Page 20 of 32 FirstFirst ... 1016171819202122232430 ... LastLast
Results 381 to 400 of 637

Thread: PlayStation Studios |OT|

  1. #381
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Οτι ειπα τουλαχιστον εγω για το R&C ηταν μια υποθεση. Απλα αν βγει γρηγορα σε pc κατ'εμε παντα θα επαληθευτει. Μπορει να μιλαγαν για το παλιο Ratchet ομως. Η μπορει απλα να μην μιλαγαν για κανενα.
    Γενικώς η Sony κάτι πρέπει να κάνει με την «δημιουργική ασάφεια».

    Κυκλοφορούν φήμες για Ratchet σε PC και δεν ξέρουμε αν αναφέρονται στο PS4 remake ή στο PS5 game.

    Στην εποχή των social media στο άψε-σβήσε θα μπορούσε να βγει κάποιος και να διευκρινίσει την κατάσταση.

  2. #382
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Καλά το Ratchet αν βγει σε PC δεν σημαίνει ότι δεν είναι next gen. Μπορεί να βγει και να σου πει "παίζει μόνο σε high-end κάρτες γραφικών και SSD γιατί αυτές μπορούν να υποστηρίξουν το πως είναι στημένο το PS5 και κατ' επέκταση το παιχνίδι"..
    Για ποιο λογο να χασουν το exclusive για πενταροδεκαρες; Περισσοτερα θα χασουν παρα θα κερδισουν.

    Οταν σκεφτονται pc κυκλοφορια απευθυνονται στην μεγαλη αγορα. Που σημαινει οτι αυτη θα εχει και σαπακια pc με HDD και μετριο προς κακο hardware. Εδω αρχιζει και τελειωνει η προσωπικη μου ανησυχια για αυτες τις αποφασεις.

    Οταν μιλαμε για ps4 games τo 2021+ ειναι οκ. Για τα PS5 games τυπου R&C κατα την αποψη μου οχι.
    .

  3. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Brazhlias (15-09-2021)

  4. #383
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    @Val

    Νομίζω ότι το σαγόνι θα μας πέσει αν δούμε ένα Uncharted 5 σε στυλ Nanite... και ιδανικά με custom engine, όχι UE5 (αν και δεν μπορώ να το αποκλείσω κατηγορηματικά, ποτέ δεν ξέρεις).

    Όσο για τα σοκάκια που λες, αν το Ratchet είχε μόνο αυτά και όχι και τα rifts, τότε ναι, δεν θα ήταν next-gen. Το Returnal από την άλλη κάνει μπαμ ότι θα μπορούσε να βγει και σε PS4 (στυλ Godfall).

    Και το Uncharted 2 είχε μερικά Cell-accelerated setpieces που δεν τρέχουν σε XBOX 360. Θα ήταν το ίδιο παιχνίδι χωρίς αυτά; Σαφέστατα όχι.

    Αν έβγαινε και σε PC, μπορεί να έμοιαζε με το Enslaved (για όσους θυμούνται το τραγικό PS3 port)...

    Από εκεί και πέρα για περαιτέρω next-gen ιδέες, θα πρέπει και οι devs να σκεφτούν τίποτα, μην περιμένουν μόνο μασημένη τροφή από τον κάθε Cerny.

    Δεν νομίζω η ND να περίμενε τον Kutaragi να της σφυρίξει τι setpieces θα φτιάξει...
    Μα δεν γινεται ολα τα παιχνιδια να εχουν rifts. Καποια παιχνιδια θα ειναι πραδοσιακα στημενα, και θα ριξουν ολο το βαρος στην λεπτομερια. Αναγκαστικα σε αυτα τα παιχνιδια θα υπαρχουν σημεια που σε προηγουμενη γενια θα εμοιαζαν με σημεια "loading/streaming". Γινεται ας πουμε να φταιξεις ενα horror game που να μην περιλαμβανει closed spaces?

    Νομιζω οτι ο SSD δεν πρεπει ντε και καλα να γινεται αμεσα αντιληπτος ως προς την προσφορα του σε καθε τιτλο. Γιατι αν πρεπει να γινει αυτο, τοτε κατα μια εννοια περιοριζουμε με καινουργιο τροπο τους devs, οτι ξερετε κατι το παιχνιδι σας θα πρεπει οπωσδηποτε να κανει showcase τον SSD με ξεχωριστο τροπο.

    Τελωσπαντων γενικα οτι λεω εινα καθαρα το σκεπτικο το δικο μου. Δεν θεωρω δηλαδη οτι ντε και καλα ειμαι σωστος. Απλα πραγματικα δεν ξερω τι υποτιθεται οτι πρεπει να περιμενω απο εναν SSD σε μη teleportation environments. Επι του πρακτεου παντα. Θελω να μου δειξει δηλαδη ο Cerny ενα τετοιο περιβαλλον. Μα την παναγια εγω δεν νομιζω οτι μπορω να το αναγνωρισω με βεβαιοτητα.

    Εδω εχουμε rifts και παρολαυτα εξακολουθουμε να αμφισβητουμε το ποσο next gen ειναι το παιχνιδι. Τι ειδους λοιπον λεβελ θα δω εγω αυριο-μεθαυριο και θα πω με περισσια βεβαιοτητα "α νατο. ξεκαθαρα SSD next gen stuff". Και επισης, ειναι απαραιτητο ο καθε dev απο εδω και περα να σχεδιαζει τα παιχνιδια του με γνωμονα ενα τετοιο showcase ή απλα να λεει "θα ριξω οτι θελω και θα το φτιαξω οπως το φανταζομαι, εχοντας το κεφαλι μου ησυχο οτι ο SSD θα καλυψει τυχον εμποδια που ειχα στο παρελθον". Ασχετο αν εμεις αντιληφθουμε ποτε τα σημεια στα οποια στο παρελθον θα ειχαν προβλημα οι προηγουμενες κονσολες.

    Μακαρι να κανω αντιληπτο τι προσπαθω να πω.

    ΥΓ: Με τα υπολοιπα που λες συμφωνω.

  5. #384
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Οχι στο γραπτο βρε παιδια, οχι να μας το πει καποιος, εμεις να το δουμε και να το αναγνωρισουμε χωρις αμφιβολλια.

    Σε αυτο συμφωνω απολυτα με τον Δημητρη χωρις αλλα και χωρις αστερισκους. Να βρασω το ray tracing αν αυτο που βλέπω δεν με πειθει. Κυκλοφορησε το Demon’s souls χωρις RT, so what? Ηταν τοσο gorgeous σε ολα τα επίπεδα που με επεισε οτι παιζω σε καινουριο hardware.
    Αλλα
    Απο τα λιγα που θεωρω οτι καταλαβα (και το λιγα το λεω με καθε ειλικρίνεια, δεν εχω γνωσεις σε βαθος αλλα επιφανειακες) συμπερανα απο την ομιλια του Cerny αλλα και απο την παρουσιαση της UE5 οτι ο ssd δεν εχει εχει να κανει μονο με τα loadings αλλα με πολλα ακομα πραγματα. Ελεγε για παραδειγμα ο τυπος στο demo του nanite οτι τα assets ειναι movie quality (τεραστια δλδ αρχεια) που δεν θα μπορουσαν να φορτωσουν χωρις ssd.
    Ενα προιον που προοριζεται και για PC δεν μπορει να εξαιρεσει οσους δεν εχουν ssd οπως πολυ σωστα ειπε ο psx3. Ειναι απλα χαζο.
    Οποτε? Δεν ειναι λογικο να σκεφτεται καποιος οτι τα exclusives της Sony απο την στιγμη που απο δω και περα οπως φαινεται θα βγαινουν σωρηδον σε PC θα περιοριστουν?
    Δεν ειναι μονο τα loading times, τουλαχιστον αυτο καταλαβα εγω, μπορει να εχω καταλαβει και λαθος βεβαια.


  6. #385
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Δημητρη

    https://twitter.com/_ArtIsAVerb/stat...ssd-importance

    https://twitter.com/_ArtIsAVerb/stat...ssd-importance



    Αυτο δεν ξερω αν το ειδαμε στο R&C η απλα ειδαμε τι μπορει να κανει η καρτα γραφικων. Αν βγει συντομα σε pc εγω προσωπικα (για μενα) θα εχω την απαντηση μου.

    Αν τελικα περιοριζουν το τι μπορουν να δωσουν σε ενα game για να ικανοποιησουν διαφορετικα pc audiences, ε αυτο ειναι ξενερα. Ας περιμενουμε να δουμε ομως.
    .

  7. #386
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Σε αυτο συμφωνω απολυτα με τον Δημητρη χωρις αλλα και χωρις αστερισκους. Να βρασω το ray tracing αν αυτο που βλέπω δεν με πειθει. Κυκλοφορησε το Demon’s souls χωρις RT, so what? Ηταν τοσο gorgeous σε ολα τα επίπεδα που με επεισε οτι παιζω σε καινουριο hardware.
    Αλλα
    Απο τα λιγα που θεωρω οτι καταλαβα (και το λιγα το λεω με καθε ειλικρίνεια, δεν εχω γνωσεις σε βαθος αλλα επιφανειακες) συμπερανα απο την ομιλια του Cerny αλλα και απο την παρουσιαση της UE5 οτι ο ssd δεν εχει εχει να κανει μονο με τα loadings αλλα με πολλα ακομα πραγματα. Ελεγε για παραδειγμα ο τυπος στο demo του nanite οτι τα assets ειναι movie quality (τεραστια δλδ αρχεια) που δεν θα μπορουσαν να φορτωσουν χωρις ssd.
    Ενα προιον που προοριζεται και για PC δεν μπορει να εξαιρεσει οσους δεν εχουν ssd οπως πολυ σωστα ειπε ο psx3. Ειναι απλα χαζο.
    Οποτε? Δεν ειναι λογικο να σκεφτεται καποιος οτι τα exclusives της Sony απο την στιγμη που απο δω και περα οπως φαινεται θα βγαινουν σωρηδον σε PC θα περιοριστουν?
    Δεν ειναι μονο τα loading times, τουλαχιστον αυτο καταλαβα εγω, μπορει να εχω καταλαβει και λαθος βεβαια.
    Οταν ακουσα οτι το nanite τρεχει και σε κονσολες τωρινης γενιας, κατευθειαν εκανα ποστ εδω μεσα.

    Μου φανηκε κουλο εντελως. Εξακολουθει να μου ακουγεται κουλο. Ειδαμε βεβαια το nanite να τρεχει σε PC και κονσολες και απο το πρωτο δειγμα φανηκε οτι στο PC ετρεχε πιο καλα. Οχι οτι λεει κατι αυτο, μιας και μιλαμε για multiplat δουλεια και ντεμο.

    Φανταζομαι ομως, οτι οπως ειπε και ο Λεωνιδας, αργα ή γρηγορα, ο SSD θα γινει απαραιτητος στα PC. Δεν ξερω σε ποσο καιρο, αλλα ισως οντως τα "next gen" games του PS5/XSX να τρεχουν σε PC αλλα να χρειαζεται SSD.

    Eγω στα αληθεια θα ηθελα να δω ενα next gen PS5 SSD level που να μην διαθετει rifts και να με κανει να πω με απολυτη σιγουρια οτι αυτο το πραγμα design-wise δεν μπορει να κυκλοφορησει scaled down σε παλιες κονσολες. Δεν λεω οτι δεν γινεται. Λεω οτι θελω να το δω, για να μπορεσω να εχω ενα μετρο συγκρισης στο μυαλο μου.

    Στο Infamous second Son μας ειχε πεσει το σαγονι κατω που μπορουσαμε με το photo mode να πλησιασουμε την κορη του ματιου του πρωταγωνιστη και να βλεπουμε να αντανακλαται το περιβαλλον σε αυτην. Υπο κανονικες συνθηκες gameplay αυτο δεν το βλεπεις ποτε οταν παιζεις. Αλλα σαν λεπτομερεια υπαρχει. Απο τοτε σε καθε λογης ΑΑΑ exclusive καναμε τετοια πειραματα και παθαιναμε πλακα με το ποση λεπτομερια υπαρχει που δεν την βλεπουμε ποτε.

    Αν ολα αυτα εγιναν στο PS4... στο PS5 τι ακριβως περιμενουμε να δουμε για να μας εντυπωσιασει? Θα πρεπει να πλησιασω μεσα στην αντανακλαση του ματιου του πρωταγωνιστη για να βρω το ματι ενος αλλου NPC να δω αν και αυτο αντανακλα το περιβαλλον? Παιδια δεν κοροιδευω, δεν ειρωνευομαι, στα αληθεια δεν ξερω.

  8. #387
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Αν και υφισταται diminishing returns, πιστευω οτι υπαρχει τεραστιο περιθωριο βελτιωσης των γραφικων. ΑΙ, τα παντα.

    Τα fifa next gen ειναι μονο PS5-XBOX (οχι pc) γιατι θα χρησιμοποιησουν μονο αυτες οι εκδοσεις και machine learning εκτος των αλλων βελτιωσεων. Kαι δεν ειναι οτι δεν μπορει να το κανει το pc, ειναι οτι δεν τους ενδιαφερει αυτο το ποσοστο των pc gamers που εχουν pc που θα μπορει να το κανει. Ειναι πολυ μικρο σε συγκριση με το αλλο. Οποτε τους δινουν την last gen εκδοση.
    .

  9. #388
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Δημητρη

    https://twitter.com/_ArtIsAVerb/stat...ssd-importance

    https://twitter.com/_ArtIsAVerb/stat...ssd-importance

    Αυτο δεν ξερω αν το ειδαμε στο R&C η απλα ειδαμε τι μπορει να κανει η καρτα γραφικων. Αν βγει συντομα σε pc εγω προσωπικα (για μενα) θα εχω την απαντηση μου.

    Αν τελικα περιοριζουν το τι μπορουν να δωσουν σε ενα game για να ικανοποιησουν διαφορετικα pc audiences, ε αυτο ειναι ξενερα. Ας περιμενουμε να δουμε ομως.
    Πρεπει να το δω. Ετσι δεν μπορω να φανταστω το επιπεδο της λεπτομεριας που εννοει και σε τι βαθμο αυτο θα κανει μπαμ σε ενα παιχνιδι χωρις δηλαδη να πρεπει εγω να παω να κολλησω την μουρη μου στο δεντρο για να καταλαβω το επιπεδο λεπτομεριας που εννοει οταν λεει "moss". To death stranding ειναι παντου γεματο moss. Το Last of Us 2 επισης. Και σιγα, κανε το moss ενα χαλαρο texture, βαλε και τα μυρμιγκια που ειχαν τα δεντρα στο horizon και οριστε, το ετρεξε... καπως στο PS4. Εγω βλεπω οτι ακομα και σημερα χρησιμοποιουμε σε ενα βαθμο διαφορετικα assets/lighting στο transition απο in game cinematic σε gameplay. Ειναι δηλαδη αντιληπτο ακομα.

    Για εμενα το Ratchet ξαναλεω ειναι η καλυτερη διαφημιση του SSD. Αδυνατω να πιστεψω οτι δεν συγκαταλεγεται στην κατηγορια next gen και δεν ειναι αυτο που περιεγραφε ο Cerny.

  10. #389
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default PlayStation Studios |OT|

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Αν ολα αυτα εγιναν στο PS4... στο PS5 τι ακριβως περιμενουμε να δουμε για να μας εντυπωσιασει? Θα πρεπει να πλησιασω μεσα στην αντανακλαση του ματιου του πρωταγωνιστη για να βρω το ματι ενος αλλου NPC να δω αν και αυτο αντανακλα το περιβαλλον? Παιδια δεν κοροιδευω, δεν ειρωνευομαι, στα αληθεια δεν ξερω.
    Assets και φωτισμοι.
    Αφηνω εκτος το animation που ειναι αλλου παππα ευαγγελιο και εχει να κανει με το ταλεντο της κάθε ομαδας, δεν περιμενω να φτασουν το τωρινο επιπεδο της ND οι περισσοτερες ομαδες ακομα και στην επομενη γενια, ποσο μαλλον στην τωρινη.
    Αλλα για καποια πραγματα ναι, περιμενω να τα δω. Τα assets του περιβαλλοντος στο UE5 demo ειναι ενδεικτικα του τι θα ηθελα να δω και αν με ρωτας οχι, δεν εχουν καμια σχεση με τα assets ενος last gen παιχνιδιου. Για μενα εχει διαφορα και μαλιστα μεγαλη ειδικα σε παιχνιδια ανοικτου κοσμου γιατι αν θυμαμαι καλα ειπαν οτι σε αυτο στοχευουν, δλδ σε τετοιας ποιοτητας assets σε open world παιχνιδια.
    Και για τον φωτισμο μια απο τα ιδια αλλα λεω συγκεκριμενα για τα assets μιας και τα συνέδεσαν με τον ssd οι ιδιοι.


  11. #390
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Μα δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι το R&C next gen, δεν ξερω γιατι κολλησες εκει Δημητρη.

    Oσο για την χρηση του SSD ειχαν βγει πολλοι devs που ειπαν οτι θα γινονται με διαφορετικο τροπο τα παιχνιδια. Τωρα αν αυτο θα το δουμε το 2028 επειδη η σονυ θελει να ασχολειται με αλλες πλατφορμες ειναι αλλο θεμα. Oποτε δυσκολα θα εχουμε παραδειγμα συντομα.
    .

  12. #391
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Oκ πασο παιδια.

    Παντως να ξερετε οτι οτι λεω δεν το λεω με σκοπο να γινω απλα αντιδραστικος. Μεταφερω την αποψη μου, την οποια θεωρω οτι υποστηριζω με μια Α αξιοπρεπη επιχειρηματολογια. Αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι απολυτος, ουτε οτι θεωρω οτι η αποψη μου αυτη ειναι η σωστη και θα πρεπει να ειναι η αληθεια.

    Οτι γραφω ειναι ουσιαστικος και πραγματικος προβληματισμος μου. Ισως φταιει οτι πλεον εντυπωσιαζομαι ευκολα? Δεν ξερω. Βλεπω οτι τα παιχνιδια εχουν φτασει σε ενα απιστευτο οπτικα επιπεδο.

  13. #392
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Για ποιο λογο να χασουν το exclusive για πενταροδεκαρες; Περισσοτερα θα χασουν παρα θα κερδισουν.

    Οταν σκεφτονται pc κυκλοφορια απευθυνονται στην μεγαλη αγορα. Που σημαινει οτι αυτη θα εχει και σαπακια pc με HDD και μετριο προς κακο hardware. Εδω αρχιζει και τελειωνει η προσωπικη μου ανησυχια για αυτες τις αποφασεις.

    Οταν μιλαμε για ps4 games τo 2021+ ειναι οκ. Για τα PS5 games τυπου R&C κατα την αποψη μου οχι.
    Γιατί δεν είναι πενταροδεκάρες. To Horizon είχε ROI 250%+ (Return on Investment).

    Είναι σαν να δίνουν 1 εκ για να το φτιάξουν και να παίρνουν 250 πίσω.

    Επίσης Κίνα = PC αλλά δεν ξέρω τι ρόλο βαράει αυτό στην εξίσωση.

    Όσο για τον HDD στα PC, γι αυτό λέω ότι the future is long. Αυτό όσο περνάει ο καιρός αλλάζει. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα βγουν παιχνίδια που χρησιμοποιούν τον SSD σε HDD. Σε SSD πιο χαμηλής ταχύτητας ίσως (άντε να σου κάνει κάποιο εφέ στο rift για να καθυστερεί λίγο παραπάνω - δεν έχω παίξει το Ratchet, υποθετικά μιλάω). Κάπως έτσι το φαντάζομαι. Ο HDD πεθαίνει και είναι στο συμφέρον όλων (χρηστών, Sony, Microsoft) να πεθάνει πιο γρήγορα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  14. #393
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Γιατί δεν είναι πενταροδεκάρες. To Horizon είχε ROI 250%+ (Return on Investment).
    Το horizon βγηκε το 2020 στο pc και ειναι designed για hardware του 2012. Απευθυνεται σε μεγαλη αγορα πλεον(pc).
    Αν το R&C βγει το 2027-28 εκει, σιγουρα θα ειναι εξισου μεγαλη η αγορα που θα το υποστηριξει στο pc.

    Δες ξανα λιγο το ποστ μου (απανταω στο ενδεχομενο που ειπες οτι θα ανεβασουν απλα τις απαιτησεις του παιχνιδου και θα το δωσουν pc συντομα).
    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Για ποιο λογο να χασουν το exclusive για πενταροδεκαρες; Περισσοτερα θα χασουν παρα θα κερδισουν.

    Οταν σκεφτονται pc κυκλοφορια απευθυνονται στην μεγαλη αγορα. Που σημαινει οτι αυτη θα εχει και σαπακια pc με HDD και μετριο προς κακο hardware. Εδω αρχιζει και τελειωνει η προσωπικη μου ανησυχια για αυτες τις αποφασεις.

    Οταν μιλαμε για ps4 games τo 2021+ ειναι οκ. Για τα PS5 games τυπου R&C κατα την αποψη μου οχι.
    οποτε τι μπορουν να κανουν
    1)δεν το βγαζουν σε pc
    2)περιοριζουν το game τοσο ωστε να τρεχει σε ενα σεβαστο ποσοστο απο pc gamers ωστε το παιχνιδι να αγοραστει εκει.

    Ελπιζω να ισχυει το πρωτο.
    .

  15. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Brazhlias (15-09-2021)

  16. #394
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Αν παμε στο κακο σεναριο (ευχομαι να γινει ενα θαυμα και να μην το πανε εκει) σιγα σιγα θα φθαρει αυτο το ''τα σονυ γκειμς δειχνουν καταπληκτικα''
    ''τι ειδους μαγεια ειναι αυτη''
    ''μα πως το εκαναν αυτο''
    γιατι για μενα το secret sauce της κονσολας ειναι το exclusivity, η επιλογη να ειναι exclusives.
    .

  17. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (14-09-2021)

  18. #395
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Δημητρη

    https://twitter.com/_ArtIsAVerb/stat...ssd-importance

    https://twitter.com/_ArtIsAVerb/stat...ssd-importance

    Αυτο δεν ξερω αν το ειδαμε στο R&C η απλα ειδαμε τι μπορει να κανει η καρτα γραφικων. Αν βγει συντομα σε pc εγω προσωπικα (για μενα) θα εχω την απαντηση μου.

    Αν τελικα περιοριζουν το τι μπορουν να δωσουν σε ενα game για να ικανοποιησουν διαφορετικα pc audiences, ε αυτο ειναι ξενερα. Ας περιμενουμε να δουμε ομως.
    Και αυτό είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα χρήση του SSD! Όχι μόνο τα rifts.

    Το είχε αναφέρει και αυτό ο Cerny:
    Spoiler!

    https://www.anandtech.com/show/15848...ra-of-gaming/3

    Αυτούς τους περιορισμούς (ότι τα 8GB του PS4 λειτουργούν ως cache κατά ένα σεβαστό μέρος) τους βλέπω συνέχεια σε cross-gen design.

    Δεν μπορεί να είμαι ο μόνος που έχει κουραστεί να βλέπει π.χ. δέντρα-χαρτόνια.

    Το underwhelming GT7 screenshot που είδαμε είναι λες και βγήκε από το PS3 με χρήση μόνο RSX, ούτε καν Cell... σκέτη GeForce 7 δηλαδή.

    Ήμουν νιός και γέρασα (ακόμα να γίνει standard σε όλα τα video games και να ξεφορτωθούμε τα χαρτόνια):
    Spoiler!

    Για τους νεότερους που δεν τα πρόλαβαν: αυτό είναι demo 20+ ετών, όπως και η GeForce 2 σειρά.

    ΥΓ: Το μεγαλύτερο πρόβλημα για να βγει παιχνίδι με την τεχνολογία του Nanite μάλλον θα είναι τα κόστη παραγωγής για τέτοια τρελή λεπτομέρεια (κάποια στιγμή τα assets θα φτιάχνονται με machine learning) και ίσως και ο αποθηκευτικός χώρος (αν και εκεί μπορούν να βοηθήσουν οι νέοι αλγόριθμοι συμπίεσης). Όχι ο SSD, ούτε η GPU. Δεν θεωρώ ότι μας περιορίζει το next-gen hardware.

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Αν παμε στο κακο σεναριο (ευχομαι να γινει ενα θαυμα και να μην το πανε εκει) σιγα σιγα θα φθαρει αυτο το ''τα σονυ γκειμς δειχνουν καταπληκτικα''
    ''τι ειδους μαγεια ειναι αυτη''
    ''μα πως το εκαναν αυτο''
    γιατι για μενα το secret sauce της κονσολας ειναι το exclusivity, η επιλογη να ειναι exclusives.
    Η αλήθεια είναι ότι πολύ λίγοι 3rd party devs μπορούν να κοντράρουν τα 1st party exclusives σε optimization/προγραμματιστικές τεχνικές.

    Μερικά ελάχιστα παραδείγματα: Rockstar/RDR2 και κάποια id Tech 6/7 games (όπως το Doom Eternal). Από εκεί και πέρα το χάος!

    ΟΚ, το αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει κόσμος που συμβιβάζεται με την μετριότητα και μάλλον συνιστά πλειοψηφικό ρεύμα πλέον. Τι να πω. Θα φάμε Κινεζοποίηση/mobile-ο-ποίηση (race to the bottom) και θα πούμε κι ευχαριστώ στο τέλος.

  19. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    PDS (14-09-2021)

  20. #396
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ακομα και το RDR2 αν ηταν focused σε μια πλατφορμα πιστευω οτι θα ηταν ακομα καλυτερο.
    .

  21. #397
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Η όλη λίστα πάντως παρα είναι περίεργη...

  22. #398
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Κάπου πήρε το μάτι μου ότι δήλωσαν ότι η λίστα δεν είναι πραγματική μα υποθετική ..
    Μη ρίχνουν άδεια να πιάσουν γεμάτα ;

  23. #399
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Γιατί δεν είναι πενταροδεκάρες. To Horizon είχε ROI 250%+ (Return on Investment).

    Είναι σαν να δίνουν 1 εκ για να το φτιάξουν και να παίρνουν 250 πίσω.
    Τώρα το είδα αυτό.

    Είσαι σίγουρος ότι δεν ήθελες να πεις 2,5 εκατομμύρια με το 250% ROI;

    Εκτός αν με λανθάνουν τα μαθηματικά μου, αλλά μου φαίνεται παλαβό να ρίξεις μόνο ένα εκατομμύριο και να πάρεις πίσω 250.

  24. #400

    Default

    Ναι 2.5 φορές είναι το 250% roi.

    Sent from my GM1913 using Tapatalk

  25. The Following 2 Users Say Thank You to shadowfax7 For This Useful Post:

    Brazhlias (15-09-2021),psx3 (15-09-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •