Results 1 to 8 of 8

Thread: Hades

  1. #1
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default Hades

    Επιτέλους!!





    The Xbox One and PlayStation 4 versions of Hades run at 1080p at a target 60 frames per second. The Xbox Series X|S and PlayStation 5 versions run at 4K at a target 60 frames per second.


    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Επιτέλους!!







    Εν τω μεταξύ το έχω στο switch καιρό αλλά παραδόξως ούτε που το έχω δοκιμάσει.
    Ε τώρα πια θα παιχτεί στη μεγάλη κονσόλα σε 4Κ.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Με τόσα double dips που παίζουν, εμ πως να μην είναι υπερκερδοφόρα η βιομηχανία -πλέον-;

    Όσα παίχτηκαν πειρατικά/τσαμπέ προ δεκαετιών τώρα πληρώνονται εις διπλούν και με τόκο, χαχαχα!

    (πλάκα κάνω @Giannis, μην μου παρεξηγηθείς)

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Με τόσα double dips που παίζουν, εμ πως να μην είναι υπερκερδοφόρα η βιομηχανία -πλέον-;

    Όσα παίχτηκαν πειρατικά/τσαμπέ προ δεκαετιών τώρα πληρώνονται εις διπλούν και με τόκο, χαχαχα!

    (πλάκα κάνω @Giannis, μην μου παρεξηγηθείς)
    Χαχα όχι ρε σιγά

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    psx3 (14-06-2021)

  6. #5
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Αντε επιτέλους.. Αν κοστολογεί νορμάλ θα πάει για day1.. Ανυπομονώ

    Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  7. #6
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Δεν το τίμησε κάνεις;
    Είναι φοβερό το παιχνίδι και τέρμα εθιστικο!
    Έχω τελειώσει το κεντρικό κομμάτι και τώρα προσπαθώ να ξαναπαίξω και να ξεκλειδώσω πράγματα...
    Ξεκλείδωσα όλα τα όπλα αλλά εν ξέρω γιατί δεν μου ανοίγει τις επιλογές για να τα αναβαθμίσω..
    Κάθε run είναι αρκετά διαφορετικό και η αλληλεπιδράση με τους ξέρετε ποιους μην κάνω σποιλερ είναι απίστευτη!
    Απλά τώρα δεν ξερω σε τι να στόχευσω.. Να ασχοληθώ με τα άλλα όπλα; γιατί παίζω με spear. Να κάνω τα contracts?

    Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  8. The Following 3 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    geogoku (09-11-2021),Leon_DiZ (02-11-2021),Valkyre (02-11-2021)

  9. #7
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Έχω κάνει 4-5 τερματισμούς. Είναι όντως εθιστικό στην αρχή, αλλά μετά δεν ξέρω με κούρασε.
    Νιώθω ότι κάνω το ίδιο πράγμα. Βγαίνουν εύκολα οι εχθροί και τα bosses τα έβλεπα μετά από ένα σημείο σαν mini bosses.
    Μου άρεσε σαν παιχνίδι απλά δεν με κέρδισε να κάνω πολλούς τερματισμούς.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  10. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    chronohill (02-11-2021)

  11. #8
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Χρωστουμενων Reviews συνεχεια με το HADES...

    H ομαδα πισω απο το Hades δεν ειναι αλλη απο τη Supergiant Games που μας εχει φερει γνωστα διαμαντια οπως τα Bastion, Transistor αλλα κ το Pyre.

    Ενα ειδος που τα τελευταια χρονια εχει παρει τα πολυ πανω του ειναι τα Roguelites/Roguelikes κ οχι αδικα.
    Συνηθως προσφερουν εθιστικο gameplay αν κ επαναλαμβανομενο καθως η προοδος ειναι τετοια που θελεις να συνεχιζεις να παιζεις προκειμενου να φτανεις ολο κ πιο μακρια αλλα κ να ξεκλειδωνεις καλυτερο εξοπλισμο.

    Σε αυτη την συνταγη φυσικα παταει κ το Hades προσφεροντας ενα Roguelike το οποιο τα πηγε εξαιρετικα τοσο σε βραβεια οσο κ σε Reviews.
    Αξιζει ομως αυτο τον ντορο;;;


    Λιγα λογια για την Ιστορια

    Οπως μαρτυρα κ το ονομα του το Hades βασιζεται στην Ελληνικη Μυθολογια κ μας βαζει στο ρολο του Ζαγκρεα, γιο του Αδη ο οποιος δεν εχει κ την καλυτερη σχεση με τον πατερα του. Ο Ζαγκρεας εχει βαλει στοχο να δραπετευσει απο τον κατω κοσμο καθως αναζητα την μητερα του Περσεφονη κ να μαθει τους λογους πισω απο την αποφαση της.
    Η ιστορια ειναι παρα πολυ καλη, προσωπικα με εκανε να εθιστω στην Ελληνικη Μυθολογια κ αρχισα να ψαχνω πραγματα απο μονος μου κλπ.
    Εντυπωση μου εκανε το ποσο καλογραμενη ειναι αλλα κ ποσες γραμμες σεναριου εχουν γραφτει.
    Το cast ειναι επισης εξαιρετικο κ πιστο καθως περα απο τους Θεους του Ολυμπου κ τις μεταξυ τους σχεσεις προσφερει κ προσθετες Ιστοριες απο αλλα κομματια της Ελληνικης Μυθολογιας που δεν θα ηθελα να σποιλεριασω...

    Στα του Ηχου

    Η μουσικη του ειναι εξαιρετικη για τα γουστα μου κ ταιριαζει απολυτα με το ολο Setting με το μονο αρνητικο του να ειναι το ποσο επαναλαμβανομενη ειναι. Ισως βεβαια αυτο να διακαιολογειτε καθως λογω του ειδους δεν εχει πολλα διαφορετικα settings οποτε αυτοματα μειωνεται κ το Soundtrack.
    Για μενα αυτο που μου αρεσε ομως περισσοτερο κ μπορω να πω οτι με εξεπληξε ευχαριστα ειναι τα Voice Overs.
    Πραγματικα εξαιρετικη δουλεια , καθε φωνη ειναι πειστικη κ ταιριαζει απολυτα. Ισως η αγαπημενη μου ειναι η σχετικα χαλαρη σε σημειο ρεκλας φωνη του Διονυσου...






    Περι Γραφικων

    Το Hades εχει εξαιρετικα Hand-drawn γραφικα κ επισης εξαιρετικο Artstyle. Ειδικα τα σκιτσα των χαρακτηρων ειναι εξαιρετικα σε υφος κ λεπτομερεια κ μου θυμιζει σαν μιξη Anime με Cartoon σαββατοκυριακου. Γενικα αν καποιος εχει παιξει καποιο απο τα αλλα games της εταιρειας Supergiant θα βρεθει σε γνωστα λημερια οσο αφορα τα γραφικα...
    Το Hades στο PS5 τρεχει σε 4Κ κ 60 FPS κ πριν περιπου 3 μηνες που το ολοκληρωσα δεν συναντησα κανενα τεχνικο προβλημα καθως οταν ειχε βγει υπαρχαν διαφορα bugs τα οποια προφανως κ τα ελυσαν.

    Παμε κ στο Gameplay

    Το HADES ειναι στην ουσια ενα Hack & Slash σε ισομετρικα επιπεδα κ μας προσφερει την δυνατοτητα στην αρχη του καθε run να επιλεξουμε το οπλο που θα μας συνοδευσει σε ολο το run. Οι επιλογες ειναι 6 :

    * Σπαθι
    * Πολυβολο
    * Ασπιδα
    * Δορυ
    * Τοξο
    * Γροθιες

    Καθε οπλο εχει δυο διαφορετικες επιθεσεις. Την απλη επιθεση κ την Ειδικη επιθεση.
    Εξισου σημαντικο με την επιθεση ειναι η αμυνα κ σε αυτη την περιπτωση ο Ζαγκρεας εχει την δυνατοτητα αποφυγεις με το κουμπι του dodge.
    Επισης υπαρχει κ το cast το οποιο ειναι μια range επιθεση η οποια αλλαζει εντελως οταν θα επιλεξουμε την βοηθεια καποιου boon ενος Ολυμπιου Θεου. Επισης καθε οπλο εχει 4 διαφορετικα Aspects που αλλαζει εντελως το οπλο αλλα για να ξεκλειδωσουμε αυτα τα aspects πρεπει να κανουμε συγκεκριμενα πραγματα τα οποια τα αφηνω σε εσας να ανακαλυψετε.

    Πριν ξεκινησουμε το Run το game σου προσφερει την δυνατοτητα να επιλεξεις ενα απο τα παραπανω οπλα με boosted effect το οποιο σε βοηθαει να farmαρεις περισσοτερο Darkness το οποιο ειναι το currency που χρησιμοποιούμε για τα μονιμα upgrades.
    Αυτο ειναι καλο για δυο λογους.

    1ον ειναι σημαντικο να μαθεις καθε οπλισμο καθως βοηθαει στο να ολοκληρωσεις επιτυχημενα καθε run. Στην αρχη καποια οπλα δε σου κανουν καθολου ομως οσο δοκιμαζα οπλα τοσο περισσοτερο αρχισαν να με βολευουν κ στο τελος παρατηρησα οτι ειναι ολα viable με το καταλληλο build. Οταν ολοκληρωσουμε επιτυχημενα καποιο run το game απαιτει να ολοκληρωσεις ξανα το run με τον ιδιο οπλισμο σε λιγο μεγαλυτερη δυσκολια που σημαινει οτι καλυτερα να ολοκληρωσεις 6 runs με 6 διαφορετικα οπλα παρα με ενα μονο.

    2ον Με το darkness boost δεν υπαρχει αποτυχημενο run. Ακομα κ ενα φαινομενικα κακο run θα μαζεψεις καμποσα darkness ωστε να τα επενδυσεις σε μονιμες αναβαθμισεις κανοντας το επομενο run λιγο πιο ευκολο.

    Σε καθε δωμάτιο που θα ολοκληρωσουμε θα εχουμε μια επιβραβευση.
    Αυτο μπορει να ειναι ενα boon απο καποιο Ολυμπιο Θεο
    Νομισματα του Χαρου τα οποια χρησιμοποιουμε να αγορασουμε αναβαθμισεις μονο για το συγκεκριμενο run
    Αναβαθμισεις υγειας που μετρανε μονο για το συγκεκριμενο Run
    Αναβαθμισεις οπλων τα οποια αλλαζουν εντελως την λειτουργικοτητα των οπλων κ τα οποια διαρκουν μονο για το συγκεκριμενο run
    Ροδια τα οποια ενδυναμωνουν υπαρχουσες αναβαθμισεις
    Κλειδια τα οποια οταν μαζεψουμε αρκετα μας ξεκλειδωνουν επιπλεον μονιμες αναβαθμισεις
    Πολυτιμοι λιθοι που χρησιμευουν για κοσμετικα κ οχι μονο αντικειμενα
    Κ τελος nectar το οποιο χρησιμοποιουμε για να ανεβασουμε το affinity μεταξυ του Ζαγκρεα των συντροφων/Θεων.

    Πιο πανω ανεφερα τα boons των Ολυμπιων Θεων κ εδω ειναι ολο το στρατηγικο παιχνιδι.
    Οταν μια νικη μας επιβραβευσει με καποια βοηθεια ενος Ολυμπιου Θεου πρεπει να επιλεξουμε πως θα χτισουμε τον χαρακτηρα μας.
    Καθε Θεος εχει συγκεκριμενες αναβαθμισεις για καθε μια απο τις κινησεις του Ζαγκρεα. Για παραδειγμα η Αθηνα αναβαθμιζει την αποφυγη με ισως τον καλυτερο τροπο απο ολους τους θεους καθως επιτρεπει την αποκρουση των επιθεσεων αλλα κ να επιστρεψει πισω την επιθεση κανοντας παραλληλα damage στον επιτιθεμενο. Αν ομως για καποιο λογο μας τυχει ο Αρης κ επιλεξουμε να αναβαθμισουμε την αποφυγη με τον Αρη αυτο θα μας επιτρεψει με καθε αποφυγη να αφησουμε πισω μας μια λεπιδα η οποια προκαλει ζημια στους εχθρους.

    Οπως καταλαβαινει καποιος οι δυνατοτητες κ τα builds ειναι πολλα κ υπαρχει κ το θεμα της τυχης καθως μπορει καποιες φορες να μη μας ερθει ο θεος που ψαχνουμε ή ακομα κ αν βρουμε τον θεο που θελουμε να μην μας προσφερει την αναβαθμιση που ψαχνουμε.
    Οι αναβαθμισεις προσφερονται σε τεσσερις διαφορετικες σπανιοτητες με καθε σπανιοτητα να προσφερει παραπανω ποσοστα ή ακομα κ επιπλεον δυνατοτητες της αναβαθμισης.

    Αλλη μια δυνατοτητα που υπαρχει ειναι αν μαζεψουμε πολλες αναβαθμισεις απο δυο Ολυμπιους Θεους υπαρχει η πιθανοτητα να τυχουμε σε boon Duo που συνδιαζει τις δυναμεις αυτων των δυο Θεων.

    Μια δυνατοτητα που ξεκλειδωνει μονο μεσω των θεων ειναι το summon. Οπως μαρτυρα κ το ονομα του το summon επιτρεπει να καλεσουμε τον θεο για λιγο χρονο αφου γεμισουμε την αντιστοιχη μπαρα με καθε θεο να εχει το δικο μοναδικο summon.

    Φυσικα οπως καθε Roguelike ετσι κ το Hades ακουλουθει συγκεκριμενο μοτιβο.
    Καθε run ειναι διαφορετικο καθως τα επιπεδα αλλαζουν καθε φορα κ η διαδρομη ειναι συγκεκριμενη σε σχεση με αλλα roguelikes οπως πχ στο Dead Cells οπου μπορουμε να αλλαξουμε διαδρομη κ να βρεθουμε σε αλλο κομματι του χαρτη. Το Hades ειναι μεν γραμμικο απο αποψη διαδρομης αλλα εκει που κανει την διαφορα ειναι στα events που συμβαινουν μεταξυ των runs. Συνανταμε διαφορους Ηρωες της Ελληνικης Μυθολογιας οι οποιοι μας προσφερουν βοηθεια αλλα περα απο αυτο στην πορεια της ιστοριας μας δινετε η δυνατοτητα να ξεκλειδωσουμε τα sidequests σχετικα με την προσωπικη τους ιστορια.

    Σε καθε τελος της περιοχης υπαρχει φυσικα κ ενα boss το οποιο αφου το νικησουμε προχωραμε στην επομενη περιοχη.
    Οι περιοχες ειναι τεσσερις κ οπως προειπα ειναι στανταρ κ δεν αλλαζουν.
    Για να δουμε το πραγματικο ending το game απαιτει 10 επιτυχημενες διαφυγες απο τον κατω κοσμο...
    Ισως καποιοι να το θεωρουν πολυ ομως δεν ειναι καθως σε περιπου 45 προσπαθειες k μεσα σε περιπου 25 ωρες τα καταφερα κ αξιζε τον κοπο.
    Φυσικα τα roguelikes φημιζονται για το replayability τους καθως μπορεις να παιζεις ωρες ατελειωτες αν θελεις κ το ιδιο ισχυει για το HADES.

    Κλεινοντας θα πω πως για μενα ειναι το πιο τιμιο roguelike, με πολυ μειωμενο τον παραγοντα τυχη που σπανια συμβαινει σε αυτο το ειδος,
    αξια εχει κερδισει τα βραβεια κ τις υποψηφιοτητες που εχει κερδισει καθως μιλαμε για ενα ακρως εθιστικο game το οποιο δεν υστερει σε κανενα τομεα κ ειναι απο τα games που θα μου μεινουν για παντα χαραγμενα στην μνημη μου.
    Οποιος σκεφτεται να δοκιμαζει αυτο το ειδος κ δεν ξερει απο που να ξεκινησει θεωρω το HADES το ιδανικο για καθε πρωταρη αλλα κ γι αυτους που ειναι ηδη φαν των Roguelikes/Roguelites ειναι ενα εξαιρετικο entry που πρεπει να το δοκιμασει.

    10/10

    Εις το Επανιδειν !!!
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  12. The Following 5 Users Say Thank You to geogoku For This Useful Post:

    chronohill (15-06-2022),Leon_DiZ (15-06-2022),Nikoladim (18-06-2022),nikosgnr (27-06-2023),Valkyre (15-06-2022)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •