Page 39 of 44 FirstFirst ... 29353637383940414243 ... LastLast
Results 761 to 780 of 866

Thread: The PC vs. Console Debate

  1. #761
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Νομιζω οτι μαζι με τα ξερα καιτε και τα χλωρα. Τα παιχνιδια δεν εχουν εκφυλιστει στον βαθμο που περιγραφετε. Καποιες κατηγοριες παιχνιδιων εχουν κουρασει και τις milk-αρουν μεχρι αηδιας οντως αλλα hardcore παιχνιδια υπαρχουν, αυθεντικες ιδεες υπαρχουν και γενικα δεν ειναι ετσι μαυρα και αραχνα τα πραγματα οπως τα περιγραφετε. Μοιαζει σαν να ειστε ενα βημα πριν παρατησετε το gaming.

  2. #762
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ θεωρώ ότι πλέον έχουμε παιχνίδια για όλα τα γούστα. Παίζω 25 χρόνια games και η γενιά που ευχαριστήθηκα τα περισσότερα ήταν η προηγούμενη. Τα γραφικά εφτασαν σε πολύ ρεαλιστικό επίπεδο, είδαμε παιχνίδια αντάξια (για να μην πω ανώτερα) μεγάλων κινηματογραφικών παραγωγών και γενικά υπήρχε ποικιλία. Από άμυαλα fps μέχρι σοβαρά και στιβαρά παιχνίδια που απαιτούσαν και διάφορα skills από τον gamer.
    Spoiler!

  3. The Following 3 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    NoobShyBot (12-12-2014),panos74gr (13-12-2014),spyros arianara (12-12-2014)

  4. #763

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Νομιζω οτι μαζι με τα ξερα καιτε και τα χλωρα. Τα παιχνιδια δεν εχουν εκφυλιστει στον βαθμο που περιγραφετε. Καποιες κατηγοριες παιχνιδιων εχουν κουρασει και τις milk-αρουν μεχρι αηδιας οντως αλλα hardcore παιχνιδια υπαρχουν, αυθεντικες ιδεες υπαρχουν και γενικα δεν ειναι ετσι μαυρα και αραχνα τα πραγματα οπως τα περιγραφετε. Μοιαζει σαν να ειστε ενα βημα πριν παρατησετε το gaming.
    Μιλαω συγκεκριμενα για μουλτι , και δεν θα ειχα κανενα προβλημα με αυτα που υπαρχουν τωρα αν δεν ειχα παιξει μερικα που ειχαν φτιαχτει για να ειναι οντως competitive , μετα αλλαξαν ροτα οι εταιριες , μετα την επιτυχια που ειχε το cod το οποιο βεβαια θεωρω εμετο.Και ναι σκεφτομαι σοβαρα να το κοψω το μουλτι ,αναγκαστικα συγκρινω και μου γυριζει ο εγκεφαλος.
    Αν δεις π.χ το shadow fall σαν ενα μονο του παιχνιδι λες ειναι καλο το καλυτερο μουλτι στο ps4 , αλλα αναγκαστικα το συγκρινεις με τους προκατοχους του , killzone 2-3, και ειναι υποδεεστερο και των δυο ιδιαιτερος του 2. Τα ιδια και στο bf...
    Last edited by spyros arianara; 12-12-2014 at 13:19.

  5. The Following User Says Thank You to spyros arianara For This Useful Post:

    Valkyre (12-12-2014)

  6. #764
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by spyros arianara View Post
    Μιλαω συγκεκριμενα για μουλτι , και δεν θα ειχα κανενα προβλημα με αυτα που υπαρχουν τωρα αν δεν ειχα παιξει μερικα που ειχαν φτιαχτει για να ειναι οντως competitive , μετα αλλαξαν ροτα οι εταιριες , μετα την επιτυχια που ειχε το cod το οποιο βεβαια θεωρω εμετο.Και ναι σκεφτομαι σοβαρα να το κοψω το μουλτι ,αναγκαστικα συγκρινω και μου γυριζει ο εγκεφαλος.
    Αν δεις π.χ το shadow fall σαν ενα μονο του παιχνιδι λες ειναι καλο το καλυτερο μουλτι στο ps4 , αλλα αναγκαστικα το συγκρινεις με τους προκατοχους του , killzone 2-3, και ειναι υποδεεστερο και των δυο ιδιαιτερος του 2. Τα ιδια και στο bf...
    To multi παντα το απεχθανομουν. ΤΟ βρισκω 9 στις 10 φορες βαρετο ανουσιο και επαναλαμβανομενο.

    Ειμαι strictly offline gamer. Με μικρες εξαιρεσεις εννοειται οπου το multi ειναι ωραια συνδεδεμενο με το main game, οπως τα Dark Souls ή το Νο Mans Sky ας πουμε.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    NoobShyBot (12-12-2014),spyros arianara (12-12-2014)

  8. #765

    Default

    κοιταξε αν υπαρχουν ωραιοι μεγαλοι χαρτες και ενα καλο gunplay προσωπικα δε το βαριεμαι , αλλα ετσι οπως πανε να μοιαξουν ολα το αφεντικο(cod) τοτε ναι γινετε οπως το λες, βαρετο.

    Αυτο με το cod που σε καθε γυρο τρεχουν πανε στα ιδια σημεια και κανουν τα ιδια πραγματα ....ελεος ακομα και σημειο που θα πεταχτει η χειροβομβιδα υπαρχει σε καθε χαρτη , μιλαμε για τυφλο πεταγμα γιατι ξερουν οτι ο καμπερ-ερς θα ειναι στο στανταρ σημειο απο την αλλη μερια.ΕΜΕΤΟΣ!Τα θυμαμαι γελαω και συμπληρωνω , πως λεγοταν εκεινος ο χαρτης nuketown καπως ετσι μαλωναν ολοι γυρω απο ενα λεωφορειο , γυρω -γυρω ολοι κανονικα.Αλλα και γω θα τρολαρω απο δω και περα οσο μπορω , παντα με το σωστο τροπο.
    Last edited by spyros arianara; 12-12-2014 at 14:15.

  9. #766
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Εγώ θεωρώ ότι πλέον έχουμε παιχνίδια για όλα τα γούστα.
    ps3-360 ksexasan telios ta platform. proxira anamasimata me ta ratchet mono

    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  10. #767

    Default

    Georgie elpizo to rayman na to epaikses etsi?Einai fantastiko paixnidaki

  11. #768
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by georgios View Post
    ps3-360 ksexasan telios ta platform. proxira anamasimata me ta ratchet mono
    εδώ θα συμφωνήσω 1.000.000%. PS1 και PS2 γινόταν ο χαμός στα πλάτφορμ - που είναι και το αγαπημένο μου είδος vgame. Από την άλλη, στο PS4 ναι μεν υπάρχουν κάποια πλάτφορμ, κυρίως indie (μην πω "μόνο indie"), αλλά δεν ξέρω πως το έχουν καταφέρει και τα περισσότερα δεν έχουν αυτό το "κάτι", τους λείπει αυτό το attracting appeal να το πω; Όπως και να έχει απέχουν μακράν από τα platform PS1/PS2 εποχής (μπορώ να πω πολλά, από Crash 1/2/3, έως Pitfall 3D PS2 ή Ratchet PS2 έως ακόμα και Adventures of little ralph PS1 και Heart of darkness PS1....όπως είπα, μπορώ να αναφέρω πάρα πολλά). Εξαίρεση αποτελούν τα 2 (ολογράφως: δύο) σύγχρονα Rayman.
    Last edited by Lefteris_X; 13-12-2014 at 00:29.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    spyros arianara (13-12-2014)

  13. #769

    Default

    Ontos to rayman thimizei platformer apo to parelthon, kai gia na min imaste off topic se pc yparxei?Oxi?Take that you @#@₯$!
    Last edited by spyros arianara; 13-12-2014 at 00:16.

  14. #770
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by georgios View Post
    ps3-360 ksexasan telios ta platform. proxira anamasimata me ta ratchet mono
    Ναι όντως εχεις δίκιο σε αυτό απλά δεν ηταν ποτε το αγαπημένο μου είδος οποτε για αυτο δεν το σκέφτηκα.
    Οπως ειπες πλεον μόνο απο indies.
    Spoiler!

  15. #771
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by spyros arianara View Post
    Ontos to rayman thimizei platformer apo to parelthon, kai gia na min imaste off topic se pc yparxei?Oxi?Take that you @#@₯$!
    εμ πως να μην θυμίζει όταν η lead πλατφόρμα (κονσόλα) ήταν το Atari Jaguar πίσω στο μακρινό 1994; Και μάλιστα το port στο SEGA Saturn, δεν θα το έλεγες "port" καθώς εκμεταλλευόταν στο έπακρο τις hardware 2D full screen rotating+scaling δυνατότητες του μηχανήματος αποδίδοντας απίστευτα εφφέ. Στο δε PSX που ήταν σαφώς υποδεέστερο στα 2D (από πλευράς hardware), ήταν ένα μέτριο port. Για PC δεν έχω ιδέα εντελώς παντελώς (σα να λέμε τι σχέση έχουν οι παντόφλες με τις φακές; καμία!)

  16. #772
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Ναι όντως εχεις δίκιο σε αυτό απλά δεν ηταν ποτε το αγαπημένο μου είδος οποτε για αυτο δεν το σκέφτηκα.
    Οπως ειπες πλεον μόνο απο indies.
    Μιχαήλ, κάτι βλέπεις στην TV και σε μπερδεύει (καμιά γυμνή ίσως; ). Περί indie εγώ αναφέρθηκα, όχι ο georgios, εκτός και αν το είπε πολύ πιο πάνω και δεν το πήρα χαμπάρι, παρόλο που κοίταξα τα προηγούμενα ποστ, μπας και έχω στραβωθεί!

  17. #773
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Α ναι.ειμαι απο κινητο και δεν ειδα οτι εκανες εσυ quote και ειδα μόνο το ονομα του georgios.
    Γράψε λάθος.
    Spoiler!

  18. #774
    Member NoobShyBot's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    PSN ID
    NoobShyBot
    Name
    Αντώνης

    Default

    Quote Originally Posted by spyros arianara View Post
    Ontos to rayman thimizei platformer apo to parelthon, kai gia na min imaste off topic se pc yparxei?Oxi?Take that you @#@₯$!
    Υπάρχουν και τα δύο.
    Carpe Diem
    Sic Parvis Magna
    Live By The Creed


  19. #775

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    εμ πως να μην θυμίζει όταν η lead πλατφόρμα (κονσόλα) ήταν το Atari Jaguar πίσω στο μακρινό 1994; Και μάλιστα το port στο SEGA Saturn, δεν θα το έλεγες "port" καθώς εκμεταλλευόταν στο έπακρο τις hardware 2D full screen rotating+scaling δυνατότητες του μηχανήματος αποδίδοντας απίστευτα εφφέ. Στο δε PSX που ήταν σαφώς υποδεέστερο στα 2D (από πλευράς hardware), ήταν ένα μέτριο port. Για PC δεν έχω ιδέα εντελώς παντελώς (σα να λέμε τι σχέση έχουν οι παντόφλες με τις φακές; καμία!)
    θυμαμαι διαφημιση jaguar στο pixel και μενα να μου τρεχουν τα σαλια .Αν θυμαμαι καλα το διαφημιζανε για το πρωτο 64μπιτο?η 32 μπιτο?

  20. #776
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    64μπιτ αλλά καμία σχέση καθώς είχε 16/32μπιτ επεξεργαστή (Motorola MC68000 όπως η Amiga/Atari ST). Όμως επειδή κάποια από τα custom τσιπ του, είχαν πρόσβαση σε δίαυλο 64μπιτου εύρους, το υπερ-θεούλικο (άθλιο) μάρκετινγκ της Atari Corp. βάπτισε όλο το μηχάνημα 64μπιτ. Εντωμεταξύ το joypad ήταν ότι χειρότερο μπορούσε να υπάρξει, λες και ήταν τηλέφωνο σταιθερό με κανονικό καντράν πλήκτρων.

  21. #777
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μολις επεστρεψα απο διαβασμα αρκετων αρθρων για το Star Citizen και την αισχροκερδια που υφισταται, και θυμηθηκα την συζητηση που καναμε για τις κονσολες που κατεστρεψαν το gaming.

    Ας πανε λοιπον μερικοι να πληρωσουν εκατονταδες αγγλικες λιρες για να παρουν ενα skin/διαστημοπλοιο για να κανουν δηθεν "fund" ενα παιχνιδι που ηδη κολυμπαει στο χρημα απο το kickstarter και το οποιο ο σπουδαιος παραγωγος του φροντιζει να το παρατεινει για να κολυμπαει ακομα περισσοτερο στο χρημα.

    Κατα τα αλλα οι κονσολες φταιξανε. Το οτι το PC γεννησε το DRM και ολα τα υπολοιπα καλουδια, ειναι φυσικα next gen πραγματα που το μονο που εχουν σκοπο ειναι το καλο του gaming.

    Seriously αυτα που διαβασα για το Star Citizen (που επισης seriously, τι ακριβως next gen εχει οπτικα το παιχνιδι ειλικρινα απορρω αλλα οκ πες οτι ειναι work in progress) ειναι το λιγοτερο μια απατη και μιση. Eυτυχως καποιοι νοημων PC gamers καλουν τον κοσμο να σταματησει να δινει , συγνωμη πεταει, τα λεφτα του ετσι...

  22. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    DJTaurus (22-12-2014)

  23. #778

    Default

    Πάνω σε αυτά που γράφει ο Val...
    http://www.tentonhammer.com/editoria...g-star-citizen
    http://www.escapistmagazine.com/foru...unding-Support

    Εύχομαι πραγματικά να είναι το flop της χρονιάς... το τελευταίο video πέρα από την σκηνοθεσία και κάποιες στιγμές δεν είχε κάτι το jaw dropping για τα σημερινά δεδομένα ενός maxarismenou PC.

  24. The Following User Says Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    Valkyre (23-12-2014)

  25. #779
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Last edited by BigBOSS; 23-12-2014 at 09:38.

  26. #780
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Για το Star Citizen μην βιαστείτε να το κατακρίνετε. Περιμένετε να δείτε τι θα βγει στο τέλος. Αν υλοποιήσουν όλα αυτά που λένε τότε σίγουρα θα είναι επικό. Το gameplay έχει πολύ ψωμί. Κλασσικά τεράστιος κόσμος και έχει trade, dogfights, εξερεύνηση και FPS σε πλανήτες. Η φυσική φαίνεται πολύ καλή, τα γραφικά επίσης πολύ καλά και από gameplay έχει τα πάντα. Γενικά έχει μερικές πολύ καλές ιδέες. Δεν έχω παίξει πολλά space shooters αλλά από όσα μου λέει ο κολλητός μου που το έχει, ο χειρισμός είναι πολύ ρεαλιστικός και φυσικά πολύπλοκος. Το σκάφος έχει thrusters για να πετάει και μπορείς να κάνεις διάφορα κόλπα με αυτά στα dogfights όπως το να το κλειδώνεις σε έναν άξονα και να γυρνάς τα πυροβόλα για να χτυπάς τους άλλους. Ανάλογα με το που χτυπάς, χαλάνε τα thrusters και επηρεάζεται ο έλεγχος του σκάφους, χαλάνε τα όπλα σου κλπ. Από αυτά που έχω διαβάσει, στο πλήρες παιχνίδι μέσα στο σκάφος θα μπορούν να είναι αρκετοί παίχτες και ο καθένας να έχει διαφορετικά πόστα. Δηλαδή άλλος να πετάει, άλλος να είναι στα πυροβόλα και άλλοι να πηγαίνουν να επισκευάζουν τα συστήματα που έχουν δεχθεί ζημιά. Το Eve Online δεν το έχω παίξει, όμως από ότι αντιλαμβάνομαι θα λειτουργεί κάπως παρόμοια η ιδέα της οικονομίας ψάχνοντας resources σε νέους πλανήτες και λοιπά. Αν τα καταφέρουν θα είναι απίστευτο. Τα γραφικά του όταν είχα δει το hangar module ήταν πολύ όμορφα και δεν μπορούσα να τα σηκώσω full. Θέλω να το δω κάποια στιγμή με το dogfight module στο pc του φίλου μου. Επίσης έχουμε 1 γεμάτο χρόνο τουλάχιστον μέχρι την κυκλοφορία του, οπότε οι βελτιώσεις που θα δεχτεί θα είναι αρκετές.

    Σχετικά με την αισχροκέρδεια διαφωνώ. Κυρίως γιατί βρίσκονται στα 50-60m$. Παιχνίδια όπως το GTA για παράδειγμα το ξεπερνάνε κατά πολύ αυτό το ποσό. Οπότε δεν μου φαίνεται παράλογο. Και δεν είναι ότι δεν προσθέτουν πράγματα. Έχουν βάλει πολλά νέα ηλιακά συστήματα, έχουν προσθέσει διαστημόπλοια, πρόσθεσαν ένα όλοκληρο καινούριο mode (FPS) και γενικά βάζουν συνεχώς νέα πράγματα. Το θέμα είναι να τα καταφέρουν να τα υλοποιήσουν όλα αυτά σωστά γιατί για το εύρος του παιχνιδιού μου φαίνεται μικρό το budget και το θέμα είναι να μην βιαστούν και βγάλουν ένα broken παιχνίδι. Και μην ξεχνάμε ότι πρόκειται να είναι mmo χωρίς συνδρομή, οπότε το μοντέλο του να πληρώνεις για in game content είναι αναπόφευκτο κατά την άποψη μου. Προσωπικά είναι ανάμεσα στα λίγα παιχνίδια που περιμένω στο μέλλον.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •