Page 19 of 32 FirstFirst ... 915161718192021222329 ... LastLast
Results 361 to 380 of 637

Thread: PlayStation Studios |OT|

  1. #361
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κάτι μου λέει ότι θα είναι το ριφτ απαρτ και θα κλ@σουμε στα γέλια, πρώτος εγώ.

  2. #362
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Στην πλειοψηφία (το τονίζω αυτό) τπτ δεν θα γίνει IMO γιατι το console gaming έχει και μια απλότητα που οι περισσότεροι χρήστες αποζητουν.

    Συν του ότι τα οικονομικά οφέλη του να ανοιχτουν οι εταιρείες σε μερικά εκατομμύρια χρήστες ακόμα θα εξαλειψουν τα οποία losses.
    συμφωνω κ συμπληρωνω το console gaming ειναι κ οικονομικοτερο για τον μεσο gamer ....ουτε καρτες γραφικων του χιλιαρικου , ουτε αντιστοιχα μονιτορ....
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  3. #363
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Στην πλειοψηφία (το τονίζω αυτό) τπτ δεν θα γίνει IMO γιατι το console gaming έχει και μια απλότητα που οι περισσότεροι χρήστες αποζητουν.

    Συν του ότι τα οικονομικά οφέλη του να ανοιχτουν οι εταιρείες σε μερικά εκατομμύρια χρήστες ακόμα θα εξαλειψουν τα οποία losses.
    Κι εγω συμφωνω οτι το console gaming θα συνεχισει σε αυτους τους ρυθμούς στην αγορα για διαφορους λογους.
    Απλα για να μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας ολο το narrative περι εκμετάλλευσης ενος συστηματος και το ποσο unique κανει τα παιχνιδια παει στον καλαθο. Κακα τα ψεματα, ειναι κατι που το χρησιμοποιεί κατα κόρον η Sony σε καθε γενια και ειναι και αληθεια ετσι? Μην παρεξηγηθω.
    Απλα οταν ενα παιχνιδι ειναι εν δυναμει PC game απο τη γεννηση του επηρεαζει το game development, ειναι κατι που ο dev το εχει στο μυαλο του για να μπορεσει να ανταποκριθει.
    Παει στον καλαθο δλδ το narrative με τα exclusives που εκμεταλλεύονται 100% το συστημα.
    Για να ξερουμε και τι λεμε.
    Κι αν σε αυτη τη γενια το porting των playstation exclusives στο PC ειχε θεματα ειμαι σιγουρος οτι απο δω και περα θα ειναι πολυ πιο ομαλο ακριβως γιατι θα ξερει ο dev απο την αρχη οτι προορίζεται και για PC και θα συμβιβαζεται σε πολλα πραγματα εξ αρχης.


  4. The Following 4 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Lefteris_X (14-09-2021),mihalis13 (14-09-2021),PDS (14-09-2021),psx3 (14-09-2021)

  5. #364
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Τους platform holders (Sony, MS) τους συμφέρει να μείνει ο κόσμος στην κονσόλα και όχι να πάει σε PC.

    Ο λόγος πολύ απλός (αν και δεν αναφέρεται συχνά): σε PC έχεις μια ντουζίνα stores να αγοράζεις video games.

    Τα παιχνίδια της Ubisoft (π.χ. AC) θα τα πάρεις από το Uplay, τα παιχνίδια της Rockstar (π.χ. GTA) από το αντίστοιχο store και πάει λέγοντας. Ούτε PS store, ούτε MS store.

    Η MS είναι εν μέρει κερδισμένη από τους PC gamers και αυτό γιατί πολλοί «κλωτσάνε» στο ενδεχόμενο να ψωνίσουν από MS store συγκριτικά με το Steam (ω ναι, ακόμα και στα digital stores υπάρχει η "Master Race vs peasants" λογική!).

    Για αυτό υπάρχει ως «καρότο» το Game Pass (σε στυλ νοίκιασε/παίξε π.χ. το Halo MCC με €1 από εμάς, αντί να δώσεις €40 στο Steam).

    Όμως η συντριπτική πλειοψηφία των εσόδων για Sony/MS είναι το 30% royalty cut των 3rd party/multiplatform games και αν αυτό φύγει προς τα ιδιόκτητα μαγαζιά των μεγαλοpublishers, θα δημιουργήσει μεγάλο οικονομικό πρόβλημα long-term (πιο πολύ στην Sony και λιγότερο στην MS).

    Την Rockstar την συμφέρει περισσότερο να αγοράσεις π.χ. το GTA6 απευθείας από το Rockstar Club και να πάρει το 100%, παρά να τα σκάσεις στο MS/PS store και να πάρει μόνο το 70%.

    Ελπίζω ο Τζιμάκος να σκέφτεται και λίγο πιο long-term τις συνέπειες των αποφάσεων του και να μην τον δούμε να κάνει "jump ship" εκεί γύρω στο 2027 (PS6 era) και μετά να έρθει άλλος CEO να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά. Long-term planning > short-term milking/αρπαχτές.

    Αυτό το πρόβλημα που λέω με τους 3rd parties δεν το έχει καταπολεμήσει πλήρως ούτε η MS εδώ και δεκαετίες, παρ' όλο που είναι δικά της τα Windows.

    Η άλλη εναλλακτική (πέραν του καρότου) είναι το μαστίγιο -> ban σε Steam/Win32 *.exe, αλλά αυτό δεν τολμάνε να το σκεφτούν ούτε ως άσκηση επί χάρτου, γιατί ξέρουν ότι θα φανεί αρκετά «δικτατορικό» στα μάτια της PCMR και θα την κάνουν για άλλες παραλίες (Linux και σία). Πολύ απλά αν σπάσει το BC με παλιές εφαρμογές, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να μείνει κάποιος σε Windows. Οπότε μένουν στην «δημοκρατική» μέθοδο του Game Pass και ό,τι γίνει.

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Κι εγω συμφωνω οτι το console gaming θα συνεχισει σε αυτους τους ρυθμούς στην αγορα για διαφορους λογους.
    Απλα για να μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας ολο το narrative περι εκμετάλλευσης ενος συστηματος και το ποσο unique κανει τα παιχνιδια παει στον καλαθο. Κακα τα ψεματα, ειναι κατι που το χρησιμοποιεί κατα κόρον η Sony σε καθε γενια και ειναι και αληθεια ετσι? Μην παρεξηγηθω.
    Απλα οταν ενα παιχνιδι ειναι εν δυναμει PC game απο τη γεννηση του επηρεαζει το game development, ειναι κατι που ο dev το εχει στο μυαλο του για να μπορεσει να ανταποκριθει.
    Παει στον καλαθο δλδ το narrative με τα exclusives που εκμεταλλεύονται 100% το συστημα.
    Για να ξερουμε και τι λεμε.
    Κι αν σε αυτη τη γενια το porting των playstation exclusives στο PC ειχε θεματα ειμαι σιγουρος οτι απο δω και περα θα ειναι πολυ πιο ομαλο ακριβως γιατι θα ξερει ο dev απο την αρχη οτι προορίζεται και για PC και θα συμβιβαζεται σε πολλα πραγματα εξ αρχης.
    Έτσι ακριβώς.

    Τα ίδια λέει και studio που πλέον ανήκει στην MS:

    Releasing a Cross-Gen Game Has a Lot of Technical Constraints, Says Compulsion Games

    https://wccftech.com/releasing-a-cro...pulsion-games/

    Περιέργως μέχρι πριν λίγο καιρό έκαναν damage control, ενώ τώρα φαίνεται η MS δεν έχει πρόβλημα από PR άποψης να πει την ωμή αλήθεια περί cross-genίλας. Μάλλον γιατί η Sony συμπλέει στην ίδια γραμμή/στρατηγική και σου λέει τι έχουμε να χάσουμε πλέον.

    Το θέμα είναι ότι η MS έχει περισσότερη εμπειρία και χρήμα να ρίξει σε αυτό που πάει να κάνει, πέταξε την «μπανανόφλουδα» στην Sony να έρθει προς το δικό της γήπεδο (PC/Windows) και ο Jim είναι σε φάση λες και δεν την είδε...

    Η Nintendo (η πιο φτωχή εταιρία στο console gaming, πιο φτωχή από Sony) είναι ηλίθια που δεν ρισκάρει να αναμετρηθεί με τα θηρία; Υπάρχει και μια σχετική παροιμία για «βουβάλια» και «βατράχια».

  6. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    PDS (14-09-2021),Stefanos (14-09-2021)

  7. #365
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Κι εγω συμφωνω οτι το console gaming θα συνεχισει σε αυτους τους ρυθμούς στην αγορα για διαφορους λογους.
    Απλα για να μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας ολο το narrative περι εκμετάλλευσης ενος συστηματος και το ποσο unique κανει τα παιχνιδια παει στον καλαθο. Κακα τα ψεματα, ειναι κατι που το χρησιμοποιεί κατα κόρον η Sony σε καθε γενια και ειναι και αληθεια ετσι? Μην παρεξηγηθω.
    Απλα οταν ενα παιχνιδι ειναι εν δυναμει PC game απο τη γεννηση του επηρεαζει το game development, ειναι κατι που ο dev το εχει στο μυαλο του για να μπορεσει να ανταποκριθει.
    Παει στον καλαθο δλδ το narrative με τα exclusives που εκμεταλλεύονται 100% το συστημα.
    Για να ξερουμε και τι λεμε.
    Κι αν σε αυτη τη γενια το porting των playstation exclusives στο PC ειχε θεματα ειμαι σιγουρος οτι απο δω και περα θα ειναι πολυ πιο ομαλο ακριβως γιατι θα ξερει ο dev απο την αρχη οτι προορίζεται και για PC και θα συμβιβαζεται σε πολλα πραγματα εξ αρχης.
    this.

    Η ΕΑ δεν κυκλοφορει για 2 χρονια συνεχομενα τα next gen fifa σε pc γιατι δεν θελει να περιορισει την προοδο του game. Μιλαμε για ενα παιχνιδι που ηδη περιοριζεται σε ενα μικρο βαθμο πιθανοτατα απο την επιλογη να βγει σε 3 κονσολες(2 xbox, 1 PS) με διαφορετικα τεχνικα χαρακτηριστικα και ειδικα απο το XBOX S. Κι ομως προτιμα να μην το βγαλει σε pc, παρολο που εδω που τα λεμε δεν ειναι και κατι σπουδαιο τεχνικα.

    Αν δουμε συντομα next gen PS5 games σε pc, αυτο μαλλον σημαινει τελικα οτι δεν ηταν και τοσο next gen αυτα και ισως (ενα παραδειγμα δινω που μπορει να μην εχει σχεση με την πραγματικοτητα) το R&C και αυτη η συζητηση για το αν θα μπορουσε να τρεξει σε προηγουμενο hardware εχει βαση. Υποθετικα θα μπορουσαν να χρησιμοποιησαν τον SSD μονο για αυτες τις μεταβιβασεις σε αλλη περιοδο και για τιποτα αλλο. Που αυτες οκ με εναν απλο SSD ισως και χωρις SSD θα μπορουσαν να δουλεψουν με λιγο-πολυ loading παραπανω.

    Το προβλημα ειναι οτι οι gamers το τρωνε αμασητο χωρις ουσιαστικη αντιδραση. Απο την μια εχεις την MS να τους γλυκαινει με gamepass και απο την sony να προσπαθει να υποβιβασει τα πλεονεκτηματα του κονσολ γκειμινγκ. Κατι που εκανε πρωτη η MS ok, αλλα δεν ειναι απαραιτητο να ακολουθησεις.
    .

  8. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (14-09-2021)

  9. #366
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Quote Originally Posted by jimspy View Post
    συμφωνω κ συμπληρωνω το console gaming ειναι κ οικονομικοτερο για τον μεσο gamer ....ουτε καρτες γραφικων του χιλιαρικου , ουτε αντιστοιχα μονιτορ....
    Μην μπεις σε νήμα του γειτονικού forum console vs pc θα πάθεις πλάκα με το ποσό ακριβό είναι το gaming στις κονσόλες όπως λένε εκείνοι
    Last edited by djpar; 14-09-2021 at 16:32.

  10. #367
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αν και το R&C δεν αρκει για να θεωρηθει "next gen" τιτλος, τοτε πραγματικα στο δικο μου το μυαλο η ολη "next gen" εννοια ειναι σε πληρη και ολοκληρωτικη συγχιση.

  11. #368
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Αν και το R&C δεν αρκει για να θεωρηθει "next gen" τιτλος, τοτε πραγματικα στο δικο μου το μυαλο η ολη "next gen" εννοια ειναι σε πληρη και ολοκληρωτικη συγχιση.
    Next gen λογικη στο design εχει σιγουρα. Αλλα αν βγει συντομα σε pc, αυτο μαλλον λεει οτι δεν ηταν αυτο που θα μπορουσε να ειναι ως πεντακαθαρο exclusive. Πανεμορφο? Ναι ειναι. Νext gen? Σιγουρα ναι.
    Αλλα Next gen games ηταν και τα assasins creed στο ps4 οπως ηταν και το horizon. Η διαφορα στην ποιοτητα (στο ποσο εσπρωξαν το hardware) ηταν μεγαλη παρ'ολα αυτα.

    Θελω να πιστευω οτι θα δωσουν το παλιο ratchet γιατι σιγουρα μετα αρχιζεις και χανεις καθε εμπιστοσυνη. Η μαλλον να μιλησω για μενα. Εγω χανω την εμπιστοσυνη μου.
    .

  12. #369
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    ...εκτός και αν ζητάει minimum PCIe 4.0 NVMe υποχρεωτικά μαζί με Windows 11/DirectStorage API ή 64-128GB RAM ως cache με πιο αργό SSD. Εμπορική αποτυχία να απευθυνθείς στο 2-3% (και πολύ λέω) της PCMR.


  13. #370
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    ...εκτός και αν ζητάει minimum PCIe 4.0 NVMe υποχρεωτικά μαζί με Windows 11/DirectStorage API ή 64-128GB RAM ως cache με πιο αργό SSD. Εμπορική αποτυχία να απευθυνθείς στο 2-3% (και πολύ λέω) της PCMR.
    Για αυτο αν θα το βγαλει σε pc σημαινει οτι δεν απευθυνεται μονο σε αυτους(ειναι λογικο να μην τους ενδιαφερει μια τοσο μικρη high end αγορα και απο την αλλη κακο για το παιχνιδι αν ενδιαφερθει για την μεγαλη αγορα στο pc)=θα μπορουσε να πουσαρει πολυ περισσοτερο το ps5.

    Ξαναλεω οτι αν το κανει η ΕΑ με το...fifa(skip 2 χρονιες της pc version), τοτε η σονυ δεν εχει δικαιολογια.

    Σε συμπληρωνω ουσιαστικα. Eπειδη ο τονος φαινεται οτι διαφωνω το λεω.



    ΥΓ. Χωρις πλακα σε αυτο το σημειο θα ευχομουν να τα εβγαζε στο current XBOX παρα στο pc
    .

  14. #371
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Next gen λογικη στο design εχει σιγουρα. Αλλα αν βγει συντομα σε pc, αυτο μαλλον λεει οτι δεν ηταν αυτο που θα μπορουσε να ειναι ως πεντακαθαρο exclusive. Πανεμορφο? Ναι ειναι. Νext gen? Σιγουρα ναι.
    Αλλα Next gen games ηταν και τα assasins creed στο ps4 οπως ηταν και το horizon. Η διαφορα στην ποιοτητα (στο ποσο εσπρωξαν το hardware) ηταν μεγαλη παρ'ολα αυτα.
    Δεν διαφωνω, αλλα και το infamous second son ειναι ενα χαος σε αποσταση σε σχεση με ενα Horizon 2 στο PS4. Θελω να πω το ξερουμε πολυ καλα οτι το hardware δεν μπορεις να το ξεζουμισεις με το καλημερα.

    Γενικα η ολη φαση με τον SSD αρχιζει και μου ακουγεται λιγο overhyped ομολογω. Θεωρησα οτι το Ratchet and Clank εδειξε τι σημαινει αυτο. Η λογικη μου ετσι λεει τουλαχιστον. Αν απο εκει και περα αποδειχθει οτι με εξυπνες αλλες τεχνικες μπορουν να εξομειωσουν παρομοια αποτελεσματα σε πιο απλους SSD ή δεν ξερω'γω τι, τοτε το ολο μπλα μπλα πισω απο τον SSD του PS5 αρχιζει και μπαινει στην σφαιρα της αμφισβητησης. Πολλα εχουμε ακουσει στην θεωρια για το τι θα κανει ο SSD, εγω απτο παραδειγμα περαν του Racthet and Clank (το οποιο εδω μεσα νομιζω ολοι λεγαμε "οριστε αυτο ειναι proper next gen" μηδενος εξαιρουμενου) δεν εχω. Αντιθετως βλεπω ενα συστημα το οποιο σιγουρα εχει περιορισμους οταν κανενα multiplatform και κανενα exclusive δεν μπορει να τρεξει crossgen games σε 4Κ 60 και RT. Aν και το RC αποδειχθει οτι δεν πληροι τις προδιαγραφες next gen, τοτε ειλικρινα δεν ξερω τι περιμενουμε να δουμε και κυριως αν θα το δουμε ποτε ετσι οπως το φανταζομαστε.

  15. #372
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Δεν γνωριζουμε ομως αν το R&C δουλεψε τα παντα με τον SSD in mind και οχι μονο αυτες τις μεταβιβασεις σε αλλο συμπαν, εποχη(δεν ξερω τι ειναι ακριβως).
    Νομιζω εκει παταει η σονυ. Θα βγαλει καποια ομορφα παιχνιδια, αλλα καμια σχεση με αυτα που θα μπορουσαν να ειναι. Και εμεις φυσικα δεν θα το μαθουμε ποτε. Αυτο ειναι το κακο σεναριο.
    Το καλο ειναι οτι θα αφηνουν 4-5 χρονια διαφορα απο την καθε κυκλοφορια στο pc, χωρις να ενδιαφερονται καθολου για το που βρισκεται η pc αγορα. Οταν ειναι ετοιμη θα το παρει. 2 χρονια; 10 χρονια; Αυτο δεν θα τους ενδιαφερει. Μακαρι να γινει αυτο.

    γιατι δεν ειναι μονο θεμα SSD αλλα του γενικοτερου hardware.
    .

  16. #373
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @Val

    Απτά παραδείγματα next-gen game/level design ανέφερε ο Cerny στην σχετική παρουσίαση.

    Το θέμα είναι η Sony θα επιλέξει να «αδειάσει» τον Cerny; Να ακυρώσει την δουλειά του; Μου φαίνεται πολύ χοντρό για να το πιστέψω, αλλά τελικά έχουν δίκιο όσοι λένε μηδέν εμπιστοσύνη στην σύγχρονη εποχή. Δεν μου αρέσει να γίνομαι καχύποπτος (ειδικά όταν υπάρχει πρότερος έντιμος βίος).

    Και ο Cerny δεν μπορεί να πει και τίποτα, γιατί είναι υπάλληλος της Sony...

    Δεν ξέρω, σε σχέση με εποχές PS3/Cell μου φαίνεται είναι λες και θέλουν να ακυρώσουν όλη την ρητορική τους.

    Και τότε θα μπορούσαμε να είχαμε PC ports (έστω και με παραπάνω προγραμματιστικό κόπο).

    Στην τελική, το XBOX ONE έχει περίπου την μισή εγκατεστημένη βάση συγκριτικά με το XBOX 360, προφανώς -μεταξύ άλλων- γιατί κάποιοι επέλεξαν να πάνε σε PC για τα παιχνίδια της MS.

    Θα δούμε από το 2023-2024 και μετά τι μέλλει γενέσθαι. Είναι δεδομένο ότι PC παρόμοιας ισχύος κοστίζει τα διπλά λεφτά (σε συνθήκες κανονικότητας) σε σχέση με μια κονσόλα, αλλά δεν ξέρουμε πως μπορεί να το σκεφτεί ο κόσμος (π.χ. κάποιοι μπορεί να πουν ας δώσω €1000 αντί €500 για να παίζω και Sony και MS games και emulators και ενδεχομένως να κάνω και δουλειά/απόσβεση στην αξία του hardware).

  17. #374
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ουτε με το Infamous ειχαμε ιδεα του αν τη δεδομενη στιγμη που το κυκλοφορησαν θα μπορουσαν να το ειχαν κανει ακομα καλυτερο και οτι δουλεψαν τα παντα με βαση το PS4 hardware in mind. Μας αρκει απλα να μην κυκλοφορησει κατι πουθενα αλλου για να πουμε με βεβαιοτητα οτι επειδη εγινε ετσι αρα τα εκμεταλλευθηκαν ολα καθωσπρεπει?

    Γενικα δεν βλεπω πως μπορει να πει κανεις οτι το R&C δεν εκμεταλλευεται τον SSD οπως θα επρεπε ή θα μπορουσε ως παιχνιδι πρωτης γενιας του PS5. Αν μπουμε σε αυτη τη διαδικασια, δεν προκειται ποτε να βγαλουμε ακρη.

    Για εμενα σημασια εχει να βλεπω αλματα προοδου visually. Το R&C ειναι ενα πρωτο δειγμα. Απο οτι φαινεται μεταξυ αυτου και του Spiderman 2 θα υπαρχει ενα αρκετα σημαντικο αλμα in between. Τωρα το υποθετικο σεναριο του πως θα επρεπε να ειναι και πως τελικα ειναι και σε τι ποσοστο, δεν θα το μαθουμε ποτε πραγματικα, οπως δεν το μαθαιναμε μεχρι τωρα.

    Επισης, αλματα δεν γινονται μονο σε θεμα hardware αλλα και σε θεμα software. Τι θελω να πω. Ειδαμε ολοι την unreal 5 και το nanite και ολοι ειπαμε wow. Μεχρι που ακουσαμε οτι αυτο το πραγμα scaled down δουλευει και στις last gen κονσολες. Το φανταζοταν κανεις αυτο οτι θα το ακουγαμε στην παρουσιαση? Θα μου πεις keyword το "scaled down", συμφωνω, αλλα απο την αλλη δεν νομιζω να κανουν κοτζαμ αναφορα στις παλιες κονσολες για κατι το οποιο ειναι αδιαφορο ως νεα τεχνικη.

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    @Val

    Απτά παραδείγματα next-gen game/level design ανέφερε ο Cerny στην σχετική παρουσίαση.

    Το θέμα είναι η Sony θα επιλέξει να «αδειάσει» τον Cerny; Να ακυρώσει την δουλειά του; Μου φαίνεται πολύ χοντρό για να το πιστέψω, αλλά τελικά έχουν δίκιο όσοι λένε μηδέν εμπιστοσύνη στην σύγχρονη εποχή. Δεν μου αρέσει να γίνομαι καχύποπτος (ειδικά όταν υπάρχει πρότερος έντιμος βίος).

    Και ο Cerny δεν μπορεί να πει και τίποτα, γιατί είναι υπάλληλος της Sony...

    Δεν ξέρω, σε σχέση με εποχές PS3/Cell μου φαίνεται είναι λες και θέλουν να ακυρώσουν όλη την ρητορική τους.

    Και τότε θα μπορούσαμε να είχαμε PC ports (έστω και με παραπάνω προγραμματιστικό κόπο).

    Στην τελική, το XBOX ONE έχει περίπου την μισή εγκατεστημένη βάση συγκριτικά με το XBOX 360, προφανώς -μεταξύ άλλων- γιατί κάποιοι επέλεξαν να πάνε σε PC για τα παιχνίδια της MS.

    Θα δούμε από το 2023-2024 και μετά τι μέλλει γενέσθαι. Είναι δεδομένο ότι PC παρόμοιας ισχύος κοστίζει τα διπλά λεφτά (σε συνθήκες κανονικότητας) σε σχέση με μια κονσόλα, αλλά δεν ξέρουμε πως μπορεί να το σκεφτεί ο κόσμος (π.χ. κάποιοι μπορεί να πουν ας δώσω €1000 αντί €500 για να παίζω και Sony και MS games και emulators και ενδεχομένως να κάνω και δουλειά/απόσβεση στην αξία του hardware).
    O Cerny -εκτος αν θυμαμαι λαθος οπου και διορωθσε με- ενα παραδειγμα ανεφερε και αυτο δεν ηταν απτο, ηταν σε περιγραφικο τροπο.

    Ειπε λοιπον οτι μπορουμε να εχουμε ενα massive environment με πολλα assets και δεν χρειαζομαστε πλεον εξυπνα corridor sections ενδιαμεσα για να κρυψουμε το loading. Αντιθετα μπορουμε να πεταξουμε το επομενο huge asset κατευθειαν χωρις προβλημα.

    Στην περιγραφη δεν θυμαμαι να δινει περισσοτερες λεπτομεριες. Οποτε εγω απο τη μερια μου αναρωτιεμαι τι ακριβως θεωρειται "huge asset" και σε τι φαση ακριβως το corridor loading θα καταλαβουμε οτι λειπει απο το παιχνιδι. Καποια στιγμη θα υπαρχει ενας corridor στο παιχνιδι, δεν γινεται να μην υπαρχει, καποια στιγμη θα μπεις σε ενα κτιριο, θα προχωρησεις σε ενα σοκακι. Δεν θα εξαφανιστουν αυτα απο τα παιχνιδια για λογους design/pacing κλπ. Οποτε τι, με το που θα βλεπουμε ενα σοκακι σε ενα "next gen game" αυτοματως θα χτυπαει μεσα μας καμπανακι οτι δεν εκμεταλλευεται ο δημιουργος το hardware?

    Με το R&C αληθεια εγω το ειδα στην πραξη αυτο που ελεγε ο Cerny. Ενιωσα οτι το παιχνιδι κανει πραγματα που δεν εχω ξαναδει. Αλλα ειχε και σοκακια το παιχνιδι... λογικο δεν ειναι? Να θεωρησω οτι τα σοκακια υπαρχουν με κρυφο σκοπο να κυκλοφορησει στο PC το παιχνιδι και οχι να εκμεταλλευθει το hardware? Καταλαβαινεις πως το λεω πιστευω. Οτι πραγματικα δεν προκειται ποτε να βγαλεις ακρη με τα ματια σου και οτι τελικα το μονο που μετραει για να σε καθυσηχασει ειναι το που θα κυκλοφορησει το εν λογω προιον.

  18. #375
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Ουτε με το Infamous ειχαμε ιδεα του αν τη δεδομενη στιγμη που το κυκλοφορησαν θα μπορουσαν να το ειχαν κανει ακομα καλυτερο και οτι δουλεψαν τα παντα με βαση το PS4 hardware in mind. Μας αρκει απλα να μην κυκλοφορησει κατι πουθενα αλλου για να πουμε με βεβαιοτητα οτι επειδη εγινε ετσι αρα τα εκμεταλλευθηκαν ολα καθωσπρεπει?
    Mε το infamous μπορουσαν να κανουν και εκαναν οτι καλυτερο μπορουσαν εκεινη την στιγμη που βγηκε. Αυτο το γνωριζουμε. Ηταν ενα καθαρα ps4 game.

    Αν εβγαινε στο Ps3 θα εδειχνε σαν το infamous 2. Αν εβγαινε στο pc παλι θα υπηρχε περιορισμος.

    Το R&C απλα δεν ξερουμε αν δημιουργηθηκε με την λογικη ps5 οnly και οταν η pc αγορα ειναι ετοιμη το δινουμε. Θα φανει συντομα φανταζομαι απο τις αποφασεις που θα παρουν.
    .

  19. #376
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @Val

    Ίσως είμαι μειοψηφία, αλλά προσωπικά το Infamous Second Son αρχές 2014 με είχε εντυπωσιάσει αρκετά και το χώριζε χάος με το (αρκετά καλό για την εποχή του) Infamous 2 του PS3. Δεν νομίζω να μπορούσε να βγει στο PS3. Δεν θα το είχαν κάνει ήδη από τότε για αυξημένα έσοδα; Γενικώς δεν το θεωρώ καθόλου συγκρίσιμο με το Spiderman Miles Morales. Σε εμένα το Miles Morales δεν κατάφερε να δημιουργήσει το ίδιο hype (αλλιώς θα το είχα πάρει ήδη).

    Φαντάζομαι πολλοί δεν εντυπωσιάστηκαν γιατί οι πόλεις δεν ήταν τίγκα στους NPCs (και καλά περιορισμός της Jaguar CPU), αλλά για open world μπορώ να πω ότι το απόλαυσα αρκετά... δεν με ζάλισε με υπερβολικό busywork (fetch quests) και το εκτίμησα αυτό παικτικά. Μπορεί δηλαδή να ήταν συνειδητή game design επιλογή των devs, μιας και είδαμε και πιο NPC-heavy (πάλι με Jaguar!) open world games αργότερα.

    Αλλά από άποψη γραφικών (αντανακλάσεις, particle effects κλπ.) ήταν σαφέστατα next-gen! Ακόμα και στο gameplay είχε κάποιες next-gen πινελιές (χρήση του γυροσκοπίου για γκραφίτι).

  20. #377
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μειοψηφια δεν εισαι προς θεου. Πανεμορφο ηταν και ειχε τιγκα λεπτομερια. Εγω απλα προβληματιζομαι οταν ακουω να γραφεται εδω περα τις τελευταιες μερες οτι ουτε το Ratchet and Clank ειναι true next gen και ειμαστε σε φαση "pending" αναλογα το αν θα κυκλοφορησει στο μελλον καπου αλλου.

    Επισης αν ισχυει αυτο, τοτε εγω πραγματικα δεν μπορω με τιποτα να φανταστω τι ακριβως θα πουμε με σιγουρια και με απολυτη βεβαιοτητα οτι ειναι πραγματικο next gen παιχνιδι. Οχι στο γραπτο βρε παιδια, οχι να μας το πει καποιος, εμεις να το δουμε και να το αναγνωρισουμε χωρις αμφιβολλια.

    Εμενα μου δινεται η αισθηση οτι το diminishing return δινει και παιρνει σε αυτη τη γενια... καλλιστα μπορει να κανω λαθος. Αλλα ηδη εχουμε λεπτομερεστατους κοσμους στις προηγουμενες κονσολες. Περιμενω στα αληθεια να δω τι σοι κοσμος θα ειναι αυτος που scaled down δεν θα μπορει να τρεξει με τιποτα σε ενα παλιο PS4. Θεωρω οτι το Ratchet δεν μπορει να τρεξει, αλλα για συγκεκριμενο design element που ειναι το cross dimension teleportation feature. Σε ολα τα υπολοιπα ριξε πολυγωνα, ριξε εφφε ριξε απο εκει ριξε απο εδω, καπως θα τρεξει.

    Φυσικα οπως πολυ σωστα εχει αναφερθει "ριξε ριξε ριξε, θα ειναι η ιδια εμπειρια"? Οχι φυσικα. Αλλα αυτο λειτουργει οχι μονο κατα αλλα και υπερ του νεου hardware.

  21. #378
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @Val

    Νομίζω ότι το σαγόνι θα μας πέσει αν δούμε ένα Uncharted 5 σε στυλ Nanite... και ιδανικά με custom engine, όχι UE5 (αν και δεν μπορώ να το αποκλείσω κατηγορηματικά, ποτέ δεν ξέρεις).

    Όσο για τα σοκάκια που λες, αν το Ratchet είχε μόνο αυτά και όχι και τα rifts, τότε ναι, δεν θα ήταν next-gen. Το Returnal από την άλλη κάνει μπαμ ότι θα μπορούσε να βγει και σε PS4 (στυλ Godfall).

    Και το Uncharted 2 είχε μερικά Cell-accelerated setpieces που δεν τρέχουν σε XBOX 360. Θα ήταν το ίδιο παιχνίδι χωρίς αυτά; Σαφέστατα όχι.

    Αν έβγαινε και σε PC, μπορεί να έμοιαζε με το Enslaved (για όσους θυμούνται το τραγικό PS3 port)...

    Από εκεί και πέρα για περαιτέρω next-gen ιδέες, θα πρέπει και οι devs να σκεφτούν τίποτα, μην περιμένουν μόνο μασημένη τροφή από τον κάθε Cerny.

    Δεν νομίζω η ND να περίμενε τον Kutaragi να της σφυρίξει τι setpieces θα φτιάξει...

  22. #379
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Καλά το Ratchet αν βγει σε PC δεν σημαίνει ότι δεν είναι next gen. Μπορεί να βγει και να σου πει "παίζει μόνο σε high-end κάρτες γραφικών και SSD γιατί αυτές μπορούν να υποστηρίξουν το πως είναι στημένο το PS5 και κατ' επέκταση το παιχνίδι".

    Επίσης το θα βγει από μόνο του είναι πολύ ασαφές. Όπως έλεγε και ένας μακαρίτης, the future is long. Δεν είπε κανείς ότι θα είναι αύριο.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  23. #380
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εγω απλα προβληματιζομαι οταν ακουω να γραφεται εδω περα τις τελευταιες μερες οτι ουτε το Ratchet and Clank ειναι true next gen
    Mα δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι true next gen το R&C. Είναι. Μια υποθεση εγινε, περισσοτερο ενα παραδειγμα που εβαλα, με ερωτηματικο για το αν θα ειναι exclusive quality next gen. Για αυτο σου ειπα οτι next gen ηταν και τα assasin's creed. Η αν θες ειναι και το deathloop σημερα.

    Υπηρχε μια μεγαλη διαφορα παντα στα multiplatform next gen και στα exclusive next gen games. Εδω ειναι η ανησυχια. Το αν θα σταματησει αυτο να υπαρχει. Το πουσαρισμα δηλαδη στο τερμα.

    Οτι ειπα τουλαχιστον εγω για το R&C ηταν μια υποθεση. Απλα αν βγει γρηγορα σε pc κατ'εμε παντα θα επαληθευτει. Μπορει να μιλαγαν για το παλιο Ratchet ομως. Η μπορει απλα να μην μιλαγαν για κανενα.
    .

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •