Page 43 of 258 FirstFirst ... 333940414243444546475393143 ... LastLast
Results 841 to 860 of 5142

Thread: Μικρά νέα και rumors για το PS5 all-in-one Thread

  1. #841
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Και πάλι μόνος σου απαντάς στο ερωτημα σου. Δεν ειπαμε οτι δεν υπάρχει διαφορά, αλλα ότι αυτή η διαφορά δεν δικαιολογεί το Hype. Δεν ειναι ότι τωρα δεν έχουμε π.χ. σκιες και αντανακλάσεις, και θα το εβλεπες και θα ελεγες πωωωωω τι γραφικα ειναι αυτα. ΑΥΤΟ λεμε, ουτε το οτι ειναι αχρηστο, ουτε το ότι δεν υπαρχει διαφορα καν.
    Τώρα με συγχωρείς αλλά τόσα σενάρια έγραψα στο που είναι χρήσιμο, από developers μέχρι τι θα μπορούσαμε να δούμε και λες σιγά την διαφορά.

    Δεκτόν.

    Με αυτήν την λογική όμως ας καθόμασταν στα ps3/360/ps4/x1s, ξέρω εγώ γιατί σιγά την διαφορά....

    Ε τι να πω, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

    Όλα πιστεύω θα ξεδιαλύνουν με το πρώτο PS5 game με RT ή με την παρουσίαση του Cerny.

    Αυτός το κούμπωσε και έφαγε πυρίτιο από την APU του PS5.

  2. #842

    Default

    βαζεις το fake hdr του reshade και παιρνεις ενα αποτελεσμα κοντινο στο πραγματικο hdr...Εχουμε δει στο ταπεινο ps4 τα reflections στο detroit και μου επεσε το σαγονι...αυτο που αναρωτιομαστε ειναι ανα αξιζει ολη αυτη την ισχυ για τις σκιες και τις αντανακλασεις, οταν τα ιδια τα γραφικα δεν ειναι τοσο εντυπωσιακα ή το framerate δεν ειναι σταθερο στο 60...δεν θα ηταν προτιμοτερο να ειχαμε σταθερο 4k 60? ειμαστε σιγουροι οτι θα ειναι το στανταρ για τα ΑΑΑ?

  3. #843
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά το HDR υπάρχει και τα σπάει. Προσωπικά στην 65Q9fn που έχω το απολαμβάνω απόλυτα.
    Last edited by cocous; 17-01-2020 at 21:14.

  4. The Following 4 Users Say Thank You to cocous For This Useful Post:

    djpar (17-01-2020),Dragonpaul (18-01-2020),Sir_Teraflop (17-01-2020),spartan (18-01-2020)

  5. #844
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default [Next-Gen] PlayStation 5 - Νέα και φήμες για την κονσόλα επόμενης γενιάς

    Προσωπικα δεν θεωρω το RT σε καμια περιπτωση gimmick, δεν ειναι φυσικα το feature που θα αλλαξει αρδην το πως φαινεται ενα παιχνιδι, ομως βελτιωνει σημαντικα τις λεπτομερειες που στο σημειο που βρισκομαστε στον τομεα γραφικα ειναι σημαντικες. Ποσο μαλλον στη νεα γενια που οι flat φωτισμοι, η απουσια η κακη υλοποιηση σκιων και αντανακλασεων θα χτυπαει πολυ χειροτερα στο ματι απ οτι τωρα. Εχει πολλες προοπτικες εξελιξης η τεχνολογια και δεν ξομιζω οτι ειναι τυχαια η επιλογη των Ms και Sony να τη συμπεριλαβουν στα πλανα που εκαναν για το hardware. Και νομιζω επισης οτι δεν εχουμε δει τιποτα ακομα οπως και σε καθε feature που δεν υποστηριζεται απο mainstream mediums.
    Δεν ξερω, προσωπικα ειμαι πολυ πιο δεκτικος σε νεες τεχνολογιες οπως αυτη, σε mainstream βαση πλεον με ικανοτατους developers και οχι σποραδικες προσπαθειες στα PC. Πολυ περισσοτερο θα ηθελα να δω τους devs να πειραματιζονται με τετοια πραγματα και νεες τεχνολογιες για τα απαρχαιωμενα physics και animations παρα για το πως θα βγει το 4k και το 8κ και τα 60 ακατεβατα και τα 120 και δεν ξερω εγω τι αλλο.


  6. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Dragonpaul (18-01-2020),Sir_Teraflop (17-01-2020)

  7. #845
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    ¯\_(ツ)_/¯
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  8. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    tomic20 (17-01-2020)

  9. #846
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post


    Β―\_(ツ)_/Β―
    Decrypt the Code!

  10. #847
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τεραφλοπ δν ξερω πως λλιως να στο εξηγησω, θα προσπαθησω να το πω αλλιως. Καποια τεχνικα πραγματα για τα βιντεοπαιχνιδια τα γνωριζω. Πολλα δεν τα γνωριζω. Αυτο που σιγουρα ξερω και εμπιστευομαι ειναι τα ματια μου. Δε πα να γινεται το τεχνικο ελα να δεις και παπαδες στο background, αν εμενα τα ματια μου δεν αντιλαμβανονται την αναλογη οπτικη διαφορα χωρις να χρειαζεται να κολλησω τη μουρη μου στην τηλεοραση και να κανω ζουμ 300%, δεν μου λενε απολυτως τιποτα τα τεχνικα.

    Για να ειμαι λιγο πιο συγκεκριμενος. Πριν λιγα ποστ εβαλες 2 φωτογραφιες απο το Tonb Raider. Μια με RT και μια χωρις. Μα τη παναγια τις ειδα κοντα 5 φορες και τελικα επρεπε να διαβασω το κειμενο το οποιο ελεγε β€β€you may have not noticed that flags are casting shadows”€ ή κατι τετοιο. Φιλε μου, οταν ακομη και οι ενθουσιασμενοι με το RT σου λενε οτι αν δεν προσεξεις παιζει και να χασεις τη διαφορα που κανει, τοτε χεσε μεσα.

    Για εμενα οι 2 εικονες ειναι κατα 99% το ιδιο πραγμα οπτικα. Κι ας ειναι η μια ενα τεχνικο επιτευγμα απο πισω διοτι οι σκιες ειναι real time αντι prebaked. Δεν κεω οτι σαν feature ειναι αχρηστο αλλα μαλλον ειναι σε πολυ πρωιμο σταδιο και πραγματικα δεν μου λεει κατι ιδιαιτερο εμενα.

    Χιλιες φορες να επαιρνα ενα Tomb Raider με καλυτερη γεωμετρια και χωρις RT παρα ιδια γεωμετρια και RT. Επισης πολυ αστοχο το σχολιο σου «ε τοτε ας μεναμε στα pS360” κλπ. νομιζω το καταλαβαινεις και ο ιδιος οτι δεν ηταν καλη αντιπαραβολη.

    Το RT ξαναλεω μπορει να ειναι το μελλον, προς το παρον ομως σαν αποτελεσμα εμενα, οπτικα, δεν μου λεει τιποτα ιδιαιτερο.

  11. #848
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Decrypt the Code!



    Shrug emoji ήταν.


    Και εγώ είμαι της άποψης ότι είναι τεράστια αναβάθμιση το raytracing απλά νομίζω ότι κάποια παραδείγματα το αδικούν.

    Και στο παρακάτω βίντεο έχει χαώδη διαφορά σε κάποια σημεία

    Quote Originally Posted by djpar View Post


    λιγο offtopic αλλα οκ

    Απλά περιμένω τι ακριβώς θα έχουν οι νέες κονσόλες γιατί προσωπικά δεν περίμενα να το βλέπαμε σε αυτή τη γενιά.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  12. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (17-01-2020)

  13. #849
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Τεραφλοπ δν ξερω πως λλιως να στο εξηγησω, θα προσπαθησω να το πω αλλιως. Καποια τεχνικα πραγματα για τα βιντεοπαιχνιδια τα γνωριζω. Πολλα δεν τα γνωριζω. Αυτο που σιγουρα ξερω και εμπιστευομαι ειναι τα ματια μου. Δε πα να γινεται το τεχνικο ελα να δεις και παπαδες στο background, αν εμενα τα ματια μου δεν αντιλαμβανονται την αναλογη οπτικη διαφορα χωρις να χρειαζεται να κολλησω τη μουρη μου στην τηλεοραση και να κανω ζουμ 300%, δεν μου λενε απολυτως τιποτα τα τεχνικα.

    Για να ειμαι λιγο πιο συγκεκριμενος. Πριν λιγα ποστ εβαλες 2 φωτογραφιες απο το Tonb Raider. Μια με RT και μια χωρις. Μα τη παναγια τις ειδα κοντα 5 φορες και τελικα επρεπε να διαβασω το κειμενο το οποιο ελεγε β€β€you may have not noticed that flags are casting shadows”€ ή κατι τετοιο. Φιλε μου, οταν ακομη και οι ενθουσιασμενοι με το RT σου λενε οτι αν δεν προσεξεις παιζει και να χασεις τη διαφορα που κανει, τοτε χεσε μεσα.

    Για εμενα οι 2 εικονες ειναι κατα 99% το ιδιο πραγμα οπτικα. Κι ας ειναι η μια ενα τεχνικο επιτευγμα απο πισω διοτι οι σκιες ειναι real time αντι prebaked. Δεν κεω οτι σαν feature ειναι αχρηστο αλλα μαλλον ειναι σε πολυ πρωιμο σταδιο και πραγματικα δεν μου λεει κατι ιδιαιτερο εμενα.

    Χιλιες φορες να επαιρνα ενα Tomb Raider με καλυτερη γεωμετρια και χωρις RT παρα ιδια γεωμετρια και RT. Επισης πολυ αστοχο το σχολιο σου «ε τοτε ας μεναμε στα pS360” κλπ. νομιζω το καταλαβαινεις και ο ιδιος οτι δεν ηταν καλη αντιπαραβολη.

    Το RT ξαναλεω μπορει να ειναι το μελλον, προς το παρον ομως σαν αποτελεσμα εμενα, οπτικα, δεν μου λεει τιποτα ιδιαιτερο.

    Δεν ήθελα να το κάνω το νήμα RTX ON/OFF. Το πιο εύκολο είναι όπως ξέρεις.

    Κράτα ότι το RT είναι μια πανέμορφη τεχνική για Audio και Physics.

    Και επειδή έχω δει control σε 2080ti που δεν έχω - αυτό με εντυπωσίασε πάνω από όλα.

    Όχι τα βρεγμένα πατώματα που δεν στέγνωσαν ποτέ...


    Και όπως γράψανε developers στο link που παρέθεσα παραπάνω ότι βλέπουμε είναι hax.

    Πως λέμε the cake is a lie?
    Last edited by Sir_Teraflop; 17-01-2020 at 23:07.

  14. #850

    Default

    Huge bomb if true. Μετά την MS και η Sony πετσωμα στον mid range PCα. Πληθαίνουν οι φήμες για 2 κονσόλες στο ίδιο power level και ανώτερες σε δύναμη από RTX 2080!
    https://www.reddit.com/r/GamingLeaks..._meeting_info/

  15. #851
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αν όντως ΟΛΑ επαληθευτούν, τότε..............

    ............από ΤΩΡΑ έχω αποφασίσει day 1 αγορά μαζί με 4-5 τουλάχιστον παιχνίδια που θα με καλύψουν για 12 μήνες τουλάχιστον. (χώρια τα όποια indie στο PS+ κάθε μήνα)


    Επαναλαμβάνω: αν επαληθευτούν, τότε μπορώ να πω ότι είμαι ΠΟΛΥ πιο ενθουσιασμένος απ' ότι ανέμενα να είμαι. (πολύ περισσότερο από την έλευση του PS4)

  16. #852
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πραγματικά αν ισχύουν όλα αυτά ειμαι φουλ ενθουσιασμένος για την έλευση του PS5.
    Θα προσπαθήσω να κρατήσω μικρο καλάθι, παρόλο που αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να περιμένω να πιάσω το PS5 στα χέρια μου..

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  17. #853
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Πωπω μου φτιάξατε την διάθεση. Απο χθές θα το πάρω αν όντως ισχύουν όλα αυτά. Μιλάμε για τούμπανο.

  18. #854

    Default [Next-Gen] PlayStation 5 - Νέα και φήμες για την κονσόλα επόμενης γενιάς

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Πραγματικά αν ισχύουν όλα αυτά ειμαι φουλ ενθουσιασμένος για την έλευση του PS5.
    Θα προσπαθήσω να κρατήσω μικρο καλάθι, παρόλο που αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να περιμένω να πιάσω το PS5 στα χέρια μου..

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Και εμείς με μικρό καλάθι είμαστε. Too good to be true τα παραπάνω νέα. Gt7 4K native στα 60 ; Και γενικά πολλές αναφορές για 4K native στα 60 σα να δείχνει μια τάση ότι θα είναι η νόρμα στην επόμενη γενιά. Θα πέσει πολύ κλάμα και πόνος. Για να δούμε για πόση χασούρα πάει η Sony!

  19. #855
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    -CPU: 8 core/16 threads at 3.6 ghz based on a Zen 2 architecture

    Δηλαδή μιλάμε για επεξεργαστή amd σειράς 7. Οπότε: 1800Χ (?) ή 3700Χ (?)
    Μακάρι... Εννοείται ότι -αν ισχύουν- πάω για d1.


  20. #856
    PS4forums Fanatic pictorino's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αττική
    Posts
    3,330
    PSN ID
    pictorino13pao

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Και εμείς με μικρό καλάθι είμαστε. Too good to be true τα παραπάνω νέα. Gt7 4K native στα 60 ; Και γενικά πολλές αναφορές για 4K native στα 60 σα να δείχνει μια τάση ότι θα είναι η νόρμα στην επόμενη γενιά. Θα πέσει πολύ κλάμα και πόνος. Για να δούμε για πόση χασούρα πάει η Sony!
    Όπως το λες, για το σημερινό mid range (2060 /s). Το αντίστοιχο mid range του 2020 και 2021 θα έχει ίσες και ανώτερες δυνατότητες με την σημερινή 2080. Αν λάβουμε υπόψιν το γεγονός ότι το pc εξελίσσεται σε πιο vfm πλατφόρμα με τα αποκλειστικά MS Sony ... Ήδη το Horizon Zero Dawn ξεκίνησε για το pc.

  21. #857
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by ntsmrtz View Post
    -CPU: 8 core/16 threads at 3.6 ghz based on a Zen 2 architecture

    Δηλαδή μιλάμε για επεξεργαστή amd σειράς 7. Οπότε: 1800Χ (?) ή 3700Χ (?)
    Μακάρι... Εννοείται ότι -αν ισχύουν- πάω για d1.
    Σειρά 3ΧΧΧ - Ο πρώτος (1800x) είναι στα 14nm και όχι στα 7 όπως θα είναι οι next gen consoles.

    Βασικά 99% upclocked "Renoir", με ακριβώς την ίδια L3 Cache όπως λένε (4mb/chiplet), χωρίς boost προφανώς και πολύ πιθανόν με features από το επερχόμενο ΖΕΝ 3.

    Zen 2+ δηλαδή.

  22. #858

    Default

    μαιμου ειναι το leak, ολο και κατι θα πετυχει μια και ουσιαστικα τα περισσοτερα ειναι αισιοδοξες φημες που εχουν ξανακουστει. Ας περιμενουμε τη παρουσιαση της sony, 2-3 εβδομαδες εμειναν...

  23. #859

    Default

    1 μηνας(?)εμεινε,υπομονη.

  24. #860
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by pictorino View Post
    Όπως το λες, για το σημερινό mid range (2060 /s). Το αντίστοιχο mid range του 2020 και 2021 θα έχει ίσες και ανώτερες δυνατότητες με την σημερινή 2080. Αν λάβουμε υπόψιν το γεγονός ότι το pc εξελίσσεται σε πιο vfm πλατφόρμα με τα αποκλειστικά MS Sony ... Ήδη το Horizon Zero Dawn ξεκίνησε για το pc.
    Ακομα και ετσι να γινει, παλι ριγμενος ειναι ο pc gamer.
    Το horizon οταν κυκλοφορησε πριν 3 χρονια ηταν σε γραφικα μαλλον το ανωτερο open word game. Aν και οταν κυκλοφορησει στο pc, θα δειχνει last gen εκει, σε οσα fps και αν τρεχει.

    Οποτε ποιο το νοημα των ανωτερων specs αφου παντα θα εισαι πισω απο την εποχη σου? Εκτος αν αρχισουν να βγαινουν day one και σε pc. Αυτο αλλαζει τα πραγματα κατα πολυ.

    Αλλα κατ'εμε θα εκανε κακο στα ιδια τα games μια τετοια εξελιξη για χ λογους. Οποτε ευχομαι να μην συμβει κατι τετοιο.
    .

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •