Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 41 to 60 of 126

Thread: Απορίες για το PlayStation 5

  1. #41

  2. #42
    ChrysN's Avatar
    Join Date
    Jun 2021
    Location
    Χαλκίδα
    Posts
    2
    PSN ID
    ChrysN
    Name
    Νίκος

    Default

    Καλησπέρα παίδες και από μένα!

    Νέος στο κόσμο των παινχηδομηχανών και για την ακρίβεια μπήκα στο κόσμο αυτό για τους γιούς μου με ένα PS5.
    Παλαίμαχος στα παιχνίδια αλλά από PC. Έχω κολλήσει σε πιο απλά πράγματα από αυτά που περιγράφετε παραπάνω
    και κάποια μου φαίνονται κινέζικα να πω την αλήθεια.

    Στο θέμα μου για να μην κουράζω. Έχω φτιάξει το δικό μου λογαριασμό και όλα μία χαρά.
    Προσπαθώ τώρα να φτιάξω των πιτσιρικάδων. Έχω φτιάξει λογαριασμούς μέσα στο ps σαν local χρήστες και όλα μία χαρά αλλά όταν προσπαθώ να τους συνδέσω με mail για να παίζουν online παιχνίδια συνέχεια παίρνω μηνύματα ότι ο λογαριασμός κλείδωσε. Έχω φτιάξει 6 mail και λογαριασμούς στην σελίδα του ps αλλά δεν καταφέρνω να το κάνω να δουλέψει.

    Υπάρχει καμία ιδέα - πρόταση τι μπορεί να κάνω λάθος;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ την κατανόηση ειδικά των μπαμπάδων!!!

  3. #43
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by ChrysN View Post
    Καλησπέρα παίδες και από μένα!

    Νέος στο κόσμο των παινχηδομηχανών και για την ακρίβεια μπήκα στο κόσμο αυτό για τους γιούς μου με ένα PS5.
    Παλαίμαχος στα παιχνίδια αλλά από PC. Έχω κολλήσει σε πιο απλά πράγματα από αυτά που περιγράφετε παραπάνω
    και κάποια μου φαίνονται κινέζικα να πω την αλήθεια.

    Στο θέμα μου για να μην κουράζω. Έχω φτιάξει το δικό μου λογαριασμό και όλα μία χαρά.
    Προσπαθώ τώρα να φτιάξω των πιτσιρικάδων. Έχω φτιάξει λογαριασμούς μέσα στο ps σαν local χρήστες και όλα μία χαρά αλλά όταν προσπαθώ να τους συνδέσω με mail για να παίζουν online παιχνίδια συνέχεια παίρνω μηνύματα ότι ο λογαριασμός κλείδωσε. Έχω φτιάξει 6 mail και λογαριασμούς στην σελίδα του ps αλλά δεν καταφέρνω να το κάνω να δουλέψει.

    Υπάρχει καμία ιδέα - πρόταση τι μπορεί να κάνω λάθος;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ την κατανόηση ειδικά των μπαμπάδων!!!



    Πάρε τηλ το support Ελλάδα να δώσεις τα δικαιώματα στα παιδιά. Έχει να κάνει με την ηλικία. Μετά θα είσαι κομπλέ.
    21 1198 8791

  4. #44
    ChrysN's Avatar
    Join Date
    Jun 2021
    Location
    Χαλκίδα
    Posts
    2
    PSN ID
    ChrysN
    Name
    Νίκος

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα σου .

    Βασικά έψαχνα να βρω κάποιο τρόπο επικοινωνίας αλλά δεν έβρισκα. Τώρα που μου το είπες το βρήκα. Θα καλέσω αύριο.
    Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Τα παιδιά είναι 10 & 12 και θέλουν να παίζουν fortnite - που το παίζουν ούτως ή άλλως σε pc.
    Θα μπορώ να τους το ανοίξω στα επιτρεπόμενα παιχνίδια ή είναι αυστηρό και πρέπει να φτιάξω 'fake' λογαριασμούς;

  5. #45
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by ChrysN View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα σου .

    Βασικά έψαχνα να βρω κάποιο τρόπο επικοινωνίας αλλά δεν έβρισκα. Τώρα που μου το είπες το βρήκα. Θα καλέσω αύριο.
    Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Τα παιδιά είναι 10 & 12 και θέλουν να παίζουν fortnite - που το παίζουν ούτως ή άλλως σε pc.
    Θα μπορώ να τους το ανοίξω στα επιτρεπόμενα παιχνίδια ή είναι αυστηρό και πρέπει να φτιάξω 'fake' λογαριασμούς;
    Ναι κανονικά και εγώ είχα ίδιο πρόβλημα. Θα τους πεις και θα αλλάξουν τα account.


    Δες και αυτό για δωρεάν κλήση.
    00800 44121496
    Last edited by cocous; 24-06-2021 at 22:41.

  6. #46

    Default

    Το revision cfi 1016a ειναι από τα πρόσφατα?
    Κάπου είχα διαβάσει για revision που είχε αλλαγή σε ανεμιστηρακι.

  7. #47
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δεν υπάρχει αλλαγή σε ανεμιστηράκι από όσο γνωρίζω, 2 vendors (Nidec & Delta) προμηθεύουν την Sony και προσεύχεσαι να σου κάτσει καλό RNG.

  8. #48

    Default

    Καλημέρα. Σκέφτομαι να πάρω έναν εξωτερικό σκληρό για αποθήκευση των παιχνιδιών. Αυτό το κατέβασε - σβήσε - ξανακατέβασε με έχει κουράσει.
    Το θέμα είναι ότι έχω χρόνια να αγοράσω κάτι τέτοιο και δεν βγάζω πολύ άκρη. Πώς ξέρω ποια ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων είναι αρκετή; Πώς το τσεκάρω πριν αγοράσω;
    Και τέλος αξίζει; Δηλαδή είναι όντως πιο γρήγορο από το να κατεβάσω το παιχνίδι ξανά;
    Πήρα έναν ssd SanDisk 1tb τελικά. Μια χαρά, γρήγορα, φαίνεται να μεταφέρει.
    Last edited by Conjure7; 27-09-2021 at 11:56.

  9. #49
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    USB 3.0 και μέγεθος 250GB - 8TB. Αυτές είναι οι επίσημες προδιαγραφές.

    Καλοδούλευτος ο SSD!

  10. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Conjure7 (27-09-2021)

  11. #50
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Τωρα που είπες για εξωτερικό δίσκο, υπάρχει κάποιο bug;
    Βλέπω εχει γεμίσει σχεδόν ο εξωτερικός χωρίς να έχω ούτε τον μισό χώρο για παιχνίδια, πρέπει να υπάρχουν κρυφά αρχεία που μένουν όταν διαγράφεις παιχνίδια.

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  12. #51

    Default

    Σώπα ρε! Αν όντως συμβαίνει αυτό δεν βλέπω να έχεις άλλη λύση από φορμάτ.

  13. #52

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Τωρα που είπες για εξωτερικό δίσκο, υπάρχει κάποιο bug;
    Βλέπω εχει γεμίσει σχεδόν ο εξωτερικός χωρίς να έχω ούτε τον μισό χώρο για παιχνίδια, πρέπει να υπάρχουν κρυφά αρχεία που μένουν όταν διαγράφεις παιχνίδια.

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τσέκαρε τον φάκελο “other “ εκεί που βλέπεις τι έχει μέσα ο δίσκος.
    Καλο θα είναι στον εσωτερικό να βάζεις μόνο όσα θέλουν SSD και στον εξωτερικό τα last gen.
    Αλλιώς τρώνε πολύ χώρο γιατί αποθήκευουν πολλά αρχεία στο συγκεκριμένο φάκελο.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #53
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια μπορει καποοος να μου πει γιατι καποια παιχνιδια του PS5 δεν χρησιμοποιουν το κεντρικο ηχειο σε ενα 5.1 συστημα; Το παρατηρησα με το FFVII remake στο οποιο το κεντρικο ηχειο παιζει αποκλειστικα και μονο στα cinematics και καθολου την ωρα του gameplay. Τωρα παρατηρω οτι συμβαινει το ιδιο και στο Kena με τη διαφορα οτι το κεντρικο ηχειο απλα δεν παιζει καθολου. Και ειναι και αλλα παιχνιδια που το εχω παρατηρησει (πχ RDR2).

    Εχει κανεις ιδεα; Εχω σπαζοκεφαλιασει.


  15. #54
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παιδια μπορει καποοος να μου πει γιατι καποια παιχνιδια του PS5 δεν χρησιμοποιουν το κεντρικο ηχειο σε ενα 5.1 συστημα; Το παρατηρησα με το FFVII remake στο οποιο το κεντρικο ηχειο παιζει αποκλειστικα και μονο στα cinematics και καθολου την ωρα του gameplay. Τωρα παρατηρω οτι συμβαινει το ιδιο και στο Kena με τη διαφορα οτι το κεντρικο ηχειο απλα δεν παιζει καθολου. Και ειναι και αλλα παιχνιδια που το εχω παρατηρησει (πχ RDR2).

    Εχει κανεις ιδεα; Εχω σπαζοκεφαλιασει.
    Μακάρι να ήξερα! Το είχα παρατηρήσει και εγώ αυτό πρώτη φορά όταν έπαιζα RDR2. Δεν μου είχε ξανασυμβεί. Οπότε νόμιζα ότι ήταν πρόβλημα του παιχνιδιού μετά από κάποιο update. Μέχρι και στο support της Rockstar είχα στείλει, και από εκεί κανείς δεν απάντησε ότι "έτσι είναι" και πως είναι φυσιολογικό. Αφού κάποια στιγμή νόμιζα πως είχε θέμα το ηχοσύστημα και έβαζα/έβγαζα καλώδια, μέχρι να καταλάβω πως και άλλοι το είχαν αυτό το θέμα και μετά παρατήρησα ότι έπαιζε μόνο σε cutscenes το κεντρικό.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  16. #55
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Απο εχθες ειλικρινα δεν εχω βγαλει ακρη γιατι συμβαινει αυτο. Στο FFVII ειχα παρατηρησει οτι τα cinematics εχουν πολυ δυνατα τις φωνες των χαρακτηρων και νομιζα οτι απλα η SE τα ειχε σκατωσει στο θεμα του mixing. Τελικα οντως τα σκατωσε αλλα για αλλο λογο... με το που μπαινει σε λειτουργια το κεντρικο ηχειο ειναι τελειως διαφορετικο το αποτελεσμα... μου κανει εντυπωση που δεν βλεπω γενικα να αναφερεται αυτο το πραγμα.

  17. #56
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δεν πρόκειται να αναφερθεί, γιατί η πλειοψηφία παίζει με stereo ήχο (TV, ακουστικά).

    Είμαστε μειοψηφία όσοι έχουμε surround ηχοσύστημα... και οι εταιρίες ασχολούνται με την πλειοψηφία συνήθως.

  18. #57
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ισχυει οτι ειμαστε μειοψηφια εννοειται, αλλα πιστευω οχι στον βαθμο που να θεωρειται απο τις εταιρειες "afterthought" η ολη υποθεση με τον πολυκαναλο ηχο στα παιχνιδια τους. Στα δικα μου ματια πρεπει να υπαρχει καποια αλλη εξηγηση πισω απο αυτην την επιλογη ορισμενων παιχνιδιων/εταιρειων. Πχ η Naughty Dog χρησιμοποιει το κεντρικο ηχειο ως default μονο για διαλογο και σου δινει και μια εξτρα επιλογη για διαλογο+effects.

    Κατι πρεπει να παιζει.

  19. #58
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μονο εμενα μου φαινεται παντελως ηλιθιος ο χειρισμος του blu ray player μεσω του dualsense?

  20. #59

    Default

    Ρε παιδιά, ο απλός samsung nvme 980 κάνει για το ps5?
    Που μπορώ να βρω λίστα με συμβατούς δίσκους?

  21. #60
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by vadergr View Post
    Ρε παιδιά, ο απλός samsung nvme 980 κάνει για το ps5?
    Που μπορώ να βρω λίστα με συμβατούς δίσκους?
    Θα σου πρότεινα αυτόν για να ξεμπερδεύεις που είναι μαζί με heatsink. Αλλιώς μετά θα πρέπει να βρείς after market heatsink που κάνει εξίσου και εκείνο την δουλειά του αλλά θα πρέπει να ταιριάζει μέσα στην υποδοχή.

    https://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...-black_3806154

    Εγώ έχω τον ίδιο δίσκο με αυτό το heatsink που είναι απόλυτα συμβατό και αγκαλιάζει τον nvme και στις δύο πλευρές.

    https://www.skroutz.gr/s/28521992/Be...=skroutz_share

    Επίσης αυτό είναι το thread για τους ssd του PS5

    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...mpatible-SSD-s
    Last edited by cocous; 20-11-2021 at 22:29.

Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •