Page 96 of 164 FirstFirst ... 46869293949596979899100106146 ... LastLast
Results 1,901 to 1,920 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #1901
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αυτά δεν προλογίζαμε (κυρίως εγώ τα έκραζα) ότι αυτή θα είναι η πολιτική της MS πριν από 3-4 χρόνια;;
    Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι τα έλεγα-έκραζα.

    PC-ίλα φιλοσοφία ΤΙΓΚΑ.

    Το αδύναμο μοντέλο (δήθεν προσιτό στο λαό) θα είναι η βασική πλατφόρμα, ενώ το δυνατό μοντέλο θα προσφέρει παραπάνω ανάλυση/fps/εφφέ.
    Όταν θα βγει το ακόμα πιο δυνατό μοντέλο, τότε το παλιό-αδύναμο θα εξαφανιστεί και το παλιό-δυνατό θα γίνει το "νέο-αδύναμο-προσιτό" αγκαζέ με το "νέο-δυνατό".
    Η φιλοσοφία ίδια.

    Ε, αυτό δεν γίνεται και με τα PC εδώ και 20+ χρόνια;

    Τα παιχνίδια δεν εκμεταλλεύονται ουσιαστικά τις δυνατές κάρτες/cpu/RAM/SSD, απλώς χρησιμοποιούνται για παραπάνω ανάλυση/fps/εφφέ.

    Κοινώς χέσε μέσα.

    Η εκμετάλλευση σε όλο το μεγαλείο, "τώρα και στις κονσόλες σας"!

    Αλλά ναι, ξέχασα: το μάρκετινγκ έχει πείσει τον περισσότερο κόσμο ότι αυτό είναι καλή φιλοσοφία, και σε μεγαλύτερες δόσεις επιτυχημένης πειθούς ο κόσμος νιώθει ότι η MS το κάνει για το καλό του!!! (το κουτόχορτο πάει σύννεφο ή αλλιώς, το μάρκετινγκ ταίζει τον κοσμάκη αβέρτα-κουβέρτα)

    Με αυτή τη φιλοσοφία, αν περιμένετε να εκμεταλλευτούν στο έπακρο οι devs τα "δυνατά" μοντέλα, ξεχάστε το όσο το έχουν ξεχα/χεσμένα τα δυνατά PC οι devs.

    Same logic, same philosophy and -probably/potentially- same customers.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (28-09-2020),Valkyre (28-09-2020)

  3. #1902
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    To κακο ειναι οτι αν πετυχει η συνταγη σε ενα Α επιπεδο θα το σκεφτει και θα πραξει το ιδιο και η Sony. Ok να εχουμε ενα refresh mid gen αλλα με το καλημερα 2 SKU με σημαντικοτατη διαφορα στην αποδοση, πραγματικα οταν θα βγαλουν mid gen ποιο το νοημα? Ηδη εχουν 8 tf διαφορα. Με το mid gen upgrade η διαφορα θα παει λογικα στα 12 καπου εκει... μιλαμε για ΤΟ ΧΑΟΣ...

  4. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    psx3 (28-09-2020)

  5. #1903
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Πάντως το ερώτημα που απαντάει είναι αν είναι αυτή η γενιά η τελευταία από πλευράς κονσολών γενικότερα με το cloud να "απλώνεται" σταδιακά σαν υπηρεσία. Διαβάζοντας το κατάλαβα ότι δεν έχουν σκοπό να σταματήσουν σε αυτή την γενιά και ότι θα ακολουθήσει και άλλη (ενδεχομένως να είναι ήδη στα σκαριά, καθώς όπως στα παιχνίδια νομίζω ότι όταν παρουσιάζεται η μία έκδοση, αυτομάτως ξεκινάνε τα πλάνα για την συνέχεια της).

    Εάν πάμε την κουβέντα περί mid-gen (αν και δεν είδα κάποια τέτοια ένδειξη) μήπως αυτή είναι το αντίστοιχο "Pro" με καλύτερες επιδόσεις από το τρέχον X (το αντίστοιχα επονομαζόμενο στο One Χ - να δω στο series που ήδη υπάρχει Χ πως θα το ονομάζουν). Ήδη το έχουν εφαρμόσει και οι δύο - σε απευθείας σύγκρουση εταιρείες - στην προηγούμενη γενιά. Δεν ξέρω αν δούλεψε όπως το περίμεναν και αν έμειναν ευχαριστημένες από τις πωλήσεις σε σχέση με την επένδυση (πιθανόν να άξιζε) αλλά ακόμη και έτσι δεν έχει βγει ακόμη η νέα γενιά στα ράφια και βλέπω πόσους εδώ μέσα μάλιστα να αναμένουν μία "ενισχυμένη έκδοση" Mid-gen. Δεν είναι λοιπόν τρικ μόνο της MS αυτό, αλλά παράλληλα το έχει αποδεχτεί σχετικά εύκολα ο κόσμος, πελάτης, κοινό. Γιατί; Όχι γιατί το έχει ίσως τόσο ανάγκη, αλλά περισσότερο μάλλον επειδή βαριέται πια τις κονσόλες (και γενικά τα καταναλωτικά αγαθά - βλ. κινητά τηλέφωνα) πιο εύκολα/γρήγορα και επιζητεί την ανανέωση ακόμη και αν δεν έχει τόσο σοβαρό λόγο για αυτή.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    mihalis13 (28-09-2020),psx3 (28-09-2020)

  7. #1904
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σαφως δεν ειναι τρικ μονο της MS το Mid gen. Μην πω οτι η Sony ανοιξε τον χορο. Κι εκει μας στραβοκαθησε στην αρχη και τωρα το θεωρουμε... δεδομενο. Αυτη ειναι η αληθεια.

    Βασικα δεν θα υπαρχουν γενιες νομιζω απο εδω και μπρος. Ειναι ψιλοπαπαλα η κατασταση. Upgrades στα upgrades θα παει...

  8. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Giannis1979 (28-09-2020),mihalis13 (28-09-2020),psx3 (28-09-2020)

  9. #1905

    Default

    Παντως το άρθρο δεν μιλάει για mid gen. Τον ρωτάει ξεκάθαρα για το αν αυτη η γενιά κονσολών θα ειναι η τελευταια, η αν θα βγάλει Αλλες κονσόλες η ms μετα απο αυτες αφου το cloud gaming ανεβαίνει.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #1906

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Σαφως δεν ειναι τρικ μονο της MS το Mid gen. Μην πω οτι η Sony ανοιξε τον χορο. Κι εκει μας στραβοκαθησε στην αρχη και τωρα το θεωρουμε... δεδομενο. Αυτη ειναι η αληθεια.

    Βασικα δεν θα υπαρχουν γενιες νομιζω απο εδω και μπρος. Ειναι ψιλοπαπαλα η κατασταση. Upgrades στα upgrades θα παει...
    ...Και cross gen και remaster του remake..


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #1907

    Default

    Ο Άγιοc’ Phil o Σονοφαγοc’




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #1908
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Μια ακόμη αγιογραφία , βέβαια η πραγματικότητα ειναι Όλο μέλι-μέλι και από τηγανίτα τίποτα.

    Click image for larger version. 

Name:	spencer-lies.jpg 
Views:	66 
Size:	70.4 KB 
ID:	12468

  13. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    psx3 (28-09-2020)

  14. #1909
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Η αλήθεια είναι πως τον συμπαθούσα τον Phill, αλλά μετά την Ε3 του 2017 με κούρασε με τις αερολογίες οπότε έπαψα γενικά να τον παρακολουθώ.
    Spoiler!

  15. #1910

    Default

    Sep.2008
    Phil Spencer: Lionhead's future is safe


    May 2012
    Regarding Lionhead further, Spencer notes there are no Bungle or Ensemble-style plans there, noting that even Bungie’s games now still come under the MGS heading, and are considered first-party games. He closes by adding that the next Lionhead game is definitely an MGS game.


    Mar. 2016
    Fable developer Lionhead Studios to shut down.


  16. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    psx3 (28-09-2020)

  17. #1911

    Default

    Εχει αναφερθει επισημα, ή τέλος πάντων απο αξιοπιστη πηγή, τι διαφορες στον τομέα των γραφικών θα υπάρχουν στα νεα (next gen να τα πω?) παιχνιδια μεταξύ των Xbox One X και Xbox Series S?


    Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν αναβαθμισμένα γραφικα/textures/whatever στο One X ασχέτως αν τα σηκώνει, απλά για να προωθηθεί το Series S ως next gen?
    Με την ιδια λογική, υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσουν παιχνίδια για το Series S που δεν θα τρέχουν καθόλου απο το One X?

    Για να το κανω πιο ευκολο, πχ στο NBA2k21 ή στο επομενο Gears, ποιο θα εχει καλυτερα γραφικά και frame rate σε μια 1080p τηλεόραση?
    Last edited by vadergr; 28-09-2020 at 16:03.

  18. #1912
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Απο οτι εχω κατσαλαβει η επισημη θεση ειναι (διορθωστε με αν κανω λαθος) οτι η βασικη διαφορα θα περιοριζεται στην αναλυση. Αλλα ειμαι βεβαιος οτι δεν θα μεινει μοναχα εκει... και ας λεει οτι θελει ο Phil και η MS... δηλαδη το καλο που τους θελω αλλιως ειναι ψιλοτραγελαφος να πετανε 8 teraflops απλα για αναλυση (σκουπιδια ΙΜΟ)



    Microsoft has confirmed the main difference will be down to native rendering resolution, with Series S offering up to 1440p native versus up to 4K native on the Series X.

  19. #1913
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Απο οτι εχω κατσαλαβει η επισημη θεση ειναι (διορθωστε με καλλιστα μπορει να κανω λαθος) οτι η διαφορα θα περιοριζεται στην αναλυση. Αλλα ειμαι βεβαιος οτι δεν θα μεινει μοναχα εκει... και ας λεει οτι θελει ο Phil και η MS... δηλαδη το καλο που τους θελω αλλιως ειναι ψιλοτραγελαφος να πετανε 8 teraflops απλα για αναλυση (σκουπιδια ΙΜΟ)
    Την πάτησες και στο έβαλε και σε bold
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. #1914
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τι? ποιο πραγμα? Δεν καταλαβα τιποτα.

  21. #1915
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Απο οτι εχω κατσαλαβει η επισημη θεση ειναι (διορθωστε με καλλιστα μπορει να κανω λαθος) οτι η διαφορα θα περιοριζεται στην αναλυση. Αλλα ειμαι βεβαιος οτι δεν θα μεινει μοναχα εκει... και ας λεει οτι θελει ο Phil και η MS... δηλαδη το καλο που τους θελω αλλιως ειναι ψιλοτραγελαφος να πετανε 8 teraflops απλα για αναλυση (σκουπιδια ΙΜΟ)

    Αναφερεται στο One X, οχι στο Series X.
    Ευτυχως που δεν ηθελες Series X και δεν το παρηγγειλες απο το Amazon
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  22. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    Desmond (28-09-2020)

  23. #1916
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ χαχαχαχαχα καλα μιλαμε ΧΑΜΠΑΡΙ δεν πηρα! Σορρυ παιδια!

    Ποσο να φταιω κι εγω πια βεβαια με τετοια ονοματολογια που εχουν δωσει... S, X Series S, Series X... βαλε και οτι το μυαλο ειναι σε αυτη τη γενια + οτι ειμαι γραφειο, ε οτι πρεπει το μειγμα για να τα κανω σαλατα!

  24. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (28-09-2020)

  25. #1917

  26. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    psx3 (28-09-2020)

  27. #1918
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ χαχαχαχαχα καλα μιλαμε ΧΑΜΠΑΡΙ δεν πηρα! Σορρυ παιδια!

    Ποσο να φταιω κι εγω πια βεβαια με τετοια ονοματολογια που εχουν δωσει... S, X Series S, Series X... βαλε και οτι το μυαλο ειναι σε αυτη τη γενια + οτι ειμαι γραφειο, ε οτι πρεπει το μειγμα για να τα κανω σαλατα!
    Εαν εμεις που ασχολουμαστε μας ξεφευγουν αυτα τα λαθη, φανταζεστε οι γονεις που αγορασαν/θα αγορασουν το series X τι εχει να γινει.
    Βλεπω το One X να ξεπουλαει και την MS να ξεκιναει ξανα την παραγωγη του!!!
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  28. The Following 4 Users Say Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    mihalis13 (28-09-2020),psx3 (28-09-2020),Slay (28-09-2020),Valkyre (28-09-2020)

  29. #1919
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Δεν ξέρω αν έχεις την "παλιά" και ρωτάς από ενδιαφέρον για την "καινούργια" ή σκοπεύεις να αγοράσεις μία από τις δύο.

    Αν έχεις One X και ενδιαφέρεσαι για Series S θα έλεγα για μία διετία να μην ασχοληθείς με "αναβάθμιση", έστω μέχρι να υπάρξει κάποιος λόγος. Χωρίς κάτι επίσημο, διαφορές δεν νομίζω ότι θα υπάρχουν πολλές μεταξύ τους πάντως.

    Αν δεν έχεις καμία από τις δύο και σκέφτεσαι για αγορά θα έλεγα να περιμένεις να δεις τι παίζει με το Series S + Series X και να τα βάλεις κάτω για το τι θα πάρεις (εγώ αν με ρωτούσες θα έλεγα Χ).

    Αν δεν έχεις καμία και "καίγεσαι" για αγορά αλλά δεν έχεις αρκετά λεφτά για να πας στο Series X, ενώ μέχρι τώρα πρότεινα πάντα ως συμφερουσα αγορά το One X, θα έλεγα ΟΚ πήγαινε στο Series S, γιατί σε μία διετία το πολύ (μπορεί και πολύ νωρίτερα από ό,τι φαίνεται) το One (S+X) σαν πλατφόρμα και υποστήριξη σκοπεύει η MS να το σβήσει άσχετα τι έλεγε για 2ετή FC (forward compatibility και λοιπές αρλούμπες). Ναι θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι θα υπάρξουν παιχνίδια που (ακόμα και αν μπορούν να τρέξουν σε One X) δεν θα βγουν για την προηγούμενη γενιά και το One. Έχε υπόψη σου ότι η MS ουσιαστικά κατήργησε το One X οπότε παίζει μπάλα μεταξύ One S + Series S. Αν κάτι λοιπόν δεν μπορεί να τρέξει στο One S δεν θα κυκλοφορήσει για αυτό και κατ' επέκταση ούτε για το One X. Εκτίμηση μου από τα "συμφραζόμενα"...

    Πάντως αν με ρωτάς γενικότερα θα έλεγα αναμονή, αν καίγεσαι για το καροτάκι (aka GamePass) η "φθηνή λύση" (με πολλά εισαγωγικά) αλλά non future-proof κατά την γνώμη μου επιλογή είναι το Series S (προβλέπω όμως να σου κοστίζει ακριβά μακροπρόθεσμα), εγώ πάντως θα το σκεφτόμουν σοβαρά να πήγαινα σε Series X.

    Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή σε μπέρδεψα χειρότερα, αλλά η πρόταση μου ανάμεσα σε αυτά τα δύο που ρωτάς, είναι το Series X

  30. #1920

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Τι? ποιο πραγμα? Δεν καταλαβα τιποτα.
    νομιζω οτι σου λεει πως δεν προσεξες το MAIN difference...δεν λενε οτι θα ειναι η μονη διαφορα...

    εδιτ...ασχετο με τα παραπανω(τωρα διαβασα ολη τη συζητηση) αλλα χρησιμη ως παρατηρηση γενικοτερα.
    Last edited by tomic20; 28-09-2020 at 16:37.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •