Page 16 of 258 FirstFirst ... 61213141516171819202666116 ... LastLast
Results 301 to 320 of 5142

Thread: Μικρά νέα και rumors για το PS5 all-in-one Thread

  1. #301
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    Λετε οι νεες κονσολες να εχουν HDMI 2.1 αν ναι την εκατσα την βαρκα με την LG C8

  2. #302
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Η λογική λέει πως θα έχουν.
    Εσυ γιατί την έκατσες την βάρκα όμως με την tv;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  3. #303
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Η λογική λέει πως θα έχουν.
    Εσυ γιατί την έκατσες την βάρκα όμως με την tv;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Γιατι δεν θα εχω 2.1 αραισως στερηθω καποια χαρακτηριστικα οπως το 4Κ RGB

  4. #304
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default [Next-Gen] PlayStation 5 - Νέα και φήμες για την κονσόλα επόμενης γενιάς

    Quote Originally Posted by lak100 View Post
    Γιατι δεν θα εχω 2.1 αραισως στερηθω καποια χαρακτηριστικα οπως το 4Κ RGB
    Αυτή την στιγμή όμως δεν νομίζω να υπάρχουν τηλεόρασεις με 2.1 ή τουλάχιστον είναι ελάχιστες.
    Στο 2019 θυμάμαι πως θα έρθουν αρκετές.
    Ούτε εμένα έχει η τηλεόραση μου αλλά δεν νομίζω πως είναι και καμία τρελη έλλειψη.
    Και γενικά με το 4Κ δεν έχω τρελαθει. Καλό είναι αλλά μέχρι εκεί.




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  5. #305
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    ερχονται τον Απριλιο...

  6. #306
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια αν το πατε ετσι δεν θα παρετε νεα τηλεοραση ποτε...

    Γιατι οταν θα βγει το 2.1 τοτε θα περιμενετε το 2.2 και αν οχι αυτο καποιο αλλο feature. Δεν ειναι χαζοι. Ξερουν τι κανουν... φροντιζουν να ενθουσιαζουν με το παρουν και να δελεαζουν με το μελλον.

    Απολαυσε την τηλεοραση που πηρες.

  7. The Following 5 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    kostasb13 (20-02-2019),mihalis13 (20-02-2019),PDS (20-02-2019),Slay (25-02-2019),spartan (21-02-2019)

  8. #307
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Ακριβώς αυτό. Εγώ πήρα το Μάιο του 2017 μια Samsung ks8000, προφανώς ειναι"ξεπερασμενη" πλέον και παλιό μοντέλο αλλά εγώ μια χαρά την απολαμβάνω, τα χρώματα της, τη ζωντάνια της εικόνας και εν τέλει αυτό έχει σημασία για μένα.
    Τα νέα features θα τα βγάζουν συνέχεια, δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό.

  9. The Following User Says Thank You to kostasb13 For This Useful Post:

    mihalis13 (20-02-2019)

  10. #308
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Αυτό έλειπε να καταντήσουν και οι τηλεοράσεις σαν τα κινητά και να πρέπει να αλλάζουμε κάθε χρόνο ας πούμε. Ούτε καν.

    Δε νομίζω ότι είναι και τόσο σημαντικά αυτά τα features που φέρνει το 2.1, μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς αυτά.


    When Will It Matter?


    Don't worry about getting new HDMI 2.1 devices and cables for now. It won't even be an option for most of this year, and widespread consumer adoption won't get rolling until 2019. In fact, the HDMI Forum won't finish publishing its HDMI 2.1 compliance testing specification, which is required to certify HDMI 2.1 products, until Q3 2018.

    More importantly, that backward compatibility I mentioned means your TV, Blu-ray player, and other devices won't suddenly stop working when everything else has HDMI 2.1. The HDMI 2.0 devices you've bought in the last few years will still handle up to 4K60 video, and even when you get something new with HDMI 2.1, it'll still work just fine with everything else in your home theater. It just won't support 8K60.

    https://www.pcmag.com/article/358543...u-need-to-know
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  11. The Following 3 Users Say Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    kostasb13 (21-02-2019),mihalis13 (20-02-2019),spartan (21-02-2019)

  12. #309
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Αναβαθμίσεις στο HDMI δεν γίνονται κάθε χρόνο και σίγουρα δεν μπαίνει κάθε μέρα Low Latency Mode και Variable Refresh Rate στις οθόνες.

    Για gaming είναι must για όποιον καταλαβαίνει framerate και lag. Και εννοείται ότι δεν έχει μόνο αυτά.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  13. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (20-02-2019)

  14. #310
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Συμφωνώ με Leon. Μας κοροϊδεύουν στα μούτρα μας. Η Samsung πως έβαλε VRR έστω και κουτσουρεμένο με firmware update σε τηλεοράσεις με Hdmi 2.0b - η LG κατά τα άλλα μπροστάρης να διαφημίσει στην Oled σειρά 2019 το HDMI 2.1...

    Στο μεταξύ αν δει κανείς το bandwidth και λοιπά του DisplayPort 1.3 από το 2014 και πόσο μάλλον του 1.4 από το 2016 παρακαλώ (8k/30 από τότε στο 1.3 και 32.4 Gbps) και έπεται 1.5, μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του.

    Console Peasants με την βούλα.

  15. #311
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Κάποιες φήμες....

    CPU 8core/16threads @ 3.2Ghz (boost) Zen 2 AMD
    GPU Navi based 12.6tflops to 14.2tflops
    Memory 24Gb total, 20Gb GDDR6 at 880Gb/s-4Gb DDR4 για OS
    2Tb HDD

    https://psaddict.gr/closer-than-we-i...playstation-5/

  16. #312
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Για δες και την αρχική πηγή που πιθανότατα υπέπεσε στην αντίληψη του ευλόγως αμερόληπτου "psaaddict" που 1 μήνα μετά έκανε είδηση από το Post και ταυτόχρονα επικαλείται με λάθος τρόπο την ιδιαιτερότητα του Beyond 3D (κακώς για μένα) για να επιβεβαιώσει την εγκυρότητα, του να μην χαρακτηρίσω καλύτερα, της "είδησης".

    https://www.resetera.com/threads/nex...#post-17788354

    Στο ίδιο το B3d κλαίγανε και οι ρέγγες με αυτό το Post.

    https://forum.beyond3d.com/members/shamepain.89155/

    10 post όλα και όλα για το Uncharted 4... Τρομερό track record του poster έτσι?

    Όπως και να έχει, για να επιστρέψουμε στην συζήτηση, ένα τέτοιο σύστημα (που μακάρι να ήταν έτσι):

    - Θα κοστίζει από 599 και πάνω - ανάλογα το πόσο κόστος θέλει να απορροφήσει μέχρι τα 799 που θα κόστιζε πιθανότατα - το έχει ξανακάνει η Sony άλλωστε....

    - ΔΕΝ θα είχε 14TF και boost και τέτοια και HDD.

    Τα teraflop κάτι πρέπει να τα ταΐσει σε εύλογο χρόνο....

  17. #313
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Δεν νομιζω οτι θα ανεβουν ποτε πανω απο τον μαγικο αριθμο 400.
    Aν το κανουν 500 θα ειναι εκπληξη ας πουμε, αλλα το 600 δεν υπαρχει στον χαρτη.

    Οποτε με αυτην την κοστολογηση μπορουμε να υποθεσουμε το τι ειναι εφικτο απο πλευρας hardware.
    .

  18. #314
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Με HDD δεν πιστεύω το παραπάνω leak με τίποτα.

    ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

    Είναι εντελώς κακή hardware σχεδίαση να βάλεις HDD να ταίσει όλα αυτά τα bandwidths και TeraFLOPS. Γιατί ο HDD θα τα γονατίσει (bottleneck) του κερατά.

    Τα παραπάνω λοιπόν, τα θεωρώ εφικτά με SSD αξίας 30-50 δολαρίων (επειδή αγοράζει σε bulk εκατομμυρίων κομματιών) η τελική τιμή να βγει στα 500 δολάρια.

    Η παραπάνω σκέψη μου είναι ολόκληρη ως εξής:

    - Νέο Xbox light = 400 δολάρια. (ίσως ακόμα και 350)
    - Νέο PS5 = 500 δολάρια
    - Νέο XBox full power = 600 δολάρια.

  19. #315
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Με HDD δεν πιστεύω το παραπάνω leak με τίποτα.

    ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

    Είναι εντελώς κακή hardware σχεδίαση να βάλεις HDD να ταίσει όλα αυτά τα bandwidths και TeraFLOPS. Γιατί ο HDD θα τα γονατίσει (bottleneck) του κερατά.

    Τα παραπάνω λοιπόν, τα θεωρώ εφικτά με SSD αξίας 30-50 δολαρίων (επειδή αγοράζει σε bulk εκατομμυρίων κομματιών) η τελική τιμή να βγει στα 500 δολάρια.

    Η παραπάνω σκέψη μου είναι ολόκληρη ως εξής:

    - Νέο Xbox light = 400 δολάρια. (ίσως ακόμα και 350)
    - Νέο PS5 = 500 δολάρια
    - Νέο XBox full power = 600 δολάρια.
    Αν βγαλει μηχανημα με 600 ευρω η Microsoft αυτοκτονησε.Προσωπικα πιστευω ότι οι επομενες κονσόλες θα κυμαίνονται κοντα εκει στα 500 δολαρια

  20. #316
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Οι τιμές της flash storage (SSD) έχουν κατακρημνιστεί. Αν δεν αλλάξει κάτι, δεν υπάρχει περίπτωση ούτε οικονομικά να στέκει (που Sony/MS αγοράζουν bulk) να MHN έχουν SSD και μάλιστα όχι απλά Sata.

    @Spartan. Αν έβγαζε σύστημα μόνο στα 600 ναι θα είχες δίκιο. Εδώ λέμε ότι θα βγάλει 2 συστήματα και το ένα όσο πιο προσιτό γίνεται.

    Τώρα τι και πως θα γίνει και πως θα τα πλασάρουν στα σχετικά price points δεν ξέρω. Μάντης δεν είμαι. Όπως και για τις διαφορές μεταξύ τους.

  21. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    spartan (13-03-2019)

  22. #317
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Ενα light xbox θα δωσει το πλεονεκτημα οτι θα μπορεί καποιος να παιξει τα παιχνιδια της επομενης γενιας σε μια προσιτη τιμη. Το ανωτερο xbox σε αυτη την περιπτωση γινεται κονσολα για την "ελιτ", ειδικά αν μιλάμε για τιμές γύρω στα 600 ευρώ. Για αυτούς που θα θέλουν το καλύτερο δυνατό πλην PC στο οποίο είτε δεν παίζουν, είτε δεν έχουν τη διάθεση να επενδύσουν. Αν ισχύσει αυτό που γράφει ο Λευτέρης πιο πάνω, το ps5 θα είναι ανάμεσα στα δύο...Το οποίο δεν νομίζω ότι θα είναι και οτι καλύτερο για την Sony, όταν θα υπάρχει από τη μια μια φθηνότερη κονσόλα που θα παίζει τα ίδια multi παιχνίδια έστω και σε χειρότερη ποιότητα και από την άλλη μια κονσόλα που θα κοστίζει παραπάνω μεν αλλά με περισσότερες δυνατότητες. Νομίζω ότι "εγκλωβίζεται" κατά κάποιο τρόπο έτσι.
    Κουβέντα να γίνεται βέβαια, σκεψεις κανουμε, ακόμα δεν ξέρουμε κάτι, δεν έχουμε κάτι χειροπιαστό.


  23. #318
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Το ανωτερο xbox σε αυτη την περιπτωση γινεται κονσολα για την "ελιτ", ειδικά αν μιλάμε για τιμές γύρω στα 600 ευρώ. Για αυτούς που θα θέλουν το καλύτερο δυνατό πλην PC στο οποίο είτε δεν παίζουν, είτε δεν έχουν τη διάθεση να επενδύσουν.
    Σωστός.

    Όλες οι κινήσεις της Microsoft αυτό δείχνουν (όπως π.χ. η κυκλοφορία του MCC στα PC και το PC streaming στο xbox, πράγματα αδιανόητα για "παραδοσιακές εταιρείες του χώρου όπως Nintendo/Sony). Δεν είναι χαζοί - ξέρουν ότι έχουν να αντιμετωπίσουν το Brand Name "Playstation" κάτι που σημαίνει ότι και την καλύτερη κονσόλα του κόσμου να βγάζανε στα 200 ευρώ λέμε τώρα, πάλι θα μπορούσαν να χάσουν από την "σέντρα".

    Στην πραγματικότητα η Microsoft από ότι έχω καταλάβει, πέραν του ότι άλλαξε φιλοσοφία επί Nadella/Spencer - δεν προσπαθεί πλέον να δημιουργήσει ένα "οικοσύστημα" (όπως απέτυχε και με τα Windows Phone) αλλά να διεισδύσει στα ήδη υπάρχοντα, κάνοντας αυτό που έκανε πάντα καλά, δηλαδή να πουλάει software (εν προκειμένου παιχνίδια/υπηρεσίες παιχνιδιών). Στην πραγματικότητα αν το καλοσκεφτεί κανείς, δεν ανταγωνίζεται την Sony, όπως και η Nintendo την "έκανε" από το παραδοσιακό home console gaming δια του στρίβειν στο Portable.

    Αντιθέτως έχει προσανατολιστεί στην επικράτηση των Windows - Xbox Live, στα ανάλογα πεδία ανταγωνισμού και αν αυτό προκαλεί φθορά σε αυτόν ακόμα καλύτερα. Για παράδειγμα εν καιρό το dedicated portable gaming θα δεχθεί ανταγωνισμό από το mobile με κύριο φορέα τα Services (gaming) και το home console θα δεχθεί ισχυρές προκλήσεις από τα Production Values και τα GaaS με κύριο τομέα το κόστος και τον χρόνο παραγωγής games.

    Όλα αυτά δεν θα είναι βραχυπρόθεσμα και ίσως να μην ζούμε να τα βιώσουμε live αλλά προφανώς και οι ίδιες αυτές οι εταιρείες δεν σχεδιάζουν με τέτοιο χρονικό ορίζοντα. Πάλι όμως επιφυλάσσομαι για το τι μέλλει γενέσθαι γιατί και ο ίδιος προσωπικά για παράδειγμα έχω οριοθετήσει την ανοχή μου στο Digital Download & Play (στυλ Gamepass) αλλά οι ανοχές μου για το Streaming είναι μέχρι το σημείο της προστιθέμενης υπηρεσίας ως μια εξυπηρέτηση αλλά τίποτα παραπάνω.

    Sorry για το off-topic.

  24. #319
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Οι τιμές της flash storage (SSD) έχουν κατακρημνιστεί. Αν δεν αλλάξει κάτι, δεν υπάρχει περίπτωση ούτε οικονομικά να στέκει (που Sony/MS αγοράζουν bulk) να MHN έχουν SSD και μάλιστα όχι απλά Sata.

    @Spartan. Αν έβγαζε σύστημα μόνο στα 600 ναι θα είχες δίκιο. Εδώ λέμε ότι θα βγάλει 2 συστήματα και το ένα όσο πιο προσιτό γίνεται.

    Τώρα τι και πως θα γίνει και πως θα τα πλασάρουν στα σχετικά price points δεν ξέρω. Μάντης δεν είμαι. Όπως και για τις διαφορές μεταξύ τους.
    Το ποιο οικονομικο δεν νομιζω να κοστιζει πανω από 300 δολαρια.Προσωπικα πιστευω ότι και το δυνατοτερο θα εχει περιπου την ιδια τιμη με το σκορπιον.

  25. #320
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Με HDD δεν πιστεύω το παραπάνω leak με τίποτα.
    Μπορει να βαλουν εναν μικρο NVME π.χ. 64 ή 128Gb σαν γρηγορη cache και να μπει και συμβατικος δισκος για επιπλεον χωρητικοτητα.

  26. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    spartan (14-03-2019)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •