Page 3 of 164 FirstFirst 12345671353103 ... LastLast
Results 41 to 60 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #41
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Μια χαρα ειναι.Τωρα κατι παιδακια που τσακωνονται στα σοσιαλ για το σχεδιο των νεων κονσολων,απλα γελαω
    Την κονσολα την εχεις κατω απο το επιπλο της τηλεορασης σου,για να παιζεις παιχνιδια.Και οχι να την κοιτας λες και ειναι καμια γκομενα
    Πόσο λάθος έχεις!
    Και έχεις λάθος γιατί ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός!

    Εμένα πχ. ΠΑΝΤΑ (από το 1978 λολ) μου άρεσε να έχω την κονσόλα μου φόρα παρτίδα και να την κοιτάζω, να την γουστάρω. Ποτέ μου δεν την έβαλα κάπου κρυμμένη, ποτέ μου δεν την έβαλα κάτω από την TV, ποτέ μου δεν την έχωσα μέσα σε κάποιο έπιπλο.
    Δεν μου αρκεί απλώς "να παίζει παιχνίδια". Θέλω πρωτίστως να παίζει παιχνίδια, θέλω όμως και το ελκυστικότατο design και θέλω και ένα γαμηστερό όνομα.

    Είδες λοιπόν που δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι;

    Συνεπώς, τα "παιδάκια" δεν είναι και τόσο παιδάκια. Άλλωστε πολλές φορές (όχι όλες όμως) οι ονομασίες "κρύβουν" από πίσω τους την "φιλοσοφία" που έχει η εταιρεία για το προϊόν της. Το "Series" στο Xbox One Series X, ίσως και να αποδεικνύει αυτό που έλεγα στο Xbox One θρεντ, ότι δηλαδή η MS κάθε 2,5 χρόνια θα βγάζει νέο κουτί (άρα δεν την ενδιαφέρουν οι ονομασίες, αλλά η συνέχεια του brand χωρίς να ξεχωρίζει κάποιο προϊόν, κάτι σαν μηχάνημα άνευ ταυτότητας).

  2. #42
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Πόσο λάθος έχεις!
    Και έχεις λάθος γιατί ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός!

    Εμένα πχ. ΠΑΝΤΑ (από το 1978 λολ) μου άρεσε να έχω την κονσόλα μου φόρα παρτίδα και να την κοιτάζω, να την γουστάρω. Ποτέ μου δεν την έβαλα κάπου κρυμμένη, ποτέ μου δεν την έβαλα κάτω από την TV, ποτέ μου δεν την έχωσα μέσα σε κάποιο έπιπλο.
    Δεν μου αρκεί απλώς "να παίζει παιχνίδια". Θέλω πρωτίστως να παίζει παιχνίδια, θέλω όμως και το ελκυστικότατο design και θέλω και ένα γαμηστερό όνομα.

    Είδες λοιπόν που δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι;

    Συνεπώς, τα "παιδάκια" δεν είναι και τόσο παιδάκια. Άλλωστε πολλές φορές (όχι όλες όμως) οι ονομασίες "κρύβουν" από πίσω τους την "φιλοσοφία" που έχει η εταιρεία για το προϊόν της. Το "Series" στο Xbox One Series X, ίσως και να αποδεικνύει αυτό που έλεγα στο Xbox One θρεντ, ότι δηλαδή η MS κάθε 2,5 χρόνια θα βγάζει νέο κουτί (άρα δεν την ενδιαφέρουν οι ονομασίες, αλλά η συνέχεια του brand χωρίς να ξεχωρίζει κάποιο προϊόν, κάτι σαν μηχάνημα άνευ ταυτότητας).
    (
    Σεβαστη η αποψη σου.αλλα προσωπικα εμενα δεν με πειραζει αυτο λευτερη.Εμενα με ενδιαφερει πρωτιστως να ειναι πληρης λειτουργικη.Να μην ανεβαζει θερμοκρασιες.Να μην κανει(λες και ειναι κανα μαχητικο τζετ που ειναι ετοιμο να πεταξει)απο τον πολυ τον θορυβο
    Να τους βρασω τους σουπερ ντουπερ ουαου σχεδιασμους.αν ολα αυτα που επιθυμω δεν θα καταφερνει να μου τα παρεχει.

  3. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (13-12-2019)

  4. #43
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Προσωπικά μου αρέσει το σχέδιο, αλλά ισχύει πως ίσως δημιουργεί πρόβλημα χώρου.
    Σαν σχέδιο όμως είναι ότι πρέπει για τα γούστα μου.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  5. #44
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Σπάρταν ο καθένας έχει τις προτεραιότητές του.

    Εμένα ΔΕΝ με αρέσει μια κονσόλα που παίζει μια χαρά τα παιχνίδια, αλλά να έχει αδιάφορο σχεδιασμό και αδιάφορο όνομα.

    Με ενδιαφέρει να έχει απαραιτήτως ΚΑΙ τα 3: άριστα παιχνίδια, άριστο σχεδιασμό, άριστο όνομα.

    Αυτό που εσένα (και άλλο κόσμο) σε νοιάζει, δηλαδή να μην ακούγεται, δεν μου καίγεται καρφάκι. Κυριολεκτώ: καρφάκι. Διότι έτσι κι αλλιώς δεν την ακούω αφού έχω ΠΑΝΤΑ δυνατά την τηλεόραση (σιχαίνομαι πάσης φύσεως ακουστικά), ενώ μάλιστα ποτέ δεν την έχω χωμένη σε κάποιο έπιπλο. Πάντα την έχω ελεύθερη να παίρνει αέρα. Αυτή τη στιγμή στα γραφεία μου έχω PS2, PS3, PS4 Pro σε μικροσκοπικές βάσεις στήριξης ώστε να μην ακουμπάνε σε καμία επιφάνεια = αερίζονται τέλεια.

    Οπότε, όπως καταλαβαίνεις δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι!

  6. #45
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Σπάρταν ο καθένας έχει τις προτεραιότητές του.

    Εμένα ΔΕΝ με αρέσει μια κονσόλα που παίζει μια χαρά τα παιχνίδια, αλλά να έχει αδιάφορο σχεδιασμό και αδιάφορο όνομα.

    Με ενδιαφέρει να έχει απαραιτήτως ΚΑΙ τα 3: άριστα παιχνίδια, άριστο σχεδιασμό, άριστο όνομα.

    Αυτό που εσένα (και άλλο κόσμο) σε νοιάζει, δηλαδή να μην ακούγεται, δεν μου καίγεται καρφάκι. Κυριολεκτώ: καρφάκι. Διότι έτσι κι αλλιώς δεν την ακούω αφού έχω ΠΑΝΤΑ δυνατά την τηλεόραση (σιχαίνομαι πάσης φύσεως ακουστικά), ενώ μάλιστα ποτέ δεν την έχω χωμένη σε κάποιο έπιπλο. Πάντα την έχω ελεύθερη να παίρνει αέρα. Αυτή τη στιγμή στα γραφεία μου έχω PS2, PS3, PS4 Pro σε μικροσκοπικές βάσεις στήριξης ώστε να μην ακουμπάνε σε καμία επιφάνεια = αερίζονται τέλεια.

    Οπότε, όπως καταλαβαίνεις δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι!
    Αν ειμασταν ολοι μας ιδιοι,θα ειχαμε και τα ιδια γουστα.

    Ο καθενας με τα γουστα του.Και η αμιγκα 500 ασχημη ηταν για την εποχη της και το πρωτο νιντεντο. οταν ειχε πρωτοβγει.Αλλα ποτε δεν με ενοιαζε αυτο μεσα μου
    Last edited by spartan; 13-12-2019 at 19:48.

  7. #46
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Χεχ, προσωπικά έβρισκα πανέμορφη την Α500 και κακάσχημο τον Atari ST.
    Απεναντίας μου άρεσε πολύ ο CPC 464/664/6128, αλλά θεωρούσα απαίσιο τον Commodore 64.

    Τέλος πάντων, σίγουρα δεν είμαστε κλώνοι.


  8. #47
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Χεχ, προσωπικά έβρισκα πανέμορφη την Α500 και κακάσχημο τον Atari ST.
    Απεναντίας μου άρεσε πολύ ο CPC 464/664/6128, αλλά θεωρούσα απαίσιο τον Commodore 64.

    Τέλος πάντων, σίγουρα δεν είμαστε κλώνοι.
    Το φανταζεσαι?χαχαχα
    Ωραιες εποχες.

  9. #48
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Οι καλύτερες.

  10. #49
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Το γνωρίζω αυτο, ωστόσο σε ενα έπιπλο σα το δικο μου (και αρκετών άλλων φαντάζομαι) ναι μεν θα χωρέσει αλλα θα ασφυκτιά. Απο που να μπει αέρας; Τελοσπαντων, οταν έρθει η ωρα το βλέπουμε.
    Α ok πασο τοτε.
    Για να πουμε και κατι για τα παιχνιδια, πολυ ωραιο το trailer του Hellblade και απ οτι ειπαν ειναι in engine. Οκ δεν ειναι gameplay graphics αλλα και παλι, πολυ εντυπωσιακο.


  11. #50

    Default

    Μια χαρά compact είναι:


  12. The Following 3 Users Say Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    christos-sonyboy (13-12-2019),panos74gr (14-12-2019),spartan (14-12-2019)

  13. #51
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Oριστε δεν ειναι pc, ειναι woofer


  14. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    modecris (23-12-2019),Slay (14-12-2019)

  15. #52
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Oριστε δεν ειναι pc, ειναι woofer
    Χάχα μόλις πήγα να το γράψω ότι μου θυμίζει subwoofer p

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  16. #53

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Μια χαρά compact είναι:

    Μια χαρά διαστάσεις έχει λοιπόν. Το είχα στο μυαλό μου μεγαλύτερο.

  17. #54
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ναι, εχμ...έχει το ίδιο ύψος αν βάλεις ένα πς4 προ κάθετα.

    Βάλτε και το πάχος-πλάτος και έτοιμο το σκαμπουδάκι για τα πόδια.

    Και γαμώ τα ντηζάιν λέμε. Λειτουργεί και σαν μεγάλο τασάκι για πολλά άτομα σε γλέντια.

  18. #55
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Να πω και εγώ τα δικά μου.

    Η ανακοίνωση αυτή καταρχάς δεν ήρθε από το πουθενά. Ήδη από χθες το απόγευμα/βράδυ, είχε βουίξει το internet, με tweet που υπονοούσαν πολλά, replies σε αυτά με την Scarlett Johansson, με αποκορύφωμα, το ότι θα ήταν εκεί ο μουσάτος με την κόμη στυλ zz-top, εκ των hardware engineers του SeX (Series X), o Phil Spencer, η συζήτηση του Phil με τον Barlog που πόσταρα (το ήξερε προφανώς αν το καταλάβατε) κτλ..

    Αυτό που δεν ξέραμε ήταν τι θα αποκαλύψουν - όχι αν, όπως υποπτευόμασταν τα ίδια και για το Godfall του PS5 (ένα game δηλαδή που λέγανε) και άλλα πολλά. Υπάρχουν άτομα από το forum εδώ που θα επιβεβαιώσουν α παραπάνω.

    Τώρα τα γιατί έσκασαν τα νέα στην VGA, δεν είναι επί του παρόντος. Θα αρκεστώ απλά να γράψω ότι λίγοι μιλάνε σήμερα για τον θρίαμβο του Sekiro και περισσότεροι για το Series X.

    Τώρα για το σχέδιο/εμφάνιση είναι όλα υποκειμενικά. Το πρωί μου έφυγε ο καφές από την μύτη, όσο το έβλεπα κατά την διάρκεια της ημέρας, το σχέδιο με κέρδιζε καθότι και εγώ του minimal/industrial design αν και έχω κάποιες ενστάσεις.

    Ξεκινάω με τις ενστάσεις:

    - Παγίδα για σκόνη
    - Δεν χωράει σε όλα τα HT έπιπλα, είναι ή δεν είναι αυτά ιδανικά ήδη.

    Περνάω στις διαστάσεις που είχαν απορία κάποιοι συμφορουμίτες εδώ:








    Όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ μικρό. Ίδια σχεδόν κυβικά εκατοστά με τα προηγούμενα συστήματα, άλλο form factor.

    Από τα παραπάνω συμπεραίνω πως, απλά άλλαξαν form-factor σε SSF, με cooling φάση Mac Pro, γιατί απλά το σύστημα για να δίνει 12 TF RDNA2,σπάει τον ομφάλιο λώρο των 200 watt που ξέραμε. Μαγική ψύξη σε αυτό το price range ΔΕΝ υπάρχει.


    Τεχνολογικά από ότι είπαν - διάβασα:

    https://news.xbox.com/en-us/2019/12/...xbox-series-x/


    Additionally, our patented Variable Rate Shading (VRS) technology will allow developers to get even more out of the Xbox Series X GPU and our next-generation SSD will virtually eliminate load times and bring players into their gaming worlds faster than ever before.


    - Variable Rate Shading δεν υποστηρίζει η 5700xt που κυκλοφορεί σήμερα.

    - Τι κάνει το VRS? Ας πούμε απλά, ότι pixel στην οθόνη που είναι υπό σκιά, εκτός focus και λοιπά, τα περνάει shading ανά 4 η GPU. Φανταστείτε ένα συνδυασμό checkerboard rendering με Z-Occlusion, πολύ χοντρικά. Πάρα πολύ. Μιλάμε για βελτίωση στο shading(power) μετρημένη ήδη στο 50%+ και είναι συνδυασμός hardware/software. H MS έχει σχετική πατέντα.

    Όποιος θέλει να διαβάσει παραπάνω, ξεκινάει από αυτό: https://hothardware.com/news/3dmark-...nce-gains-gpus

    - Τρίτο point που επιβεβαιώνει ότι το Χseries είναι βασισμένο σε πραγματικά RDNA2 12+TF (όχι επειδή το είπε ο Spencer μόνο στην exclusive συνέντευξη του στο Gamespot), είναι και το σημερινό άρθρο του TechPower Up εδώ:

    https://www.techpowerup.com/262098/r...-for-amd-rdna2

    Στην CES 2020 τον Ιανουάριο, θα μάθουμε περισσότερες λεπτομέρειες τεχνικά για την RDNA 2.

    Τελευταία στοιχείο είναι και αυτό από τον γνωστό data miner και όχι leaker όπου το Sparkman υποστηρίζει VRS/RT (ναι το Lockheart με τα 4TF...)


  19. The Following 5 Users Say Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    BillyFlo81 (14-12-2019),DJTaurus (13-12-2019),Dragonpaul (14-12-2019),modecris (23-12-2019),spartan (14-12-2019)

  20. #56
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Σε ο,τι αφορα την χθεσινη ανακοινωση, θεωρω οτι την ξεπεταξε λιγο, δεν ειναι τροπος αυτος να ανακοινωνεις νεα κονσολα.
    Ενώ μια prebaked συνέντευξη-ανακοίνωση στο wired είναι καλύτερη.

    Οκ.

  21. #57
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αποκλείεται να μοιάζει στον εξαερισμό του μακ προ κυλίνδρου διότι τοποθετείται και πλάγια, ενώ ο κύλινδρος είχε αυστηρά εξαερισμό για κάθετη θέση.

  22. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (13-12-2019)

  23. #58
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Ενώ μια prebaked συνέντευξη-ανακοίνωση στο wired είναι καλύτερη.

    Οκ.
    Kαλυτερη δεν ειναι ειναι, μιλας για διαφορετικα πραγματα ομως.
    Στο wired ειχαμε confirmation της νεας κονσολας με γενικες πληροφοριες, την κατευθυνση και την λογικη καποιων specs κτλ. Γενικα πραγματα. Ξενερωτο επισης αλλα πολυ διαφορετικο.
    Δεν παρουσιασαν την actual κονσολα και παιχνιδια στο wired.
    Αν το εκαναν το ιδιο θα ελεγα.


  24. #59
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Έχεις δίκιο. Υποθέτω ότι θα είναι εξέλιξη του μοντέλου του κυλίνδρου. Πιστεύω ότι από θα παίρνει αέρα από τον "κώλο"/βάση του.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Kαλυτερη δεν ειναι ειναι, μιλας για διαφορετικα πραγματα ομως.
    Στο wired ειχαμε confirmation της νεας κονσολας με γενικες πληροφοριες, την κατευθυνση και την λογικη καποιων specs κτλ. Γενικα πραγματα. Ξενερωτο επισης αλλα πολυ διαφορετικο.
    Δεν παρουσιασαν την actual κονσολα και παιχνιδια στο wired.
    Αν το εκαναν το ιδιο θα ελεγα.
    Γιατί χθες-σήμερα τι είδες? Ένα CGI με ένα όνομα. Ούτε καν ξέρουμε αν δείξανε το Series X στο βίντεο. Μπορεί να ήταν το Series S.

    Προφανώς έγινε για "λόγους". Όπως και για "λόγους" έκανε και η Sony την συνέντευξη στο Wired.

    Και αυτό ακριβώς παρατήρησα-έγραψα.

    Τις συγκρίσεις του PR των εταιρειών δεν καταλαβαίνω γιατί τις φέρνεις στο προσκήνιο.

    Με συγχωρείς δεν θα συμμετάσχω.

    Πρόβλημα τους.

  25. #60
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Σχεδιαστικά άστα να πάνε...όμορφο σαν pc tower αλλά εδώ μιλάμε για κονσόλα. Ακόμα και το όνομα είναι περίεργο, series x....
    Τεσπα, λίγη σημασία έχουν αυτά, το θέμα είναι τι θα έχει μέσα και απ' ότι φαίνεται θα είναι τερας όπως λογικά θα είναι και το ps5.
    Και φυσικά το πιο σημαντικό, τα games, για αρχή είδαμε το hellblade2, αυτό πρέπει να κάνει η ms σε αυτή τη γενιά.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •