Page 85 of 86 FirstFirst ... 3575818283848586 LastLast
Results 1,681 to 1,700 of 1701

Thread: Android Phones/Apps/Games και γενικά τα πάντα

  1. #1681
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Ποια έχεις βάλει γιατί δεν κατάλαβα, γιατί η default κόβει τις ελληνικές διαφημιστικες αλλά από εξωτερικό τα αφήνει όλα

    Απαντάω μόνος μου. Αν έχει κάποιος xiaomi υπάρχει η εφαρμογή της ίδιας σε κάθε κινητό που λέγεται ασφάλεια, έχει anti-virus, free ram, free δεδομένων κλπ. Έχει επίσης και τύπου call blocker και έχει επιλογή για να προσθέσεις κλήσεις με πρόθεμα... Οπότε μένει να δω αν στην πράξη δουλεύει
    Αν κατάλαβα καλά η εφαρμογή λέγεται should i answer

    Spoiler!

  2. #1682
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Αν κατάλαβα καλά η εφαρμογή λέγεται should i answer
    Όχι η default είναι της Google αλλά όποιος έχει xiaomi μπορεί να κάνει και αυτό που είπα

  3. #1683
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Όχι η default είναι της Google αλλά όποιος έχει xiaomi μπορεί να κάνει και αυτό που είπα
    Λέω την εφαρμογή που έγραψε ο Jimspy επειδή ρώτησες ποια σου πρότεινε.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  4. #1684
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια τι κατασταση ειναι αυτη με τα Android system notifications? Οχι αληθεια, πως την παλευετε εσεις γιατι εγω δεν την παλευω καθολου πια...

    Ειχα διαφορα Samsung τηλεφωνα επι σειρα ετων και ακριβως επειδη νομιζω οτι τα τηλεφωνα αυτα θελουν κυριολεκτικα BABYSITTING ζητησα απο τη δουλεια Xiaomi φετος μπας και γλυτωσω...

    Αμ δε...

    Εχω κλεισει οτι μπορει να κλεισει απο το τηλεφωνο, τουλαχιστον ετσι νιωθω.

    Και αυτο εκει.. καθε τρεις και λιγο ενα system notification.

    Εχεις 3 unused apps - στα@@ μου σταματα να μου το θυμιζεις καθε 5 μερες, ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ εχω 120 gb free το φελεκι μου μεσα, να πω οτι δεν ειχα χωρο παει στο καλο!!!

    Α ξερεις ειμαι τοσο μαματο τηλεφωνο που σου προτεινω να κανουμε ενα καθαρισμα γιατι μπορω να σου γλυτωσω 87 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΜΒ χωρο απο το κινητο σου! Δεν ειμαι γαματο τηλεφωνο ε?

    To ενα εκει το αλλο εδω, τι κουραστικο πραγμα ειναι αυτο? Καλα το Samsung ηταν οντως ακομα χειροτερο. Νιωθεις ρε παιδι μου σαν να προσπαθει το τηλεφωνο να σε εντυπωσιασει με το ποσο "εξυπνο" ειναι καθε τρεις και λιγο σε φαση "κοιτα τι μπορω να κανω!" ενα πραγμα, μονο που εμενα με ενδιαφερει το τηλεφωνο να ειναι εξυπνο χωρις να με απασχολει εμενα με τετοιες μλκιες. Yπαρχει καποιο κολπο που δεν γνωριζω?

  5. #1685
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εταιρεία με εταιρεία διαφέρει. Ναι android όλα αλλά η κάθε εταιρεία ντύνει διαφορετικά το λειτουργικό.
    Εγώ με OnePlus που έχω είμαι υπερευχαριστημενος και δεν έχω θέματα με system notifications.
    Κάποια στιγμή θα ήθελα να δοκιμάσω και Google pixel που έχω διαβάσει καλά λόγια.
    Samsung πραγματικά δεν τα μπορώ!

    Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  6. #1686
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Αυτο που λεει ο Μιχαλης βασικα. Καθε εταιρεια κανει οτι της καπνισει, δεν ειναι θεμα του λειτουργικου. Εγω προσωπικα για αυτους τους λογους τα τελευταια 4 χρονια χρησιμοποιω μονο Google Pixel. Και για τα Sony εχω ακουσει καλα λογια. Κινεζικα μποικοταρω οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη.

  7. The Following User Says Thank You to muku For This Useful Post:

    mihalis13 (20-06-2022)

  8. #1687
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οποτε παιδια μονο με google phone τη γλυτωνεις. Τι να πω. Αυτες οι εταιρειες πως δεν καταλαβαινουν οτι ειναι ενοχλητικη αυτη η κατασταση. Ευχαριστω παιδια θα προσπαθησω να τους ζητησω κατι τετοιο αλλα χλωμο.

  9. #1688
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,010
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Εμενα της δουλειάς ειναι σαμσουνκ..
    Το μονο που κατάφερα ειναι να αφήνω τις ειδοποιήσεις και οταν βγαινουν πατάω και κρατάω πατημένη την ειδοποίηση .
    Μου βγαινει επιλογη show notification or not..
    Και επιλέγω φυσικα not..
    Εχουν περιοριστεί κατα πολυ και επειδη δεν κατεβάζω νέες εφαρμογές σταμάτησε να ειναι τοσο ενοχλητικό ..

  10. #1689

    Default

    Μπορείς να "γειώσεις" κάθε ειδοποίηση που σε ενοχλεί. Όντως όπως είπαν τα παιδιά, πιο πάνω, γίνεται απ ευθείας, από την κουρτίνα, ανάλογα το ui της κάθε εταιρείας, με κάποιο τρόπο.
    Ο γενικός κανόνας είναι ότι πας στις ρυθμίσεις/ ειδοποιήσεις, βλέπεις τις τελευταίες που σου έχουν έρθει κι οποία σε ενοχλεί την κλείνεις. Ειδικά από android 10-11 και μετά πολύ εύκολα.
    Τώρα για xiaomi έχει η μάνα μου. Κάτσε να το ψάξω λίγο και σου λέω.
    Έλα. Το είδα. "Ειδοποιήσεις και κέντρο ελέγχου" το λέει στα xiaomi. Δες ποιες σε ενοχλούν και κλείσε τους διακόπτες.
    Όσο για τα Google τηλέφωνα όσο ήταν nexus ήταν υπέροχα. Όταν έγιναν pixels οι τιμές πήραν στον Θεό και και τα bugs.
    Ειδικά τα τελευταία (σειρά 6) είναι άστα να πάνε. Επίσης λάβετε υπόψη σας ότι στην Ελλάδα δεν λειτουργούν διάφορα. Όπως το 5g πχ.
    Last edited by Conjure7; 20-06-2022 at 21:54.

  11. #1690
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by Conjure7 View Post
    Μπορείς να "γειώσεις" κάθε ειδοποίηση που σε ενοχλεί. Όντως όπως είπαν τα παιδιά, πιο πάνω, γίνεται απ ευθείας, από την κουρτίνα, ανάλογα το ui της κάθε εταιρείας, με κάποιο τρόπο.
    Ο γενικός κανόνας είναι ότι πας στις ρυθμίσεις/ ειδοποιήσεις, βλέπεις τις τελευταίες που σου έχουν έρθει κι οποία σε ενοχλεί την κλείνεις. Ειδικά από android 10-11 και μετά πολύ εύκολα.
    Τώρα για xiaomi έχει η μάνα μου. Κάτσε να το ψάξω λίγο και σου λέω.
    Έλα. Το είδα. "Ειδοποιήσεις και κέντρο ελέγχου" το λέει στα xiaomi. Δες ποιες σε ενοχλούν και κλείσε τους διακόπτες.
    Όσο για τα Google τηλέφωνα όσο ήταν nexus ήταν υπέροχα. Όταν έγιναν pixels οι τιμές πήραν στον Θεό και και τα bugs.
    Ειδικά τα τελευταία (σειρά 6) είναι άστα να πάνε. Επίσης λάβετε υπόψη σας ότι στην Ελλάδα δεν λειτουργούν διάφορα. Όπως το 5g πχ.
    Θα διαφωνήσω με τα Πιξελ μιας και έχω αλλάξει 3 τα τελευταία 4 χρόνια και αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το 6 Προ από το Νοέμβριο. Οι τιμές έχουν ανέβει γιατί έχει ανέβει και η ποιότητα δηλαδή ότι πληρώνεις παίρνεις στην ουσία. Και ακόμα είναι φθηνότερα από τα άλλα high end κινητά. Προβλήματα έμενα δεν μου έχει παρουσιάσει ευτυχώς αν και έχω ακούσει ότι κάποια κινητά έχουν κάποιο θέμα με τη σύνδεση. Αλλά πάνω κάτω όποιο κινητό κυκλοφορεί κάθε χρόνο, βγαίνουν παρτίδες ελαττωματικές, οπότε μετά παίζει ρόλο το σέρβις που σου προσφέρει η κάθε εταιρεία. Αυτό που είπες πάντως ισχύει, Ελλάδα πολλά παιδιά λενε ότι δεν δουλεύει το 5g. Τον άλλο μήνα θα το δοκιμάσω. Όχι οτι με καίει ιδιαίτερα βέβαια αν θα πιάνω 5g ή 4g

  12. #1691
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Conjure7 View Post
    Μπορείς να "γειώσεις" κάθε ειδοποίηση που σε ενοχλεί. Όντως όπως είπαν τα παιδιά, πιο πάνω, γίνεται απ ευθείας, από την κουρτίνα, ανάλογα το ui της κάθε εταιρείας, με κάποιο τρόπο.
    Ο γενικός κανόνας είναι ότι πας στις ρυθμίσεις/ ειδοποιήσεις, βλέπεις τις τελευταίες που σου έχουν έρθει κι οποία σε ενοχλεί την κλείνεις. Ειδικά από android 10-11 και μετά πολύ εύκολα.
    Τώρα για xiaomi έχει η μάνα μου. Κάτσε να το ψάξω λίγο και σου λέω.
    Έλα. Το είδα. "Ειδοποιήσεις και κέντρο ελέγχου" το λέει στα xiaomi. Δες ποιες σε ενοχλούν και κλείσε τους διακόπτες.
    Όσο για τα Google τηλέφωνα όσο ήταν nexus ήταν υπέροχα. Όταν έγιναν pixels οι τιμές πήραν στον Θεό και και τα bugs.
    Ειδικά τα τελευταία (σειρά 6) είναι άστα να πάνε. Επίσης λάβετε υπόψη σας ότι στην Ελλάδα δεν λειτουργούν διάφορα. Όπως το 5g πχ.
    Το εχω κανει αυτο φιλε μου. Το προβλημα ειναι οτι τα system notifications δεν μπορεις να τα απενεργοποιησεις οπως και καποια αλλα. Αυτα τα ενοχλητικα που αναφερομαι συμπεριλαμβανονται στα system notification που απο οτι φαινεται δεν μπορεις να σταματησεις.

  13. #1692
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Το εχω κανει αυτο φιλε μου. Το προβλημα ειναι οτι τα system notifications δεν μπορεις να τα απενεργοποιησεις οπως και καποια αλλα. Αυτα τα ενοχλητικα που αναφερομαι συμπεριλαμβανονται στα system notification που απο οτι φαινεται δεν μπορεις να σταματησεις.
    Λογικα η αλλη λυση θα ειναι να περασεις καποιο αλλο ρομ στο κινητο. Φανταζομαι θα παιρνει. Αν δεν βαριεσαι τη διαδικασια. Εγω επειδη τα εχω βαρεθει ολα αυτα παιρνω κινητα με καθαρο android

    Επισης με ενα γρηγορο google search υπαρχουν tools για να βγαζουν τη σαβουρα απο τα system apps. Δεν ξερω ποιο Xiaomi εχεις αλλα λογικα θα υπαρχει και για το δικο σου.

    https://forum.xda-developers.com/t/m...stion.4265529/

  14. #1693
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Ειναι αυτο που ειπες. Βαριεμαι οικτρα. Και επειδη ειναι εταιρικο ειμαι σιγουρος οτι πολλα απο αυτα ειναι κλειδωμενα (ρομ κλπ) και δεν παιζει να μπορω να τα βαλω ουτως η αλλως.

    Θα ζητησω πιξελ του χρονου αλλα δε παιζει γιατι ειναι πανακριβα.

  15. #1694
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Πιξελ επισης δεν υποστηριζονται επισημα Ελλαδα οποτε δεν παιζει σιγουρα αν ειναι και εταιρικό. Τσεκαρε Sony Xperia 5 αν ειναι στο budget σου. Τα 5 ειναι πιο οικονομικα απο τα 1 αλλα και παλι ειναι σχετικα ακριβα. Αλλιως κανα Oneplus που εχουν καθαρο android. Φανταζομαι θα υπαρχει λογος που θες android και δεν μπορεις καποιο iphone?

  16. #1695
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Πιξελ επισης δεν υποστηριζονται επισημα Ελλαδα οποτε δεν παιζει σιγουρα αν ειναι και εταιρικό. Τσεκαρε Sony Xperia 5 αν ειναι στο budget σου. Τα 5 ειναι πιο οικονομικα απο τα 1 αλλα και παλι ειναι σχετικα ακριβα. Αλλιως κανα Oneplus που εχουν καθαρο android. Φανταζομαι θα υπαρχει λογος που θες android και δεν μπορεις καποιο iphone?
    iPhone ειναι το προσωπικο μου. Στη δουλεια δε παιζει να δεχθουν να τους ζητησω και εταιρικο iphone γιατι ειναι ακομα πιο ακριβο χαχα!

  17. #1696
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Νομιζα οτι ειχε βγαλει και καποια φθηνα μοντελα. Κατι SE, XR δεν τα παρακολουθώ ιδιαιτερα. Αν δεν παιζει σε Apple να βρεις στο budget σου τοτε θα προτεινα Sony, Motorola η Oneplus. Sony ειναι εγγυηση οτι θα παρεις κορυφαιο κινητο. Εχουν ανεβει πολυ ποιοτικα τα τελυταια χρονια και δυστυχως αδικουνται που δεν ειναι ειναι στις προτιμησεις των χρηστων. Και εχουν πολυ καθαρο android. Την Motorola την ειχα ξεχασει αλλα βγαζει κι αυτη καλα κινητα με καθαρο android. Oneplus παλιοτερα ειχαν πολυ καθαρο android, τελευταια δεν παιρνω και ορκο αλλα κατι ανεφερε ο Μιχαλης. Νομιζω ειδικα Sony και Motorola πρεπει να εχουν σε καταστηματα τυπου Γερμανος οποτε θα μπορουσες να ριξεις μια ματια να δοκιμασεις να δεις πως ειναι ποιοτικα και ποσο καθαρο ειναι το android της καθε εταιρειας

  18. The Following User Says Thank You to muku For This Useful Post:

    Valkyre (22-06-2022)

  19. #1697
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σε ευχαριστω! Του χρονου θα κοιταξω λιγο καλυτερα τι παιζει και θα προσπαθησω να στρωσω το εδαφος για κατι πιο «καθαρο android». Ελπιζω απλα να το δεχθουν.

    Εν τω μεταξυ και με το xiaomi τωρα ενα καρο εφαρμογες μαζι με το τηλεφωνο. Πολυ bloatware ρε παιδακι μου. Προφανως βεβαια πουλαει ολο αυτο το εφφε στο mainstream κοινο δεν εξηγειται αλλιως.

  20. #1698
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Σε ευχαριστω! Του χρονου θα κοιταξω λιγο καλυτερα τι παιζει και θα προσπαθησω να στρωσω το εδαφος για κατι πιο «καθαρο android». Ελπιζω απλα να το δεχθουν.

    Εν τω μεταξυ και με το xiaomi τωρα ενα καρο εφαρμογες μαζι με το τηλεφωνο. Πολυ bloatware ρε παιδακι μου. Προφανως βεβαια πουλαει ολο αυτο το εφφε στο mainstream κοινο δεν εξηγειται αλλιως.
    Γενικά παίζει πολύ bloatware η αλήθεια είναι. Δεν ξέρω αν το κάνουν οι εταιρείες για το mainstream κοινό ή απλά για να διαφοροποιηθουν.
    Πλέον και η OnePlus έχει βάλει κάτι δικά της αλλά είναι ακόμα σε ανεκτό επίπεδο.
    Τώρα πχ που μου έσπασε η οθόνη στο OnePlus και το έστειλα να μου το φτιάξουν είμαι με ένα Redmi και πραγματικά υποφέρω.
    Πραγματικά το android σαν λειτουργικό μου αρέσει πολύ. Αλλά πολλές εταιρείες πραγματικά το χαλάνε χωρίς λόγο.
    Sony και εγώ σκέφτομαι να πάρω κάποια στιγμή αλλά είναι ψιλοακριβα και σε τέτοια ποσά αν είναι να δώσω ίσως αγόραζα πιο εύκολα πάλι iPhone.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  21. #1699
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αυτο με ενοχλει και εμενα Μιχαλη, τουλαχιστον απο Samsung και Xiaomi που εχω επαφη και μπορω να μιλησω. Ιδιως Samsung. Ισως ειναι ακομα και θεμα κουλτουρας εκει στην Κορεα/Κινα/Ιαπωνια να νιωθεις οτι το προιον που κρατας στα χερια σου μπορει να ψησει ακομα και καφε που λεμε. Εμενα αυτος ο φθηνος εντυπωσιασμος μου προκαλει πονοκεφαλο, μου μοιαζει με τσαντιρι η ολη φαση στο λογισμικο.

    Πιξελ θα ηθελα παρα πολυ να δοκιμασω, οχι μονο για το λειτουργικο που λετε και σας πιστευω, αλλα και για τις καμερες του. Aν ομως για καποιο ισως εχω ελπιδες μαλλον ειναι το OnePlus.

  22. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (23-06-2022)

  23. #1700

    Default

    Εγώ πάντως με samsung τηλέφωνο και ταμπλέτα δεν έχω τη παραμικρή ενόχληση. Από την άλλη είναι γεγονός ότι το ui της xiaomi είναι το χειρότερο όλων.
    Εγώ θα πρότεινα Motorola για το επόμενο εταιρικό σου. Διότι έχει ένα ui όσο πιο κοντά γίνεται σε καθαρό android, επέστρεψε με επίσημη υποστήριξη στην Ελλάδα κι έχει μόλις βγάλει μια πολύ καλή γκάμα μοντέλων.
    Τώρα σε ότι αφορά στα pixel ασφαλώς και θα έπαιρνα αν έπαιζαν σωστά στην Ελλάδα. Μάλιστα σκεφτόμουν να το πάρω κι από έξω. Όμως με τόσα χρήματα να μην έχω volte, 5g και διάφορα άλλα bugs, που γράφουν σε διπλανό φόρουμ κάτοχοι του, όπως χαμένες κλήσεις και κακή ποιότητα σε αυτές όχι. Στο κάτω κάτω τηλέφωνο είναι. Αν με ενδιέφερε μόνο φώτο ίσως.

  24. The Following User Says Thank You to Conjure7 For This Useful Post:

    Valkyre (23-06-2022)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •