Page 1 of 9 12345 ... LastLast
Results 1 to 20 of 177

Thread: A PS3 Trophies Guide - Όλα όσα θα θέλατε να ξέρετε για το πως λειτουργούν τα τρόπαια!

  1. #1
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default A PS3 Trophies Guide - Όλα όσα θα θέλατε να ξέρετε για το πως λειτουργούν τα τρόπαια!

    Στο παρόν thread θα σας δώσω κάποιες γενικές πληροφορίες για τα τρόπαια ώστε να κατανοήσετε περισσότερο το πως λειτουργούν και αν σας ενδιαφέρει το trophy hunting, να γίνετε καλύτεροι σε αυτό.

    ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ
    1. Γενικά για τα τρόπαια
    2. Σε τι χρησιμεύουν τα τρόπαια;
    3. Γενικά για τα gamer levels
    4. Πόντοι και τρόπαια
    5. Gamer Levels και πόντοι
    6. Πόσους πόντους παίρνω αν ολοκληρώσω 100% ένα game?
    7. Ερωτήσεις χρηστών

    1. Γενικά για τα τρόπαια
    Κάθε game που παίζετε πλέον στο PS3 περιέχει τρόπαια. Τα τρόπαια είναι μια μορφή βράβευσης του gamer για την ολοκλήρωση κάποιου συγκεκριμένου task. Για παράδειγμα ένα παιχνίδι μπορεί να σας δώσει τρόπαιο για την ολοκλήρωση του σε κάποιο επίπεδο δυσκολίας ή για την επίτευξη ενός συγκεκριμένου αριθμού kills online. Το τι απαιτείται για το κάθε τρόπαιο καθορίζετε στην περιγραφή του.
    Τα τρόπαια ανήκουν σε 4 κατηγορίες, οι οποίες συνήθως καθορίζουν και το πόσο δύσκολο είναι να πάρετε το συγκεκριμένο τρόπαιο. Οι κατηγορίες είναι:
    α. Bronze: Συνήθως είναι σχετικά εύκολα τρόπαια συγκριτικά με τα υπόλοιπα.
    β. Silver: Συνήθως είναι λίγο πιό δύσκολα απο τα bronze αλλά αρκετά πιό εύκολα απο τα Gold.
    γ. Gold: Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν τα ποιό δύσκολα τρόπαια του παιχνιδιού ή τα πιό χρονοβόρα. Συνήθως είναι πολύ πιό δύσκολα απο τα τρόπαια των προηγούμενων 2 κατηγοριών.
    δ. Platinum: Τα συναντάτε μόνο σε full retail games (όχι μικρά PSN Games) και είναι τα πιό δύσκολα απο όλα τα τρόπαια καθώς για να τα πάρετε απαιτείται να αποκτήσετε όλα τα υπόλοιπα τρόπαια ενός game (εξαιρούνται τα τρόπαια που προέρχονται απο DLC).

    2. Σε τι χρησιμεύουν τα τρόπαια;
    Στην πραγματικότητα τα τρόπαια δεν προσφέρουν κάτι υλικό. Δηλαδή για παράδειγμα δεν πρόκειτε ποτέ να έρθει η Sony Και να σας πεί "μπράβο παιδί μου που πήρες τόσα τρόπαια πάρε δωρεάν games".
    Το κέρδος απο τα τρόπαια είναι περισσότερο "Πνευματικό". Τι κερδίζουμε λοιπόν με τα τρόπαια;
    α. Όταν κάποιος ξεκλειδώνει ένα τρόπαιο νιώθει ένα συναίσθημα ολοκλήρωσης. Ειδικά αν αυτό το τρόπαιο ήταν πολύ δύσκολο το συναίσθημα είναι ακόμα μεγαλύτερο.
    β. Κυνηγώντας τα τρόπαια τα παιχνίδια κερδίζουν αρκετές παραπάνω ώρες παιχνιδιού. Άλλο χρόνο θα σου πάρει να τερματίσεις ένα game, και άλλο χρόνο να πάρεις όλα τα τρόπαιά του.
    γ. Τα τρόπαια σε βοηθάνε να ανεβαίνεις gamer levels και όσα περισσότερα έχεις τόσο μεγαλύτερο gamer level έχεις. Και στην τελική είναι πολύ ωραίο να βλέπεις τον εαυτό σου ψηλά στα leaderboards των τρόπαιων
    Τι ακριβώς όμως είναι τα gamer levels?

    3. Γενικά για τα gamer levels
    Κάθε χρήστης που παίζει παιχνίδια στο PS3 και είναι και "γραμμένος" στο PSN έχει ένα gamer level. Το level του gamer καθορίζετε απο τον αριθμό τρόπαιων που έχει αποκτήσει. Γενικά μιλώντας όσα περισσότερα τρόπαια έχει κάποιος τόσο πιό μεγάλο level έχει. Πως ακριβώς όμως γίνεται αυτό;

    4. Πόντοι και τρόπαια
    Κάθε τρόπαιο που παίρνετε σας δίνει και εναν ορισμένο αριθμό πόντων. Φυσικά οι πόντοι που δίνουν τα τρόπαια καθορίζονται απο την κατηγορία τους. Συγκεκριμένα:
    α. Bronze: 15 points
    β. Silver: 30 points
    γ. Gold: 90 points
    δ. Platinum: 180 points
    Όπως βλέπετε ένα Silver αξίζει όσο 2 bronze ενώ ένα gold αξίζει όσο 6 bronze ή 3 silver. Κατ' επέκταση τα platinum και τα gold ανεβάζουν περισσότερο το level σας απ ότι ενα bronze ή ένα Silver.
    Πόσα όμως τρόπαια πρέπει να έχω για να ανέβω level?

    5. Gamer Levels και πόντοι
    Για κάθε level απαιτείται να αποκτήσετε ένα συγκεκριμένο αριθμό απο πόντους. Ο παρακάτω πίνακας αναφέρει τα levels και τους πόντους που χρειάζονται:

    Level 1 - 0
    Level 2 - 200
    Level 3 - 600
    Level 4 - 1,200
    Level 5 - 2,400
    Level 6 - 4,000
    Level 7 - 6,000
    Level 8 - 8,000
    Level 9 - 10,000
    Level 10 - 12,000
    Level 11 - 14,000
    Level 12 - 16,000
    Level 13 - 24,000
    Level 14 - 32,000
    Level 15 - 40,000
    Level 16 - 48,000
    Level 17 - 56,000
    Level 18 - 64,000
    Level 19 - 72000
    Level 20 - 80000
    Level 21 - 88000
    Level 22 - 96000
    Level 23 - 104000
    Level 24 - 112000
    Level 25 - 120000
    Level 26 - 128000
    Level 27 - 138000
    Level 28 - 148000
    Level 29 - 158000
    Level 30 - 168000
    Level 31 - 178000
    Level 32 - 188000
    Level 33 - 198000
    Level 34 - 208000
    Level 35 - 218000
    Level 36 - 228000
    Level 37 - 238000
    Level 38 - 248000
    Level 39 - 258000
    Level 40 - 268000
    Level 41 - 278000
    Level 42 - 288000
    Level 43 - 298000
    Level 44 - 308000
    Level 45 - 318000
    Level 46 - 328000
    Level 47 - 338000
    Level 48 - 348000
    Level 49 - 358000
    Level 50 - 368000 (MAX)
    Οπως βλέπετε όσο ανεβαίνεις level τόσο πιό δύσκολο είναι να ανέβεις πιο πάνω. Γενικά είναι σχετικά εύκολο να φτάσεις στο 12ο (γύρω στα 2000 πόντους το κάθε level αν εξαιρέσεις τους πρώτους) αλλά απο εκει και πέρα απαιτούνται πολύ περισσότεροι πόντοι (13-26 = 8000 πόντοι ανα level, 26+ = 10000 πόντοι ανα level και πάει λέγοντας).

    Σημειώστε οτι το level 50 είναι το maximum που μπορεί να φτάσει αυτή τη στιγμή κάποιος. Αφού το φτάσετε συνεχίζετε να πέρνετε πόντους όταν πέρνετε τρόπαια αλλά σταματάτε να ανεβαίνετε level...

    Για να βρείτε τον ακριβή αριθμό πόντων σας ακολουθήστε την παρακάτω απλή εξίσωση όπου br o αριθμός bronze τρόπαιων που έχετε, S o αριθμός silver, G ο αριθμός Gold και P ο αριθμός Platinum:
    15xbr + 30xS + 90xG + 180xP
    Mε αυτό τον τρόπο βρίσκετε τον ακριβή αριθμό πόντων που έχετε και κοιτώντας το πινακάκι μπορείτε να δείτε και πόσους ακόμα πόντους θέλετε για να ανεβείτε level.

    6.Πόσους πόντους παίρνω αν ολοκληρώσω 100% ένα game?
    Γενικά απο την στιγμή που πρωτοεμφανίστηκαν τα trophies σαν feature του ps3 η Sony έδωσε κάποια guidelines που οι εταιρίες παραγωγής παιχνιδιών έπρεπε να ακολουθήσουν για την κατανομή πόντων στα τροπαια.
    Για παράδειγμα δεν μπορεί ένα game να περιέχει 50 Gold trophies γιατί μετά θα προσέφερε 90χ50 = 4500 πόντους.
    Σε γενικές γραμμές η Sony επιτρέπει ένα maximum 1230 πόντων για τα full retail games (games που περιέχουν platinum) και 315 για τα μικρά PSN games.
    Αν ένα game έχει DLC τότε οι πόντοι απο τα τρόπαια του DLC δεν είναι μέρος των 1230, αλλά extras.
    Τα περισσότερα games που κυκλοφορούν ακολουθούν τα guidelines της Sony (δεν θα μπορούσαν και διαφορετικά) αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις παιχνιδιών που δίνουν λιγότερους πόντους απο τους συνηθισμένους.
    Η γενική απάντηση όμως στην παραπάνω ερώτηση είναι 1230 για retail και 315 για PSN.
    Οι παραπάνω πόντοι μπορούν να προέρχονται απο οποιονδήποτε συνδυασμό απο κατηγορίες τρόπαιων. Για παράδειγμα θα μπορούσε να έχει μόνο Gold τρόπαια και 1 Plat (όπως το Terminator Salvation) το οποίο θα σήμαινε πως θα είχε:
    1230 - 180 (για το Πλατ) = 1050 / 90 (αξία Gold) ~ 11. Δηλαδή 11 Gold και ένα Plat.
    Συνήθως όμως τα περισότερα games έχουν έναν συνδυασμό απο πολλά bronze, μερικά Silver, και 2,3 Gold ώστε να υπάρχει ποικιλία στα τρόπαια. Ο ποιό συνηθισμένος αριθμός τρόπαιων στα retail είναι 51.

    7. Ερωτήσεις χρηστών
    - Γίνεται να σβήσουμε κάποιο παιχνίδι από την λίστα των Trophies? Δεν μπορώ να το βλέπω 0%, μου σπάει τα νεύρα...
    Spoiler!

    -Μπήκα στα leaderboards του YourGamersCard.net και είδα τα trophies του πρώτου τη τάξη Hakoom. Κάποια τα έχει πάρει 2 φορές (Batman, GI Joe, pro10). Ξέρει κανείς πως είναι δυνατόν αυτό; Παίζει ρόλο το region του παιχνιδιού;
    Spoiler!

    - Aν μου χαλασει η κονσολα τα τροπαια ολα χανονται η μπορω και αυτα να τα μεταφερω στην καινουργια; Ποιά η διαδικασία;
    Spoiler!

    - Έφτιαξα καινούργια account. Μπορώ να μεταφέρω φίλους και τρόπαια από το παλιό account στο καινούργιο?
    Spoiler!

    - Τι είναι αυτή η κάρτα που έχετε στην υπογραφή σας και δείχνει τρόπαια;
    Spoiler!

    - Που μπορώ να δω τι θέση έχω σε level/τρόπαια παγκοσμίως αλλά και μόνο στην Ελλάδα.
    Spoiler!

    - Πως μπορώ να βάλω κάρτα απο το yourgamercards στην υπογραφή μου εδώ;
    Spoiler!


    Edit 6/7/21: Οι πόντοι για τα πλάτινουμ έχουν αλλάξει και είναι πλέον 300 ανα πλατινουμ αντί για 180 που αναγράφετε εδώ. Επίσης έχουν αλλάξει και τα game levels και χρειάζονται πολύ λιγότεροι πόντοι ανα level.

    Last edited by enstikto; 28-06-2011 at 12:40.

  2. #2
    Elite aladdin7's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    949
    PSN ID
    qazwsx345

    Default

    Μπραβο Δημητρη. Πολυ καλο!

    Προτεινω sticky!!!!!

  3. #3
    Advanced Member ikaria_g4's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Behind you
    Posts
    492
    PSN ID
    ikaria_g4
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    άμα περιμένουμε από τα τρόπαια στο ps3 να νοιώσουμε ολοκληρωμένοι...χαθήκαμε...

    ωραίο guide πάντως...
    ο πίνακας πολύ χρήσιμος...

  4. #4

    Default

    Πολύ καλό άρθρο. Sticky please!!!

  5. #5
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Πολύ καλό! Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

    +rep όταν με αφήσει

  6. #6
    PS3forums Fanatic desperate_gamer's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4,384
    PSN ID
    Desperate_Gamer

    Default

    From a trophy whore, for trophy whores! Υπέροχος οδηγός, απλός και σαφής. Και έδωσες και απάντηση σε ένα ζήτημα-τζιζ ("γιατί παίρνουμε τα τρόπαια;" ).

    Well done.

  7. #7
    PS4forums Addict isildur83's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,678
    PSN ID
    Durden83
    Name
    Νίκος

    Default

    Παρα πολυ λεπτομερες οι πληροφοριες που δινεις!!!
    +rep οταν μπορεσω!

  8. #8
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Done
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  9. #9
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αν και καθυστερημένα, ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τα rep κ τα comments τους.
    Επίσης thanks wolf για το sticky

  10. #10
    Junior Member gpanathinaikos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    greece
    Posts
    15
    PSN ID
    gpanathinaikos
    Name
    Γιώργος

    Default

    enstikto egw dn katalava afto me tous pontous se parakalw para poli 8elw na mou to eksigiseis ligo kalitera...pantws efxaristw gia ton xrono sou pou egrapses olo afto to keimeno.sigxaritiria

  11. #11
    Forum GOD the master's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,843
    PSN ID
    Kuromajo__
    Name
    リーナ

    Default

    ρε παιδια αυτα τα πλατινουμ καμια φορα καταντανε απιστευτα χρονοβορα και βαρετα!
    πχ 10.000 kills στο resistance 2 online ,ε δε τη παλευω 5 μηνες 4.000 kills εχω κανει τελος τα παραταω!

    και στο προ ειναι πολυ χρονοβορα και σε αυτο ξενερωσα.
    εχω αρχισει να χανω την ενια του gaming Με τα trophies
    για αυτο τα δινω τωρα και μενω με bioshock 2 και cod mw2!

    τερμα το κυνηγι tropewn ,πιστευω (οχι παντα,αλλα πολλες φορες)πεζουμε ενα παιχνιδι μονο για τα τροπεα χωρις να διασκεδαζουμε,εγω τελιωσα απο δω και περα οτι τροπεα παρω θα ειναι απο playthrough η online!

  12. #12
    PS4forums Fanatic tnf50's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    アテンス
    Posts
    2,466
    PSN ID
    tnf50
    Name
    Γιώργος

    Default

    master αυτο δν το περιμενα! αξιος

  13. #13
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by the master View Post
    ρε παιδια αυτα τα πλατινουμ καμια φορα καταντανε απιστευτα χρονοβορα και βαρετα!
    πχ 10.000 kills στο resistance 2 online ,ε δε τη παλευω 5 μηνες 4.000 kills εχω κανει τελος τα παραταω!

    και στο προ ειναι πολυ χρονοβορα και σε αυτο ξενερωσα.
    εχω αρχισει να χανω την ενια του gaming Με τα trophies
    για αυτο τα δινω τωρα και μενω με bioshock 2 και cod mw2!

    τερμα το κυνηγι tropewn ,πιστευω (οχι παντα,αλλα πολλες φορες)πεζουμε ενα παιχνιδι μονο για τα τροπεα χωρις να διασκεδαζουμε,εγω τελιωσα απο δω και περα οτι τροπεα παρω θα ειναι απο playthrough η online!
    Οι αλήθεια είναι ότι όταν πρωτοβγήκαν τα τρόπαια οι εταιρίες που έβγαιζαν παιχνίδια με multiplayer για κάποιο λόγο είχαν φάει ένα σκάλωμα να έχουν το τρόπαιο με τα περισσότερα kills. Όπως είπες και εσύ το Resistance 2 είχε 10000 kills ένα άλλο είχε 10001 και το bad company 1 είχε 10002! Γενικά έχουν αρχίσει να καταλαβαίνουν το πόσο @@ είναι αυτό και πλέον δεν βλέπεις τόσο άθλια και χρονοβόρα τρόπαια.
    Πρωσοπικά ποτέ δεν μπαίνω στον κόπο να πάρω πλάτινουμ σε ένα παιχνίδι που έχει τέτοιο τρόπαιο γιατί όντως η διασκέδαση εξαφανίζετε εντελώς και η αναλογία ευχαρίστησης παιχνιδιού/κέρδος τρόπαιου είναι τραγική (μοναδική εξαίρεση για μένα το GTA στο οποίο η πλατίνα έρχετε λίαν συντόμος...)

    Όπως είπα και παραπάνω όμως η εταιρίες έχουν μάθει απο τα λάθη του παρελθόντος (πχ Red Dead Redemption = πολύ πιο normal στα multiplayer τρόπαια του).

  14. #14
    Elite aladdin7's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    949
    PSN ID
    qazwsx345

    Default

    Προσωπικα θεωρω απαραδεκτα τα trophies που εχουν να κανουν με χρονο ολοκληρωσης του παιχνιδιου. Τα παιχνιδια ειναι για ευχαριστηση και οχι για αγχος να τελειωσεις γρηγορα.

  15. #15
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    ^^
    Συμφωνώ και εγώ. Επίσης γιατί να είναι υποχρεωτικά online τρόπαια; Στο Brutal Legend πρέπει να κάνεις 50 νίκες για ένα trophy. Χ... ψηλά και αγνάντευε. Δεν μου αρέσει κύριος το online, τι να κάνουμε τώρα. Γιατί πρέπει να ανέχομαι τον κάθε μυστήριο που γουστάρει να μου χαλάει το παιχνίδι; Βάλε DLC online trophies και όποιος γουστάρει το κατεβάζει και παίζει.

  16. #16
    Elite HarrisDo's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    944
    PSN ID
    harristhegreek

    Default

    Πολυ ωραιος οδηγος, συγχαρητηρια για τον κοπο σου και +ρεπ
    Το μονο που αναρωτιεμαι εδω και καιρο ειναι το "γιατι" παιρνουμε τα τροπαια.
    Η γνωμη μου αρχικα ηταν οτι ειναι εντελως αχρηστα..αλλα οταν ασχοληθηκα με αυτα ειδα οτι εχουν κατι να σου προσφερουν..δινουν βαθος στο παιχνιδι..αυτο σημαινει οτι σε οθουν να το εξερευνησεις μεχρι τελους..αυτο ειναι χρησιμο ομως μονο σε καλα παιχνιδια..σε ενα μετριο εως κακο παιχνιδι μονο εκνευρισμο μπορουν να προσφερουν..το αλλο θεμα λοιπον που θελω να τονισω ειναι ο "εθισμος" σε αυτα..
    Απο προσωπικη εμπειρια περιγραφω την κατασταση..καποια στιγμη τα τροπαια σε κανουν "εθισμενο" σχεδον και καταληγεις να παιζεις τα παιχνιδια αποκλειστικα για αυτα..και ποιος ο λογος? Υπαρχει στην πραγματικοτητα "πνευματικη ολοκληρωση" απο αυτο..θα ελεγα οτι θα ηταν καλυτερο να βγω μια βολτα στην πλατεια με φιλους παρα να καθισω να ασχοληθω με ενα αχρηστο Platinum..εχω μονο 1 Platinum και ομως χαιρομαι που το πηρα..δεν το αγνοω..ειναι στο AC2 και αν και σχετικα ευκολο ΣΙΓΟΥΡΑ μου εδωσε την ευκαιρεια να χαρω λιγο ακομη το υπεροχο αυτο παιχνιδι..
    ξερω οτι δυσκολα θα αποκτησω 2ο Πλατινενιο οχι γιατι δεν θα ασχοληθω..απλως γιατι δεν θα βρω καποιο παιχνιδι που να με κρατησει τοσο..
    Και κατι αλλο..το να εχεις περισσοτερα τροπαια και Level σε κανει καλυτερο Gamer? Ισως αποδυκνειει οτι εισαι σκληροπυρηνικος και μπορεις να φερεις εις περας δυσκολιες στα Videogames αλλα τι παραπανω θα εχεις? Αιωνια δοξα ή ματαιοδοξια?

    ξερω οτι θα παρω αρνητικα σχολια, γι'αυτο και θελω να ξεκαθαρισω απο τωρα οτι δεν εναντιωνομαι σε κανεναν, ούτε θελω να αποδειξω κατι..ακομη εκτιμω την προσπαθεια και την αφοσιωση καποιων παιδιων εδω μεσα που εχουν πολυ μεγαλο Score στα Trophys..
    Φιλικα παντα..

    Edit: Ααα..απεχθανομαι τα Online τροπαια..!!! Ειναι οτι χειροτερο υπαρχει γιατι σε οθουν στην αποξενωση του Online Gamong..
    Last edited by HarrisDo; 05-07-2010 at 18:44.
    XGamers.gr - Η πύλη του Gaming
    https://xgamers.gr

  17. #17
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καταρχήν γιατί να πάρεις αρνητικά σχόλια; Έχεις μία άποψη και την λες.
    Και μπορώ να πω ότι σε πολλά απο αυτά που λες συμφωνώ.
    Καταρχήν και εγώ θα προτιμήσω να βγω με βόλτα με την παρέα μου απο το να παίξω ps3 αλλά έχουν αλλάξει τα πράγματα και δεν είναι τόσο εύκολο να συγχρονίσουμε τα προγράμματά μας, οπότε η συλλογή τρόπαιων είναι μία καλή λύση για να γεμίσω το χρόνο μου.
    Ότι σε κάνουν εθισμένο επίσης θα συμφωνήσω, αλλά δεν θεωρώ ότι είναι αρνητικό το να παίξεις κάποιο παιχνίδι αποκλειστικά για αυτά. Εγώ έχω γνωρίσει πολλά παιχνίδια τα οποία δεν θα είχα καν ακουμπήσει αν δεν ήταν τα τρόπαια που τελικά αποδείχτηκαν very fun και αξιόλογα (πχ Eat Lead, Wanted: Weapons of Fate, Cloudy with a chance of meatballs). Φυσικά δεν είναι όλα τα παιχνίδια έτσι...
    Πρωσοπικά απο παλία όταν έπαιζα (όταν ακόμα δεν υπήρχαν τρόπαια) πάντα προσπαθούσα να κάνω τα πάντα που πρόσφερε ένα game (πχ 100% στο GTA, όλα τα difficulties στα gow κ.ο.κ). Ε τα τρόπαια απλά μου δείνουν περισσότερα πράγματα να κάνω με τα games μου

  18. #18
    Advanced Member Mouxlalouda's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Λάρισα
    Posts
    500
    PSN ID
    Mouxlalouda
    Name
    Γιώργος

    Default

    Θα συμφωνήσω κ γω πως είναι τραγικό σε κάποια παιχνίδια το θέμα με τα online trophies, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκαν πιο πάνω το Resistance 2 και το Battlefield Bad Company 1 mε τα 10k kills. Εμένα η εμπειρία μου στα online trophies έχει να κάνει με το Virtua Tennis 2009, το οποίο θέλει συνολικά 500 νίκες online. Έλα ντε που όμως έχει φοβερό lag κάποιες στιγμές κ οι αντίπαλοι κάνουν quit match πριν πάρεις τον τελευταίο πόντο... Στο quit βέβαια, δε μετράει σα νίκη δική σου... Οπότε το κάνει πολύ δύσκολο να κερδίζεις το συγκεκριμένο trophy, που περιλαμβάνει σχεδόν τα πάντα στο παιχνίδι κ είναι κ bronze... Gold medalist λέγεται, για όποιους έχουν το παιχνίδι... Πάλι καλά που το boostάρω με 1 φιλαράκι κ παίρνουμε νίκες, αλλιώς...
    Today is a good day to die...



  19. #19
    PS4forums Fanatic Melnibonian's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Σχηματαρι
    Posts
    2,337
    PSN ID
    Schimatarium

    Default

    Για το εν λόγο game να με έχεις υπόψιν σου Mouxlalouda (man,your nickname...sucks!)!

    Προσωπικά δεν ασχολούμαι πλέον με ''χαζά'' on line τρόπαια που απαιτούν την αφαίμαξη άπειρου προσωπικού χρόνου.Αυτό καταντά αποβλάκωση....
    Now I hear "THEM" again, singing
    Twilight symphony, twilight

  20. #20
    Advanced Member Mouxlalouda's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Λάρισα
    Posts
    500
    PSN ID
    Mouxlalouda
    Name
    Γιώργος

    Default

    Έχω μεγάλη αδυναμία στα Διάφανα Κρίνα (R.I.P.), οπότε δανείστηκα το nick από εκεί (αν κ είναι ποίημα που το μελοποιήσανε). Βασικά αυτό το trophy, περιλαμβάνει σχεδόν τα πάντα για το παιχνίδι, πόντους, σερβίς, νίκες κλπ κλπ. Πάντως αν το boostάρεις, 3 ώρες τη μέρα να παίζεις, βγαίνει άνετα σε 8-10 μέρες. Εκτός αν θέλει κ ο άλλος να πάρει τις 500 νίκες, οπότε εκεί θα αργήσει λίγο παραπάνω. Αν κ από βδομάδα πάω Κρήτη για μπανάκια, θα σε προσθέσω στους φίλους να πάρεις κ αυτή την πλατίνα, αν έχεις όρεξη.
    Today is a good day to die...



Page 1 of 9 12345 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •