Page 227 of 252 FirstFirst ... 127177217223224225226227228229230231237 ... LastLast
Results 4,521 to 4,540 of 5037

Thread: Νέα από την βιομηχανία των videogames!

  1. #4521
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Eγω αν ημουν Sony θα κοιταζα να αγορασω αυτη την κινεζικη την tencet πως λεγεται
    Να σε αγοράσει εννοείς. Προσωπικα θα έλεγα ότι ταιριάζει περισσότερο στην Apple η Sony αλλά δεν το βλέπω για πολλούς λογους
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #4522
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καλα προφανως αστειευομουν. Και μονο που ειναι πρωτη στη λιστα ειναι ξεκαθαρο οτι μιλαμε για αλλη κατηγορια τελειως.

  3. #4523
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Η μοναδική πλήρως ανταγωνιστική ελπίδα για την Σονυ, είναι να την εξαγοράσει η Αππλε.

    Όνειρο θερινής νυκτός βέβαια.

    Και δυστυχώς Nintendo η Σονυ ΔΕΝ μπορεί να γίνει για πάααααααρα πολλούς λόγους (που δεν ανήκουν στον παρόν θρεντ).

    Νταξ, ήταν θέμα καθαρά χρόνου πιστεύω.

    Όσο καλός, ικανός, υπερ-σούπερ ταλαντούχος είναι ο Δαυίδ, δεν παύει να είναι λιλιπούτειος απέναντι στον Γολιάθ.

    Η κατάσταση παλεύεται, έως νικιέται κιόλας (όπως έγινε μέχρι σήμερα), όταν ο Δαυίδ είναι "τσακάλι" και ο Γολιάθ είναι ένας συνδυασμός σταρχιδισμού/έλλειψης αντίληψης της αγοράς/χαμηλού ενδιαφέροντος από την μαμά εταιρεία. Άπαξ όμως ο Γολιάθ αποφασίσει να "ξυπνήσει" με σκοπό να διαλύσει τον ανταγωνισμό, έχοντας ως στρατηγική ουσιαστικά να "εξατμίσει" την βιομηχανία (μετατρέποντάς της σε one company show), τότε όλα γίνονται σκόνη στο διάβα του Γολιάθ.

    Είναι καθαρά θέμα χρόνου.

  4. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Brazhlias (19-01-2022),mihalis13 (19-01-2022),shadowfax7 (19-01-2022),Stefanos (19-01-2022)

  5. #4524

    Default

    Quote Originally Posted by nikosarg View Post

    Αναρωτιέμαι, ποιός σόφρων άνθρωπος επικροτεί την τακτική του "πληρώνω επειδή έχω, δεν χρειάζεται να καινοτομήσω, θα σκουπήσω τα ήδη έτοιμα και ας χάνω λεφτά (βγάζω άπειρα από αλλού), μέχρι να κλείσουν οι άλλοι"?????
    Η πλειοψηφία του κόσμου που δεν φανατίζεται με τις κονσόλες και τα exclusives αυτών και κοιτάνε την τσέπη τους.

    Τα είδαμε και πιο πίσω στις πωλήσεις στο Αμέρικα πόσο βιώσιμα είναι τα περισσότερα exclusives της Sony,ειδικά όταν όλα τα χρεώνει 80ευρώ.
    Ετσι απλό νομίζετε ότι είναι το να γυρίσει η Sony σε console exclusives ή μήπως έχετε την εντύπωση ότι ότι exclusive κυκλοφορεί η Sony,ο κόσμος τρέχει να το αγοράσει όσο όσο όπως γίνεται σε Nintendo μεριά?
    Γιαυτό και η Sony από την προηγούμενη γενιά στηρίχθηκε τόσο πολύ στα multiplatform παιχνίδια,γιατί χάρη σε αυτά(ειδικά call of duty,fifa κλπ)μπορεί και πουλάει και Online συνδρομές, σε σχέση με ps3.
    Ριξτε μια ματια και στο Ελληνικό top10 σε πωλήσεις παιχνιδιών στην χώρα μας. Τιγκα στα fifa ειναι,στα call of duty,στο minecraft και πάει λέγοντας.
    Ειδικά στην Ελλάδα που οι μισθοί είναι αυτοί που είναι(και γενικά τώρα τελευταία λόγω covid) ,το να σου προσφέρει μια συνδρομη τόσα πολλά,σε κάνει να το βλέπεις τελειως διαφορετικά ακόμα και αν θεωρείσαι Sonyland.
    Και στην Ελλάδα φυσικά τα περισσότερα από αυτά απατα πηγαίνουν πέραν από κανένα spiderman,god of war ή horizon.
    Ε όταν τα προσφέρει όλα αυτά από του χρόνου μια υπηρεσία η οποία λειτουργεί ακόμα και σε μηχάνημα που το βρίσκεις στα 260ευρω(και σε βάθος χρόνου θα πέφτει η τιμή του) αραιά και που(SeriesS),μάντεψτε τι θα κάνουν οι περισσότεροι ή μάλλον τι θα κοιτάξουν. Το τι λέει ο Σάκης και ο Μάκης για το ποιος θέλει να πάει το μέσο πιο μπροστά ή το τι λέει η τσέπη τους?



    Γιατι και για τις μεταφορές σε PC πίσω στο 2020 με το horizon zero dawn,με μεγάλη σιγουριά γράφατε ορισμένοι ότι θα βλέπουμε 1 παιχνίδι κάθε 4-5 χρόνια(τάχα μου για να σπρώξει κόσμο στις κονσόλες) και είδαμε πόσο καλά πήγε και αυτό.

  6. #4525
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Narayan με βάζεις σε σκέψεις τι «ρόλο» βαράς εδώ μέσα όταν δεν απαντάς σε συγκεκριμένα posts... για να κάνω άλλη μια προσπάθεια (κι ας πέσει στο κενό).

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Και ένα μικρό μάθημα ιστορίας για όσους επιμένουν πως η Sony ποτέ δεν θα έκανε κάτι τέτοιο... θυμάστε πως κέρδισε την διαμάχη BluRay εναντίον HD-DVD, με το τελευταίο να είναι τεχνολογικά ανώτερο σαν φορμά;

    Έβαλε νέα features;

    Έριξε την τιμή προς όφελος του καταναλωτή;

    Κατάργηση του licencing fee σε τρίτους κατασκευαστές;

    Κανένα από τα παραπάνω. "Φακελάκι" 500 εκατ. δολάρια στην Warner Bros. Πολύ ηθικό έτσι; Αλλά ξέρω, στο μισό δις. διατηρείς την ακεραιότητά σου, από 7 δις. και πάνω τη χάνεις.

    https://www.post-gazette.com/technol...s/200801120153
    Πρέπει να είσαι ολίγον butthurt (μετά από τόσα χρόνια?) που έχασε το αγαπημένο σου HD-DVD add-on στο 360... όχι και τεχνολογικά ανώτερο το HD-DVD, μην τρελαθούμε! Εμ γύρισες, εμ επαναφέρεις debates/flamewars εποχής PS360!

    Κάποιοι έχουμε φάει τα optical media με το κουτάλι και τα ξέρουμε απέξω και ανακατωτά αυτά.





    15-30GB (SL/DL) το HD-DVD, 25-50GB (SL/DL) το BD-ROM... από κι ως που ανώτερο το HD-DVD λοιπόν;

    Και bonus: Durabis (αντιχαρακτική) επίστρωση στα BD-ROM για αντοχή. Κάτι που δεν έχουν ούτε τα CD, ούτε τα DVD, ούτε τα HD-DVD.

    Αφού είναι τόοοοοοσο ανώτερο το HD-DVD, γιατί η αγαπημένη σου MS (με μακράν μεγαλύτερο market cap έναντι της Sony) και το εγκατέλειψε και υιοθέτησε BD-ROM από το XB1 και έπειτα;

    Έλα σε παρακαλώ τώρα, σε λίγο θα μας φέρεις και debate Cell vs Xenon ποιός είναι ο «καλύτερος» επεξεργαστής για gaming. Δεν είναι Insomnia εδώ μέσα, ούτε είμαστε αμόρφωτα παιδάκια.

    Ελπίζω να μην σε στείλανε συστημένο από κανά Discord να μας «τριγκάρεις» (και καλά)...

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Κλείνοντας, κάτι που δεν αναφέρθηκε νωρίτερα, καλό το CoD και τα IPs της Blizzard, αλλά το πιο δυνατό IP που απέκτησε χθες η MS είναι άλλο: Candy Crush Saga. Τζίρος 1.2 δις. ετησίως που θα συνεχίσει να αυξάνεται, και βάζει δυνατά την εταιρεία στον χώρο του mobile gaming, που είναι η επόμενη λογική εξέλιξη του GamePass. Εκεί θα δούμε πολλές και ενδιαφέρουσες αλλαγές στο τοπίο, αν πετύχει.
    Καλό-χρυσό το Candy Crush, αλλά δεν περιμένει κανείς τέτοιο παιχνίδι στις κονσόλες.

    Τώρα αν εννοείς ότι θα παίρνει τα κέρδη του Candy Crush και θα τα επενδύει σε ακριβά cinematic AAA SP, ΟΚ, μαζί σου.

    Το υποστηρίζω αυτό το μοντέλο κερδοφορίας για πολλές εταιρίες (από Sony/MP, μέχρι Konami/pachinko/Silent Hill). Δεν βρίσκω κάτι λάθος.

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Παιδιά οκ λήξη συναγερμού!

    Το είπε ο Φιλ! Εντάξει οι σωτήρες του gaming δείχνουν φιλεσπλαχνία.
    Xbox head says it's "not our intent to pull communities away from" other platforms

    https://www.eurogamer.net/articles/2...JLo8fCrRo9FmX4

    Χμμμ από την άλλη θυμάμαι τετοιες αόριστες δηλώσεις μετά το deal με την bethesda, αλλά όταν έπεσαν οι τζίφρες μάθαμε ότι τελικά όλα τα μελλοντικά παιχνίδια θα είναι exclusive.
    Καμία εμπιστοσύνη στον αχυράνθρωπο Phil (ο Ινδός κινεί τα νήματα). Εγώ τα θεωρώ χαμένα IPs όλα προκαταβολικά.

    Η MS έχει αποδείξει διαχρονικά ξανά και ξανά ότι δεν την ενδιαφέρει αν θα χάσει λεφτά -προσωρινά-, την ενδιαφέρει να εξαφανίσει ανταγωνιστές (κι ας μπαίνει μέσα προσωρινά).

    Το κάνει τώρα με το Game Pass του €1, το έκανε παλιότερα και με τα Windows που εδραιώθηκαν μέσω της πειρατείας (ο ίδιος ο Gates το έχει πει ότι «καλύτερα να έχει το δικό μας προϊόν τσάμπα ο κόσμος, παρά του ανταγωνιστή»).

    Άρα πιστεύω ακράδαντα ότι δεν έχουν κανέναν ενδοιασμό να χάσουν τα royalties του CoD από το PS οικοσύστημα.

    Ο «άρρωστος» με τα FPS θα πάρει XBOX Series (ό,τι βρει διαθέσιμο)... εκτός και αν η Sony του δώσει εναλλακτική με κάποιο next-gen Killzone και ΦΟΥΛ αξιοποίηση του DualSense (αυτό εννοώ ως premium/Delicatessen experience, το περιγράφω και παρακάτω).

    Πόσο καιρό τώρα (πριν την εξαγορά της Activision) το γράφω ότι η Sony πρέπει να έχει 3 πετυχημένα παιχνίδια-υπηρεσίες (FPS/Killzone, TPS/Uncharted, racing/FH-style);

    Όχι, δεν είμαι αλαζόνας. Αν τα ξέρω εγώ αυτά, δεν μπορεί να μην τα ξέρει ο CEO της SIE. Δεν έχω τόσο μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου, προς θεού! Θέμα κοινής λογικής είναι.

    Απλά ο Jim Ryan πληρώνει τις μαλακίες του Shawn Layden. Εγώ έχω πει ότι δεν θέλω χάιδεμα αυτιών από κανέναν, ούτε γούτσου-γούτσου (αυτά με καμία γυναίκα μόνο). Θέλω τις πικρές/δύσπεπτες αλήθειες, κι ας πονάνε. Όχι κατόπιν εορτής... τι να το κάνω τότε.

    Ο Shawn Layden είχε αρκετό χρόνο (2017 η δήλωση) να μανουβράρει το καράβι πριν σκάσει στο παγόβουνο... τώρα ναι, μπορεί να είναι "too little, too late" για τον Jim Ryan και κακώς να τον ψέγουμε.

    Μην παρεξηγηθώ: το θέλω κι εγώ το storytelling μου (στο SP μοναχιλίκι). Αλλά παράλληλα θέλω και MP. Είμαι αμαρτωλός; Τι να κάνω, κοινωνικό ον είμαι, όχι μοναχός στο Άγιο Όρος. Συνέχεια SP θα παίζω μόνος μου;

    Το καλύτερο SP του κόσμου να μου δώσεις, δεν μου κάνει αν θέλω (και) παρεΐστικο gaming. Καθαρά για την παρέα και τον χαβαλέ. Ούτε KDR/stat whoring, ούτε κάτι άλλο. Ναι, είμαι ανταγωνιστικός παίκτης και θέλω να νικάω (θα θυσιάσω ακόμα και το KDR για την νίκη της ομάδας), αλλά μέχρι ενός ορίου. Σιγά μην σπάω και controllers από τα νεύρα μου! Ακόμα και οι ήττες να θυμόμαστε ότι είναι διδακτικές (μάθημα στο τι έκανες λάθος, για να γίνεις καλύτερος την επόμενη φορά). Το ίδιο ισχύει και στην πραγματική ζωή.

    Άλλος την (κοινωνική) αίσθηση της παρέας μπορεί να την παίρνει μέσω του forum (εμένα δεν μου αρκεί ο γραπτός λόγος, σόρρυ) ή με άλλες πορωτικές/tribal δραστηριότητες (ποδόσφαιρο/μπάσκετ/τέννις/Formula 1).

    Τι να κάνω εγώ δηλαδή που δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία (ούτε Twitch/eSports βλέπω); Να πάω να πνιγώ;

    Ο ίδιος ο Jim Ryan έχει παραδεχτεί ότι τα (MP/gaming) communities είναι αρκετά "tribal", αρκεί να μην ξεχνάει ότι υπάρχουν και communities που έσφυζαν από ζωή στην PS3 εποχή, ενώ σήμερα έχουν σβήσει (με ευθύνη της Sony).

    Υπάρχουν ακόμα και (εξαφανισμένοι) συμφορουμίτες εδώ μέσα τους οποίους τους πετύχαινα κάποτε στο PSN και ανταλλάσσαμε 2-3 κουβέντες... ένας κάποτε (εποχές PS4 groups, πάνε κι αυτά) με ρώταγε τι κάνει η ND και γιατί έχει παρατήσει το UC4 MP δίχως νέο content.

    Μας νοιάζουν όλοι αυτοί ή όχι; Έχουν ή δεν έχουν πορτοφόλι; Μην απορείτε που ξενέρωσε ο κόσμος και έφυγε.

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Σε προσωπικό επίπεδο ακόμα και εαν όλα αυτα τα franchises γινόντουσαν exclusive δεν θα μου έλειπε κανένα, αλλά δεν μπορω και εγώ να μην συμφωνήσω με αρκετούς, ότι η εξαγορα αυτή ήταν ένα dick move. Δεν ξέρω το πλανο της MS και πως σκέφτονται, αλλά εαν έλεγαν οτι θα χρειαστούν χρόνια για να πάρουν πίσω την επένδυση της Bethesda που ήταν 7,5δις φανταστείτε τώρα που έχουμε 70 δίς. Νομίζω το ανέφερε και κάποιος άλλος ότι δειχνει περισσότερο κίνηση για εδραίωση ενος τεράστιους 3rd party publisher παρά για προσπάθεια επικράτησης στις κονσόλες. Η γνώμη μου είναι ότι το ιδανικό σενάριο για την MS θα ήταν να υπάρχει το gamepass στο playstation ,και να μην φτιάχνει η ίδια κονσόλες.

    Το μοντέλο διαθέτω δεκαδες δις σε αγορές και τα βγάζω όλα τα παιχνίδια στην συνδρομητική υπηρεσία είναι απλα μη βιώσιμο. Δεν φτάνει ουτε καν να καλύψει το κόστος της εξαγοράς πόσο δε μάλλον της ανάπτυξης νέων τίτλων. Πάρτε για παράδειγμα την μεγαλύτερη συνδρομητική πλατφόρμα το Netflix. 1ον Netflix βλέπουν ΟΛΟΙ, μικροι μεγάλοι, γέροι, παιδιά, ανδρες ,γυναίκες κ.ο.κ. δεν απευθύνεται σε ένα μικρό κομμάτι της κοινωνίας. 2ον ακόμα και έτσι η πλατφόρμα έχει κάπου 220Μ συνδρομητές και κέρδη 9,7δις απο τζίρο 25 το 2020, η MS αυτή την στιγμή έχει το 1/10 των συνδρομητών οι περισσότεροι απο αυτούς με τις συνδρομές του δολαρίου ή τις μετατροπές gold, ενω τελευταία φορά που το έψαξα η υπηρεσία ήταν ακόμα στο κόκκινο απο πλευρας εσόδων.

    Δεν είναι τυχαίο ότι ξανα και ξανα επανέρχεται στην επικαιρότητα το θέμα του πόσο exclusive θα είναι το starfield για παράδειγμα. Η γνώμη μου είναι ότι θα είναι timed exclusive για πόσο καιρό δεν ξέρω, αυτό που ξέρω είναι ότι λεφτά με μια συνδρομή των 10€ δεν πρόκειται να βγάλει το παιχνίδι.
    Η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι περιμένουν να «ρεφάρει» το Game Pass από άλλες πηγές εσόδων (MTX, DLC, season passes, αγορές παιχνιδιών όταν βγαίνουν από την υπηρεσία κλπ.)

    Αλλιώς ναι, δεν βγάζει κανένα νόημα αυτό που πάνε να κάνουν.

    Και μακάρι το AAA gaming να γινόταν τόσο mainstream όσο το Netflix... να βλέπαμε μέχρι και γονείς/παππούδες να παίζουν AAA video games (όχι Candy Crush στο κινητό).

    Κατ' εμέ το AAA gaming έχει πέσει σε τεράστια λούμπα με την open world/RPG στροφή. Ναι μεν κονομάνε extra από όσους τα σκάνε σε MTX/DLC, αλλά παράλληλα διώχνουν/αποξενώνουν όσους ζητούν πιο απλά/pick up and play παιχνίδια.

    Δηλαδή δες το λίγο από σκοπιά non-gamer... το Netflix είναι πατάω play και παίζει (ενίοτε σε παίρνει και ο ύπνος στον καναπέ). Τα video games απαιτούν βαθιά ενασχόληση, δεν πάνε στον αυτόματο πιλότο.

    Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

    Quote Originally Posted by Brazhlias View Post
    Σαν να ερχεται μια τεραστια αλυσιδα σουπερ μαρκετ, να αγοραζει ολους τους παραγωγους της χωρας, να ανοιγει καταστηματα παντου, με τις μισες τιμες απο τους ανταγωνιστες κι εμεις να λεμε στον μπακαλη της γειτονιας "Ε, κι εσυ ρε κυρ-Βαγγελη τις εχεις τις πατατες 1,10€".
    Λάθος παραλληλισμός.

    Η Sony πρέπει να γίνει κάτι σαν Delicatessen (βλ. Nintendo). Premium μαγαζί-γωνία.

    Δεν έκλεισε κανένα Delicatessen σε πληροφορώ λόγω των Lidl. Στα Delicatessen θα πας για premium food experience, στα Lidl για VFM.

    Το ότι τα Lidl δουλεύουν με οικονομίες κλίμακας (λόγω μεγέθους) το ξέρουμε, δεν είναι κάτι καινούριο... δεν χτυπάς το θηρίο με το να γίνεις κι εσύ Lidl wannabe (τα Aldi τα θυμάται κανένας? που έφυγαν σε μια νύχτα?).

    Απλό και κατανοητό πιστεύω.

    Quote Originally Posted by Brazhlias View Post
    Δεν θα μου φαινοταν απιθανο -οχι αμεσα- ισως μεσα στην δεκαετια ομως, στο ps να πουλανε συνδρομες gamepass. Δεν ξερω αν οι φανατικοι της Σονυ θα το δεχοντουσαν ευκολα, ομως πιστευω πως τα στελεχη και των δυο εταιρειων θα το ηθελαν.
    Άρα SEGA No2. I'll pass!

    Σκέτο pass, όχι Game Pass.

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εγω το λεω συχνα αυτο το πραγμα, και θα συνεχισω να το λεω γιατι βρισκω παρα πολυ αλλαζονικο να κρινουμε ανθρωπους και καταστασεις χωρις να εχουμε σχεδον την παραμικρη ιδεα της ολοκληρωμενης εικονας. Ολοι ξερουμε καλυτερα, ολοι θα τα καναμε καλυτερα.

    Το πιο ωραιο ειναι που τις περισσοτερες φορες το παρουσιαζουμε σαν κατι τοσο απλο ρε παιδι μου. Σαν πως το λενε να ειναι παντελως μα παντελως αστοιχειωτοι, ασοβαροι και ασχετοι ανθρωποι που βρισκονται σε ψηλες θεσεις.

    Δηλαδη δεν ξερω απο μικρη ηλικια με ενοχλουσε αυτο το πραγμα και πραγματικα αναρωτιεμαι γιατι εδω οι περισσοτεροι εχουμε μια Α ηλικια... μηπως να παταγαμε λιγο φρενο σε τετοια φαινομενα? Σορρυ κιολας αλλα ποιοι ειμαστε εμεις? Καταναλωτες ειμαστε και μπορουμε να εκφραζουμε την δυσαρεσκεια μας με τα παντα, οχι ομως να κρινουμε ανθρωπους και κινησεις χωρις να εχουμε πληρη εικονα. Δηλαδη την αλλαζονια πισω απο αυτο δεν την βλεπει κανεις? Με κανετε να θαρρω πως το μονο που χρειαζεται να κανει η Sony, o CEO το board of directors, ειναι να μπουν εδω μεσα να διαβασουν 5 σελιδες, και ΤΣΟΥΠ. Λυθηκε το προβλημα. Απλα πραγματα.

    Τι σκατα ξερω εγω, εσυ, ο οποιοσδηποτε για το τι πραγματικα σημαινει η αναπτυξη ενος ΑΑΑ τιτλου? Οχι αληθεια σε ρωταω. Ξερεις τι σημαινουν τα νουμερα για την Sony?

    Και τον Tim Cook τον στολιζαμε και τα ειδαμε τα αποτελεσματα. Οτι δεν εχει ιδεα τι κανει η apple μετα τον Steve Jobs ακουγαμε και τα ειδαμε τα αποτελεσματα... Εχω ενα καρο παραδειγματα.

    Δεν μπορουμε να ειμαστε τοσο σιγουροι για τις ικανοτητες μας και τις γνωσεις μας σε εναν χωρο/βιομηχανια την οποια την παρακολουθουμε ως ΧΟΜΠΥ και οχι ως ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ/ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. Αυτοι εκει περα λοιπον πρεπει να δουν πως η επιχειρηση τους θα παραμεινη βιωσιμη και κερδοφορα πρωτα και μετα θα δουν το ποσο ικανοποιουν τις αναγκες του πελατη. Το ενα αρρικτα συνδεδεμενο με το αλλο προφανως, αλλα η σειρα προτεραιοτητων ειναι αυτη καλως η κακως. Δεν θα δουν το δικο μου πορτοφολι αλλα το δικο τους. Ειναι απλο. Αλλο να βγαζω το ψωμι μου απο την βιομηχανια των βιντεοπαιχνιδιων και αλλο να τα καταναλωνω για διασκεδαση. Δεν προκειται να λογαριαζα πολλα πραγμα που τωρα θεωρω "ιερα" εαν η δουλεια μου ηταν να φτιαχνω ή να μανατζαρω την δημιουργια παιχνιδιων.
    Απο εκει και περα αν εδω μεσα εχουμε τετοιο ταλεντο στο επιχειρην, ε αναρωτιεμαι στα αληθεια τι καθομαστε και συζηταμε εδω μεσα... θα επρεπε ολοι να ειμασταν εκατομμυριουχοι και να σπαγαμε πλακα.

    Σαρκαζω μεν αλλα θεωρω οτι ξεφευγουμε δε. Κι εγω εχω υποπεσει σε τετοιο φαινομενο που παρουσιαζω παραπανω. Δεν με εξαιρω. Αλλα αυτο το πραγμα που εμεις ξερουμε και οι αλλοι δεν ξερουν μου τη δινει πολυ... ολο και περισσοτερο οσο μεγαλωνω.

    ΥΓ: Και please Μην το παρει κανεις προσωπικα το παραπανω. Δεν το λεω συγκεκριμενα για κανεναν αυτη τη φορα. Το λεω για ΟΛΟΥΣ μας κυριολεκτικα. Απο την στιγμη που ειναι το χομπυ μας και οχι το επαγγελμα μας, η σχεση μας με το αντικειμενο δεν ειναι.. αντικειμενικη ως προς το επιχειρην και σιγουρα δεν εχουμε τα data που πρεπει να εχουμε για να βγαζουμε ασφαλη συμπερασματα.

    ΥΓ2: Και προφανως δεν λεω οτι δεν κανουν πατατες CEO κλπ ετσι? Πληζ μην το παρεξηγησετε ουτε αυτο. Πατατες κανουν πολλες. Το επικοινωνιακο κομματι ηταν μια πατατα ως προς εμας. Ειναι γεγονος αυτο. Αλλα τα δεδομενα τα οποια τους οδηγησαν σε αυτη τη συμπεριφορα και σε αυτην την επικοινωνια, μπορει την στιγμη που τα κοιταζαν, να μην εδιναν και πολυ διαφορετικες εναλλακτικες. Μπορει κι εγω/εσεις αν ημασταν στο ιδιο τραπεζι με παρομοια συμφεροντα και ειχαμε ολες αυτες τις πληροφοριες να συμφωνουσαμε οτι ναι ετσι πρεπει να το παμε το θεμα... με γνωση οτι θα προκαλεσει αντιδρασεις. Απλα αυτο λεω. Αυτο ειναι το ζουμι.
    Δεν είναι θέμα αλαζονείας για μένα. Εκ του αποτελέσματος κρίνω και έχοντας μια άνω του μέσου όρου εμπλοκή σε κάποιες καταστάσεις. Όπως κρίναμε (αρκετά αυστηρά) και την MS το 2013. Ούτε τότε ήταν κανείς από εμάς στο ΔΣ στη MS να ξέραμε τι συνεδριάζουν κεκλεισμένων θύρων (όντως πολλά δεν τα ξέρουμε και δεν θα τα μάθουμε ποτέ λόγω business secrets).

    Δεν έχω ανάγκη ρε συ να πάω να δουλέψω σε καμία Sony. Τα τελευταία 2 χρόνια είμαι καλύτερα από ποτέ οικονομικά (ναι, εν μέσω πανδημίας). Τώρα το πως και το γιατί δεν ενδιαφέρει κανέναν (δεν θα κάτσω να κάνω flexing). Ας πούμε ότι υπήρξα αρκετά proactive στις οικονομικές κινήσεις μου (πριν ξεσπάσει η πανδημία).

    Και όταν μιλάω για Great Reset, δεν τα λέω για μένα, τα λέω για φίλους/γνωστούς με επιχειρήσεις που καταστρέφονται οικονομικά. Το να είναι γεμάτη η δικιά μου τσέπη δεν λέει πολλά όταν οι γύρω σου καταστρέφονται, σε ρίχνει κι εσένα ψυχολογικά όλη αυτή η κατάσταση. Έτσι λειτουργώ εγώ δηλαδή σαν άνθρωπος.

    Οπότε ναι, δεν είναι ότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα και για 80άρια και 100άρια... αφού έχω δώσει και παραπάνω λεφτά για συλλεκτικές κάποιες φορές.

    Το ότι έχω χρήμα όμως δεν σημαίνει ότι θα αρχίσω να το σκορπάω αλόγιστα... έχω μάθει να βάζω φρένο στον εαυτό μου.

    Γενικά σε καθαρά οικονομοτεχνικό πλαίσιο θα σου πρότεινα (αν θες, δεν είναι υποχρεωτικό) να μην το σκέφτεσαι σε λογική «ααα θα ανεβάσω τα παιχνίδια στα €80, άρα θα βγάζω παραπάνω χρήμα». Δεν πάει έτσι η δουλειά δυστυχώς.

    Τα video games δεν είναι ανελαστικό αγαθό (όπως τα τρόφιμα) να πεις δεν μπορώ να τα κόψω/περιορίσω.

    Σημασία έχει η συνολική σούμα. Καλύτερα να πουλήσεις 10 μύρια κόπιες στα €50 (μισό δις σούμα), παρά 3 μύρια κόπιες στα €80 (240 μύρια σούμα).

    Δηλαδή ποιό το πρόβλημα αν βγει ένα Killzone reboot στα €50 με ένα αξιοπρεπές 10ωρο Campaign (σίγουρα σε κάποιους θα φανεί «μικρό») και παράλληλα να έχει και online MP (MTX monetization); Αυτό εννοώ ως out-of-the-box τρόπο σκέψης.

    Είναι προτιμότερο να βγει στα €80, να έχει 40 ώρες Campaign και καθόλου MP; Αυτό θέλουμε; Αυτό έλεγα στον tomic ότι θα σπρώξει την Sony προς τον γκρεμό. Δεν είναι προς το συμφέρον μου/σου/μας.

    Το RDR2 πως ήταν βιώσιμο στα €50 day 1; Κόστισε περισσότερα λεφτά το Ratchet ή το Returnal; Δεν νομίζω...

    Τελοσπάντων, και 100k/χρόνο να μου δίνανε να κάνω relocate στην Καλιφόρνια, δεν θα πήγαινα ούτε με σφαίρες. Δεν τα μετράω όλα με το χρήμα, ούτε γουστάρω να τρώω "wokeness" στην μάπα. Ελλάδα και πάλι Ελλάδα (με τα καλά της και με τα στραβά της).

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Όπως π.χ. το MLB2021, τίτλος της Sony, που είδαμε day one στο GamePass; Σήμερα είναι το αποκλειστικό αθλητικό της Sony, αύριο θα είναι το God Of War, ήδη έφτασε στα μισά του δρόμου. Άραγε το Diablo θα πέσει ξαφνικά σε "ποιότητα" τώρα;
    Α, ώστε εκεί το «πήγαινες» τόση ώρα, ε;

    Πιστεύεις δηλαδή ότι η MS θα δώκει μεν CoD/Diablo στην Sony, αλλά θα πει «δώκε μου κι εμένα GoW/Uncharted/TLOU»;

    Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι τόσο μαλάκας ο Jim Ryan να λυγίσει σε τέτοια -εκβιαστικά- διλήμματα... ποτέ δεν ξέρεις βέβαια, δεν θέλω να φάω κοράκι.

    Αυτό μας έλειπε δηλαδή, να βλέπουμε μετά και PS5 vs XSX DF videos ποιό έχει παραπάνω σκιές στα Sony 1st party!

    Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω ότι η ομογενοποίηση είναι slippery slope. Λίαν επικίνδυνος δρόμος. Κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν, δεν πειράζει. Όταν το καταλάβουν, θα είναι αργά για γυρισμό.

    Quote Originally Posted by nikosarg View Post
    Το μόνο που βλέπω να μπορεί να γίνει (μια που η apple δεν ενδιαφέρεται) είναι οι Sony (playstation division) και Nintendo να γίνουν ένα, δηλαδή να συγχωνευτούν.
    Αυτό το ξεχνάμε, τα σπάσανε αγρίως κάποτε και έκτοτε τράβηξαν ξεχωριστούς δρόμους.

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Eγω αν ημουν Sony θα κοιταζα να αγορασω αυτη την κινεζικη την tencet πως λεγεται
    Υπερβολικά μεγάλο ψάρι:

    https://companiesmarketcap.com/tencent/marketcap/

    Δεν χρειάζεται εξαγορές η Sony (ούτε καν για MP), έχει ήδη αρκετά 1st party studios με «προϊστορία» σε exclusive MP. Εδώ και η Nintendo βγάζει MP games πλέον (και ραλλάκι και σουτεράκι και fighting). Το έκαναν εις βάρος των Campaign (BoTW, Mario); Δεν νομίζω. Κι αυτοί θέλουν να πουλάνε online MP συνδρομές.

    Ένα wake-up call χρειάζεται μόνο και ίσως η κίνηση της MS να είναι καταλύτης εξελίξεων.

    Προσωπικά δεν με παίρνει από κάτω όταν βιώνω δυσάρεστες καταστάσεις, συνήθως όταν τρώω σφαλιάρες (μεταφορικά πάντα) είναι που «ξυπνάω» και κάνω άλματα προς τα εμπρός. Με το χάιδεμα στην πλατούλα ποτέ δεν πήγα μπροστά (εγώ προσωπικά, για εσάς δεν ξέρω, ούτε θέλω να μιλήσω).

    Το ίδιο ισχύει και για τις εταιρίες.

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Η πλειοψηφία του κόσμου που δεν φανατίζεται με τις κονσόλες και τα exclusives αυτών και κοιτάνε την τσέπη τους.

    Τα είδαμε και πιο πίσω στις πωλήσεις στο Αμέρικα πόσο βιώσιμα είναι τα περισσότερα exclusives της Sony,ειδικά όταν όλα τα χρεώνει 80ευρώ.
    Ετσι απλό νομίζετε ότι είναι το να γυρίσει η Sony σε console exclusives ή μήπως έχετε την εντύπωση ότι ότι exclusive κυκλοφορεί η Sony,ο κόσμος τρέχει να το αγοράσει όσο όσο όπως γίνεται σε Nintendo μεριά?
    Γιαυτό και η Sony από την προηγούμενη γενιά στηρίχθηκε τόσο πολύ στα multiplatform παιχνίδια,γιατί χάρη σε αυτά(ειδικά call of duty,fifa κλπ)μπορεί και πουλάει και Online συνδρομές, σε σχέση με ps3.
    Ριξτε μια ματια και στο Ελληνικό top10 σε πωλήσεις παιχνιδιών στην χώρα μας. Τιγκα στα fifa ειναι,στα call of duty,στο minecraft και πάει λέγοντας.
    Ειδικά στην Ελλάδα που οι μισθοί είναι αυτοί που είναι(και γενικά τώρα τελευταία λόγω covid) ,το να σου προσφέρει μια συνδρομη τόσα πολλά,σε κάνει να το βλέπεις τελειως διαφορετικά ακόμα και αν θεωρείσαι Sonyland.
    Και στην Ελλάδα φυσικά τα περισσότερα από αυτά απατα πηγαίνουν πέραν από κανένα spiderman,god of war ή horizon.
    Ε όταν τα προσφέρει όλα αυτά από του χρόνου μια υπηρεσία η οποία λειτουργεί ακόμα και σε μηχάνημα που το βρίσκεις στα 260ευρω(και σε βάθος χρόνου θα πέφτει η τιμή του) αραιά και που(SeriesS),μάντεψτε τι θα κάνουν οι περισσότεροι ή μάλλον τι θα κοιτάξουν. Το τι λέει ο Σάκης και ο Μάκης για το ποιος θέλει να πάει το μέσο πιο μπροστά ή το τι λέει η τσέπη τους?

    Γιατι και για τις μεταφορές σε PC πίσω στο 2020 με το horizon zero dawn,με μεγάλη σιγουριά γράφατε ορισμένοι ότι θα βλέπουμε 1 παιχνίδι κάθε 4-5 χρόνια(τάχα μου για να σπρώξει κόσμο στις κονσόλες) και είδαμε πόσο καλά πήγε και αυτό.
    Fulgore πρέπει να καταλάβεις ότι με μεράκι και φροντίδα υπάρχουν σχετικά άγνωστα παιχνίδια που θα ξεπεταχτούν από το πουθενά και θα γίνουν φαινόμενα εκεί που δεν το περιμένεις!

    Έτσι ήταν το Fortnite το 2017 (το έβλεπα και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα προσωπικά), έτσι είναι και το Farming Simulator τώρα (ποιός ξέρει ποιό θα είναι το επόμενο, μπορεί να είναι και το ND MP project!):

  7. The Following 3 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (19-01-2022),Lefteris_X (19-01-2022),nikosarg (19-01-2022)

  8. #4526
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τι εννοείς "Γιαυτό και η Sony από την προηγούμενη γενιά στηρίχθηκε τόσο πολύ στα multiplatform παιχνίδια";;;;;

    ΑΝΕΚΑΘΕΝ η Σονυ στηρίζονταν σε ΟΛΕΣ τις κονσόλες της από τα multiplatform παιχνίδια.

    ΠΟΤΕ δεν "ζούσε" από τα αποκλειστικά. (btw τα πρώτα cinematic δειλά-δειλά ξεκίνησαν ΟΧΙ από την Sony στο PS1, αλλά από 3rd party, ενώ από Sony ξεκίνησαν στο PS2. Κακώς ο κόσμος νομίζει ότι τα cinematic ξεκίνησαν στο PS3. Απλώς στο PS3 λόγω δυνατότερου hardware, τα cinematic απέκτησαν υψηλότερης ποιότητας γραφικά/animation/ήχο.)

    Γενικώς εδώ και 4-5 σελίδες διαβάζω πολλές ιστορικές ανακρίβειες, πολλές αυθαίρετες απόψεις για τις προηγούμενες γενιές και επειδή όλα αυτά συνθέτουν μια λανθασμένη "αντίληψη", που οδηγεί σε εντελώς λανθασμένες απόψεις και εντελώς λανθασμένα συμπεράσματα σε ότι αφορά την Sony - games division.

    Fulgore, αυτά που λες περί ΤΟΠ 10 πωλήσεων στην Ελλάδα, δεν είναι καμία νέα πληροφορία.

    Όσοι ανήκουμε στο επάγγελμα πάνω από 2,5 δεκαετίες (μην πω 3 δεκαετίες και βάλε), ξέρουμε ΠΟΛΥ καλά ότι σε παγκόσμιο επίπεδο ΠΑΝΤΑ στο ΤΟΠ 10 τέτοια παιχνίδια υπήρχαν.
    Τι νομίζεις;
    Ότι πχ στην Amiga ο περισσότερος κόσμος έπαιζε Shadow of the Beast ή It Came From The Desert (από τα πρώτα cinematic παιχνίδια);;;;;
    Όχι.
    Kick-off έπαιζε, και αργότερα Sensible Soccer.

    Στον C64 νομίζεις έπαιζαν Green Beret ή Combat School οι περισσότεροι;

    Όχι.

    Two on Two basketball έπαιζαν.

    Μήπως στο Megadrive;
    Έπαιζαν Comix Zone, Golden Axe, ή κάποια γιαπωνιζέ rpg;
    Η πλειοψηφία έπαιζε Madden, ραλλάκια, shoot em up (τα γνωστά από τα coin-op).

    Ακολούθως, στο PS1-2-3-4.

    Στο ΤΟΠ10 ΑΝΕΚΑΘΕΝ ήταν παιχνίδια "αγορίστικα": ένα - δύο παιχνίδια πίου πίου, ένα δυό αθλητικά (ποδόσφαιρο συντριπτικά), ένα δύο ραλλάκια και that's it.

    Τα τελευταία χρόνια προστέθηκαν μερικοί τίτλοι στο ΤΟΠ 10, που και πάλι ένας από τους βασικούς κυρίαρχους επί 6-7 χρόνια, είναι το GTAV που κι αυτό κατά κόρον είναι "αγορίστικο" παιχνίδι. (αναφέρομαι στις οικιακές κονσόλες, όχι σε PC, όχι σε φορητές κονσόλες, όχι σε mobile). Άλλοι τίτλοι που εμφανίζονται στο ΤΟΠ10 είναι περιστασιακοί, δηλαδή βγήκαν, πούλησαν αρκετά οπότε μπήκαν λόγω πωλήσεων στο ΤΟΠ10 και μετά από λίγο καιρό βγήκαν από το ΤΟΠ10.

    Με λίγα λόγια το ΤΟΠ10 εδώ και 40 χρόνια πάνω-κάτω το ίδιο είναι.

    (το ότι κάποιος ασχολήθηκε πιο σοβαρά, να ψάχνει, μελετά, αναλύει μια βιομηχανία από μια ημερομηνία και μετά, πχ. κάποια στιγμή στα 2010 και μετά ή κάποια στιγμή 2000 και μετά ή ακόμα και από την εποχή του PS1 = τέλη 1994/αρχές 1995 για τον απλό καταναλωτή, δεν σημαίνει σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ότι "έχει κάνει grasp" το πως είναι η βιομηχανία. Αν δεν έχει κάποιος μελετήσει τις βάσεις εξαρχής, τις τάσεις, τα metrics για την ψυχολογία των παικτών, το φύλλο των παικτών, τα events που γίνονταν από το 1979-1980 σε εθνικό επίπεδο ΗΠΑ/Τζαπάν......και πως όοοοοοοολα αυτά άνοιξαν τον δρόμο για την επόμενη γενιά hardware+παιχνιδιών, όπου κι αυτή ΑΠΑΙΤΕΙ ενδελεχή μελέτη όπως η προηγούνη, και που άνοιξε τον δρόμο στην επόμενη γενιά και ούτω καθ' εξής, τότε πολύ απλά..........φλυαρεί και νομίζει ότι έχει εμπεριστατωμένη άποψη. ΟΚ, καταλαβαίνω ότι ο περισσότερος κόσμος ασχολείται ελαφρά και απαλά καθώς μιλάμε για ένα απλούλι χόμπι, δεν είναι ούτε το μεράκι του, ούτε το πεδίο έρευνάς του, ούτε καν το επάγγελμά του. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ΟΝΤΩΣ έχει πλήρη γνώση, σφαιρική, άρα αυτά που νομίζει ότι "κατέχει" ως πληροφορίες, που είναι λειψές και ανορθόδοξα απορροφημένες στο μυαλό του, τον οδηγούν σε "θέσφατες" απόψεις που είναι πέρα για πέρα υποκειμενικές, άρα άκυρες, που είναι μη-ρεαλιστικές, που είναι αλλοιωμένες από τα μεγάλα κενά ιστορικής γνώσης, μελέτης και έρευνας μιας βιομηχανίας. Όχι μόνο στο gaming, αλλά σε όλες τις βιομηχανίες.)

    Πχ. το σχόλιο "Blu-ray vs HD-DVD" και ότι το δεύτερο ήταν καλύτερο, είναι ένα από τα λανθασμένα σχόλια/άποψη ΑΚΡΙΒΩΣ για τους λόγους που αναφέρω.
    (για την ιστορία: για καταναλωτική χρήση το Blu-ray ήταν ΑΠΕΙΡΩΣ καλύτερο σε όλα τα επίπεδα από το HD-DVD. Για επαγγελματική όμως χρήση, από μετρήσεις αντοχής και αξιοπιστίας σε σοβαρές εταιρείες -ναι, και ελληνικές μέσα σε αυτές- ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ format ήταν ΑΚΥΡΑ. Ούτε καν οι καινοτομίες της TDK και άλλων εταιρειών δεν αύξησαν αντοχή/αξιοπιστία σε εταιρικά επίπεδα. Γι' αυτό είπα, καλό είναι πρώτα να έχουμε πλήρη γνώση ή έστω όσο πιο κοντά σε πληρότητα γνώσης μπορούμε να πετύχουμε και μετά να βγάζουμε ασφαλή συμπεράσματα. Πόσο μάλλον να γράφουμε λανθασμένες απόψεις. (χωρίς καμία διάθεση εμπάθειας, ειρωνείας, μείωσης, χλευασμού προς τα άτομα που έχουν παραθέσει λανθασμένες απόψεις + στείρα γνώση)
    Last edited by Lefteris_X; 19-01-2022 at 15:05.

  9. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Brazhlias (19-01-2022)

  10. #4527
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Λευτέρη το παραπάνω post αναφέρεται σε εμένα;

    Το έχω ξαναπεί ότι cinematic games με cutscenes υπάρχουν από πολύ παλιά (εποχές LaserDisc)... σίγουρα δεν ανακάλυψε τον τροχό η Sony.

    Από εκεί και πέρα για μένα (για σένα δεν ξέρω) τα Uncharted έχουν ένα καλό balance μεταξύ cutscenes vs gameplay. Για αυτό άλλωστε λιώναμε κάποτε άπειρες ώρες στο MP. Είχε ένα Α ελκυστικό gameplay. Όχι για τα γραφικά/cutscenes, δεν σε κρατάνε αυτά.

    Btw, αυτός που λέω ότι πέτυχα στο PSN ήταν φίλος σου από εποχές Uncharted 2 MP και γνωστός συμφορουμίτης (άφαντος πλέον)... και με ρώταγε το παιδί γιατί η ND έχει παρατήσει το UC4 MP. Απάντηση δεν είχα να του δώσω.

    Γενικά υπάρχουν πολλοί ξενερωμένοι παλιοί εποχής PS3 που είναι disengaged εδώ και χρόνια και η απάντηση «τράβα παίξε Fortnite» (όχι ότι το είπες εσύ) δεν τους καλύπτει.

    Θέλουν άλλα πράγματα από την Sony. Δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου. Έχω μιλήσει με αρκετό κόσμο.

    Αυτός που θέλει 3rd party είναι δεδομένο ότι αργά ή γρήγορα θα καταλήξει προς MS μεριά. Με άλλο τρόπο θα πρέπει να κρατήσει κόσμο η Sony. Μόνο τυφλός δεν το βλέπει πλέον.

  11. #4528
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Και ένα μικρό μάθημα ιστορίας για όσους επιμένουν πως η Sony ποτέ δεν θα έκανε κάτι τέτοιο...
    Τι whataboutism ειναι αυτο ρε συ. Ακομα και ετσι να ειναι (που αμφιβαλλω γιατι προφανως δεν εισαι αντικειμενικος κριτης), τι σχεση εχει αυτο με εμας τους gamers; Εμενα ως gamer με ενδιαφερει αυτο που λες στο ιδιο ποστ ''τωρα να κρατησει και μερικους δυνατους τιτλους οπως crash κτλ ολα μεσα στο παιχνιδι ειναι''.

    Οχι δεν ειναι.

    Να δωσει τα 70 να διευρυνει τις εμπειριες, να φτιαξει καινουρια πραγματα, να δημιουργησει νεα ταλαντουχα studios, να παει το gaming παρακατω (εδω κοτευει ακομα και να επενδυσει στο VR θα μου πεις πως θα ρισκαρει για τα παραπανω). Οχι να μου στερησει παιχνιδια που θα ειχα ετσι και αλλιως επειδη δεν εχει αποδεδειγμενα πλεον την ικανοτητα να κανει οτι η sony. Συντριβοντας επισης ετσι τον ανταγωνισμο (σονυ) που μπορει και το κανει. Που σου δινει masterpieces, καινουρια ips κτλ.
    Τι αντικτυπο θα μπορουσε δυνητικα να εχει ολο αυτο σε αυτα τα παιχνιδια; Σε ενδιαφερει;

    Ας βγαλουμε λιγο το οπαδικο. Τα καταλαβαινω τα πανηγυρια αν καποιος νιωθει μια πικρα επι 25 χρονια (κακως αλλα συμβαινει δυστυχως), αλλα εδω δεν μιλαμε για ποδοσφαιρικες ομαδες.

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Ο μόνος ωφελημένος αυτή τη στιγμή είναι ο καταναλωτής, σιγά μη στεναχωρηθούμε που χάνει χρήματα η MS από το GamePass.
    Αυτη η στρατηγικη εχει φερει την καταργηση των exclusives, τα cross gen και το XBOXS. Πως ακριβως ειμαστε ωφελημενοι ως console gamers;
    Εισαι ωφελημένος που χρησιμοποιουν τον SSD μονο για τα loading times πχ?
    To oτι εχει δημιουργηθει μια κατασταση εξαιτιας της οποιας θα δω PS5 game στο PS6 αυτο προσωπικα δεν μου φαινεται προοδος.

    Αν εχεις διαφορετικα θελω για το gaming δεκτο. Εχουμε διαφορετικη οπτικη.
    .

  12. The Following 4 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Brazhlias (19-01-2022),mihalis13 (19-01-2022),modecris (19-01-2022),psx3 (19-01-2022)

  13. #4529
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Πχ. το σχόλιο "Blu-ray vs HD-DVD" και ότι το δεύτερο ήταν καλύτερο, είναι ένα από τα λανθασμένα σχόλια/άποψη ΑΚΡΙΒΩΣ για τους λόγους που αναφέρω.
    (για την ιστορία: για καταναλωτική χρήση το Blu-ray ήταν ΑΠΕΙΡΩΣ καλύτερο σε όλα τα επίπεδα από το HD-DVD. Για επαγγελματική όμως χρήση, από μετρήσεις αντοχής και αξιοπιστίας σε σοβαρές εταιρείες -ναι, και ελληνικές μέσα σε αυτές- ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ format ήταν ΑΚΥΡΑ. Ούτε καν οι καινοτομίες της TDK και άλλων εταιρειών δεν αύξησαν αντοχή/αξιοπιστία σε εταιρικά επίπεδα. Γι' αυτό είπα, καλό είναι πρώτα να έχουμε πλήρη γνώση ή έστω όσο πιο κοντά σε πληρότητα γνώσης μπορούμε να πετύχουμε και μετά να βγάζουμε ασφαλή συμπεράσματα. Πόσο μάλλον να γράφουμε λανθασμένες απόψεις. (χωρίς καμία διάθεση εμπάθειας, ειρωνείας, μείωσης, χλευασμού προς τα άτομα που έχουν παραθέσει λανθασμένες απόψεις + στείρα γνώση)
    Στείρα γνώση; ΟΚ...

    Εγώ δεν είπα πουθενά ότι κάνουν για επαγγελματική χρήση αυτά τα μέσα, οπότε ειλικρινά δεν ξέρω σε τι απαντάς. Για consumer (video games/movies) χρήση μιλάμε τόση ώρα και προσωπικά δεν μου έχει γρατζουνιστεί ποτέ BD-ROM (όχι ότι είμαι και άτσαλος, αλλά κάποιοι είναι). Αν δεις μεταχειρισμένα δισκάκια του 360, είναι άστα να πάνε.

    Για επαγγελματική χρήση υπάρχουν άλλα και συνήθως είναι μέσα σε προστατευτικό πλαίσιο.

    Τα νομικά/licensing που λέει ο Narayan είναι τελείως άλλο ζήτημα και προσωπικά δεν με αφορούν (δεν είμαι δικηγόρος). Ο Jobs είχε πει κάποτε την ατάκα "bag of hurt" για το Blu-Ray (όπως και διάφορα άλλα περί Cell). Γενικώς ήδη από τότε φαινόταν ότι Sony/Apple δεν θα σμίξουν ποτέ.

    Btw, για την RAM που είχες αναφέρει δεν έτρωγε 2GB το OS. 3.5GB free για games, 0.5GB για ένα "lite" OS (lite εννοώ άνευ video recording).

    Μετά τους έκατσε το λαχείο με διπλάσιας πυκνότητας chips, πήγαν στα 8GB και μπόρεσαν να εισάγουν PVR στο OS. Κακά τα ψέματα, ήταν καθοριστική κίνηση για την επιτυχία του PS4 (και δυστυχώς και για την open-worldίλα αργότερα).

    Αυτό για να είμαστε ιστορικά ακριβείς. Υπήρχε χοντρό debate εδώ μέσα γιατί τρώει 3.5GB RAM το OS (θυμάμαι έκραζε ο Val και άλλοι). Ε, δεν ήταν έτσι αρχικά.

    Μετά δεν ξέρω αν το ελάφρυναν καθόλου (α λα PS3)... έχουμε μείνει ακόμα στις (παρωχημένες?) πληροφορίες του 2013.

  14. #4530
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    @πσχ3

    την ατάκα "Γιαυτό και η Sony από την προηγούμενη γενιά στηρίχθηκε τόσο πολύ στα multiplatform παιχνίδια" δεν την είπες εσύ αλλά ο Fulgore.

    Το ποστ μου απευθύνεται στον Fulgore και στον Narayan, που έχουν "σιγουριά" για αυτά που λένε. (άλλα παιδιά-ΜΕΛΗ του φόρουμ όταν λένε κάτι που πιστεύουν ότι είναι ιστορικά σωστό και διαβάζουν μετά την ορθή ιστορική πληροφορία, χαίρονται που ενημερώθηκαν σωστά και κάνουν τη σωστή πληροφορία "κατοχή τους". Διότι η γνώση είναι για να διαδίδεται. Οι αυθαίρετες, ελλιπείς γνώσεων, θέσφατες απόψεις δυστυχώς διαδίδονται, αλλά πρέπει ριζικά να απορρίπτονται. Προσοχή: δεν απορρίπτω τα άτομα-ανθρώπους με τις λανθασμένες απόψεις, άλλωστε όλοι μπορούμε να μάθουμε στο πέρας της ζωής μας. Αρκεί να θέλουμε να μάθουμε και όχι να θεωρούμε ότι "τα ξέρω όλα αυτά".)


    ΥΓ: Πήρες φόρα γαμώτι μου στα ποστ και ρε συ, δεν πρόλαβα να γράψω ότι ΔΕΝ απευθύνομαι σε εσένα! αχαχαχαχαχχααχ Κάθεσαι και κουράζεσαι τσάμπα, αφού και οι δύο τα γνωρίζουμε αυτά (και συμφωνούμε εδώ και χρόοοοονια). αχαχααχχα, ε, ρε το κείμενο τι προκαλεί μερικές φορές!

  15. #4531
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @L-X

    Εγώ δεν τα ξέρω όλα, γηράσκω αεί διδασκόμενος.

    Δεν συγκρίνονται αυτά που γνώριζα πριν 10 χρόνια και σίγουρα δεν συγκρίνονται με αυτά που θα γνωρίζω σε 10 χρόνια από σήμερα. Δεν θέλω να μένω στάσιμος.

    Τελοσπάντων, χαζομάρα το βρίσκω να επαναφέρουμε debates/flamewars εποχής PS360.

    Το Blu-Ray (παρ' όλες τις νομικίστικες μπούρδες) νίκησε και είναι ανώτερο τεχνικά format έναντι του HD-DVD. Συμφωνούμε;

    Ο Cell έχασε μεν (δεν βγήκε ποτέ ο successor με τα 32 SPUs και τα 4 PPE αν θυμάμαι καλά), αλλά τρόπον τινά το legacy του «ζει» μέσα στο σύγχρονο hardware (από GPGPU/compute shaders μέχρι Tempest Audio/custom CU). Όπως και η co-processor φιλοσοφία της Amiga υπάρχει παντού πλέον (μέχρι στα κινητά που παίζουν 4K video χωρίς να ιδρώνει η CPU).

    Ο Narayan μπορεί να «τραγουδάει» όσο θέλει (στον ρυθμό του υποβολέα; ας μας πει ο ίδιος καλύτερα, γιατί τα posts μου τα κάνει ignore από χθες), αλλά οι XBOX κονσόλες του έχουν και BD-ROM και GPGPU ήδη από την προηγούμενη γενιά.

    Τον εαυτό του υποτιμάει με αυτά που γράφει και κανέναν αντίπαλο «Σονάκια» (αν μπήκε για ίντριγκα εδώ μέσα, δεν ξέρω και δεν θα πάρω απάντηση μάλλον).
    Last edited by psx3; 19-01-2022 at 15:42.

  16. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (19-01-2022)

  17. #4532
    Advanced Member Narayan's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Nikea
    Posts
    534
    PSN ID
    Narayan64

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Sony: Βούλιαξε η μετοχή μετά το deal της Microsoft


    https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1822904/sony-bouliakse-i-metoxi-meta-to-deal-tis-microsoft

    Έλα μωρέ που να ξέρουν αυτοί των χρηματιστηρίων από gaming, είπαμε μόνο sequels των TLOU και Ratchet χρειαζόμαστε που είναι ποιοτικά και πάμε μπροστά

  18. #4533
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Έλα μωρέ που να ξέρουν αυτοί των χρηματιστηρίων από gaming, είπαμε μόνο sequels των TLOU και Ratchet χρειαζόμαστε που είναι ποιοτικά και πάμε μπροστά
    Και μόνο από το emoji, φαίνεται ότι μπήκες εδώ μέσα για οπαδικό flame.

    Δεν έχω πρόβλημα με την κόσμια «κοντρίτσα» (κόσμια = χωρίς βρισιές), αλλά απάντα και σε κανά post αν θες...

    Καλή συνέχεια!

  19. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (19-01-2022),Slay (19-01-2022)

  20. #4534
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Έλα μωρέ που να ξέρουν αυτοί των χρηματιστηρίων από gaming, είπαμε μόνο sequels των TLOU και Ratchet χρειαζόμαστε που είναι ποιοτικά και πάμε μπροστά



    Βλεπω το λες και μονος σου οτι σε ενδιαφερει να κερδισει η ομαδα σου με καθε τροπο και οχι τα ποιοτικα games.



    Τιμιο και ας αργησε.
    .

  21. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (19-01-2022),Slay (19-01-2022)

  22. #4535
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ας βγαλουμε λιγο το οπαδικο. Τα καταλαβαινω τα πανηγυρια αν καποιος νιωθει μια πικρα επι 25 χρονια (κακως αλλα συμβαινει δυστυχως), αλλα εδω δεν μιλαμε για ποδοσφαιρικες ομαδες.
    Τελικά μιλάμε και παραμιλάμε για ποδοσφαιρικές ομάδες. Το e-κασκολάκι του (βλ. emoji) μπήκε να μοστράρει εδώ μέσα ο φίλτατος, μπας και γίνει trigger κανένας.

    Κάποιους φίλαθλους τους ενδιαφέρει να σηκώσουν κούπα με ευγενή άμιλλα και άλλους «ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να κερδάνε και όλοι οι άλλοι να πάνε να γ@μηθούν».

    Tribalism 101

  23. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    mihalis13 (19-01-2022),PDS (19-01-2022)

  24. #4536
    Advanced Member Narayan's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Nikea
    Posts
    534
    PSN ID
    Narayan64

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Και μόνο από το emoji, φαίνεται ότι μπήκες εδώ μέσα για οπαδικό flame.

    Δεν έχω πρόβλημα με την κόσμια «κοντρίτσα» (κόσμια = χωρίς βρισιές), αλλά απάντα και σε κανά post αν θες...

    Καλή συνέχεια!

    Μαν δεν έχω καμία κόντρα με κανέναν πραγματικά. Απλά θυμήθηκα για πιο λόγο απείχα από το φόρουμ τόσο καιρό, πρώτον κάνετε deflect την κουβέντα όπου σας συμφέρει και δεύτερον ό,τι και να γίνει, πάντα γυρνάμε στην καραμέλα των εΞκΛοΎσΙβΣ. Κουράζει, και έχουμε και καλύτερα πράγματα να κάνουμε με τον χρόνο μας.

    Κάθισες και έγραψες ολόκληρη ανάλυση για το BluRay (χαράς στο κουράγιο σου, αν και άφησες έξω κάποια πράγματα) και η ουσία δεν ήταν εκεί, αλλά στη μίζα που έδωσε η Sony στα στούντιο για να περάσει το δικό της δεν έκανες αναφορά, που ήταν και το point επειδή πιάσαμε τα περί ηθικής και πόσο καλή είναι η Sony. Αφού το κάνεις που το κάνεις κόντρα εκεί που δεν υπάρχει τίποτα, κάνε το επί της ουσίας τουλάχιστον.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by PDS View Post



    Βλεπω το λες και μονος σου οτι σε ενδιαφερει να κερδισει η ομαδα σου με καθε τροπο και οχι τα ποιοτικα games.



    Τιμιο και ας αργησε.

    Από ένα emoji έβγαλες όλο αυτό το συμπέρασμα;

    Έχεις θέμα, να το κοιτάξεις.

  25. #4537
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post

    Κάθισες και έγραψες ολόκληρη ανάλυση για το BluRay (χαράς στο κουράγιο σου, αν και άφησες έξω κάποια πράγματα) και η ουσία δεν ήταν εκεί, αλλά στη μίζα που έδωσε η Sony στα στούντιο για να περάσει το δικό της δεν έκανες αναφορά, που ήταν και το point επειδή πιάσαμε τα περί ηθικής και πόσο καλή είναι η Sony. Αφού το κάνεις που το κάνεις κόντρα εκεί που δεν υπάρχει τίποτα, κάνε το επί της ουσίας τουλάχιστον.

    - - -
    Εν τω μεταξύ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν το είπε αυτό...
    Αν μη τι άλλο, τέτοιο κραξιλίκι που έχει φάει ΔΙΚΑΙΩΣ η σονυ εδώ μέσα κατά καιρούς, δεν το βλέπεις αλλού.

  26. The Following 7 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Brazhlias (19-01-2022),mihalis13 (19-01-2022),PDS (19-01-2022),psx3 (19-01-2022),shadowfax7 (19-01-2022),Slay (19-01-2022),Stefanos (19-01-2022)

  27. #4538
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Μαν δεν έχω καμία κόντρα με κανέναν πραγματικά. Απλά θυμήθηκα για πιο λόγο απείχα από το φόρουμ τόσο καιρό, πρώτον κάνετε deflect την κουβέντα όπου σας συμφέρει και δεύτερον ό,τι και να γίνει, πάντα γυρνάμε στην καραμέλα των εΞκΛοΎσΙβΣ. Κουράζει, και έχουμε και καλύτερα πράγματα να κάνουμε με τον χρόνο μας.
    Ρε συ μην συνεχιζεις να κοροιδευεις. Καλα το πηγες πριν.

    Ο μονος λογος που δεν μπαινεις στο φορουμ, ειναι γιατι οταν μπαινεις ειναι μονο για flame που αναποφευκτα οδηγει σε συγκρουσεις. Δεν μπορει να ειναι ευχαριστο για σενα αυτο. Δεν γουσταρεις την sony.- Εισαι οπαδος της MS. Το posting history ειναι εκει.

    Για τον ιδιο ακριβως λογο εμφανιστηκες αμεσως μετα απο αυτην την εξαγορα. Γιατι αν επι 25 χρονια νιωθεις τετοια πιεση (αυτη που δειχνει καθαρα νομιζω συνολικα η συμμετοχη σου εδω), λογικο ειναι να χρειαζεσαι ενα οπαδικο ξεσπασμα. Εσκασες 25 χρονια.

    Ειναι ανθρωπινο (ασχετα αν δεν καταλαβαινω γιατι το κανεις στον εαυτο σου αυτο) και δεν το λεω ειρωνικα. Απλα μπορεις να εισαι ειλικρινης.
    .

  28. The Following 4 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Brazhlias (19-01-2022),mihalis13 (19-01-2022),psx3 (19-01-2022),Slay (19-01-2022)

  29. #4539

    Default

    Δεν εχω ιδεα απο οπτικα μεσα, θα με ενδιεφερε ωστοσο η απαντηση στο ερωτημα γιατι η microsoft προτιμα το οχι και τοσο καλο BR.

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Έλα μωρέ που να ξέρουν αυτοί των χρηματιστηρίων από gaming, είπαμε μόνο sequels των TLOU και Ratchet χρειαζόμαστε που είναι ποιοτικά και πάμε μπροστά
    Προφανως δεν ξερουν απο gaming αυτοι των χρηματιστηριων. Την τσεπη τους κοιτανε. Σε επενδυτικο επιπεδο το forthnite ειναι ανωτερο απο το Halo. Σημαινει πως ειναι καλυτερο παιχνιδι;

  30. The Following 2 Users Say Thank You to Brazhlias For This Useful Post:

    drifterx (19-01-2022),mihalis13 (19-01-2022)

  31. #4540
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @Narayan

    Ειλικρινά κουράζομαι να γράφω τα ίδια ξανά και ξανά. Εγώ να δεις πόσο κουράζομαι με τα fora.

    Πόσες φορές έχω πει ότι θα ήθελα τα Halo/Gears να είναι πραγματικά XBOX αποκλειστικά (μόνο εκεί, ούτε PC) και ιδανικά να μην υπήρχε ούτε το XSS (άρα exclusives χτισμένα σε 12TF baseline); Ενώ εσύ λιμπίζεσαι να παίξεις God of War στο XSX σου;

    Για κακό τα γράφω αυτά; Για να πικάρω XBOXάδες; Δεν θέλετε ευγενή άμιλλα, είναι ξεκάθαρο. Θέλετε τα φράγκα του cowboy Uncle Sam και memes με τον Phil να καβαλάει οδοστρωτήρα.

    Μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι αν και παλιά καραβάνα (εποχής 360) έχεις «μεταλλαχτεί» (και όχι μόνο εσύ δυστυχώς) αρκετά στην Game Pass εποχή... θυμάμαι πως ήταν τότε τα πράγματα. Καμία σχέση με τώρα.

    Για το Blu-Ray σου απάντησα στο τεχνικό σκέλος (είπες ότι το HD-DVD ήταν τεχνολογικά ανώτερο = fake news):

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Και ένα μικρό μάθημα ιστορίας για όσους επιμένουν πως η Sony ποτέ δεν θα έκανε κάτι τέτοιο... θυμάστε πως κέρδισε την διαμάχη BluRay εναντίον HD-DVD, με το τελευταίο να είναι τεχνολογικά ανώτερο σαν φορμά;
    Τα νομικά δεν με αφορούν, είναι για τους δικηγόρους. Κάποιος θα σου έδωσε τροφή/γάλα να μας το πετάξεις εδώ πέρα και να προσπαθήσεις να κάνεις συμψηφισμό της οκάς.

    Τελοσπάντων, ελπίζω να πάρεις τα «εύσημά» σου από το Discord tribe ότι μας «κανόνισες/κατέστρεψες/έβαλες στην θέση μας». Υποκλινόμαστε. Ικανοποιημένος τώρα; You won.

  32. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    mihalis13 (19-01-2022),PDS (19-01-2022)

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •