Page 100 of 164 FirstFirst ... 509096979899100101102103104110150 ... LastLast
Results 1,981 to 2,000 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #1981
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Ένας μήνας έμεινε θα την δούμε στην πράξη, ίσως τότε δούμε κ κανένα gameplay

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  2. #1982
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Δεν ξέρω, θα είναι πολύ κρίμα αν ισχύουν αυτά και δεν είναι τίποτε υπερβολές από βαμμένους PS fans.
    Την κονσόλα δεν την έχουν οι PS fans όμως. Το συγκεκριμένο podcast ειναι για φανατικους οπαδους, και οι καλεσμένοι είναι της ίδιας συνομωταξίας. Btw ο Linus είπε οτι θα το βάλει στο media center του, και το εδειξε και εικονα κιολας. Θα έχει πολυ ενδιαφέρον να δουμε τι θα μας πει όταν λήξει το NDA.
    Τουλάχιστον, έχει προβλέψει η MS κόκκινα φωτάκια αυτή την φορά να ξέρει ο κόσμος ότι η κονσόλα του πνέει τα λοίσθια ή θα καούν μαζί με την κονσόλα της και τίποτα σπιτικά;
    H Κονσόλα σου βγάζει ένα μύνημα και σου κάνει shutdown, αυτό μάλιστα ήταν και η 1η αναφορά στο θέμα της υπερθέρμανσης που ειχε γράψει μια κοπέλα, αλλα μετά το έσβησε και έλεγε ότι δεν ειχε γράψει αυτή το μύνημα, αλλα ο Dealer απο πάνω επιβεβαιώνει ακριβώς αυτό το 1ο leak, όχι δηλαδή ότι βγάζει απλά πολύ ζεστό αέρα, αλλα ότι βγάζει αυτό το μύνημα και κλείνει η κονσόλα.

  3. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Nek_Food (11-10-2020)

  4. #1983
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Ακόμη και βαμμένοι πράσινοι λένε ότι η κονσόλα κλείνει λόγω υπερθέρμανσης. Δεν είναι καθόλου καλά νέα αυτά, ειδικά εάν αναλογιστούμε ότι το παθαίνει τρέχοντας παλιά παιχνίδια.

    Glorious 360 εποχές περίμενε ο κόσμος, αλλά δεν εννοούσαν το φιάσκο του RROD.

    Μεγάλο fail αν ισχύει... γενικά η ψύξη της κονσόλας δεν μου είχε φανεί τόσο χάλια (αν και πιο συντηρητική/safe συγκριτικά με το PS5).

    Και το κακό είναι ότι πλέον δεν έχουν ένα killer app (στυλ Gears of War) να αλλάζει κονσόλες σαν πουκάμισα ο κόσμος του XBOX. Πάνε αυτές οι εποχές και δεν ξέρω αν θα ξαναγυρίσουν.

  5. #1984
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Εντάξει τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι και τόσο τρομερό, από την στιγμή μάλιστα που η εταιρεία έχει προβλέψει να βγάλει και δεύτερο μοντέλο "next gen" κονσόλας και μάλιστα αρκετά πιο φθηνό... Μπορεί να είναι και σχέδιο της MS για να σπρώξει το κοινό της στην all digital GamePass κονσόλα της.

  6. #1985
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Οποιος και να το λεει (fan, ξεfan) προσωπικα το παρνω οχι με grain of salt αλλα με κοτρονα of salt.
    Μου φαινεται απιθανο/απιστευτο να ισχυει.


  7. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Leon_DiZ (11-10-2020),panos74gr (11-10-2020)

  8. #1986
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Οποιος και να το λεει (fan, ξεfan) προσωπικα το παρνω οχι με grain of salt αλλα με κοτρονα of salt.
    Μου φαινεται απιθανο/απιστευτο να ισχυει.
    Σε καταλαβαίνω, και εμένα η 1η αντίδραση σε αυτό το ύφος ήταν. Αλλα να σε ρωτήσω κάτι άλλο, αν σου έλεγαν πριν το event του Ιουλίου, ότι η MS θα δειξει το Halo που το δουλευουν 5 χρόνια, και θα έχει γραφικά 360 σε μεγαλυτερη ανάλυση, θα το πιστευες?

  9. #1987
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Δεν υπάρχει θέμα υπερθέρμανσης από πλευράς MS executives

    https://mobile.twitter.com/aarongree...10364452552704



    Στο Podcast του Larry Hryb aka Major Nelson αναφέρθηκε ότι θα υπάρχουν μελλοντικά και άλλα options για την επέκταση μέσω του NVME σε διάφορα μεγέθη και τύπους; Απλά ήθελαν να έχουν και έναν άμεσα διαθέσιμο αν και τόνισαν το γεγονός ότι ο χώρος είναι αρκετός και δεν θα χρειάζεται κάποιος να δώσει τα 220 ευρώ που κοστίζει.

    Στο 52 και μετά το σχετικό σχόλιο.

    https://m.youtube.com/watch?feature=...&v=zMjCe2dTr_0

  10. #1988
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Δεν υπάρχει θέμα υπερθέρμανσης από πλευράς MS executives

    https://mobile.twitter.com/aarongree...10364452552704
    Απο τον συγκεκριμένο αν σου πει καλημερα , θα πρεπει να πας στο παραθυρο να δεις εαν έχει βγει ο ήλιος. Δεν χρειάζεται να φέρω παραδείγματα , θα θυμάστε πόσο κάνει Hype οτιδηποτε κάνει η MS, και στο τέλος απογοητευει. Εντάξει την δουλειά του κάνει, το να λεει πειστικά ψέμματα ειναι στο job description για την θέση που έχει.

    Να το ξαναπω αλλη μια φορα μην παρεξηγηθώ, οτι ΔΕΝ ΛΕΩ ότι ντε και καλα υπάρχει πρόβλημα υπερθέρμανσης, αλλά οι αναφορές αρχίζουν και γίνονται πολλές για αυτό το θέμα.
    Επίσης είναι και ενδιαφέρον ο τρόπος που απάντησε...

    Our engineering team confirmed the heat leaving the console is not significantly different than Xbox One X

  11. #1989
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Aaron Greenberg & Albert Penello είναι corporate system warriors, ούτε εγώ τους εμπιστεύομαι με όσα έχουν πει κατά καιρούς.

    Πότε θα το στείλουν σε DF για αναλυτικές μετρήσεις/δοκιμές;

  12. #1990
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    To DF το έχει ήδη, αλλά καταλαβαίνεις... NDA.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  13. #1991
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Στο Podcast του Larry Hryb aka Major Nelson αναφέρθηκε ότι θα υπάρχουν μελλοντικά και άλλα options για την επέκταση μέσω του NVME σε διάφορα μεγέθη και τύπους; Απλά ήθελαν να έχουν και έναν άμεσα διαθέσιμο αν και τόνισαν το γεγονός ότι ο χώρος είναι αρκετός και δεν θα χρειάζεται κάποιος να δώσει τα 220 ευρώ που κοστίζει.

    Στο 52 και μετά το σχετικό σχόλιο.

    https://m.youtube.com/watch?feature=...&v=zMjCe2dTr_0
    Τελικά μάλλον αυτό εδώ θα χρησιμοποιεί ως form factor:

    https://business.kioxia.com/en-emea/...t-ssd/bg4.html
    https://business.kioxia.com/content/...duct-brief.pdf
    https://business.kioxia.com/content/...r-cSSD-BG4.pdf
    https://www.anandtech.com/show/14962...1tb-ssd-review

    Διαβάζω πάντως κάτι σχόλια για 4TB σε «λογικές τιμές» και αναρωτιέμαι τι σκέφτεται ο κόσμος...

    Αν το 1TB τιμολογείται €220, τότε πόσο θα έχουν τα 4TB; €900; Βάλε και €500 το X, φτιάχνεις PC με αυτά τα λεφτά.

  14. #1992
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default


  15. #1993
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    To DF το έχει ήδη, αλλά καταλαβαίνεις... NDA.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Το DF δεν νομιζω να το κανει θεμα σχετικα με υπερθερμανσεις παρα μοναχα εαν γινει μεγαλος ντορος και απλα δεν μπορουν να μην το αναφερουν. Γενικα ρε παιδια δεν παιζει να ισχυει αυτο. Ειναι παλαβο απο τα previews να βγει τετοιο σοβαρο θεμα. Ισως απλα προκειται για μεμωνομενα περιστατικα. Εγω ετσι νομιζω.

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (12-10-2020)

  17. #1994
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Το DF δεν νομιζω να το κανει θεμα σχετικα με υπερθερμανσεις παρα μοναχα εαν γινει μεγαλος ντορος και απλα δεν μπορουν να μην το αναφερουν. Γενικα ρε παιδια δεν παιζει να ισχυει αυτο. Ειναι παλαβο απο τα previews να βγει τετοιο σοβαρο θεμα. Ισως απλα προκειται για μεμωνομενα περιστατικα. Εγω ετσι νομιζω.
    Αυτο που λεει ο dealer ειναι οτι σε περιπτώσεις μικρής ροής αέρα (μεσα σε media cabinet) ο ανεμιστήρας δεν ανεβάζει στροφές, και η κονσόλα κλεινει για να προστατευτει. Αυτό θα μπορουσε να διορθωθει με firmware update, ΟΚ θα έχαναν μάλλον το αθόρυβο του πράγματος, αλλα είναι προτιμότερο απο το να κάνει συνεχως Shutdown. Οσο για το DF, εαν δεν το κάνουν αυτοί, θα υπάρχουν πολλοί άλλοι προθυμοι να το κάνουν, και να πάρουν τα views.

  18. #1995
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Θέλω και εγώ να πιστεύω ότι κάτι τους διαφεύγει και ότι δεν είναι τόσο σοβαρά τα πράγματα. Αλλά αυτό το "μεμονωμένα" περιστατικά είναι παγίδα. Δεν κυκλοφορούν πολλές κονσόλες εκεί έξω, οπότε αν υπάρχει πρόβλημα τότε είναι σε αρκετά μεγάλο ποσοστό. Άσε που θα έπρεπε οι πρώτες κονσόλες να είναι διπλά ελεγμένες και προσεγμένες, πριν δοθούν για "διαφήμιση". Αν είναι αυτό που λέει ο Slay, τότε είναι κάτι σχετικά εύκολο υποθέτω να διορθώσουν, αλλά πάλι τόση προχειρότητα; Δοκιμαστές δεν έχουν εκεί στην MS ή δεν έβρισκαν παιχνίδια για να τρέξουν στην κονσόλα τα τεστ. Τέλος πάντων, ο καιρός γαρ εγγύς.

  19. #1996
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Το Preview του ArsTechnica για το Dirt 5. Δεν ενθουσιάστηκαν ουτε αυτοι.

    https://arstechnica.com/gaming/2020/...-a-rusty-ride/

  20. #1997
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αυτο το σκηνικο του "θελω ντε και καλα να εχω στο κουτι το 120 fps οποτε κανε την εικονα και τα γραφικα σκατα προκειμενου να γινει πραγματικοτητα" μου ακουγεται το ιδιο βλαμμενο με το "ελα να κατσουμε διπλα στην οθονη να κανουμε 300% να ζουμε την διαφορα απο checkerboard rendering (καλης ποιοτητας οχι σκατα οπως RDR2) για να λεμε οτι το native 4K "τα σπαει"...

    Καλη φαση βεβαια να υπαρχουν επιλογες αλλα οκ... να λεω οτι παιζω 120 fps απλα για να το λεω οχι ευχαριστω. 1000 φορες να παιζω 30 fps και ναι δεν με ενδιαφερει το multiplayer και ξεροντας με ακομα και να με ενδιεφερε δεν υπηρχε περιπτωση να δικαιολογησω την αγορα ενος next gen μηχανηματος για να γεμισει με βαζελινη την οθονη μου.

  21. The Following 5 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Brazhlias (12-10-2020),Lefteris_X (12-10-2020),mihalis13 (12-10-2020),psx3 (13-10-2020),Slay (12-10-2020)

  22. #1998
    Elite john's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    PATRA
    Posts
    679
    PSN ID
    tsandler777

    Default

    Παντως ξανα εβλεπα σημερα το disasembly video του XSX , και με βαση πλεον και το ps5, με την ολη δουλεια που εχουν ριξει επανω του στο συστημα ψυξης του 5, με.. με.. με...
    Θεωρω οτι καπου υστερει το ΧΣΧ, καπως δεν μου κολαει
    Ενω στην αρχη που το ειχα πρωτοδει , σκεφτηκα μπραβο ωραια δουλεια εχουν κανει εκει στην μικ, πρωτοποριακο για κονσολα
    Τωρα το ξανα κοιταω και ολη η διαταξη μου φαινετε λαθος
    Θεωρητικα το εχεις ορθιο οπως το διαφημιζουν και ρουφαει αερα απο κατω? οκ εχει μια μικρη βαση για να σηκωθει λιγο αλλα...
    Και αυτος ο ανεμιστηρας απο πανω , τον μισο τον καλυπτει το τροφοδοτικο , αν ειχαν το τροφοδοτικο στο κατω μερος δεν θα ηταν καλυτερα ?
    Τεσπα δεν εχω και γνωσεις μηχανικου, κατι θα ξερουν εκει καλυτερα



  23. The Following User Says Thank You to john For This Useful Post:

    Slay (12-10-2020)

  24. #1999
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Ο αέρας μπαίνει από κάτω τμήμα αλλά και εν μέρει από πίσω. Υποθέτω όταν είναι όρθιο και "περιορίζεται" η είσοδος του αέρα από κάτω, τότε τραβάει περισσότερο αέρα από το πίσω τμήμα της. Λογικά ξάπλα ρουφάει περισσότερο αέρα. Το πρόβλημα είναι ότι έκοψαν την πλακέτα στα δύο, έχουν το ένα της τμήμα με τα βασικά (υποθέτω και σοβαρά) εξαρτήματα από την μία πλευρά όπου αναπνέουν όλα μία χαρά, όμορφα, άνετα και χωρίς ιδιαίτερο ζόρι, αλλά έχουν το δεύτερο μισό της πλακέτας (δεν ξέρω με τι εξαρτήματα και τι ρόλο) να είναι ψιλοεγκλωβισμένα και με κάπως ανεπαρκή αερισμό όπως τα βλέπω (χωρίς να είμαι αρμόδιος). Το ότι βγάζει πολύ ζεστό αέρα όπως έχουν αναφέρει, δείχνει ότι δουλεύει μεν το σύστημα αλλά κάπου ανεβαίνει περισσότερο ίσως από τα όρια η θερμοκρασία. Μήπως ένα από αυτά τα εξαρτήματα (δευτερεύουσας ίσως σημασίας αν και νομίζω εκεί βρίσκεται ο SSD) στην δεύτερη πλακέτα δίνει εντολή και κατεβάζει ρολά η κονσόλα χωρίς να έχει και πραγματική ανάγκη το κεντρικό της σύστημα (CPU/GPU);

  25. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    john (12-10-2020)

  26. #2000
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by john View Post
    Παντως ξανα εβλεπα σημερα το disasembly video του XSX , και με βαση πλεον και το ps5, με την ολη δουλεια που εχουν ριξει επανω του στο συστημα ψυξης του 5, με.. με.. με...
    Θεωρω οτι καπου υστερει το ΧΣΧ, καπως δεν μου κολαει
    Ενω στην αρχη που το ειχα πρωτοδει , σκεφτηκα μπραβο ωραια δουλεια εχουν κανει εκει στην μικ, πρωτοποριακο για κονσολα
    Τωρα το ξανα κοιταω και ολη η διαταξη μου φαινετε λαθος
    Θεωρητικα το εχεις ορθιο οπως το διαφημιζουν και ρουφαει αερα απο κατω? οκ εχει μια μικρη βαση για να σηκωθει λιγο αλλα...
    Και αυτος ο ανεμιστηρας απο πανω , τον μισο τον καλυπτει το τροφοδοτικο , αν ειχαν το τροφοδοτικο στο κατω μερος δεν θα ηταν καλυτερα ?
    Τεσπα δεν εχω και γνωσεις μηχανικου, κατι θα ξερουν εκει καλυτερα
    Ακριβώς τίς ίδιες σκέψεις είχα κάνει και εγώ όταν το πρωτοείδα. Το σύστημα αυτό μου θύμισε αρκετά το σύστημα του 360 όπου ο ανεμιστήρας μέσω μιας χοάνης ρουφαγε τον αέρα χωρίς να έχει επαφή με την ψυκτρα.

    Δεν είπα τίποτα τότε και για να μην λέτε ότι είμαι hater, αλλά κυρίως επειδή οι 3 κονσόλες που έφτιαξαν την προηγούμενη γενιά δεν είχαν θέματα ψύξης.

    Θα δούμε πως θα εξελιχθεί αυτή η ιστορία και εάν όντως υπάρχει θέμα ή απλά ακούμε υπερβολές.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  27. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    john (12-10-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •