Results 1 to 20 of 1349

Thread: Nintendo Switch

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #11
    Elite mania's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    zografou
    Posts
    737
    PSN ID
    mania83

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Έχει φουντώσει η φημολογία για New Switch Pro revision αρχές του επόμενου έτους και με DLSS (κάτι που θα βοηθήσει να ανεβάσει το efficiency και να τρέχει καλύτερα και τα multiplatform ports -μεταξύ άλλων-).

    Όπως τα βλέπω τα πράγματα, παίζει η Nintendo να αποκτήσει πρώτη AI upscaling στις κονσόλες (πριν έρθει κάτι ανάλογο στα PS5 & XBOX S/X).

    Μόνο ερωτηματικό η ARM CPU, που δυστυχώς η nVidia δεν έχει κάτι εφάμιλλο του Apple M1. Αν αρχίσουν να βγαίνουν παιχνίδια κομμένα και ραμμένα για την Zen 2 CPU, θα τα βρει σκούρα το Switch.

    Γενικά τώρα με την πανδημία θεωρώ ότι είναι αμφιλεγόμενη η φορητότητα του Switch ως ατού (ποιός θα πάει σε roof garden party? τα πρόστιμα πέφτουν βροχή!), οπότε είναι χρυσή περίοδος εν μέσω lockdown να βγάλει τουμπανάκι home console με το πιο δυνατό Tegra SoC που μπορεί να βάλει.

    Θα με έψηνε σοβαρά μια home console εκδοχή για τα exclusives της Nintendo, γιατί τα φορητά τα βαρέθηκα μετά το Vita. Θέλω μεγάλη οθόνη και κανονικό controller (όχι τα joycons που και χαλάνε εύκολα και είναι φτιαγμένα για ιαπωνικά χεράκια).
    Να σχολιάσω για το θέμα της φορητότητας, οτι δεν είναι μόνο το θέμα του εκτός σπιτιού, φορητότητα μπορεί να την ευχαριστιέσαι και στο σπίτι πχ.
    Δηλαδή εννοείται σαν πρώτη κονσόλα έχω πάντα το playstation από εποχές ps1.
    Την nintendo την έχω πάντα σαν το έξτρα για τις αποκλειστικότητες.
    Με το switch όμως,λόγω της φορητότητας, παίζω και αρκετά multi πλέον μόνο στο switch,τα οποία τα προτιμώ κιόλας σε φορητό, πχ όλα τα jrpgs που απαιτούν grinding κτλ σε καναπέ η κρεβάτι.Επίσης indie σε φάση platform τα θεωρώ πολύ καλύτερα handheld.Λογικά το φορητό μου έχει μείνει από εποχές πρώτου gameboy και ακόμα το ευχαριστιέμαι.
    Δηλαδη οκ, δεν θα παίξω ποτέ έξω, πχ παραλία κτλ, αλλά για το σπίτι έχει την χάρη του.
    Σαν κονσόλα πάντως, περα από γραφικά κτλ που οκ,δεν φτάνει τους άλλους, μπορώ πλέον να πώ οτι την έχω ευχαριστηθεί πιο πολύ από οποιαδήποτε είχα ποτέ και τις είχα σχεδόν όλες.Είναι τεράστιο πράγμα να είσαι στην τηλεόραση και απλά να παίρνεις την κονσόλα στα χέρια σου και να παίζεις σε άλλο δωμάτιο φορητά ή και το αντίθετο.Νομίζω μόνο αν το χρησιμοποιήσεις μπορείς να το καταλάβεις.
    Τρομερή σκέψη πιστεύω της nintendo και αυτό που θα ήθελα να ξέρω για την επόμενη κονσόλα της είναι αν θα το κρατήσει η θα πάει σε κανονική home console.Ελπίζω όχι, θα το θεωρούσα πισωγύρισμα.



    Τώρα για χειριστήριο εννοείται σε τηλεόραση δεν παίζεις με joycon, πας στο φοβερό pro ή στο επίσης φοβερό 8bitdo 30 plus το οποίο και χρησιμοποιώ για switch, pc,emulators.
    Last edited by mania; 12-12-2020 at 21:37.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •