Page 41 of 49 FirstFirst ... 31373839404142434445 ... LastLast
Results 801 to 820 of 973

Thread: Horizon Zero Dawn

  1. #801
    Cool Member mtifosi's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Athens
    Posts
    150
    PSN ID
    M_tifosi

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Το Witcher 3 δεν εχει πραγματα να βελτιωσει γιατι η CDPR εχει ανακοινωσει οτι δεν προκειται να βγαλει αλλο Witcher παιχνιδι(εκτος αν βγαλουν με αλλο χαρακτηρα).
    Ηθελα να τονισω πως ψεγαδια εχουν ολοι οι τιτλοι. Ποτε δεν ξερεις μπορει να βγει αλλο witcher οπως λες με αλλο χαρακτηρα...

  2. #802

    Default

    Καλα ουτως ή αλλως θα αργησουμε να δουμε Horizon 2,οπως και αν ισχυει θα αργησουμε ακομα περισσοτερο να δουμε νεο παιχνιδι Witcher(αν υπαρξει ποτε)λογω Cyberp.

  3. #803
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το παιχνιδι σιγουρα σηκωνει βελτιωησ αλλα βρηκα τον Πανο καπως αυστηρο στην κριτικη του. Οχι βεβαια οτι δεν εχει δικαιωμα ή οτι δεν ειναι σεβαστο, απλα πιο πολυ το λεω επειδη εχω προσεξει οτι συνηθως ταυτιζονται αρκετα οι αποψεις μας και μου εκαναν εντυπωση ορισμενα σχολια του.

    πχ:

    1) Βαρετα open world στοιχεια.

    Σιγουρα εχει gameplay oriented υλικο για καποιον που θελει να κανει πραγματα ακομα μεσα στο παιχνιδι και να νιωθει ενα progress.

    ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ

    Θεωρω οτι εκαναν παρα πολυ καλη δουλεια ωστε η "αγγαρεια" να σε αποζημειωσει αν σε ενδιαφερει βεβαια να ριξεις διαβασμα. Τα περισσοτερα collectibles ειναι αρρικτα συνδεδεμενα με το lore του παιχνιδιου. Μια απο τις καλυτερες ιστοριες μεσα στο Horizon Zero Dawn προερχεται απο τα Vantage Points storyline... ειναι μια πραγματικα εκπληκτικη ιστορια που προσωπικα με αγγιξε αρκετα. Βαζω εδω ενα βιντεο σχετικο για οποιον εδνιαφερεται:



    Εγω αυτο το πραγμα με τιποτα δεν το θεωρω οτι ειναι κατι βαρετο/κλασσικο/ανουσιο open world στοιχειο.

    Το ιδιο ισχυει και με τα banuk Figures που εκτος του οτι συνοδευονται απο platform κομματι, προσφερουν και αυτα μια πολυ ενδιαφερουσα ιστορια που εμβαθυνει στην κουλτουρα της φυλης αλλα και το Lore του παιχνιδιου

    Tα Tallnecks ηταν ισως τα πιο ενδιαφεροντα/εντυπωσιακα map towers που εχω συναντησει σε game και ηταν και λιγα 4-5 αν δεν κανω λαθος.

    Ναι τα camps ειναι κλασσικο Open world στοιχειο συμφωνω αλλα οπως ειπα δεν μπορεις να εχεις ενα open wolrd παιχνιδι χωρις να εχει πραγματα να ασχοληθεις και να καθαρισεις... θα ηταν απλα ενας κενος κοσμος, δεν κολλαει σε open world design αλλα σε linear design. To καλυτερο open world rpg (Witcher 3) ειχε 5απλασια ? απο το Horizon. Παρολαυτα ακομα και τα camps στο Horizon ειναι (αυτα που ειναι εξτρα, οχι στα main missions) συνδεδεμενα με εναν χαρακτηρα και ενα side quest το οποιο κλιμακωνεται μετα την ολοκληρωση τους. Δηλαδη ακομα και αυτα δεν ειναι ενα ξερο ερωτηματικο.

    Ενταξει τα λουλουδια, ναι ειναι απλα collectible για να παρεις rewards (αν και εχουν lore πισω τους και αναφερεται μαλιστα στην βασικη ιστορια, τι ακριβως ειναι)

    Γενικα θεωρω οτι αν το συγκρινω με αλλα open world games το Horizon εκανε παρα πολυ καλα στο θεμα του open world υλικου. Το θεωρω πολυ τιμιο.

    2) Πηγμενο, δεν σε αφηνει να το απολαυσεις.

    Δεν ξερω πως το εννοεις Πανο ακριβως, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολο να απολαυσεις τον κοσμο του. Παιζω στο very hard και σιγουρα μου την πεφτουν αλλα γενικα αν θελω να αποφυγω μπορω. Στο Ultra Hard οντως ειναι πιο στριμοκωλα τα πραγματα, αλλα και παλι με μερικα stealth modifications εισαι κομπλε. Μου εχει τυχει ομως σιγουρα να γινεται πανικος, αλλα ενταξει οχι σε βαθμο να μην απολαμβανω τον κοσμο του. Hell εχω πανω απο 1000 φωτο τραβηξει!

    3) Προβληματικο quest design.

    Παλι δεν καταλαβαινω πως το εννοεις. Το quest design ειναι καρμπον ιδιο με αυτο του Witcher. Και εκει επαιρνες το quest, εκανες αυτο το special vision investigate, ακολουθουσες τα ιχνη, εβρισκες κατι αλλο, παλι ιχνη, μιλαγες με καποιον, ιχνη, τερας, τσοπα, τελος.

    Το ιδιο πραγμα ειναι.

    4) Βαρετοι χαρακτηρες.

    Αυτο ειναι περι ορεξεως οποτε δεν μπορω παρα απλα να πω οτι ναι μεν ειναι τα cutscenes καπως "σφιχτα/ψυχρα" να το πω, αλλα ως χαρακτηρες πολλοι απο το Horizon μου αρεσαν πολυ. Ναι συμφωνω οτι καποιες σκηνες δεν ειναι τοσο "καλογυρισμενες". Αλλα πολλες ιστοριες και χαρακτηρες εμενα με ικανοποιησαν και θεωρω οτι απο πλευρας γραψιματος, ατακων κλπ εγινε παρα πολυ καλη δουλεια.


    Στο τελος τελος αυτο που εκτιμησα περισσοτερο στο Horizon ηταν οτι ειπε την πιο φρεσκια, πρωτοτυπη και ενδιαφερουσα sci fi ιστορια που εχω δει σε βιντεοπαιχνιδι (και οχι μονο) εδω και παρα... πααααρα πολυ καιρο. Θεωρω οτι η ιστορια του ειναι παρα πολυ τιμια και ολοκληρωμενη (πολλοι φοβομασταν οτι δεν θα μαθουμε ποτε τα βασικα πραγματα/απορριες) ειχε πολλα πραγματα να πει και αγγιξε αρκετα θεματα χωρις να προσπαθει σε κανενα σημειο να κανει κυρηγμα. Ειναι αρκετα ωριμο ως προς την γραφη του και την αντιμετωπιση του, και ειχε ενα πολυ βαθυ και πλουσιο lore.

    Αυτο δεν σημαινει οτι το παιχνιδι δεν εχει μειονεκτηματα, εχει και μαλιστα σηκωνει βελτιωση αρκετη, τα εχω αναφερει σε προηγουμενο ποστ μου νομιζω. Το παρον ποστ οπως ειπα στεκεται ως απλη αντιπαραβολη στην κριτικη ενος ανθρωπου που 9 στις 10 φορες ταυτιζονται οι αποψεις μας και ακομα και τωρα που εχουμε τις διαφορες μας την σεβομαι απολυτα!

  4. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Fulgore (09-01-2018),kostasb13 (12-01-2018),mtifosi (09-01-2018)

  5. #804

    Default

    Τα Vintage points επρεπε να ηταν στο main story ή εστω ολα μαζεμενα σαν side mission.
    Εκανα το λαθος και τα αφησα τελευταια μαζι με τα λουλουδια και πηγα με την νοοτροπια του απλου''collect them all'',και δεν περιμενα να ειναι τελικα τοσο ενδιαφεροντα και για αυτα που δειχνανε αλλα και η ολη ιδεα και υλοποιηση τους.

  6. #805

    Default

    Σχεδον εξαντλημενη παντως η complete edition απο ολα τα μαγαζια,δεν ξερω γιατι https://www.skroutz.gr/s/13498577/Ho...ition-PS4.html

  7. #806

    Default

    Αν εχει κανεις προσωπικη πειρα απο τα save folders - files του παιχνιδιου ας μου πει τι να κανω.
    Οριστε και τι ακριβως ειχα γραψει σε αλλο τοπικ για να καταλαβεται ποιο ειναι το προβλημα μου.

    Αν εχετε κουραγιο να διαβάσετε 2 σελιδες απο αυτο το ποστ και μετα.

  8. #807
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by fits79 View Post
    Αν εχει κανεις προσωπικη πειρα απο τα save folders - files του παιχνιδιου ας μου πει τι να κανω.
    Οριστε και τι ακριβως ειχα γραψει σε αλλο τοπικ για να καταλαβεται ποιο ειναι το προβλημα μου.

    Αν εχετε κουραγιο να διαβάσετε 2 σελιδες απο αυτο το ποστ και μετα.
    Νομίζω το κουράσαμε το θέμα, παίζει είπαμε τι άλλο να πούμε.

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  9. #808

    Default

    Ποτε το ειπαμε? Και αν παιζει τοτε γιατι οταν νοικιασα απο το βιντεο κλαμπ το δισκακι του βασικου παιχνιδιου μου δημιουργησε νεο φακελο με saves παρολο που ηδη ειχα save folder απο παλια.

    Γι' αυτο ειπα αν καποιος εχει προσωπικη πειρα με το θεμα και οχι απλα τη υποθετει ο καθενας.

  10. #809

    Default

    Νομιζω οτι ο τομεας που πασχει πραγματικα το παιχνιδι ειναι των items. Στα οπλα και στις πανοπλιες εχουν παει σε μια πιο tomb raider λογικη (εχω ΕΝΑ warbow και το αναβαθμιζω) παρα σε μια πιο ελευθερη RPG λογικη οπου υπαρχουν διαφορετικα οπλα. Θα προτιμουσα να μην ηταν τοσο στρατευμενα τα items

  11. #810
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by tutuyo View Post
    Νομιζω οτι ο τομεας που πασχει πραγματικα το παιχνιδι ειναι των items. Στα οπλα και στις πανοπλιες εχουν παει σε μια πιο tomb raider λογικη (εχω ΕΝΑ warbow και το αναβαθμιζω) παρα σε μια πιο ελευθερη RPG λογικη οπου υπαρχουν διαφορετικα οπλα. Θα προτιμουσα να μην ηταν τοσο στρατευμενα τα items
    Αυτο ισχυει παρα πολυ που λες. Το loot system του παιχνιδιου δεν μου αρεσει ουτε εμενα. Ειναι αρκετα απογοητευτικο να υπαρχουν μοναχα 2 διαφορετικα designs απο καθε οπλο. Οι πανοπλιες παντως ειναι υπεροχες.

  12. #811
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Το παιχνιδι σιγουρα σηκωνει βελτιωησ αλλα βρηκα τον Πανο καπως αυστηρο στην κριτικη του. Οχι βεβαια οτι δεν εχει δικαιωμα ή οτι δεν ειναι σεβαστο, απλα πιο πολυ το λεω επειδη εχω προσεξει οτι συνηθως ταυτιζονται αρκετα οι αποψεις μας και μου εκαναν εντυπωση ορισμενα σχολια του.
    Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και τον χρόνο που αφιέρωσες! Αυτός είναι ο τύπος των συζητήσεων που μου αρέσει να έχω στο forum!

    Η αλήθεια είναι ότι ναι είμαι αρκετά αυστηρός. Όχι μόνο με το παιχνίδι αυτό αλλά γενικά με όλα τα μέσα στα οποία ξοδευω τον χρόνο μου, δεν έχω πολύ και για αυτό δεν συμπαθω ιδιαίτερα πράγματα που είναι εκεί για να "φουσκώσουν" ένα παιχνίδι. Να το κάνουν μεγαλύτερο με επαναλαμβανόμενα στοιχεία. Με το horizon ίσως είμαι και λίγο παραπάνω αυστηρός γιατί ακούω πολλές διθυραμβικές κριτικές

    Επισης συνήθως δεν μου αρέσουν τα παιχνίδια ανοιχτού κόσμου τύπου Assasin's Creed. Εχω προσπαθήσει να παίξω αρκετά αλλά τελικά τα παρατάω, όπως δεν καταφερα να τελειώσω ποτέ και το Witcher 3 (θέλω όμως να του δώσω μια σοβαρή ευκαιρία) παρότι έχω φτάσει στο Skelige. Παρόλα αυτά τα προσωπικά GOTY μου τα τελευταια χρόνια ήταν open world ή είχαν έντονο τέτοιο στοιχείο (Zelda: BOTW, MGS V, Dragon Age: Inquisition).

    Γιατί μου άρεσαν; γιατί το zelda δεν μου κρατούσε το χέρι καθόλου, εξερευνούσα ότι ήθελα και ότι μου έκανε εντύπωση στον κόσμο του. Ξυπνούσε μέσα μου το στοιχείο του εξερευνητή αλλά ταυτόχρονα πάντα υπήρχε μια καλή ανταμοιβή στο τέλος. Παρόμοια και το DA:I είχε πολύ ωραίες περιοχές που ήταν φτιαγμένες στο χέρι και είχαν πολύ ενδιαφεροντα σημεία που είχαν σχέση με το lore του παιχνιδιού και παρότι και αυτό γέμιζε τον χάρτη με shards και άλλες βλακείες, αν τα αγνοούσες υπήρχαν σημεία απίστευτης ομορφιάς που μπορούσες να ανακαλύψεις. Εκτός αυτού είχε και μερικούς και πιο καλογραμμένους χαρακτήρες που έχω παίξει ποτέ. Χαρακτήρες με πολλές πλευρές που ανακαλύπτεις τις πτυχές τους κατά την πορεία του παιχνιδιού πχ.

    Ηταν τα παραπάνω τέλεια παιχνίδια; φυσικά και όχι. Καταλλήγω τελικά ότι ο καθένας μας έχει κάποια κουμπιά που αν τα πατήσει το παιχνίδι μας κάνουν να παραβλεπουμε τις ατέλειες του και να χαιρόμαστε στα θετικά του.

    Φυσικά δεχομαι ότι το Horizon από άποψη concept/ιστορίας του κόσμου/γραφικών/ήχου/τεχνικών θεμάτων κλπ το παιχνίδι είναι αψεγάδιαστο, παρόλα αυτά κάπου με έχασε. Κάπου το immersion μου στον κόσμο του έσπασε και άρχισα να νιώθω "οκ πάμε να κάνουμε ακόμα ένα quest" αντί για να νιώθω "πάμε να βοηθήσουμε αυτόν τον χαρακτήρα" ή "να ανακαλύψουμε τι είναι πίσω από αυτόν τον λόφο".

  13. The Following 2 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    DJTaurus (10-01-2018),Valkyre (10-01-2018)

  14. #812
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καταλαβαινω τι θες να πεις. Πολλες φορες ειναι και η περιοδος που παιζουμε καποια παιχνιδια που επηρεαζει.

    Απλα πες μου αν θες πως ακριβως θεωρεις οτι πχ το Horizon σου κραταει το χερι ενω ας πουμε το MGSV δεν στο κραταει? Το BOTW συμφωνω οτι ειναι πιο ελευθερο, αν και παραειναι αφηρημενο για τα γουστα μου στο θεμα της παρουσιασης της ιστοριας.

    Δεν ενιωσα δηλαδη οτι το Horizon μου κρατουσε το χερι, με καθοδηγουσε μεν οχι ομως να μου λεει οτι πρεπει να κανω κατι. Δεν ξερω εαν φταιει που παιζω τα περισσοτερα παιχνιδια χωρις HUD (ή με μινιμαλ HUD) και χωρις να εχω συμβολα στην οθονη μου να μου λενε που να παω και ποσο μακρια ειναι και χαρτες κλπ κλπ.

  15. #813

    Default

    Εχω και εγω περιεργεια για το MGS V αν και ειναι λιγο τι off topic η αναλυση στο παρον θεμα

  16. #814
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μα δεν θα κανουμε αναλυση του MGSV. Η βαση της συζητησης και της ερωτησης, παραμενει το Horizon. Το οτι χρησιμοποιουμε ως μεσο της συζητησης αυτης, ενα αλλο παιχνιδι για να συγκρινουμε και να καταλαβουμε, δεν ειναι οφτοπικ.

  17. #815
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Καταλαβαινω τι θες να πεις. Πολλες φορες ειναι και η περιοδος που παιζουμε καποια παιχνιδια που επηρεαζει.

    Απλα πες μου αν θες πως ακριβως θεωρεις οτι πχ το Horizon σου κραταει το χερι ενω ας πουμε το MGSV δεν στο κραταει? Το BOTW συμφωνω οτι ειναι πιο ελευθερο, αν και παραειναι αφηρημενο για τα γουστα μου στο θεμα της παρουσιασης της ιστοριας.

    Δεν ενιωσα δηλαδη οτι το Horizon μου κρατουσε το χερι, με καθοδηγουσε μεν οχι ομως να μου λεει οτι πρεπει να κανω κατι. Δεν ξερω εαν φταιει που παιζω τα περισσοτερα παιχνιδια χωρις HUD (ή με μινιμαλ HUD) και χωρις να εχω συμβολα στην οθονη μου να μου λενε που να παω και ποσο μακρια ειναι και χαρτες κλπ κλπ.
    Το MGS V κακώς το ανέφερα γιατί τελικά το έπαιξα ως μια σειρά από main missions με κάποια side missions στην πορεία. Έκανα drop με το ελικόπτερο, στο σημείο, έβγαζα την αποστολή έφευγα. ¶ντε αν υπήρχε και κάποιο side mission εκεί κοντά και είχα και όρεξη να παίξω παραπάνω να το έκανα.

    Συμφωνώ σε σχέση με το hud πάντως. Κάνει μεγάλη διαφορά στο immersion. Συνήθως το κλείνω και εγώ αλλά αφήνω τα waypoints της τρέχουσας αποστολής. Όταν πιάσω Witcher 3 ξανά θα το δοκιμάσω έτσι Val.

  18. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Valkyre (10-01-2018)

  19. #816

    Default

    Για οσους ειχαν το βασικο παιχνιδι σε δισκακι και θελουν να παρουν το complete edition και να συνεχισουν αυτο το save.

    Are save games from Horizon Zero Dawn compatible with Horizon Zero Dawn: Complete Edition?
    Save games from Horizon Zero Dawn are compatible with Horizon Zero Dawn: Complete Edition, but only if both games are from the same region. The exception is Latin America – save games from the Latin American edition of Horizon Zero Dawn are not guaranteed to be compatible with Horizon Zero Dawn: Complete Edition in every Latin American country.
    Below is a list of title IDs for the standard edition of Horizon Zero Dawn and the corresponding compatible title ID for Horizon Zero Dawn: Complete Edition, broken down by region. You can find the title ID on the disc or on the side of the packaging; it starts with ‘CUSA’ followed by five numbers.
    Europe:

    • Standard Edition: CUSA01021 > Complete Edition: CUSA10211
    • Standard Edition: CUSA07319 > Complete Edition: CUSA10212
    • Standard Edition: CUSA07320 > Complete Edition: CUSA10213

    Asia:

    • Standard Edition: CUSA05682 (manufacturing ID: PCAS-02043, PCKS-92029, PCAS-02050, PCKS-92033) > Complete Edition: CUSA10218 (manufacturing ID: PCAS-05046 / PCKS-10029)

    Japan:

    • Standard Edition: CUSA05661 (manufacturing ID: PCJS53022 or PCJS53019) > Complete Edition: CUSA10234 (manufacturing ID: PCJS66013)

    America:

    • Standard Edition: CUSA01967 > Complete Edition: CUSA10237
    • Standard Edition: CUSA07326 > Complete Edition: CUSA10237*

    (*Latin American title ID. May not work in every country.)
    Πηγη: https://www.guerrilla-games.com/play/horizon/faq

  20. The Following 4 Users Say Thank You to fits79 For This Useful Post:

    Axilleas_GR (12-01-2018),Leon_DiZ (12-01-2018),tonybsg (12-01-2018),WolfRathmA (12-03-2018)

  21. #817
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by fits79 View Post
    Για οσους ειχαν το βασικο παιχνιδι σε δισκακι και θελουν να παρουν το complete edition και να συνεχισουν αυτο το save.


    Πηγη: https://www.guerrilla-games.com/play/horizon/faq

    Είναι η πρώτη φορά που βλέπω να προσφέρεις κάτι στην κοινότητα (και στο σωστό thread) και μπράβο σου, γιατί με ενδιαφέρει και εμένα αυτό.


    Rep+ από εμένα και ελπίζω να συνεχίσεις έτσι.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  22. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    PDS (12-01-2018)

  23. #818

    Default

    Ε οχι και η πρωτη φορα. Με αδικείς.

    Μπορει να μην ποσταρω στα σωστα τοπικ αλλα δεν μπορεις να πεις οτι δεν προσφερω στη κοινότητα ειδικα μετα απο τα "πειραματα" που εκανα και διαπιστωσα κατι και τελικα διαψευσα αυτα που μου ειχαν πει σε sony hellas & cometron.

  24. The Following User Says Thank You to fits79 For This Useful Post:

    PDS (12-01-2018)

  25. #819

    Default

    Μακαρι να μπορουσαμε να ξεραμε αν η ψηφιακη εκδοση του complete edition θα αναγνωρισε τα save μας ή οχι.

  26. #820

    Default

    Σου απαντησα ηδη στο αλλο θεμα για το αν γινεται ή οχι και εσυ βλεπω συνεχιζεις να ρωτας τα ιδια.Αλλα εστω οτι δεν ειχες ρωτησει στο forum,ειναι τοσο δυσκολο να στειλεις ενα email να τους ρωτησεις τους ιδιους?


Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •