Page 229 of 252 FirstFirst ... 129179219225226227228229230231232233239 ... LastLast
Results 4,561 to 4,580 of 5037

Thread: Νέα από την βιομηχανία των videogames!

  1. #4561
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Δεν θέλετε ευγενή άμιλλα, είναι ξεκάθαρο. Θέλετε τα φράγκα του cowboy Uncle Sam και memes με τον Phil να καβαλάει οδοστρωτήρα.
    Νο1 αίτημα των Xbox-ακηδων εδω και δεκαετίες (και σε ελληνικά και σε ξένα φορουμ) είναι το "γιατί δεν ρίχνει λεφτά να αγοράσει το ταδε το ταδε και το τάδε, τόσα λεφτά έχει η Microsoft" ΟΧΙ γιατί δεν φτιάχνει καλύτερα παιχνίδια, αλλά γιατί δεν ρίχνει άθφονο χρήμα σε εξαγορες. Γιαυτό τους βλέπεις που ξετσουτσούνιασαν τώρα, είναι κομπλεξ πολλών ετών.

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    mihalis13 (19-01-2022),panos74gr (19-01-2022),psx3 (19-01-2022)

  3. #4562
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ωραίο άρθρο από την (αριστερή) Guardian:

    Will Microsoft’s acquisition of Activision Blizzard finally bring scrutiny on the video game industry?

    The video game industry is bigger than the film and music industries combined - yet has faced far less scrutiny than major tech companies like Facebook and Google

    https://www.theguardian.com/commenti...-game-industry

    Ούτε στο μυαλό μου να ήταν όταν έγραφα χθες για τα χαΐρια της MS επί εποχής Internet Explorer (late 90s)!

    Η MS επιχειρεί silent take-over στην video game βιομηχανία και δεν της φέρνει κανείς αντίσταση...

    Οι Κομισάριοι των Βρυξελλών ασχολούνται με άλλα πιο «σημαντικά» ζητήματα «οικολογίας» (από ηλεκτροκίνηση μέχρι εντομοφαγία). Με τους φόρους της μεσαίας τάξης μας έχουν κάτσει στον σβέρκο και τα ξύνουν με τσουγκράνα.

    ~

    Και αυτό για τα 80άρια της Sony:

    Square Enix sets $90 price for cloud-only Kingdom Hearts series on Nintendo Switch

    https://www.eurogamer.net/articles/2...intendo-switch

    $90 για κοπανιστό -cloud- αέρα... καμία ιδιοκτησία απολύτως.
    Last edited by psx3; 19-01-2022 at 20:49.

  4. #4563

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Ώπα; Εδώ τι απαντάμε; Μάλιστα κύριε (couch) moderator; Και μετά απορείς γιατί σου έχει βγει το όνομα σε όλα τα ελληνικά fora; Τι με «απειλείς» με δήθεν φαντασιακές κίτρινες/κόκκινες κάρτες; Δεν κατάλαβα! Απείλησα εγώ κάποιον; Ούτε καν τον Narayan (ενοχλητικός μεν, εντός κανόνων δε, δεν μας έχει βρίσει ακόμα να φάει ban -και στην τελική δεν είμαι εγώ moderator, ούτε επιθυμώ να γίνω-).

    Ποιά σχόλια «επί προσωπικού»; Θα μας τρελάνεις; Εσύ δεν μας πρήζεις συνέχεια ότι δεν παίζει ο κόζμος παιχνίδια; Και σου επιστρέφω την ίδια ερώτηση πίσω.

    Σε ρωτάω λοιπόν τι έπαιζες και που ήσουν εσύ εποχές PS3... εμείς εδώ μέσα ήμασταν και σε lobbies μαζευόμασταν και γράφαμε και για παιχνίδια. Εσύ;

    Μόνο μην μας πεις ότι ήσουν σε κανά netcafe να λιώνεις στο WoW grind/gold farming και μας το παίζεις τώρα όψιμος κονσολάς... έλα, ρίξε κι άλλη «κάρτα», αντέχω!
    Η κίτρινη κάρτα πάει στο απότομο σχόλιο σου που είναι συνέχεια άλλων προηγουμένων, σε φάση το παρακάνεις και να σταματήσεις(προσωπικό ήταν το σχόλιο και ανάλογα απάντησα, που κολλάνε τα περί moderator???).
    Το τί έκανα εγώ επί εποχές ps3 και που ήμουν ή οι διαφωνίες μου στο δίπλα forum παλιότερα(wtf??), τι σχέση έχει με τα της Activision και της Microsoft του σήμερα και με το εδώ θέμα όπως και το σχόλιο σου αυτό?

    Δεν ξέρω σε ένα Playstation gaming forum ποιο υποτίθεται ότι είναι το ενδιαφέρον του κόσμου που μπαίνει να σχολιάσει? Τα της κονσόλας του και των παιχνιδιών που τον ενδιαφέρουν ή τι κάνει η αντίπαλη πλευρά και τι γράφουν τα fanboys αυτής όπως συμβαίνει εδώ και καιρό?
    Για ποιο λόγο να πρέπει να διαβάζουν οι υπόλοιποι επι μονιμου βάσεως, για το τι λέει το κάθε xbot ή η pcmr(αναφέρθηκε πρόσφατα αυτό και στο god of war) ή να ειρωνευόμαστε κάθε 3 και λίγο τι PR χαζομάρα λέει ο phil spencer και τι κακό κάνει η MS?? Ασε που δείχνει τεράστια έλλειψη σεβασμού προς όσους έχουν πέραν από playstation και άλλη πλατφορμα(και δεν προκαλούν),όσοι και να έχουν μείνει στο forum.

    Δεν έχουμε σαν Sony κοινότητα με τίποτα καλύτερο να ασχοληθούμε όπως ξέρω γω τα παιχνίδια της??
    Τα ίδια πράγματα έλεγαν και παλιότερα και άλλοι εδώ όταν ειχαμε τον προηγούμενο από εσένα Sir Tera να σπαμάρει και αυτός τα δικά του και αποχωρούν από τις κόντρες xbox vs ps, ή πολιτικές κόντρες(έχει κλειδωθεί το θέμα του).
    Το ίδιο πράγμα έλεγα και στο δίπλα forum που αναφέρεσαι και το αποτέλεσμα ήταν και εκεί να τρώγονται συνέχεια στους καβγαδες και να φεύγει κόσμος. Ρώτησε τον PDS μέχρι και το 2020 με την κορύφωση του last of us part 2,να σου πει τι ωραίο κλίμα που ήταν.

    Μόνο τώρα με τις εξαγορές υπάρχει πραγματικό νόημα να ασχολούμαστε με την Microsoft(όπως και εγώ που σχολίασα),γιατί αφορά άμεσα τα του Playstation.
    Enough is enough που λέμε από ένα σημείο και μετά.

  5. #4564

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post

    @fulgore

    Δεν έχω καταθέσει άποψη για παιχνίδια που δεν έχω παίξει.
    Με όποιο παιχνίδι έχω πραγματικά ασχοληθεί πχ RDR2 ή BF1 (όλως τυχαίως μουλτιπλατφορμ) έχω καταθέσει άποψη και μάλιστα εκτενέστατη.
    Για παιχνίδια που έχω ασχοληθεί ελαφρώς έως καθόλου (όπως σχεδόν όλα τα rpg) δεν έχω ξεστομίσει κιχ!

    Μιλάω για κάτι που ξέρω μόνο. Είτε παιχνίδι, είτε μελέτη-έρευνα-ανάλυση μιας βιομηχανίας (πχ αν με ρωτήσεις για την βιομηχανία της μουσικής δεν έχω ιδέα όποτε δεν μιλάω καθόλου)

    Επίσης εδώ είμαστε αρκετοί συνομιλητές. Οι περισσότεροι δεν έχουν ασχοληθεί ενδελεχώς με την βιομηχανία, πόσο μάλλον επαγγελματικά. Όταν όμως παραθέτεις ως επιχείρημα το ΤΟΠ10 για το σύγχρονο τοπίο προτιμήσεων των καταναλωτών, οι υπόλοιποι που ΔΕΝ γνωρίζουν την βιομηχανία το εκλαμβάνουν ως «πληροφορία σημαντική που εδραιώνει το συμπέρασμά σου». Μόνο που ιστορικά εδώ και 40+ χρόνια πάνω κάτω το ίδιο παραμένει το ΤΟΠ10. Δεν είναι σημερινό δηλαδή επιχείρημα, αντιθέτως είναι μια σταθερά σαράντα ετών. Συμφωνώ με το επιχείρημα (ότι τα μουλτιπλατφορμ αποδίδουν χρήματα στη σονυ περισσότερα από τα αποκλειστικά παιχνίδια), διαφωνώ όμως να το παρουσιάζεις ως σύγχρονη ανακάλυψη (αλλά σε δικαιολογώ γιατί το σκέπτεσαι έτσι / λόγω έλλειψης γκρασπ όπως είπες).
    Γιατί εγώ πιο πίσω μίλησα ότι έχω πλήρη εικόνα του τι γίνεται στην βιομηχανία εδώ και δεκαετίες?? Συγκεκριμένα στα τελευταία χρόνια αναφέρθηκα που το έφερε η κουβέντα λόγω και των εξαγορών και ανέφερα και κάποια παραδείγματα για να το στηρίξω αυτό,μια με τα multiplatform και τις πωλήσεις τους(ειδικά λόγω ps plus)και μια με τα exclusives και την σχέση με την Nintendo.
    Ούτε το έπαιξα αρθρογράφος τους gamesindustry, ούτε βγήκα να πω ότι για Sony doomed ή κάτι άλλο. Το πως έχει η κατάσταση τον τελευταίο καιρό από τα μάτια κάποιου που ασχολείται ελαφρώς,τίποτα περισσότερο,τίποτα λιγότερο(γιαυτό δεν πήρα θέση και στα πιο πάνω περί dvd).

  6. #4565
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεκτά αυτά που λες, αλλά στα δικά μου αυτιά είναι «κάνω λεκτική κωλοτούμπα για δικαιώσω αυτά που είπα πιο πριν, παρόλο που είναι λανθασμένες πληροφορίες ή/και ερμηνείες της αγοράς».

    Υπάρχει και άλλη οδός επικοινωνίας μεταξύ ανθρώπων που προάγει σεβασμό και πολιτισμό (που επιθυμείς) : ευχαριστώ πολύ Λευτέρη για τις πληροφορίες, χάρη σε αυτές μπορώ να έχω πιο εμπεριστατωμένη/σφαιρική ερμηνεία των τεκταινομένων της βιομηχανίας.


    Αναγνωρίζω όμως το δικαίωμά σου όμως να εκφράζεσαι-σκέπτεσαι-ερμηνεύεις όπως επιθυμείς.

  7. #4566
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @Fulgore

    Εμένα δεν με ρωτάς όμως γιατί έφυγα/ξενέρωσα... αλλά που να θυμάσαι, αφού δεν ήσουν εδώ μέσα εποχές PS3, ούτε στις αρχές του PS4. Αλλά είπαμε, εγώ δεν μετράω, μόνο οι επιθυμίες των υπολοίπων μετράνε. Σωστά;

    Βλέπεις ότι το φαινόμενο που λες πλέον έχει κάνει «μετάσταση» (για να το θέσω κομψά) και μας σκάνε κάτι μπουμπούκια σαν τον Narayan (εκεί δεν σε είδα να λες κάτι, γιατί άραγε?)... από μένα θα λαμβάνουν πληρωμένες απαντήσεις και ΑΝ τους αρέσει. Δεν ισχυρίστηκα πότε ότι είμαι εύκολος, ούτε γλυκούλης γούτσου-γούτσου. Προτιμώ να λέω τα σύκα-σύκα και την σκάφη-σκάφη, όχι άλλα να γράφω εδώ μέσα και μετά άλλα να λέω από πίσω σε κανά Discord όπως κάνουν άλλοι. Αυτό περί «σεβασμού».

    Στην πρόκληση απαντάω με πρόκληση. Αν έχουν στιβαρή επιχειρηματολογία να σταθούν στον διάλογο, καλώς. Αν όχι, από εδώ πάνε κι οι άλλοι.

    Επίσης δεν φαίνεται να γνωρίζεις ότι υπάρχει πολύς κόσμος στο PSN που παίζει (ή έστω ψιλογρατζουνάει) παιχνίδια και δεν μπαίνει ποτέ σε fora. Έχεις επαφή με αυτόν τον κόσμο; Εγώ έχω, ξέρω τι θέλουν και ξέρω γιατί δεν μπαίνουν σε fora (hint: όχι για τους λόγους που νομίζεις).

    Συνεπώς μην νομίζεις ότι έχεις ανακαλύψει κάποιο «θέσφατο» περί fora και συμμετοχής σε αυτά.

    Ανοίξου, μπες στο PSN, μίλα με κόσμο, βγες κι έξω στην πραγματική ζωή να μιλήσεις κι εκεί με κόσμο και ίσως να αποκτήσεις πιο σφαιρική άποψη. Ο μικρόκοσμος των fora δεν λέει πολλά πλέον, bubble είναι. Κάποτε ήταν κάπως πιο mainstream φάση.

    Δυστυχώς όπως έχω αποδεχτεί κι εγώ ότι τελείωσε η χρυσή εποχή των linear games, μάλλον πρέπει να αποδεχτείς κι εσύ ότι τελείωσε η χρυσή εποχή των fora (πριν 10 έως 15-20 χρόνια περίπου). Μπήκες λίγο αργά στον χώρο θεωρώ. Αλλά επειδή κύκλους κάνει η ζωή, μπορεί κάποια στιγμή να ξαναγυρίσουμε στα παλιά. Μπορεί.

    ΥΓ: Περί σπαμαρίσματος, θα θεωρήσω ότι κάνεις projection, γιατί 7 στα 10 στα posts σου (όχι μόνο εδώ μέσα) επαναλαμβάνουν την ίδια κασέτα: «δεν γράφει ο κόζμος για παιχνίδια». Μια χαρά έγραφε παλιά σε πληροφορώ, σε πολύ μεγαλύτερη έκταση, απλά εσύ δεν τα πρόλαβες/έζησες. Τι να σου κάνω εγώ τώρα; Να σε βάλω σε χρονομηχανή να τα ζήσεις κι εσύ;

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Νο1 αίτημα των Xbox-ακηδων εδω και δεκαετίες (και σε ελληνικά και σε ξένα φορουμ) είναι το "γιατί δεν ρίχνει λεφτά να αγοράσει το ταδε το ταδε και το τάδε, τόσα λεφτά έχει η Microsoft" ΟΧΙ γιατί δεν φτιάχνει καλύτερα παιχνίδια, αλλά γιατί δεν ρίχνει άθφονο χρήμα σε εξαγορες. Γιαυτό τους βλέπεις που ξετσουτσούνιασαν τώρα, είναι κομπλεξ πολλών ετών.
    Το παιδί και το σκυλί όπως το μάθεις λέει μια παροιμία.

    Ο μέσος Αμερικάνος έχει μάθει στο εύκολο χρήμα και σε brute force νοοτροπία (κλασικό παράδειγμα τα αυτοκίνητά τους).

    Εύκολο να εξαγοράζεις τους πάντες όταν τυπώνεις δολάρια σαν να μην υπάρχει αύριο, δύσκολο να φτιάξεις/μεγαλώσεις ομάδες.

  8. #4567

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Δεκτά αυτά που λες, αλλά στα δικά μου αυτιά είναι «κάνω λεκτική κωλοτούμπα για δικαιώσω αυτά που είπα πιο πριν, παρόλο που είναι λανθασμένες πληροφορίες ή/και ερμηνείες της αγοράς».

    Υπάρχει και άλλη οδός επικοινωνίας μεταξύ ανθρώπων που προάγει σεβασμό και πολιτισμό (που επιθυμείς) : ευχαριστώ πολύ Λευτέρη για τις πληροφορίες, χάρη σε αυτές μπορώ να έχω πιο εμπεριστατωμένη/σφαιρική ερμηνεία των τεκταινομένων της βιομηχανίας.


    Αναγνωρίζω όμως το δικαίωμά σου όμως να εκφράζεσαι-σκέπτεσαι-ερμηνεύεις όπως επιθυμείς.
    Ποια είναι η λεκτική κωλοτούμπα σε αυτά που ανέφερα πιο πίσω?

    Οτι επί εποχής ps4 τα multiplatform παιχνίδια βοήθησαν πολύ την online συνδρομή να πουλήσει και ότι παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στο Playstation σε σχέση με την Nintendo?
    Η ότι όλα τα Sony exclusives δεν πουλάνε το ίδιο καλά, ή για το ποιές είναι οι προτιμήσεις των Ελλήνων τα τελευταία χρόνια?



    Ποιες είναι οι λανθασμένες πληροφορίες/ερμηνείες της αγοράς σε αυτά?

  9. #4568
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Νταξ νταξ οκ. Απλά θέλεις το δικό σου ντε και καλά.

    Δεν μπορώ να συνδιαλλαγώ.

  10. #4569
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ποια είναι η λεκτική κωλοτούμπα σε αυτά που ανέφερα πιο πίσω?

    Οτι επί εποχής ps4 τα multiplatform παιχνίδια βοήθησαν πολύ την online συνδρομή να πουλήσει και ότι παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στο Playstation σε σχέση με την Nintendo?

    Η ότι όλα τα Sony exclusives δεν πουλάνε το ίδιο καλά, ή για το ποιές είναι οι προτιμήσεις των Ελλήνων τα τελευταία χρόνια?

    Ποιες είναι οι λανθασμένες πληροφορίες/ερμηνείες της αγοράς σε αυτά?
    Πρώτον, εσύ την συνδρομή στις αρχές του PS4 την έκραζες αβέρτα. Τώρα σαν να κωλοτουμπιάζεις λιγάκι...

    Όχι ότι είσαι ο μόνος, γιατί και στα του Game Pass βλέπουμε πολλές κωλοτούμπες. Άτομα που αρχικά το κράζανε, τώρα είναι πελάτες. Είδες πόσο πονηρή είναι η MS με τα μονόευρα;

    Δεύτερον, ο λόγος που πουλάνε ΠΟΛΥ τα Nintendo exclusives είναι γιατί ΔΕΝ υπάρχουν 3rd party. Άρα καλύπτει την «ανάγκη» (π.χ. για racing -> Mario Kart 8 Deluxe) η ίδια η Nintendo. Zero-sum game.

    Αν λοιπόν λιγοστέψουν τα 3rd party και στην Sony, η λογική λέει ότι ο κόσμος (που θέλει να παραμείνει στο PS και δεν θα κάνει "jump ship" στο XBOX) θα στραφεί αναγκαστικά στα 1st party!

    Είναι τόσο απλό.

    Τρίτον, ξεκόλλα λίγο με τα GfK stats (παρωχημένα κιόλας εν μέρει, γιατί μετράνε μόνο retail copies από όσο θυμάμαι, καθόλου digital) και τις προτιμήσεις των Ελλήνων παικτών (λες και οι Άγγλοι/Αμερικάνοι είναι ανώτερη ράτσα gamer ξέρω γω!).

    Μην γίνεσαι «κουλτούρα να φύγουμε» gamer, ότι εσύ είσαι τίγκα στην πχιότητα, ενώ ο άλλος που παίζει μόνο FIFA κάθε χρόνο είναι για το ανάθεμα.

    Αυτός που παίζει τόσο πολύ FIFA έχει εντρυφήσει σε απίστευτο βάθος στους μηχανισμούς του, μόνο casual gamer δεν είναι όπως λανθασμένα νομίζεις.

    Εγώ αν θέλω εμπεριστατωμένη άποψη για ένα video game (όποιο κι αν είναι αυτό), τον πεπειραμένο βετεράνο που έχει λιώσει να παίζει θα ρωτήσω, όχι τον casual που έκανε μια ξεπέτα του ΣΚ και πάμε για άλλα.

  11. #4570

    Default Νέα από την βιομηχανία των videogames!

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Ωραίο άρθρο από την (αριστερή) Guardian:.
    Νομίζω δεν χρειάζονται πολιτικοί προσδιορισμοί γιατί θα ξεκινήσει άλλου είδους flame.
    Δικαίωμα του καθένα να ανήκει όπου θέλει , αλλά καλύτερα αυτό να μείνει μακριά απ το φόρουμ.
    Τους ξέρουμε πολύ καλά και τους δεξιούς και τους αριστερούς (με δεξιές τσέπες).
    Το αναφέρω απλά γιατί έχω δει σε μερικά Post σου να δίνεις ανάλογη πολιτική κατεύθυνση.
    Δεν θέλω να είμαι offensive sorry αν φαίνεται έτσι.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 19-01-2022 at 21:51.

  12. #4571
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Νομίζω δεν χρειάζονται πολιτικοί προσδιορισμοί γιατί θα ξεκινήσει άλλου είδους flame.
    Δικαίωμα του καθένα να ανήκει όπου θέλει , αλλά καλύτερα αυτό να μείνει μακριά απ το φόρουμ.
    Τους ξέρουμε πολύ καλά και τους δεξιούς και τους αριστερούς (με δεξιές τσέπες).
    Το αναφέρω απλά γιατί έχω δει σε μερικά Post σου να δίνεις ανάλογη πολιτική κατεύθυνση.
    Δεν θέλω να είμαι offensive sorry αν φαίνεται έτσι.
    Δεν θα σου πω ότι έχεις άδικο, άσε που προσωπικά θεωρώ παρωχημένο πλέον αυτόν τον διαχωρισμό (γιατί υπάρχουν πολλά άλλα που διαφωνώ με την Guardian). Συστημικός (άπειροι πουλημένοι αριστεροί/δεξιοί στο ίδιο globalist team) vs αντισυστημικός είναι πιο ταιριαστό πλέον.

    Ας μείνουμε στην ουσία τότε... και η ουσία είναι αυτή:

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Οι αρχές ανταγωνισμού κλασικά κωφεύουν (ενώ κάποτε τους είχαν ρίξει ένα καλό «ασάλιωτο» περί Internet Explorer monopoly, κι ας λέγανε σοφιστείες περί Coca Cola vs Pepsi στο δικαστήριο).

    Αν δεν μιλάμε για καρα-mainstream πεδία (PCs/90s, mobile/2010s) ουδείς Κομισάριος ασχολείται. Το AAA gaming θεωρείται niche πεδίο (το βλέπετε/βλέπουμε και στην πραγματική ζωή).

    Αυτό εκμεταλλεύεται η πονηρή M$ για να εδραιωθεί ύπουλα και (σχετικά) αθόρυβα...
    Έχεις να πεις κάτι επ' αυτού;

    Εγώ στην πραγματική ζωή δεν ξέρω ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ που να ασχολείται με AAA gaming (δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος). Αυτό από μόνο του λέει πολλά. Και οι κρατικές αρχές ασχολούνται με την πλειοψηφία (mobile και σία). Συνεπώς ως niche πεδίο περνάει εύκολα κάτω από το ραντάρ των αρχών ανταγωνισμού.

    Μακάρι να ήταν αλλιώς τα πράγματα, αλλά δεν βλέπω πως θα αλλάξει αυτό. Ειδικά με την "bigger is better" νοοτροπία των σύγχρονων video games (bigger map size, bigger time to complete, bigger price).

  13. #4572

    Default Νέα από την βιομηχανία των videogames!

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Δεν θα σου πω ότι έχεις άδικο, άσε που προσωπικά θεωρώ παρωχημένο πλέον αυτόν τον διαχωρισμό (γιατί υπάρχουν πολλά άλλα που διαφωνώ με την Guardian). Συστημικός (άπειροι πουλημένοι αριστεροί/δεξιοί στο ίδιο globalist team) vs αντισυστημικός είναι πιο ταιριαστό πλέον.

    Ας μείνουμε στην ουσία τότε... και η ουσία είναι αυτή:


    Έχεις να πεις κάτι επ' αυτού;

    Εγώ στην πραγματική ζωή δεν ξέρω ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ που να ασχολείται με AAA gaming (δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος). Αυτό από μόνο του λέει πολλά. Και οι κρατικές αρχές ασχολούνται με την πλειοψηφία (mobile και σία). Συνεπώς ως niche πεδίο περνάει εύκολα κάτω από το ραντάρ των αρχών ανταγωνισμού.

    Μακάρι να ήταν αλλιώς τα πράγματα, αλλά δεν βλέπω πως θα αλλάξει αυτό. Ειδικά με την "bigger is better" νοοτροπία των σύγχρονων video games (bigger map size, bigger time to complete, bigger price).
    Ούτως η άλλως δεν θα περάσει μια διαδικασία έγκρισης από επιτροπή ανταγωνισμού η κανω λάθος ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #4573
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όχι δεν τίθεται θέμα επιτροπής. Διότι ακόμα και με την απόκτηση η ΜΣ παραμένει πίσω από τη σονυ ως publisher στην κατάταξη (επιχειρηματικά / σήμερα τα διάβαζα), συνεπώς δεν ενεργοποιούνται οι μηχανισμοί ελέγχων και επιτροπής.


    Άλλωστε η ολοκλήρωση της εξαγοράς θα γίνει το 2023 (αν αλλάξει κάτι μέχρι τότε, ήτοι ο αμερικανικός SEC βρει παραθυράκι και αρχίσει τους ελέγχους, εδώ θα είμαστε να το σχολιάσουμε. Αυτά από ΗΠΑ μεριά. Από Ευρώπη ύπνος βαθύς, μόνο με πολιτική ασχολούνται, επί της ουσίας τα ξύνουν γενικώς και παίρνουν παχυλούς μισθούς)

  15. #4574
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το αστείο είναι ότι ο γλίτσας ο Kotick θα παραμείνει πρόεδρος για 1,5 χρόνο ακόμα.

    Πάνω στην αναμπουμπούλα μια χαρά κρύφτηκε ο λύκος και ξεχάστηκαν και τα σκανδαλάκια και όλα...

    Θα του δώσει η MS ένα χρυσό αλεξίπτωτο να φύγει μετά και θα γλεντάει το χρήμα σε κανά τροπικό νησί με μοντέλες.

  16. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    panos74gr (20-01-2022)

  17. #4575
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Και στις ξένες ιστοσελίδες για golden parachute μιλάνε.

    Βασικά δεν περίμενα κάτι διαφορετικό, πχ ατίμωση και απόλυση. Γιατί πολύ απλά αυτό δημιουργεί «προηγούμενο» (όπως το δικαστικό προηγούμενο) και ΚΑΜΙΑ megacorp δεν θέλει να ξεχέζουν τους κακούς προς υπαλλήλους CEO στο μέλλον.


    Αρκεί να φέρνουν χρήμα και όλα καλά.


    Να δω πότε θα ξυπνήσουν οι λαοί και θα τους γ@μησουν όλους. (Σε 2-3 γενιές το υπολογίζω)

  18. #4576
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δεν τις διάβασα καν τις ιστοσελίδες που λες, απλά εντελώς κυνικά το σκέφτηκα. Όλα τα λαμόγια έτσι την κάνουν (εις υγείαν των κορόιδων)!

    Το έπαιξε «καλούλα» και η MS προς το "woke" κοινό = win-win situation

    Είμαι σίγουρος ότι κάθονται και χασκογελάνε κεκλεισμένων των θυρών...

  19. #4577
    Advanced Member Narayan's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Nikea
    Posts
    534
    PSN ID
    Narayan64

    Red face

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το παιδί και το σκυλί όπως το μάθεις λέει μια παροιμία.

    Ο μέσος Αμερικάνος έχει μάθει στο εύκολο χρήμα και σε brute force νοοτροπία (κλασικό παράδειγμα τα αυτοκίνητά τους).

    Εύκολο να εξαγοράζεις τους πάντες όταν τυπώνεις δολάρια σαν να μην υπάρχει αύριο, δύσκολο να φτιάξεις/μεγαλώσεις ομάδες.

    Αν ο Αμερικάνος όμως είναι αυτός που μεγαλώνει και βγάζει κέρδη, ενώ π.χ. ο Ιάπωνας παραμένει στάσιμος και βλέπει τα κέρδη του να μειώνονται, ίσως να είναι ένδειξη πως ο τελευταίος κάτι δεν κάνει σωστά.

  20. #4578

    Default

    σημερα η μετοχη της σονι εκτοξευθηκε , μαλλον η αγορα ειδε το story trailer του horizon forbidden west και επανηλθε η ηρεμια.

  21. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    Brazhlias (02-02-2022)

  22. #4579
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Αν ο Αμερικάνος όμως είναι αυτός που μεγαλώνει και βγάζει κέρδη, ενώ π.χ. ο Ιάπωνας παραμένει στάσιμος και βλέπει τα κέρδη του να μειώνονται, ίσως να είναι ένδειξη πως ο τελευταίος κάτι δεν κάνει σωστά.

    Σου διαφεύγει ένας πολύ σημαντικός παράγοντας:

    αν κουμαντάρεις (με το στανιό) σχεδόν όλον τον πλανήτη και στήνεις τις κατάλληλες συνθήκες για να επιβιώνει (και να μεγαλώνει) ΜΟΝΟ το δικό σου εμπορικό/οικονομικό μοντέλο (bigger is better, brute force, aggressive takeovers κλπκλπ), ουσιαστικά έφτιαξες το γήπεδο, έθεσες τους δικούς σου κανόνες και μετά διοργανώνεις αγώνες που ΜΟΝΟ η δική σου ομάδα έχει τις δυνατότητες να κερδίσει.

    Φαινομενικά "δείχνεις" τίμιος, ορθός, μην πω κιόλας "πολύ λογικός" στα μάτια του απλού κοσμάκη.

    Στην πραγματικότητα είσαι ο μεγαλύτερος απατεώνας, δυνάστης, εκμεταλλευτής, αδυσώπητος οπορτουνιστής.

    Τέλος πάντων, το αφήνω μέχρι εδώ γιατί οι προεκτάσεις ξεφεύγουν πέραν του gaming.

    ΥΓ: Όπως είπε πιο πριν ο psx3, αυτή η τακτική της MS δεν είναι "καινούρια" για εμάς τους πολύ παλιούς (που ασχολούμαστε ενεργά με την Τεχνολογία εν γένει από το 1980). Το έχει κάνει σε όποια αγορά την "έπαιρνε" (έπαιρνε = είχε στήσει τις κατάλληλες συνθήκες, είχε εκμεταλλευτεί brute force χρημάτων, ώστε να κάνει παράνομες νομικά πράξεις όπου μετά από τις αναμενόμενες αγωγές θα κέρδιζε στα δικαστήρια, πάλι λόγω brute force ήτοι αναβολή στην αναβολή = τεράστιο δικονομικό κόστος = μόνο η ΜΣ μπορούσε να το αντέξει, οπότε ο ενάγοντας αποσύρεται σε βάθος χρόνου γιατί δεν έχει τόσα χρήματα να υποστηρίξει δικαστήριο πολλών ετών). Τα ζήσαμε, τα φάγαμε στη μάπα. Παρακολουθούμε τον διακαή πόθο της ΜΣ να μπει στις κονσόλες (και πιο πριν στους οικιακούς υπολογιστές) από το 1988 (Sony MSX). Και γι' αυτό όταν βγήκε το Xbox το 2002 (που ήδη γνώριζα τότε τι είχε παιχτεί στο παρασκήνιο), είχα πει "ωραία, άλλη μια αγορά που ΑΝ το αποφασίσει η ΜΣ, θα την διαλύσει, θα την φέρει στα μέτρα της και φυσικά θα κερδίσει γιατί θα έχει μείνει μόνη της στο πρωτάθλημα".

    ΥΓ2: Και για να καταλάβετε Narayan και Fulgore πως ήταν πριν 20 χρόνια το ελληνικό ΕΝΕΡΓΟ διαδίκτυο, παραλίγο να πέσουν αγωγές και μηνύσεις μεταξύ μελών ενός φόρουμ (ανάμεσα σε αυτούς κι εγώ / θυμάμαι σχεδόν όλων τα ονόματα) και ενός δημοσιογράφου (θυμάμαι το όνομά του), διότι ενώ του λέγαμε τα παραπάνω, εκείνος το έπαιζε "λογικός και αντικειμενικός" ενώ δεν ήθελε να παραδεχτεί την πραγματικότητα η οποία ήταν ότι γούσταρε που επί χρόνια διέλυε η ΜΣ όποια αγορά έκανε κέφι. Κυριολεκτώ, ήταν έτοιμος να μας κάνει μηνύσεις λίγο πριν την Ε3 που θα ανακοινώνονταν το Xbox. Γιατί τα λέω αυτά; Διότι η προπαγάνδα της ΜΣ έχει "αντρώσει" κομπλεξικά μυαλά και ψυχές, κάνοντας πολλά άτομα να νιώθουν πιο "δυνατοί", άσχετα αν είναι (οικονομικώς) υποτακτικοί (πληρώστε αβέρτα σε συνεχή PC builds) στην εταιρεία, μόνο και μόνο επειδή "συντάσσονται με τον νικητή". Έναν νικητή που ρουφάει το αίμα των υποτακτικών του.

  23. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (20-01-2022)

  24. #4580
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Αν ο Αμερικάνος όμως είναι αυτός που μεγαλώνει και βγάζει κέρδη, ενώ π.χ. ο Ιάπωνας παραμένει στάσιμος και βλέπει τα κέρδη του να μειώνονται, ίσως να είναι ένδειξη πως ο τελευταίος κάτι δεν κάνει σωστά.
    Αυτή είναι μεγάλη συζήτηση.

    Γενικά η Ιαπωνία εδώ και πάρα πολλά χρόνια βιώνει αποπληθωρισμό (λόγω γηράσκοντος πληθυσμού). Οι γέροι δεν ξοδεύουν πολλά, οι νέοι είναι που ξοδεύουν.

    Η Αμερική αναπτύσσεται μεν (φούσκωμα ΑΕΠ), με πέτσινα/αεράτα δολάρια δε (έχοντας διώξει σχεδόν όλη την παραγωγή στην Ασία), εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι το USD είναι παγκόσμιο αποθεματικό νόμισμα για συναλλαγές/πετρέλαιο (για πόσο ακόμα; ιστορικά όλες οι αυτοκρατορίες πέφτουν κάποια στιγμή). Τα ίδια και χειρότερα η Ευρώπη (το ευρώ είναι πάντα δεύτερο βιολί).

    Όταν η Κίνα θα πάρει το πάνω χέρι εκεί γύρω στο 2030 και γίνει το γουάν παγκόσμιο αποθεματικό νόμισμα (άλλοι λένε ότι θα είναι το BTC, θα δείξει), εκεί να δεις μανούλες που θα κλάψουν. Πρώτη φορά στην ζωή του που ο υπερκαταναλωτάκιας Αμερικάνος θα αναγκαστεί να σφίξει το ζωνάρι (εμείς είμαστε συνηθισμένοι σε αυτό εδώ και δεκαετίες). Η λέξη civil war θα είναι λίγη για να περιγράψει την αναταραχή που θα επακολουθήσει.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    σημερα η μετοχη της σονι εκτοξευθηκε , μαλλον η αγορα ειδε το story trailer του horizon forbidden west και επανηλθε η ηρεμια.
    Θα έλεγα να μην κοιτάτε το day-to-day volatility, μικρή σημασία έχει αν έπεσε ή ανέβηκε σε μια μέρα.

    Στις μετοχές σε νοιάζει η long-term τάση. Που θα είναι π.χ. το 2030.

    Εγώ MS μπορεί να μην γουστάρω (υποκειμενικά), αλλά η αλήθεια (αντικειμενικά) είναι ότι έχει καλύτερα fundamentals από την Sony για να φουσκώσει κι άλλο το market cap της... κρίνοντας πάντα από τις κινήσεις του Ινδού και το (cloud/digital-oriented) όραμα που έχει.

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •