Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 20 of 94

Thread: Εξωτερικός σκληρός για PlayStation 4

  1. #1
    Senior Member MPEKAS's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    104
    PSN ID
    zimpilias74

    Default Εξωτερικός σκληρός για PlayStation 4

    Ποιον εξωτερικο σκληρο σκεφτεστε να αγορασατε μετα το νεο update που θα γινει ?

  2. #2
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by MPEKAS View Post
    Ποιον εξωτερικο σκληρο σκεφτεστε να αγορασατε μετα το νεο update που θα γινει ?
    Εγώ δεν σκέφτομαι να αγοράσω, εχω wd passport ultra και θα βαλω αυτόν.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  3. #3
    Senior Member MPEKAS's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    104
    PSN ID
    zimpilias74

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Εγώ δεν σκέφτομαι να αγοράσω, εχω wd passport ultra και θα βαλω αυτόν.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Παιδια εγω σκεφτομαι για σκληρο 4tb αλλα με τροφοδοσια απο το usb για να μην εχω πολλα καλωδια και μπριζες εχετε κατι να προτεινετε?

  4. #4
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εκτος και εαν εχασα καποια σημαντικη εξελιξη, χωρις τροφοδοσια εξωτερικη μπορεις να εχεις μονο σε 2.5" δισκο, και προς το παρον δεν υπαρχουν στα 4TB

  5. #5
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Αλήθεια 4 Tb τι να τα κάνει κάποιος δεν έχει σκοπό να διαγράψει τίποτα, νομίζω θα είναι πολύ φορτωμένο εγώ λέω το πολύ 2 συν τον δίσκο που θα υπάρχει στο ps4
    Edit
    Αν είναι καλύτερα παρτε κουτι με δισκους και φτιαχτε κανένα με 10tb

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Christos33; 01-03-2017 at 12:26.

    xbox:Christoforo7s

  6. #6
    Elite dspug7's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Κερατεα
    Posts
    929
    PSN ID
    dspug7
    Name
    Διαμαντης

    Default

    εχω usb 3.0 dock station και μερικους 500ρηδες, οποτε ειμαι καλυμμενος!

  7. #7
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Εκτος και εαν εχασα καποια σημαντικη εξελιξη, χωρις τροφοδοσια εξωτερικη μπορεις να εχεις μονο σε 2.5" δισκο, και προς το παρον δεν υπαρχουν στα 4TB
    Υπαρχουν εδω και καιρο, εγω εχω αγορασει αυτον γιατι ειναι φθηνος και εχει και 3 χρονια εγγυηση, αντι για 2 που εχουν συνηθως οι υπολοιποι.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  8. #8
    Senior Member MPEKAS's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    104
    PSN ID
    zimpilias74

    Default

    εγω εκανα την αγορα μου και ολα τελεια !!!Click image for larger version. 

Name:	PS_Messages_20170310_150656.jpg 
Views:	122 
Size:	498.3 KB 
ID:	9739

  9. #9
    gorath's Avatar
    Join Date
    Apr 2017
    Location
    Alimos
    Posts
    5
    Name
    Κώστας

    Default

    Καλησπέρα στην παρέα. Θέλω να ρωτήσω το εξής... στο PS4 Pro υπάρχει μία θύρα USB στο πίσω μέρος. Προσπάθησα να βάλω τον εξωτερικό σκληρό εκεί αλλά μου έβγαλε μήνυμα σφάλματος ότι ο σκληρός (ή η σύνδεση - δεν θυμάμαι ακριβώς) δεν είναι USB 3.0 και συνεπώς δεν προχωρούσε στη δημιουργία extended storage. Κάπου διάβασα ότι η συγκεκριμένη θύρα είναι 3.1. Ισχύει? Αν ναι, δεν θα έπρεπε να έχει συμβατότητα και με USB 3.0 δίσκους? Μήπως είναι αδυναμία/bug του firmware?

    ΥΓ. Ο εν λόγω σκληρός έχει αναγνωριστεί κανονικά από τις μπροστινές θύρες του Pro...

  10. #10
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by gorath View Post
    Καλησπέρα στην παρέα. Θέλω να ρωτήσω το εξής... στο PS4 Pro υπάρχει μία θύρα USB στο πίσω μέρος. Προσπάθησα να βάλω τον εξωτερικό σκληρό εκεί αλλά μου έβγαλε μήνυμα σφάλματος ότι ο σκληρός (ή η σύνδεση - δεν θυμάμαι ακριβώς) δεν είναι USB 3.0 και συνεπώς δεν προχωρούσε στη δημιουργία extended storage. Κάπου διάβασα ότι η συγκεκριμένη θύρα είναι 3.1. Ισχύει? Αν ναι, δεν θα έπρεπε να έχει συμβατότητα και με USB 3.0 δίσκους? Μήπως είναι αδυναμία/bug του firmware?

    ΥΓ. Ο εν λόγω σκληρός έχει αναγνωριστεί κανονικά από τις μπροστινές θύρες του Pro...
    Παίζουν διάφορα με την πίσω θύρα. Δοκίμασες να κλείσεις εντελώς το PS4 πριν το βάλεις; Όχι rest mode.

    Επίσης ναι, όλες οι θύρες είναι USB 3.1 Gen 1 (= USB 3.0) στο Pro.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. #11
    gorath's Avatar
    Join Date
    Apr 2017
    Location
    Alimos
    Posts
    5
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Παίζουν διάφορα με την πίσω θύρα. Δοκίμασες να κλείσεις εντελώς το PS4 πριν το βάλεις; Όχι rest mode.

    Επίσης ναι, όλες οι θύρες είναι USB 3.1 Gen 1 (= USB 3.0) στο Pro.
    Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι δεν δοκίμασα με shut down. Θα το δοκιμάσω. Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος να συνδέσει εξωτερικό σκληρό στην πίσω USB?

  12. #12
    PS4forums Addict Giorgos78's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    LAMIA
    Posts
    1,323
    PSN ID
    Giorgos78GRE

    Default Εξωτερικος σκληρος για PS4

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    Υπαρχουν εδω και καιρο, εγω εχω αγορασει αυτον γιατι ειναι φθηνος και εχει και 3 χρονια εγγυηση, αντι για 2 που εχουν συνηθως οι υπολοιποι.
    Τι ταχύτητα έχει αυτός; άκουσα ότι υπάρχουν διάφορες ταχύτητες 5000, 7200, 7500 αυτός τι ταχύτητα έχει ; υπάρχει με 7500 Western digital σε 2και 4 ΤΒνα δούμε τιμές ;
    Επισεις τροφοδοσία είναι καλύτερο να έχει εξωτερική για να μη τραβάει Ρεύμα από το PS4. Είναι αλήθεια. ;
    Άρα με στα 7500 τι αγοράζουμε;
    Το Σκρουτζ με 7200 ταχύτητα μόνο αυτούς έχει ;
    http://www.skroutz.gr/c/87/eksoterik...#962;+7200+rpm

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giorgos78; 15-05-2017 at 09:21.

  13. #13
    PS4forums Addict rookie's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    XALANDRI
    Posts
    1,746
    PSN ID
    l_imperi_UM
    Name
    ΛΥΜΠΕΡΗΣ

    Default

    Μπορεί κάποιος να συνοψίσει τι USB (2 ή 3) πρέπει να είναι ο σκληρός, γενικότερα τι χαρακτηριστικα πρέπει να έχει και τι format πρέπει να είναι?



    Τίποτα το ανθρώπινο δεν μου είναι ξένο

  14. #14
    PS4forums Addict Giorgos78's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    LAMIA
    Posts
    1,323
    PSN ID
    Giorgos78GRE

    Default

    Quote Originally Posted by rookie View Post
    Μπορεί κάποιος να συνοψίσει τι USB (2 ή 3) πρέπει να είναι ο σκληρός, γενικότερα τι χαρακτηριστικα πρέπει να έχει και τι format πρέπει να είναι?
    Αυτά τα rpm είναι σημαντικά. Μου είπανε ότι Επειδή ο σκληρός θα είναι εξωτερικός, θα είναι και ποιο αργό το PS4 (δεν κατάλαβα αν θα παίζει ρόλο στο multiplayer). Πρέπει να πάρουμε 7500 rpm μάλλον


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #15
    PS4forums Addict rookie's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    XALANDRI
    Posts
    1,746
    PSN ID
    l_imperi_UM
    Name
    ΛΥΜΠΕΡΗΣ

    Default

    Έχω έναν 2 Tb σκληρό αλλά δεν ξέρω πόσα rpm είναι και δεν ξέρω και πως μπορώ να το βρω (του άλλαξα εξωτερικό περίβλημα επειδή έπαθε μια ζημιά και το νέο κουτί που τον έβαλα δεν μου δείχνει πλέον ποιο μοντέλο είναι)




    Τίποτα το ανθρώπινο δεν μου είναι ξένο

  16. #16
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by rookie View Post
    Έχω έναν 2 Tb σκληρό αλλά δεν ξέρω πόσα rpm είναι και δεν ξέρω και πως μπορώ να το βρω (του άλλαξα εξωτερικό περίβλημα επειδή έπαθε μια ζημιά και το νέο κουτί που τον έβαλα δεν μου δείχνει πλέον ποιο μοντέλο είναι)
    Αν τον συνδέσεις και πας στις ιδιότητες>hardware θα σου λέει ποιο μοντέλο είναι. Μετά google και το βρίσκεις.


    Quote Originally Posted by rookie View Post
    Μπορεί κάποιος να συνοψίσει τι USB (2 ή 3) πρέπει να είναι ο σκληρός, γενικότερα τι χαρακτηριστικα πρέπει να έχει και τι format πρέπει να είναι?
    Θέλει USB3, το format το κανει το PS.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    rookie (15-05-2017)

  18. #17
    PS4forums Addict rookie's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    XALANDRI
    Posts
    1,746
    PSN ID
    l_imperi_UM
    Name
    ΛΥΜΠΕΡΗΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Αν τον συνδέσεις και πας στις ιδιότητες>hardware θα σου λέει ποιο μοντέλο είναι. Μετά google και το βρίσκεις.


    Θέλει USB3, το format το κανει το PS.
    Nα κανω μια ερωτησουλα ακομα?
    Αν ο σκληρος ειναι φορμαρισμενος σε 2 partition, θα μου ζητησει σε πιο απο τα δυο να κανει το δικο του format?



    Τίποτα το ανθρώπινο δεν μου είναι ξένο

  19. #18
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by rookie View Post
    Nα κανω μια ερωτησουλα ακομα?
    Αν ο σκληρος ειναι φορμαρισμενος σε 2 partition, θα μου ζητησει σε πιο απο τα δυο να κανει το δικο του format?
    Δεν το γνωρίζω αυτό
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. #19
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όχι δεν θα σου ζητήσει, γιατί αυτό που λες είναι το high-level format, δηλαδή το κοινό φορμάτ που ο κόσμος το λέει ως "format".

    Αυτό που κάνει το PS4, όπως και κάθε υπολογιστής που υποστηρίζει διαφορετικό file system, είναι το λεγόμενο low-level format, το οποίο διαγράφει το σύμπαν, ώστε να περαστεί το FreeBSD file system που έχει το PS4 (αντί του FAT32/exFAT/NTFS/HFS file system που μπορεί να έχει ήδη ο σκληρός).

    Συνεπώς, πάπαλα οποιοδήποτε partition.


    *Λόγω του FreeBSD FS, το PS4 μπορεί να έχει σταθερή (περίπου) ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων στο σκληρό δίσκο, ακόμα κι όταν αυτός έχει σχεδόν γεμίσει. Μοναδικό "μειονέκτημα" (αμελητέο κατ' εμέ για χρήση κονσόλας) είναι το σχετικά χαμηλό seek time σε σχέση με το πχ. NTFS. Ένα αργό seek/access time (χρόνος προσπέλασης δεδομένων), θα φέρω παράδειγμα μόνο στο PS4, είναι όταν κάνουμε δεξιά-αριστερά την "μπάρα" με τα παιχνίδια μας, και όταν είναι πολλά τα εικονίδια, το "scrolling" κάνει μικρά σπασιματάκια. Σε πλήρη αντίθεση, αν το PS4 είχε NTFS δεν θα βλέπαμε τέτοια σπασιματάκια, αλλά όταν θα έμεναν ελεύθερα (και λιγότερο) περί τα 50-70GB (από 500αρη σκληρό) ή 80-100GB (σε 1TB σκληρό), τότε τα παιχνίδια θα άρχιζαν να σέρνονται, γιατί η ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων (transfer rate) του σκληρού δίσκου θα είχε μειωθεί σημαντικά. Πολύ σωστή η Sony, με πιο απλά λόγια.
    Last edited by Lefteris_X; 15-05-2017 at 19:10.

  21. #20
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Σε δύο νομίζω φαίνεται στο pc, στο ps4 θα γίνει σε ολο η δεν θα δουλέψει και θα θέλει format στο pc

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

Page 1 of 5 12345 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •