Page 75 of 164 FirstFirst ... 256571727374757677787985125 ... LastLast
Results 1,481 to 1,500 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #1481
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default [Next-Gen] Xbox Series X (10 Νοεμβρίου 2020)

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Θεωρειτε οτι υπαρχει περιπτωση καποιοι devs να συμπεριφερθουν στο S με τον τροπο που συμπεριφερονται στο Switch? Το θεωρω παρα πολυ δυσκολο να πουν στην MS: το Assassins Creed Aliens θα κυκλοφορησει μονο σε XBOX Series X & PS5. Αλλα πραγματικα θα το ευχομαι λολ! (sorry στους επιδοξους κατοχους του S αλλα αυτη η κονσολα τα γμησε ολα εντελως...)
    Πολυ πιθανο για μενα αλλα αρχικα μια ερωτηση για οποιον ξερει, εχουν ηδη πει οτι καποια παιχνιδια θα ειναι μονο για X (πχ the medium, το παιχνιδι της Obsidian κτλ) αλλα αυτο πριν ανακοινωθει το S επισημα. Συνεχιζει να ισχυει η τωρα συμπεριλαμβανεται και το S?


  2. #1482

    Default

    Καλημσπέρες σε όλους στη παρέα.

    Εγώ σαν μέσος γκειμερ, έξω από μαχητές κονσολών και εταιρειών, που θέλω να περάσω το χρόνο μου αδιαφορώ πλήρως για το hardcore gameλικι. Είμαι ο κλασικός παίχτης του υκ που παίρνουμε 3-4-5 τίτλους (πολλές φορές 2nd hand-παιζουν άπειρες αλυσίδες με 2nd hand δω)και τους βάζουμε στην πάντα και τα έχουμε να τα κοιτάμε γιατί δεν έχουμε πολύ χρόνο (και γενικά αδιαφορώ συνήθως για τα παιχνίδια οβερ 40hours gameplay). Κάπως έτσι έχω συμπεριφερθεί και σε pc gaming έχοντας γεμίσει με προσφορές δίχως να ακουμπάω παιχνίδια.

    Θα πάρω (λογικά)ps5 για τα πρώτα 10-15 παιχνίδια που θα είναι exclusive(και επειδή δεν έχω το 4 θα μπορέσω να παίξω got3 & ghost of tsushi-ισως ααχπληθωνα δώ το χαλασμό για tlou). Και λογικά θα πάρω το μικρό χβοχ για όλα τα 3rd party ΑΝ θέλω ως έξτρα. Για μένα αν έχεις προ πσ4 δεν πας σε Sony απευθείας day1(δε μιλάω προφανώς για τη μικρή αγορά των hardcore).

    Ο αδερφός πχ με ps4 δεν σκέφτεται μέχρι 2021 να πάρει νέα γενιά κονσόλα.

    Στο υκ η αλήθεια είναι ότι ουσιαστικά μόνο για πσ5 μιλάνε (ντόπιοι και Έλληνες). Το έχει κερδίσει αυτό η Σόνυ (και εκτός τρελής τιμής:οβερ 499 που για μένα είναι το ΥΠΕΡΜΑΞ)και γι'αυτό και εγώ θα πάω προς τα εκεί μιας και έμεινα εκτός της προηγούμενης γενιάς.

    Σύμφωνα πάντως με ντεβς σε ρεντιτ δεν υπάρχει θέμα Χ και S(εκτός και αν έχουν θέμα οι ίδιοι οι ντεβς):

    Sent from my GM1913 using Tapatalk

  3. #1483
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,246
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Nαι Πανο δεν ειπες αυτο, ισως εγω δεν μετεφερα σωστα αυτο που ηθελα να σου πω. Ναι ποτε κανενα μουλτι δεν εκμεταλλευθηκε κανενα hardware στο επακρο. Απλα ανησυχω οτι τωρα η αναλογια αυτη θα γινει χειροτερη στη γενια αυτη. Το ποσοστο δηλαδη εκμεταλλευσης των κορυφαιων κονσολων θα πεσει σε σχεση με την τωρινη γενια.

    Quote Originally Posted by shadowfax7 View Post
    Καλημσπέρες σε όλους στη παρέα.

    Εγώ σαν μέσος γκειμερ, έξω από μαχητές κονσολών και εταιρειών, που θέλω να περάσω το χρόνο μου αδιαφορώ πλήρως για το hardcore gameλικι. Είμαι ο κλασικός παίχτης του υκ που παίρνουμε 3-4-5 τίτλους (πολλές φορές 2nd hand-παιζουν άπειρες αλυσίδες με 2nd hand δω)και τους βάζουμε στην πάντα και τα έχουμε να τα κοιτάμε γιατί δεν έχουμε πολύ χρόνο (και γενικά αδιαφορώ συνήθως για τα παιχνίδια οβερ 40hours gameplay). Κάπως έτσι έχω συμπεριφερθεί και σε pc gaming έχοντας γεμίσει με προσφορές δίχως να ακουμπάω παιχνίδια.

    Θα πάρω (λογικά)ps5 για τα πρώτα 10-15 παιχνίδια που θα είναι exclusive(και επειδή δεν έχω το 4 θα μπορέσω να παίξω got3 & ghost of tsushi-ισως ααχπληθωνα δώ το χαλασμό για tlou). Και λογικά θα πάρω το μικρό χβοχ για όλα τα 3rd party ΑΝ θέλω ως έξτρα. Για μένα αν έχεις προ πσ4 δεν πας σε Sony απευθείας day1(δε μιλάω προφανώς για τη μικρή αγορά των hardcore).

    Ο αδερφός πχ με ps4 δεν σκέφτεται μέχρι 2021 να πάρει νέα γενιά κονσόλα.

    Στο υκ η αλήθεια είναι ότι ουσιαστικά μόνο για πσ5 μιλάνε (ντόπιοι και Έλληνες). Το έχει κερδίσει αυτό η Σόνυ (και εκτός τρελής τιμής:οβερ 499 που για μένα είναι το ΥΠΕΡΜΑΞ)και γι'αυτό και εγώ θα πάω προς τα εκεί μιας και έμεινα εκτός της προηγούμενης γενιάς.

    Σύμφωνα πάντως με ντεβς σε ρεντιτ δεν υπάρχει θέμα Χ και S(εκτός και αν έχουν θέμα οι ίδιοι οι ντεβς):

    Sent from my GM1913 using Tapatalk
    Δηλαδη ο παραπανω dev υποστηριζει οτι για να πας απο 1440ρ σε 4Κ χρειαζεσαι 8 τεραφλοπς? 200% παραπανω δυναμη στην GPU? Δυσκολευομαι να το κατανοησω...γιατι λεει οτι δεν αλλαζεις τιποτα απο γραφικα μονο αναλυση. Συγνωμη αλλα δε μου κολαει ολο αυτο εμενα.

  4. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    gRim (10-09-2020)

  5. #1484

    Default

    Δεν θα το παίξω ειδήμων στο θέμα. Ίσως έχεις δίκιο και η αλήθεια είναι ότι ακόμα και με dev(η άτομα που ΥΠΟΣΤΗΡΊΖΟΥΝ ότι είναι graph dev) υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ διαφορετικές απόψεις σε ρεδιτ. Μπορεί να είναι και ανάλογα το "στρατόπεδο" που ο κάθε ντεβ (θα) ανήκει.

    Εγώ γενικά είμαι πολύ χαρούμενος και αντίθετα με το φόρυ χαίρομαι πάρα πολύ που σε αυτή τη γενιά ειδικά με το S η M$ βάζει γκάζια στη Σόνυ. Μόνο με καλά παιχνίδια κάποιος έχει λόγο (αν δεν έχει κάνει επένδυση στο οικοσύστημα της εταιρείας)να (πάρα)μείνει/μετακομίσει εκεί.

    Για Αμερική ούτως η άλλως νομίζω ότι με το S θα κερδίσει μεγάλο μέρος της αγοράς.

    Πάντα μιλάω για εμένα ως casual gamer(που προτίμησε να μείνει εκτός από 1+1/2 γενιά)-ουτε καν ξέρω/υποστηρίζω ότι είμαι στη πλειοψηφία.

    Περιμένω πώς και πώς την Σόνυ (που με έχει κουράσει επίσης όπως είχε κουράσει η Μαικροσοφτ τόσο καιρό)για να δώ τιμές και αν θα κάνω προπαραγγελια η αν θα περιμένω με το καλοκαίρι τη πρώτη πτώση τιμών (2021?). Οτιδήποτε πάνω του 479£/499€ για μένα είναι deal breaker για day1.

    Sent from my GM1913 using Tapatalk

  6. #1485
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Nαι Πανο δεν ειπες αυτο, ισως εγω δεν μετεφερα σωστα αυτο που ηθελα να σου πω. Ναι ποτε κανενα μουλτι δεν εκμεταλλευθηκε κανενα hardware στο επακρο. Απλα ανησυχω οτι τωρα η αναλογια αυτη θα γινει χειροτερη στη γενια αυτη. Το ποσοστο δηλαδη εκμεταλλευσης των κορυφαιων κονσολων θα πεσει σε σχεση με την τωρινη γενια.



    Δηλαδη ο παραπανω dev υποστηριζει οτι για να πας απο 1440ρ σε 4Κ χρειαζεσαι 8 τεραφλοπς? 200% παραπανω δυναμη στην GPU? Δυσκολευομαι να το κατανοησω...γιατι λεει οτι δεν αλλαζεις τιποτα απο γραφικα μονο αναλυση. Συγνωμη αλλα δε μου κολαει ολο αυτο εμενα.
    Δημήτρη, καταλαβαίνω οτι ανησυχείς οτι το S ενδεχομένως να "πετροκόψει" τις δυνατότητες του PS5. Θα κάνω μια υπόθεση(χοντρικά πάντα). Ας υποθέσουμε οτι χοντρικά χρειάζεσαι 2.25x περισσότερη δύναμη για να πας από το 1440p σε 4κ. Επομένως, με τα 4tf του one S πρέπει να πας στα 9 (λίγο κάτω δλδ από τα του ps5!) - θέλω να πω δεν απέχει δραματικά από τα 12 γιατί, όπως βλέπουμε γενικότερα, τα Teraflops δεν κάνουν scale γραμμικά - πάρε για παράδειγμα τις νέες κάρτες τις Nvidia και σύγκρινε με την προηγούμενη γενιά. Θα έπρεπε οι διαφορές να είναι πολύ πιο χαοτικές, αλλά δεν είναι.
    Επίσης μιλάνε για target resolution. Σε πόσα παιχνίδια δεν έχουμε πλέον dynamic resolution? Μπορεί δλδ το one S να κάνει target 1440p, αλλά δε σημαίνει οτι θα είναι κολλημένο εκεί. Μπορεί επίσης κάποια settings στο X, PS5 να είναι ακόμα πιο ανεβασμένα.

    Συμπέρασμα κατά τη γνώμη μου, δε νομίζω οτι υπάρχει μεγάλος λόγος ανησυχίας. Σίγουρα κάποια multiplats μπορεί να μην το εκμεταλλευτούν το ps5 100%, και μεταξύ μας, πότε το έκαναν? Για μένα πάντως, αν όντως ισχύει το 4κ60 στο νέο Assassins στο One X, περιμένω να δούμε πράγματα και θαύματα σε αυτή τη γενιά, και ειδικά στα exclusives.

  7. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    Valkyre (10-09-2020)

  8. #1486
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Το S όχι μόνο θα πετσοκοψει τις δυνατότητες, υπάρχει περίπτωση αν πιάσει να κόψει κ πωλήσεις σε game από την Sony.
    Γιατί το λέω αυτό, αν κάποιος πάρει ps5 για τα αποκλειστικά κ πάρει (που το βλέπω σε πολλούς να το λένε) ένα S για gamepass, κόβεις παιχνίδια που θα αγόραζες στο ps5 αφού θα τα βρεις στο Gamepass, όπως αγορά EA play κ τέτοια,όλα παίζουν ρόλο δεν βγάζουν η κονσόλες λεφτά τα λεφτά βγαίνουν κ από τις αγορές κ κύριος τις Digital αγορές.
    Edit
    Γιαυτό να μας δώσει 350 το Digital PS5 η Sony να τελειώνουμε

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  9. The Following User Says Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    psx3 (10-09-2020)

  10. #1487
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παιδιά, από τεχνικής άποψης το S είναι ένα scaled down Χ.



    Ναι, πάλι από τεχνικής άποψης ένα παιχνίδι του S άνετα μπορεί να τρέχει σε μεγαλύτερη ανάλυση+παραπάνω εφφέ στο Χ.

    Όμως!

    Αν ένα παιχνίδι, πραγματικά εκμεταλλευτεί το Χ και αυτό ΔΕΝ σημαίνει "μόνο" 4Κ ανάλυση + fps + εφφέ, αλλά σημαίνει εκμετάλλευση της παραπάνω RAM (ποσότητα, bandwidth) για περισσότερο πολύπλοκο ΑΙ, gameplay, μεγαλύτερο ορίζοντα στους κόσμους κλπκλπ...........τότε αυτός ο τίτλος ΔΕΝ θα μπορεί να τρέξει ΚΑΝ στο S.

    Αν αντιθέτως, ένα παιχνίδι φτιαχτεί και με το Χ και με το S υπό την ίδια ομπρέλα φιλοσοφίας, τότε ναι, θα παίζει στο S απλώς με χαμηλότερη ανάλυση.

    Τα τεραφλόπια και τα λοιπά (σημαντικότερα από τεραφλόπια) τεχνικά χαρακτηριστικά, δεν υπάρχουν μόνο και μόνο για αύξηση ανάλυσης+εφφέ+fps (αυτή είναι η λεγόμενη PC-ίλας φιλοσοφία).

    Εκεί πάνε οι προβληματισμοί: θα εκμεταλλευτούν στο έπακρο ΟΛΑ τα επιμέρους στοιχεία του Χ ή θα είναι τα παιχνίδια με PC-ίλας στυλ δηλαδή "το παιχνίδι παίζει με τάδε επιδόσεις στο S, ενώ στο X παίζει με δείνα επιδόσεις και το παιχνίδι είναι ολόιδιο";;;;;

    Μεταξύ όμως PS5 και discless τέτοια πράγματα δεν θα υπάρχουν.

  11. #1488
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    @Lefteris_X Μα πως να υπάρχει μεταξύ των ps5 αφού είναι ίδια κονσόλα μόνο δισκάκι δεν παίρνει.
    Το είχα πει όταν βγήκε το S αυτό σαν ερωτηματικο θα υποστηρίζεται μετά από δύο χρόνια που θα πάψει να υποστηρίζει το one το S η θα έχουμε X αποκλειστικά μόνο την MS για όλα την έχω ικανή
    Edit
    Αλλιώς στα δικά τις παιχνίδια πρέπει να βγάζει δύο εκδόσεις.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  12. #1489
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Λευτέρη συμφωνώ σε αυτό που λες, αλλά καλώς ή κακώς το Series* S είναι πραγματικότητα πλέον και δεν είναι υποθετικό σενάριο. Εγώ αυτό που φαντάζομαι είναι οτι τα multiplats θα τρέχουν πρώτα εκεί, και μετά να γίνονται scale στο PS5 και X (μακάρι να εκπλαγούμε ευχάριστα και να υπάρχουν ακόμα μεγαλύτερες διαφορές μεταξύ των εκδόσεων)
    Δεν μπορώ να φανταστώ κονσόλα που διαφημίζεται ως next gen να μην τρέχει καινούργια παιχνίδια.
    Επομένως, ο,τι "θαύματα" περιμένουμε να δούμε, θα τα δούμε στα αποκλειστικά της Sony, μιας και δεν είναι μόνο η GPU που θα εκμεταλλευτούν, είναι και άλλα πράγματα.
    Last edited by gonzalez; 10-09-2020 at 14:33.

  13. #1490
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    One S;

    Μήπως εννοείς Series S; (έτσι σκατά που τα έκανε η MS με τις ονομασίες, λογικό είναι να μπερδευόμαστε)

    Όσο αφορά τα AAA 1st party Sony, ε, ναι, σαφώς από εκεί περιμένουμε τα πράματα και θάματα.

    Άλλωστε αυτός είναι ο λόγος που επιλέγω την PS πλατφόρμα εδώ και 26 χρόνια.
    Τα multiplatform πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο θα παίζουν σε όλες τις κονσόλες.
    Για τα οποία δεν "καίγομαι" και τόσο. Άντε πες ένα μπασκετάκι (που ήδη είναι μια χαρά στα γραφικά/αναλύσεις/fps) και μέχρι εκεί.

  14. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    gonzalez (10-09-2020),psx3 (10-09-2020)

  15. #1491
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    One S;

    Μήπως εννοείς Series S; (έτσι σκατά που τα έκανε η MS με τις ονομασίες, λογικό είναι να μπερδευόμαστε)

    Όσο αφορά τα AAA 1st party Sony, ε, ναι, σαφώς από εκεί περιμένουμε τα πράματα και θάματα.

    Άλλωστε αυτός είναι ο λόγος που επιλέγω την PS πλατφόρμα εδώ και 26 χρόνια.
    Τα multiplatform πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο θα παίζουν σε όλες τις κονσόλες.
    Για τα οποία δεν "καίγομαι" και τόσο. Άντε πες ένα μπασκετάκι (που ήδη είναι μια χαρά στα γραφικά/αναλύσεις/fps) και μέχρι εκεί.
    Χαχα, έχουμε κωλομπερδευτεί με τα ονόματα .
    Αυτό που ήθελα απλά να πω, είναι οτι αν το Assassin's όντως τρέχει 4κ60 στο X, τότε θεωρώ οτι μιλάμε για μεγάλο άλμα στη δύναμη με τις νέες κονσόλες, και εκτός κι αν έχουν κάνει κάποιο τρελό optimization για να παίξει έτσι, τι θα δούμε από παιχνίδια που είνα όντως optimized (οκ, δεν ξέρω με τι settings θα τρέχει έτσι, αλλά και πάλι)
    Last edited by gonzalez; 10-09-2020 at 14:37.

  16. #1492
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,246
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^Ειναι cross gen παιχνιδι ομως ρε συ. Τα γραφικα του δεν ειναι κατι το σπουδαιο. Εγω προσωπικα δεν εντυπωσιαζομαι απο αυτο που λες.

    ΥΓ: Ασε που θυμαμαι οτι ελεγαν θα τρεχει επιβεβαιωμενα 4Κ 30 καρε και βλεπουμε. Τελικα βγηκαν και δηλωσαν 60 καρε?

  17. #1493
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by shadowfax7 View Post
    Σύμφωνα πάντως με ντεβς σε ρεντιτ δεν υπάρχει θέμα Χ και S(εκτός και αν έχουν θέμα οι ίδιοι οι ντεβς):
    Ο συγκεκριμένος δεν ξέρουμε ποιος είναι και που κρατά η σκουφια του, οπότε δεν θα τον πάρω και τόσο υπόψιν, όταν ο τεχνικός διευθυντης της Remedy βγαινει και λέει (και όχι μονο αυτος) οτι υπάρχει θέμα, και δεν πατάς απλα ένα κουμπι και όλα ειναι ΟΚ. Βασικά το αυτονόητο λεει ο άνθρωπος έτσι?

    Είμαι ο κλασικός παίχτης του υκ που παίρνουμε 3-4-5 τίτλους (πολλές φορές 2nd hand-παιζουν άπειρες αλυσίδες με 2nd hand δω)
    Και λογικά θα πάρω το μικρό χβοχ για όλα τα 3rd party ΑΝ θέλω ως έξτρα.
    Στο υκ η αλήθεια είναι ότι ουσιαστικά μόνο για πσ5 μιλάνε (ντόπιοι και Έλληνες)
    λες ότι προτιμας τα μεταχειρισμένα παιχνίδια, αλλα θα πάρεις το S που δεν παιρνει δισκάκια, σε μια χώρα με τεράστια βαση playstation ,αρα και μεγαλυτερη προσβαση σε μεταχειρισμένα?
    Δεν ξέρω ειμαι ο μόνος που βλέπω μια μεγάλη αντίφαση εδώ?

  18. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    psx3 (10-09-2020)

  19. #1494
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^Ειναι cross gen παιχνιδι ομως ρε συ. Τα γραφικα του δεν ειναι κατι το σπουδαιο. Εγω προσωπικα δεν εντυπωσιαζομαι απο αυτο που λες.

    ΥΓ: Ασε που θυμαμαι οτι ελεγαν θα τρεχει επιβεβαιωμενα 4Κ 30 καρε και βλεπουμε. Τελικα βγηκαν και δηλωσαν 60 καρε?
    Απ' 'οσο είδα από το τελευταίο ποστ στο νήμα που έχουμε, λογικά 60 θα τρέχει. Δεν ξέρω, για μένα ακόμα και τα καρε παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Και, σίγουρα είναι cross-gen, απλά σου δείχνει πάνω κάτω τι επίπεδα δύναμης θα έχουν οι νέες κονσόλες αν day 1 έχει τέτοια απόδοση σε cross gen.
    (Αλλά γιατί ρε συ, εγώ το Odyssey θεωρώ οτι είχε πολύ όμορφα γραφικά - μιλάω για pc βέβαια, αλλά εξου και κάνω και τη σύγκριση τώρα με τις νέες κονσόλες και την ανάλυση/απόδοση).

  20. #1495
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Το S όχι μόνο θα πετσοκοψει τις δυνατότητες, υπάρχει περίπτωση αν πιάσει να κόψει κ πωλήσεις σε game από την Sony.
    Γιατί το λέω αυτό, αν κάποιος πάρει ps5 για τα αποκλειστικά κ πάρει (που το βλέπω σε πολλούς να το λένε) ένα S για gamepass, κόβεις παιχνίδια που θα αγόραζες στο ps5 αφού θα τα βρεις στο Gamepass, όπως αγορά EA play κ τέτοια,όλα παίζουν ρόλο δεν βγάζουν η κονσόλες λεφτά τα λεφτά βγαίνουν κ από τις αγορές κ κύριος τις Digital αγορές.
    Edit
    Γιαυτό να μας δώσει 350 το Digital PS5 η Sony να τελειώνουμε

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Εντάξει και το PlayStation έχει EA Access.
    Για το game pass δεν νομίζω να κόψει πωλήσεις. Τώρα τον Μάϊο όλοι λέγανε για το RDR2 που μπηκε στα παιχνιδια του GP.
    1,5 χρόνο μετά από την κυκλοφορία του και όταν το έβρισκες 20€. Όσοι ήθελαν να παίξουν Rdr2 η συντριπτική τους πλειοψηφία το είχε ήδη αγοράσει.
    Οπότε ένα third party δεν νομίζω πως κάποιος που έχει και τις δύο κονσόλες να περιμένει αν και πότε θα μπει στο Game Pass (ή στο PlayStation Now αντίστοιχα).
    Ειδικά στην περίπτωση που κάποιος έχει PS5 και Series S δεν νομίζω ποτέ να επιλέξει την έκδοση του Xbox. Έχεις ολόκληρη 4Κ κονσόλα και θα παίξεις στα 1080;
    Όποιος κάτοχος PS5 πάρει series S το παίρνει αποκλειστικά σαν δεύτερη κονσόλα για να παίξει τους τίτλους του Xbox. Για κανέναν άλλο λόγο δεν θα σκεφτεί να το αγοράσει.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by mihalis13; 10-09-2020 at 15:04.
    Spoiler!

  21. #1496
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Βρε Slay σοβαρά τώρα γιατί επιμένεις; Άμα λένε ότι δεν υπάρχει θέμα, δεν υπάρχει θέμα. Τι το ψάχνεις τώρα αλήθεια;

    Μέχρι χθες το Series X έριχνε στα αυτιά του PS5 για 2TF, κάποιους χρονισμούς και CU διαφορά, άσχετα το όποιο αβαντάζ του custom SSD/IO ή γενικό χτίσιμο είχε κάνει η Sony στην κονσόλα της. Τα παιχνίδια στο Series X θα ήταν εξωπραγματικά, πανεμορφοϋπέροχα, φανταστρουμφικά και το ταπεινό και άχρηστο PS5 ήταν για τα σκουπίδια. Ακούς εκεί 10TF vs. 12TF!!!

    Τώρα μιλάμε ότι βγήκε το Series S που είναι το 1/3 σε όλα του σχεδόν και ΟΚ, καμιά σοβαρή διαφορά με το X, κανένα πρόβλημα, καμιά απολύτως διαφορά ούτε προς τα επάνω, ούτε προς τα κάτω για την MS. Απλά θα βγάζουν το τιτανοφανταστικομοναδικοϋπέροχο παιχνίδι τα στούντιο της MS για το Series X (και οι 3rd party devs βρε) και μετά θα πατάνε μερικά κουμπάκια και τσουπ θα γίνεται ένα μοναδικά υπέροχο κλπ παιχνίδι απλά σε άλλη ανάλυση, δηλαδή πόσο πιο απλά, κλικ εδώ κλικ εκεί και ως δια μαγείας το super duper next gen παιχνίδι που μόνο στο Series X θα έτρεχε σωστά, από native 4Κ @ 120FPS θα γυρίζει σε 1440p @ 60FPS.

    Τόσο απλά όμορφα και ωραία και μην ξεχνάμε έτσι; Το PS5 θα παραμείνει σαβούρα και για τα σκουπίδια έτσι; Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!!!

  22. The Following 4 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Brazhlias (10-09-2020),psx3 (10-09-2020),Slay (10-09-2020),tomic20 (10-09-2020)

  23. #1497

    Default

    Κάτσε ρε. Βλέπεις να λέω ότι θα πάρω το S η θα πάω PS5?και ΑΝ θελήσω θα πάω για το έξτρα στο S.

    Αυτό όμως για εμένα... που έχω μείνει ΕΚΤΟΣ της ps σειράς (και γενικά μια γενιά οφφ)και θα πάω να αγοράσω πχ day1 gow,tlou+ffvii.

    Επίσης η διαφορά σε αυτό που λές με τιμές αφορά τα παιχνίδια του psx κυρίως (πλέον 75)μιας και δωρεάν παιχνίδια του gamepass+ΕΑ πλεονυ ΕΜΕΝΑ με καλύπτουν (και με το παραπάνω). Παιδιά πάντα μιλάμε για έναν user CASUAL το λέω μη καούμε .

    Το πόιντ είναι:αν το πσ5 ειναι499€ γιατί να πάρω το S?θα πάρω μαζί με psnow συνδρομή και είμαι καλυμμένος. Θα περιμένω και ένα δύο μήνες και θα παίρνω παιχνίδια τοπ/exclusive σε 20-30 λίρες κάτω από το lunch. Αν όμως έχει 550(ναι 50 διαφορά), για εμένα είναι διαφορά (όπως και για άλλο κόσμο). Εύκολα λοιπόν εγώ που δεν έχω κάτι να χάσω θα πάω στο Sκαι θα παίρνω παιχνίδια με gamepass(και αρκετά φθηνότερα μάλιστα και από 2nd hand). Απλά εγώ δεν αισθάνομαι ότι έχω καμία δέσμευση σε κάποια από τις δύο εταιρείες. Και φαντάζομαι εκφράζω και μια κάστα μετριοπαθων βιβτεογκειμερ που θέλουμε να παίζουμε κάτι αντί για νετφλιξ (πολλές φορές με την κοπέλα),που ψάχνουν το πιο βφμ μηχάνημα να περάσουν την ώρα τους.

    Sent from my GM1913 using Tapatalk

  24. #1498

    Default

    Δεν το εξηγώ καλά εγώ ρε γαμωτο μάλλον (φταίει ότι δεν έχω χρόνο να αναλύσω-ή απλά είμαι ανίκανος να γράψω τις σκέψεις μου σε σειρά σε απλά ελληνικά-η κάποια μίξη και τών δύο).

    Λέω τα 50€ τα παραπάνω στη Σόνυ (στα 550) δε τα δίνω day1. Η Σόνυ κοστολογεί όσο επιθυμεί και μαγκιά της και κάθε καταναλωτής κοστολογεί το βαλιου της επένδυσης του.

    ΠΡΟΤΙΜΏ λοιπόν να χάσω την ευκαιρία να παίξω 2nd hand κάποια παιχνίδια ps4/5 και να ξεκινήσω την εμπειρία της επόμενης γενιάς με series S ΚΑΙ τα παιχνίδια που θα δίνει η Μαικροσοφτ απόφαση γκειμπας/ΕΑ(η που θα αγοράζω φθηνά σε προσφορά από στορ).

    Αντίστοιχα αν είναι στα 450 θα πάρω κατευθείαν φιρστ ντει χειριστήριο και παιχνίδια του 4 μάλλον .

    Tl;dr για να μη σας πολυπριζω: εγώ είμαι ο αγοραστής που δεν ανήκω σε κάποια από τις δύο εταιρείες. Θέλω να πάω σε Sony λόγω ιστορικού (κάτοχος ps1,2,3), αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να γίνει σε οκ τιμή αλλιώς( όπως πιθανόταρα και άλλοι μετριοπαθείς) δεν έχω κανένα θέμα να ξεκινήσω με εκπτώσεις την gaming εμπειρία μου και να κοιτάξω τη Sony στο μέλλον.

    Sent from my GM1913 using Tapatalk

  25. #1499
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Άρα λοιπόν, στα 450 αγοράζεις day 1, στα 550 δεν αγοράζεις.

    Στα 479-99 τι κάνεις;

  26. #1500

    Default

    Ότι είναι κάτω από 500€ με κερδίζει το σύστημα της Σόνυ.

    Για εμένα ουσιαστικά για ps5 θεωρώ ότι θα πάω απλά παίζεται το day1(ανάλογα με τη τιμή).

    Το S είναι μια trans κατάσταση next gen κονσολας που οι περισσότεροι έχετε ήδη γράψει (και αναλύσει) σωστά τα αρνητικά της. Το ντισκλες εμένα δεν με χαλάει σε οτιδήποτε πλην Σόνυ (γι'αυτό εξάλλου μέχρι τον Ιούλιο προσωπικά εδώ έξω κοιτούσα ακόμα και stadia ). Σε πσ5 θα ήθελα τη δυνατότητα να μπορώ να αγοράζω 2nd hand μιας και υπάρχουν ήδη αρκετοί τίτλοι από ps4 που δεν έχω παίξει και θα ήθελα να τους δω (σε πολύ φθηνότερες τιμές). Δλδ για μένα στα 550 πραγματικά το ερώτημα είναι ps4pro η series S ενώ στα κάτω από 500 το ps είναι μονόδρομος για να μπορέσω να απολαύσω τα καλύτερα παιχνίδια του 4 και λογικά τοπ exclusive στο 5.

    Ελπίζω να ανέλυσα λίγο το σκεπτικό ενός μέσου γκειμερ που κυρίως θα απασχολείται το Σ/Κ(δεν ξέρω βέβαια αν αποτελώ τη πλειοψηφία).

    Sent from my GM1913 using Tapatalk

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •