποιους τους πειράζει το "Ελλάντα" αλλά όχι το "Ellada"; Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας νοιάζουν οι τύποι αλλά χάνουμε την ουσία..

dykon
28-02-2011, 13:11
το ιδιο θα μπορουσα να πω και για σενα, να προσπαθησεις περισσοτερο να γραφεις ελληνικα, και για να μην χρειαστει αυριο να γραψεις κατι και η μια στις δυο λεξεις ειναι με ορθογραφικα λαθη. νομιζω οτι απλως δεν θες ουτε να προσπαθησεις να καταλαβεις. καταλαβαινω παντως εγω γιατι σε αλλα φορουμ και ορθα απαγορευονται τα γκρικλισ.

file na sou po tin alitheia kai ama theleis pistepse tin.den kano orthografika lathi(toulaxiston stin glossa pou milame kathimerina kai gnorizoume apo to dimotiko),exo megali gnosi tis ellinikis glossas apla an diabases pio pano grafo greeklish giati me boleuoun perissotero.episis den mporo na katalabo kati,diladi mexri kai ta orthografika lathi sas peirazoun?meta otan leo oti einai komplex giati diamartireste??

dykon
28-02-2011, 13:15
Αυτό που είπε παραπάνω ο Νεκτάριος,υπάρχουν greeklish που κάπως διαβάζονται αλλά τα ανορθόγραφα greeklish δεν παλεύονται με τίποτα.Προσωπικά και εγώ αν το ποστ είναι πάνω από 2-3 γραμμές κείμενο το προσπερνάω,εκτός και γράφει κάποιος που τον έχω σε μεγάλη εκτίμηση.

Το μεγαλύτερο κατά όμως της συγκεκριμένης γραφής (και το είχα τονίσει στην δημοσκόπηση που δυστυχώς την πήρε ο τυφώνας forbidden) είναι πως ουσιαστικά ακυρώνεται η λειτουργικότητα της αναζήτησης ή στην καλύτερη των περιπτώσεων θα χρειαστούμε 5-6 διαφορετικές παραλλαγές του όρου που ψάχνουμε,προσπαθώντας να "μαντέψουμε" την ορθογραφία του καθένα.

Από την στιγμή που ο admin δεν απαγορεύει την χρήση των greeklish είναι δικαίωμα του καθενός να γράφει όπως κάνει κέφι,eite na grafei etsi ite.na.grafei.alios αλλά θα πρέπει να σεβαστεί και το δικαίωμα των υπολοίπων στην ..προσπέραση.

Κάποιους τους πειράζει το "Ελλάντα" αλλά όχι το "Ellada"; Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας νοιάζουν οι τύποι αλλά χάνουμε την ουσία..

einai aplo giati den mporeite na to katalabete?sta greeklish ola ta η,ι,υ ta bazoume i kai ta ο,ω ta bazoume o.den grafoume anorthografa.gia na diabazontai pio eukola to kanoume.allo na diabaseis hxeio kai allo ixeio.to deutero einai pio eukolo.

Nek_Food
28-02-2011, 13:17
:ranger:

:a038::a038::a038::a038::a038::a038::a038::a038:
:a036::c082::a036::c082::a036:

:makefun:

:banplease:

dimkin
28-02-2011, 16:20
ειναι κριμα που καποιοι απλως δεν μπορούν να καταλάβουν οτι ειναι θεμα στοιχειώδους σεβασμου προς τους συνομηλιτές τους αυτά που γράφουν να διαβάζονται εύκολα και το φέρνουμε απο εδω και απο εκει για να βγαλουμε τους αλλους κομπλεξικους αντι να κοιτάξουμε πως λειτουργούμε εμεις.

dykon
28-02-2011, 16:28
ειναι κριμα που καποιοι απλως δεν μπορούν να καταλάβουν οτι ειναι θεμα στοιχειώδους σεβασμου προς τους συνομηλιτές τους αυτά που γράφουν να διαβάζονται εύκολα και το φέρνουμε απο εδω και απο εκει για να βγαλουμε τους αλλους κομπλεξικους αντι να κοιτάξουμε πως λειτουργούμε εμεις.

esi den boithas ton allon pou grafei greeklish.ekei paei to komplex.emeis pou grafoume greeklish den sterisame pote tin boitheia mas se allon edo mesa mauro i aspro,ellina i kseno,pou grafei ellinika i greeklish.opote deite eseis prota pos leitourgeite.

Desmond
28-02-2011, 18:16
[...]Η πλάκα είναι ότι και στο παρόν διάβασα μόνο τις απαντήσεις των φίλων που είναι στα Ελληνικά. :P[...]
[...]Φίλε Slay μετά την κατάργηση του chat box, θα έπρεπε να βρεις το θάρρος επιτέλους να καταργήσεις και τα greeklish οριστικά.
Νεκτάριε, δε νομίζεις οτι αυτές οι προτάσεις σου συγκρούονται μεταξύ τους? Το να ζητάς δηλαδή να καταργηθεί μια δυνατότητα με την οποία έτσι κι αλλιώς δεν ασχολείσαι?

Nek_Food
28-02-2011, 20:05
Έλα βρε αρπάχτηκες αμέσως φίλε μου... εδώ μας κατάργησε η Sony το otherOS και επιζήσαμε και στους περισσότερους καν δεν ίδρωσε το αυτάκι, τα greeklish μας μαράνανε;

koita basika asteieuomai giati einai krima na yparxei en eth 2011 kai dh ston 21o aiwna sta forums auto to aisxos pou legetai greeklish, skata oute o automatos dior8wths mou den to katalabainei kai mou ta bgazei ola la8os kai san na mhn ftanei kai auto ola einai xalia ka8e fora pou mpaineis na diabaseis ena 8ema kai einai phgmeno se auth thn malakia poy legetai greeklish me thn dikaiologia oti exw syni8hsei, oti den exei ellhnika o upologisths mou, oti grafw (kai kala) apo to PS3, mexri kai oti grafei kapoios me greeklish epeidh leei den 3erei or8ografia diabasa. opote kai egw sou apantaw se auto to sto parel8on men xrhsimo kataskeuasma plhn omws shmera obsolete kai perito na dw an sou aresei na diabazeis ton filo sou nektario na grafei se auto to xali. Kai kala twra egrapsa me kapoia stoixeiwdh or8ografia an kai isws na ekana kapoies la8os epiloges stous xarakthres greeklish pou egw exw suni8isei. Gia katse na sou to grapsw kai anor8ografa na dw an 8a to euxaristh8eis... glwsitsa :P

kita vasika astiebome giati ine krima na iparxi en eti 2011 ke di ston 21o eona sta forums afto to eshos pou legete greeklish, skata oute o aftomatos dior8thotis mou den to katalabeni ke mou ta vgazi ola lathos ke san na min ftani ke afto ola ine halia kathe fora pou benis na diabasis ena th8ema ke ine pigmeno se afti tin malakia poy legete greeklish me tin dikeologia oti exo sinithisi, oti den exi ellinika o ipologistis mou, oti grafo (ke kala) apo to PS3, mehri ke oti grafi kapios me greeklish epidi lei den kseri orthografia diavasa. opote ke ego sou apantao se auto to sto parelthon men xrisimo kataskevasma plin omos simera obsolete ke perito na do an sou aresi na diabazis ton filo sou nektario na grafi se auto to hali. Ke kala tora egrapsa me kapia stixiodi orthografia an k isos na ekana kapies lathos epiloges stous xaraktires greeklish pou ego eho sinithisi. Gia katse na sou to grapso kai anorthografa na d an 8a to efharistithis...

ΟΗ ΜΥ ΕΥΕS MY EYES!!!

YouTube - Friends - My eyes!!! (Phoebe).avi