Page 110 of 113 FirstFirst ... 1060100106107108109110111112113 LastLast
Results 2,181 to 2,200 of 2250

Thread: PS4 Firmware Updates (Current Version 8.50)

  1. #2181

    Default

    Τί "σώβρακο" είναι αυτό πάλι;

  2. #2182
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Εγώ παλι δεν μπορώ να βρω πως βάζεις 2 step authentication με app με την καμία όμως. Και δεν είμαι ο μόνος από αύρα που διαβάζω

    Φανταστείτε και να μην είχαν τρέξει beta τι θα γινόταν.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. #2183
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Τι να γίνει δηλαδή, θα αυξήσουν το server capacity αν πάει τρένο. Δεν είναι θέμα software αυτό. Εκτός αν αρχίσει να κρεμάει το Azure.

    Τελευταία φορά που είχε χοντρό πρόβλημα το PSN ήταν επί εποχής Destiny 1 (που ποτέ δεν κατάλαβα το hype του, τεσπά).
    Η πλακα ειναι οτι μερικοι κραζουν το software του μηχανηματος(λεοτουργικο)αλλα απο του xbox αυτη την στιγμη ειναι ανωτερο.(τωρα προσπαθουν και αυτοι να το μετατρεψουν σε ποιο απλοικο για τον κοινο χρηστη)
    Last edited by spartan; 14-10-2020 at 23:23.

  4. #2184
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Ο μόνος τρόπος να φτιάξω group ήταν να μπω στα μηνύματα με αυτόν που ήθελα να κάνω κ πάτησα από εκεί να κάνει group.
    Το έκαναν επιστήμη, εντωμεταξύ το psn δίκτυο έχει πρόβλημα στα multiplayer θέλει κάμποσες φορές για να μπει, μας τελείωσε η Sony με αυτό το update.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  5. #2185
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Η πλακα ειναι οτι μερικοι κραζουν το software του μηχανηματος(λεοτουργικο)αλλα απο του xbox αυτη την στιγμη ανωτερο.(τωρα προσπαθουν και αυτοι να το μετατρεψουν σε ποιο απλοικο για τον κοινο χρηστη)
    Εδώ κράζανε την Sony ότι δεν έχει μέλλον χωρίς DirectX (20 χρόνια η ίδια κασέτα)... άσε...

  6. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (15-10-2020),spartan (14-10-2020)

  7. #2186
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Η πλακα ειναι οτι μερικοι κραζουν το software του μηχανηματος(λεοτουργικο)αλλα απο του xbox αυτη την στιγμη ανωτερο.(τωρα προσπαθουν και αυτοι να το μετατρεψουν σε ποιο απλοικο για τον κοινο χρηστη)
    Χμ αυτό είναι όπως το βλέπει ο καθένας το xbox έχει πλέον πολύ απλό μένου με έξυπνες συντομεύσεις, απλά πρέπει να το μάθεις.
    Το τελευταίο update δεν ξέρω τι βάλανε γιατί πλέον δεν έχω, άλλα τους τελευταίους μήνες είχε πολύ βολικό μένου για μένα με ένα πλήκτρο μπορούσες να πας εκεί που ήθελες.


    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  8. #2187
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Ώπα, αυτό τι φάση είναι; Βάλανε και audio buffer στην RAM να καταγράφει τις συνομιλίες του party chat;

    Δηλαδή θα πεις σε κανά φίλο αστειευόμενος «άντε ρε μ@λ@κα» και με ένα report θα τρως banιο;

  9. #2188
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Κανονικά πρέπει να απολυθεί αυτός που είχε την ιδέα να κάνει σκατά το party chat και να το επαναφέρουν όπως ήταν πριν.


  10. #2189
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Κανονικά πρέπει να απολυθεί αυτός που είχε την ιδέα να κάνει σκατά το party chat και να το επαναφέρουν όπως ήταν πριν.
    Ρε συ είναι σαν να μην υπάρχει group χάχα μιλάω με τον άλλον κανονικά κ δεν μας δείχνει στο group, πατάω πατημένο μεσαίο κουμπί δείχνει πάρτυ μόνο αυτόν, κοιτάω στα μηνύματα κ λέει απλά ότι ξεκινήσαμε φωνητική συνομιλία για τον καθένα χωριστά χάχα δλδ πραγματικά επιστήμη αυτά που μας έκανε παλιά το xbox μας τα κάνει τώρα η Sony.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  11. #2190
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μόλις πρόσεξα ότι στα party chat settings έχει πλέον επιλογή για server, άρα μάλλον βάλανε dedicated servers ειδικά για το party chat και πλέον τα στέλνουν όλα εκεί (και για ανάλυση).

    Κατά μια έννοια καλό αυτό από άποψη upload bandwidth και NAT Types, αλλά ελπίζω να παραμείνει free (προς το παρόν ήταν p2p και δεν ζητούσε PS+)...

    Αλλάξανε και τα codec settings (άλλαξε η ποιότητα ομιλίας);

  12. #2191
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Τελικά όντως μεγάλη βλακεία όπως το κάνανε.

    Παλιά μπορούσες π.χ. να ανοίξεις ένα (public) party chat μόνος σου και όποιος ήθελε έμπαινε...

    Τώρα θέλει group επειδή;

    Επανεφηύραν τον τροχό άνευ λόγου και αιτίας.
    Last edited by psx3; 15-10-2020 at 00:11.

  13. #2192
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Και έλεγα να παίξω κάτι σήμερα. Μπα άστο καλύτερα. Δεν είχα μπει και στην beta που μου έστειλαν γιατί είχα ένα προαίσθημα λέει. Εγώ έφτιαχνα πάρτι μόνος μου για να μην ενοχλώ με το μικρόφωνο από τα ακουστικά μου τυχόν τυχαίους παίκτες στο παιχνίδι που έπαιζα (εάν δεν είχες πάρτι το γύριζε αυτόματα σε squad party)) τωρα;

  14. #2193
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Χμ αυτό είναι όπως το βλέπει ο καθένας το xbox έχει πλέον πολύ απλό μένου με έξυπνες συντομεύσεις, απλά πρέπει να το μάθεις.
    Το τελευταίο update δεν ξέρω τι βάλανε γιατί πλέον δεν έχω, άλλα τους τελευταίους μήνες είχε πολύ βολικό μένου για μένα με ένα πλήκτρο μπορούσες να πας εκεί που ήθελες.


    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Mα αυτο γραφω στο τελος.Μετα απο τοσα χρονια δυσχρηστου χειρισμου αναμεσα απο τα μενου.Τωρα καταφεραν να το κανουν ποιο απλοικο στον μεσο χρηστη.
    Κα

  15. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    Christos33 (15-10-2020)

  16. #2194
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Μάλλον υπάρχει bug κ δεν δείχνει τα group θα μπορείς να κάνεις όπως πριν αλλά κάτι τους πήγε στραβά, τώρα δεν μου έχει επιλογή νσ βγω από το group, με πάει στα group αλλά δείχνει ότι δεν υπάρχει group,ενώ εγώ έχω κ μιλάω

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  17. #2195
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το οξύμωρο είναι ότι η MS τελειοποίησε το OS/UI της μετά από 7 χρόνια πειραματισμών και η Sony είχε την φαεινή ιδέα να το χαλάσει μετά από 7 συναπτά έτη επιτυχημένης λειτουργίας.

    If it ain't broke, don't fix it... ειλικρινά απορώ τι σόι feedback πήραν στην beta.

  18. #2196
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το οξύμωρο είναι ότι η MS τελειοποίησε το OS/UI της μετά από 7 χρόνια πειραματισμών και η Sony είχε την φαεινή ιδέα να το χαλάσει μετά από 7 συναπτά έτη επιτυχημένης λειτουργίας.

    If it ain't broke, don't fix it... ειλικρινά απορώ τι σόι feedback πήραν στην beta.
    Αυτο εννοώ δεν το έχει η Sony με το software. Όταν έχεις beta και μετά βγάζεις κανονικά ένα firmware αυτό πρέπει να τρέχει νερό όχι να μην εμφανίζει φίλους καθόλου. Τα ίδια σκατα κάνει και στα κινητά και πλέον στις τηλεοράσεις. Οπότε βγάζει ένα firmware περιμένω κάνα μήνα, μπαίνω σε forum να δω τι προβλήματα βγάζει και μετά το κατεβάζω

  19. #2197
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Πάντως αυτό με την καταγραφή ομιλίας στο party chat χωρίς συναίνεση δεν στέκει νομικά, ούτε πρέπει να περάσει στο ντούκου. Στο PVR υπάρχει επιλογή να μην καταγράφεται η φωνή σου στο video αν παίζεις με άλλους.

    Εδώ εταιρίες στο τηλ σου λένε αν συναινείτε στην καταγραφή της συνομιλίας να προχωρήσουμε κλπ.

    Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει τοξικότητα στα online MP (για αυτό υπάρχει το mute/block), αλλά θα πρέπει να διαχωρίσουμε το public chat/in-game VoIP με το private (party) chat μεταξύ φίλων.

    Ο δημόσιος διάλογος σαφώς και πρέπει να έχει κάποιους στοιχειώδεις κανόνες ευπρέπειας (βέβαια εκεί δεν είπαν κάτι, δεν υπάρχει κανένα moderation σε in-game VoIP μεταξύ αντίπαλων ομάδων), ο ιδιωτικός διάλογος όμως είναι κάτι διαφορετικό και εκεί δεν μπορεί να ορίζει τους κανόνες καμία εταιρία (σαν να λέμε το κράτος θα ορίζει τον διάλογο στα καφενεία).

    Αν ένας «φίλος» είναι κόπανος και βρίζει μάνες (π.χ.), τον κάνουμε "moderate" με remove friend ή/και block. Δεν χρειάζομαστε καμία ιδιωτική εταιρία να μας επιβάλλει πολιτική nanny state.

    Είναι τέτοια όμως η φύση του PvP/competitive MP (ίσως και το PvE/raid λόγω συνεργασίας) που μπορεί να ξεφύγει ένα «μ@λ@κ@» in the heat of the moment και αυτό να θεωρηθεί τοξικό και λόγος για (perma)ban.

    Και ποιός ξέρει τι άλλες «επικίνδυνες» λέξεις μπορεί να θεωρηθούν τοξικές... μεταξύ φίλων/παρέας θεωρώ ότι υπάρχει ένα κοινά αποδεκτό λεξιλόγιο (που φυσικά διαφέρει από παρέα σε παρέα).

    Τώρα αν είναι να μιλάς εντελώς αποστειρωμένα σαν ρομπότ, κάπου θα χαθεί αυτό το παρεΐστικο fun factor του online και ο κόσμος θα σταματήσει να παίζει, με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό για την ροή εσόδων (PS+, MTX).

    Και επειδή βλέπω που πηγαίνει η δουλειά με την ΑΙ και το Azure, δεν χρειάζονται καν υπαλλήλους για αυτή την δουλειά. Όλα θα γίνονται από μηχανήματα εντελώς αυτοματοποιημένα 24/7/365.

    ΥΓ1: Είδαμε πριν κάμποσο καιρό εδώ μέσα την περίπτωση συμφορουμίτη στο Battlefield που κάποιοι τον έβαλαν στο μάτι (?) και ξεκίνησαν τα reports, με αποτέλεσμα να κοντέψει να χάσει το PSN account του (με αγορές πολλών εκατοντάδων ευρώ).

    Μόνο και μόνο από τα BF videos που έχει ανεβάσει, μπορώ να βρω μια ντουζίνα λέξεις για τυχόν κακόβουλα reports... αλλά είπαμε, μεταξύ φίλων αν περνάνε καλά, εμάς δεν μας πέφτει λόγος πως αποκαλούν ο ένας τον άλλον.

    ΥΓ2: Τα ίδια λογικά θα κάνει και η MS στο XBOX, οπότε μην χαίρονται μερικοί. Φαίνεται να είναι συνολική στροφή της βιομηχανίας, ειδικά τώρα που ωριμάζουν οι cloud/AI λύσεις.

    Μόνο η Nintendo είναι 10 χρόνια πίσω στο online με το mobile app της...

  20. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Conjure7 (16-10-2020)

  21. #2198
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Αυτό κ εγώ δεν το κατάλαβα γιατί να καταγράφετε τι λέω, οπότε με βάζει σε κατάσταση να μην μπαίνω σε group γιατί θα πω κάποια στιγμή τι γίνεται ρε μαλα** κ αν ένας δεν με γουστάρει κάνει report τάχα μου ότι βρίζω.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  22. The Following 2 Users Say Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    psx3 (16-10-2020)

  23. #2199
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    @psx3

    Νομικά δεν ξέρω αν μπορεί η Sony να το περάσει βάζοντας το στο terms of service, αλλά ηθικά έχει το δικαίωμα να το κάνει, αφού είναι η δικιά της υπηρεσία (edit: βέβαια υπάρχει και το θέμα του με τι όρους έχεις συμφωνήσει κατά την αγορά του ps plus που πιάνει και το ps5, μπορεί να μην έχουν γράψει ότι μπορεί να αλλάξει κάτι σε αυτήν την υπηρεσία). Το κράτος είναι άλλη περίπτωση, είναι μια οντότητα που επιβάλλεται σε τρίτους, κάνει κουμάντο σε αλλουνού χωράφια με άλλα λόγια. Προσωπικά, θεωρώ πολύ κακή την κίνηση της Sony. Δεν έχω καμία όρεξη να μπορεί να με καταγράφει ο κάθε άγνωστος στο multiplayer, και ακόμα και να είναι η διαδικασία μόνο μέσω AI, θα το δεχόμουν μόνο σε περίπτωση λεκτικής επίθεσης σε κάποιον χρήστη, πράγμα που δεν μπορεί να ελεγχθεί (π.χ. να πετάξεις κάποια βρισιά κατά λάθος όπως είπες και εσύ ή να είσαι σε μια ομάδα με δύο γνωστούς και έναν άγνωστο και να πεις "ελάτε ρε μ@λ@κες" και να σε κάνει report ο άγνωστος, ενώ εννοούσες μόνο τους γνωστούς.) Κι εγώ είμαι της άποψης ότι αν ακούσεις τίποτα περίεργο (με την γενική έννοια, π.χ. σε βρίσει κάποιος) καλύτερα να κάνεις mute αυτόν που το είπε και τελειώνει το θέμα.
    Last edited by Ezio; 16-10-2020 at 01:01.

  24. #2200
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Ezio View Post
    @psx3

    Νομικά δεν ξέρω αν μπορεί η Sony να το περάσει βάζοντας το στο terms of service, αλλά ηθικά έχει το δικαίωμα να το κάνει, αφού είναι η δικιά της υπηρεσία (edit: βέβαια υπάρχει και το θέμα του με τι όρους έχεις συμφωνήσει κατά την αγορά του ps plus που πιάνει και το ps5, μπορεί να μην έχουν γράψει ότι μπορεί να αλλάξει κάτι σε αυτήν την υπηρεσία). Το κράτος είναι άλλη περίπτωση, είναι μια οντότητα που επιβάλλεται σε τρίτους, κάνει κουμάντο σε αλλουνού χωράφια με άλλα λόγια. Προσωπικά, θεωρώ πολύ κακή την κίνηση της Sony. Δεν έχω καμία όρεξη να μπορεί να με καταγράφει ο κάθε άγνωστος στο multiplayer, και ακόμα και να είναι η διαδικασία μόνο μέσω AI, θα το δεχόμουν μόνο σε περίπτωση λεκτικής επίθεσης σε κάποιον χρήστη, πράγμα που δεν μπορεί να ελεγχθεί (π.χ. να πετάξεις κάποια βρισιά κατά λάθος όπως είπες και εσύ ή να είσαι σε μια ομάδα με δύο γνωστούς και έναν άγνωστο και να πεις "ελάτε ρε μ@λ@κες" και να σε κάνει report ο άγνωστος, ενώ εννοούσες μόνο τους γνωστούς.) Κι εγώ είμαι της άποψης ότι αν ακούσεις τίποτα περίεργο (με την γενική έννοια, π.χ. σε βρίσει κάποιος) καλύτερα να κάνεις mute αυτόν που το είπε και τελειώνει το θέμα.
    Ηθικό σκέλος δεν υπάρχει στις εταιρίες, μιας και η ηθική είναι εξ' ορισμού υποκειμενική και αλλάζει με τα χρόνια. Φαντάσου να ρίχνανε bans με κριτήρια ηθικής.

    Νομικά και μόνον δεσμεύονται οι εταιρίες και αν ένας όρος κριθεί καταχρηστικός (βλ. τράπεζες), τότε πέφτει τσεκούρι από το κράτος.

    Στα υπόλοιπα με βρίσκεις σύμφωνο. Κάπου πάει να χαθεί η αθωότητα που υπήρχε κάποτε... εντελώς αποστειρωμένο & grindy online. Ή θα γίνει Nintendo-style και θα παίζουν όλοι στα μουγκά.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •