Page 261 of 268 FirstFirst ... 161211251257258259260261262263264265 ... LastLast
Results 5,201 to 5,220 of 5350

Thread: Ποια ειναι η αγαπημενη σας σειρα!

  1. #5201
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ το συγκεκριμένο επεισόδιο.
    Δεν θεωρώ πως χαραμιστηκε χρόνος.
    Αντίθετα είδα και έμαθα παραπάνω πράγματα για έναν χαρακτήρα του παιχνιδιού.
    Ήθελα να δω πως έφτιαξε την πόλη ο Bill ήθελα να δω πως άντεξε όλα αυτά τα χρόνια μόνος του και "ασφαλής" στην πόλη του
    Το είδα με ενδιαφέρον το επεισόδιο και έδωσε πράγματα σε εμένα που έχω παίξει 9 φορές το παιχνίδι (και εχθές ξεκίνησα την 10η )
    Και άλλες ιστορίες θα ήθελα να δω. Πχ για την κοινότητα που είχε δημιουργηθεί και έμεναν στους υπονόμους που μέχρι και σχολείο είχαν φτιάξει εκεί.
    Ωραίες ιστορίες που τις είδαμε μέσω σημειωμάτων τώρα τις βλέπω με ήχο και εικόνα.




    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  2. #5202
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά είδα εχθές το 3ο επεισόδιο. Δηλαδή έλεος. Πραγματικά. Προσπαθούν να το περάσουν σαν φυσιολογικό και μάλιστα σχεδόν όλο το επεισόδιο ειναι αφιερωμένο στο love story αυτών των δύο. Οκ ότι υπάρχει με την Ellie στο part 2 είναι πολύ λίγο. Εδώ όμως το βγάλανε τα μάτια. Πραγματικά ξενέρωσα άσχημα. Τους πείραζε να βάλουν μία γυναίκα? Κρίμα. Και βλέπω σαν επεισόδιο έχει χαμηλότερη βαθμολογία από τα προηγούμενα. Ελπίζω να είναι το τελευταίο.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #5203
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by obione View Post
    τριτη φορα .θα το κανω το ποστ που θα παει ..sorry αλλα με πεταει εξω και χανω οτι γραφω.εν συντομια

    Spoiler!
    Το επισοδειο ηταν μια χαρα παιγμενο (απο τους ηθοποιους οι οποιοι εκαναν εξαιρετη δουλεια), μια χαρα σκηνοθετημενο και γενικα αν το δω ως μεμονωμενο επισοδειο δεν εχω κατι να του προσαψω. Ομως ηταν εντελως παραλληλη ιστορια και δεν συνδεθηκε επαρκως με τους πρωταγωνιστες. Διαφωνω αφηγηματικα με τον τροπο που χρησιμοποιηθηκε ο Μπιλ.

    Spoiler!

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Παιδιά είδα εχθές το 3ο επεισόδιο. Δηλαδή έλεος. Πραγματικά. Προσπαθούν να το περάσουν σαν φυσιολογικό και μάλιστα σχεδόν όλο το επεισόδιο ειναι αφιερωμένο στο love story αυτών των δύο. Οκ ότι υπάρχει με την Ellie στο part 2 είναι πολύ λίγο. Εδώ όμως το βγάλανε τα μάτια. Πραγματικά ξενέρωσα άσχημα. Τους πείραζε να βάλουν μία γυναίκα? Κρίμα. Και βλέπω σαν επεισόδιο έχει χαμηλότερη βαθμολογία από τα προηγούμενα. Ελπίζω να είναι το τελευταίο.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!


    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ το συγκεκριμένο επεισόδιο.
    Δεν θεωρώ πως χαραμιστηκε χρόνος.
    Αντίθετα είδα και έμαθα παραπάνω πράγματα για έναν χαρακτήρα του παιχνιδιού.
    Ήθελα να δω πως έφτιαξε την πόλη ο Bill ήθελα να δω πως άντεξε όλα αυτά τα χρόνια μόνος του και "ασφαλής" στην πόλη του
    Το είδα με ενδιαφέρον το επεισόδιο και έδωσε πράγματα σε εμένα που έχω παίξει 9 φορές το παιχνίδι (και εχθές ξεκίνησα την 10η )
    Και άλλες ιστορίες θα ήθελα να δω. Πχ για την κοινότητα που είχε δημιουργηθεί και έμεναν στους υπονόμους που μέχρι και σχολείο είχαν φτιάξει εκεί.
    Ωραίες ιστορίες που τις είδαμε μέσω σημειωμάτων τώρα τις βλέπω με ήχο και εικόνα.


    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Χαχα τωρα ειδα οτι ανεφερες τους υπονομους κι εσυ!

    Εγω δεν εχω προβλημα να αναπτυξουν οτι θελουν αρκει στη σωστη αναλογια και να νιωθω οτι παντα προχωραει την γενικοτερη βασικη πλοκη. Στην προκειμενη περιπτωση βεβαια η ιστορια του Μπιλ ειναι 1 και μονο σημειωμα και εγινε ενα ολοκληρο μεγαλο επισοδειο και μαλιστα τελειως διαφορετικο απο την ιστορια του παιχνιδιου.

  4. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (31-01-2023)

  5. #5204
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Το επισοδειο ηταν μια χαρα παιγμενο (απο τους ηθοποιους οι οποιοι εκαναν εξαιρετη δουλεια), μια χαρα σκηνοθετημενο και γενικα αν το δω ως μεμονωμενο επισοδειο δεν εχω κατι να του προσαψω. Ομως ηταν εντελως παραλληλη ιστορια και δεν συνδεθηκε επαρκως με τους πρωταγωνιστες. Διαφωνω αφηγηματικα με τον τροπο που χρησιμοποιηθηκε ο Μπιλ.

    Spoiler!



    Spoiler!




    Χαχα τωρα ειδα οτι ανεφερες τους υπονομους κι εσυ!

    Εγω δεν εχω προβλημα να αναπτυξουν οτι θελουν αρκει στη σωστη αναλογια και να νιωθω οτι παντα προχωραει την γενικοτερη βασικη πλοκη. Στην προκειμενη περιπτωση βεβαια η ιστορια του Μπιλ ειναι 1 και μονο σημειωμα και εγινε ενα ολοκληρο μεγαλο επισοδειο και μαλιστα τελειως διαφορετικο απο την ιστορια του παιχνιδιου.
    Spoiler!


    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #5205
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Yπαρχουν πολλα που δεν θυμασαι, ιδιως απο το part 2. Οπως και να εχει στο δευτερο μερος σηκωνει πολυ αναπτυξη. Αλλα ειναι βασικο κομματι του στορυ και εκει η αναπτυξη εις βαθος ειναι καλοδεχουμενη. Φορ μι.

  7. #5206
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Yπαρχουν πολλα που δεν θυμασαι, ιδιως απο το part 2. Οπως και να εχει στο δευτερο μερος σηκωνει πολυ αναπτυξη. Αλλα ειναι βασικο κομματι του στορυ και εκει η αναπτυξη εις βαθος ειναι καλοδεχουμενη. Φορ μι.
    Εννοείται ότι δεν τα θυμάμαι όλα. Επίσης να σκεφτείς οτι το part 2 έγινε πλατίνα. Μόλις πάρω το remake θα παιχτούν πάλι και τα δύο καπάκι. Είναι για μένα ότι καλύτερο υπάρχει.
    Όλα τα υπόλοιπα απέχουν πολύ.


    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #5207
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,551
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Τίποτα δε θα αλλάξει ποτέ.

  9. The Following 7 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    chronohill (01-02-2023),Dragonpaul (31-01-2023),fistikis (06-02-2023),jimspy (31-01-2023),mihalis13 (31-01-2023),panos74gr (10-02-2023),tonybsg (31-01-2023)

  10. #5208
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Το επισοδειο ηταν μια χαρα παιγμενο (απο τους ηθοποιους οι οποιοι εκαναν εξαιρετη δουλεια), μια χαρα σκηνοθετημενο και γενικα αν το δω ως μεμονωμενο επισοδειο δεν εχω κατι να του προσαψω. Ομως ηταν εντελως παραλληλη ιστορια και δεν συνδεθηκε επαρκως με τους πρωταγωνιστες. Διαφωνω αφηγηματικα με τον τροπο που χρησιμοποιηθηκε ο Μπιλ.

    Spoiler!



    Spoiler!




    Χαχα τωρα ειδα οτι ανεφερες τους υπονομους κι εσυ!

    Εγω δεν εχω προβλημα να αναπτυξουν οτι θελουν αρκει στη σωστη αναλογια και να νιωθω οτι παντα προχωραει την γενικοτερη βασικη πλοκη. Στην προκειμενη περιπτωση βεβαια η ιστορια του Μπιλ ειναι 1 και μονο σημειωμα και εγινε ενα ολοκληρο μεγαλο επισοδειο και μαλιστα τελειως διαφορετικο απο την ιστορια του παιχνιδιου.
    Η ιστορία στους υπονόμους ήταν φανταστική!
    Καταλαβαίνω γιατί κάποιος να το δει σαν filler, αλλά οκ εγώ προσωπικά το απόλαυσα το συγκεκριμένο επεισόδιο.
    Οκ είπαν κάποια πράγματα διαφορετικά αλλά δεν με ενοχλησε.
    Ούτως η άλλως από όταν ξεκίνησα την σειρά είχα στο μυαλό μου "άλλο μέσο, οπότε ίσως δεις και διαφορετικά πράγματα".
    Πάντως γενικά η σειρά τα σπάει, η παραγωγή στο Θεό και οι ερμηνείες είναι πραγματικά φανταστικές!

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  11. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    panos74gr (10-02-2023)

  12. #5209
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έχει αλλάξει και μάλιστα πολύ.

    Ευτυχώς που δεν είναι υποχρεωτικό ΟΛΟΙ να αλλάξουμε.

    Ειδάλλως θα λεγόταν δικτατορία.

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (31-01-2023),jimspy (31-01-2023),Kane (01-02-2023)

  14. #5210
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    βασικα τιποτα δεν αλλαζει .....κυκλους κανει......απλα ειναι τοσο μπερδεμενη η εποχη μας οσο κ οι κυκλοι στους διαφορους τομεις της.....


    οσο για το θεμα μας ... ανυπομονω για μαραθωνιο....δεν εχω δει ουτε ενα επεισοδειο αλλα ειμαι καταενθουσιασμενος για οτι διαβαζω για την σειρα.....ειμαι σιγουρος οτι ειναι ανταξια των ΄΄παιχνιδιων΄΄ κ για αυτο ημουν σιγουρος εξ αρχης πολυ πριν τα σχολια για το πρωτο επεισοδειο....
    Last edited by jimspy; 31-01-2023 at 16:32.
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  15. The Following User Says Thank You to jimspy For This Useful Post:

    Lefteris_X (31-01-2023)

  16. #5211
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αυτό που με εκνευρίζει ΤΟΣΟ μα ΤΟΣΟ πολύ, είναι ότι δεν έχουμε αλλάξει από τις προϊστορικές εποχές του αρχηγού (δηλαδή του πιο σωματικά δυνατού) και του μάγου (δηλαδή του πιο έξυπνου που εκμεταλλεύεται τις μάζες -και τον αρχηγό- για δικό του όφελος) της φυλής.

    Αυτό που στενοχωρεί είναι που ΔΗΘΕΝ ενδιαφέρονται για τις μειονότητες, είτε χρώματος, είτε μεταναστών, είτε σεξουαλικής ταυτότητας. Ιδιαίτερα οι τελευταίοι έχουν πέσει ΚΑΝΟΝΙΚΑ μέσα στην "φάκα" = ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι είναι αποδεκτοί ως φυσιολογικοί, ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι εκπροσωπούνται σε ταινίες/σειρές, ενώ στην πραγματικότητα τα λεφτά και τις ψήφους τους θέλουν.

    Και όλος ο υπόλοιπος λαός βιώνει reverse bulling = θα (ΑΠΟ)ΔΕΧΤΕΙΣ εικόνες και νέες νόρμες ΠΑΝΤΟΥ, υποχρεώνεσαι να το χωνέψεις αυτό το γεγονός με το ΣΤΑΝΙΟ, ειδάλλως.....σε περιμένει κοινωνική αποκλήρωση/απομόνωση.

    Και δώστου χρήμα στις τσέπες και δώστου ψήφους σε πολιτικούς που σε "υποστηρίζουν" εσένα/εσάς αγαπητέ/τη/το/τα διαφορετικής σεξουαλικής ταυτότητας (οι καταλήξεις τε/τη/το/τα είναι πλέον η νέα νόρμα για τα 7 ή 8, συγχωρέστε με δεν θυμάμαι, αναγνωρισμένα από το DSM διαφορετικά φύλα).

    Τεσπα, θα πάει αλλού η κουβέντα.

  17. #5212
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,551
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Όταν θα καταφέρουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ να κάνουμε διάλογο και μάλιστα σε γραπτό λόγο (που σημαίνει ότι έχουμε τον έλεγχο και κυρίως τον χρόνο να ελέγξουμε τι γράφουμε και πως το αποτυπώνουμε)

    για ευαίσθητα ζητήματα και προσωπικούς δρόμους - που δε τίθεται κάτι ως επιλογή απλά αυτό είναι -

    χωρίς να χρησιμοποιούμε χαρακτηρισμούς όπως "αηδιάσει" και "εμετίλα" τότε ίσως να έχουμε κάποιο δικαίωμα να χρησιμοποιούμε και τις λέξεις "δικτατορία".

  18. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    panos74gr (10-02-2023)

  19. #5213
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,551
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by jimspy View Post
    βασικα τιποτα δεν αλλαζει .....κυκλους κανει......απλα ειναι τοσο μπερδεμενη η εποχη μας οσο κ οι κυκλοι στους διαφορους τομεις της.....


    οσο για το θεμα μας ... ανυπομονω για μαραθωνιο....δεν εχω δει ουτε ενα επεισοδειο αλλα ειμαι καταενθουσιασμενος για οτι διαβαζω για την σειρα.....ειμαι σιγουρος οτι ειναι ανταξια των ΄΄παιχνιδιων΄΄ κ για αυτο ημουν σιγουρος εξ αρχης πολυ πριν τα σχολια για το πρωτο επεισοδειο....
    Σαφώς και η εποχή μας είναι μπερδεμένη, σαφώς και μετατίθεται σε διάφορα πλαίσια και όλο αυτό προκαλεί μια σύγχυση,

    μια ρευστότητα και μια ανησυχία που τις περισσότερες φορές εκφράζεται με επιθετικότητα.

    Και εμένα με ενοχλεί σε πολλά επίπεδα η με το ζόρι επιβολή κάποιων στάνταρντ και στερεοτύπων που για να πω την αλήθεια μου κάποια από αυτά νομίζω πως είναι περισσότερο τάση και όχι πραγματική ανάγκη.

    Αλλά για αυτό θα αφήσω ο καιρός και τα χρόνια να δω τι θα κρατήσουν και τι θα χαθεί.

    Αντιλαμβάνομαι πως πολλά λειτουργούν ως επιταγές και συνταγές που πρέπει να πληρούν τις προϋποθέσεις για να είναι στο πνεύμα της εποχής.

    Είμαι σύμφωνος με αυτό ; Όχι ! Το κράζω ; Όχι ! Θα το δω, θα το κρίνω και εκ του αποτελέσματος μετά θα το κατατάξω.

    Όπως και να έχει όμως δε θα κατηγοριοποιήσω και δε θα βάλω τα πράγματα σε κουτάκια με ονόματα και χαρακτηρισμούς.

    Το quote στο ποστ σου δεν έχει να κάνει με το ποστ σου το ίδιο - συμφωνώ σε αυτά που γράφεις απλά ορμώμενος από το "κύκλους κάνει" το οποίο με βρίσκει σύμφωνο

    και εξαιτίας αυτού παίρνω πάσα για να συμπληρώσω τις σκέψεις μου μέσα από ένα quote.

  20. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    jimspy (31-01-2023)

  21. #5214
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Η λέξη "αηδιάσει", επειδή μπορεί να ερμηνευθεί κατά το δοκούν, είναι δικό μου λάθος που δεν αναλύθηκα τι περιγράφει (μέσα μου).

    Κάνω πολλές φορές αυτό το "λάθος", διότι τόσα χρόνια εδώ μέσα αισθάνομαι ότι μιλάω κατ' ιδίαν σε μια παρέα με γνωστά άτομα, που με γνωρίζουν πολύ καλά (ενώ δεν με γνωρίζουν καθόλου, όπως κι εγώ εκείνους).

    Όντας μοντέλο 1990-1996 περίπου, είχα πολλούς γνωστούς στην LBGTQ κοινότητα. Επίσης, όντας λάτρης της Disco και δη στο εξωτερικό, είχα ακόμα περισσότερους/ρες.
    Δεν είχα απολύτως (τονίζω: απολύτως) ουδένα πρόβλημα.

    Ανέκαθεν ήμουν κατά της οποιασδήποτε ερωτικής περίπτυξης σε δημόσιο χώρο, είτε ετεροφυλοφιλική είτε LBGTQ (για εμένα ακόμα και ένα απλό φιλί ανήκει στην σφαίρα των ιδιωτικών στιγμών).
    Όχι, δεν είμαι συντηρητικός (ούτε πολιτικά).
    Έχω όμως την αρχή, να σέβομαι την δημόσια αιδώ.
    Δεν ανέχομαι τους/τις κίναιδους.
    Κάνε ότι θες, όπως θες, με όποιον/αν/ούς/οιες θες σε ιδιωτικό χώρο.

    Δεν θέλω να γίνομαι άθελά μου (χωρίς την συγκατάθεσή μου) κοινωνός ιδιωτικών ερωτικών περιπτύξεων.
    Τελεία και παύλα. Δεν χρειάζεται περαιτέρω διατύπωση, είμαι απόλυτα σαφής.

    Έχοντας εδραιώσει λοιπόν τα παραπάνω ως "βάση" της θέσης μου, έρχομαι στις μέρες μας και την λέξη "αηδιάσει": δεν μπορώ άλλο την επιβολή ερωτικών στιγμών ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ.
    Είτε λέγεται ετεροφυλοφιλικών, είτε LBGTQ.
    Την τελευταία δεκαετία, οι δημιουργοί ταινιών το έχουν παρατραβήξει το θέμα (βλέπε Λανς Τριερ και αυνανισμός μετά από βιαιοπραγία, με αποτέλεσμα εκσπερμάτιση και αίματα), όπως και την συνεχόμενη προβολή LBGTQ επιβαλλόμενης νόρμας. Και μάλιστα όχι ειλικρινούς στάσης, αλλά τις περισσότερες φορές συμπεριλαμβάνονται διάφορες αναπτύξεις (κοινωνικές, αισθηματικές) και περιπτύξεις (ερωτικές) LBGTQ μόνο και μόνο για παραπάνω εισιτήρια στο σινεμά, περισσότερα views και συνδρομές στις διάφορες υπηρεσίες (και πολιτικά, περισσότερες ψήφους).

    Όπως αποφεύγω ταινίες που αναγράφεται "strong sexual content" ή σκέτο "sexual content" ή "explicit sexual content" γιατί δεν είναι του γούστου μου, θα ήθελα να δημιουργηθεί και μια νέα επισήμανση "LBGTQ social/sexual content", ώστε να μπορώ και εγώ να αισθάνομαι μέλος μιας συνολικής δημοκρατίας.

    Η σημερινή κατάσταση, σε πολλούς τομείς, προβάλλει εικόνες και νόρμες από πολλαπλές πηγές, χωρίς την συγκατάθεσή μου.

    Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

    ΥΓ: Όταν κάποιος είναι μειλίχιος στην αντίδρασή του ή δεν μιλάει καθόλου και προτιμά να σκεφτεί μόνος του ή είναι στωικός ή αμέτοχος ή σιωπηρός παρατηρητής ή φωναχτά αντιδραστικός, είναι καθαρά θέμα θυμικού-χαρακτήρα-ταμπεραμέντου και όχι αποκύημα των σκέψεων/προβληματισμών του ή του πνευματικού "βεληνεκούς" του. Και πάλι ελπίζω να έγινα κατανοητός.

    ΥΓ2: Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη, γιατί έκανα αρκετά edit στο παρόν κείμενο, τώρα πιστεύω το έφερα στην τελική μορφή του.
    Last edited by Lefteris_X; 31-01-2023 at 17:32.

  22. #5215
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,551
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Σαφώς.

  23. #5216
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    συμφωνω σχεδον εξ ολοκληρου ....με καποιεσ ενστασεις μικρες αλλα σημαντικες .....πχ...ο διαχωρισμος που σωστα κανεις σε τασεις κ πραγματικες αναγκες.....καμμια ταση σε ενα φυσιολογικο κοσμο δεν μπορει να γινει πραγματικη αναγκγκη ....ομως η ενσταση μου ερεχεται στο τι ειναι πραγματικη αναγκη κ τι ταση της εποχης κ κατα ποσο αυτη η ταση μπορει μελλοντικα να διαμορφωσει μια αναγκη ....θα σου φερω ενα χαζο κ ασχετο παραδειγμα που ισως δεν αγγιζει κ πολυ απλα ετσι ως παραδειγμα......πριν 20 - 25 χρονια ουτε που ξεραμε για κινητα τηλεφωνα τα οποια εν καιρω απλα εγιναν μια ταση κ συνεχεια κατι το απαραιτητο στην ζωη μας τοσο που δεν παμε ουτε στο περιπτερο χωρις το σουπερ ντουπερ τελευταιας τεχνολογιασ κινητο μας με 5g k nfc δυνατοτητες.....τι θελω να πω σε ευρθτερο πλαισιο.... ....οτι οι τασεις ευκολα γινοντε αναγκες αρκει καποιοι να τις εκμεταλλευτουν καταλληλα.....
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  24. #5217
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by jimspy View Post
    συμφωνω σχεδον εξ ολοκληρου ....με καποιεσ ενστασεις μικρες αλλα σημαντικες .....πχ...ο διαχωρισμος που σωστα κανεις σε τασεις κ πραγματικες αναγκες.....καμμια ταση σε ενα φυσιολογικο κοσμο δεν μπορει να γινει πραγματικη αναγκγκη ....ομως η ενσταση μου ερεχεται στο τι ειναι πραγματικη αναγκη κ τι ταση της εποχης κ κατα ποσο αυτη η ταση μπορει μελλοντικα να διαμορφωσει μια αναγκη ....θα σου φερω ενα χαζο κ ασχετο παραδειγμα που ισως δεν αγγιζει κ πολυ απλα ετσι ως παραδειγμα......πριν 20 - 25 χρονια ουτε που ξεραμε για κινητα τηλεφωνα τα οποια εν καιρω απλα εγιναν μια ταση κ συνεχεια κατι το απαραιτητο στην ζωη μας τοσο που δεν παμε ουτε στο περιπτερο χωρις το σουπερ ντουπερ τελευταιας τεχνολογιασ κινητο μας με 5g k nfc δυνατοτητες.....τι θελω να πω σε ευρθτερο πλαισιο.... ....οτι οι τασεις ευκολα γινοντε αναγκες αρκει καποιοι να τις εκμεταλλευτουν καταλληλα.....
    Επειδή αναφέρεσαι σε ένα τομέα σκέψης και κριτικής, ήτοι κινητά "αναγκαίοτητα, νέα μόδα, τάση ή επιβολή;", είχα γράψει κείμενα επί κειμένων, είχα συμμετάσχει σε debate επί debate εποχές 1991-1999.

    Και πάντα ξεκινούσα με το εξής: είμαι βουτηγμένος στην τεχνολογία αρκετά πριν πάω σχολείο, από τα τέλη δεκαετίες '70. Τα "τσιπάκια" με την ευρεία έννοια, είναι κομμάτι αναπόσπαστο της ζωής μου.

    Having said that, έμαθα τον εαυτό μου να ΜΗΝ υπηρετώ την τεχνολογία, αλλά να μάθω να με υπηρετεί αυτή και όπου μπορώ να είμαι "αναλογικός". Αυτό επιλέγω, αντί της ψηφιακής επιλογής. Έκανα πολλά γκάλλοπ για τα "κακά" της τεχνολογίας, όπως για παράδειγμα πολλοί άνθρωποι από τότε που εμφανίστηκαν τα φορητά κινητά* σταμάτησαν να είναι αριθμομνήμονες, λόγω της "λίστας επαφών".

    (* Υπήρχαν από την δεκαετία του '80 κινητά τηλέφωνα, αλλά επειδή απαιτούσαν ισχυρή μπαταρία, τα έβρισκες μόνο σε ακριβά αυτοκίνητα που μόνο η δική τους μπαταρία μπορούσε να τα τροφοδοτήσει. Στην Ελλάδα τέτοια κινητά είχαμε δει μόνο σε σειρές όπως Δυναστεία και Ντάλλας)

    Οπότε δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος που (απο)δέχεται την όποια δήθεν νέα τάση/μόδα που εν τω χρόνω μετατρέπεται σε ανάγκη.

    Δυστυχώς, ο περισσότερος κόσμος δεν είναι έτσι.

    Και σε αυτό ακριβώς εισάγεται ο παράγοντας κοινωνικο-οικονομο-πολιτική εκμετάλλευση, δια της πλαγίας οδού.

    (ξανά) τεσπα, ξεφεύγουμε πολύ οφφτοπικ πιστεύω.

  25. #5218
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    ναι σωστα.....αυτα που εν τελει θελω να πω οτι οι αναγκες μας επιβαλλονται απο αλλους μεσω των τασεων κ οχι απο εμας .... κ αν δεν τις ακολουθησουμε αναγκαστικα ειμαστε εκτος κοινωνιας η οι γραφικοι του χωριου.....δεν αφορα μονο τα κινητα αφορα πολλα πραγματα της καθημερινοτητας μας σε ολους τους τομεις ...απο την μοδα μεχρι την εκπαιδευση την μουσικη την λογοτεχνια τον αθλητισμο τις τεχνες την τεχνολογια την σεξοτυαλικοτητα την διατροφη την υγεια την οικονομια την πολιτικη κ δεν συμμαζαζευεται.... κ φυσικα αυο γινοταν παντα ....απλα σημερα ειναι μπερδεμενη εποχη μας κ ολα αυτα ακομα περισσοτερο κ εμεισ ακομα πιο ευαλωτοι ισως.....
    Last edited by jimspy; 31-01-2023 at 18:08.
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  26. #5219
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Άρα; Κατά κάποιον τρόπο έρχεσαι στα λόγια μου.

    Τεχνητή τρομοκρατία ή αν θες πλάγια δικτατορία μέσω καταναλωτικών προϊόντων, επιβαλλόμενων τάσεων που μετατρέπονται σε ανάγκες, νέες επιβαλλόμενες νόρμες που ήταν πρώην στο περιθώριο της κοινωνίας και λοιπά και λοιπά. (ας μην αναφερθώ στην μάστιγα της "εικόνας", κοινώς μυώδη, γραμμωμένα σώματα σε ανθυγιεινό βαθμό και την κατακόρυφη αύξηση χρήση PEDs, performance enhancement drugs, με καθολική επίπτωση στην υγεία)


    Επειδή είμαστε στο τόπικ των τηλεοπτικών σειρών, να αναφέρω ότι είδα ολόκληρη τη νέα σαιζόν του American Horror Story (αν θυμάμαι σωστά ήταν η 11η).
    Διαδραματίζεται στα τέλη δεκαετίας '70 έως τις αρχές δεκαετίας ΄80, εστιάζοντας αυστηρά στην κάκιστη συμπεριφορά κράτους και κοινωνίας απέναντι στην gay κοινότητα της Νέας Υόρκης.
    Παράλληλα περιγράφει τα (ύποπτα) γεγονότα εκκίνησης του HIV/AIDS, όπως και της παντελούς αδιαφορίας της ιατρικής κοινότητας επειδή είχε κυριαρχήσει η (λανθασμένη όπως αποδείχτηκε) πεποίθηση ότι είναι "νόσος που αφορά μόνο το LBGTQ κοινό".

    Με είδατε να λέω κάτι; Οτιδήποτε;

    Όχι.

    Γιατί άραγε; (και μάλιστα έδειχνε πολλλλύύύύύύ πιο σκληρές LBGTQ και S/M σκηνές από το LoU)

    Στο τέλος μάλιστα, μπορώ να πω ότι συγκινήθηκα.

    Food for thought.
    Last edited by Lefteris_X; 31-01-2023 at 18:19.

  27. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    jimspy (31-01-2023)

  28. #5220
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,551
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    jimspy ναι καταλαβαίνω τι λες αλλά έχω ήδη απαντήσει πιο πάνω σε αυτό που κουβεντιάζουμε.

    ναι, μπορεί "φορητές" τάσεις να γίνουν και ανάγκες.

    η σεξουαλικότητα όμως δεν είναι τάση, δεν είναι επιλογή, είναι απλά αυτό που είναι και εκεί τελειώνει το θέμα.

    κάποιος μέσα στο πλαίσιο της εποχής μπορεί να είναι πιο απελευθερωμένος (δεκαετία 70 πχ - όπου εκεί υπήρχε πολύ περισσότερο το gender fluid στοιχείο - τα κοινώβια - οι παρτούζες - όλοι με όλους κλπ_

    αλλά αυτό δε σημαίνει πως ο άνθρωπος στον πυρήνα της σεξουαλικής του ταυτότητας μπορεί να αλλάξει.

    μπορεί να δοκιμάσει, μπορεί να πειραματιστεί αλλά σίγουρα θα μείνει εκεί που αισθάνεται πως ανήκει.

    οι τάσεις και οι μόδες όταν μιλάμε ότι αυτές αφορούν σεξουαλικές κατευθύνσεις μέχρι αυτό μπορούν να κάνουν

    (και στο παράδειγμα που ανέφερα πιο πάνω έπαιξαν τεράστιο ρόλο και τα ναρκωτικά βέβαια ας μη το παρακάμπτουμε), να σε αλλάξουν και να σε επαναπροσδιορίσουν όμως όχι δε μπορούν.

    δεν είναι επιλογή, είναι αυτό που είναι ο καθένας μας.

    καταλαβαίνω απόλυτα το σύνολο του ποστ σου αλλά να μη ξεχνάμε αυτό που έγραψα μια αράδα πιο πάνω.

    το μόνο που δε με βρίσκει σύμφωνο είναι το εξής που γράφεις "καμία τάση σε έναν φυσιολογικό κόσμο".

    τι σημαίνει φυσιολογικό ; ποιος το ορίζει αυτό ; η φύση αν με ρωτάς θα απαντήσω εγώ.

    η φύση τα περιέχει όλα θα συμπληρώσω, όλα όμως.

    τέλος πάντων

  29. The Following 2 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    jimspy (31-01-2023),Lefteris_X (31-01-2023)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •