Page 17 of 17 FirstFirst ... 71314151617
Results 321 to 331 of 331

Thread: Αναφορές τεχνικών προβλημάτων του PS5

  1. #321
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ιστορικά όλες οι συσκευές με κινούμενα μέρη πρέπει να είναι οριζόντιες σε σχέση με τον κάθετο άξονα.
    Λόγω you know, μιας μικρής μαλακιούλας που λέγεται "βαρύτητα".

    Διόλου τυχαίο ότι μόλις εμφανίστηκαν τα tower PC, οι σκληροί δίσκοι τοποθετούνταν οριζόντια.

    Οτιδήποτε έχει κινούμενα μέρη, για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου, πρέπει να είναι οριζόντια.
    (επίσης, όταν θέλουμε να μετακινήσουμε ένα μηχάνημα, ΠΑΝΤΑ πρέπει να έχουμε βάλει κασσέτα, δισκέττα, CD, DVD, BD-ROM στο drive ώστε να "κλειδώνει" ο μηχανισμός για να μην κουνιέται κατά την μεταφορά)

    Having said that, για liquid metal δεν μπορώ να καταθέσω άποψη.
    Και σε καμία περίπτωση δεν εμπιστεύομαι ΚΑΝΕΝΑΝ youtuber.

    Προσωπικά, όλα τις PS κονσόλες μου τις έχω οριζόντια τοποθετημένες. (οπότε liquid metal, BD drive και ανεμιστήρας έχουν την βαρύτητα να ασκεί τις προβλεπόμενες πιέσεις με προβλεπόμενη γωνία)

    Από εκεί και πέρα.........ο καθένας μπορεί να πάρει τα ρίσκα του!
    Εγώ και τα δύο PS5 στο σπίτι το δικο μου και του γιού μου τα έχω κάθετα. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα εώς τώρα. Ρώτησα και ένα service εδώ στην περιοχή μου που έχουν ανοίξει κάποια ps5 και μου είπαν ότι είναι πολύ δύσκολο αυτό να μην έχει μεριμνηθεί από την Sony και μέχρι τώρα δεν έχουν δεί κάτι περίεργο αλλά όμως δεν γνωρίζουν εαν τα service που είχαν ήταν τοποθετημένα κάθετα η όχι. Πραγματικά έχω προβληματιστεί διότι θα πρέπει να κάνω ριζική αλλαγή στον χώρο μου για να μπουν οι κονσόλες οριζόντια και δεν ξέρω αν όντως αξίζει ή αν όλο αυτό είναι μούφα.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #322
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Τελικά όπως όλα φαίνονται από νέες αναρτήσεις πρόκειται για χαζομάρες. Επίσης προσπαθούν να συμμαζέψουν όλη την κατάσταση λέγοντας ότι πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο μόνο αν το μηχάνημα πάει για επισκευή και δεν κλείσει σωστά. Ότι να ναι. Πραγματικά ψάρωσα άσχημα διότι δεν έχω ιδέα περί liquid metal και πως συμπεριφέρεται.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #323
    Member axilleas's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    96
    PSN ID
    jimaklas01
    Name
    Αχιλλέας

    Default

    Καλησπέρα ρε παιδιά. Το ps5 μου βγάζει το εξής error CE-109851-4. Το συγκεκριμένο δεν υπάρχει πουθενά. Αυτό το εμφανίζει όταν πάω να κάνω απόκρυψη παιχνίδια του ps4 μόνο. Βγαίνει και απο τις 2 κονσόλες ps5-ps4. Στο ps4 βγάζει ws-43743-1, το οποίο και αυτό δεν υπάρχει. Η Sony δεν ξέρει τίποτα. Μου είπαν να κάνω επαναφορά αδειών, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, να σβήσω προφίλ και να το ξαναβάλω. Τίποτα. Στο τέλος μου είπαν να το πάω και για σέρβις. Και έχει 3 εβδομάδες ακόμα περιμένω να το λύσουν οι τεχνικοί τους, και να με ειδοποιήσουν... Έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό το error;


  4. #324
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by axilleas View Post
    Καλησπέρα ρε παιδιά. Το ps5 μου βγάζει το εξής error CE-109851-4. Το συγκεκριμένο δεν υπάρχει πουθενά. Αυτό το εμφανίζει όταν πάω να κάνω απόκρυψη παιχνίδια του ps4 μόνο. Βγαίνει και απο τις 2 κονσόλες ps5-ps4. Στο ps4 βγάζει ws-43743-1, το οποίο και αυτό δεν υπάρχει. Η Sony δεν ξέρει τίποτα. Μου είπαν να κάνω επαναφορά αδειών, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, να σβήσω προφίλ και να το ξαναβάλω. Τίποτα. Στο τέλος μου είπαν να το πάω και για σέρβις. Και έχει 3 εβδομάδες ακόμα περιμένω να το λύσουν οι τεχνικοί τους, και να με ειδοποιήσουν... Έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό το error;
    Βρηκα κατι στο ιντερνετ, εχει παρουσιαστει και σε αλλον. Πιθανως να ειναι καποιο bug αλλα επειδη δεν ειναι και πολυ διαδεδομενη αυτη η λειτουργια (αποκρυψη) ισως να μην εχουν δωσει σημασια να το φτιαξουν. Και απο οτι καταλαβα δεν συμβαινει παντα, τουλαχιστον για αυτον στο ρεντιτ δουλεψε μετα απο μερικες προσπαθειες.

    https://www.reddit.com/r/playstation...eb2x&context=3


  5. #325
    Member axilleas's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    96
    PSN ID
    jimaklas01
    Name
    Αχιλλέας

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Βρηκα κατι στο ιντερνετ, εχει παρουσιαστει και σε αλλον. Πιθανως να ειναι καποιο bug αλλα επειδη δεν ειναι και πολυ διαδεδομενη αυτη η λειτουργια (αποκρυψη) ισως να μην εχουν δωσει σημασια να το φτιαξουν. Και απο οτι καταλαβα δεν συμβαινει παντα, τουλαχιστον για αυτον στο ρεντιτ δουλεψε μετα απο μερικες προσπαθειες.

    https://www.reddit.com/r/playstation...eb2x&context=3
    Όσο και να προσπάθησα, δεν φτιάχνει. Έχω κάνει τα πάντα. Και το έχω πολύ καιρό αυτό το θέμα. Και αν είσαι και premium plus, η απόκρυψη είναι πολύ σημαντική. Η βιβλιοθήκη είναι χάος έτσι.


  6. #326
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μήπως αντί για απόκρυψη, να δοκιμάσεις τα "δήθεν folders" στην βιβλιοθήκη ώστε να έχεις ξεχωριστά τα PS4 παιχνίδια;

  7. #327
    Member axilleas's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    96
    PSN ID
    jimaklas01
    Name
    Αχιλλέας

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Μήπως αντί για απόκρυψη, να δοκιμάσεις τα "δήθεν folders" στην βιβλιοθήκη ώστε να έχεις ξεχωριστά τα PS4 παιχνίδια;
    Το δοκίμασα αλλά δεν βολεύει. Επειδή έχει όριο 100 παιχνίδια ο κάθε φάκελος, πρέπει να φτιάξω 50 φακέλους. Και πάλι ένα μπάχαλο δημιουργείτε..


  8. #328

    Default

    Καλημέρα παίδες,

    Μου συνέβη το παρακάτω. Πήγα να εγκαταστήσω προχθές ξανά το Horizon Forbidden West απο δισκάκι για να παίξω το expansion που αγόρασα και ξαφνικά κολλάει η εγκατασταση στο 30% περίπου με σφάλμα. Την ακυρώνω, κάνω και μια επανεκκίνηση αλλά απο τότε δεν μπορεί να αναγνωρίσει το δισκάκι. Όχι μόνο αυτό δυστυχώς, αλλά οποιοιδήποτε game του PS5 ή PS4. Εμφανίζει το εικονίδιο, παλεύει να διαβάσει το δισκάκι, ακούγονται και οι ήχοι των στροφών, αλλά δεν μπορεί. DVD απο ταινία που είχα το αναγνωρίζει κανονικά.

    Το σφάλμα είναι το παρακάτω της εικόνας.

    Click image for larger version. 

Name:	Screenshot 2023-10-16 at 12.04.44.jpg 
Views:	50 
Size:	16.2 KB 
ID:	13240.

    Έπειτα από ψάξιμο στο internet δοκίμασα τα παρακάτω:

    - Restart απο Safe Mode
    - Clear Cache and Rebuild Database απο Safe Mode
    - Reset & Reinstall System Software και απο usb στικάκι ακολουθώντας τις επίσημες οδηγίες.
    - Καθαρισμός με πεπιεσμένο αέρα στην υποδοχή και από πίσω το play.

    Αλλά τίποτα. Για να σας προλάβω, από τη σωστή μεριά το βάζω το δισκάκι και είναι πεντακάθαρο. Κάποιοι είδα στο reddit το έλυσαν απο software, αλλά σε κάποιους άτυχους σαν και εμένα μάλλον είναι hardware.

    Να σημειώσω ότι το έχω οριζόντια, δεν το μετακινώ σχεδόν ποτέ και μάλιστα τους 2 τελευταίους μήνες το έχω δουλέψει και ελάχιστα.

    Μίλησα με την Sony, αλλά εφόσον είμαι εκτός εγγύησης είναι για να γελάς, με ανακατεύθυναν στην Astra Service. Δεν κάνουν επισκευές, άρα 300 ευρώ για νέα συσκευή refurbished..

    Επειδή τα χέρια μου δεν πιάνουν, θα το πάω σε γνωστό που έχει κατάστημα και εξειδικεύεται σε επιδιορθώσεις παιχνιδομηχανών. Μου είπε ότι προφανώς τα έπαιξε το bluray και με 50-60 ευρώ ανταλλακτικό και εργασία μπορεί να το ισιώσει.

    Το καταλαβαίνω να κάτσει αστοχία υλικού, αλλά έπειτα από 2,5 χρόνια? Φαντάζομαι έπρεπε να σκάσει πιο άμεσα. Δεν του έκανα επίσης και κάποια ιδιαίτερη χρήση, νορμαλ πράγματα. Περνούσαν και μήνες χωρίς να παίζω. Κάτοχος PS2 & PS3 παλιά, που και τα είχα λιώσει, και σίγουρα είχαν χτυπηθεί και από μεταφορές, αλλά ήταν σκυλιά. Πολύ αρνητική εντύπωση. Ας λυθεί βέβαια εδω που έμπλεξα και ας πάμε παρακάτω.

    Last edited by Dimos; 16-10-2023 at 12:26.

  9. #329
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Eμενα τα χρονια μου μου εχουν μαθει ενα πραγμα... οτι οσο και να προσεχεις κατι σχετικο με ηλεκτρονικη συσκευη μικρη σημασια εχει στο τελος... παντα τηρουμενης μιας κοινης λογικης ετσι.

    Αλλα τα γραφομενα σου ειναι -δυστυχως- αλλη μια αποδειξη περι τουτου. Λιγη χρηση λες, οριζοντιο λες.

    Εγω απο την αλλη το εχω λιωσει, δεν εχει κατσει οριζοντιο ουτε 5 δευτερολεπτα απο τοτε που το πηρα, το εχω καθαρισει απο σκονη νομιζω 1?2? φορες και γενικα το εχω γραμμενο στα παλια μου τα παπουτσια οσον αφορα baby sitting. Και δεν εχει παθει τιποτα.

    Προφανως και εσυ εκανες καλυτερα απο εμενα και σαφως σε ενα ποσοστο και σε εναν κοσμο χωρις καμμια ανεπιθυμητη παραμετρο, θα εξασφαλιζες μεγαλυτερη μακροζωια στο μηχανημα σου, αλλα στο τελος τελος της γραφης το μηνυμα ειναι"αν ειναι να χαλασει θα χαλασει".

    Σε αλλο παρομοιο υφος, αλλη συσκευη ηλεκτρονικη που την προσεχα σαν τα ματια μου, εκανα babysitting σε μπαταριες κλπ, προσπαθουσα να την εχω στην πεννα απο πανω μεχρι κατω, μου χαλασε. Οχι γιατι την προσεχα, απλα γιατι ηθελε να χαλασει...

    Κατι τελευταιο το "περιμενεις να βγαλει το προβλημα νωριτερα και οχι στα 2,5 χρονια", δεν ισχυει.

    Ησουν απλα και ξεκαθαρα ατυχος. Ευχομαι πραγματικα να λυσεις το προβλημα σου με το μικροτερο δυνατο κοστος. Στειλε και κανα update αν βγαλεις ακρη.

  10. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dimos (16-10-2023)

  11. #330
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Αν έπιαναν τα χέρια σου, αυτό που θα έκανα στη θέση σου θα ήταν ένα καλό καθάρισμα.

    Δύσκολα βέβαια να φταίει αυτό, αλλά ποτέ δε ξέρεις.

    Πιο πιθανό είναι να χάλασε το λέιζερ του blu ray και να λειτουργεί ακόμη το λέιζερ του DVD.

    Εύχομαι να το λύσεις με τη γρηγορότερη και φθηνότερη λύση.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Dimos (16-10-2023)

  13. #331

    Default Αναφορές τεχνικών προβλημάτων του PS5

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Να σας κάνω ένα update.

    Το έστειλα στον μάστορα και τελικά άλλαξε την κεφαλή του Blu-ray. Όλα καλά πλέον ευτυχώς, έχει διορθωθεί, το πήρα πίσω μέσα σε μια μέρα. Το κόστος στα 70 ευρώ.

    Πάλι καλά που υπάρχουν και αυτοί γιατί αν περιμέναμε από την Sony…


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. The Following 3 Users Say Thank You to Dimos For This Useful Post:

    Conjure7 (21-10-2023),panos74gr (20-10-2023),Snk (20-10-2023)

Page 17 of 17 FirstFirst ... 71314151617

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •