Page 17 of 113 FirstFirst ... 71314151617181920212767 ... LastLast
Results 321 to 340 of 2250

Thread: PS4 Firmware Updates (Current Version 8.50)

  1. #321
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Βρηκες μηπως το sharefactory Λευτεραρα???

  2. #322
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Το sharefactory πρεπει να το κατεβασεις ξεχωριστα. Εχω δωσει link πιο πανω.

    https://store.sonyentertainmentnetwo...RELE0000000100

  3. The Following User Says Thank You to Viper For This Useful Post:

    Nek_Food (30-04-2014)

  4. #323
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    βρε έχεις δώσει, δεν λέω...........αλλά (επίτηδες) προσπάθησα να το βρω όχι μέσω του λινκ σου (γιατί μέσω αυτού όντως σε πηγαίνει στην σωστή σελίδα του Store), ψάχνοντας μόνος μου μέσω PS4/Mac το PS Store και δεν το βρίσκω πουθενά.

    EDIT: τελικά, είπα να κατεβάσω το Sfac μέσω του λινκ που έδωσε ο συνφουμίτης Viper (και τον ευχαριστώ). Εμφανώς, η Sony είναι ολίγον τι απροετοίμαστη, καθώς μέσω του Mac ---> PS Store (με Firefox) πήγα να το κατεβάσω απευθείας στο PS4 (το είχα αναμμένο).........αλλά εν τέλει μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν έχω τίποτα για κατέβασμα στην download queue του PS4. Αφού κατάλαβα ότι η Sony ακόμα....iSιony (ισιώνει)......πήγα στο PS4........όπου ΔΕΝ είχε λάβει το "σήμα" από το PS Store να κατεβάσει το Sf. Οπότε: πήγα τέρμα δεξιά στην Library του PS4, είδα το εικονίδιο Sf και μέσω αυτού ξεκίνησε να κατεβαίνει. 972 ΜΒ μου έβγαλε το μέγεθός του.

    Προσωπικά, λιγάκι θα το χρησιμοποιώ, καθώς δεν συγκρίνεται με οτιδήποτε έχω στον Mac. Άρα θα παίξει τρελό copy to usb...
    Last edited by Lefteris_X; 30-04-2014 at 11:13.

  5. #324
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Α οκ μεσα απο το PS4 δεν ξερω. Αλλα απο PC, απλα εβαλα στο search sharefactory και το εβγαλε.

    Click image for larger version. 

Name:	Untitled.jpg 
Views:	63 
Size:	8.2 KB 
ID:	4776

  6. #325
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    με κανονικό navigation, δεν το βρίσκεις με τίποτα. Ούτε μέσω PS4, ούτε μέσω PC/Mac. Α, ρε Sony. Δανείζεσαι λίγο από την μαλακισμένη οργάνωση της MS.

    Τα παραπάνω περί Share Factory τα Viper κι εγώ, τα λέμε ώστε να μην "κουφαθεί" κάποιος χρήστης αναμένοντας να δει το εικονίδιο στο PDM του (Playstation Dynamic Menu) και δεν το δει. Καθαρά για convenience και μόνο.

  7. #326
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Το ευχαριστο που ειδα εγω ειναι οτι ξεκινησαν τα delta updates, αυτο τουλαχιστον συμπεραινω απο το μεγεθος του.

  8. #327
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Tα mp3 στο USB πρέπει να είναι στην διαδρομή (δημιουργούμε φακέλους) SHAREfactory/Music.

    To στικάκι το έχω σε FAT32 και το διάβασε και πέρασε τα mp3 στην εφαρμογή, αν θέλεις κάποιος ας δοκιμάσει αν διαβάζει NTFS.
    Last edited by odytsak; 30-04-2014 at 11:21.

  9. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Nek_Food (30-04-2014)

  10. #328
    Elite Daytime Dreamer's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    London, UK
    Posts
    629
    PSN ID
    DaytimeDreamer

    Default

    Το επίσημο press release στα Ελληνικά.

    http://tinyurl.com/m6fs4da

    Tα video είναι 720p σε καλύτερη ποιότητα οταν τα κάνετε εξαγωγή σε USB απ'ότι όταν γίνονται upload στο Facebook

  11. The Following 3 Users Say Thank You to Daytime Dreamer For This Useful Post:

    FotisGRC (30-04-2014),memix (30-04-2014),Nek_Food (30-04-2014)

  12. #329
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Λουκά, το έχω γράψει πιο πάνω αναλυτικότερα περί του export σε usb και την ανάλυση.

    το δυστυχές της υπόθεσης, είναι ότι το frame rate είναι στα 29.97 fps. Εν ετει 2014, θα έπρεπε να είναι 60fps, διότι τα παιχνίδια που τρέχουν σε αυτό το ρυθμό, όταν θα τα κάνεις export θα χάνουν 30 ολόκληρα καρέ ανά δευτερόλεπτο (pathetic).

  13. #330
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Απο neogaf:

    Supported disk filesystems:



    exFAT
    FAT32

    NTFS is incompatible.

    Tested with external HD and USB stick.
    So some people here said the OS is even faster now (loading what's new section / store / trophies), can some more people confirm this?

    Yes, I can confirm.


    definitely!
    In addition to what is listed above, there are a couple more hidden features:

    1. “Deep Color Output” has been added to the video output settings. It can be set to Automatic and Off.
    2. “From PlayStation” option has been added to the Notifications, probably for important announcements from Sony. At the moment it’s empty.
    Last edited by Viper; 30-04-2014 at 11:49.

  14. #331
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    εδώ να σημειώσω κάτι προς τους νεότερους που δεν έχουν ασχοληθεί με file systems (σωστός όρος: disk filling system και όχι file system γιατί είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράματα).

    με FAT32: περιορισμός μεγέθους εξωτερικού USB Stick/δίσκου έως 4GB. Ακόμα και αν έχετε stick / σκληρό μεγαλύτερο, θα πρέπει να τον χωρίσετε σε partitions των 4GB. Επίσης, τα αρχεία σας (κοινώς τα video exportg, καθώς οι photo έχουν αμελητέο μέγεθος) θα πρέπει να είναι κι αυτά το πολύ έως 4GB (συνολικά διάφορα βίντεο ή ένα μόνο του δεν παίζει ρόλο, το FAT32 μπορεί να "δει" αρχεία μεγέθους έως 4GB).

    με exFAT: το partition όπως και το μέγεθος ενός αρχείου αυξάνεται στα 16GB.

    αυτά.

  15. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    teras1 (30-04-2014)

  16. #332
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Εισαι σίγουρος;
    Νομιζω το όριο 4GB ειναι για τα αρχεία και οχι για το μέγεθος partition.

  17. #333
    Elite Daytime Dreamer's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    London, UK
    Posts
    629
    PSN ID
    DaytimeDreamer

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Λουκά, το έχω γράψει πιο πάνω αναλυτικότερα περί του export σε usb και την ανάλυση.

    το δυστυχές της υπόθεσης, είναι ότι το frame rate είναι στα 29.97 fps. Εν ετει 2014, θα έπρεπε να είναι 60fps, διότι τα παιχνίδια που τρέχουν σε αυτό το ρυθμό, όταν θα τα κάνεις export θα χάνουν 30 ολόκληρα καρέ ανά δευτερόλεπτο (pathetic).
    Άλλο το framerate όταν παίζεις game, άλλο το video playback. To 29.97 είναι κλασσικό standard για video playback οπότε μάλλον για αυτό το βάλανε τόσο.

    http://theautomaticfilmmaker.com/blo...-why-2997.html

  18. #334
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Εισαι σίγουρος;
    Νομιζω το όριο 4GB ειναι για τα αρχεία και οχι για το μέγεθος partition.
    ναι ετσι ειναι, μαλλον μπερδεψε τις σκεψεις του ο λευτερης, το αρχειο μονο δεν μπορει να ειναι πανω απο 4GB οχι το Partition.

  19. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    teras1 (30-04-2014)

  20. #335
    PS4forums Fanatic three_brothers1's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    thessaloniki sykies
    Posts
    2,425
    PSN ID
    three_brothers1

    Default

    εγω δεν μπορω να καταλαβω..κατεβασα το share factory,εφτιαξα ενα προχειρο βιντεο και δεν μπορω να βρω πως γινεται upload..ουτε που βρισκεται αυτο το βιντεο στα αρχεια..το εχω κανει κανονικα αποθηκευση
    NBA 2K LIKE A BOSS!

  21. #336
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Με το που εκανα το update, το sharefactory βγηκε διπλα ακριβως απο το "whats new".

    Μερικες εικονες απο το τι καινουργιο εχει μπει.





























  22. The Following 16 Users Say Thank You to Kapa For This Useful Post:

    Crazy_vision (30-04-2014),Daytime Dreamer (30-04-2014),donkixoths (30-04-2014),Dragonpaul (30-04-2014),enstikto (05-05-2014),FotisGRC (30-04-2014),kostasb13 (30-04-2014),le_71 (30-04-2014),Nek_Food (30-04-2014),nuntius (30-04-2014),odytsak (30-04-2014),pgp69 (30-04-2014),sattal (30-04-2014),Snk (30-04-2014),Viper (30-04-2014),WolfRathmA (30-04-2014)

  23. #337
    Elite pgp69's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,033
    PSN ID
    pgp5
    Name
    Παντελής

    Default

    Υπάρχει μια επιλογή στο notifications που γραφή "when friends join party" και όταν μπαίνει κάποιος σε party βγαίνει μήνυμα πάνω αριστερά, μάλλον πάει για off αυτό

    Spoiler!

  24. #338
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    Με το που εκανα το update, το sharefactory βγηκε διπλα ακριβως απο το "whats new".
    πιθανα να παιζει ρολο οτι μπαινεις με αμερικανικο account.

  25. #339
    Elite pgp69's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,033
    PSN ID
    pgp5
    Name
    Παντελής

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    πιθανα να παιζει ρολο οτι μπαινεις με αμερικανικο account.
    Δεν νομίζω γιατί και εγώ με EU μόλις τέλειωσε το update το ίδιο έδειχνε, το έκανα πριν 10 λεπτά

    Spoiler!

  26. #340
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    όχι ρε παιδιά! το FAT32 περιορίζει το partition στα 4GB (αν και, ανεπίσημα υπάρχουν utility, όπως ένα της HP που έχω, τα οποία μπορούν να δημιουργήσουν μεγαλύτερο των 4GB partition). Αντιστοίχως το μάξιμουμ μέγεθος για ένα αρχείο, είναι στα 4GB (τα θυμάμαι πολύ καλά όλα αυτά, όταν εμφανίστηκαν αρχές 90s, οι πρώτοι σκληροί άνω των 2GB. Οπότε, έπρεπε να βάλουμε το FAT32 ώστε να "βλέπουμε" μέχρι 4GB σκληρούς και αρχεία.)

    @Λουκά.

    Καμία σχέση ρε συ αυτό που είπες, με αυτό που είπα. Σαφέστατα ένας από τους ρυθμούς ροής βίντεο είναι τα 29.97 fps, αλλά και τα 59.96 είναι τα λεγόμενα "60 fps" που λέει ο λαός (ασχολούμαι με βίντεο από το 1988, και αυτοί οι ορισμοί είναι δεδομένοι πολλά χρόνια πριν το 1988. Και ισχύουν μέχρι και σήμερα). Αν λοιπόν, έχουμε ένα παιχνίδι που είναι άνω των 30 fps (προς το παρόν ας πάρουμε ως παράδειγμα το PS4 Call of Duty), το οποίο τρέχει στα 60 fps και εμείς το κάνουμε capture (export) στα 29,97........αυτομάτως "πήγαν περίπατο" 30 frames. Ήτοι το παιχνίδι προβάλλει ένα καρέ (frame) κάθε 16,6 milisecond, ενώ το PS4 κάνει capture κάθε 33 milisecond. Κοινώς, το interpolation θα βαράει υπερωρίες. Και όσοι ασχολούνται σοβαρά με βίντεο, γνωρίζουν πολύ καλά, ότι το αποτέλεσμα κάθε άλλο παρά επιθυμητό δεν είναι. Για φανταστείτε πως θα φαίνεται το PS4 Gran Turismo @ 60fps.......που θα γίνεται export στα 29.97 fps....απλά πράματα Λουκά, ας μην το συνεχίσουμε δεν έχει νόημα. Ξέρω τι λέω ρε συ, δεν πετάω "παντόφλες" λολ.

    EDIT

    πάλι προς Λουκά: το λινκ που παρέθεσες, μια χαρά τα λέει.........αλλά για την τεχνολογία τηλεοράσεων CRT, ΛΟΛ. Γνωστά ΟΛΑ αυτά που λέει το άρθρο, παλιά μου τέχνη κόσκινο, και παραλείπει μάλιστα να ενημερώσει πως στην τεχνολογία CRT είχαμε: για κάθε frame, παρουσιάζονταν 2 fields, με αποτέλεσμα λανθασμένα να λέμε "60fps", ενώ στην πραγματικότητα ήταν 2 fields X 29.97 fps. Στην τεχνολογία όμως των LCD οθονών, έκαστο frame προβάλλεται σε συνέχεια (1,2,3,4,5,6) ή αλλιώς progressive. Στην CRT τεχνολογία, η προβολή ήταν πεπλεγμένη (μέσω των fields) και τα καρέ προβάλλονταν εναλλάξ (1,3 - 2,4 - 5,7 - 6,8 κ.ο.κ.). Ελπίζω να γίνονται αντιληπτά αυτά που είπα. Ας μην το συνεχίσουμε γιατί ήδη είναι γνωστά όλα τα παραπάνω, εδώ και πολλά χρόνια.
    Last edited by Lefteris_X; 30-04-2014 at 13:04.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •