Page 58 of 59 FirstFirst ... 848545556575859 LastLast
Results 1,141 to 1,160 of 1162

Thread: Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

  1. #1141
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post

    Nαι μεχρι και το 30 επαιξα. Αν θυμαμαι σωστα εχει αλλες 2-3 αποστολες?
    Από την 31 και μετά έχει περίπου άλλα 20 missions. Αν εξαιρέσεις τις Subsistence, Total Stealth και Extreme που είναι οι ίδιες με διάφορες μεταβλητές δυσκολίες, υπάρχουν άλλες 7 story αποστολές που προχωράνε την ιστορία και περιέχουν σημαντικές ανατροπές και αλήθειες για το story και τον "πραγματικό" τερματισμό.

    Αυτό είναι που έλεγα, ότι με τη δομή που το έφτιαξε ο Kojima, πολύς κόσμος ξεγελάστηκε ότι το παιχνίδι τελείωσε στην 31.

    Δες εδώ τη λίστα: https://www.ign.com/wikis/metal-gear...in/Walkthrough


  2. #1142
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by tsakali GR View Post
    Από την 31 και μετά έχει περίπου άλλα 20 missions. Αν εξαιρέσεις τις Subsistence, Total Stealth και Extreme που είναι οι ίδιες με διάφορες μεταβλητές δυσκολίες, υπάρχουν άλλες 7 story αποστολές που προχωράνε την ιστορία και περιέχουν σημαντικές ανατροπές και αλήθειες για το story και τον "πραγματικό" τερματισμό.

    Αυτό είναι που έλεγα, ότι με τη δομή που το έφτιαξε ο Kojima, πολύς κόσμος ξεγελάστηκε ότι το παιχνίδι τελείωσε στην 31.

    Δες εδώ τη λίστα: https://www.ign.com/wikis/metal-gear...in/Walkthrough
    Oκ αλλα φανταζομαι δεν αλλαζουν και πολλα στην πορεια. Δλδ αν εχω την συγκεκριμενη αποψη τωρα, λιγα πραγματα θα διαφοροποιηθουν ετσι δεν ειναι?
    Το σκεφτηκα να το ξανακατεβασω. Αλλα εχω και πολυ πραγμα να παιξω που εχω αφησει πισω και ειμαι ακομα στο 2015
    (Oποτε θα αρχισει το ξεθαμα των threads)
    .

  3. #1143
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Oκ αλλα φανταζομαι δεν αλλαζουν και πολλα στην πορεια. Δλδ αν εχω την συγκεκριμενη αποψη τωρα, λιγα πραγματα θα διαφοροποιηθουν ετσι δεν ειναι?
    Το σκεφτηκα να το ξανακατεβασω. Αλλα εχω και πολυ πραγμα να παιξω που εχω αφησει πισω και ειμαι ακομα στο 2015
    (Oποτε θα αρχισει το ξεθαμα των threads)
    Απο πλευράς ιστορίας έχεις χάσει ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.
    Αν βαριέσαι δες τα απλά στο youtube αμα είναι....

  4. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    PDS (04-02-2019)

  5. #1144
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Απο πλευράς ιστορίας έχεις χάσει ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.
    Kοιτα να δεις που θα με κανετε να το ξανακατεβασω.
    .

  6. #1145
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω δεν ηθελα να το πω γιατι εβλεπα οτι δεν σου αρεσε γενικα το παιχνιδι, αλλα οτι δεν εχεις δει καν το τελος ή οτι εχεις χασει πολυ απο την ιστορια, ισχυει στο 100%. Το θεμα ειναι να σε ενδιαφερει να το ανακαλυψεις καθως θα πρεπει να μπεις στην διαδικασια να ακουσεις και τις κασσετες/συνομιλιες.

    Αλλα ναι οτι εχεις χασει την μεγαλη ανατροπη την εχεις χασει. Συν το πως συνδεεται το MGSV αψογα με το υπολοιπο franchise, απανταει σε πολλες απορριες και τρυπες που ειχαν οι φανς πριν απο την ελευση του και κανει full circle ολo το saga.

  7. #1146
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Θα το σκεφτω μηπως το κατεβασω. Αλλιως μπορει να κανω αυτο που λεει ο enstikto. Youtube.
    .

  8. #1147
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω παντως με αφορμη αυτην εδω την συζητηση ειπα εχθες να βαλω να παιξω καμμια αποστολη και με κοβω να το ξαναπαιζω στο τελος ολο.... :/

  9. #1148
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ουτε να το τερματησω δεν με αφηνει ο Kojimas. Πρεπει λεει να ανεβαζω το level ενος τμηματος το mother base για να μπορω να ολοκληρωσω μια αποστολη...
    Εκει που δεν εχω ενδιαφερθει καθολου για αυτο το κομματι, τωρα θα πρεπει να ασχοληθω με το ζορι.
    Αληθεια πως ανεβαζω level στο support unit? Kαι παλιοτερα ειχα προβλημα εκει, αλλα ανεβηκε και δεν ξερω πως.
    .

  10. #1149
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ουτε να το τερματησω δεν με αφηνει ο Kojimas. Πρεπει λεει να ανεβαζω το level ενος τμηματος το mother base για να μπορω να ολοκληρωσω μια αποστολη...
    Εκει που δεν εχω ενδιαφερθει καθολου για αυτο το κομματι, τωρα θα πρεπει να ασχοληθω με το ζορι.
    Αληθεια πως ανεβαζω level στο support unit? Kαι παλιοτερα ειχα προβλημα εκει, αλλα ανεβηκε και δεν ξερω πως.
    Τι σου λείπει;
    Εχουν περάσει χρόνια αλλά θυμάμαι ότι είχα γαμηθει να στέλνω κοντεινερ στην βάση.
    Edit
    Ένα βίντεο που είχα ανεβάσει πως θα μαζέψεις τέτοια γρήγορα αν χρειαστεί

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Christos33; 06-02-2019 at 10:58.

    xbox:Christoforo7s

  11. The Following User Says Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    PDS (08-02-2019)

  12. #1150
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Mου εμειναν ουσιαστικα 2 στορυ αποστολες(λογικα). Η 45 και η 46. Το θεμα ειναι οτι ηδη με ειχε κουρασει και επιπλεον η 45 δεν ελεγε να εμφανιστει πουθενα οτι και να εκανα. Διαβασα για ενα blueprint, το βρηκα και παλι τιποτα. Η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα διαθεση να ψαξω πολυ για το πως θα ξεκλειδωσω κατι που θα επρεπε να μου το ειχε ετοιμο. Επισης διαβασα(και δεν ξερω αν αληθευει) οτι για να ξεκλειδωσει η 46, θα πρεπει να τελειωσω ολα τα missions, δλδ να κανω παλι τα ιδια missions σε μεγαλυτερη δυσκολια.(extreme κτλ).

    Oπως και να χει το διεγραψα παλι, λιγο πριν το τελος αυτη τη τη φορα.

    Απογοητευτικο το MGS5, χωρις αυτος ο χαρακτηρισμος να υπονοει οτι ηταν κακο παιχνιδι. Ηταν απογοητευτικο για MGS, τουλαχιστον για τις προσδοκιες που εχω εγω απο ενα παιχνιδι της σειρας.

    MGS1 10/10
    MGS2 9.5/10
    MGS3 9.5/10
    MGS4 9/10
    MGS5 8/10

    Kαπως ετσι θα τα βαθμολογουσα. Ελπιζω το Death stranding να μην ειναι 7/10
    .

  13. #1151
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Mου εμειναν ουσιαστικα 2 στορυ αποστολες(λογικα). Η 45 και η 46. Το θεμα ειναι οτι ηδη με ειχε κουρασει και επιπλεον η 45 δεν ελεγε να εμφανιστει πουθενα οτι και να εκανα. Διαβασα για ενα blueprint, το βρηκα και παλι τιποτα. Η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα διαθεση να ψαξω πολυ για το πως θα ξεκλειδωσω κατι που θα επρεπε να μου το ειχε ετοιμο. Επισης διαβασα(και δεν ξερω αν αληθευει) οτι για να ξεκλειδωσει η 46, θα πρεπει να τελειωσω ολα τα missions, δλδ να κανω παλι τα ιδια missions σε μεγαλυτερη δυσκολια.(extreme κτλ).

    Oπως και να χει το διεγραψα παλι, λιγο πριν το τελος αυτη τη τη φορα.

    Απογοητευτικο το MGS5, χωρις αυτος ο χαρακτηρισμος να υπονοει οτι ηταν κακο παιχνιδι. Ηταν απογοητευτικο για MGS, τουλαχιστον για τις προσδοκιες που εχω εγω απο ενα παιχνιδι της σειρας.

    MGS1 10/10
    MGS2 9.5/10
    MGS3 9.5/10
    MGS4 9/10
    MGS5 8/10

    Kαπως ετσι θα τα βαθμολογουσα. Ελπιζω το Death stranding να μην ειναι 7/10
    Τι εννοείς να ξεκλείδωσει εγώ δεν θυμάμαι να έπαιξα ξανά αποστολές κ σίγουρα όχι μεγαλύτερη δυσκολία.
    Edit
    Μάλλον δεν έχεις όρεξη τώρα λέω εγώ θυμάμαι είχα το 4 κάτι μήνες κ βαριόμουν να το ξεκινήσω, κάποια στιγμή το έπαιξα κ πέρασα την εισαγωγή κ κόλλησα, πρέπει να το τελείωσα 3 φορές μετά.
    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Christos33; 08-02-2019 at 09:27.

    xbox:Christoforo7s

  14. #1152
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν χρειαζεται πανω απο 1-2 side ops για να ξεκλειδωθουν οι αποστολες (απο οσο θυμαμαι βεβαια εχει περασει καιρος). Fulton εκανες οσο επαιζες ή απλα το αγνοησες? Απο την πρωτη στιγμη το παιχνιδι σου λεει οτι πρεπει να δυναμωσεις το Mother Base, ειναι υποτιθεται ο αρχικος βασικος σκοπος των χαρακτηρων στο παιχνιδι. Αν κανεις Fulton καθως παιζεις, δυσκολα θα φτασεις σε σημειο να σου λεει το παιχνιδι οτι δεν μπορεις να προχωρησεις. Εγω το εχω παιξει 2 φορες (και ισως παω για 3η) και δεν θυμαμαι να με κολλησε ποτε το παιχνιδι περα απο τα 1-2 side ops που υποτιθεται ειναι επειδη θελει το παιχνιδι να σε κανει να νιωσεις οτι "περασε καποιος χρονος" πριν ξεκλειδωθει η επομενη ιστορια, για να ειναι πιο ρεαλιστικο. Παρολαυτα 1-2 sideops δεν παιρνουν πανω απο 5-10 λεπτα συνολο και εισαι κομπλε.

  15. #1153
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Σκεψου οτι για αυτα τα missions υπαρχουν ερωτησεις στο ιντερνετ για το πως ξεκλειδωνουν και καποιοι απο οτι ειδα δεν το ειχαν καταφερει. Αν καποιος παιζει με τον τροπο που θελει το ιδιο το παιχνιδι φανταζομαι οτι δεν θα ειχε προβλημα καθως θα ειχε κανει πιθανοτατα απο μονος του οτι απαιτειται. Mε το fulton ειχα προβλημα σε καποια φαση, τωρα δεν ηταν αυτο το προβλημα. Ειχα κανει πολλα side ops μπας και ξεκλειδωσει το 45, εψαξα και βρηκα και ενα συγκεκριμενο blue print και παλι τιποτα.

    Το προ-προηγουμενο βραδυ ειχα περασει την αποστολη με το child fulton και ειχα ηδη ξενερωσει, γιατι ενω ειχα αναλωθει στο να ανεβασω(κανοντας side ops ενω δεν ηθελα) το support unit level( το οποιο level ηταν αναγκαιο για να εχω το child fulton), παω να το κατασκευασω και μου λεει σε 36 λεπτα! Ηθελα να κανω την μαμημενη την αποστολη και επρεπε να περιμενω αλλα 36 λεπτα χωρις λογο(σκεφτομουν πριν α ωραια να κανω την αποστολη και να πεσω για υπνο), επειδη ο kojimas ηθελε να κανει σε ρεαλιστικο χρονο την κατασκευη. Την επομενη μερα προβλημα με την 45. Οσα side οps και να εκανα δεν ξεκλειδωνε. Διαβασα και αυτο για την 46(ισχυει δεν ισχυει) και λεω αστο...delete.
    Πολλα τετοια μαζεμενα με εκαναν να το διαγραψω.
    .

  16. #1154
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ενα γενικο σχολιο. Αν και επαναλαμβανομαι.

    Oι πολλες επιλογες δεν ειναι απαραιτητα πλεονεκτημα για ενα παιχνιδι. Για την ακριβεια δεν εχω παιξει καποιο παιχνιδι που να μην χανει(για μενα εστω) ακολουθωντας αυτη την κατευθυνση. Περιορισε με για να μου δειξεις τι διαολο θες να πεις. Συνοπτικα και μεσω του pace.
    Οταν ακουω 200-300 ωρες παιχνιδι καταλαβαινω οτι θα απογοητευτω και δεν εχω πεσει ακομα εξω σε αυτο. Προσπαθω να θυμηθω open world παιχνιδι που μπορω να του βαλω πανω απο 8/10. Το μονο παιχνιδι που το open world στοιχειο δουλεψε θετικα και οχι αρνητικα ηταν το Shadow of the colossus, και αυτο γιατι δεν προσπαθησε να κερδισει χρονο βαζοντας σε να κανεις 100δες αχρηστες αγγαρειες. Εμεινε to the point και σε ''γραμμικη φυση''.

    Με αυτα και με αυτα νομιζω οτι απομακρυνομαστε απο το να μπορουμε να θεωρησουμε τα παιχνιδια ως μια μορφη τεχνης(τουλαχιστον οπως την αντιλαμβανομαι εγω).
    .

  17. #1155
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Το παιχνίδι το έχω εδω και χρόνια, και παρότι το έχω ξεκινήσει 2 φορες το έχω παρατήσει και τις 2. Εμενα το gameplay του δεν με χαλασε καθολου, μια χαρα το βρηκα για το ειδος του, το κορυφαιο μαλιστα. Αυτο που με χαλασε ηταν το συστημα ανεβα ελικοπτερο πηγαινε , ανεβα παλι ξαναγυρνα, ακομα και να ηθελες να κανεις αλλη αποστολη επρεπε να γυρίσεις πισω, και γενικα αυτο το πηγαινε ελα και κακο στην ιστορια εκανε, και κακο στο ίδιο το παιχνιδι σαν open world.

    Παντως τόσο καιρό δεν μπηκα στον πειρασμο να δω απο το youtube την ιστορια, ίσως γιατι ελπιζα οτι καποια στιγμη τελικα θα το επιανα. Μετα όμως το Death Stranding , απομυθοποιησα εντελως τον Kojima, οποτε λεω fuck it, ας το δω, τόσα χρόνια δεν το επιασα, θα το πιασω τωρα?

    Με λυπη λοιπον βλέπω ότι και η ιστορία πάσχει, όχι μόνο απο άποψη ενδιαφέροντος, αλλα κυρίως απο ρυθμό και παρουσίαση...

    Spoiler!


    τελος πιστέυω ότι εαν το παιχνίδι επαιρνε απο τους κριτικούς, βαθμολογία αναλογη με αυτή των παικτων (8-8,5) θα βλέπαμε σήμερα ενα πολυ καλυτερο Death Stranding, αλλα όλος ο τύπος τελικά του δίνει απλόχερα δεκάρια απλα επειδη είναι ο Kojima, δεν μπορω να το εξηγήσω αλλιως.

  18. #1156
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Μετα την "προπονηση" στα stealth games με το Deus Ex Mankind Divided ειπα να συνεχισω μιας κ ειμαι σε αυτο το mood με τον Βασιλια του ειδους Metal Geal Solid και φυσικα με το τελευταιο της σειρας MGS V: The Phantom Pain.

    Στην σειρα αυτη αργησα πολυ να μπω κ πριν λιγα χρονια οπως ειχα γραψει κ στο αναλογο thread, οταν ειχε βγει η συλλογη MGS Legacy Collection για το PS3 ηταν η καλυτερη ευκαιρια να ξεκινησω κ ετσι τα επαιξα μονοκοπανια στην σειρα που βγηκαν.
    Αν κ καθε ενα απο αυτα εχει γραψει την δικη του ιστορια στην σειρα, τα αγαπημενα μου ειναι το MGS 3 Snake Eater απο αποψη ιστοριας και απο gameplay μου αρεσε τρομερα το Peace Walker κατι που δεν το περιμενα.
    Αυτο που θα ηθελα να επισημανω ειναι οτι επαιξα την Definitive Experience εκδοση που σημαινει οτι ξεκινησα απο το Ground Zeroes και καπακια με το Phantom Pain.

    Ξεκιναω οπως παντα με το στορυ.
    Η ιστορια ξεκιναει μετα τα γεγονοτα του Peace Walker οταν ο Big Boss αναλαμβανει μια αποστολη που θα αποδειχτει παγιδα.
    Κατα την επιστροφη στην βαση του γινεται μαρτυρας μιας τρομερης επιθεσης η οποια θα καταστρεψει τα παντα οσα εχει χτισει κ μετα απο ενα ιδιαιτερο συμβαν θα τον ριξει σε κωμα για 9 χρονια.
    Δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο να πεις λιγα λογια για την ιστορια των MGS χωρις να σποιλεριασεις κατι...
    Γενικα η ιστορια του μου αρεσε παρα πολυ αν κ θα ηθελα λιγο παραπανω sidestories μεταξυ Big Boss & Ocelot κλπ αλλα καλυπτει αρκετα απο τα προσωπα που πρεπει αλλα κ νεους χαρακτηρες ΑΛΛΑ...
    Θα πω κριμα γιατι φαινεται στο τελος του οτι το παιχνιδι εχει να πει κ αλλα κ σταματαει καπως αποτομα προφανως απο την διαμαχη που ειχε ο Kojima με την Konami καθως η δευτερη ηθελε να βγει οσο το δυνατον γρηγοροτερα αλλα κ να περιορισει τα εξοδα παραγωγης.

    Στο κομματι των Γραφικων υπαρχει μια περιεργη κατασταση.
    Τα μοντελα ειναι φανταστικα κατα την γνωμη μου κ πολλες φορες μου θυμισαν τα μοντελα χαρακτηρων της σειρας Yakuza με πολυ ωραιες λεπτομερειες κ πολυ φυσικα χαρακτηριστικα.
    Ενω εχουμε αρκετες λεπτομερειες γενικα υπαρχουν textures ποιοτητας PS3 ειδικοτερα στα περιβαλλοντα. Σιγουρα το οτι ειναι cross gen παιζει τον ρολο του καθως αυτο συμβαινει παντα οταν υπαρχουν εκδοσεις για μια γενια πισω.
    Ενω υπαρχει αρκετα καλη αναβαθμιση στα animations σχετικα με τα προηγουμενα entries , κραταει ακομα αυτο το "ρομποτικο" στυλ των MGS κ θα ηθελα να παει στο επομενο επιπεδο και να δω πιο φυσικα animations.
    Οπως σε καθε entry ετσι κ εδω τα Cutscenes ειναι φανταστικά !!! πραγματικα καθεσαι κ τα χαζευεις κ δεν τα χορταινεις.
    Απο τεχνικης αποψης οταν τρεχουμε σε ανοιχτους χωρους με αρκετη βλαστηση εχουμε καμποσο pop-in κ καμια φορα οταν ετρεχα διπλα με την Quiet επεφταν στιγμιαια τα frames αλλα απο εκει κ περα ολα καλα. Δεν θεωρω οτι υπαρχει κατι game-breaking

    Στα του ηχου ειχα μεγαλες απαιτησεις γιατι ο Kojima με εχει κακομαθει απο ολες τις αποψεις κ λατρεψα το original score απο την πρωτη στιγμη που το ακουσα.
    Τελικα καταφερε να ξεπερασει ακομα κ αυτες τις απαιτησεις.
    Το sins of the father εγινε μαλλον το αγαπημενο μου κομματι ολης της σειρας.
    Ειναι σαν μια μιξη μεταξυ old school James Bond κομματιου με Snake Eater style soundtrack.
    Οταν ακουγα την φωνη της Donna Burke στα timelapses την ωρα εκεινη πραγματικα ανατριχιαζα.
    Υψηλης ποιοτητας παρεμειναν φυσικα κ τα Voice Overs με μοναδικο παραπανω που θα ηθελα να εκφρασω ηταν οτι ηθελα να ακουσω περισσοτερο τον Kiefer Sunderland. Πρεπει να εχει το μικροτερο σεναριο πρωταγωνιστη σε ολη την ιστορια της σειρας κ ειδικα ενα τοσο μεγαλο σε μεγεθος game περιμενα περισσοτερα φωνητικα. Μπροστα του ο David Hayter ηταν φλυαρος !
    Πολυ σημαντικη η προσθηκη του walkman για ολο το lore της σειρας ! Εχουμε την δυνατοτητα να μαθουμε πολλα κ διαφορα σχετικα με την ολη ιστορια την ωρα του gameplay αν βαλουμε να παιζει η αναλογη κασσετα στο walkman, γλυτωνοντας ετσι το διαβασμα απειρων σελιδων οπως συμβαινει συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις. Μακαρι να ακολουθησουν κ αλλοι κ να μπορουμε να ακουμε αντι για να διαβαζουμε σελιδες επι σελιδων λες κ δινουμε πανελληνιες για να μαθουμε πτυχες καποιου lore.
    Φυσικα η ευχαριστη εκπληξη δεν ηταν αλλη απο της Collectable κασσετες που ειναι διασκορπισμενες σε διαφορα μερη του χαρτη με κομματια απο την αγαπημενη μου δεκαετια που δεν ειναι αλλη απο αυτη του 80'.
    Ηταν απιθανη η αισθηση να πλησιαζεις καποιο μαγνητοφωνο κ να ακους αχνα για παραδειγμα το "True" των Spandau Ballet ή το "Friday I'm in love" των Cure ψαχνοντας να βρεις απο που ακουγεται κ να κλεψεις την κασσετα.
    Επισης εχεις την δυνατοτητα να βαλεις καποιο απο τα κομματια να παιζει μονιμα στο ελικοπτερο την ωρα της μεταφορας σου προς ή απο την βαση. Η προσωπικη μου επιλογη ηταν το "Rebel Yell" του Billy Idol btw...











    Παμε κ στο Gameplay οπου για μενα ειναι το καλυτερο ολων της σειρας μακραν ομως.
    Στην ουσια το gameplay χωριζεται σε δυο κομματια.
    Το ενα ειναι το γνωστο inflitration του MGS κ το δευτερο ειναι το management της Motherbase.
    Θα ξεκινησω απο το πρωτο κομματι αλλα δυστυχως ειναι τοσα πολλα κ τοσο μεγαλη η ποικιλια του gameplay που πραγματικα θα το αδικησω κ σιγουρα θα ξεχασω κατι.
    Καταρχας πλεον εχουμε να κανουμε με ενα Open World MGS το οποιο ειναι κυριολεκτικα η παιδικη χαρα των Fans της σειρας.
    Το παιχνιδι σου δινει τετοια ελευθερια κινησεων κ μεγαλη ποικιλια οπλων κ εξοπλισμου οπου αν προσθεσεις κ ολα τα mechanics πας οπως θελεις κ με οποιο στυλ γουσταρεις.
    Μου αρεσε που πλεον δεν σε τιμωρει τοσο αν δεν πας stealth & αρκετες φορες για να μην βαρεθω πηγα guns blazing ετσι για να γουσταρω.
    Τα shooting mechanics για καποιο λογο ηταν παρα πολυ εθιστικα και spot on.
    Οι αντιπαλοι αρχιζουν απο ενα σημειο κ μετα να Adaptαρουν-αν υπαρχει αυτη η λεξη- πανω στο στυλ παιχνιδιου σου φορωντας κρανη ή προστατευτικο εξοπλισμο, snipers εμφανιζονται για να προστατευσουν απο αποσταση φυλακισμενους κ.ο.κ.
    Μεσα σε ολο αυτο το χαμο εχουμε κ φιλους που βοηθουν στο ταξιδι οπως η Quiet μια sniper που ακροβολιζεται κ περιμενει τις εντολες σου ή το D-Dog που τσεκαρει ολους του εχθρους γυρω σου, αποσπαει την προσοχη τους ή ακομα κ να τους βγαλει off θανασιμα ή μη.
    Οποιον κ να παρετε μαζι σας ολοι τους εχουν αναβαθμισιμο εξοπλισμο οπου πρεπει να αναβαζουμε το affinity μαζι τους για να τα ξεκλειδωσουμε.
    Φυσικα αριστο κ το συστημα δυναμικου καιρου αλλα κ του day/night cycle.Θα ηθελα λιγακι παραπανω βροχουλα βεβαια αλλα δεν θα τα χαλασουμε εκει.

    Μετα εχουμε το Motherbase Management. Οποιος εχει παιξει το Peace Walker ξερει τι να περιμενει.
    Στην ουσια δυναμωνουμε την βαση μας βρισκοντας διαφορους πορους οπως μεταλλα,καυσιμα κ.α. κατα την διαρκεια των αποστολων μας, μπορουμε να παρουμε αντιπαλους στρατιωτες με το μερος μας μεσω Fulton extraction.
    Mε τον ιδιο μηχανισμο μπορουμε να κλεψουμε εξοπλισμο , οχηματα αλλα κ ολοκληρα container με πρωτες υλες οι οποιες ομως πρεπει να επεξεργαστουν real-time πρωτου γινουν διαθεσιμες.
    Οσο προχωραμε με τις αποστολες ξεκλειδωνουμε κ την δυνατοτητα να στελνουμε ομαδες σε εξωτερικες αποστολες οπου μας βοηθανε βρισκοντας πρωτες υλες και προσωπικο αλλα και χρηματα για να φτιαξουμε νεο εξοπλισμο.
    Δυστυχως η χαμενη ευκαιρια ηταν τα sideops...ενω εχουμε πολλες optional αποστολες να φερουμε εις περας , εκτος απο 5-6 εξαιρεσεις οι υπολοιπες ειναι αρκετα επαναλαμβανομενες κ δεν σου δινουν μεγαλο κινητρο απο ενα σημειο κ μετα .
    Ισως σε αυτο να επαιξε ρολο κ το βιαστικο launch κ η πιεση της Κonami αλλα δεν ξερω αν θα το μαθουμε ποτε.

    Κλεινοντας θελω να πω οτι στο τελος το MGS V : The Phantom Pain μου αφησε μια γλυκοπικρη γευση κ δεν εχει να κανει με το gameplay αλλα καθαρα με την ιστορια. Μετα την αποστολη 30 ειδα με χαρα να κλεινει με ενα to be continued in Chapter 2 κ λεω εδω ειμαστε ... μπαινοντας ομως σε αποστολες μεγαλης δυσκολιας χωρις οπλισμο, instant alarms κλπ μου εκοψε τα φτερα...
    Δεν ειμαι απο τους καλυτερους παιχτες στο ειδος κ ειναι κριμα να μην υπαρχει εστω μια επιλογη να πας στις αποστολες αυτες οπως πριν ωστε να δεις το υπολοιπο υλικο.
    Καταλαβαινω τους completionists κ αυτους που θα ξεκλειδωσουν το Secret Ending αφου το ματωσουν αλλα εδω μιλαμε κ για το main story.
    Κανει μπαμ οτι ολο αυτο εχει να κανει με την κοντρα Kojima-Konami κ με το ποσο αποτομα τελειωνει ολο αυτο.
    Μακαρι καποτε να δουμε καποια Directors Cut εκδοση ή κατι τελος παντων αν κ εδω που φτασαμε για να γινει κατι τετοιο θα πρεπει να φτασουμε συνταξιουχοι...

    Απο θεμα gameplay το MGS V ειναι πιστευω οτι καλυτερο εχει παρουσιασει η σειρα κ κλεινει ετσι με τον καλυτερο τροπο αυτη η σειρα αλλα η ιστορια σε αφηνει πεινασμενο για κατι περισσοτερο.
    Πιστευω αργα ή γρηγορα θα δουμε καποια συνεχεια απο τον ιδιο τον Kojima. Δεν ξερω πως κ τι αλλα το εχω προαισθημα οτι καπως θα επιτευχθει καποια συμφωνια κ θα δουμε καποτε κ MGS VI.

    Στα 13 ευρω βρισκεται αυτη την στιγμη MGS V The Definitive Experience που συμπεριλαμβανει το Ground Zeroes Αλλα κ ολο το υλικο απο το Online, αξιζει κ με το παραπανω για οποιον το σκεφτεται κ θελει να καψει μπολικες ωρες.

    8,5/10

    εις το επανιδειν !!!
    Last edited by geogoku; 01-12-2020 at 20:57.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  19. The Following 8 Users Say Thank You to geogoku For This Useful Post:

    Brazhlias (02-12-2020),Nek_Food (01-12-2020),obione (01-12-2020),PDS (01-12-2020),Stefanos (01-12-2020),toninio (10-02-2021),tsakali GR (02-12-2020),Valkyre (01-12-2020)

  20. #1157

    Default

    Quote Originally Posted by geogoku View Post
    Μετα την "προπονηση" στα stealth games με το Deus Ex Mankind Divided ειπα να συνεχισω μιας κ ειμαι σε αυτο το mood με τον Βασιλια του ειδους Metal Geal Solid και φυσικα με το τελευταιο της σειρας MGS V: The Phantom Pain.

    Στην σειρα αυτη αργησα πολυ να μπω κ πριν λιγα χρονια οπως ειχα γραψει κ στο αναλογο thread, οταν ειχε βγει η συλλογη MGS Legacy Collection για το PS3 ηταν η καλυτερη ευκαιρια να ξεκινησω κ ετσι τα επαιξα μονοκοπανια στην σειρα που βγηκαν.
    Αν κ καθε ενα απο αυτα εχει γραψει την δικη του ιστορια στην σειρα, τα αγαπημενα μου ειναι το MGS 3 Snake Eater απο αποψη ιστοριας και απο gameplay μου αρεσε τρομερα το Peace Walker κατι που δεν το περιμενα.
    Αυτο που θα ηθελα να επισημανω ειναι οτι επαιξα την Definitive Experience εκδοση που σημαινει οτι ξεκινησα απο το Ground Zeroes και καπακια με το Phantom Pain.

    Ξεκιναω οπως παντα με το στορυ.
    Η ιστορια ξεκιναει μετα τα γεγονοτα του Peace Walker οταν ο Big Boss αναλαμβανει μια αποστολη που θα αποδειχτει παγιδα.
    Κατα την επιστροφη στην βαση του γινεται μαρτυρας μιας τρομερης επιθεσης η οποια θα καταστρεψει τα παντα οσα εχει χτισει κ μετα απο ενα ιδιαιτερο συμβαν θα τον ριξει σε κωμα για 9 χρονια.
    Δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο να πεις λιγα λογια για την ιστορια των MGS χωρις να σποιλεριασεις κατι...
    Γενικα η ιστορια του μου αρεσε παρα πολυ αν κ θα ηθελα λιγο παραπανω sidestories μεταξυ Big Boss & Ocelot κλπ αλλα καλυπτει αρκετα απο τα προσωπα που πρεπει αλλα κ νεους χαρακτηρες ΑΛΛΑ...
    Θα πω κριμα γιατι φαινεται στο τελος του οτι το παιχνιδι εχει να πει κ αλλα κ σταματαει καπως αποτομα προφανως απο την διαμαχη που ειχε ο Kojima με την Konami καθως η δευτερη ηθελε να βγει οσο το δυνατον γρηγοροτερα αλλα κ να περιορισει τα εξοδα παραγωγης.

    Στο κομματι των Γραφικων υπαρχει μια περιεργη κατασταση.
    Τα μοντελα ειναι φανταστικα κατα την γνωμη μου κ πολλες φορες μου θυμισαν τα μοντελα χαρακτηρων της σειρας Yakuza με πολυ ωραιες λεπτομερειες κ πολυ φυσικα χαρακτηριστικα.
    Ενω εχουμε αρκετες λεπτομερειες γενικα υπαρχουν textures ποιοτητας PS3 ειδικοτερα στα περιβαλλοντα. Σιγουρα το οτι ειναι cross gen παιζει τον ρολο του καθως αυτο συμβαινει παντα οταν υπαρχουν εκδοσεις για μια γενια πισω.
    Ενω υπαρχει αρκετα καλη αναβαθμιση στα animations σχετικα με τα προηγουμενα entries , κραταει ακομα αυτο το "ρομποτικο" στυλ των MGS κ θα ηθελα να παει στο επομενο επιπεδο και να δω πιο φυσικα animations.
    Οπως σε καθε entry ετσι κ εδω τα Cutscenes ειναι φανταστικά !!! πραγματικα καθεσαι κ τα χαζευεις κ δεν τα χορταινεις.
    Απο τεχνικης αποψης οταν τρεχουμε σε ανοιχτους χωρους με αρκετη βλαστηση εχουμε καμποσο pop-in κ καμια φορα οταν ετρεχα διπλα με την Quiet επεφταν στιγμιαια τα frames αλλα απο εκει κ περα ολα καλα. Δεν θεωρω οτι υπαρχει κατι game-breaking

    Στα του ηχου ειχα μεγαλες απαιτησεις γιατι ο Kojima με εχει κακομαθει απο ολες τις αποψεις κ λατρεψα το original score απο την πρωτη στιγμη που το ακουσα.
    Τελικα καταφερε να ξεπερασει ακομα κ αυτες τις απαιτησεις.
    Το sins of the father εγινε μαλλον το αγαπημενο μου κομματι ολης της σειρας.
    Ειναι σαν μια μιξη μεταξυ old school James Bond κομματιου με Snake Eater style soundtrack.
    Οταν ακουγα την φωνη της Donna Burke στα timelapses την ωρα εκεινη πραγματικα ανατριχιαζα.
    Υψηλης ποιοτητας παρεμειναν φυσικα κ τα Voice Overs με μοναδικο παραπανω που θα ηθελα να εκφρασω ηταν οτι ηθελα να ακουσω περισσοτερο τον Kiefer Sunderland. Πρεπει να εχει το μικροτερο σεναριο πρωταγωνιστη σε ολη την ιστορια της σειρας κ ειδικα ενα τοσο μεγαλο σε μεγεθος game περιμενα περισσοτερα φωνητικα. Μπροστα του ο David Hayter ηταν φλυαρος !
    Πολυ σημαντικη η προσθηκη του walkman για ολο το lore της σειρας ! Εχουμε την δυνατοτητα να μαθουμε πολλα κ διαφορα σχετικα με την ολη ιστορια την ωρα του gameplay αν βαλουμε να παιζει η αναλογη κασσετα στο walkman, γλυτωνοντας ετσι το διαβασμα απειρων σελιδων οπως συμβαινει συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις. Μακαρι να ακολουθησουν κ αλλοι κ να μπορουμε να ακουμε αντι για να διαβαζουμε σελιδες επι σελιδων λες κ δινουμε πανελληνιες για να μαθουμε πτυχες καποιου lore.
    Φυσικα η ευχαριστη εκπληξη δεν ηταν αλλη απο της Collectable κασσετες που ειναι διασκορπισμενες σε διαφορα μερη του χαρτη με κομματια απο την αγαπημενη μου δεκαετια που δεν ειναι αλλη απο αυτη του 80'.
    Ηταν απιθανη η αισθηση να πλησιαζεις καποιο μαγνητοφωνο κ να ακους αχνα για παραδειγμα το "True" των Spandau Ballet ή το "Friday I'm in love" των Cure ψαχνοντας να βρεις απο που ακουγεται κ να κλεψεις την κασσετα.
    Επισης εχεις την δυνατοτητα να βαλεις καποιο απο τα κομματια να παιζει μονιμα στο ελικοπτερο την ωρα της μεταφορας σου προς ή απο την βαση. Η προσωπικη μου επιλογη ηταν το "Rebel Yell" του Billy Idol btw...











    Παμε κ στο Gameplay οπου για μενα ειναι το καλυτερο ολων της σειρας μακραν ομως.
    Στην ουσια το gameplay χωριζεται σε δυο κομματια.
    Το ενα ειναι το γνωστο inflitration του MGS κ το δευτερο ειναι το management της Motherbase.
    Θα ξεκινησω απο το πρωτο κομματι αλλα δυστυχως ειναι τοσα πολλα κ τοσο μεγαλη η ποικιλια του gameplay που πραγματικα θα το αδικησω κ σιγουρα θα ξεχασω κατι.
    Καταρχας πλεον εχουμε να κανουμε με ενα Open World MGS το οποιο ειναι κυριολεκτικα η παιδικη χαρα των Fans της σειρας.
    Το παιχνιδι σου δινει τετοια ελευθερια κινησεων κ μεγαλη ποικιλια οπλων κ εξοπλισμου οπου αν προσθεσεις κ ολα τα mechanics πας οπως θελεις κ με οποιο στυλ γουσταρεις.
    Μου αρεσε που πλεον δεν σε τιμωρει τοσο αν δεν πας stealth & αρκετες φορες για να μην βαρεθω πηγα guns blazing ετσι για να γουσταρω.
    Τα shooting mechanics για καποιο λογο ηταν παρα πολυ εθιστικα και spot on.
    Οι αντιπαλοι αρχιζουν απο ενα σημειο κ μετα να Adaptαρουν-αν υπαρχει αυτη η λεξη- πανω στο στυλ παιχνιδιου σου φορωντας κρανη ή προστατευτικο εξοπλισμο, snipers εμφανιζονται για να προστατευσουν απο αποσταση φυλακισμενους κ.ο.κ.
    Μεσα σε ολο αυτο το χαμο εχουμε κ φιλους που βοηθουν στο ταξιδι οπως η Quiet μια sniper που ακροβολιζεται κ περιμενει τις εντολες σου ή το D-Dog που τσεκαρει ολους του εχθρους γυρω σου, αποσπαει την προσοχη τους ή ακομα κ να τους βγαλει off θανασιμα ή μη.
    Οποιον κ να παρετε μαζι σας ολοι τους εχουν αναβαθμισιμο εξοπλισμο οπου πρεπει να αναβαζουμε το affinity μαζι τους για να τα ξεκλειδωσουμε.
    Φυσικα αριστο κ το συστημα δυναμικου καιρου αλλα κ του day/night cycle.Θα ηθελα λιγακι παραπανω βροχουλα βεβαια αλλα δεν θα τα χαλασουμε εκει.

    Μετα εχουμε το Motherbase Management. Οποιος εχει παιξει το Peace Walker ξερει τι να περιμενει.
    Στην ουσια δυναμωνουμε την βαση μας βρισκοντας διαφορους πορους οπως μεταλλα,καυσιμα κ.α. κατα την διαρκεια των αποστολων μας, μπορουμε να παρουμε αντιπαλους στρατιωτες με το μερος μας μεσω Fulton extraction.
    Mε τον ιδιο μηχανισμο μπορουμε να κλεψουμε εξοπλισμο , οχηματα αλλα κ ολοκληρα container με πρωτες υλες οι οποιες ομως πρεπει να επεξεργαστουν real-time πρωτου γινουν διαθεσιμες.
    Οσο προχωραμε με τις αποστολες ξεκλειδωνουμε κ την δυνατοτητα να στελνουμε ομαδες σε εξωτερικες αποστολες οπου μας βοηθανε βρισκοντας πρωτες υλες και προσωπικο αλλα και χρηματα για να φτιαξουμε νεο εξοπλισμο.
    Δυστυχως η χαμενη ευκαιρια ηταν τα sideops...ενω εχουμε πολλες optional αποστολες να φερουμε εις περας , εκτος απο 5-6 εξαιρεσεις οι υπολοιπες ειναι αρκετα επαναλαμβανομενες κ δεν σου δινουν μεγαλο κινητρο απο ενα σημειο κ μετα .
    Ισως σε αυτο να επαιξε ρολο κ το βιαστικο launch κ η πιεση της Κonami αλλα δεν ξερω αν θα το μαθουμε ποτε.

    Κλεινοντας θελω να πω οτι στο τελος το MGS V : The Phantom Pain μου αφησε μια γλυκοπικρη γευση κ δεν εχει να κανει με το gameplay αλλα καθαρα με την ιστορια. Μετα την αποστολη 30 ειδα με χαρα να κλεινει με ενα to be continued in Chapter 2 κ λεω εδω ειμαστε ... μπαινοντας ομως σε αποστολες μεγαλης δυσκολιας χωρις οπλισμο, instant alarms κλπ μου εκοψε τα φτερα...
    Δεν ειμαι απο τους καλυτερους παιχτες στο ειδος κ ειναι κριμα να μην υπαρχει εστω μια επιλογη να πας στις αποστολες αυτες οπως πριν ωστε να δεις το υπολοιπο υλικο.
    Καταλαβαινω τους completionists κ αυτους που θα ξεκλειδωσουν το Secret Ending αφου το ματωσουν αλλα εδω μιλαμε κ για το main story.
    Κανει μπαμ οτι ολο αυτο εχει να κανει με την κοντρα Kojima-Konami κ με το ποσο αποτομα τελειωνει ολο αυτο.
    Μακαρι καποτε να δουμε καποια Directors Cut εκδοση ή κατι τελος παντων αν κ εδω που φτασαμε για να γινει κατι τετοιο θα πρεπει να φτασουμε συνταξιουχοι...

    Απο θεμα gameplay το MGS V ειναι πιστευω οτι καλυτερο εχει παρουσιασει η σειρα κ κλεινει ετσι με τον καλυτερο τροπο αυτη η σειρα αλλα η ιστορια σε αφηνει πεινασμενο για κατι περισσοτερο.
    Πιστευω αργα ή γρηγορα θα δουμε καποια συνεχεια απο τον ιδιο τον Kojima. Δεν ξερω πως κ τι αλλα το εχω προαισθημα οτι καπως θα επιτευχθει καποια συμφωνια κ θα δουμε καποτε κ MGS VI.

    Στα 13 ευρω βρισκεται αυτη την στιγμη MGS V The Definitive Experience που συμπεριλαμβανει το Ground Zeroes Αλλα κ ολο το υλικο απο το Online, αξιζει κ με το παραπανω για οποιον το σκεφτεται κ θελει να καψει μπολικες ωρες.

    8,5/10

    εις το επανιδειν !!!
    Συμφωνω λεξη προς λεξη αδερφε. Σου εβαλα και thanks αλλα δεν ξερω γιατι δεν φαινεται.

    Το ειχα παιξει στο ps3. Δεν θα πως πως ειναι το καλυτερο παιχνιδι ολων των εποχων. Θα πω ομως, πως καπως ετσι θα επρεπε να ειναι, αν υπαρχει τετοιο.

    Στα θετικα δεν εχω να πω κατι παραπανω. Το παιχνιδι εχει τα παντα. Εξαρταται απο εσενα το κατα ποσο θελεις να του πιεις το αιμα.

    Στα αρνητικα ειναι μεν αυτο που λες για τα επαναλαμβανομενα side ops, αλλα για μενα οχι τοσο, αυτο το ξεπερναω ευκολα.

    Το μεγαλο κακο ηταν το Chapter 2. Εκει που ουσιαστικα στην ιστορια του παιχνιδιου σου προσεφερε ενα 20% σε σχεση με το πρωτο Chapter. Δεν ηταν κακο, ηταν μικρο και απο τα 20 misions τα 10 ηταν ιδια με του πρωτου Chapter. Πραγματικα, αν το δευτερο chapter ηταν ισαξιο του πρωτου θα παραμιλαγαμε ακομα με το παιχνιδι.

    Η κορυφαια στιγμη του για εμενα, η εναρξη. Η πρωτη αποστολη. Ειχα ανατριχιασει. Οταν την τελειωσα, αναρωτιομουν αν θα μπορεσω να συνεχισω το παιχνιδι, μετα απο τοση ενταση που ενιωσα.

    Και βεβαια τρομερο και το lore και οι εξηγησεις που σου δινει, οπως και η ανατροπη στο τελος.

  21. The Following 4 Users Say Thank You to Brazhlias For This Useful Post:

    geogoku (05-12-2020),toninio (10-02-2021),Valkyre (02-12-2020),WolfRathmA (02-12-2020)

  22. #1158
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Metal Gear Solid V Update 1.21 and Definitive Edition Update 1.10 Patch Notes


    • Modification of the Agreement Process



    3.56 GB (ίσως να είναι πιο μικρό στο PS)
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  23. #1159
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    δεν έριχναν και ένα native 4k 60fps mode μέσα για το ps5;

  24. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    psx3 (09-02-2021)

  25. #1160

    Default

    Ως άσχετος με τη σειρά, το θεωρώ από τα μεγάλα gaming "κενά" που έχω. Άργησα πολύ να πάρω την πρώτη μου κονσόλα (έπαιζα για πολλά χρόνια μόνο σε Pc), το Ps3 το 2011, οπότε δεν έπαιξα εξαρχής τη σειρά (τί εξαρχής. Κανένα δεν έχω παίξει). Είχα πάρει το 4 (Ps3), αλλά μάλλον λόγω μηδενικού δεσίματος με το σύμπαν, δεν το έβαλα ποτέ. Βρίσκω ευκαιρία λοιπόν να σας ρωτήσω εδώ: εάν θέλει κάποιος να παίξει όλη τη σειρά, πώς μπορεί να γίνει αυτό; Εννοώ εξαρχής και με τη σειρά, γιατί μόνο έτσι με ενδιαφέρει να το κάνω. Νομίζω υπάρχουν τα πρώτα Metal Gear σε Pc versions και κάποιο HD Collection στο Ps3. Tα πρώτα παιχνίδια παίζονται τώρα ή θα είναι πάρα πολύ αρχαία; Γενικώς παλιά παιχίδια δεν έχω θέμα να παίξω, αρκεί να βλέπονται στοιχειωδώς. Είμαι και πολύ φίλος του stealth.
    Άκουγα Kojima, για χρόνια, και με το Death Stranding κατάλαβα τι είναι αυτός ο τύπος και πραγματικά θα ήθελα να δω από κοντά τη σειρά Metal Gear, εάν και όποτε βρω το χρόνο και τη διάθεση. Υπάρχει περίπτωση να βγουν remakes στη νέα γενιά;
    Aυτά. Σόρι για το ελαφρώς offtopic. Αν δεν βαριέστε, ρίξτε καμία γνώμη.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •