Page 35 of 36 FirstFirst ... 25313233343536 LastLast
Results 681 to 700 of 715

Thread: Horizon Forbidden West

  1. #681
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,229
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τελος το DLC απο εμενα.

    Γενικα καλο ηταν το ευχαριστηθηκα, στο τελος γινεται λιγο πιο εμφανες το γιατι κυκλοφορησε μονο σε PS5 αλλα και παλι δεν με πειθει καποιος οτι δεν μπορουσαν καπως να το τρεξουν στο PS4.
    Anyway, χορταστικο DLC εχει αρκετα πραγματα να κανεις και ενα πολυ ενδιαφερον τοπιο, αλλα σαν στορυ ειναι μικρο σε διαρκεια.

    Το δε στορυ, απαιτει να εχεις ολοκληρωσει το main game και στην ουσια διαδραματιζεται ακριβως μετα, δινοντας πασα για το Horizon 3. Παρολαυτα δεν αναπτυσσει ιδιαιτερως το main story του Forbidden West και απλα λειτουργει ως συμπληρωματικο.

    Κρυβει εκπληξουλες, εχει ωραιο level design απο την αποψη οτι γενικα ο κοσμος ειναι πιο vertical στο Burning Shores και γενικα περνας ευχαριστα την ωρα σου.

    Αναμενουμε το Horizon 3 να δουμε πως θα παει το πραγμα στην κεντρικη ιστορια!

  2. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    hakoo (27-04-2023),obione (02-05-2023),Slay (27-04-2023)

  3. #682
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Τελειωσα και εγω το Burning Shores. Πραγματικα πολυ καλο dlc, και σε πολυ σωστη τιμη, κατι που στις μερες μας μαλλον ειναι η εξαιρεση. Μεχρι και ολα τα trophies πηρα, μια που του το κυριως παιχνιδι το εχω πλατινιασει. Η ιστορια δινει το setting για το τριτο πσιχνιδι. Το μονο που με στεναχωρησε ειναι οτι τωρα που πεθανε ο ηθοποιος πως θα αντικατασταθει ο sylens. Ειναι κομβικο προσωπο της πλοκης.

  4. #683
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,229
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Απλα θα αλλαξουν ηθοποιιο που κανει τη φωνη του ή θα παρουν αδεια να χρησιμοποιησουν (κοψε/ραψε) παλιους διαλογους/ατακες του κανονικου ηθοποιου. Αν και δεν ξερω κατα ποσο αυτο θα μπορει να βγαλει το acting της υποθεσης.

    Παντως το παρουσιαστικο θα παραμεινει ως φορος τιμης.

  5. #684
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Απλα θα αλλαξουν ηθοποιιο που κανει τη φωνη του ή θα παρουν αδεια να χρησιμοποιησουν (κοψε/ραψε) παλιους διαλογους/ατακες του κανονικου ηθοποιου. Αν και δεν ξερω κατα ποσο αυτο θα μπορει να βγαλει το acting της υποθεσης.

    Παντως το παρουσιαστικο θα παραμεινει ως φορος τιμης.
    Μακαρι να εχεις δικιο. Ηταν εξαιρετικη παρουσια ο ηθοποιος και ο χαρακτηρας στο παιχνιδι ειχε δωσει πολλα στο προφιλ του παιχνιδιου.

  6. #685
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    https://blog.playstation.com/2023/05...tation-studio/

    8.4 εκ. το forbidden west
    32.7 εκ. συνολικες πωλησεις το franchise
    Εξαιρετικες πωλησεις το FW, περιμενα οτι θα εχει παει αρκετα πιο χαμηλα λογω elden ring. Σε περιπου 1 χρονο και με τοσο ανταγωνισμο, impressive.
    Καλα νεα και για το ηδη επιβεβαιωμενο Horizon 3, ενα multi million seller αυξανει ακομα περισσοτερο το budget.


  7. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    mihalis13 (11-05-2023)

  8. #686
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Ελπίζω το Horizon 3 να το δούμε σε αυτήν την γενιά...

    Spoiler!

  9. #687
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,229
    Name
    Δημήτρης

    Default

    100% σε αυτη τη γενια θα το δουμε.

  10. #688
    Advanced Member balabanis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    403
    PSN ID
    BalaJim

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    100% σε αυτη τη γενια θα το δουμε.
    Προς το τέλος όμως. Όπως και το last of us part 3. Και θα είναι cross gen με ps6 και θα γκρινιάζουμε πάλι

  11. #689
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δε νομίζω προς το τέλος, το πολύ τέλη 2024 θα έρθει το Horizon 3.
    Στην πολύ χειρότερη περίπτωση να πάει για τέλη 2024 (στην ΠΑΡΑ πολύ χειρότερη αρχές 2025).

    Για το Last of Us 3, τι να πω;
    Θα εκμεταλλευτούν την 2η σαιζόν της TV σειράς και θα το βγάλουν κάπου εκεί κοντά; (δηλαδή 2024 όταν θα βγει η 2η σαιζόν)
    Θα το αργήσουν ΑΚΟΜΑ περισσότερο, πάει προς 2025; Εμ τότε θα συμπέσει με άλλες μεγάλες ΑΑΑ παραγωγές της Σονυ (που ακόμα δεν έχουμε μάθει)
    Αν το πάνε το LoU 3 για 2026 τότε θα έχουμε απόσταση 7 γεμάτων ετών από το LoU 2......τι να πω, το θεωρώ τεράστια απόσταση, μέχρι τότε πολλά μπορούν να συμβούν τόσο στη βιομηχανία, όσο και γενικότερα στον κόσμο (οικονομία κλπ).

  12. #690
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Τελος και απο εμενα το dlc .

    Πολύ ωραιο και όντως τα σύννεφα μια που το αναφέρατε ειναι σαν αληθινά .

    Εχει και μια μικρή αποστολή που εισαι σε θέση να δεις καλυτερα τη πέτυχαν ,

    Νομιζω το τρίτο μερος οπτικά θα μας αποτελειώσει

  13. #691

    Default

    Καλησπέρα. Μια δυο γνώμες θα με βοηθούσαν, όσον αφορά στο εξής: Έχω παίξει το Zero Dawn, το οποίο δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο πολύ. Από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει, και λόγω gameplay και λόγω story. Δεν μπήκα ακόμα στον κόπο να παίξω το Frobidden West, έχοντας περάσει από διάφορα σταδια, πχ "ασε το για πιο μετά", "είμαι για κάτι μικρότερο τώρα", μέχρι και "δεν θα μπω καν στον κόπο. Επανάληψη του πρώτου και απουσιάζει πλέον και το στοιχείο της έκπληξης". Φυσικά θα ήθελα να βρω την "έμπνευση" να το ξεκινήσω, αλλά από την άλλη δεν θέλω να ξοδέψω πολύτιμες ώρες, αντί να βάλω να παίξω παιχνίδια που έχω σε αναμονή, πχ Signalis και πολλά άλλα.
    Υπολογίζω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση: έχει να προσφέρει πράγματα, αλλά υπάρχει και η επανάληψη από το πρώτο. Εάν η ιστορία και μόνο αξίζει, για να το παίξει κανείς, θα το ξεκινήσω. Εάν όχι και τόσο, θα το σκεφτώ.
    Έχω γενικά ένα θεματάκι με τα sequels μεγάλων παιχνιδιών, λόγω απουσίας έκπληξης.
    Εννοείται δεν θα με πάρει κανείς στο λαιμό του. Γνώμες λέμε. Το πολύ πολυ να το παίξω και να μην με ενθουσιάσει και τόσο, μα τόσα παιχνίδια έχουμε παίξει.

  14. #692
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Αν σου αρεσε το πρωτο μερος δεν νομιζω να εχεις πρόβλημα με το forbidden west.

    Νομιζω ειναι απο τα λιγα παραδείγματα παιχνιδιών που το δευτερο μερος ειναι ισάξιο αν οχι καλυτερο απο το πρωτο μερος .
    Εννοείτε κρύβει και αυτο εκπλήξεις και νομιζω ρόλο παιζει οτι ειναι η συνεχεια το πρώτου μέρους .
    Δεν καθίσανε να κανουν δηλαδη καινουρια ιστορια αλλα να εξελίξουν και να ισως τελειώσουν στο τριτο μέρος.
    Κατα την γνώμη μου τα κανει ολα καλυτερα και γρηγορότερα ( βλεπουμε μεγαλυτερο κόσμο αλλα πχ περισσότερες επιλογες για το πως θα κινηθούμε κτλ) Το gameplay με αλλαγες σημαντικές που οντως βοηθανε παρα πολυ .
    Καταλαβαινω οτι καπως μερικες φορες έρχεται ο κορεσμός η δεν εχουμε πολυ χρονο και συμβαίνει και σε εμενα συχνά , ομως ο συγκεκριμένος τίτλος με βύθισε μεσα και οντως δεν ηθελα να τελειωσει .
    Βασιζόμενος στα λεγόμενα σου οτι σου αρεσε το πρωτο μερος νομιζω το forbidden west θα σε ανταμείψει θετικα .

  15. The Following 2 Users Say Thank You to obione For This Useful Post:

    mihalis13 (23-05-2023),toninio (23-05-2023)

  16. #693

    Default

    Ευχαριστώ φίλε για την άποψη, ναι, πιστεύω κι εγώ ότι η ζυγαριά θα γείρει θετικά. Έχω διαβάσει κάποια reviews και καταλαβαίνω πάνω κάτω ό,τι μου λες κι εσύ.
    Έχω απλά το φοβο μήν βαρεθώ σχετικά γρήγορα, εάν η ιστορία δεν με πιάσει. Στο πρώτο, ας πούμε, ως το τέλος δεν ξέραμε τί παίζει και επί πλέον, ως ιδέα σεναρίου, ήταν πολύ καλό.
    Για το gameplay είμαι κι εγώ σίγουρος ότι θα είναι αρκετά καλύτερο, από αυτά που διαβάζω και βλέπω.
    Βλέπω η διάρκεια είναι ψιλο-οκ. Σίγουρα δεν είναι μικρό, δηλ. μια εξηντάρα ώρες δεν θα ναι, με μέσο παίξιμο; (δηλ. ικανοποιητική εξερεύνηση και side quests). Τώρα, με λίγα γκάζια, παίζει να βγαίνει και στο 30ωρο ξερω γω, από ό,τι δείχνει στο Howlongtobeat, αλλά δεν θέλω ποτέ να παίζω έτσι.
    Πιστεύω κάποια στιγμή θα μου κάνει το κλικ και θα το βάλω μπρος.

  17. #694
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμένα παιδιά μου φάνηκε αχρείαστα περισσότερο πολύπλοκο το gameplay. Πρόσθεσαν πολλές νέες κινήσεις και έξτρα κατηγορίες «mega» κινήσεων που ειλικρινά δεν χρησιμοποίησα ποτέ. Ξεκλείδωνα συνέχεια νέες δυνατότητες που δεν έμαθα ποτέ να τις κάνω, γιατί δεν τις χρειάστηκα.

    Όσο αφορά το στορυ, οκ, το κυρίως στορυ είχε το σχετικό ενδιαφέρον του. Λέω «σχετικό» διότι, όπως είναι λογικό αφού είναι sequel, δεν υπάρχει ο παράγοντας της «αποκάλυψης σεναρίου» όπως στο πρώτο παιχνίδι. Όποτε σε γενικές γραμμές δεν με ενθουσίασε, ούτε όμως μου φάνηκε κακό στορυ. Με λίγα λόγια ούτε κρύο ούτε ζέστη.

    Τα δε side story όμως ήταν σε μεγάλο βαθμό (ολοκληρωτικά θα έλεγα) βαρετά και αδιάφορα.
    Last edited by Lefteris_X; 23-05-2023 at 11:21.

  18. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    nikosgnr (04-06-2023),toninio (25-05-2023)

  19. #695
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Τονίνιο πάντως νομίζω είναι μαστ γιατί παρ' όλο που είναι cross gen, νιώθεις λίγο ρε παιδί μου ότι παίζεις και next gen επιτέλους (μαζί με Ragnarok προφανώς)
    Last edited by tonybsg; 23-05-2023 at 12:31.


  20. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    toninio (25-05-2023)

  21. #696

    Default

    Ευχαριστώ και σας, παιδιά, για τις απόψεις. Περίπου νομίζω έχω καταλάβει τι να περιμένω. Είναι ένα πολύ καλό παιχνίδι, σίγουρα με κόσμο και γραφικά εντυπωσιακά. Λείπει η έκπληξη. Για το στόρι, κρίνοντας από το πρώτο, ασφαλώς θα έχουν προσπαθήσει να δώσουν μια καλή συνέχεια. Το "ούτε κρύο ούτε ζέστη" που αναφέρει ο Λευτέρης είναι και αυτό που θα περίμενα κι εγώ, έχοντας διαβάσει και σχετικά reviews.
    Δεν θα διαφωνήσω με το must, tonybsg, γιατί όντως μοιάζει εντυπωσιακό και διότι είναι και ένας μεγάλος τίτλος πλεόν, που θα έχει και 3ο μέρος, όπως λογικά θα συμβεί, οπότε καλύτερα να παιχθεί.
    Ίδωμεν, υπό εξέταση για την ώρα.

  22. #697
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Να σου πω κάτι που ίσως σε βάλει πιο πολύ στο "κλίμα" στο τι να αναμένεις από το παιχνίδι.

    Το κέρδισα σε διαγωνισμό (digital έκδοση πλέον και τα έπαθλα των διαγωνισμών), οπότε παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην κρίση/κριτική μου ότι δεν έδωσα ούτε 1 cent από την τσέπη μου.

    Τερμάτισα το παιχνίδι πριν 4-5 μήνες, έχοντας κάνει όλα τα side quest και έχοντας σχεδόν αναβαθμίσει όλες (που είναι ΠΑΡΑ πολλές) τις ικανότητες/κινήσεις της Alloy (άσχετα αν δεν τις χρησιμοποίησα / απλώς δεν είχα τι να κάνω όλο αυτό το currency που είχα μαζέψει).

    Έχουν μείνει λίγα πράγματα αν θέλω να τα κάνω στο παιχνίδι, κυρίως κάτι camps εχθρών (δευτερευόντων εχθρών που δεν έχουν σχέση με main+side story) και κάτι όπλα που δεν έχω αναβαθμίσει γιατί απαιτούν συγκεκριμένα υλικά (που τα παίρνεις ΜΟΝΟ από συγκεκριμένα ρομπότ και μάλιστα πρέπει να εντοπίσεις τα ιδιαίτερα σημεία στο σώμα που βρίσκονται τα υλικά, να τα πετύχεις ΧΩΡΙΣ να τα διαλύσεις / αλλά απλώς να ξεκολλήσουν από το σώμα και έπειτα να σκοτώσεις το ρομπότ / μια ΕΝΤΕΛΩΣ βαρετή διαδικασία, τουλάχιστον για εμένα, εξ ου και δεν μπήκα στον κόπο).

    Πριν καμιά 20αριά μέρες, λόγω του ότι ψαχνόμουν στο backlog μου μπας και επισκεφθώ κανά παιχνίδι που έχω παίξει, το ξαναεγκατέστησα στο PS5.
    Ε, δεν μου κάνει καρδιά να το παίξω. Όποτε σκέφτομαι να το boot-άρω, μου έρχεται αυτή η αίσθηση βαρεμάρας και ανούσιας μετακίνησης στον αχανή κόσμο (περιττό να πω ότι στο ένα και μοναδικό playthrough που έκανα και το τερμάτισα, όταν ξεκλείδωσα το fast travel.......έτσι κινούμουν στο παιχνίδι: από fast travel σε fast travel).

    Νομίζω ότι λέει πολλά ότι ακόμα κάθεται στο PS5 και πιάνει σκόνη.



    Φαντάσου λοιπόν ότι όλα τα παραπάνω εκφράζονται από μέσα μου..........μη έχοντας δώσει ούτε μισό ευρώ.

    Αν είχα πληρώσει (την οποιαδήποτε τιμή / ακόμα και 20 ευρώ), σαφώς θα είχα πιο σκληρή και υποτιμητική κριτική.

  23. #698
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,229
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post

    Έχουν μείνει λίγα πράγματα αν θέλω να τα κάνω στο παιχνίδι, κυρίως κάτι camps εχθρών (δευτερευόντων εχθρών που δεν έχουν σχέση με main+side story) και κάτι όπλα που δεν έχω αναβαθμίσει γιατί απαιτούν συγκεκριμένα υλικά (που τα παίρνεις ΜΟΝΟ από συγκεκριμένα ρομπότ και μάλιστα πρέπει να εντοπίσεις τα ιδιαίτερα σημεία στο σώμα που βρίσκονται τα υλικά, να τα πετύχεις ΧΩΡΙΣ να τα διαλύσεις / αλλά απλώς να ξεκολλήσουν από το σώμα και έπειτα να σκοτώσεις το ρομπότ / μια ΕΝΤΕΛΩΣ βαρετή διαδικασία, τουλάχιστον για εμένα, εξ ου και δεν μπήκα στον κόπο).
    Προτιπ , εφοσον δεν παιζεις στην ultra hard δυσκολια (που σιγουρα δεν παιζεις), τοτε σε οποιαδηποτε αλλη δυσκολια, μπορεις να πας στο μενου να αλλαξεις την δυσκολια σε story mode και απλα πας και ξεπαστρεβεις τις μηχανες οπως θες και ειναι guaranteed οτι θα κανεις loot ολα τα εξαρτηματα τους. Οποτε ναι τη βαρετη διαδικασια της συλλογης των εξαρτηματων μπορεις να την κανεις παιχνιδακι, εκτος και αν παιζεις στο ultra hard.

  24. #699
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμ, έλα που παίζω στο full-easy στα ΠΑΝΤΑ (story, loot, AI κλπ)........και πάλι δεν είχα κίνητρο, ούτε ενδιαφέρον να μπω στην διαδικασία να α) εντοπίσω το συγκεκριμένο μέρος στο σώμα του ρομποτ, β) να το πετύχω κιόλας με το κατάλληλο όπλο ενώ το ρομπότ κινείται συνέχεια, γ) μου έσπασαν τα νεύρα γιατί καταλάθος σκότωνα το ρομπότ και πάπαλα τα εξαρτήματα.

    Το προσπάθησα μια-δυο φορές και σκυλοβαρέθηκα.

    Αυτά τα mechanics ομολογώ πως δεν με ελκύουν.

  25. #700
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,229
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δε χρειαζεται να πετυχεις το συγκεκριμενο κομματι οπως σου λεει το παιχνιδι. Στο Story mode κανε οτι γουσταρεις, κατεστρεψε το κομματι εντελως και θα παρεις το αντικειμενο που θες. Ειναι guaranteed loot τα παντα ανεξαρτητα απο το πως θα σκοτωσεις την εκαστοτε μηχανη ή οχι.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •