Page 5 of 18 FirstFirst 12345678915 ... LastLast
Results 81 to 100 of 348

Thread: Sekiro - Shadows Die Twice

  1. #81

    Default

    αλλαζες πανοπλιες στο god of war. παω να το ψαξω καλυτερα το παιχνιδι στο youtube γιατι ψιλοξενερωσα με αυτο που ακουσα.ελπιζω τουλαχιστον να εχει δυνατα abilities...

  2. #82
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Snk View Post
    Εμενα αυτο που με προβληματιζει ειναι κατα ποσο θα εχει ενδιαφέρον σε βαθος χρόνου και δεν θα γίνεται βαρετό. Γιατι χωρις rpg στοιχεία, χωρις αλλαγές σε εξοπλισμό και όπλα, θα βλέπεις απο την αρχη μεχρι το τελος το ιδιο πραγμα, με μονη διαφορά τα abilities
    Συμφωνω εννοειται απλα μονο και μονο επειδη ειναι Miyazaki εχω τεραστια εμπιστοσυνη.


    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Και στο God Of War δεν άλλαζες εξοπλισμό, δεν νομίζω κάποιος να το θεωρεί βαρετό παιχνίδι...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ειχε πολλα στοιχεια ρε συ, ειχε skill tree στα οπλα, ειχε crafting, ειχε leveling up. Το sekiro εχει επιβεβαιωθει οτι απο την αρχη μεχρι το τελος εχεις την κατανα, τα μονα upgrades αν δεν κανω λαθος ειναι στο mechanical arm που παιρνεις στην πορεια διαφορα abilities και το health/resurrection. Στα χαρτια φαινεται πολυ φτωχο, συμφωνω με Snk, απλα οπως ειπα λογω της συγκεκριμενης ομαδας δεν ανησυχω τοσο.


  3. #83
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default Sekiro - Shadows Die Twice (22 Μαρτίου 2019)

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Συμφωνω εννοειται απλα μονο και μονο επειδη ειναι Miyazaki εχω τεραστια εμπιστοσυνη.






    Ειχε πολλα στοιχεια ρε συ, ειχε skill tree στα οπλα, ειχε crafting, ειχε leveling up. Το sekiro εχει επιβεβαιωθει οτι απο την αρχη μεχρι το τελος εχεις την κατανα, τα μονα upgrades αν δεν κανω λαθος ειναι στο mechanical arm που παιρνεις στην πορεια διαφορα abilities και το health/resurrection. Στα χαρτια φαινεται πολυ φτωχο, συμφωνω με Snk, απλα οπως ειπα λογω της συγκεκριμενης ομαδας δεν ανησυχω τοσο.
    Αφού θα έχει και abilities στο Sekiro όπως γράφεις.
    Άρα κάπως (λογικα) θα εμπλουτίζεται το gameplay.
    Μίλησα ξεκάθαρα για εξοπλισμό. Και στο GOW τον ίδιο εξοπλισμό από την αρχή είχες, abilities ξεκλείδωνες.
    Δεν έχω δει κάτι από το Sekiro πλην του πρώτου gameplay, όποτε ίσως μου διαφεύγει κάτι.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  4. #84
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    αλλαζες πανοπλιες στο god of war. παω να το ψαξω καλυτερα το παιχνιδι στο youtube γιατι ψιλοξενερωσα με αυτο που ακουσα.ελπιζω τουλαχιστον να εχει δυνατα abilities...
    Εντάξει ουσιαστικά τελείως αισθητικό ήταν το κομμάτι αλλάζω πανοπλίες.
    Δεν άλλαζε το gameplay. Απλά έβαζες δυνατότερη πανοπλία στο 90% των περιπτώσεων.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  5. #85
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Μίλησα ξεκάθαρα για εξοπλισμό. Και στο GOW τον ίδιο εξοπλισμό από την αρχή είχες, abilities ξεκλείδωνες.

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ε ναι ρε συ, κι εγω για εξοπλισμο μιλαω, δεν ειχε την τεραστια ποικιλια αλλα ειχε 2 οπλα,melee + την ασπιδα το καθενα με το δικο του skill tree. Ειχε πολλα διαφορετικα ειδη απο armour με διαφορετικα attributes (θα διαφωνησω με το μονο αισθητικα που ειπες δλδ) το καθενα και φυσικα ειχε και crafting system. Ακομα και ο Atreus με τις διαφορετικες στολες , τα διαφορετικα βελη και τα summons στην ουσια εξοπλισμος ειναι. Ειχε ενα Α customization.
    Στο Sekiro εχει το ιδιο βασικο οπλο απο την αρχη μεχρι το τελος, δεν εχει διαφορετικες στολες, στην ουσια το μονο upgradable πραγμα ειναι το mechanical arm. Ξαναλεω, οχι οτι με χαλαει η με ανησυχει ιδιαιτερα, στα χαρτια παντως ειναι πολυ φτωχο ειδικα αν σκεφτεις οτι στα souls παιχνιδια τα οπλα και οι στολες ειναι απειρες και το customization πολυ βαθυ και περιπλοκο.


  6. #86
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Ε ναι ρε συ, κι εγω για εξοπλισμο μιλαω, δεν ειχε την τεραστια ποικιλια αλλα ειχε 2 οπλα,melee + την ασπιδα το καθενα με το δικο του skill tree. Ειχε πολλα διαφορετικα ειδη απο armour με διαφορετικα attributes (θα διαφωνησω με το μονο αισθητικα που ειπες δλδ) το καθενα και φυσικα ειχε και crafting system. Ακομα και ο Atreus με τις διαφορετικες στολες , τα διαφορετικα βελη και τα summons στην ουσια εξοπλισμος ειναι. Ειχε ενα Α customization.
    Στο Sekiro εχει το ιδιο βασικο οπλο απο την αρχη μεχρι το τελος, δεν εχει διαφορετικες στολες, στην ουσια το μονο upgradable πραγμα ειναι το mechanical arm. Ξαναλεω, οχι οτι με χαλαει η με ανησυχει ιδιαιτερα, στα χαρτια παντως ειναι πολυ φτωχο ειδικα αν σκεφτεις οτι στα souls παιχνιδια τα οπλα και οι στολες ειναι απειρες και το customization πολυ βαθυ και περιπλοκο.
    Αυτό θέλω να πω, αν πχ στο σπαθί το εξοπλίζεις με διαφορά potions (fire,poison κλπ) τότε έχει ποικιλία ο εξοπλισμός;
    Αν στον χειρισμό του σπαθιού ξεκλειδώνεις νέες δυνατότητες ή έχει κάτι σαν το familiarity του Nioh τότε δεν υπάρχει ποικιλία στο gameplay;
    Αν στην στολή σου βάζεις διαφορά upgrades (fire resistance πχ) δεν είναι όπως η αναβάθμιση της πανοπλίας του Kratos;
    Αν αλλάζεις το μηχανικό χέρι και βάσει την μια γάντζο, την άλλη πιστόλι, ασπίδα και γενικά διαφορά εξαρτήματα αυτό δεν εμπλουτίζει το gameplay;
    Ή όλα αυτά τα έχουν αποκλείσει οι developers;
    Ξαναλέω δεν έχω δει κάτι από το Sekiro από την Ε3 μιας και τα έχω αφήσει να τα ανακαλύψω μόνος μου όπως κάνω σε όλα τα games που αγοράζω.
    Αν για παράδειγμα έχει όλα αυτά που λέω που διαφέρει με το GOW;
    Απλώς φαντάζομαι ότι κάποια πράγματα από αυτά που αναφέρω θα τα έχει το παιχνιδι.
    Αν τα έχουν αποκλείσει οι developers πάω πάσο, τότε και εγώ θα είμαι περίεργος πως θα κρατήσουν το ενδιαφέρον μας.




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  7. #87
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default Sekiro - Shadows Die Twice (22 Μαρτίου 2019)



    Λένε ότι είναι ακριβώς όπως το Dark Souls. 1080p με ξεκλείδωτο FPS που μπορεί να κατέβει στα 45 αλλά και 30 αν υπάρχουν smoke effects. Αλλά δεν είναι σίγουρο γιατί δεν είναι η κόπια τους το τελευταίο build του παιχνιδιού.
    Last edited by WolfRathmA; 10-03-2019 at 03:18.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  8. #88
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Για γέλια αν τελικά βγει έτσι....

  9. #89
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Οι Ιάπωνες φτιάχνουν καλά παιχνίδια με ατμόσφαιρα κλπ. αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνουν catchup με την τεχνογνωσία των "δυτικών" - έχουν μείνει αιώνες πίσω ειδικά σε όσα παιχνίδια χρησιμοποιούν την Unreal.

    Θα δω τίποτα 1080p και στο 1X και θα "πηδηχτώ" από το παράθυρο. Tο game είναι "GPU bound" υποτίθεται από σχόλιο του "Dictator" στο Era (DF PC tester) και τα minimum recommended settings στο PC πολύ χαμηλά....

    Αυτό με τα πέφτει με smoke effects κλπ. (alpha) που λέει ο Wolfrathma υποδηλώνει ξεκάθαρα το "έμεινα από bandwidth".
    Last edited by Sir_Teraflop; 10-03-2019 at 18:03.

  10. #90
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Καλύτερα να είναι κλειδωμένο στα 30 πιστεύω εγώ.
    Αναρωτιέμαι στο base PS4 πως θα τρέχει..:.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  11. #91
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Το ίδιο - 30 ήταν το frame target, απλώς στα enhanced consoles το αφήσανε free για αυτό και οι μεγάλες πτώσεις από το 60 ως τα 30.

    Το ζήτημα είναι να βάλουνε ένα 30 lock χωρίς το εμετικό frame pacing να ξερνάμε.

  12. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    PDS (10-03-2019)

  13. #92
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Το ζήτημα είναι να βάλουνε ένα 30 lock χωρίς το εμετικό frame pacing να ξερνάμε.
    διεγραψα το bloodborne για αυτον τον λογο. Δεν την παλεψα. Oυτε η τηλεοραση βοηθησε οπως σε αλλα παιχνιδια που ειναι 30 και δειχνουν σαν 60αρια(ξερω χανεις σε response αλλα δεν με απασχολει τοσο).
    Θα παιχτει ξανα αν ποτε βγει καποια εκδοση για το PS5.
    .

  14. #93
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η ανάλυση όσο το framerate. Unlocked framerate, να ανεβοκατεβαίνουν τα frames δεν πρέπει να υπάρχει.
    Ας δώσουν το παιχνίδι στις advanced κονσόλες σε 1080p και 60 locked και θα είμαστε οκ. Οχι τελεια, αλλά οκ.
    3 χρόνια μετά το ds3, θα πρέπει να δείξουν ότι έχουν κάνει μια κάποια πρόοδο εκεί στην FS

  15. #94
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    διεγραψα το bloodborne για αυτον τον λογο. Δεν την παλεψα. Oυτε η τηλεοραση βοηθησε οπως σε αλλα παιχνιδια που ειναι 30 και δειχνουν σαν 60αρια(ξερω χανεις σε response αλλα δεν με απασχολει τοσο).
    Θα παιχτει ξανα αν ποτε βγει καποια εκδοση για το PS5.
    Θυμάσαι κάποτε που στα 8bit-16bit όταν τάνκαρε το frame rate σερνόταν όλο το παιχνίδι? Ήταν όλη η φάση σαν slow-mo. Δεν κάναμε εμετό όμως τότε.

    Στην εποχή μας έχουν κάνει decouple τα physics και όλο το game simulation από το frame rate και έχει γίνει τριμπούρδελο η φάση όταν το hardware δεν μπορεί να ακολουθήσει.

    Pick your poison που λένε.

  16. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    PDS (10-03-2019)

  17. #95
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    διεγραψα το bloodborne για αυτον τον λογο. Δεν την παλεψα. Oυτε η τηλεοραση βοηθησε οπως σε αλλα παιχνιδια που ειναι 30 και δειχνουν σαν 60αρια(ξερω χανεις σε response αλλα δεν με απασχολει τοσο).
    Θα παιχτει ξανα αν ποτε βγει καποια εκδοση για το PS5.
    Το bloodborne πάντως παραήταν καλό παιχνίδι για να το παρατήσεις λόγω frame pacing Έπος από τα λίγα.
    Οκ, καταλαβαίνω τι εννοείς και γιατί μπορεί να σε χάλασε, η ρύθμιση στην TV που αναφέρεις είναι το motion plus;

  18. #96
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Το bloodborne πάντως παραήταν καλό παιχνίδι για να το παρατήσεις λόγω frame pacing Έπος από τα λίγα.
    Οκ, καταλαβαίνω τι εννοείς και γιατί μπορεί να σε χάλασε, η ρύθμιση στην TV που αναφέρεις είναι το motion plus;
    Δεν αντιλεγω, απλα δεν εμαθα ποτε αν θα μου αρεσε.

    χμ, δεν νομιζω οτι λεγεται motion plus. Πηγαινω στις ρυθμισεις εικονας και επιλεγω να ειναι ομαλη κινηση(οχι στο game mode). Δεν παρατηρω καποιο lag ειναι η αληθεια.
    Στα παιχνιδια που ειναι καρφωμενο 30αρι δουλευει εξαιρετικα. Ειδικα σε αυτα που σου εχει επιλογη για να κλειδωσει το frame rate στα 30, το αποτελεσμα μοιαζει σαν να εχει περισσοτερα frames απο το variable frame rate(πχ infamous). Kατι που στην πραγματικοτητα δεν μπορει να ισχυει.

    Στο crash bandicoot που δεν υπαρχει και μεγαλη κινηση καμερας, δινει το καλυτερο αποτελεσμα.
    .

  19. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    kostasb13 (11-03-2019)

  20. #97
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Το πρόβλημα με το frame pacing (ανωμαλία στο delivery στο frame είτε στα 16ms είτε στα 33ms) υπήρχε καιρό τώρα. Το ανακάλυψαν στο [H]ocp κάτι χρόνια πριν μελετώντας τις gpu της AMD. Μέχρι τότε χαμπάρι δεν παίρναμε για την ύπαρξή του...

    Από τότε έγινε benchmark και αυτοί που δεν το βλέπαμε - το βλέπουμε τώρα γιατί .... μας το είπαν.

  21. #98
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Προσωπικα χεστηκα εντελως για την αναλυση. Δεν προκειται να μην αγορασω ενα παιχνιδι λογω αναλυσης (μιλαμε για νορμαλ καταστασεις). Αλλα σιγουρα δεν θα το αγορασω αν εχει ενα framerate για γελια, δηλαδη φαση 35-55 διακυμανσεις ή τρελο frame pacing.

    Ειναι απλα απαραδεκτοι. Κατι πρεπει να κανουν δεν ξερω πως γινεται (με βαση αυτα που λεει το DF) αυτη η μηχανη γραφικων που εχουν φτιαξει να εχει προβλημα οταν κλειδωνεις το framerate στα 30 καρε και σε αυτην την περιπτωση να βγαζει frame pacing issues. Και να μην μπορουν να κανουν κατι γι αυτο. Δηλαδη σοβαρα, ποσο φεηλ??

    ΥΓ: Εγω το framepacing δεν χρειαστηκα κανεναν να μου το πει για να το δω.... απλα δεν ηξερα οτι ειναι frame pacing και το μετεφραζα ως προβλημα στο framerate ή stutters. Αυτα τα δηθεν placebo δεν πιανουν σε εμενα τουλαχιστον στο συγκεκριμενο. Παντα μα παντα ειχα πολυ ευαισθητο ματι σε θεματα framerate. Παντα καθομουν και εκανα pan την καμερα να δω αν κανει σπασιματα στα καρε. Προσωπικα μου φαινεται εντυπωσιακο οτι υπαρχουν ατομα που δεν αντιλαμβανονται προβληματα στο καρε. Εγω νομιζω οτι το αντιλαμβανονται απλα δεν τους απασχολει οποτε απλα το αγνοουν.

    Ακομα πιο απιστευτοι μου ακουγονται αυτοι που πιστευουν οτι το ματι δεν βλεπει πανω απο 24 καρε...

  22. #99
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default



    Είναι η πρώτη φορά με παιχνίδι της From που πραγματικά είμαι κάπως διστακτικός.

    Μια τα όπλα που είναι ίδια, μια το θέμα με το Framerate τους και Trademark τους.

    Οι τύποι είναι αγύριστα κεφάλια σε σημείο αηδίας.

  23. #100
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



Page 5 of 18 FirstFirst 12345678915 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •