Page 242 of 268 FirstFirst ... 142192232238239240241242243244245246252 ... LastLast
Results 4,821 to 4,840 of 5350

Thread: Ποια ειναι η αγαπημενη σας σειρα!

  1. #4821
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δυστυχώς έως τώρα θεωρώ λίαν μέτριο και θα έλεγα βαρετό το What if?
    Πολύ «βεβιασμένο» να πει πολλά μέσα σε 20 λεπτά…και φυσικά δεν το καταφέρνει.

  2. #4822

    Default

    The Morning Show[Season 1]

    https://www.imdb.com/title/tt7203552/episodes

    Εξαιρετικη σειρα που ασχολειται με ενα αρκετα σοβαρο θεμα που μαστιζει τον κοσμο μας αυτο της σεξουαλικης παρενοχλησης και την καλυψη απο τον περιγυρο. Αρκετες οι αναφορες στον μεγιστο καραγκιοζη Weinstein που κατεχει τα ηνια στους βιασμους. Μεγαλοι ηθοποιοι δινουν καποιες υποδειγματικες ερμηνειες απο Carell, Witherspoon η οποια ανετα περναει για 25αρα μια ζωη ιδια την θυμαμαι Aniston που καπως με ξενισε στην αρχη αλλα μετα καταλαβα οτι ετσι ηθελαν τον χαρακτηρα της επισης δινει καποιες πολυ δυνατες σκηνες οπως ιδιαιτερο χαρακτηρα εχουμε και απο τον Crudup που δεν σου δινει σε καμια σκηνη να καταλαβεις τα συναισθηματα του. Στα τελευταια επεισοδια η οχι τοσο γνωστη Gugu Mbatha-Raw δινει μερικες τρομερα ανατριχιαστικες στιγμες και γενικως ολο το cast αποτελειται απο πρωτης κλασης ηθοποιους και μαζι με το πολυ λεπτο θεμα εχουμε κατι πολυ δυνατο. Καποια πραγματα γινονται καπως γρηγορα αλλα γενικα το τελευταιο επεισοδιο που ειναι μεσα στα καλυτερα που εχω δει δειχνει να βγαινει αβιαστα και ομαλα προς τον θεατη. Να πω οτι η εικονα του 4K ειναι υποδειγματικη μπορεις να ξεχωρισεις τα παντα στα προσωπα των ηθοποιων να μετρησεις να γενια ενα ενα του Carell η να μετρησεις τις γραμμες στα χειλια των γυναικων απιστευτη εικονα. Θα εχουμε νεα σεζον σε 20 μερες οποτε ανυπομονω αν χειριστουν το θεμα με την ιδια σοβαροτητα θα μιλαμε για μια σειρα που δεν θελει μονο να διασκεδασει τον θεατη αλλα και να τον κανει να σκεφτει σοβαρα για καποια πραγματα στη ζωη. 9/10

  3. #4823

    Default

    The Sopranos[Season 2

    https://www.imdb.com/title/tt0141842/episodes?season=2

    Εξαιρετικη σεζον και σαφως ανωτερη της πρωτης. Ολοι οι χαρακτηρες κυριως οι πρωταγωνιστες παρολο το ειδος της δουλειας τους μπαινουν μεσα στην καρδια σου. Αυτος ο Gandolfini ποσο γ@ματος ειναι. Απο τη μια σου βγαζει ενα μισος απο την αλλη καταλαβαινεις οτι ειναι καλοκαρδος και αγαπαει την οικογενεια και τους δικους του στη δουλεια. Η επιλογη του Ριτσι οτι επρεπε και εδωσε πνοη στη σεζον. Αδυναμα σημεια πιστευω ειναι οι στιγμες με τη μανα του και με την ψυχολογο οταν μιλαει με τον ψυχολογο της γιατι μεταξυ τους εχουν ωραιο δεσιμο. Φαινεται η ποιοτητα του παλιου καλου HBO οπως και στο the wire και του SFU ετσι και εδω εχουμε μετρημενη σκηνοθεσια χωρις υπερβολες κοντινα πλανα στα προσωπα που βγαζουν τα συναισθηματα της στιγμης. Μου αρεσε πολυ που δειχνει καποιες πτυχες βασικων χαρακτηρων οπως το επεισοδιο με τον Christopher και τα σεναρια η το επεισοδιο με τον Paulie και το μεντιουμ. Γενικως πολυ δυνατη σεζον βλεπεται ευχαριστα εχει και τις αστειες της στιγμες. Μπαινω φουλ στην τριτη. 9.3/10

  4. #4824
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    ετυχε να παρακολουθησω την δραματοποιημενη σειρα ντοκυμαντερ Ηitler s circle of evil .....πολυ καλο για οποιον ενδιαφερεται για ιστορια , για το πως το ναζιστικο μορφωμα αναδειχθηκε μεσω των οικονομικοκοινωνικων συνθηκων , τους πρωτεργατες κ τις προσωπικες μεταξυ τους σχεσεις.....παρουσιαζεται με ευκολονοητο τροπο κ ετσι ανετα το παρακολουθει και καποιος χωρις ιδιαιτερες ιστορικες γνωσεις....
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  5. The Following User Says Thank You to jimspy For This Useful Post:

    Lefteris_X (05-09-2021)

  6. #4825
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ας πούμε κι ένα "ευχαριστώ" στις ΗΠΑ, που αφού υπερ-μαλακίστηκαν και αυτο-οδηγήθηκαν στο οικονομικό κραχ του 29, αποφάσισαν να κόψουν την χρηματοδότηση (που ήδη κατέβαλλαν κατόπιν συμφωνητικού) στην Γερμανία για την ανοικοδόμησή της μετά τον Α' ΠΠ...με άμεση (κυριολεκτικά άμεση) συνέπεια την απόλυτη φτώχεια, βασικά την φτώχεια εις δεκαπλούν (καθότι ήδη υπήρχε φτώχια και εξαθλίωση)............δίνοντας πολύ μεγάλο "πάτημα" στην ιδεολογία και δημαγωγική πρακτική του Χίτλερ.

    Θενξ USA!

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    jimspy (05-09-2021),psx3 (05-09-2021)

  8. #4826
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δυστυχώς η Ιστορία κάνει κύκλους και η ανθρωπότητα δεν μαθαίνει τίποτα από αυτήν, ούτε βοηθάει το σχολείο (παπαγαλία > κριτική σκέψη).

    Όταν το 2008 έλεγα σε κάποιους (δεν έχει σημασία που) ότι θα δούμε άνοδο ακραίων κινημάτων με την τότε οικονομική κρίση, άλλοι με βρίζανε, άλλοι μου λέγανε ότι τσάμπα κινδυνολογώ και ότι όλα θα πάνε καλά...

    Και μερικά χρόνια μετά φάγαμε όλα τα γνωστά φρούτα (ΧΑ κλπ.) στην μάπα. Οικονομική εξαθλίωση -> ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται.

    Με τις υγείες μας. Να δούμε πότε και πως θα λήξει όλο αυτό το «πανηγύρι».

  9. #4827
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ας πούμε κι ένα "ευχαριστώ" στις ΗΠΑ, που αφού υπερ-μαλακίστηκαν και αυτο-οδηγήθηκαν στο οικονομικό κραχ του 29, αποφάσισαν να κόψουν την χρηματοδότηση (που ήδη κατέβαλλαν κατόπιν συμφωνητικού) στην Γερμανία για την ανοικοδόμησή της μετά τον Α' ΠΠ...με άμεση (κυριολεκτικά άμεση) συνέπεια την απόλυτη φτώχεια, βασικά την φτώχεια εις δεκαπλούν (καθότι ήδη υπήρχε φτώχια και εξαθλίωση)............δίνοντας πολύ μεγάλο "πάτημα" στην ιδεολογία και δημαγωγική πρακτική του Χίτλερ.

    Θενξ USA!

    Αστο, την μεγάλη παπαριά την έκαναν οι ευρωπαίοι με την συνθήκη των βερσαλιών. Εβαλαν εξοντωτικά μέτρα σε ένα λαό, λες και ήταν η Γερμανία η αιτία που ξεκίνησε ο 1ος ΠΠ.

  10. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    jimspy (07-09-2021)

  11. #4828
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Καλά ναι, δεν το συζητώ.

    Η αρχική μαλακία των Ευρωπαίων και η τελειωτική βολή από τους Αμερικάνους.

    Φάτε Χίτλερ μετά......που κι αυτός όμως δεν τους χάλασε.

    Έστρωσε το χαλί για τον επιθετικότατο καπιταλισμό.

  12. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    jimspy (07-09-2021)

  13. #4829
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    EDIT

    Νταξ, το σχεδόν 5-λεπτο βίντεο "δελτίου ειδήσεων" στον κόσμο του The Boys έχει ξεχέσει (σατιρίσει) σχεδόν όλο το πολιτικο-οικονομικό-κοινωνικό γίγνεσθαι των ΗΠΑ, συμπεριλαμβάνοντας ΚΑΙ την Disney.

    Δείτε το.

  14. #4830
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    4,000
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Παίδες έχει δει κανείς τίποτα από το Apple TV+ μέσω PS5;

    Ρε γμτ δεν μπορώ να το εξηγήσω μάλλον καλά, αλλά ειδικά σε σκοτεινές σκηνές γίνεται μια στιγμιαία εναλλαγή φωτεινότητας την οποία την πιάνει το μάτι μου.

    Δεν ξέρω και πώς να το ψάξω η αλήθεια είναι, δεν το έχω παρατηρήσει σε άλλες εφαρμογές (αν και έχω καιρό να δω κάτι από amazon prime ή Netflix μέσω PS5).

    Σας λέει κάτι;

    Σε παιχνίδια δεν παρατηρείται το φαινόμενο πάντως
    Last edited by tonybsg; 21-09-2021 at 19:00.


  15. #4831
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by tonybsg View Post
    Παίδες έχει δει κανείς τίποτα από το Apple TV+ μέσω PS5;

    Ρε γμτ δεν μπορώ να το εξηγήσω μάλλον καλά, αλλά ειδικά σε σκοτεινές σκηνές γίνεται μια στιγμιαία εναλλαγή φωτεινότητας την οποία την πιάνει το μάτι μου.

    Δεν ξέρω και πώς να το ψάξω η αλήθεια είναι, δεν το έχω παρατηρήσει σε άλλες εφαρμογές (αν και έχω καιρό να δω κάτι από amazon prime ή Netflix μέσω PS5).

    Σας λέει κάτι;

    Σε παιχνίδια δεν παρατηρείται το φαινόμενο πάντως
    Τσέκαρε μια αν στο κάνει όταν δείχνει υπότιτλους το flashing.

    - - - Updated - - -

    Αν είναι αυτό, είναι bug ( ; ) που έχει ο player της Apple χρόνια και δεν λένε να το φτιάξουν. Δεν ήξερα ότι υπάρχει και στο PS5.

    Στο macOS το λύνει με το να αλλάζεις το μέγεθος του κέρσορα (από μικρό σε μεγάλο και πάλι πίσω).

    Στο iOS το φτιάχνεις ενεργοποιώντας το Smart Invert αν δεν κάνω λάθος.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    tonybsg (22-09-2021)

  17. #4832
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    εχω δει μεχρι κ το 5 επεισοδιο της σειρας ''Your honor''...δυνατο με πολυ καλες ερμηνειες , ενταση κ αναμικτα συναισθηματα ....... μεχρι στιγμης αξιζει κ οπως δειχνουν τα γεγονοτα η συνεχεια θα ειναι ακομα πιο καλη.....
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  18. #4833

    Default

    Sex Education[Season 3]

    https://www.imdb.com/title/tt7767422...ref_=tt_ov_epl
    Μια πραγματικα αληθινη σεζον και το εννοω για σχεδον ολους τους χαρακτηρες. Μετα την χλιαρη δευτερη σεζον που ηλπιζα η τριτη να ειναι η τελευταια το sex education επανερχεται στην δοξα της πρωτης. Μεγαλη εξελιξη σε πολλους χαρακτηρες οι οποιοι ειναι πολυδιαστατοι και ακομα και δευτεροτριτοι ρολοι δεν ειναι απλα ασπρο μαυρο. Καποια πραγματα γινονται πιο γρηγορα απο οσο θα περιμενα καποια ισως υπεραναλυονται γενικα ομως εχουμε μια αρκετα δεμενη και ζεστη σεζον. Καποιοι χαρακτηρες με δυσκολεψαν στο τι πραγματικα ειναι και εμαθα και νεες λεξεις οπως κουιρ. Δεν λειπουν καποιες τραγελαφικες καταστασεις σε καποια επεισοδια αλλα γενικα η σεζον κυμαινεται μεταξυ δραματικου-αισθηματικου επιπεδου και λιγοτερο στο κωμικο. Θελω τεταρτη σεζον με τα χιλια ειναι μια απο τις πιο ευχαριστες και ζεστες σειρες του netflix με μια θεματολογια που πιανει νομιζω τους παντες. Ιδιαιτερη επισης και η εποχη με τα παλια αμαξια το ντυσιμο συνδιαζει old school ατακες με το 2021 οσο καλυτερα γινεται. Εξαιρετικη και η εικονα της σειρας με πολυ ζεστα χρωματα. 8.9/10

  19. #4834
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Πως σας φάνηκε το Foundation? προσωπικα μου φάνηκε μέτριο , όπως και όλες οι σειρές που έχω παρακολουθήσει στην πλατφορμα της Apple.

  20. #4835
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μου μύριζε μετριότητα και πιο συγκεκριμένα εξαιρετικά επιτηδευμένη μετριότητα όπως και όλες οι sci-fi σειρές της αππλε και είπα να μην την κατεβάσω. Να περιμένω μπας και κάποιος από εδώ μέσα κάνει την παλικαριά να την δει και πει εντυπώσεις.

    Επίσης διάβασα ότι τα βιβλία πάνω στα οποία βασίζεται δεν ασχολούνται (τα 3-4 πρώτα βιβλία που καλύπτουν περίπου 150 χρόνια ενώ όλα τα βιβλία μαζί καλύπτουν χιλιάδες χρόνια) σχεδόν καθόλου με τους χαρακτήρες αλλά με το ίδιο το «foundation», δηλαδή το foundation είναι το επίκεντρο της ιστορίας, κατάλαβα ότι η αππλε θα αλλάξει το στορυ και θα επικεντρωθεί στους χαρακτήρες, με αποτέλεσμα να δούμε μια μέτρια σούπα sci-fi, preaching, drama, boo hoo hoo, δήθεν deep meaning (δήθεν όμως), cgi, woke, ξανά λίγο drama, δώσε κ έξτρα preaching και εντάξει είμαστε!

    Κάτι τέτοιο είναι;

  21. #4836
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Μου μύριζε μετριότητα και πιο συγκεκριμένα εξαιρετικά επιτηδευμένη μετριότητα όπως και όλες οι sci-fi σειρές της αππλε και είπα να μην την κατεβάσω. Να περιμένω μπας και κάποιος από εδώ μέσα κάνει την παλικαριά να την δει και πει εντυπώσεις.

    Επίσης διάβασα ότι τα βιβλία πάνω στα οποία βασίζεται δεν ασχολούνται (τα 3-4 πρώτα βιβλία που καλύπτουν περίπου 150 χρόνια ενώ όλα τα βιβλία μαζί καλύπτουν χιλιάδες χρόνια) σχεδόν καθόλου με τους χαρακτήρες αλλά με το ίδιο το «foundation», δηλαδή το foundation είναι το επίκεντρο της ιστορίας, κατάλαβα ότι η αππλε θα αλλάξει το στορυ και θα επικεντρωθεί στους χαρακτήρες, με αποτέλεσμα να δούμε μια μέτρια σούπα sci-fi, preaching, drama, boo hoo hoo, δήθεν deep meaning (δήθεν όμως), cgi, woke, ξανά λίγο drama, δώσε κ έξτρα preaching και εντάξει είμαστε!

    Κάτι τέτοιο είναι;
    Δεν ξερω τι ακριβως με χαλαει, τα βιβλια δεν ειναι χαρακτηρων και δεν μπορουν να είναι. Οι χαρακτηρες του ενος βιβλιου δεν υπαρχουν στο επομενο, λογω χρονικης αποστασης. Το 1ο βιβλιο ειναι 150-200 χρονια. Το 1ο μισο ειναι με τον χαρι στον τραντορ, και το δευτερο στην 1η κριση στον τερμινους. Ισως με χαλάσε οτι εβγαλε εκτος τον χαρι πολυ γρηγορα. Θα δουμε την συνέχεια, αλλα μεχρι στιγμης δεν τρελάθηκα.

  22. #4837
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Έχω διαβάσει μόνο το πρώτο βιβλίο.
    Άρα να μην ασχοληθώ με την σειρά;

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  23. #4838
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    4,000
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Btw, ξεκίνησε την Παρασκευή και το Midnight Mass στο Netflix, ένα επεισόδιο έχω δει μόνο βέβαια, εισαγωγικό

    Δηλώνω φαν πάντως του Mike Flanagan, από τους καλούς δημιουργούς που έχει καπαρώσει το Netflix (Haunting of Hill House, Haunting of Bly Manor και διάφορες ταινίες εντός και εκτός Netflix)


    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Τσέκαρε μια αν στο κάνει όταν δείχνει υπότιτλους το flashing.

    - - - Updated - - -

    Αν είναι αυτό, είναι bug ( ; ) που έχει ο player της Apple χρόνια και δεν λένε να το φτιάξουν. Δεν ήξερα ότι υπάρχει και στο PS5.

    Στο macOS το λύνει με το να αλλάζεις το μέγεθος του κέρσορα (από μικρό σε μεγάλο και πάλι πίσω).

    Στο iOS το φτιάχνεις ενεργοποιώντας το Smart Invert αν δεν κάνω λάθος.
    Μάλλον δεν ήταν αυτό Λεωνίδα, θενξ πάντως. Μπορεί να φταίει και η tv/το hdmi; δεν ξέρω


  24. #4839
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Αν δεν είδατε το Squid Game στο Netflix, δείτε το χθές. Είχα πολύ καιρό να δώ τόσο καλή δραματική σειρά.


  25. #4840
    Elite Gokussjin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    887
    PSN ID
    Steva24
    Name
    Σταύρος

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Αν δεν είδατε το Squid Game στο Netflix, δείτε το χθές. Είχα πολύ καιρό να δώ τόσο καλή δραματική σειρά.
    Εξαιρετικό. Το τελείωσα σήμερα!

    Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •