Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 41 to 60 of 144

Thread: The Last of Us: Part I

  1. #41

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Μόνο που η συγκεκριμένη αγορά δεν διαθέτει 80ευρω για τέτοια παιχνίδια οπως πλέον δεν διαθέτουν και σε κονσόλες μεριά.
    ειδες πουθενα τιμη για pc? οχι οτι πιστευω οτι θα ειναι διαφορετικη, απλα δεν τη πηρε το ματι μου.

  2. #42

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    ειδες πουθενα τιμη για pc? οχι οτι πιστευω οτι θα ειναι διαφορετικη, απλα δεν τη πηρε το ματι μου.
    Οχι αλλά αν κρίνουμε από όλα τα προηγούμενα παιχνίδια που είχαν κάποια χρόνια στην πλάτη τους, αλλά είχαν αρχική τιμή 50ευρώ, δεν βλέπω το Last of us να έχει τιμή κάτω από 70-80ευρω.

  3. #43
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Δημήτρη νομίζω οτι δεν έχουμε δει πραγματικα next-gen παιχνίδια ακόμα, για αυτό και το horizon (ενα last gen game) μπορεί να δείχνει το πιο όμορφο game εκει έξω. Το Ratchet and clank πχ δεν ειναι οτι φορτωσαν πιο λεπτομερη assets στον SSD. Σίγουρα υπάρχει το diminishing returns δεν διαφωνω, αλλα νομίζω οτι οταν δουμε true next gen games θα φανει η διαφορα απο το horizon. Αυτο δεν σημαινει οτι το horizon θα παψει να είναι πανεμορφο.
    Με το παραπανω λοιπον ποστ σου (και συμφωνα και με το δικο μου), εφοσον το Ratchet and Clank ΔΕΝ ειναι true next gen (ενω ολοι αυτο ελεγαν στην βιομηχανια), τοτε το τι ειναι "true next gen" θα το αποφασισουν τα ματια τα δικα σου, τα δικα μου, του οποιουδηποτε.

    Και επειδη στο τι θεωρειται κορυφαια τεχνολογια γραφικων παιζουν πολλοι παραγοντες μεσα, πολλοι απο τους οποιους εχουν να κανουν με το design του παιχνιδιου (πχ αλλα γραφικα απαιτεις απο ενα massive open world game και αλλα απο ενα linear corridor based game) ή και με τα εργαλεια που χρησιμοποιει ο καθε dev, τοτε η φαση περιπλεκεται ακομα περισσοτερο στο τι θα επρεπε να θεωρειται nextgen και τι οχι.

    Για το diminishing returns το εχουμε ηδη απο την προηγουμενη γενια. Οταν πρεπει να πλησιασω με το photomode για να δω το χνουδι στο προσωπο της Alloy ή τις τοσες αλλες λεπτομερειες σε τοσα πολλα παιχνιδια, ε τι νοημα εχει?

    Εγω νομιζω οτι η ολη φαση εχει γινει λιγο ανεκδοτο με τα γραφικα. Σαν περισσοτερο να θελει καποιος να εχει την επιβεβαιωση με καποιο τροπο οτι αυτο που εχει μπροστα του ΕΙΝΑΙ next gen, παρα το ποσο ομορφο πραγματικα δειχνει στα ματια του.

    Φυσικα και θα δουμε πιο εντυπωσιακα παιχνιδια στο μελλον απο Σονυ, αλλα απο multiplatform θα εκπλαγω αν εχω καλυτερο οπτικα/τεχνικα παιχνιδι απο το Horizon. Το series S ηρθε για να μεινει.

  4. #44
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Με το παραπανω λοιπον ποστ σου (και συμφωνα και με το δικο μου), εφοσον το Ratchet and Clank ΔΕΝ ειναι true next gen (ενω ολοι αυτο ελεγαν στην βιομηχανια), τοτε το τι ειναι "true next gen" θα το αποφασισουν τα ματια τα δικα σου, τα δικα μου, του οποιουδηποτε.

    Και επειδη στο τι θεωρειται κορυφαια τεχνολογια γραφικων παιζουν πολλοι παραγοντες μεσα, πολλοι απο τους οποιους εχουν να κανουν με το design του παιχνιδιου (πχ αλλα γραφικα απαιτεις απο ενα massive open world game και αλλα απο ενα linear corridor based game) ή και με τα εργαλεια που χρησιμοποιει ο καθε dev, τοτε η φαση περιπλεκεται ακομα περισσοτερο στο τι θα επρεπε να θεωρειται nextgen και τι οχι.

    Για το diminishing returns το εχουμε ηδη απο την προηγουμενη γενια. Οταν πρεπει να πλησιασω με το photomode για να δω το χνουδι στο προσωπο της Alloy ή τις τοσες αλλες λεπτομερειες σε τοσα πολλα παιχνιδια, ε τι νοημα εχει?

    Εγω νομιζω οτι η ολη φαση εχει γινει λιγο ανεκδοτο με τα γραφικα. Σαν περισσοτερο να θελει καποιος να εχει την επιβεβαιωση με καποιο τροπο οτι αυτο που εχει μπροστα του ΕΙΝΑΙ next gen, παρα το ποσο ομορφο πραγματικα δειχνει στα ματια του.

    Φυσικα και θα δουμε πιο εντυπωσιακα παιχνιδια στο μελλον απο Σονυ, αλλα απο multiplatform θα εκπλαγω αν εχω καλυτερο οπτικα/τεχνικα παιχνιδι απο το Horizon. Το series S ηρθε για να μεινει.
    Για να μην παρεξηγηθω, το Ratchet and clank θα μπορούσε να θεωρηθεί next gen. Θυμαμαι οτι ειχαν κανει ομως μια αναλυση οπου και με αργους SDD ετρεχε μια χαρα, που σημαινει δεν ειναι οτι φορτωσαν details στον SSD, το οποιον SDD τον χρησιμοποιησαν μονο για την γρηγορη μεταβαση σε αλλo χρόνο. Ενας απλός SSD απλα θα το κάνει πιο αργα. Δεν ειναι οτι κολλαγε το παιχνιδι με τον αργο SSD γιατι φορτωσαν τα super details στον SSD του PS5. Mπορει θεωρτικα και εν μερη πρακτικα να συνεχιζει να θεωρείται next gen το Ratchet, αλλα ισως ειναι μακρια ακομα απο τις πραγματικες δυνατοτητες του PS5. Για μενα σιγουρα ειναι.

    Απο κει και περα αν το Ratchet δεν μπορει να τρεξει σε ps4, αυτο αυτοματα το κανει τεχνικα πιο advanced απο το horizon και ουσιαστικα επιβεβαιώνει οτι το horizon θα μπορουσε να δειχνει πολυ ανωτερο, σε επιπεδο διαφορας γενιας (νομιζω οτι αυτο θα το διαπιστώσουμε σε ενα horizon 3).

    Τα υπολοιπα ειναι υποκειμενικα οντως. Χωρις να υπάρχει το ίδιο diminishing returns πολλοι θεωρουσαν το PS2 GOW2 ανωτερο οπτικα απο ps3 games στο παρελθον. Συμβαινει. Αυτο δεν σημαινει οτι εχει καποια επαφη με το GOW3 που δημιουργηθηκε αποκλειστικα για το Ps3.

    Το Part1 προφανως και θα παιχτει, προφανως και θα ειναι πανεμορφο. Εμενα αυτο που με χαλαει ειναι οτι οι αποφασεις πλεον επηρεαζονται απο 20 διαφορετικα rigs ξερω γω, με διαφορετικους σκληρους δισκους, καρτες γραφικων, cpu (αυτο θα μπορουσε να ισχυει εν μερη και για το ratchet). Και αυτο δυστυχως φαινεται να επηρεαζει το console gaming. Γιατι ο ανταγωνισμος δεν πηγαινει πλεον στο πως θα αξιοποιήσουμε το μεσο να το παμε πιο μπροστα, αλλα στο πως θα πουλησουμε πιο φθηνα last gen games σε περισσοτερους.
    .

  5. #45
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Για να μην παρεξηγηθω, το Ratchet and clank θα μπορούσε να θεωρηθεί next gen. Θυμαμαι οτι ειχαν κανει ομως μια αναλυση οπου και με αργους SDD ετρεχε μια χαρα, που σημαινει δεν ειναι οτι φορτωσαν details στον SSD, το οποιον SDD τον χρησιμοποιησαν μονο για την γρηγορη μεταβαση σε αλλo χρόνο. Ενας απλός SSD απλα θα το κάνει πιο αργα. Δεν ειναι οτι κολλαγε το παιχνιδι με τον αργο SSD γιατι φορτωσαν τα super details στον SSD του PS5. Mπορει θεωρτικα και εν μερη πρακτικα να συνεχιζει να θεωρείται next gen το Ratchet, αλλα ισως ειναι μακρια ακομα απο τις πραγματικες δυνατοτητες του PS5. Για μενα σιγουρα ειναι.

    Απο κει και περα αν το Ratchet δεν μπορει να τρεξει σε ps4, αυτο αυτοματα το κανει τεχνικα πιο advanced απο το horizon και ουσιαστικα επιβεβαιώνει οτι το horizon θα μπορουσε να δειχνει πολυ ανωτερο, σε επιπεδο διαφορας γενιας (νομιζω οτι αυτο θα το διαπιστώσουμε σε ενα horizon 3).

    Τα υπολοιπα ειναι υποκειμενικα οντως. Χωρις να υπάρχει το ίδιο diminishing returns πολλοι θεωρουσαν το PS2 GOW2 ανωτερο οπτικα απο ps3 games στο παρελθον. Συμβαινει. Αυτο δεν σημαινει οτι εχει καποια επαφη με το GOW3 που δημιουργηθηκε αποκλειστικα για το Ps3.

    Το Part1 προφανως και θα παιχτει, προφανως και θα ειναι πανεμορφο. Εμενα αυτο που με χαλαει ειναι οτι οι αποφασεις πλεον επηρεαζονται απο 20 διαφορετικα rigs ξερω γω, με διαφορετικους σκληρους δισκους, καρτες γραφικων, cpu (αυτο θα μπορουσε να ισχυει εν μερη και για το ratchet). Και αυτο δυστυχως φαινεται να επηρεαζει το console gaming. Γιατι ο ανταγωνισμος δεν πηγαινει πλεον στο πως θα αξιοποιήσουμε το μεσο να το παμε πιο μπροστα, αλλα στο πως θα πουλησουμε πιο φθηνα last gen games σε περισσοτερους.
    Δεν διαφωνουμε ιδιαιτερα αν το προσεξεις. Βαζω με κοκκινο ομως εκει που στην ουσια εστιαζω με το προηγουμενο ποστ μου. Για εμενα, σαν Δημητρης, δεν μου λεει απαραιτητα κατι αν ενα παιχνιδι ΔΕΝ μπορει να τρεξει σε PS4, και αρα ειναι next gen. Δεν μου αρκει αυτο για να το κανει αυτοματως ομορφο. Μπορει λοιπον το Ratchet να ειναι next gen και το Horizon να μην ειναι αλλα εμενα τα ματια μου μου λενε οτι το Horizon ειναι κλασης ανωτερο σε ολα περαν του loading effect. Δηλαδη δεν υπαρχει καν συγκριση στο μυαλο μου μεσα.

    Και φυσικα το Horizon οπως ειναι στο PS5 δεν μπορει να τρεξει στο PS4 γι αυτο και ειναι απο τα πιο κουτσουρεμενα σε ολους τους τομεις exclusives της Sony. Οι διαφορες ειναι εμφανεστατες σε ολο το φασμα.

    Επισης ενα αλλο λαθος που κανει ο κοσμος και με εχει κουρασει ειναι που επειδη ενα παιχνιδι ειναι cross gen, αυτοματως για καποιο λογο στο μυαλο τους περιμενουν να δουν 4Κ native και 60 frames και δε συμμαζευεται. Οταν λοιπον τα crossgen δεν μπορουν να τα τρεξουν σε 4K, οταν αλλα crossgen εχουν framedrops, που ακριβως βασιζουμε την ¨απυθμενη" δυναμη του PS5? Πολυ απλα οταν θα βγαινουν exclusive στο PS5 η αναλυση ή τα γραφικα θα φανε κουτσουρεμα αναλογα το εκαστοτε setting (performance/resolution).

    Κοντολογοις εγω θεωρω οτι δουλειες σαν το Horizon μια χαρα εκμεταλλευονται το PS5. Προφανως οχι στο μεγιστο, αλλα οχι και σε φαση τυπου 25%, "γαργαλαει το hardware" οπως αφηνεται να εννοειθει πολλες φορες σε συζητησεις... ειδατε ενα απλο resolution fix στο Horizon ποσους μηνες δουλειας ηθελε...αν ηταν ετσι απλα τα πραγματα θα του πεταγανε μια καινουργια αναλυση και γεια σας.

    Φυσικα και οι παραγοντες που επηρεαζουν ειναι 100 φορες περισσοτεροι απο ενα παιχνιδι του PS2-3. Λογικο ειναι. Οι απαιτησεις εχουν παει στο θεο, τα κοστη επισης, ο χρονος αναπτυξης επισης κλπ. Φυσικο επομενο ειναι να εχουμε πλεον τελειως διαφορετικη κατασταση γι αυτο και λεω οτι καλο θα ηταν ο κοσμος να το παρει αποφαση οτι ορολογιες τυπου "next gen" δεν υφιστανται με τον ιδιο τροπο πια.

  6. #46
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ναι κτλβαινω τι λες Δημητρη και σίγουρα ειναι υποκειμενικο το θεμα για το τι ειναι ομορφο στα ματια μας. Εγω το πηγα στο τεχνικο κομματι. Απο την αλλη οσο κουτσουρεμενο και να ειναι το horizon, ειναι ενα ps4 game το οποιο θα ελεγα περισσοτερο προσθεσαν ''σως'' στην ps5 version. Το ιδιο ισχυει και για το GT7. Δεν δημιουργήθηκαν απο την αρχη για το ps5. Ειναι σαν να εχεις ενα pc (το ps5) και καποιος να προσθεσε details σε mods στην ps4 version.
    Αυτη ειναι η δικη μου είκονα έστω και ας ειναι το ομορφο παιχνιδι εκει εξω πιθανοτατα.

    Νομιζω οτι οταν δουμε πραγματικα next gen games (αν ενδιαφερθουν να δουμε ποτε ετσι οπως παει), θα δουμε τεραστια διαφορα. Κατα την αποψη μου κανονικα θα πρεπει να φτασουν η και να ξεπερασουν τεχνικα το matrix demo. Ειδικα οσο οι μηχανες θα γινονται και πιο αποδοτικες.
    .

  7. #47
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    θεωρεις οτι αν ηθελαν, ειναι αδυνατον να εβγαζαν ενα Ratchet and Clank στο PS4 κουτσουρεμενο με αργο loading κλπ, Εγω οχι. Αν θελουν να το τρεξουν θα το τρεξουν.

  8. #48
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    Oliver Mackenzie is a massive fan of The Last of Us, putting him in prime position to analyse the big improvements made to the remastered edition, as seen on PS5. Big boosts to detail, lighting animation and character rendering set the PS5 version apart from its predecessors - but it's in the comparisons to The Last of Us Part 2 that we perhaps get a better idea of what this new version will deliver.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  9. #49
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    θεωρεις οτι αν ηθελαν, ειναι αδυνατον να εβγαζαν ενα Ratchet and Clank στο PS4 κουτσουρεμενο με αργο loading κλπ, Εγω οχι. Αν θελουν να το τρεξουν θα το τρεξουν.
    Αν είναι next gen το ratchet, κανονικά δεν θα μπορούν να το πάνε σε ps4. Γιατί θα πρέπει να σχεδιάσουν όλα τα assets με λιγότερα πολύγωνα κτλ.

    Ενώ ας πούμε στο horizon γνωρίζουμε ότι είναι ίδια τα assets απλά προσθεσαν βλάστηση κ.α
    Γιια αυτό λεω ότι είναι ένα ps4 game.

    To matrix demo πχ δεν γίνεται να το τρέξουν σε ps4, πρέπει να το σχδιασουν από την αρχη για να τρέξει εκεί, και σαφώς δεν πρόκειται να δείχνει έτσι.
    .

  10. #50
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ η γεωμτερια στο Horizon ειναι μεγαλυτερη απο το PS4. Επισης σιγα το δυσκολο να βγαλεις το ιδιο asset με μικροτερη γεωμετρια... αφου το εχουμε δει παμπολες φορες.

  11. #51
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παιδιά ο όρος νεξτ τζεν αποδίδεται για το τεχνικό μέρος και τίποτε άλλο. Αν ένα παιχνίδι δεν γίνεται αυτούσιο να τρέξει στο παλαιοτερο μηχάνημα παρά μόνο στο νέο τότε λέγεται νεξτ τζεν.

    Μην συγχέουμε το οπτικό-καλλιτεχνικό μέρος με το τεχνικό, είναι δυο ξεχωριστά πράματα.


    Εκεί που συμφωνώ είναι ότι πλέον φτιάχνουν ένα παιχνίδι για το παλιό μηχάνημα και επειδή του βάζουν περισσότερα πολύγωνα, πιο λεπτομερή τεξτουρς, φωτισμό και πχ περισσότερη χλωρίδα το βαπτίζουν νεξτ τζεν. Τυπικά μιλώντας, αφής στιγμής με αυτά τα εξτραδάκια δεν μπορεί να τρέξει στο παλιό μηχάνημα, ναι, το βαπτίζουν νεξτ τζεν έκδοση. Στην πραγματικότητα όμως οι devs παίζουν με τις λέξεις, γιατί ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ PS5 παιχνίδι δεν μπορεί με κανένα cutdown να τρέξει στο PS4.

    Θυμάστε τέτοιο καιρό πριν 2 χρόνια στην παρουσίαση του Σέρνυ όταν μάθαμε ποιες είναι οι αληθινές δυνατότητες του PS5 τι έλεγα και ξαναέλεγα; Ότι για να φτιάξουν PS5 παιχνίδι, κυριολεκτικά νεξτ τζεν και όχι «απλώς» ένα παιχνίδι σημερινής φιλοσοφίας ανάπτυξης αλλά on steroids (δηλαδή παραπάνω ανάλυση, γεωμετρία, φώτα, τεξτουρς), θα πρέπει κυριολεκτικά να ξεχάσουν ότι ξέρουν; Να κάτσουν να ξανασκεφτούν από την αρχή, εντελώς λευκή σελίδα, «πως φτιάχνεται ένα παιχνίδι from the ground up, με εντελώς νέες τεχνικές». Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχα πει «καλά κρασιά».

    Προς το παρόν αντιμετωπίζουν τη νέα γενιά XsX - PS5 ως ένα πιο δυνατό PC έναντι των παλαιότερων πιο αδύναμων PC (PS4/PS4 pro).

    Γι αυτό βιώνουμε το diminishing returns. Λόγω της απαρχαιωμένης ανάπτυξης παιχνιδιών, όχι γιατί εκμεταλλεύονται όσο μπορούν το PS5 (διότι δεν το εκμεταλλεύονται).


    Ιστορικά να μιλήσω αυτό το φαινόμενο ανέκαθεν υπήρχε: όταν βγήκε η Amiga τα πρώτα χρόνια όλοι οι devs την χρησιμοποιούσαν για 8-bit φιλοσοφία παιχνιδιών αλλά με πολλά περισσότερα χρώματα, sprites και υψηλότερη ανάλυση. Έπρεπε να στρώσουν κώλο στην μελέτη τα μετέπειτα χρόνια ώστε να φτιάξουν πραγματικά τίτλους που ούτε κατά διάνοια θα έτρεχαν στα παλαιότερα μηχανήματα. Τα ίδια έγιναν και με τις επόμενες γενιές μηχανημάτων, με μια διαφορά: όσο ερχόμαστε προς τα χρόνια μας τόσο λιγότερο έστρωναν κώλο για να σκεφτούν νέους τρόπους ανάπτυξης. Όσο ερχόμαστε προς το σήμερα τόσο πιο πολύ τα παιχνίδια μοιάζουν σαν beefed-up εκδόσεις των παιχνιδιών της προηγούμενης γενιάς. Λίγοι devs έκαναν την διαφορά, πχ ροκσταρ (gta v ps3), σάντα μονικα (gow ps4), naughty dog (uncharted 4, Lou ii).

    Το κακό της υπόθεσης είναι ότι βλέπουμε αυτούς τους δυο τελευταίους σονυ devs (προσθέστε και guerrilla πλέον) να βγάζουν κρος-τζεν λόγω οικονομικών ωφελειών με συνέπεια να «δεσμεύονται» από το PS4 στην επινόηση νέων τρόπων ανάπτυξης που εκμεταλλεύονται πραγματικά το PS5.

    (Ασχέτως αν τα hfw και το επερχόμενο gow 2 από καλλιτεχνικής άποψης είναι όμορφα)

  12. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    PDS (14-06-2022)

  13. #52
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ η γεωμτερια στο Horizon ειναι μεγαλυτερη απο το PS4. Επισης σιγα το δυσκολο να βγαλεις το ιδιο asset με μικροτερη γεωμετρια... αφου το εχουμε δει παμπολες φορες.
    Δεν μιλαω για το draw distance που ισως εχει περισσοτερη λεπτομερια, αλλα για τα assets. Το παιχνιδι φαινεται οτι εχει σχεδιαστει για το ps4, απο κει και περα προσθεσαν πραγματα. Αν ειχε σχεδιαστει για το ps5 δεν θα ετρεχε στο ps4.

    Νομιζω οτι τετοια παιχνιδια θα τα δουμε αργοτερα. Απλα θα μπορουσαμε να τα δουμε και τωρα και για χ λογους (πχ pc-ps4) δεν το κανουν.
    .

  14. #53
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Δεν μιλαω για το draw distance που ισως εχει περισσοτερη λεπτομερια, αλλα για τα assets. Το παιχνιδι φαινεται οτι εχει σχεδιαστει για το ps4, απο κει και περα προσθεσαν πραγματα. Αν ειχε σχεδιαστει για το ps5 δεν θα ετρεχε στο ps4.

    Νομιζω οτι τετοια παιχνιδια θα τα δουμε αργοτερα. Απλα θα μπορουσαμε να τα δουμε και τωρα και για χ λογους (πχ pc-ps4) δεν το κανουν.
    Oυτε εγω μιλαω για Draw Distance. Μιλαω ξεκαθαρα για γεωμετρια assets οπως βραχοι δεντρα κλπ. Ολα αυτα εχουν περισσοτερα πολυγωνα στο PS5 αντι του PS4. Το παιχνιδι προφανως στηθηκε με βαση το 4 αλλα αυτο δεν σημαινει οτι χρησιμοποιει την ιδια γεωμετρια. Ακομα και οι χαρακτηρες εχουν περισσοτερα πολυγωνα στο PS5. To θεμα ειναι ομως και παλι το diminishing returns διοτι για να τα δεις αυτα τα εξτρα πολυγωνα πολυ απλα πρεπει να τα βαλεις διπλα διπλα και να πλησιασεις στα assets αυτα καθεαυτα. Γι αυτο θεωρω οτι σε ενα μεγαλο βαθμο η τεχνικη ολη κατασταση του next gen ειναι ατοπη και ειναι κυριως στα χαρτια παρα στην ουσια.

    Ξαναλεω. Στη ζωη του PS5 θα δουμε πολυ πιο ομορφα, πιο πραγματικα "next gen" παιχνιδια. Αλλα θεωρω οτι μετα βιας θα ειναι καμμια δεκαρια δεκαπενταρια στον αριθμο...

  15. #54
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    [Twitter]1536854906056822785[/twitter]
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. #55
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Η διαφορα σιγουρα θα ειναι μεγαλη οταν τα δουμε side by side με λεπτομερειες. Ο λογος που στην πρωτη θεαση του trailer δεν επεσε και κανεις ξερος ειναι πρωτον το γεγονος οτι φαινεται να ειναι στημενο πανω στη μηχανη του Part 2 και δευτερον (και πιο σημαντικο) οτι το original ειδικα μετα το remaster στεκεται ΑΝΕΤΑ σημερα οπτικα, υπαρχουν αλλα παιχνιδια της ps3 era που δεν βλεπονται σημερα και τα remakes φαινονται ετη φωτος μπροστα. Το συγκεκριμενο ηταν απο τοτε σαν τη μυγα μεσα στο γαλα.
    Παρακολουθω την συζητηση σας, θα συμφωνησω με το σχολιο οτι η ολη συζητηση περι cross gen και next gen απο ενα σημειο και μετα δεν εχει πολυ νοημα. Καλες οι αναλυσεις, τα πολυγωνα, το draw distance, τι σημαινει next gen κτλ.
    Ολο το ζουμι ειναι τι σε πειθει για εξελιξη στα γραφικα μιας και οι οροι next gen/cross gen ειναι παντα σχετικοι.
    Ε, σε αυτον τον τομεα λοιπον 1,5 χρονο μετα απο ολη τη βιομηχανια εμενα προσωπικα με εχει πεισει μονο το Demon’s Souls remake. Δεν ξερω σε τι μηχανη τρεχει ουτε με ενδιαφερει αν κανει check στα specifics (ουτε ray tracing δεν εχει) αλλα το οπτικο αποτελεσμα ειναι πολυ μπροστα απο τα παιχνιδια που ειχα παιξει μεχρι εκεινη τη στιγμη.
    Την συζητηση για diminishing returns την ακουω, βεβαια οταν εχεις δει στην πραξη ενα αποτελεσμα που σε ικανοποιει σαν εξελιξη χανει καπως την ισχυ του αυτο το επιχειρημα. Αφου το ειδα οτι μπορει να υπαρξει αλμα ( η «αλμα» για να συννενουμαστε) μεσω κανονικου παιχνιδιου και οχι tech demo…
    Μια τεραστια απογοητευση ειναι η γενια μεχρι στιγμης στον τομέα γραφικα για μενα και αν η Sony δεν τα εχει καταφερει μεχρι στιγμης ( μιλαω για εξελιξη μιας και ολα της τα παιχνδιια ειναι ηδη πανεμορφα) δεν θα ηθελα να μιλησω για τα third party που φαινεται να χειροτερευουν οπτικα αντι να εξελίσσονται.
    Για την Sony εχω ακομα ελπιδες οτι θα καταφερει να κανει τη διαφορα, το πρωτο ασφαλες δειγμα θα ειναι το Spiderman θεωρω.
    Σε γενικες γραμμες παντως μιλωντας συνολικα για την βιομηχανια ειναι με διαφορα η πιο underwhelming γενια μεχρι στιγμης.


  17. #56
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Diminishing returns εχουμε οσον αφορα στις λεπτομεριες οι οποιες ειναι αδυνατον να γινουν αντιληπτες με το ματι οταν πρεπει να πλησιασεις ξερω γω στο μαγουλο της Alloy για να δεις το χνουδι ή το ματι ή οταν πρεπει να δεις τον βραχο απο πολυ κοντα για να δεις τα μικροσκοπικα πετραδακια πανω του.

    Αντιθετως υπαρχουν πραγματα που μπορουν να κανουν τεραστια διαφορα κατευθειαν στο ματι και να δωσουν μια πραγματικα next gen αισθηση και αυτα ειναι πραγματα οπως οι σκιασεις και κυριως ο φωτισμος. Νομιζω αυτα τα 2 πιο πολυ απο οτιδηποτε θα κανουν κατι να φανει next gen ή οχι.

  18. #57

    Default

    Και λίγο καλύτερο οπτικό τομέα να είχε το παιχνίδι και να έβγαινε μόνο στο ps5, είναι τέρμα ανούσια η κυκλοφορία, πόσο μάλλον τα 80ευρώ αρχικής τιμής και 90ευρώ της Deluxe.

    Και αυτό ενισχύεται και από το γεγονός της ps4 remastered έκδοσης που υπάρχει ήδη. Γιατί το demons souls πχ πέραν από τις μεγάλες αλλαγές στον οπτικό τομέα, κέρδισε τρελά και στο κομμάτι του performance(η ps3 έκδοση έτρεχε χάλια),αλλά και στο online κομμάτι που σε ps3 μεριά ήταν νεκρό.

    Και όσο για την επιλογή της Sony να τιμολογεί τα πάντα 80ευρώ,της έχει γυρίσει ως τώρα boomerang στις πωλήσεις, ειδικά σε τίτλους όπως το Ratchet and Clank(είχε αυξημένες το συγκεκριμένο λόγω υποχρεωτικών bundle) και returnal ,που με καλύτερη τιμολόγηση,θα είχαν πολύ καλύτερες πωλήσεις.
    Και μιας και μπήκε και η συνδρομητική τώρα στο παιχνίδι, ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Εχω μεγάλη περιέργεια να δώ ετσι όπως πάει η όλη κατάσταση, ποια θα ειναι τα πιο καλοπουλημένα παιχνίδια και με τι πωλήσεις σε σχέση με ps4 εποχές.


  19. #58
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Και λίγο καλύτερο οπτικό τομέα να είχε το παιχνίδι και να έβγαινε μόνο στο ps5, είναι τέρμα ανούσια η κυκλοφορία, πόσο μάλλον τα 80ευρώ αρχικής τιμής και 90ευρώ της Deluxe.

    Και αυτό ενισχύεται και από το γεγονός της ps4 remastered έκδοσης που υπάρχει ήδη. Γιατί το demons souls πχ πέραν από τις μεγάλες αλλαγές στον οπτικό τομέα, κέρδισε τρελά και στο κομμάτι του performance(η ps3 έκδοση έτρεχε χάλια),αλλά και στο online κομμάτι που σε ps3 μεριά ήταν νεκρό.

    Και όσο για την επιλογή της Sony να τιμολογεί τα πάντα 80ευρώ,της έχει γυρίσει ως τώρα boomerang στις πωλήσεις, ειδικά σε τίτλους όπως το Ratchet and Clank(είχε αυξημένες το συγκεκριμένο λόγω υποχρεωτικών bundle) και returnal ,που με καλύτερη τιμολόγηση,θα είχαν πολύ καλύτερες πωλήσεις.
    Και μιας και μπήκε και η συνδρομητική τώρα στο παιχνίδι, ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Εχω μεγάλη περιέργεια να δώ ετσι όπως πάει η όλη κατάσταση, ποια θα ειναι τα πιο καλοπουλημένα παιχνίδια και με τι πωλήσεις σε σχέση με ps4 εποχές.
    Συμφωνώ σε όλα. Αλλά πχ θα μπορούσε η Sony να δώσει το παιχνίδι στους κατόχους του remastered με κάποιο μικρό ποσό όπως έγινε με το Uncharted. Προσωπικά το παιχνίδι το έχω αγοράσει 2 φορές. Ps3 και Ps4. Αλλά ειλικρινά μιας και θεωρώ την σειρά ότι καλύτερο έχω (παίξει) μέχρι τώρα θα το ήθελα πάλι. Αλλά 80 και 90 ευρώ? Έλεος πια.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  20. #59
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  21. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    hakoo (22-07-2022)

  22. #60
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Sorry αλλά αυτό cash-grab δε το λες.

    Αχρείαστο ΝΑΙ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ, αλλά cash-grab όχι.

Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •