Page 156 of 162 FirstFirst ... 56106146152153154155156157158159160 ... LastLast
Results 3,101 to 3,120 of 3237

Thread: Apple News - Νέα από το στρατόπεδο της Apple!!

  1. #3101
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Prores δεν υποστηρίζεται σε μοντέλο 128γβ. (Γιατί πολύ απλά δεν επαρκεί ο χώρος)

    faukeh έως 1080/30.

  2. #3102
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Prores δεν υποστηρίζεται σε μοντέλο 128γβ. (Γιατί πολύ απλά δεν επαρκεί ο χώρος)

    faukeh έως 1080/30.
    σοβαρά? ειχα την εντύπωση οτι είπαν για 4Κ, αλλα μάλλον φταίει ο τρόπος που το παρουσίασαν. ΟΚ λογικό μου κάνει να είναι μεχρι 1080, και πάλι ειναι οι μόνοι που το κάνουν αν δεν κάνω λάθος.

  3. #3103
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έχει αρχίσει τις παγαποντίτσες η Αππλε, δηλαδή το "σερβίρει" φανταχτερά ένα feature, αλλά μετά όταν πας στην σελίδα της στο iPhone 13 Pro και συγκεκριμένα στα video features βλέπεις αστερίσκους (και σε παρένθεση 1080π/30).

    Βέβαια, όπως είπες είναι η μοναδική εταιρεία που το προσφέρει.

    Άντε και του χρόνου χωρίς face ID notch (θα έχει 1 κουκκίδα) και under-screen touch id.

    Πάντως από πλευράς επιδόσεων ο Α15 πρέπει να έχει αμελητέες διαφορές από τον Α14. Γι' αυτό και δεν είπαν ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ "είναι τόσο τοις εκατό % δυνατότερο από το iPhone 12" αλλά συνέχεια έλεγαν 30% και 50% "συγκριτικά με τον ανταγωνισμό". Χαίρω πολύ ρε τρόμπες, αυτό το ξέρουμε κάποια χρόνια τώρα......λολ PR Fail = το είπατε μερικά λεπτά της ώρας πιο πριν (την παρουσίαση του Α15) και εσείς οι ίδιοι στην παρουσίαση........αλλά μερικά λεπτά μετά δείχνατε τα ποσοστά του Α15 κατά πόσο καλύτερος είναι από τον ανταγωνισμό.

  4. #3104
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Για το θεμα των ΜΡ χρονια τωρα η αππλ διατυμπανιζει οτι τα ΜΡ δεν κανουν καλυτερες φωτογραφιες και δεν μπαινει στον κοπο να ασχοληθει με αλλους ανταγωνιστες οι οποιοι χρησιμοποιουν τα ΜΡ καθαρα για μαρκετινγκ σκοπους. 108 ΜΡ ειχε ενα τηλεφωνο δεν θυμαμαι ποιο και τελικα μεσα απο τα συγκριτικα φαινοταν ξεκαθαρα οτι δεν ηταν τιποτα παραπανω απο νουμερα εντυπωσιασμου και μονο.

    Παντως και εγω παω για του χρονου για αναβαθμιση. Οι καμερες εχουν ξεφυγει στα κινητα, αλλα θελω να περιμενω λιγο ακομα μιας και ακομα φυσαει το δεκαρακι μου. Το ρολοι παντως το σκεφτομαι σοβαρα να το κανω upgrade.

  5. #3105
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παντως και εγω παω για του χρονου για αναβαθμιση. Οι καμερες εχουν ξεφυγει στα κινητα, αλλα θελω να περιμενω λιγο ακομα μιας και ακομα φυσαει το δεκαρακι μου. Το ρολοι παντως το σκεφτομαι σοβαρα να το κανω upgrade.
    Οι κάμερες πέρα απο ελαχιστες εξαιρεσεις (το 13 , και πριν η samsung αν δεν κάνω λαθος) δεν εχουν σημαντικές αλλαγές. Την διαφορά την βλέπεις απο την επεξεργασια του σήματος μετα την λήψη, γιαυτό και χρησιμοποιειται πολυ ο όρος computational photography. To ρολόι για εμένα είναι κάτι το εντελώς άχρηστο, και δεν μιλάω μόνο για τις apple αλλα για όλα τα smart waches. Εαν κανεις αθλητισμό, τότε ναι έχει κάποια αξία ή για παρακολούθηση της υγείας καποιου συγγενικου προσωπου.

  6. #3106
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Οι κάμερες πέρα απο ελαχιστες εξαιρεσεις (το 13 , και πριν η samsung αν δεν κάνω λαθος) δεν εχουν σημαντικές αλλαγές. Την διαφορά την βλέπεις απο την επεξεργασια του σήματος μετα την λήψη, γιαυτό και χρησιμοποιειται πολυ ο όρος computational photography. To ρολόι για εμένα είναι κάτι το εντελώς άχρηστο, και δεν μιλάω μόνο για τις apple αλλα για όλα τα smart waches. Εαν κανεις αθλητισμό, τότε ναι έχει κάποια αξία ή για παρακολούθηση της υγείας καποιου συγγενικου προσωπου.
    Συγκαταλεγομαι φυσικα στα ατομα με εντονη αθλητικη δραστηριοτητα (αν και ο κορονοιος μας τα χαλασε, αλλα σιγα σιγα ξεκιναμε παλι) αλλα εχω να σου πω οτι αν ζησεις λιγο με ενα smartwatch, ιδιως της apple οι ευκολιες που σου δημιουργει ειναι παρα μα παρα πολλες. Θα παραλειψω τα πλουσιοπαροχα και πολυ σημαντικα health/fitness features και θα περιγραψω αλλες ευκολιες που εμενα προσωπικα θα μου ελειπαν παρα πολυ αν τωρα σταματαγα να φοραω ρολοι.

    Το θεμα των πληρωμων σου λυνει κυριολεκτικα τα χερια. Εδω και 6 μηνες δεν εχω πληρωσει τιποτα με καρτα, ουτε καν κινητο. 2 κλικ στο ρολοι, το βαζεις στο POS και καθαρισες. Διοδια στα ταξιδια εχω ξεχασει τι σημαινει να μαζευω ψιλα ή να βγαζω καρτες απο πορτοφολι.

    Το να μπορεις να μιλας μεσω του ρολογιου ειναι κατι τρομερα βολικο οταν βρισκεσαι σπιτι και εχεις το τηλεφωνο σε αλλο χωρο. Επισης οταν οδηγεις και δεν εχεις handsfree το ρολοι κανει εξαιρετικη δουλεια με δυνατο και καθαρο ηχο.

    Αντιστοιχως το να απαντας μηνυματα συντομα και ευκολα.

    Το ολο notification thing δουλευει πολυ καλα με το ρολοι.

    Το να βλεπεις σημαντικα apps κατευθειαν απο το ρολοι χωρις να χρειαζεται να βγαλεις το κινητο απο την τσεπη (πχ καιρος, οδηγιες navigation, reminders κλπ). Συγκεκριμενα το να εχεις το τηλεφωνο στην τσεπη και να παιρνεις navigation οδηγιες σε περιπατους ειναι παρα πολυ βολικο.

    Ξερω οτι ακουγεται σαν χαλασμενο φρουτο αλλα το οικοσυστημα, η συνεργασια με τις αλλες συσκευες, φορας τα airpods, συγχρονιζονται αυτοματα καθε βραδυ οι αγαπημενες σου λιστες μουσικης απο το τηλεφωνο και βγαινεις εξω για τρεξιμο. Το να μπορεις να ελεγχεις αλλες συσκευες (mac, ipad κλπ) μεσα απο το ρολοι, πχ για μουσικη ή media player, να αλλαζεις τραγουδια, να ελεγχεις τον ηχο.

    Siri. Ναι σαν feature το Siri υπολοιπεται σε σχεση με αλλα αντιστοιχα της google αλλα εξακολουθει να ειναι βολικο να ζητας καποια πραγματα μεσα απο το ρολοι.

    Ολα αυτα και αρκετα αλλα, ειναι μικρα πραγματακια που οσο τα χρησιμοποιεις κανουν οντως τη διαφορα. Ειναι πολυ βολικο, κι εγω στην αρχη ημουν επιφυλακτικος αλλα τωρα ειμαι στην φαση που σκεφτομαι πολυ σοβαρα την αγορα ενος cellular ρολογιου ωστε να αφηνω εντελως στο σπιτι το τηλεφωνο σε καποιες περιπτωσεις.

    ΕΙναι εντελως 1st world product δεν το συζητω, δεν ειναι επουδενι κατι "απαραιτητο" ομως ειναι μια πολυτελεια που εχει πολυ καλη εφαρμογη σε μικρα καθημερινα πραγματα.

  7. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Error Flynn (15-09-2021),panos74gr (15-09-2021),Slay (15-09-2021)

  8. #3107

    Default

    iPhone 13 Pro Max 128GB - €1339

    iPhone 13 Pro Max 1TB - €1999

  9. #3108
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Ναι οι τιμές είναι ίδιες με πέρυσι
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  10. #3109
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Συγκαταλεγομαι φυσικα στα ατομα με εντονη αθλητικη δραστηριοτητα (αν και ο κορονοιος μας τα χαλασε, αλλα σιγα σιγα ξεκιναμε παλι) αλλα εχω να σου πω οτι αν ζησεις λιγο με ενα smartwatch, ιδιως της apple οι ευκολιες που σου δημιουργει ειναι παρα μα παρα πολλες. Θα παραλειψω τα πλουσιοπαροχα και πολυ σημαντικα health/fitness features και θα περιγραψω αλλες ευκολιες που εμενα προσωπικα θα μου ελειπαν παρα πολυ αν τωρα σταματαγα να φοραω ρολοι.

    Το θεμα των πληρωμων σου λυνει κυριολεκτικα τα χερια. Εδω και 6 μηνες δεν εχω πληρωσει τιποτα με καρτα, ουτε καν κινητο. 2 κλικ στο ρολοι, το βαζεις στο POS και καθαρισες. Διοδια στα ταξιδια εχω ξεχασει τι σημαινει να μαζευω ψιλα ή να βγαζω καρτες απο πορτοφολι.

    Το να μπορεις να μιλας μεσω του ρολογιου ειναι κατι τρομερα βολικο οταν βρισκεσαι σπιτι και εχεις το τηλεφωνο σε αλλο χωρο. Επισης οταν οδηγεις και δεν εχεις handsfree το ρολοι κανει εξαιρετικη δουλεια με δυνατο και καθαρο ηχο.

    Αντιστοιχως το να απαντας μηνυματα συντομα και ευκολα.

    Το ολο notification thing δουλευει πολυ καλα με το ρολοι.

    Το να βλεπεις σημαντικα apps κατευθειαν απο το ρολοι χωρις να χρειαζεται να βγαλεις το κινητο απο την τσεπη (πχ καιρος, οδηγιες navigation, reminders κλπ). Συγκεκριμενα το να εχεις το τηλεφωνο στην τσεπη και να παιρνεις navigation οδηγιες σε περιπατους ειναι παρα πολυ βολικο.

    Ξερω οτι ακουγεται σαν χαλασμενο φρουτο αλλα το οικοσυστημα, η συνεργασια με τις αλλες συσκευες, φορας τα airpods, συγχρονιζονται αυτοματα καθε βραδυ οι αγαπημενες σου λιστες μουσικης απο το τηλεφωνο και βγαινεις εξω για τρεξιμο. Το να μπορεις να ελεγχεις αλλες συσκευες (mac, ipad κλπ) μεσα απο το ρολοι, πχ για μουσικη ή media player, να αλλαζεις τραγουδια, να ελεγχεις τον ηχο.

    Siri. Ναι σαν feature το Siri υπολοιπεται σε σχεση με αλλα αντιστοιχα της google αλλα εξακολουθει να ειναι βολικο να ζητας καποια πραγματα μεσα απο το ρολοι.

    Ολα αυτα και αρκετα αλλα, ειναι μικρα πραγματακια που οσο τα χρησιμοποιεις κανουν οντως τη διαφορα. Ειναι πολυ βολικο, κι εγω στην αρχη ημουν επιφυλακτικος αλλα τωρα ειμαι στην φαση που σκεφτομαι πολυ σοβαρα την αγορα ενος cellular ρολογιου ωστε να αφηνω εντελως στο σπιτι το τηλεφωνο σε καποιες περιπτωσεις.

    ΕΙναι εντελως 1st world product δεν το συζητω, δεν ειναι επουδενι κατι "απαραιτητο" ομως ειναι μια πολυτελεια που εχει πολυ καλη εφαρμογη σε μικρα καθημερινα πραγματα.
    Αν δεν ρωτήσω εδώ τότε που?



    Λοιπόν, αποφασίζω να εγκαταλείψω το KDE neon γιατί θαμπώθηκα από το apple hardware και το αντίστοιχο optimized software (και το marketing).
    Τι κερδίζω ως home user και τι χάνω (πχ. privacy)?
    ΥΓ.Αν είναι δυνατόν να μην χρησιμοποιηθούν οι λέξεις οικοσύστημα/ecosystem γιατί δεν μπορώ να τις αποδεκτώ/καταλάβω για τεχνολογικά προϊόντα.
    Thnx εκ των προτέρων.

  11. #3110
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Desmond View Post
    Αν δεν ρωτήσω εδώ τότε που?

    Λοιπόν, αποφασίζω να εγκαταλείψω το KDE neon γιατί θαμπώθηκα από το apple hardware και το αντίστοιχο optimized software (και το marketing).
    Τι κερδίζω ως home user και τι χάνω (πχ. privacy)?
    ΥΓ.Αν είναι δυνατόν να μην χρησιμοποιηθούν οι λέξεις οικοσύστημα/ecosystem γιατί δεν μπορώ να τις αποδεκτώ/καταλάβω για τεχνολογικά προϊόντα.
    Thnx εκ των προτέρων.
    Δεν νομιζω οτι μπορω να σε βοηθησω. Βασικα με μπερδευει το quote σε σχεση με την ερωτηση που κανεις, εκτος και αν κατι δεν καταλαβα καλα. Δηλαδη μιλαω για το ρολοι αποκλειστικα στο παραπανω ποστ ενω εσυ απο οτι καταλαβαινω ενδιαφερεσαι να μαθεις τι προτερηματα και τι μειονεκτηματα θα εχεις εαν μεταβεις απο KDE Neon σε MacOs. Που και εκει δεν μπορω να σε βοηθησω προσωπικα καθως δεν εχω δοκιμασει ποτε KDE Neon.

    Αν δεν καταλαβα κατι καλα, δωσε μια διευκρινηση παραπανω και με χαρα να σε βοηθησω αν μπορω.

  12. #3111
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μπορώ να σου απαντήσω εκτενώς, εκτενέστατα θα έλεγα Νίκο........αλλά δυστυχώς μέσω κειμένου (να γράφω αράδες) μου είναι πλέον αδύνατον.
    Φωνητικά πολύ ευχαρίστως. (με τα χαράς για να είμαι ακριβής)

    Απάντηση συνοπτική και λιτή -κατ' εμέ- δεν υπάρχει.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Desmond (18-10-2021),Leon_DiZ (15-09-2021)

  14. #3112
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Quote Originally Posted by Desmond View Post
    ΥΓ.Αν είναι δυνατόν να μην χρησιμοποιηθούν οι λέξεις οικοσύστημα/ecosystem γιατί δεν μπορώ να τις αποδεκτώ/καταλάβω για τεχνολογικά προϊόντα.
    Thnx εκ των προτέρων.
    Κρίνοντας από το σχόλιο αυτό εσύ ειδικά δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα. Κάτσε εκεί που βρίσκεσαι.

  15. The Following User Says Thank You to nikosarg For This Useful Post:

    Desmond (18-10-2021)

  16. #3113
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    ρε παιδιά... από τότε που έβαλα το νέο safari, στο forum δεν μου δείχνει τα YouTube videos. Δεν εννοώ ότι δεν παίζουν, αλλά δεν φαινοντε καθόλου. Πρέπει να πάρω την σελίδα και να την βαλω σε chrome για να δω το video.
    Έχει και άλλος το ίδιο θέμα;

  17. #3114
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    ρε παιδιά... από τότε που έβαλα το νέο safari, στο forum δεν μου δείχνει τα YouTube videos. Δεν εννοώ ότι δεν παίζουν, αλλά δεν φαινοντε καθόλου. Πρέπει να πάρω την σελίδα και να την βαλω σε chrome για να δω το video.
    Έχει και άλλος το ίδιο θέμα;
    Ναι και μου έχει σπάσει τα νεύρα. Το κάνει και στο iPad και στο Mac.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  18. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    panos74gr (27-09-2021)

  19. #3115
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το εχω και εγω. Το ειχα γραψει κιολας σε ενα θρεντ δεν θυμαμαι ποιο, οτι πλεον δεν βλεπω τα youtube videos. Σε αλλα site δεν εχω προβλημα...

  20. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (27-09-2021)

  21. #3116
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδιά ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος να έχεις χ2 το playstation app στο iphone (linked σε διαφορετικά accounts)?
    Είδα οτι υπάρχουν ένα κάρο εφαρμογές για facebook, instagram κτλ αλλά δεν είναι ξεκάθαρο αν παίζουν με ps app.
    Επίσης είδα οτι υπάρχει τρόπος αν έχεις mac να το κάνεις αλλά εγώ δεν έχω...

  22. #3117
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Αρχιζει σε λίγο...



  23. #3118
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Νταξ, δεν άφησε τίποτα όρθιο η Αππλε.
    Διέλυσε τα πάντα και τους πάντες.

    Καταρχήν μιλάμε (η συγκριτική βάση) για φορητούς υπολογιστές 14 και 16 ιντσών.
    Δηλαδή έχουμε στο μυαλό μας επιδόσεις για μηχανάκια που στηρίζονται σε μπαταρία.

    Και πάμε:

    10 πυρήνες, 8 τούμπανα + 2 χαμηλής κατανάλωσης (δουλεύουν αν χρειαστεί και οι 10 όλοι μαζί)

    16 "πυρήνες" (δεν είναι πυρήνες per se αλλά υπερδύναμα clusters).......στα 5.2 TF (ως σκέτο νούμερο δεν λέει όμως τίποτα).
    32 "πυρήνες" στα 10.4 TF.

    Αυτό που δεν υπάρχει πουθενά, σε κανένα άλλο λαπτοπ στον πλανήτη: 16-32-64 GB Unified RAM.

    Ας το υπενθυμίσω ξανά: η ενοποιημένη μνήμη (Unified RAM) σημαίνει ότι χρησιμοποιείται ΚΑΙ για γραφικά πχ. παιχνίδια, video-music editing, image editing, CGI κλπκλπ (όπως η μνήμη στις κάρτες γραφικών ή αλλιώς GPU RAM / Video RAM / VRAM) αλλά ΚΑΙ για ΟΛΑ τα προγράμματα, οποιουδήποτε τύπου όπως σερφάρισμα, μεηλ, γράψιμο κειμένων, προγραμματισμός, Machine Learning, το πόσο γρήγορα ανταποκρίνεται το OS σε κάθε χειρισμό του χρήστη.

    Στους PC έχουμε διαφορετικές μνήμες, την κλασική RAM και την VRAM. Μεταξύ τους έχουμε ξεχωριστά τσιπάκια (CPU-GPU) που επικοινωνούν το καθένα με την δική του μνήμη.
    Για να μεταφερθούν δεδομένα από το ένα υποσύστημα στο άλλο τα data ταξιδεύουν μέσω ενός διαύλου (εδώ έρχεται στην επιφάνεια το αρνητικό φαινόμενο του bottleneck).
    Η μία όμως μνήμη μπορεί να είναι στα 20GB-40GB /s (RAM) και η άλλη -ανάλογα τα χρήματα της κάρτας- στα 380-600-κάτι GB /s (GPU RAM).
    Αυτό το bottleneck όμως έχει γ@μήσει όλους τους PC devs εδώ και δεκαετίες. (τα έχουμε ξαναπεί)

    Στα νέα MacBook Pro όμως, με M1 Pro και M1 Max έχουμε 16-32-64 ενοποιημένης μνήμης στα 200 GB/s (Μ1 Pro) και στα 400 GB/s (Μ1 Max).

    Αυτό σημαίνει όχι απλώς τελευταίας γενιάς γραφικά στα παιχνίδια, αλλά πολλά πιο σημαντικά πραγματάκια.

    α) το Mac OS με τέτοια ταχύτητα μνήμης ΘΑ ΠΕΤΑΕΙ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ. 500 προγράμματα να έχετε ανοιχτά, 100 σελίδες να έχετε ανοίξει στο Ιντερνετ = δεν τρέχει κάστανο (αυτό στον PC δεν γίνεται με αντίστοιχο μηχάνημα/κόστος)

    β) είστε βιντεάδες; Θα χεστείτε από την χαρά σας (πολλπλά στρημ βίντεο, με hardware encoders για της Παναγιάς τα μάτια / ProRes, real-time effects)

    γ) είστε μουσικός; Το ίδιο ταράκουλο θα πάθετε, χώρια κιόλας τα άψογα ηχεία + spatial audio

    δ) είστε λάτρης φωτογραφίας/βιντεάς; θα πάθετε την πλάκα σας με την οθόνη XDR + ProMotion 30 έως 120Hz.

    και βέβαια 7.5GB περίπου / s ταχύτητα SSD.

    Γενικώς έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.

    2.000 και 2.500 αντίστοιχα ως εναρκτήριες τιμές.

    Δημήτρη / Valkyre θυμάσαι που σου είχα πει να περιμένεις;

    Ε, πάρε τώρα τα μηχανάκια και διάλεξε.

    Όσα πιο πολλά χρήματα δώσεις τόσο πιο πολύ καιρό θα σου κρατήσει.

    Για εσένα όμως τα 64 GB πιστεύω ότι είναι περιττά.

    Το μάξιμουμ για εσένα θα πρέπει να είναι 32cores+32GB.
    Τονίζω: το ΜΑΞΙΜΟΥΜ.
    Μπορείς άνετα να κάνεις την δουλειά σου και με 16cores/16GB ή 32GB (για μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο / που αυτό σημαίνει αντί να κρατήσει 5-6 χρόνια το μηχάνημα, θα κρατήσει 7-8 χρόνια.....ναι, δεν κάνω πλάκα!).

    Αναρωτιέμαι τι ΓΑΙΔΟΥΡΙ θα είναι το νέο Mac Pro...
    Last edited by Lefteris_X; 18-10-2021 at 21:23.

  24. The Following 5 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Nodens (18-10-2021),panos74gr (18-10-2021),psx3 (18-10-2021),Slay (19-10-2021),Valkyre (19-10-2021)

  25. #3119
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το εντυπωσιακό είναι ότι τα πέτυχαν όλα αυτά με LPDDR5 RAM (δραματικά πιο power efficient συγκριτικά με την GDDR6 -> power hog), αλλά με uber wide δίαυλο των 512-bit (!!!). Industry-first για τέτοιο τύπο μνήμης αν δεν απατώμαι.

    Εμ, αυτό είναι σοβαρό R&D για βαρβάτο ARM SoC που πετσοκόβει ανελέητα, όχι οι τσιπιές της Nintendo (με τις πλάτες της nVidia)! (κακιούλα, σόρρυ!)

    Το δε Mac Pro θα έχει ενδιαφέρον αν έχει καμία HBM2/3 RAM... εκτός κι αν «φαρδύνουν» κι άλλο την LPDDR5.

  26. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (19-10-2021)

  27. #3120
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το Μακ Προ λόγω tiled rendering μπορεί άνετα να υλοποιηθεί με πολλαπλά Μ-κάτι, ως συστοιχία. (Βλέπε transputer, cell κ.α.).

    Εμετός δύναμης.

  28. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Slay (19-10-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •