Page 1 of 23 1234511 ... LastLast
Results 1 to 20 of 445

Thread: Resident Evil 2 (Remake)

  1. #1
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default Resident Evil 2 (Remake)






    At the Sony Interactive Entertainment (SIE) E3 press conference today, Capcom, a leading worldwide developer and publisher of video games, unveiled the first look at the new Resident Evil 2, one of the most highly anticipated games of all time. Based on the original genre-defining masterpiece, the new game has been completely rebuilt from the ground up for a deeper narrative experience. Using Capcom’s proprietary RE Engine, Resident Evil 2 offers a fresh take on the classic survival horror saga with breathtakingly realistic visuals, heart-poundingly immersive audio, a new over-the-shoulder camera, and modernized controls on top of gameplay modes from the original game. Resident Evil 2 brings its reimagined brand of horror to the PlayStation 4 computer entertainment system on January 25, 2019.

    As one of the most influential and critically acclaimed video games of all time, the original Resident Evil 2 introduced some of the most memorable experiences and characters in the long-running Resident Evil franchise, which has sold over 83 million units worldwide. Originally released in 1998 on the PlayStation console, the game continued the storyline of the first Resident Evil and embodied the action, tense exploration and puzzle-solving gameplay that defined the series.


    Resident Evil 2 introduced characters who would go on to become some of the most iconic and beloved heroes in Capcom’s history: rookie police officer Leon S. Kennedy and college student Claire Redfield, who are thrust together by a disastrous outbreak in Raccoon City that transformed its population into deadly zombies. They must work together to survive and get to the bottom of what is behind the terrifying attack. Both Leon and Claire have their own separately playable campaigns, allowing players to see the story from both characters’ perspective.


    Twenty years later, the new Resident Evil 2 sees the nightmare return, now with unprecedented levels of immersion as seen in last year’s acclaimed Resident Evil 7 biohazard. With Capcom’s proprietary RE Engine powering a new photorealistic style, the characters themselves appear sharper than ever and the grotesque hordes of zombies are brought to life with a horrifyingly realistic wet gore effect. Zombies now react in real time as they take instant visible damage, making every bullet from the player count. Stunning lighting brings the familiar rooms and corridors of Raccoon City Police Department to new life. Players will feel they’re in the shoes of heroes Leon and Claire, terrified to step out of the light for fear of what flesh-eating nightmares might await them in the darkness.
    Σύγκριση PS1/PS4

    Spoiler!








    Αρχικό post:

    Spoiler!
    Last edited by spartan; 13-08-2015 at 03:08.

  2. The Following 4 Users Say Thank You to spartan For This Useful Post:

    BillyFlo81 (13-08-2015),hakoo (13-08-2015),Nikoladim (15-08-2015),teras1 (13-08-2015)

  3. #2
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Hell yeah, αλλα αυτου του τυπου οι ανακοινωσεις ποτε δεν μου αρεσαν.
    Θα ηταν προτιμοτερο να περιμεναν λιγο παραπανω και να εδιναν 1/2 πληροφοριες της προκοπης, ενα trailer, κατι.
    Δεν μπορω να ενθουσιαστω μην γνωριζοντας αν θα ειναι full fledged remake, σε τι πλατφορμες κτλ.


  4. #3
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Hell yeah, αλλα αυτου του τυπου οι ανακοινωσεις ποτε δεν μου αρεσαν.
    Θα ηταν προτιμοτερο να περιμεναν λιγο παραπανω και να εδιναν 1/2 πληροφοριες της προκοπης, ενα trailer, κατι.
    Δεν μπορω να ενθουσιαστω μην γνωριζοντας αν θα ειναι full fledged remake, σε τι πλατφορμες κτλ.
    Θα ειναι μονο για ps4/xbox one/και pc
    (Aπο οτι λενε παει για full remake το 2)Απλο remaster δεν μπορει να βγει ετσι και αλλιως,διοτι το συγκεκριμενο επεισοδιο της σειρας,ειχε βγει μονο στο πρωτο playstation και nintento 64.
    Last edited by spartan; 13-08-2015 at 03:14.

  5. #4
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    Αν και μεγαλος Fan του Resident Evil Franchise κραταω μικρο καλαθι μεχρι να δω κατι χειροπιαστο..
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  6. #5
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Το αγαπημένο μου Resi.
    Τώρα αναμονή μέχρι το 2017

  7. #6
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Επιτέλους! Μετά την ανανέωση της εικόνας προφίλ στο Facebook πιστεύω ότι αναμένουμε κάτι πολύ σύντομα.


    https://www.facebook.com/residentevil/

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  8. The Following 2 Users Say Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    Nikoladim (16-01-2018),obione (16-01-2018)

  9. #7
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    https://www.resetera.com/threads/dev...ed-more.46625/

    Υπάρχει περίπτωση να το δούμε φετος
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  10. #8
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    https://www.resetera.com/threads/dev...ed-more.46625/

    Υπάρχει περίπτωση να το δούμε φετος
    Το καλό που τους θέλω!

    Λένε ότι είναι φωτό από το game...

    Last edited by WolfRathmA; 04-06-2018 at 14:30.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  11. #9
    Cool Member Stergios's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    serres
    Posts
    263
    PSN ID
    Samaras-Greece

    Default

    υπαρχει καμια πιθανοτητα να το φτιαξουν και σε VR επιλογη να μας τρελανουν ολους??
    Spoiler!

  12. #10
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Το καλό που τους θέλω!

    Λένε ότι είναι φωτό από το game...

    Αυτή η φωτογραφια που την βρηκες?Στο λινκ δεν την βλεπω πουθενα μεσα.

  13. #11
    Cool Member Stergios's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    serres
    Posts
    263
    PSN ID
    Samaras-Greece

    Default

    και τελικα θα εχει psvr mode θα γουστάρουμε τρελα με την παιχνιδαρα


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  14. #12
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    πως θα εχει psvr mode?
    Θα ειναι full 3d? οχι με prerendered σκηνικα οπως το REmake?

    .

  15. #13

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Το καλό που τους θέλω!

    Λένε ότι είναι φωτό από το game...

    Αυτα είναι ζόμπι για resident evil
    και όχι οι μαύρες παπατζες που είχαν στο τελευταίο. Μακάρι να το δούμε φετος.

  16. #14
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Stergios View Post
    και τελικα θα εχει psvr mode θα γουστάρουμε τρελα με την παιχνιδαρα


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Η συγκεκριμενη λιστα είναι ψευτικη από ότι διαβαζω.Οπωτε το vr mode δεν παιζει σε παιχνιδι τριτου προσωπου

  17. #15
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Aυτες οι λιστες ειναι μουφα ρε παιδια.

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    πως θα εχει psvr mode?
    Θα ειναι full 3d? οχι με prerendered σκηνικα οπως το REmake?
    Δεν εχει ειπωθει κατι αλλα θεωρω απιθανο να ειναι με prerendered backgrounds απο τη στιγμη που προκειται για remake και οχι για remaster. Προσωπικα δεν θα ηθελα να ειναι VR το παιχνιδι, οχι επειδη δεν εχω εγω (που σιγουρα θα δανειζομουν για να το δω) αλλα γιατι εχω την εντυπωση οτι και με το REVII εγιναν καποιοι συμβιβασμοι για να τρεξει το παιχνιδι σε VR. Αυτη η μηχανη μπορει να δωσει εξαιρετικα γραφικα, θα ηθελα να δω κατι που θα την εκμεταλλευεται 100%.
    Επισης το παιχνιδι φημολογειται οτι θα ειναι τριτου προσωπου (η τελευταια φημη απο 4chan μιλουσε για tps με over the shoulder camera) οποτε κι αυτο δεν συναδει τοσο με VR. Τεσπα, κοντη γιορτη, αν το δειξουν στην e3 σιγουρα θα μαθουμε τουλαχιστον τα βασικα.


  18. #16
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Δεν έχεις καθόλου άδικο σε αυτο που λες, σχετικά με το να δούμε το 100% των δυνατοτήτων, αλλα, ρε συ, η εμπειρία που έζησα με το 7 ήταν ανεπανάληπτη σε VR. Φαντάζομαι το ίδιο πιστεύουν και όσοι το έπαιξαν εκεί. Μάλλον θα επέλεγα να το έπαιζα παλι σε VR κι ας είχαμε μερικές "υποχωρήσεις".
    Αλλα θα δείξει...

  19. #17
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Aυτες οι λιστες ειναι μουφα ρε παιδια.



    Δεν εχει ειπωθει κατι αλλα θεωρω απιθανο να ειναι με prerendered backgrounds απο τη στιγμη που προκειται για remake και οχι για remaster. Προσωπικα δεν θα ηθελα να ειναι VR το παιχνιδι, οχι επειδη δεν εχω εγω (που σιγουρα θα δανειζομουν για να το δω) αλλα γιατι εχω την εντυπωση οτι και με το REVII εγιναν καποιοι συμβιβασμοι για να τρεξει το παιχνιδι σε VR. Αυτη η μηχανη μπορει να δωσει εξαιρετικα γραφικα, θα ηθελα να δω κατι που θα την εκμεταλλευεται 100%.
    Επισης το παιχνιδι φημολογειται οτι θα ειναι τριτου προσωπου (η τελευταια φημη απο 4chan μιλουσε για tps με over the shoulder camera) οποτε κι αυτο δεν συναδει τοσο με VR. Τεσπα, κοντη γιορτη, αν το δειξουν στην e3 σιγουρα θα μαθουμε τουλαχιστον τα βασικα.
    Καταλαβαινω τι λες οσον αφορα το τεχνικο κομματι και δεν θα διαφωνησω καθολου, αλλα μετα την πολυμηνη εμπειρια μου με VR εχω αναθεωρησει για το τι ειναι ''γραφικα'' για μενα. Η τι ειναι ομορφο οπτικα αποτελεσμα, αν θες.
    Αν γραφικα για μενα ειναι αυτο που βλεπω μπροστα μου συνολικα(3d βαθος, immersion και τεχνικο κομματι), τοτε θα τολμησω να πω οτι το RE7 VR ηταν ενα απο τα τοπ παιχνιδια στον οπτικο τομεα. Πολλες φορες σκεφτηκα οτι αυτο που βλεπω μπροστα μου ειναι οτι πιο ομορφο εχω δει(απαλλαγμενος απο την μανια για το καθαρα τεχνικο κομματι που μετριεται και σε ''αριθμους'').

    Ξερω οτι μπορει να μην γινομαι απολυτα κατανοητος, αλλα δεν με εχει εντυπωσιασει κανενα παιχνιδι οπτικα σε αυτη τη γενια οσο το RE7 VR(και το batman θα ελεγα). Κι ομως.

    Δεν ξερω αν αλλαξει καπως αυτο με την αγορα 60αρας HDR 4Κ , αλλα προς το παρον οτιδηποτε flat δεν μπορει να με εντυπωσιασει. Μπορω ομως να εντυπωσιαστω αν επικεντρωθω στο καθαρα τεχνικο κομματι και οχι το συναισθηματικο(το αυθορμητο ουαου δλδ)
    .

  20. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Dragonpaul (05-06-2018)

  21. #18

    Default

    Αν ειναι να το κανουν και αυτο σαν το εκτρωμα που λεγεται Resident evil 7 που δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τα προηγουμενα παιχνιδια,τοτε να μας λειπει.Γιατι και το 7 περαν των δυνατοτητων του στο VR κομματι,δεν ειναι τυχαιο οτι σαν παιχνιδι δεν το θυμαται κανεις για κατι αλλο.

    Αρκετες αλχημιες εχουν κανει με την εν λογω σειρα τα τελευταια χρονια.Αν θελουν να βγαλουν διαφορα project τουλαχιστον ας τους δωσουν αλλη ονομασια.

    Φτανουν πια οι λαλακιες που εχει κανει η Capcom εδω και πολλα χρονια στα αγαπημενα franchise της.

  22. #19
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Πω διαφωνω εντελως Fulgore.
    To 7 ηταν το καλυτερο RE μετα τα psone games για μενα.
    .

  23. #20
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Πω διαφωνω εντελως Fulgore.
    To 7 ηταν το καλυτερο RE μετα τα psone games για μενα.
    Νομίζω πως δεν έχει σημασία απο ποια αλλα ήταν καλύτερο. Σημασία έχει οτι ήταν/ειναι ένας παρα πολύ καλός τίτλος!!!!! Και απλα το VR τον απογείωσε!!!!!!
    Βαγγέλη, δε θα διαφωνήσω ιδιαίτερα μαζι σου. Όντας "μέσα" στο παιχνιδι, νόμιζα οτι έβλεπα κάτι πραγματικό. Τα γραφικά με ενθουσίασαν κι εμένα σε πολύ υψηλό βαθμό. Η δυνατότητα, δε, του να κινεις το κεφάλι και να μπορείς να βλέπεις σε σημεία που θεωρω πως με το χειριστήριο δε μπορείς να δεις, ε, για εμένα ήταν καθοριστικό. Δε ξέρω κι εγώ πόσες ώρες έφαγα στο να κυκλοφορώ απλα μέσα σε δωμάτια και να πλησιάζω σε αντικείμενα για να τα δω απο κοντά.

  24. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    PDS (05-06-2018)

Page 1 of 23 1234511 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •