Page 12 of 18 FirstFirst ... 28910111213141516 ... LastLast
Results 221 to 240 of 348

Thread: Sekiro - Shadows Die Twice

  1. #221
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Έπαιξα χθες για αρχή. Οκ πρέπει να μπω στο κλίμα γιατί στις πρώτες 1-2 ωρες έφαγα πολύ ξύλο, καμία 10αρια deaths τουλάχιστον.
    Το κόκκινο σήμα που εμφανίζεται πάνω από τον εχθρό πως ακριβώς δουλευει; Αυτός ο General μου άλλαξε τα φώτα....

  2. #222

    Default

    Προειδοποιηση για συγκεκριμενο χτυπημα που ειναι unblockable(κοινως να μην κανεις αμυνα).

  3. #223

    Default

    Τελος και απο μενα το παιχνιδι στον 1 απο τους τερματισμους του(τωρα δοκιμαζω και τους υπολοιπους).Ειναι ισως το πιο αμφιλεγομενο παιχνιδι για μενα της εν λογω εταιρειας και η πρωτη φορα που εχω καπως mixed feelings για κατι.Αρκετα βεβαια τα ειχα γραψει και πιο πισω βεβαια.

    Θα προσπαθησω να αναφερω οσα περισσοτερα μου ερχονται στο μυαλο.Για να μην γεμισω ολη την σελιδα και για να μην υπαρξει και κινδυνος για spoilers θα τα βαλω ολα σε spoilers.

    Τι μαρεσε

    Spoiler!


    Τι δεν μαρεσε

    Spoiler!


    Τι με αφησε αδιαφορο

    Spoiler!


    Γενικα περασα καλα με το παιχνιδι στο μεγαλυτερο κομματι του παρολο που εχει αρκετα σημεια που ειναι κυριολεκτικα σπασιμο νευρων(με την κακη εννοια προφανως)στην περιπτωση μου.

    Γιαυτο το λογο και δεν το προτεινω σε ολους το παιχνιδι μιας και ειναι ξεχωριστη περιπτωση παιχνιδιου που δεν απευθυνεται σε ολους,παρα μονο σε αυτους που ξερουν 100% τι παιχνιδι παιρνουν,μην πανε στα τυφλα απλα με βαση τις βαθμολογιεςή 2 με 3 θετικα σχολια απο ας το πουμε βετερανους τετοιων παιχνιδιων.

    Αν ηταν να του βαλω βαθμολογια στο συνολο του παιχνιδιου+θεματολογια+νεο IP θα του εβαζα ενα 8/10.
    Last edited by Fulgore; 29-03-2019 at 17:03.

  4. The Following 7 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Godweeder (31-03-2019),ilias78 (29-03-2019),Kane (01-04-2019),kostasb13 (29-03-2019),ntsmrtz (01-04-2019),PDS (29-03-2019),Snk (29-03-2019)

  5. #224
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Γυρω στις 28-30ωρες αν δεν κανω λαθος.Το λεω αυτο γιατι το παιχνιδι δεν εχει in game timer για το save και κανω estimate στο περιπου απο τον χρονο που αναγραφει στο steam. Επισης παιζει ρολο ποσους ψοφους και ποσο θα κολλησεις σε καποια boss ή τι explore θα κανεις κλασσικα.

    Σαν διαρκεια γενικα θυμιζει παρα πολυ αυτη του Bloodborne.
    Εγω ειχα διαβασει για 50 ωρες περιπου.Μηπως δεν τα εκανες όλα?

  6. #225

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Εγω ειχα διαβασει για 50 ωρες περιπου.Μηπως δεν τα εκανες όλα?
    Οχι ολα τα εκανα απο πλευρας κεντρικου story.Τοσο περιπου θελει για πλατινα επειδη πρεπει να παιξεις υποχρεωτικα και new game+
    http://www.powerpyx.com/sekiro-shado...guide-roadmap/

    • Approximate amount of time to platinum: 40-50 hours

  7. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    spartan (30-03-2019)

  8. #226
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Οχι ολα τα εκανα απο πλευρας κεντρικου story.Τοσο περιπου θελει για πλατινα επειδη πρεπει να παιξεις υποχρεωτικα και new game+
    http://www.powerpyx.com/sekiro-shado...guide-roadmap/

    • Approximate amount of time to platinum: 40-50 hours
    Αχα.Ενταξει τοτε.ΟΠωτε αν θελεις να το πλατιναρης θα πρεπει να το καψεις το παιχνιδι.

  9. #227
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Παιδιά, το game είναι τόσο stealth oriented όσο μου φαίνεται?
    Είμαι ακόμα στην αρχή, μετά από ένα άχρηστο ψευτοστρατηγό, και πάνω από τους μισούς -τι λέω- σχεδόν όλους, ακόμα και στο μινιστρατηγό και κάτι χοντρογυμνοντούκια παρακάτω, τους πήρα death from above!

  10. #228

    Default

    Και ναι και οχι.
    Ναι γιατι και αργοτερα θα μπορεις να κανεις μπολικα finisher απο πισω,οχι γιατι δεν θα μπορεις να το κανεις σε ολους.

  11. #229
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Το παιχνίδι είναι εκνευριστικά δύσκολο. Είχα πολύ καιρό να πετάξω το χειριστήριο από τα νεύρα μου.

  12. #230

    Default

    Σε ποιο σημειο ακριβως?

  13. #231
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Τα mini boss ειναι σπαστικα...

  14. #232
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Αυτό το πράγμα με τα bosses, mini και κανονικά που φτύνεις αίμα εσύ για να τους αντιμετωπίσεις και αυτοί με ενα χτύπημα θα σου φάνε τη μισή και πάνω υγεία δεν ειναι καλό....Εκεί που λες ότι έχω βρει τον τρόπο, ελέγχω την κατάσταση, ένα λάθος και βγαίνει το death χωρίς να το καταλάβεις. Οκ το ξέραμε ότι θα είναι παλούκι, παιχνίδι της FS είναι αλλά να υπάρχει και μια ισορροπία.
    Επίσης πολλές φορές χάνεται το lock on, ας το φτιάξουν τουλάχιστον αυτό.

  15. #233
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Προτιμούσα πιο πολύ το ¨you died¨ από το ¨death¨...
    Εμένα σε δύο κόσμους που έχω πάει δεν χάνει το auto lock και το θέμα με τα frames δεν είναι καν πταίσμα... δεν ξέρω τι γίνεται στην συνέχεια πάντως.
    Εως τώρα stealth μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο και μάχες μόνο με bossakia.
    Α... πολύ ωραία ατμόσφαιρα, θέλω να ανοίγω την κονσόλα για να το προχωρήσω. Αυτό είναι καλό..!

  16. #234
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Το παιχνίδι είναι εκνευριστικά δύσκολο. Είχα πολύ καιρό να πετάξω το χειριστήριο από τα νεύρα μου.
    βλεπω να σπαω τα παντα εδω μεσα.....

    Spoiler!

  17. #235
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Δεν ειναι και τοσο δυσκολο... πιο πολλες φορες εχω πεθανει απο πτωσεις στο κενο.
    Οκ, σε καποια σημεία χανεις με εκνευριστικο τρόπο αλλα γενικα... πιο εύκολο απο bb ήds.
    Τουλαχιστον εως εκει που το εχω παει.
    Για να το εκφρασω αλλιως, δεν εχω φτασει σε σημειο να πεταξω την κονσολα σπο το μπαλκονι.
    Εντιτ θα το πω γιατι θα σκασω... το deflect σε μενα ειναι μεγιστη κοτσανα δυστυχως... 1 στις 2 θα πιασει μη πω στις 3 και πιστεψτε με εχω αριστο timing και πολυ πρακτις με τον φιλο εκπαιδευτη
    Last edited by ntsmrtz; 31-03-2019 at 20:03.

  18. #236
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Κι εγω ετσι ήμουν στην αρχή, αφού σκεφτόμουν να το δώσω ενώ ακόμα δεν είχα περάσει το 2o main boss και είχα φάει μόνο 2-3 από τα mini bosses
    Ωσπου έπιασα το νόημα ότι στα deflects δεν χρειάζεται να περιμένεις να δεις την κίνηση του εχθρού, απλά σπαμαρεις L1, έκοψα να χρησιμοποιώ τόσο πολύ τον κύκλο και έβαλα στο gameplay μου στις αποφυγές το jump

    Απο κει και μετά το παιχνίδι έγινε πολύ βατό. Bosses μικρα και μεγαλα που με δυσκόλευαν απίστευτα άρχισαν να βγαίνουν χωρίς ζόρισμα κάποια και με την πρώτη προσπάθεια, κάτι που πριν δεν το φανταζόμουν καν

    Ακομα βεβαια δεν το εχω τελειωσει και δεν ξερω μετα τι ζορι θα εχουν τα υπολοιπα bosses, αλλα ειμαι στο σημειο που διαλέγεις την πορεία σου για τα endings

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    hakoo (01-04-2019),nikosgnr (18-05-2019)

  20. #237
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Εκει εχω καταληξει και εγω, και για μενα αποτελει μεγαλο μειον για το παιχνιδι αφου πιστευα οτι το deflect θα ηταν το δυνατο μου σημειο και τελικα μετστρεπεται σε μειονεκτημα μου. Είδωμεν..

  21. #238
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Quote Originally Posted by Snk View Post
    Κι εγω ετσι ήμουν στην αρχή, αφού σκεφτόμουν να το δώσω ενώ ακόμα δεν είχα περάσει το 2o main boss και είχα φάει μόνο 2-3 από τα mini bosses
    Ωσπου έπιασα το νόημα ότι στα deflects δεν χρειάζεται να περιμένεις να δεις την κίνηση του εχθρού, απλά σπαμαρεις L1, έκοψα να χρησιμοποιώ τόσο πολύ τον κύκλο και έβαλα στο gameplay μου στις αποφυγές το jump

    Απο κει και μετά το παιχνίδι έγινε πολύ βατό. Bosses μικρα και μεγαλα που με δυσκόλευαν απίστευτα άρχισαν να βγαίνουν χωρίς ζόρισμα κάποια και με την πρώτη προσπάθεια, κάτι που πριν δεν το φανταζόμουν καν

    Ακομα βεβαια δεν το εχω τελειωσει και δεν ξερω μετα τι ζορι θα εχουν τα υπολοιπα bosses, αλλα ειμαι στο σημειο που διαλέγεις την πορεία σου για τα endings
    Παντως στα tutorial σου λεει πωσ το να σπαμαρεις την αμυνα το κανει πιο δυσκολο.
    Κατα ποσο ισχυει δεν ξερω!

  22. #239

    Default

    Το ειχα αναφερει στα αρνητικα στην πιο πισω γνωμη μου που εγραψα οτι δυστηχως η δυσκολια του παιχνιδιου για το πρωτο 1/3 με 1/4 του παιχνιδιου ειναι παρα πολυ μεγαλη μιας και εισαι τερμα under leveled σαν χαρακτηρας σε σχεση με τους αντιπαλους. Γιαυτο και πρεπει στα απλα mobs να την βγαζεις κυριως με stealth finishers γιατι το παιχνιδι δεν ειναι RPG οπως τα Soulsborne παιχνιδια για να κοβεις κομματια με auto hits σε καποιο σημειο αναλογα με τα Stats που εχεις ή τα weapons που θα εχεις κανει upgrade.

    Ενα αλλο κακο που αναφερθηκε και πιο πριν ειναι οτι υπαρχουν αρκετα σημεια που για αλλη μια φορα η καμερα λειτουργει αρνητικα στο παιχνιδι κυριως σε κλειστους χωρους αλλα και το lock on target που ξαφνικα να χανεται.

    Πιο ευκολο απο τα Soulsborne παιχνιδια παντως δεν θεωρειται ουτε για αστειο. Στα Dark Souls αν επαιζες με ασπιδα και σπαθι το παιχνιδι πανω κατω το εβγαζες με ανεσα και ας ψοφαγες ή αν τα bonfires ηταν λιγοτερα. Στο Sekiro αν στην πεσουν 2 mobs λιγο δυνατοτερα απο τα πρωτα(τυπου Ninja ή 2 γιγαντες με ροπαλα πχ),απλα τρεχεις να χασεις aggro. Ασε που σχεδον ολοι οι εχθροι κανουν block/deflect τις επιθεσεις σου σε αντιθεση παλι με τα Soulsborne παιχνιδια που τα hits περναγαν κανονικα.

    Και τελος για τα περι δυσκολιας μην βιαστειτε ορισμενοι να βγαλετε ευκολα συμπερασματα. Εχει πιο μετα στο παιχνιδι(οπως σε ολα τα παιχνιδια της σειρας)καποιους εχθρους που θα σας φερουν στα ορια σας,αν τα βρισκετε σκουρα στην αρχη τοσο πολυ.

    To Sekiro γενικα πιστευω οτι ειναι ελαφρως overrated μιας και οι περισσοτεροι φαινεται να ενθουσιαζονται κυριως με την ολη θεματολογια του/νεο IP οπως και τον υψηλο βαθμο δυσκολιας του παρα προφανως με κατι αλλο.
    Last edited by Fulgore; 01-04-2019 at 00:47.

  23. #240
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    ^
    Δεν έχω διαβάσει τα spoilers, διάβασα ότι το έχεις τελειώσει οπότε προφανώς έχεις καλύτερη άποψη από εμένα.
    Όμως, ελπίζω να είναι όπως τα περιγράφεις περί under leveled και να περιοριστεί έστω στο πρώτο τρίτο του game γιατί αλλιώς υπάρχει για μένα φάουλ στο concept. Όντως δεν είναι όπως τα προηγούμενα της from αλλά αυτό μόνο καλό δεν είναι (ελπίζω για την αρχή) και εξηγούμαι.
    Το παιχνίδι έως εκεί που το έχω πάει δεν μου έχει δώσει ακόμη ένδειξη ότι το σύστημα μάχης του είναι αξιοκρατικό. Τo deflect και άλλα αμυντικά skills δουλεύουν με random αλγόριθμο και είναι εκνευριστικό. Σε βαθμό που δεν με πολυνοιάζει όταν χάνω στα bosses, με πιάνει νευρικό γέλιο και χάνω λίγο από την πίστη μου στο team του παιχνιδιού. Καθώς στα προηγούμενα παιχνίδια ήδη από την αρχή, όταν έχανα ήξερα ότι είχα κάνει βλακεία, βιαζόμουν, είχα υπερεκτιμήσει τις δυνάμεις μου, το έπαιζα "πονηρός" μπας και τους κοροϊδέψω και άλλα κουλά.. Εδώ -δυστυχώς- δεν συμβαίνει και ελπίζω να αλλάξει κάτι στην συνέχεια γιατί κατά τα άλλα το παιχνίδι μου αρέσει.
    Αν συνεχίσουμε έτσι με βλέπω να βγάζω όλο το game σαν το πουλάκι που πάει από κανάρα σε κανάρα και σε σχεδόν stealth speedrun μέχρι να βρίσκω bosses


Page 12 of 18 FirstFirst ... 28910111213141516 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •