Page 7 of 8 FirstFirst ... 345678 LastLast
Results 121 to 140 of 149

Thread: The Official Home Video Thread [Blu-ray (4K | 3D) / DVD / Digital]

  1. #121
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Παναγιωτη popcorn audio converter.Σε λιγοτερο απο μιση ωρα εχεις απο DTS σε AC3 στις ταινιες περιπου 15 GB...Το γιατι δεν παιζουν DTS δεν ξερω να σου πω ισως γιατι κανεις δεν πολυ ασχολειται με τον Player της TV και αν θες να εχεις αξιοπρεπη player η λογικη λεει να εχεις ξεχωριστα ενα κουτακι.Ομως ειναι πολυ κριμα οντως για καποιον (οπως εμενα,εσενα κλπ) να πρεπει να κανουμε μετατροπες.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  2. #122
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by MajereMP44 View Post
    Παναγιωτη popcorn audio converter.Σε λιγοτερο απο μιση ωρα εχεις απο DTS σε AC3 στις ταινιες περιπου 15 GB...Το γιατι δεν παιζουν DTS δεν ξερω να σου πω ισως γιατι κανεις δεν πολυ ασχολειται με τον Player της TV και αν θες να εχεις αξιοπρεπη player η λογικη λεει να εχεις ξεχωριστα ενα κουτακι.Ομως ειναι πολυ κριμα οντως για καποιον (οπως εμενα,εσενα κλπ) να πρεπει να κανουμε μετατροπες.
    Το κοιταζα και εγω τις προαλλες που ποσταρες, νμζ οτι ειχα απαντησει. Και εγω αυτο που λεει ο Majere θα προτεινα, οι περισσοτεροι που εχουν το ιδιο προβλημα με εσενα αυτο χρησιμοποιουν. Ο,τι και να κανεις παντως προσεχε να μην επανακωδικοποιησεις το video και φας παραπανω χρονο τσαμπα.

    Δεν ηξερα οτι εχουν τετοιους περιορισμους οι LG. Τραγικο να μην παιζουν DTS, της Samsung τουλαχιστον που ξερω παιζουν κανονικα. Αν την χρησιμοποιεις πολυ γι αυτο ισως θα επρεπε να κοιταξεις για κανενα xstreamer.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. #123
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Το θεμα ειναι οτι οι λιιιιιγο παλιοτερες LG (αρχες και μεσα του 12 ) δεν ειχαν υποστηριξη DTS.Αμεσως μετα στο δευτερο μισο του 12 ειχαν κανονικα υποστηριξη και DTS.Δυστυχως ξαναλεω.Βεβαια η δικη μου η καθαρα υποκειμενικη γνωμη ειναι οτι τα 50-100 παραπανω που κανει μια τηλεοραση που παιζει DTS δεν αξιζει...στην τελικη παιρνεις ενα media player με αυτα τα λεφτα και καθαρισες για παντα ακομη και αν αλλαξεις τηλεοραση.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  4. #124
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    thanx guys για τις απαντησεις...Ναι αυτον σε αυτον τον converter εχω καταληξει...
    τωρα σκοπευω να δω το dredd σε 3D...θα σας πω εντυπωσεις...
    Spoiler!

  5. #125
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    το 3D του Man of steel αξιζει guys η να το δω σε απλη εκδοση?επισης για να ενσωματωσουμε υποτιτλους γινεται με το 3dsubtitler(δεν το εχω δοκιμασει καπου το διαβασα)?
    Spoiler!

  6. #126
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    το 3D του Man of steel αξιζει guys η να το δω σε απλη εκδοση?επισης για να ενσωματωσουμε υποτιτλους γινεται με το 3dsubtitler(δεν το εχω δοκιμασει καπου το διαβασα)?
    Δεν το εχω δει αλλα να ξερεις οτι ειναι 3D εκ μετατροπης τα οποια συνηθως δεν ειναι πολυ καλα. Αν το εχει δει καποιος αλλος...
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    chronohill (16-10-2013)

  8. #127
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Eχει βγαλει κανεις ακρη με την ασφαλεια cinavia που εχει βαλει η sony στα blu ray players?εχω ενα samsung home theater...
    μου κοβει τον ηχο στο 20λεπτο και αποτι βλεπω στο νετ δεν ξεπερνιεται...Διαβασα οτι και στο ps3 το βγαζει...
    Spoiler!

  9. #128
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εχω πολλα χρονια να πεσω πανω σε αυτο το προβλημα, βασικα απο τοτε που αρχισα να χρησιμοποιω το plex. Οποτε τα ενδεχομενα ειναι τα εξης, ειτε το εσπασαν τελικα και το αφαιρουν απο τις κοπιες, ειτε το plex δεν του δινει σημασια, οποτε και δεν κοβει τον ηχο (ετσι ηταν πριν χρονια), ειτε για καποιο λογο οι εταιριες δεν το βαζουν.

  10. #129
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    thanx για τν απαντηση slay.εγραψα χθες απτο κιν αλλα δεν βγηκε η απαντηση...
    το κατεβασα και γω στο theater το plex.καταρχας εχεις κανει συνδρομη?
    Η λειτουργια του ειναι οτι κανει stream απτο pc πχ στο theater?και δεν χρειαζεσαι στικακια και σκληρους?
    Spoiler!

  11. #130
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Καλημέρα σε όλους.

    Ερώτηση για να μην ανοίγω thread.

    Βλέπω ότι δεν υπάρχει καθόλου ποικιλία σε 4K+HDR movies για αγορά. Ψάχνω να βρω από Ελλάδα 4K BluRay με υπότιτλους και HDR, αλλά δεν έρχονται ούτε καν τα καινούρια. Αυτά που έψαχνα τελευταία είναι το Last Jedi και το The Greatest Showman αλλά δεν υπάρχουν και δε θα έρθουν Ελλάδα. Οπότε σκέφτηκα να κάνω κάτι που έκανα πολύ παλιά. Να φτιάξω δικά μου BluRay και να προσθέτω εγώ τους υπότιτλους σε αυτά. Ναι θα τα κατεβάζω, από την στιγμή που δεν έχω άλλη επιλογή.

    Θέλω να αγοράσω κάποιο εξωτερικό BD-R το οποίο να κάνει τη δουλειά. Υπάρχει κάποιος περιορισμός να θέλει ας πούμε USB3; Γιατί ο υπολογιστής μου είναι με USB2. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν γράφει κανείς και αν το έχει ξανακάνει να μου δώσει καμία οδηγία.

    Ευχαριστώ!
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  12. #131
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Καλημέρα σε όλους.

    Ερώτηση για να μην ανοίγω thread.

    Βλέπω ότι δεν υπάρχει καθόλου ποικιλία σε 4K+HDR movies για αγορά. Ψάχνω να βρω από Ελλάδα 4K BluRay με υπότιτλους και HDR, αλλά δεν έρχονται ούτε καν τα καινούρια. Αυτά που έψαχνα τελευταία είναι το Last Jedi και το The Greatest Showman αλλά δεν υπάρχουν και δε θα έρθουν Ελλάδα. Οπότε σκέφτηκα να κάνω κάτι που έκανα πολύ παλιά. Να φτιάξω δικά μου BluRay και να προσθέτω εγώ τους υπότιτλους σε αυτά. Ναι θα τα κατεβάζω, από την στιγμή που δεν έχω άλλη επιλογή.

    Θέλω να αγοράσω κάποιο εξωτερικό BD-R το οποίο να κάνει τη δουλειά. Υπάρχει κάποιος περιορισμός να θέλει ας πούμε USB3; Γιατί ο υπολογιστής μου είναι με USB2. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν γράφει κανείς και αν το έχει ξανακάνει να μου δώσει καμία οδηγία.

    Ευχαριστώ!

    Αποστόλη αν θες ξεκίνα από εδώ μήπως σε ενδιαφέρει τίποτα. Κάποια είναι ελληνικά (οπότε τα βρίσκεις και αλλού) και κάποια (τα τσιμπημένα στην τιμή) είναι εισαγωγής. Αυτά που είναι εισαγωγής πολύ πιθανό να μπορούν να βρεθούν και από την "πηγή" (πχ Τσεχία). Πάντα αναφέρομαι σε αυτά με ελληνικούς υπότιτλους.


  13. #132
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by tonybsg View Post
    Αποστόλη αν θες ξεκίνα από εδώ μήπως σε ενδιαφέρει τίποτα. Κάποια είναι ελληνικά (οπότε τα βρίσκεις και αλλού) και κάποια (τα τσιμπημένα στην τιμή) είναι εισαγωγής. Αυτά που είναι εισαγωγής πολύ πιθανό να μπορούν να βρεθούν και από την "πηγή" (πχ Τσεχία). Πάντα αναφέρομαι σε αυτά με ελληνικούς υπότιτλους.
    Από εκεί αγοράζω. Πολύ καλό κατάστημα και πάρα πολύ φθηνά μεταφορικά. Αλλά του έστειλα στο facebook και μου είπε πως δε θα το φέρει. Κανένα από τα δυο που ανέφερα
    Last edited by WolfRathmA; 07-05-2018 at 12:25.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  14. #133
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Από εκεί αγοράζω. Πολύ καλό κατάστημα και πάρα πολύ φθηνά μεταφορικά. Αλλά του έστειλα στο facebook και μου είπε πως δε θα το φέρει. Κανένα από τα δυο που ανέφερα
    Αν δε σε νοιάζει να έχουν ελληνικά απλά ξέχνα την ελληνική αγορά, δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείσαι.

    Μιλάμε για εντελώς κατεστραμμένη αγορά όταν βλέπεις να μην την υποστηρίζει η Disney.

    http://www.bluraycrawler.co.uk/compa...17/mfno1146279
    http://www.bluraycrawler.co.uk/compa...17/mfno1146337
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  15. #134
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Δεν θα τα φερει επειδη δεν υπαρχουν διαθεσιμα τα 4Κ με ελληνικους υποτιτλους ή για αλλον λογο?

  16. #135
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Τώρα που ψάχνω από εδώ και από εκεί για άλλες λύσεις (πέρα από την πειρατική δηλαδή), βρίσκω πως Apple TV και Google Movies υποστηρίζουν 4K περιεχόμενο με HDR για αγορά ταινιών σε ψηφιακή μορφή. Στο iTunes store βρήκα το The Greatest Showman για παράδειγμα, με 4K HDR Support και υποστηρίζει και Dolby Vision που με ενδιαφέρει. Για το Google Movies πρέπει να πάω σπίτι να το ψάξω απευθείας από την τηλεόραση να δω τι περιεχόμενο υπάρχει.


    Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι ότι ακόμα δεν έχει ATMOS support, αλλά "λένε" ότι θα υποστηρίξει σύντομα.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  17. #136
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Τώρα που ψάχνω από εδώ και από εκεί για άλλες λύσεις (πέρα από την πειρατική δηλαδή), βρίσκω πως Apple TV και Google Movies υποστηρίζουν 4K περιεχόμενο με HDR για αγορά ταινιών σε ψηφιακή μορφή. Στο iTunes store βρήκα το The Greatest Showman για παράδειγμα, με 4K HDR Support και υποστηρίζει και Dolby Vision που με ενδιαφέρει. Για το Google Movies πρέπει να πάω σπίτι να το ψάξω απευθείας από την τηλεόραση να δω τι περιεχόμενο υπάρχει.


    Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι ότι ακόμα δεν έχει ATMOS support, αλλά "λένε" ότι θα υποστηρίξει σύντομα.
    Τα ίδια έχουν πάνω κάτω αλλά η Apple είναι πιο μεγάλος "παίκτης" στην αγορά των ψηφιακών. Δεν θα στο πρότεινα με την καμία βέβαια σε σύγκριση με 4K δίσκο. Ειδικά αν αγοράζεις από Αμερική μπορείς να έχεις και το δισκάκι και την ψηφιακή κόπια.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  18. #137
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Το θέμα είναι να έχω και υπότιτλους όμως. Το δισκάκι όντως δεν το συγκρίνω με τίποτε άλλο και εγώ. Στις λεπτομέρειες πάντως που ψάχνω παράδειγμα στο amazon.uk που το βρίσκω, δεν αναφέρει αν έχει ελληνικά μέσα.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  19. #138
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Το θέμα είναι να έχω και υπότιτλους όμως. Το δισκάκι όντως δεν το συγκρίνω με τίποτε άλλο και εγώ. Στις λεπτομέρειες πάντως που ψάχνω παράδειγμα στο amazon.uk που το βρίσκω, δεν αναφέρει αν έχει ελληνικά μέσα.
    Κατάλαβα.

    Από την εμπειρία μου, αν δεν έχουν κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά, δεν θα έχουν υπότιτλους, δεν ξέρω αν ο Αντώνης ξέρει κάτι παραπάνω.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. #139
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Κατάλαβα.

    Από την εμπειρία μου, αν δεν έχουν κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά, δεν θα έχουν υπότιτλους, δεν ξέρω αν ο Αντώνης ξέρει κάτι παραπάνω.
    Α υπήρχε και thread?! Τέλεια δεν το είχα δει
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  21. #140
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Το θέμα είναι να έχω και υπότιτλους όμως. Το δισκάκι όντως δεν το συγκρίνω με τίποτε άλλο και εγώ. Στις λεπτομέρειες πάντως που ψάχνω παράδειγμα στο amazon.uk που το βρίσκω, δεν αναφέρει αν έχει ελληνικά μέσα.

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Κατάλαβα.
    Από την εμπειρία μου, αν δεν έχουν κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά, δεν θα έχουν υπότιτλους, δεν ξέρω αν ο Αντώνης ξέρει κάτι παραπάνω.
    Δεν το έχω ψάξει καθόλου για τα 4K δισκάκια να είμαι ειλικρινής... ίσως πάντως σε Τσεχία (filmarena.cz) ή Ιταλία να υπάρχει κάτι.



    Tα descriptions των e-shops (πχ των amazon) δεν αναφέρουν πάντα πλήρως audio/subs. Εγώ αν θέλω να επιβεβαιώσω υπότιτλους ρωτάω στο hidefninja (και στο blu-ray.com λογικά θα βρει κάποιος την πληροφορία).

    Ψιλοάσχετο, αλλά πρόσφατη αγορά ήταν από amazon.it το Justice League σε digibook και το Last Jedi σε steelbook με ελληνικούς υπότιτλους (αλλά όχι 4K).


Page 7 of 8 FirstFirst ... 345678 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •