Page 95 of 164 FirstFirst ... 4585919293949596979899105145 ... LastLast
Results 1,881 to 1,900 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #1881
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμ, κι εγώ ποιανού τα λόγια μεταφέρω τόση ώρα νομίζεις; ΑΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧ

    Κλασική ατάκα του πατέρα μου όποτε βιαζόμουν να πάω Αθήνα για να πάρω κάποιο περιοδικό τεχνολογίας που μόλις έχει βγει, κάποιο παιχνίδι (ακόμα μέχρι σήμερα) που τρέχω σε κάποιο μαγαζί να πάρω το δισκάκι, ή ακόμη χειρότερα την launch day του PS1/2/3/4/5 που κάνω σαν τον τρελό..............ακούω: δηλαδή αν δεν το πάρεις σήμερα, αύριο, μεθαύριο, σε μια 1 βδομάδα, τι θα πάθεις; Κυριολεκτικά, θα πάθεις κάτι; ΤΙΠΟΤΑ δεν θα πάθεις. Άιντε, μην γίνεσαι αμερικανάκι, καταναλωτική κοινωνία.

    χααχχααχαχχααχ

  2. #1882
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καλο ειναι να υπαρχει και φανταζομαι δεν ειναι δυσκολο για την Σονυ να το υλοποιησει. Προσωπικα ζητημα να μου χρησιμευσει ποτε διοτι συνηθως θα γυρισω απο την δουλεια και θα βαλω το παιχνιδι να κατεβασει τα πατς και να το κανει install για να παιξω το βραδυ. Αλλα οκ εγω ειμαι εγω καταλαβαινω οτι αλλα ατομα θα τα βολεψει σε ενα βαθμο.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (27-09-2020),panos74gr (27-09-2020)

  4. #1883

    Default

    νομιζω οτι αυτο που εννοουσε ο slay και ειναι ο λογος που δεν ειναι huge, ειναι οτι ετσι και αλλιως οταν εκανες preorder ψηφιακα, ετσι και αλλιως ειχες τη δυνατοτητα να κατεβασεις το παιχνιδι και να το παιξεις οταν κυκλοφορουσε . Στα retail ετσι και αλλιως δεν χρειαζεται να κατεβασεις ολοκληρο το παιχνιδι απο την αρχη...Παντως οτι παραπανω επιλογες εχεις για καλο ειναι...

    σιγα μην μας περισσευει χωρος στο σκληρο για παιχνιδια που δεν μπορουμε να παιξουμε...

  5. #1884
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ειναι πραγματικά huge γιατι αν εγω πχ πληρώνομαι στις 31 μπορω να εγκατάστησω το game νωρίτερα και μολις εχω να λεφτα να το αγοράσω και να παίξω απευθείας χωρις να περιμένω ενα 24αωρο για download - patches.
    Το ιδιο πανω κατω ισχιει και για τα disc based.
    Εχω 30αρα vdsl και για games των 50-60 gigs θελω τουλάχιστον 15 ωρες download.
    Για μεγαλύτερα παει 24αωρο.
    Ειλικρινά δεν ξέρω τι γίνεται στο Xbox, αλλα τα 3 τελευταια disc based παιχνιδια που πήρα για το PS4 ΔΕΝ περίμενα 24 ώρες να κατεβάσει patch. 1-2 ωρες max και ίσως να ήταν και ακόμα λιγότερο. Για το digital έχει μια μικρή αξία έτσι όπως το θέτεις, αλλα Huge δεν ειναι με τίποτα.

  6. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    psx3 (27-09-2020)

  7. #1885
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Στην ουσια τον χρονο του install γλυτωνεις εκτος και αν υπαρχει ενα ωραιοτατο day 1 patch που στις περισσοτερες περιπτωσεις θα περιμενεις αυτο παρα το install.

  8. #1886
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Στη νέα γενιά κονσολών, θα κλάψουν πολλά πορτοφόλια με εξωτερικούς τους nvme ssd.

    Προχτές κάθισα και έκανα υπολογισμό, πόση ώρα χρειάζεται από εξωτερικό, μηχανικό (κλασικό) HDD USB 3.0 να αντιγραφεί ένα παιχνίδι στον εσωτερικό nvme ssd.
    Το έκανα γιατί αρκετός κόσμος επιθυμεί να αποθηκεύονται σε εξωτερικό HDD USB 3.0 (ως cold storage όπως είπε πολύ σωστά ο psx3) τα παιχνίδια της νέας γενιάς κονσολών, και όταν θέλει να παίξει, να τα αντιγράφει στον εσωτερικό nvme ssd.

    Αν δεχτούμε ότι ένα τυπικό παιχνίδι νέας γενιάς θα είναι πχ 60 γίγα και επίσης αν δεχτούμε ότι η μάξιμουμ ταχύτητα του εξωτερικού HDD είναι 100MB/s.....

    .......σημαίνει ότι σε δέκα δευτερόλεπτα θα έχουμε αντιγράψει 1 γίγα (100MB x 10 secs).

    Άρα για 60 γίγα παιχνίδι, απαιτούνται 10 secs (1 GB) x 60 = 600 secs για 60GB = 10 λεπτά της ώρας.
    Τα παραπάνω νούμερα σε optimal ταχύτητα του εξωτερικού HDD. (δε νομίζω να αγοράσει κάποιος κανά Raptor HDD για εξωτερικό δίσκο αχαχχααχαχ

    Κάντε τους αντίστοιχους υπολογισμούς για παιχνίδια περισσότερων GB...


    Φυσικά, όποιος θέλει να δώσει αρκετά χρήματα, ας αγοράσει εξωτερικό SSD USB 3.0, όπου τότε η αντιγραφή θα διαρκεί λιγότερο από 1 λεπτό της ώρας.

  9. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (27-09-2020)

  10. #1887
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ευτυχώς για μένα που πάντα έχω 1-2 game στον σκληρό μου, τα τερματίζω και μετά τα σβήνω. Εδώ σε αυτή τη γενιά με τα 500gb του PS4 και δεν είχα θέμα. Στο Xbox δε που έχω το 1ΤΒ δεν το είδα ποτέ πάνω από 300gb και αυτό σε μήνες που είχα ενεργό game pass
    Spoiler!

  11. #1888
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Προτιμώ πάντως να βάλω εσωτερικό δίσκο συμβατό με τον ήδη εγκατεστημένο της Sony παρά οτιδήποτε σε σύνδεση USB. Σίγουρα όμως θα έχει κάνα 200αρι ευρώ. Από Samsung κάπου πήρε το μάτι μου έναν καινούργιο ssd nvme που θα κυκλοφορήσει και μάλλον θα είναι συμβατός. Βέβαια χρειάζεται επιβεβαίωση από την Sony.

  12. #1889
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Είσαι τυχερός Μιχάλη τότε, που δεν παίζεις αθλητικά και racing παιχνίδια, τα οποία παραμένουν μόνιμα στον σκληρό.

    Πχ. GT Sport = 100+ GB, NBA2K20 = σχεδόν 100 GB.

    Τσάκα τσάκα περίπου 200 GB πάνε περίπατο.

    Αν παίζει κάποιος και κανά Battlefield ή/και CoD;

    Καλά κρασιά, έφυγαν άλλα 200 GB.

    Σύνολο 400 GB.

    Προσωπικά που έχω GT Sport, NBA2K20, BF 1 (το οποίο παίζω σπάνια με έναν φίλο μαζί) και έχω παράλληλα Uncharted 4, LoU II και διάφορα άλλα μικρο-παιχνίδια.....το 1 ΤΒ του PS4 Pro αγκομαχάει. Ζήτημα να απομένουν 100-120 GB ελεύθερα.

    (για αυτόν τον λόγο απεγκατέστησα το RDR 2, επειδή έπαιζα αραιά και σπάνια πλέον, αλλά κατανάλωνε 110+ GB στον δίσκο!!!)

    EDIT

    @cocous, δεν το συζητώ: κι εγώ για εξωτερικό nvme ssd θα βάλω στο PS5, όταν η Sony ανακοινώσει την λίστα συμβατότητας. Δυστυχώς, υπολογίζω να είναι άνω των 200 ευρώ στην Ελλάδα...Κανά 250άρι το βλέπω.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (27-09-2020),mihalis13 (27-09-2020)

  14. #1890
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Είσαι τυχερός Μιχάλη τότε, που δεν παίζεις αθλητικά και racing παιχνίδια, τα οποία παραμένουν μόνιμα στον σκληρό.

    Πχ. GT Sport = 100+ GB, NBA2K20 = σχεδόν 100 GB.

    Τσάκα τσάκα περίπου 200 GB πάνε περίπατο.

    Αν παίζει κάποιος και κανά Battlefield ή/και CoD;

    Καλά κρασιά, έφυγαν άλλα 200 GB.

    Σύνολο 400 GB.

    Προσωπικά που έχω GT Sport, NBA2K20, BF 1 (το οποίο παίζω σπάνια με έναν φίλο μαζί) και έχω παράλληλα Uncharted 4, LoU II και διάφορα άλλα μικρο-παιχνίδια.....το 1 ΤΒ του PS4 Pro αγκομαχάει. Ζήτημα να απομένουν 100-120 GB ελεύθερα.

    (για αυτόν τον λόγο απεγκατέστησα το RDR 2, επειδή έπαιζα αραιά και σπάνια πλέον, αλλά κατανάλωνε 110+ GB στον δίσκο!!!)
    Καλά, το NBA γιατί 100GB??
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  15. #1891
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Είσαι τυχερός Μιχάλη τότε, που δεν παίζεις αθλητικά και racing παιχνίδια, τα οποία παραμένουν μόνιμα στον σκληρό.

    Πχ. GT Sport = 100+ GB, NBA2K20 = σχεδόν 100 GB.

    Τσάκα τσάκα περίπου 200 GB πάνε περίπατο.

    Αν παίζει κάποιος και κανά Battlefield ή/και CoD;

    Καλά κρασιά, έφυγαν άλλα 200 GB.

    Σύνολο 400 GB.

    Προσωπικά που έχω GT Sport, NBA2K20, BF 1 (το οποίο παίζω σπάνια με έναν φίλο μαζί) και έχω παράλληλα Uncharted 4, LoU II και διάφορα άλλα μικρο-παιχνίδια.....το 1 ΤΒ του PS4 Pro αγκομαχάει. Ζήτημα να απομένουν 100-120 GB ελεύθερα.

    (για αυτόν τον λόγο απεγκατέστησα το RDR 2, επειδή έπαιζα αραιά και σπάνια πλέον, αλλά κατανάλωνε 110+ GB στον δίσκο!!!)

    EDIT

    @cocous, δεν το συζητώ: κι εγώ για εξωτερικό nvme ssd θα βάλω στο PS5, όταν η Sony ανακοινώσει την λίστα συμβατότητας. Δυστυχώς, υπολογίζω να είναι άνω των 200 ευρώ στην Ελλάδα...Κανά 250άρι το βλέπω.

    Για αυτό λέω 1-2 (το δεύτερο θα είναι κάποιο racing/sport ανάλογα τα κέφια της περιόδου. Αν και racing παίζω αποκλειστικά το Xbox λόγω Forza.
    Κατι μικρά που έχω τύπου fall guys, sonic mania κλπ δεν τα μετράω. Ζήτημα να πιάνουν 50gb όλα μαζί.
    Spoiler!

  16. #1892
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έλα μου ντε.

    Γιατί εκτός από τις άπειρες ομάδες που έχει (πέραν όσων συμμετέχουν στο πρωτάθλημα, έχει και πάααααρα πολλές ομάδες παλαιών εποχών).........έχει και γραφικά/textures για το "Πάρκο" (the Park), για τα (πάνω από 7-8) μαγαζιά εντός του Park (αγοράζεις ρούχα, παπούτσια, κουστούμια, γραβάτες κλπκλπ), έχει πόσα και πόσα βίντεο για το δήθεν στόρυ, έχει πριν την έναρξη κάθε αγώνα για κάθε πόλη (εξωτερικές λήψεις - βίντεο από την ίδια την πόλη), έχει σεκάνς συνομιλιών/διαπραγματεύσεων με σπόνσορες κλπκλπ.

    Όσο "μικρά" σε μέγεθος ακούγονται όλα αυτά, το καθένα ξεχωριστά εννοώ, όταν τα βάλεις όλα μαζί αυξάνεται το τελικό μέγεθος του install.

    Μόλις τώρα τσέκαρα το NBA2K20 = 88.53 GB

  17. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Leon_DiZ (27-09-2020)

  18. #1893
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Παιδιά αν δείτε τιμές που παίζουν στην αγορά με €150 αγοράζεις εξωτερικό USB3 HDD των 8TB.

    Τον έχεις ως cold storage και μεταφέρεις ότι θέλεις στον εσωτερικό SSD, όπως είπε και ο Λευτέρης. Σιγά τον χρόνο που περιμένεις για την μεταφορά, κάνε ένα τσιγάρο που λέει ο λόγος (παράδειγμα είναι, βάλ' τε ό,τι άλλο θέλετε) και θα τελειώσει πριν καν το καταλάβεις.

    Προσωπικά θα προτιμούσα αυτή την λύση αν είχα πολλά παιχνίδια installed, παρά να βάλω και 2ο πανάκριβο SSD. Βολεύει κατά μια έννοια και από άποψη εγγραφών για τα συχνά-πυκνά updates που βγαίνουν (ειδικά στα GaaS).

    ~

    Όσον αφορά το PS5, είμαι περίεργος να δω αν θα λειτουργεί συνδυαστικά για επαυξημένη χωρητικότητα (εφόσον είναι internal soldered + external M.2) ή αν θα κάνει disable τον εσωτερικό η M.2 επέκταση.

    Θυμάμαι στο PS3 Super Slim είχε μια NAND/flash των 16GB (12GB διαθέσιμα) και γινόταν disable μόλις έβαζες εσωτερικό HDD.

    ~

    Σχετικά με την digital preload λύση της MS για δισκάκια, στην ουσία μόνο το patch χρειάζεσαι όπως είπε ο Slay (και αυτό ΑΝ δεν σου βγάλει κι άλλο patch μόλις αποκτήσεις το δισκάκι, άρα εκεί δώρον-άδωρον), ειδικά για όσους δεν έχουν πολύ γρήγορες γραμμές και δεν θέλουν άσκοπα κατεβάσματα.

    Υπάρχουν βέβαια κι αυτοί που έχουν γραμμές των 100 Mbps (πάλι πιο αργές βέβαια από την ταχύτητα διαμεταγωγής του οπτικού μέσου) και ίσως δεν θέλουν να φθείρουν άσκοπα το BD-ROM laser.

    Χοντρικά θα σας πω το εξής από το PS4 (PlayGo <- είναι το σύστημα που κάνει background installation):

    Ένα dual layer BD-ROM έχει ωφέλιμη χωρητικότητα 46GB. 1GB είναι reserved για το firmware/system update (πρόνοια για τους offline users), άρα μένουν 45GB ελεύθερα.

    Σύμφωνα με τους developers (ICE Team/ND) που ανέπτυξαν το PlayGo, γίνεται install περίπου 1GB το λεπτό ως μέσος όρος (στην πραγματικότητα είναι κυμαινόμενη η ταχύτητα, αλλά έτσι το είχε θέσει ένας developer).

    Σε όρους internet ταχύτητας μιλάμε για ~140 Mbps (άρα θες 200άρα για να πεις ότι είσαι ταχύτερος από BD-ROM).

    Η πλήρης εγκατάσταση από δισκάκι ολοκληρώνεται σε 45 λεπτά max (αν είναι φουλαρισμένο το δισκάκι). Δοκιμασμένο και εμπειρικά (δεν ξεκινάω ποτέ να παίζω αν δεν γίνει full install, έχω υπομονή).

  19. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    panos74gr (27-09-2020)

  20. #1894
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Η βλακεια δεν είναι ότι τα παιχνίδια έχουν φτάσει τα 100GB, είναι ότι για ένα απλό update, απαιτούν τον διπλάσιο ελεύθερο χώρο γιατί "υπολογίζουν" το cleanup/reinstall του παιχνιδιού κατά την διαδικασία του patch, οπότε για ένα uptade ολίγων εκατοντάδων MB ή λίγων GB έστω απαιτείται κενός χώρος ανάλογος αυτού που ήδη καταλαμβάνει στον δίσκο το παιχνίδι + το μέγεθος του patch. Βάλτε και την ώρα του rebuilt/copying, παανε περίπατο από μερικά δεκάλεπτα μέχρι και ώρα.

    Τέλος πάντων κάθε προσθήκη θετική, μικρή ή μεγάλη, εμένα μου αρέσει αυτό που λένε για το partial download/install Το γεγονός δηλαδή ότι στην πλειοψηφία των παιχνιδιών το online mp μου είναι αδιάφορο, το να μην το εγκαθιστά καθόλου είναι πιο μεγάλο θέμα για μένα. Γλώσσες, κλπ προσθήκες νομίζω το ίδιο... Θα γλιτώσουμε πολύ χώρο υποθέτω στον δίσκο έτσι.

  21. #1895
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Και εγώ ωραίο και χρήσιμο feature το βρίσκω.
    Συνήθως τα first party εγκαθιστούν ένα μικρό μέρος του παιχνιδιού και μετά μπορεις να το ξεκινήσεις αλλά δεν είναι πάντα ο κανόνας αυτός. Πολλά αλλά απαιτούν να έχει γίνει πλήρης αντιγραφή, δηλαδή κοντά στην ώρα.

    Εμένα προσωπικά αυτό με έχει τσιμπήσει πολλές φορές που είχα πάρει παιχνίδι day 1 και είχα λίγο χρόνο να το παίξω. Δεν έγινε και κάτι στην τελική που άργησα μια μέρα, αλλά αν
    είχα το feature σε κάποια παιχνίδια θα το χρησιμοποιούσα...

  22. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Leon_DiZ (27-09-2020)

  23. #1896
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Partial install υποστηρίζει και το PS4, μάλιστα το είχαν δείξει/πει στις πρώτες επίσημες παρουσιάσεις πριν καν γίνει το launch της κονσόλας. Ακριβώς κιόλας όπως το λες: επιλογή ξεχωριστού install για οφφ/ονλινε. Θυμάμαι μάλιστα που μιλούσαν πως ξεκινάς το παιχνίδι σχεδόν αμέσως και στο background συνεχίζεται το install.

    Οι devs στα περισσότερα παιχνίδια αγνόησαν αυτές τις δυνατότητες γιατί δεν είναι εφικτές (πχ στα οπεν γουώρλντ δεν είναι εφικτές, σε ραλλακια τύπου wrc/gt sport/f1 και σε αθλητικά φίφα/μπάσκετ είναι εφικτό). Σε άλλες περιπτώσεις αγνόησαν αυτή τη δυνατότητα γιατί βαριούνται; Δεν έχω ιδέα.

  24. #1897
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Ειχα βαλει τις προαλλες το Battlefield V στo ps4, πρεπει να ζητησε κανα 80αρι giga update,
    με 10αρα γραμμη που εχω το αφησα για το βραδυ κ ειπα καληνυχτα, πρεπει να πηρε 8 ωρες μπορει κ παραπανω.
    Περιεγραψα το feaure στην γυναικα (δεν εχει ιδεα απο τεχνολογια), η απαντηση της ηταν: Γαματο!!!
    Για μενα πολυ καλο νεο, μην ισοπεδωνουμε οτι βγαινει απο τον ανταγωνισμο (MS).
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  25. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    Leon_DiZ (27-09-2020)

  26. #1898
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μάλλον ετοιμάζουν και mid-gen console:

    https://www.videogameschronicle.com/...les-in-future/

  27. #1899
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Μάλλον ετοιμάζουν και mid-gen console:



    https://www.videogameschronicle.com/...les-in-future/
    Νομίζω ότι είναι λίγο πολύ αναμενόμενο από τότε που έβαλαν το "Series" στο όνομα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  28. #1900
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Μαλιστα, αρα θα εχουμε και Series m ?! lol

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •