Page 31 of 31 FirstFirst ... 212728293031
Results 601 to 618 of 618

Thread: Days Gone

  1. #601
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το θυμάμαι αυτό που λες.

    Άρα καταλήγουμε στο ότι δεν έφερε τα απαιτούμενα κέρδη, ον τοπ οφ δατ η σονυ δεν ήθελε να επενδύσει περαιτέρω (νταμπλ νταουν οικονομικά), και τέλος έχουμε τον μαλ@κα πρωην αρχηγό να μιλάει έτσι ξερά για το νούμερο των αντιτύπων (που αν δεν είναι day 1 price τότε βράσε ρύζι).


    Τσάμπα η κουβέντα με λίγα λόγια λολ.

  2. #602
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Βρε συ μην με χρεώνεις (μέντορας υπάρχει και στον τίτλο που ανέφερα)!!!

    Είναι μια γενικότερη συνταγή.

    Λευτερη ειτε αναφεροσουν στο TLOU2 οπως νομισα, ειτε στο Horizon οπως ειπες, οταν γραφεις αυτο

    Spoiler!


    με επισημανση αυτο στο bold, πως να το κανουμε σποιλεριαζεις.
    Γενικα/ξε-γενικα προδιαθετεις οτι θα συμβει κατι συγκεκριμμενο.
    Σου εχω γραψει 3 post για αυτο το θεμα, τωρα εαν δεν το παραδεχεσαι δεν εχει νοημα να σου γραψω κατι αλλο.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  3. #603
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Καταλαβαίνω αυτό που λες (εννοώ καταλαβαίνω την διατύπωση).

    Εντούτοις δεν καταλαβαίνεις αυτό που σου λέω:

    είναι γενικότερη συνταγή πλέον.



    Είναι σα να πεις "δραματικός χαρακτήρας αυτός ο υπερήρωας, έχει τραβήξει πολλά, έχει χάσει άτομα από την οικογένειά του" και να σου πει κάποιος ότι κάνεις σπόιλερ για τον Iron man, Spiderman, Captain America και άλλους.

    Εμ, μα αφού είναι μια γενικότερη συνταγή δομής υπερ-ηρώων, σημαίνει ότι δεν αναφέρεσαι για κάποιον συγκεκριμένο και την ταινία/παιχνίδι του άρα δεν έχεις πρόθεση να σποιλεριάσεις.

    Εγώ φταίω που έχει γίνει γενικότερη συνταγή;

    Τι να κάνουμε δηλαδή; Να μην μπορούμε να εκφραστούμε;

    Παρατήρησε ότι από μια ολόκληρη (μεγάλη) πρόταση που αναφέρω τη γενικότερη συνταγή με τα διάφορα στοιχεία της (ανάμεσα σε αυτά LBGTQ, απώλεια μέντορα, γυναίκα που τα κάνει όλα, είναι φιλόσοφος αλλά και γ@μάει και δέρνει κλπκλπ), εσύ συγκράτησες μόνο ένα μικρό απόσπασμα, το απομόνωσες και με χρεώνεις για σπόιλερ προς ένα συγκεκριμένο παιχνίδι.

    Αυτό λέγεται "με κρίνεις εστιάζοντας σε λίγες λέξεις από τις πολλές που είπα, κοινώς κρίνομαι out of context".

    Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι είσαι άδικος.

    Να πω ρε γμτ ότι έχω κιόλας ιστορικό σποιλεριάσματος που έχει ενοχλήσει αρκετούς συνφορουμίτες, πες πάει στο διάολο.

    Βρε μήπως είσαι τσαντισμένος, επειδή έχεις γενικότερα τσαντιστεί με τα σπόιλερ που έχεις ήδη φάει για LOU2 από το Ίντερνετ, και εμένα με παίρνει η μπάλα (αδίκως όμως) επειδή είσαι αγανακτισμένος;

    Εμένα δεν με χαλάει να σου ζητήσω συγνώμη, αλλά ρε γμτ, δεν έχω κάνει σπόιλερ!!! (ορίστε: συγνώμη, δεν έχω/είχα καμία πρόθεση να σου χαλάσω την εμπειρία με το LOU2. Ξανασκέψου το όμως ότι με παίρνει η μπάλα επειδή είσαι αγανακτισμένος / υποθέτω)

  4. #604
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Καταλαβαίνω αυτό που λες (εννοώ καταλαβαίνω την διατύπωση).

    Εντούτοις δεν καταλαβαίνεις αυτό που σου λέω:

    είναι γενικότερη συνταγή πλέον.

    Είναι σα να πεις "δραματικός χαρακτήρας αυτός ο υπερήρωας, έχει τραβήξει πολλά, έχει χάσει άτομα από την οικογένειά του" και να σου πει κάποιος ότι κάνεις σπόιλερ για τον Iron man, Spiderman, Captain America και άλλους.

    Εμ, μα αφού είναι μια γενικότερη συνταγή δομής υπερ-ηρώων, σημαίνει ότι δεν αναφέρεσαι για κάποιον συγκεκριμένο και την ταινία/παιχνίδι του άρα δεν έχεις πρόθεση να σποιλεριάσεις.

    Εγώ φταίω που έχει γίνει γενικότερη συνταγή;

    Τι να κάνουμε δηλαδή; Να μην μπορούμε να εκφραστούμε;

    Παρατήρησε ότι από μια ολόκληρη (μεγάλη) πρόταση που αναφέρω τη γενικότερη συνταγή με τα διάφορα στοιχεία της (ανάμεσα σε αυτά LBGTQ, απώλεια μέντορα, γυναίκα που τα κάνει όλα, είναι φιλόσοφος αλλά και γ@μάει και δέρνει κλπκλπ), εσύ συγκράτησες μόνο ένα μικρό απόσπασμα, το απομόνωσες και με χρεώνεις για σπόιλερ προς ένα συγκεκριμένο παιχνίδι.

    Αυτό λέγεται "με κρίνεις εστιάζοντας σε λίγες λέξεις από τις πολλές που είπα, κοινώς κρίνομαι out of context".

    Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι είσαι άδικος.

    Να πω ρε γμτ ότι έχω κιόλας ιστορικό σποιλεριάσματος που έχει ενοχλήσει αρκετούς συνφορουμίτες, πες πάει στο διάολο.

    Βρε μήπως είσαι τσαντισμένος, επειδή έχεις γενικότερα τσαντιστεί με τα σπόιλερ που έχεις ήδη φάει για LOU2 από το Ίντερνετ, και εμένα με παίρνει η μπάλα (αδίκως όμως) επειδή είσαι αγανακτισμένος;

    Εμένα δεν με χαλάει να σου ζητήσω συγνώμη, αλλά ρε γμτ, δεν έχω κάνει σπόιλερ!!! (ορίστε: συγνώμη, δεν έχω/είχα καμία πρόθεση να σου χαλάσω την εμπειρία με το LOU2. Ξανασκέψου το όμως ότι με παίρνει η μπάλα επειδή είσαι αγανακτισμένος / υποθέτω)

    Λευτερη, ειτε υπαρχει συνταγη ειτε οχι, οταν βλεπουμε ταινια, παιζουμε ενα παιχνιδι, το μυαλο μας σκεφτεται διαφορα σεναρια για το ποια θα ειναι η καταληξη,
    ή για το τι θα συμβει σε καποια συγκεκριμμενη περιπτωση.
    Η διαφορα ειναι οτι αυτα ειναι σεναρια και οχι καποια σιγουρη εξελιξη που καποιος αθελα του/επιτηδες μας ενημερωσε οτι θα συμβει και απλα περιμενουμε την στιγμη που θα το δουμε στην οθονη.
    Εχει τυχει κ σε εμενα να ξεφυγει spoiler σε καποιον, οταν προσπαθωντας να συννεννοηθουμε για το ποια ταινια θα δουμε ανεφερα κατι που δεν επρεπε.
    Καταλαβαινω οτι εγινε αθελα σου και δεν σε κατηγορησα οτι το κανεις συνεχεια, αλλα στην συγκεκριμμενη φραση επρεπε να βαλεις spoiler tags.
    Απο τη μερια μου ολα καλα, ισα-ισα που παντα διαβαζω με ενδιαφερον τα posts σου, μια και εισαι απο τους λιγους που γραφει καθε φορα οτι σκεφτεται, εγω πολλες φορες κρατιεμαι.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  5. #605
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πω πω βρε άνθρωπε, τώρα κατάλαβα την δική σου μεριά.

    Ειλικρινά σόρρυ, το εννοώ!

    Εσένα έπρεπε να είχα το 1980 δίπλα μου όταν λίγες μέρες πριν πάω (ΗΠΑ) να δω το Empire Strikes Back......στη γειτονιά μου λέει ένα άλλο παιδάκι (Ελληνάκι / όχι ότι παίζει ρόλο βέβαια)........."α, θα πας να το δεις ε; χχεχεεχεχε I AM YOUR FATHER".

    Θέλω να σε δω τι θα έκανες/έλεγες!

  6. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (07-01-2022)

  7. #606
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Να μην κρατιέσαι/φοβάσαι jk, ο σκοπός των fora είναι η ανταλλαγή απόψεων και ενίοτε να διαβάζουμε και διαφορετικές οπτικές γωνίες από την δική μας.

  8. #607

    Default

    Days Gone Game Director Jeff Ross recently claimed his game had sold over eight million copies in the first 18 months of release but that Sony still viewed the game as a disappointment despite Ghost of Tsushima selling a similar amount. However, in an interview with David Jaffe on his Youtube channel today, Ross clarified that those figures were not officially sourced and were only an estimate, therefore the chances are they’re completely wrong.

    How many copies has Days Gone sold?
    Ross claimed Days Gone had sold “over 8 million copies” in the first 18 months of its release and it had “since gone on to sell more“. He also estimated another “million+” on Steam. The problem is that his source is not official sales figures. His source was actually a website called Gamestat that no longer exists. At the time, the site tracked Trophy data and used it to estimate the game’s total number of players. The problem is these figures include those who grabbed the game through PlayStation Plus, those who bought used copies, those who rented the game or played it through PlayStation Now, and those who use game share, none of which will have bought a copy of the game. This means the actual number of sales is likely far lower than 8 million, although Ross states “I stand by my numbers”.
    απλα να μη θεωρειτε οτι διαβαζετε ως δεδομενο.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    enstikto (10-01-2022),Valkyre (09-01-2022)

  10. #608
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Πάντως υπάρχει ΛΟΑΤΚΙ χαρακτήρας (ζευγάρι κιόλας) στο Days Gone. Δεν είναι αρκετά "woke" αυτό;
    Το έπαιξα μέσω του Plus και το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ. Ούτε και εγώ θα έδινα 70€ αλλά δεν δίνω για κανένα παιχνίδι πάνω από 30€ και συτό πολύ δύσκολα. Αν έφταιξα που δεν βγήκε Νο2 επειδή δεν το πήρα με το που βγήκε λυπάμαι αλλά παίζω πολλά παιχνίδια και δεν με παίρνει να τα χρυσοπληρώνω όλα.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Kane For This Useful Post:

    jimspy (10-01-2022)

  12. #609
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Kane View Post
    Πάντως υπάρχει ΛΟΑΤΚΙ χαρακτήρας (ζευγάρι κιόλας) στο Days Gone. Δεν είναι αρκετά "woke" αυτό;
    Εξαρτάται τι ρόλο έχουν στο παιχνίδι.

    LGBT χαρακτήρες υπάρχουν από παλιά στα παιχνίδια (και στις ταινίες), αλλά όχι σε ιδιαίτερα εμφανή ή πρωταγωνιστικό ρόλο.

    Quote Originally Posted by Kane View Post
    Το έπαιξα μέσω του Plus και το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ. Ούτε και εγώ θα έδινα 70€ αλλά δεν δίνω για κανένα παιχνίδι πάνω από 30€ και συτό πολύ δύσκολα. Αν έφταιξα που δεν βγήκε Νο2 επειδή δεν το πήρα με το που βγήκε λυπάμαι αλλά παίζω πολλά παιχνίδια και δεν με παίρνει να τα χρυσοπληρώνω όλα.
    Θα έλεγα ότι είναι γενικότερο το πρόβλημα έτσι όπως βγαίνουν τα παιχνίδια (και ειδικά τα open world που εκ φύσεως/πολυπλοκότητας είναι τίγκα στα bugs/glitches).

    Δώστου εκεί 500 patches και κάνε τον beta tester (ενώ πληρώνεις κιόλας, αντί να πληρώνεσαι)... ή περιμένεις να παλιώσει σαν το παλιό καλό κρασί (πτώση τιμής & όλα τα patches/content μαζεμένα).

    Δεν είναι ούτε το πρώτο, ούτε το τελευταίο παιχνίδι που βγαίνει σε ημιτελή κατάσταση. Δες π.χ. πόσο πούλησε το CP2077 day 1, αλλά από πίσω το «κουβαλούσε» το legacy του Witcher 3.

    Ε, η Bend δεν είχε αντίστοιχες open-world περγαμηνές... το τελευταίο AAA τους (πριν το Days Gone) ήταν το Uncharted Golden Abyss (γραμμικό παιχνίδι και ψιλομέτριο δυστυχώς) σε μια niche πλατφόρμα (PS Vita).

  13. #610
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Το τερματισα , δεν ξερω αν μπορω να δω καπου ποσες ωρες εγραψα, δεν το βρισκω.
    απο θεμα αποδοσης στο ps5 1crash και 1 bug με την μηχανη ειχα,κλαιν.
    ειναι απολαυση να τρως ορδες απο ζομπι με επιλογες για πολλες και διαφορες τακτικες.
    Kαλο παιχνιδακι,θα επεζα το 2 αν βγαζανε.

  14. The Following User Says Thank You to FurionMike For This Useful Post:

    toninio (12-03-2022)

  15. #611
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μπορείς να δεις τις ώρες μέσα από το πς5 στο προφίλ σου (εκεί μέσα υπάρχει επιλογή για να δεις τις ώρες)

  16. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    FurionMike (20-01-2022)

  17. #612

    Default

    Να ξεκαθαρίσω ότι είμαι ασχετος από τεχνικά ζητήματα. Ξεκίνησα πριν λίγο καιρό και ολοκλήρωσα το παιχνίδι χωρίς κάποιο update (στο 1.00) όπως ήταν στο δισκάκι γιατί το 1.80 ήθελε πολύ καιρό να κατέβει με την αστεία σύνδεση που έχω. Πραγματικά γελάω με το 6.5 που πήρε από το IGN που θεωρείται και σοβαρό σάιτ τρομάρα τους. Μάλλον έχουν παίξει πολλά παιχνίδια σα το days gone και δε τα ξέρουμε όλοι οι άλλοι. Τι να μιλήσουμε για μουσική,ιστορία,γραφικά,gameplay

  18. The Following User Says Thank You to mikeps3re For This Useful Post:

    toninio (12-03-2022)

  19. #613
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δηλαδή το 6.5 ήταν λίγο για την unpatched v1.00 έκδοση;

    Τώρα συμφωνώ αξίζει και παραπάνω, αλλά έλα που δεν έχουμε review as a service!

    Τα reviews αντικατοπτρίζουν πάντα την αρχική day 1 εμπειρία, κι ας είναι άδικο μερικές φορές αυτό (ειδικά για MP games που προβλέπεται να πάρουν πολλά updates).

    - - - Updated - - -

    Είσαι ήρωας πάντως που το έπαιξες έτσι, αν και σίγουρα βοηθάει το γεγονός ότι δεν ασχολείσαι με τεχνικά ζητήματα.

    Η δουλειά του reviewer είναι να ασχολείται ΚΑΙ με αυτά.

    Τώρα κάτι υποκειμενικές γελοιότητες του στυλ κόβω βαθμό γιατί δεν έχουν επαρκές "diversity/representation" τα ζόμπια είναι άλλο θέμα...

  20. #614
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παντως 1.00 δεν πρεπει να το επαιξαν ουτε οι δημοσιογραφοι!

    Γενικα και για εμενα το 6.5 που εβαλε το IGN ηταν χαμηλο. Μην ξεχναμε και το "just another gruff white male protagonist" απο τους δηθεν αντιρατσιστες... λολ.

  21. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    psx3 (09-03-2022),Snk (09-03-2022),toninio (12-03-2022)

  22. #615
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Αφου λοιπον "εκανα το χρεος μου" κ προλαβα να αναρτησω τα reviews που χρωστουσα ηρθε κ η στιγμη να γραψω για το τελευταιο game που ολοκληρωσα επειτα απο πολλες ωρες...

    Επειδη το backlog μου οσο παει κ μεγαλωνει εχω την τυχη λογω PS5 να παιξω καποια games στην καλυτερη δυνατη τους κατασταση.
    Ενα απο αυτα φυσικα ειναι κ το Days Gone το οποιο με το τελευταιο update προσφερει 60FPS & 4Κ με checkerboard rendering.

    Πολλα εχουν γραφτει για το συγκεκριμενο game. Απο αποτυχημενη προσπαθεια ενος νεου ΙΡ εως κ αδικημενο Hidden Gem.
    Τι ισχυει ομως ; θα προσπαθησω να γραψω για την δικη μου εμπειρια με το Days Gone.

    Ξεκιναω με λιγα λογια για την ιστορια του.

    Αναλαμβανουμε τον ρολο του Deacon St. John ο οποιος ειναι πρωην στρατιωτης κ πλεον μελος μιας συμμοριας μηχανοβιων μαζι με το κολλητο του Boozer (William) στην περιοχη του Οregon στις Η.Π.Α. οταν θα βρεθουν στο outbreak ενος ιου που μετατρεπει ανθρωπους - κ οχι μονο -σε ενας ειδος zombie τα Freakers.
    Η ιστορια του ειναι σχετικα κλασσικη για οσους εχουν δει ή εχουν παιξει καποιο αντιστοιχο game , εχει τις ανατροπες του φυσικα κ σχετικα καλο cast αλλα περιεχει ολα τα tropes που εχουμε δει σε παρομοια games ή σειρες.

    Στα του Ηχου

    Αυτο που με εξεπληξε ευχαριστα ηταν η μουσικη του.
    Ειδικα καποια κομματια που επαιζαν σε συγκεκριμενα segments που δεν θελω να σποιλεριασω ηταν φανταστικα κ ομολογω πως δεν περιμενα να εχει γινει τοσο καλη δουλεια στο Soundtrack. Ισως να ηταν κ η μεγαλυτερη εκπληξη που αντιμετωπισα σε ολο το game.
    Παρα πολυ καλη δουλεια εχει γινει κ στα φωνητικα καθως οι ερμηνειες ειναι παρα πολυ καλες , πειστικες κ φαινεται επαγγελματικη δουλεια.
    Τι δεν μου αρεσε ομως. Τα ηχητικα εφε των freakers ηταν λιγο απλα κ καπως κουραστικα. Θα ηθελα κατι ποιο ιδιαιτερο οπως εκανε η Naughty Dog με τα Clickers δηλαδη να σου προσφερει μια ανατριχιλα κ παραλληλα να ξεφευγει απο το κλασσικο "ΑΑΑΑ-ΟΥΟΥΟΥ" των zombies.
    Επισης το Main Theme του Days Gone ενω ειναι τρομερο κομματι χρησιμοποιειται πααααρα πολυ συχνα καθ'ολη την διαρκεια του game που σε φτανει σε σημειο να αναρωτιεσαι αν ξεμειναν απο μουσικη επενδυση.
    Κατι τελευταιο που θα ηθελα να προσθεσω ειναι οτι σε καποιες ακυρες φασεις ο Deacon μιλαει νευρικα χωρις σημαντικο λογο κ ηταν λιγακι σπαστικο κ εκτος τοπου κ σου χαλαει το immersion.





    Περι Γραφικων

    Εδω τα πραγματα ειναι αναμεικτα.
    Μου αρεσει παρα πολυ ο χαρτης κ τα περιβαλλοντα. Θεωρω οτι εχουν πετυχει εξαιρετικα τις περιοχες του Oregon τα πανεμορφα δαση με τα ρυακια να κυλανε αναμεσα στα δεντρα, χιονισμενα ορεινα τοπια, χωματινοι λοφοι κλπ νιωθεις οτι εισαι πραγματικα σε επαρχια του Oregon.
    Μου αρεσουν επισης κ οι μικρες πολεις που συνανταμε κ εχουν συγκεκριμενη αρχιτεκτονικη.
    Στα μοντελα των χαρακτηρων ενω εχει γινει εξαιρετικη δουλεια στα μοντελα των Deacon & Boozer απο εκει κ περα σχεδον ολα τα υπολοιπα ειναι ποιοτητας PS3 ειδικοτερα στα προσωπα. Το ιδιο ισχυει κ στο animation. Ενω ο Deacon εχει πολυ ομαλη κινηση τα Freakers θυμιζουν animation απο NPCs γενιας PS3...
    Στο τεχνικο κομματι τωρα αν κ με το νεο update εχει πλεον 60FPS παρατηρησα καμποσα drops κυριως κατα την διαρκεια της οδηγησης με την μηχανη. Εχει κ λιγο απο pop-in...
    Επισης αν στις τοσες ωρες συναντησα τοσα bugs δεν μπορω να φανταστω πως θα ηταν day 1 σε απλο PS4.
    Freakers να μπαινουν μεσα στο εδαφος κ να τρεχουν με το κεφαλι απέξω, αορατα freakers να με κοπανανε κ να προσπαθω να βρω που ειναι, να πετας το μπιτονι της βενζινης κ να εκτοξευεται στον ουρανο, freakers να κολλανε σε βραχια και σε δεντρα, να τελειωνω με horde κ να μη το πιανει κ να πρεπει να ξαναρχιζω απο την αρχη κ αλλα ποσα που θελω κανα μισαωρο να τα αναλυσω.
    Δυστυχως για First Party Game πρεπει να ειναι αν οχι το χειροτερο optimazation, ενα απο τα χειροτερα που εχουν γινει.
    Καταλαβαινω οτι λογο του Open World δεν γινεται να ειναι το απολυτα τελειο αλλα εδω μιλαμε κ διαφορα θεματακια κ με μεγαλη συχνοτητα.


    Παμε κ στα του Gameplay


    Το Days Gone ειναι ενα Third Person ανοιχτου κοσμου με στοιχεια survival το οποιο σου δινει κ την δυνατοτητα να παιξεις κ πολλα κομματια του παιχνιδιου ως stealth.

    Ξεκιναμε το παιχνιδι με πολυ βασικο εξοπλισμο κ οσο προχωραμε , ξεκλειδωνουμε νεο οπλισμο, παγιδες , αλλα κ συνταγες που μας επιτρεπει να φτιαχνουμε ολα τα παραπανω αλλα κ να αναβαθμιζουμε melee weapons, ιατρικα κ αλλα.

    Ενας απο τους βασικους μηχανισμους του παιχνιδιου ειναι η μοτοσυκλετα. Απο την πρωτη κιολας στιγμη ειναι το βασικο εργαλειο για την μετακινηση του Deacon, την καταδιωξη στοχων αλλα κ μια λυση που θα σε βγαλει απο την δυσκολη θεση οταν δεν μπορεις να αντιμετωπισεις καποιο κινδυνο που δεν εισαι ακομα ετοιμος.
    Φυσικα μπορουμε να αναβαθμισουμε την μοτοσυκλετα τοσο μηχανικα οσο κ αισθητικα φερνοντας την στα γουστα μας.
    Επισης καθε τοσο θα πρεπει να εχουμε στο νου μας την σταθμη της βενζινης ομως σπανια ξεμενεις καθως υπαρχουν βενζιναδικα σε συγκεκριμενα σημεια του χαρτη αλλα κ μπιτονια βενζινης διασπαρτα ή σε γερανους.
    Επισης η οδηγηση θελει σχετικη προσοχη καθ ολη την διαρκεια της μιας κ η μηχανη μπορει να υποστει βλαβη.
    Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να εχουμε μηχανικα μερη στη κατοχη μας ωστε να την επισκευασουμε. Επισης δεν ειναι κατι το σπανιο κ τα βρισκουμε ευκολα τοσο διασπαρτα, αλλα μπορουμε να τα παρουμε ανοιγοντας το καπο σε ενα απο τα πολλα παρατημενα αυτοκινητα.

    Καθε κομματι του χαρτη ανηκει σε συγκεκριμενη κατασκηνωση η οποια προσφερει αποστολες. Με καθε επιτυχημενη αποστολη ανεβαζουμε affinity points κ καθε κατασκηνωση εχει 3 επιπεδα με καθε επιπεδο να προσφερει νεο οπλισμο ή νεες αναβαθμισεις για την μηχανη.
    Η αποστολες ενω εχουν πολυ καλη ποικιλια ετυχε σε μερικες να χρειαζεται απλα να πας απο το σημειο Α στο σημειο Β κ αυτο ηταν ολο...
    Εκει μπορω να πω οτι απορησα λιγο αλλα οκ...

    Σε ολο τον χαρτη συχνα εμφανιζονται ερωτηματικα τα οποια προκειται για μινι αποστολες κ τα οποια διαφερουν καθε φορα.
    Αυτες προσφερουν υλικα, ιατρικα ή πυρομαχικα κ σε λιγο πιο σπανιες περιπτωσεις μπορουμε να σωσουμε ανθρωπους απο αλλες κλικες ή freakers κ να τους στειλουμε σε κατασκηνωση της επιλογης μας ωστε να προσφερουν affinity points η κ credits (χρηματα).

    Καθε κατασκηνωση εχει τα δικα της credits οποτε αν χρειαστει να αγορασουμε κατι θα πρεπει να εχουμε κ το αναλογο ποσο σε credits.
    Ευτυχως εκτος των αποστολων μπορουμε να προσφερουμε bounties τα οποια κερδιζουμε νεκρα freakers, ή απο μολυσμενα αγρια ζωα οπως λυκους κ αρκουδες. Εκτος απο τα bounties μπορουμε να ανταλλαξουμε κ δερμα ή κρεας απο μη μολυσμενα αγρια ζωα oπως ελαφια, λυκους κλπ για credits.

    Σε ολο τον χαρτη εκτος απο τις φιλικες κατασκηνωσεις υπαρχουν εχθρικες που πρεπει να απελευθερωσουμε.
    Βασικα εργαλειο αποτελουν τα κυαλια μας οπου μας βοηθαει να βρουμε τους εχθρους αλλα κ να τους "κεντραρουμε" ωστε να ξερουμε αν ειναι σε καταστηση χαλαρη ή alerted.
    Οποιος εχει παιξει MGS Ground Zeroes ή Phantom Pain ειναι ακριβως ο ιδιος μηχανισμος που χρησιμοποιει ο Snake.
    Οταν το κανουμε μας δινεται η δυνατοτητα να βρουμε την εισοδο του bunker κ με αυτο τον τροπο ξεκλειδωνουμε πληροφοριες για την περιοχη διαβαζοντας τον χαρτη του καθε bunker αλλα μπορουμε κ να χρησιμοποιησουμε το συγκεκριμενο σημειο ως checkpoint για fast travel.
    Καθε bunker εχει κρεβατι που μας επιτρεπει να κοιμομαστε αν θελουμε να προχωρησουμε σε καποια συγκεκριμενη περιοδο της μερας <αλλα κ Gun Locker που μας επιτρεπει να αλλαξουμε τον εξοπλισμο μας ή να ανεφοδιασουμε με πυρομαχικα με το αναλογο αντιτιμο.

    Ενα αλλο στοιχειο που μπορουμε να ανακαλυψουμε στον χαρτη ειναι τα σημεια μολυνσης. Προκειται για φωλιες των Freakers κ τις οποιες πρεπει να καψουμε ωστε να μειωσουμε τον αριθμο των freakers.

    Aυτο που μου αρεσει παρα πολυ στο Days Gone ειναι η αισθηση της εξερευνησης.
    Μπορεις με τις ωρες να ψαχνεις κτιρια κ σπιτια για πρωτες υλες, καθως ολα ειναι προσβασιμα ακομα κ αυτα που εκ πρωτης οψεως φαινονται κλειδωμενα.
    Το ιδιο μπορουμε να κανουμε κ με τα αυτοκινητα καθως μπορουμε να βρουμε διαφορα υλικα στον χωρο των αποσκευων αλλα κ μηχανικα μερη ανοιγοντας το καπο της μηχανης αλλα κ φιλτρα αερα τα οποια χρησιμευουν ως σιγαστηρες για τον εξοπλισμο μας.

    Ενα ακομα στοιχειο ειναι οι βασεις των ειδικων δυναμεων NERO (Nero Points).
    H συγκεκριμενες βασεις βρισκονται σε διαφορα σημεια του χαρτη κ προσφερουν μονιμες αναβαθμισεις για τον Deacon.
    Προκειμενου ομως να εχουμε προσβαση σε αυτες θα πρεπει να ξεκλειδωσουμε τις πορτες της βασης, γεμιζοντας τις γεννητριες με βενζινη ή ακομα κ σε καποιες περιπτωσεις επισκευαζοντας τες αφου τις φουλαρουμε. Πριν τις θεσουμε σε λειτουργεια πρεπει να εχουμε προνοησει κ να εχουμε κοψει τα μεγαφωνα καθως αν ενεργοποιησουμε την γεννητρια χωρις να εχουμε κοψει τα μεγαφωνα θα προκληθει φασαρια με συνεπεια να μαζευτουν freakers απο γυρω περιοχες ή ακομα χειροτερα ορδες...
    Αφου λοιπον αποκτησουμε προσβαση στην βαση πρεπει να βρουμε το ψυγειο με το Injection Tool.
    Εδω θα πρεπει να αποφασισουμε ποιο χαρακτηριστικο του Deacon θελουμε να αναβαθμισουμε αναμεσα σε 3 επιλογες.
    1η Επιλογη : Health. Mονιμη αυξηση της υγειας του Deacon που σημαινει μεγαλυτερη αντοχη σε χτυπηματα.
    2η Επιλογη : Stamina. Μονιμη Αυξηση της μπαρας Stamina επιτρεπει στον Deacon να τρεχει για περισσοτερη ωρα αλλα κ χρησεις Dodge Rolls
    3η Επιλογη : Focus. Μονιμη Αυξηση της μπαρας Focus που επιτρεπει στον Deacon να κανει χρηση Slow Motion για μεγαλυτερη διαρκεια.

    Περα απο την ικανοτητα Focus ο Deacon διαθετει κ την ικανοτητα Survival Vision.
    Mε την χρηση του R3 μπορει να βρει διαφορα σημεια ενδιαφεροντος γυρω του οπως πρωτες υλες, βοτανα κ φυτα, εκρηκτικες υλες, εξοδους αλλα κ ιχνη.
    Σε πολλες περιπτωσεις θα χρειαστει να λυσουμε διαφορες υποθεσεις κ με αυτη του την ικανοτητα μπορουμε να ιχνηλατησουμε τους στοχους μας.

    Φυσικα ο Deacon απο ολα αυτα μαζευει XP points κ ανεβαινοντας επιπεδα μπορουμε να αναβαθμισουμε τις ικανοτητες του σε μια απο τις τρεις κατηγοριες.
    Melee : Αναβαθμισεις που εχουν να κανουν με τις μαχες σωμα με σωμα.
    Ranged : Αναβαθμισεις που αφορουν την χρηση οπλων
    Survival : Αναβαθμισεις για ικανοτητες επιβιωσης.
    Καθε κατηγορια εχει μια στηλη με τρεις αναβαθμισεις.
    Για να προχωρησουμε στην επομενη στηλη θα πρεπει να ξεκλειδωσουμε τουλαχιστον δυο αναβαθμισεις σε καθε στηλη.

    Το κυριοτερο κ το πιο πρωτοτυπο χαρακτηριστικο που προσφερει το Days Gone ειναι οι Ορδες (Hordes).
    Οι Ορδες ειναι στην ουσια τα Boss Battles του Days Gone κ προκειται για μια μεγαλη ομαδα freakers που σε κυνηγαει ανελεητα προκεμενου να σε καταφαει. Εδω θα πρεπει να χρησιμοποιησουμε καθε μεσο που εχουμε στην διαθεση μας, κ με στρατηγικη να καταφερουμε να σκοτωσουμε ολα τα Freakers της Ορδης.
    Πολυβολα, Molotov, χειροβομβιδες, ναρκες κλπ ειναι καποια απο αυτα που βοηθουν τα μεγιστα ομως μπορουμε να χρησιμοποιησουμε κ τα περιβαλλοντα ως οπλο μας με δυο τροπους.
    1ον καθε εμποδιο που συνανταμε οπως καγκελα, υψωματα, στενα περασματα κλπ καθυστερει σημαντικα τους Freakers κ σε συνδιασμο με το Focus ( ή Bullet Time για τους παλιους φαν του Max Payne...) μας δινεται χρονος για να σκοτωσουμε αρκετους απο αυτους.
    2ον μπορουμε να οδηγησουμε την Ορδη κοντα σε δεξαμενες πετρελαιου, βυτιοφορα, κουτια με εκρηκτικες υλες κλπ, κ με λιγες σφαιρες να βγαλουμε εκτος πολλα freakers με λιγα πυρομαχικα.

    Συνολο υπαρχουν 40 Ορδες με τις περισσοτερες απο αυτες να ειναι optional.
    Επισης θα πρεπει να ψαξουμε σε συγκεκριμενα σημεια να τις βρουμε καθως το βραδυ περιφερονται αλλα την νυχτα κρυβονται σε σπηλιες κ βγαινουν μονο αν τις προκαλεσεις κατι που μου αρεσε πολυ ως μηχανισμος εκτος απο της φορες που glitchαρε κ δεν εμφανιζοντουσαν πουθενα...

    Για τους completionists υπαρχει μπολικο υλικο οπως post game αποστολες, Collectibles που αν δεν ψαξεις ή αν δεν πας με οδηγο δεν μπορεις να τα βρεις αλλα κ πολλα landmarks διασκορπισμενα σε ολο τον χαρτη.

    Τελικα τι πιστευω για το Days Gone ;;;
    Θεωρω πως ειναι μια αρκετα καλη προσπαθεια για την πρωταρα Bend Studios σε ενα τοσο μεγαλο project.
    Εχει καποια πολυ καλα στοιχεια ομως το τεχνικο κομματι εχει σοβαρα θεματα που η Sony δεν μας εχει συνηθισει σε τετοια.
    Εδω φαινεται κιολας ποσο μας εχει καλομαθει με τα First Party Games η Sony κ ποσο ψηλα εχει θεσει τον πηχη για τους υπολοιπους ομως θεωρω πως ειναι μια σειρα που αν προσεχθει εχει μελλον κ ελπιζω να μην το παρατησουν.
    Eπισης το γεγονος οτι το επαιξα σε PS5 θεωρω πως του προσθετει "ποντους" καθως σιγουρα σε PS4/PS4 PRO η εμπειρια δεν θα ηταν η ιδια.
    Θα ηθελα επισης να αναφερω κατι σχετικα με το θεμα που ειχε προκυψει με την συγκριση του Days Gone & Ghost Of Tsushima σε θεμα πωλησεων κ το γεγονος οτι ο Jeff Ross παραπονεθηκε σχετικα με την αντιμετωπιση που ειχε απο την Sony.

    Περα απο το θεμα πωλησεων που δεν μπορει να συγκριθει ενα game οταν πωλειται 20 ευρω σε προσφορα με γρηγορη πτωση τιμης με ενα αλλο που πωλειται 60 ευρω (πλεον 40) ΔΕΝ μπορει να συγκριθει απο τεχνικης αποψης.
    Δεν ειμαι ειδικος ομως στα δικα μου ερασιτεχνικα ματια τεχνικα ειναι μερα με την νυχτα κ οταν καποιος δεν μπορει να δει οτι το προιον του ειναι κατωτερης ποιοτητας τεχνικα σε σχεση με καποιο αλλο μονο κακο του κανει.

    Αυτη την στιγμη πωλειται κατι λιγοτερο απο τα 20 ευρω κ αν καποιος θελει να παιξει ενα αρκετα καλο open world κ μπορει να προσπερασει οποια τεχνικα θεματα του τυχουν θεωρω οτι ειναι μια αρκετα solid επιλογη που εχει να προσφερει αρκετη διασκεδαση αλλα κ νεα πραγματακια που δεν εχει δει απο gameplay αποψη.

    7,5/10

    Εις το επανιδειν !!!
    Last edited by geogoku; 11-03-2022 at 03:49.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  23. The Following 10 Users Say Thank You to geogoku For This Useful Post:

    Error Flynn (12-03-2022),gtakis (11-03-2022),jk_blue_tiger (11-03-2022),Kane (11-03-2022),mania (11-03-2022),obione (27-03-2022),psx3 (11-03-2022),toninio (12-03-2022),tonybsg (11-03-2022),Valkyre (11-03-2022)

  24. #616

    Default

    Δεκτές όλες οι απόψεις για το συγκεκριμένο παιχνίδι, γιατί παίζουν πολλά ρόλο και κυρίως το προσωπικό γούστο του καθενός, το timing, τί έχει παίξει πρόσφατα, τί περίμενε και τί βρήκε κλπ κλπ.
    Για εμένα, το Days Gone είναι παιχνιδάρα. Αφήνω κατά μέρος τα τεχνικά θέματα (αν και μάλλον ήμουν από τους τυχερούς, γιατί το έπαιξα κάμποσο καιρό μετά την κυκλοφορία του), κάτι που κάνω με όλα τα παιχνίδια, γιατί βαθμολογώ πρωτίστως το gameplay. Πολύ καλά σκιαγραφημένοι χαρακτήρες (όλοι τους), το στόρι για εμένα ήταν αρκετά καλό, ο κόσμος εξαιρετικά δοσμένος. Φοβερό στοιχείο η περιπλάνηση με τη μηχανή (η οποία έχει άριστη αίσθηση) και άψογα δοσμένος ο τρόμος της ορδής. Gameplay και δράση σε πολύ καλά επίπεδα. Θυμάμαι πολύ έντονα πολλά πράγματα από το παιχνίδι κι αυτό για εμένα είναι επιτυχία, κι ας μην είναι ασφαλώς το τέλεια φτιαγμένο. Θα του έβαζα άνετα ένα 9 με 9,5, κι ας ακούγεται υπερβολικό.

  25. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    gtakis (13-03-2022),Kane (14-03-2022)

  26. #617
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Δεκτές όλες οι απόψεις για το συγκεκριμένο παιχνίδι, γιατί παίζουν πολλά ρόλο και κυρίως το προσωπικό γούστο του καθενός, το timing, τί έχει παίξει πρόσφατα, τί περίμενε και τί βρήκε κλπ κλπ.
    Για εμένα, το Days Gone είναι παιχνιδάρα. Αφήνω κατά μέρος τα τεχνικά θέματα (αν και μάλλον ήμουν από τους τυχερούς, γιατί το έπαιξα κάμποσο καιρό μετά την κυκλοφορία του), κάτι που κάνω με όλα τα παιχνίδια, γιατί βαθμολογώ πρωτίστως το gameplay. Πολύ καλά σκιαγραφημένοι χαρακτήρες (όλοι τους), το στόρι για εμένα ήταν αρκετά καλό, ο κόσμος εξαιρετικά δοσμένος. Φοβερό στοιχείο η περιπλάνηση με τη μηχανή (η οποία έχει άριστη αίσθηση) και άψογα δοσμένος ο τρόμος της ορδής. Gameplay και δράση σε πολύ καλά επίπεδα. Θυμάμαι πολύ έντονα πολλά πράγματα από το παιχνίδι κι αυτό για εμένα είναι επιτυχία, κι ας μην είναι ασφαλώς το τέλεια φτιαγμένο. Θα του έβαζα άνετα ένα 9 με 9,5, κι ας ακούγεται υπερβολικό.

    Οπως λες σεβαστες ολες οι αποψεις φυσικα κ η δικη σου!

    Κ γω το επαιξα τωρα μετα απο ποσα χρονια σε PS5 οπως εχω γραψει αλλα συναντησα τοσα τεχνικα θεματα που δεν θυμαμαι να εχω συναντησει σε παιχνιδι του PS4 ποσο μαλλον σε exclusive της SONY οποτε αυτο κατι λεει.
    Οι χαρακτηρες ειχαν τα καλα τους κ τα κακα τους. Για παραδειγμα μου αρεσε ο Deacon ή συζυγος του ομως ηταν γτπ κατα την προσωπικη μου αποψη κ ειχε καποιους χαρακτηρες που ενω ειχαν φοντα δεν τους εξελιξαν οσο θα μπορουσαν. Αυτα φυσικα φτιαχνονται αν αποφασισουν να βγαλουν 2ο μερος.

    Στο κομματι του στορυ οκ δεν τρελαθηκα κιολας, με την αποψη οτι εχουμε παιξει δεκαδες games με zombies κ εχουμε δει κ αλλες δεκα σειρες κ το Days Gone δεν προσφερει κατι διαφορετικο σε θεμα ιστοριας. Φυσικα οταν υπαρχουν τοσα ειναι δυσκολο να πρωτοτυπησεις γι αυτο κ το Last Of Us θεωρω οτι το εκανε πολυ καλα.

    Ο χαρτης-κοσμος του κ η περιπλανηση με την μηχανη ειναι εξαιρετικα κ το αναφερω ως ενα απο τα καλυτερα στοιχεια του. Πολλες φορες απεφυγα το fast travel γι αυτο τον λογο ή για να ψαξω πρωτες υλες σε καποια απο τα κτιρια ή τις πολεις. Το ιδιο ισχυει κ για την ορδη ομως επειδη εχει πολλες απο ενα σημειο κ μετα εισαι τοσο δυνατος που χανει το challenge που υπαρχει αρχικα.

    Για πολλους οπως κ για σενα αξιζει τουλαχιστον ενα 9 κ φυσικα δεν θα σου πω "Οχι τι λες" κλπ.
    Το ιδιο ισχυει για εμενα για το Final Fantasy XV ή για το Trails Of Cold Steel που για πολλους ειναι λιγο πανω του μετριου.
    Ολοι περνουμε διαφορετικα πραγματα απο τα games που παιζουμε κ γι αυτο καταθετουμε την αποψη μας.

    φιλικα
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  27. The Following User Says Thank You to geogoku For This Useful Post:

    toninio (13-03-2022)

  28. #618

    Default

    Μα εννοείται φίλε και, μιας και το συζητάμε, να διευκρινίσω εδώ ότι βαθμολόγησα στο τέλος του ποστ μου καθαρά υποκειμενικά και μόνο για να δείξω το πόσο μου άρεσε και πόσο καλό το θεωρώ το συγκεκριμένο παιχνίδι και καθόλου ως "αντιπαράθεση" στη δική σου βαθμολογία (κι επρεπε να το αναφέρω πιο πριν, κακώς μου ξέφυγε), καθώς μου έδωσε αφορμή για να ποστάρω η συνολική συζήτηση στις τελευταίες σελίδες. Για να είμαι και αντικειμενικός, λαμβάνοντας όλες τις παραμέτρους (τεχνικά θέματα, βαθμολογίες άλλων παιχνιδιών καλύτερων συνολικά, και άλλα), το Days Gone δεν είναι για 9 και 9.5 κι αν δούλευα σε site ως reviewer, ασφαλώς θα κατέβαζα τη βαθμολογία μου σε κάτι πιο λογικό.
    Φυσικά με ενόχλησαν κι εμένα κάποια πράγματα, κάποια άλλα θα μπορούσαν να είναι καλύτερα, η ιστορία σίγουρα δεν διεκδικεί όσκαρ κλπ. Γενικά, το review σου είναι πληρέστατο και απόλυτα αντιπροσωπευτικό. Διαβάζοντάς το θυμήθηκα και εκείνο που με χάλαγε κι εμένα αρκετά, δεν ξέρω γιατί: το ότι ορισμένες φορές, κι ενώ κύλαγε ο διάλογος με φυσικότητα, ο Deacon μίλαγε ξαφνικά δυνατά χωρίς λόγο, κάτι που τους ξέφυγε και χτύπαγε άσχημα στο τελικό αποτέλεσμα.
    Σχετικά με την κοπέλα του
    Spoiler!
    .
    Tώρα, με τα τεχνικά θέματα, εκεί νίπτω τας χείρας μου και δεν μπορώ να πω κάτι, για αυτό ανέφερα πριν ότι ήμουν από τους τυχερούς που δεν είδα τόσα πολλά. Διαφορετικά, μπορεί να ήμουν κι εγώ πιο αυστηρός.
    Ουσιαστικά ναι, είναι τί αποτύπωμα αφήνει ένα παιχνίδι στον καθένα μας. Αν σου πω ότι το παιχνίδι που έχω κάνει τα περισσότερα playthrough είναι το πρώτο Call of Juarez, ένα παιχνίδι αρκετά καλό μεν, αλλά όχι και από τα κορυφαία που έχουμε δει, και μάλιστα ποιός, εγώ, που για να ξαναπαίξω 2η φορά παιχνίδι, πρέπει να γκρεμιστεί φούρνος ή να κλαίω από νοσταλγία. Κι όμως, το συγκεκριμένο με είχε πιάσει τόσο, που ακόμα και ως σήμερα σκέφτομαι πώς θα γίνει να το ξαναβάλω μπρος.
    Last edited by toninio; 13-03-2022 at 02:07.

  29. The Following 3 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    geogoku (14-03-2022),Kane (14-03-2022)

Page 31 of 31 FirstFirst ... 212728293031

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •