Page 584 of 620 FirstFirst ... 84484534574580581582583584585586587588594 ... LastLast
Results 11,661 to 11,680 of 12383

Thread: Ti σκέφτεσαι τώρα; Θές να μας πείς;;;

  1. #11661
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μπα, όχι, δεν υπάρχει λόγος για διδαχές. Ούτε λόγος για συγνώμες.

    Δεν με ξέρετε και δεν σας ξέρω.

    Τα περί Ιστορίας τα ανέφερα γιατί ούτε εγώ κατέχω την απόλυτη αλήθεια για το τι θα γίνει τελικά (κάποιες υποψίες/educated guess, ναι, υπάρχουν). Θα περιμένω να γραφτεί (μετά από μερικές δεκαετίες) και μετά θα αποφανθώ:

    Θα φανεί στο μέλλον ποιός στέκεται στην σωστή πλευρά της Ιστορίας... ακόμα δεν έχει γραφτεί η Ιστορία του 2020-2030, θα τα δούμε όλα εν καιρώ. Υπομονή.
    Αν αυτό ακούστηκε ως «διδαχή», then so be it.

    «Σωστή» μεριά της Ιστορίας είναι αυτή που τελικά επικρατεί (ο νικητής που την γράφει κιόλας). π.χ. τα ολοκληρωτικά καθεστώτα (Ναζί κλπ.) και οι υποστηρικτές τους εμφανώς πόνταραν στην λάθος πλευρά. No?

    Δεν νομίζω να είναι preachy αυτό. Γενικά δεν θέλω να έχω καμία σχέση με κατήχηση/μαντριά/ιδεοληψίες/belief systems (ένθεν κι ένθεν). Αντιπαθώ σφόδρα θρησκείες, ομάδες (ναι, όλα αυτά τα θεωρώ διαίρει & βασίλευε) κλπ. Δεν μου αρέσει η χειραγώγηση και το σανό που βλέπω να μοιράζεται αφειδώς, εξού και γιατί το στηλιτεύω (και κάποιοι το εκλαμβάνουν ως «επίθεση» στο belief system τους).

    Και που ασχολούμαι με consoles είναι απλά γιατί με ενδιαφέρει το gaming και η τεχνολογία (όπως κι εσένα), δεν με ενδιαφέρει το τζέρτζελο/warring. Μπορεί στο μέλλον να ξενερώσω και να τα βροντήξω εντελώς αν επιβεβαιωθούν οι υποψίες μου. Μακάρι να βγω λάθος τελικά, δεν είμαι ανώμαλος να θέλω να είμαι «σωστός» με το στανιό σε πράγματα που τα θεωρώ άκρως δυσάρεστα. Μακάρι να με διαψεύσει η Ιστορία.

    Αλλά αφού ακούγομαι έτσι (υποθέτω και σε άλλους που τα λένε πίσω από την πλάτη μου σε party chat/Viber/Discord, απλά δεν θέλουν να το πουν δημόσια όπως εσύ είχες το θάρρος να το κάνεις και μπράβο σου για αυτό), καλύτερα να αποσυρθώ και τέτοιες συζητήσεις να γίνονται στην πραγματική ζωή μόνο, με άτομα που γνωρίζομαι καλά (και όχι, δεν κάνω παρέα με πιτσιρίκια, ούτε ως πιτσιρικάς δεν το έκανα). Καλύτερα να είμαι σε παρέα που γνωρίζει πολλά πράγματα (και έτσι να μαθαίνω κι εγώ κάτι καινούριο), παρά το ανάποδο (αρχηγιλίκια και τάσεις επιβολής μακριά από μένα). Συμφωνώ απόλυτα ότι η κατήχηση χρειάζεται εύηκοα ώτα (νεαρές ηλικίες). Αλίμονο αν θεωρούσα ότι μεγάλοι άνθρωποι μπορούν να επηρεαστούν. Δεν με έχεις δει που λέω ότι στους μικρούς δίνω το ακαταλόγιστο λόγω ηλικίας; Σίγουρα δεν το έγραψα τυχαία.

    Δεν το ήξερα πάντως ότι και σε τεχνικά θέματα έχω τάσεις επιβαλλόμενης ρητορικής ή τουλάχιστον εσύ δεν μου είχες εκφράσει κάτι τέτοιο τόσο καιρό ή εγώ είχα ερμηνεύσει λάθος κάποια πράγματα. Thanks for letting me know. Αλλά αφού το έχεις απορία, και στην πραγματική ζωή εκφράζομαι χωρίς φόβο και πάθος, ακόμα και face2face σε κοινό τραπέζι. Έτσι είμαι σαν χαρακτήρας. Δεν θέλω να στρογγυλεύω τα λόγια μου (όχι ότι δεν μπορώ να το κάνω, απλά δεν θέλω/δεν με εκφράζει, κι ας πληρώσω το τίμημα). Σίγουρα αυτό δεν γίνεται να ευχαριστεί τους πάντες (εξού και γιατί δεν κάνω για πολιτικός/PRτζης) και μπορεί να προκαλέσει και ρήξη ακόμα μερικές φορές. Το προτιμώ έτσι, αλλά σίγουρα δεν έχω σκοπό να το επιβάλλω. Καθείς έχει τις (προσεκτικά επιλεγμένες) παρέες του. Με το ζόρι παντρειά δεν γίνεται.

    Αν κατά την γνώμη σου είναι «επιβαλλόμενη ρητορική/μοιράζω διδαχές/bullet points» το ότι στηρίζω τεχνική αρτιότητα (π.χ. Demoscene φιλοσοφία προγραμματισμού), τότε τι να πω και τι να υποθέσω... δεν λέω τίποτα, ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του τόσο καιρό. Σίγουρα στα αυτιά των PCάδων είναι ακριβώς όπως το λες. Preachy για κάποιους ίσως, debunking για μένα (επειδή κατά καιρούς διαβάζω τεχνικές πίπες από system warriors και έχω το «χούι» να μην τις αφήνω αναπάντητες). Πίπα π.χ. είναι να εξισώνει κάποιος SATA SSD με PS5 SSD για λόγους anti-Sony ρητορικής. Τα διαβάζω και γελάω μεν, αλλά το debunking θα το κάνω, κι ας ακουστώ preachy. Δέχομαι και το τίμημα (αν τυχόν υπάρχει).

    Έχεις δίκιο ότι ο προφορικός λόγος είναι προσφορότερο μέσο. Δυστυχώς τα fora έτσι είναι, κυριαρχεί ο γραπτός λόγος και μπορεί να χάνεται context. Και το internet έτσι όπως έχει γίνει πια (δεν ήταν πάντα έτσι και το ξέρεις) δεν προσφέρεται για ανάπτυξη εμπιστοσύνης. It is what it is.
    Last edited by psx3; 20-07-2021 at 21:04.

  2. #11662
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Kάτσε, κάτσε, κάτσε λιγάκι ρε άνθρωπε γιατί πήρες φόρα και παρόλο που με κατάλαβες, τελικά δεν με κατάλαβες.

    Άλλο η διατύπωση, άλλο το περιεχόμενο.

    Στο περιεχόμενο, το ξαναείπα, δεν διαφωνώ. Απεναντίας σε πολλά συμφωνώ.

    Η διατύπωση είναι όμως ρητηρικού επιπέδου.
    Εκεί θεωρώ ότι χάνεις αναγνώστες. (θεωρώ = δεν ασχολούμαι με τους αρρώστους, ξέρεις ποιους λέω, του Discord, ούτε ασχολούμαι με συζητήσεις μέσω πληκτρολογίου. Ούτε μου έχουν "μεταφερθεί" λόγια από άλλα άτομα εδώ μέσα κι εγώ κάνω την διαβίβαση. Όπως κι εσύ έχω πολύ προσεκτικά επιλεγμένες παρέες, και παράλληλα, μπορώ να συνομιλήσω φωνητικά ή/και δια ζώσης με τον καθέναν κι ας μην τον γνωρίζω. Άλλωστε πως αλλιώς θα γνωρίσω νέα πρόσωπα; Δια του πληκτρολογίου; Αυτά είναι φαιδρά. Μιλάω με όλον τον κόσμο, κι αν αποδειχθεί βλαξ απορρίπτεται)


    Τα περί hardware, πάλι το ίδιο θα σου πω.
    Στο περιεχόμενο συμφωνώ, αλλά μερικές φορές (ΜΕΡΙΚΕΣ όχι όλες / όσο αφορά τα περί hardware), ναι, βγάζεις μια χροιά "αυτό είναι το σωστό". ΟΚ, εμένα δεν με ενοχλεί γιατί όντως γνωρίζω το σωστό, αλλά για προσπάθησε να έρθεις στην μεριά κάποιου που δεν έχει τις γνώσεις μου: ενδέχεται (ήτοι: μπορεί να γίνει αυτό που θα πω, μπορεί και όχι) να εκλάβει τα σωστά (από πλευράς περιεχομένου) λεχθέντα σου ως "σσσσσσστ ησυχία τώρα, ξεκινάει το μάθημα. Απορίες μετά." Τονίζω ξανά: ενδέχεται.
    Πιστεύω ότι θέλεις να μεταδώσεις γνώση, όχι να επιβάλλεις.
    Το "λέγειν" (και το γραπτό εν προκειμένω) κάνει την διαφορά: αν "χάσεις" τον αναγνώστη λόγω γραπτού ύφους, τότε πάει περίπατο η πρόθεση/σκοπός (μεταλαμπάδευση γνώσης).
    Αν "κερδίσεις" τον αναγνώστη, τότε πραγματικά διαδίδεις γνώση.

    Τέλος, αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου που "χάνεις" κάποιον αναγνώστη, τότε ξεκάθαρα δεν έχεις σκοπό διάδοσης γνώσης αλλά ρητορικής.

    Όσο αφορά τα κοινωνικά θέματα (από οικονομία, θρησκεία, πολιτικά καθεστώτα), παρόλο που συμφωνώ, έχεις ένα συγκεκριμένο τρόπο διατύπωσης: είσαι απόλυτος στα συμπεράσματά σου, τα γράφεις απόλυτα (άρα δεν αφήνεις περιθώρια συζήτησης) και παραθέτεις (επιτηδευμένα) μερικά λινκ που υποστηρίζουν αυτά που είπες. Από αυτό διαφαίνεται η "ρητορική". Όποιος θέλει να εμπλακεί σε συζήτηση δεν κάνει αναφορές ρε συ (γράφω "ρε συ" για να καταλάβεις το ύφος μου, ότι είναι φιλικό και όχι επιθετικό) με πολύ λίγα λόγια. Γράφει μια απόλυτη παράγραφο και μετά επεξηγεί γιατί την έγραψε όπως την έγραψε ΤΟΣΟ αναλυτικά που ακόμα και ο πιο άσχετος με την κουβέντα να μάθει (μετάδοση γνώσης δηλαδή) γιατί έχεις την εν λόγω άποψη. Με μικρές αναφορές λίγων λέξεων και λινκ είναι σα να λες πλαγίως "να, αυτά τα απόλυτα έχω να πω, να πάρτε και μερικές λέξεις που υποστηρίζουν αυτά που είπα, πάρτε και μερικά λινκ. Από εκεί και πέρα ψαχτείτε να μάθετε μόνοι σας. Μασημένη τροφή δεν δίνω". Οι δύο τελευταίες προτάσεις είναι ξεκάθαρη ρητορική και όχι διάθεση/πρόθεση διάδοσης γνώσης!

    Αυτό θέλω να πω, αυστηρά και μόνο την διατύπωση (το ύφος αυτής) και όχι για το περιεχόμενο!
    Το τονίζω αυτό.

    Η συγνώμη του προηγούμενου ποστ πηγαίνει σε αυτό: αν όντως εσύ αισθάνεσαι ότι δεν ασκείς ρητορική, τότε λανθάνω και ζητώ προκαταβολικά συγνώμη διότι δεν έχω κανένα δικαίωμα να σε κατακρίνω κατά το δοκούν.
    Αν όμως ορθώς έχω εστιάσει, σκέψου το λίγο. (λίγο)
    Last edited by Lefteris_X; 20-07-2021 at 15:55.

  3. #11663
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Να σημειώσω με double post, ότι στο περιεχόμενο του ποστ σου και πάλι συμφωνώ.
    Βέβαια, δεν χρειαζόταν να μου τα πεις αυτά, γιατί τα έχεις ξαναπεί προς τρίτους (και πάλι συμφωνούσα). Οπότε είναι σα να τα λες σε κάποιον που ήδη συμφωνεί μαζί σου! Για όλα όσα ανέφερες: περί hardware (PC SSD / PS5 SSD που είναι κλαυσίγελος όσα υποστηρίζουν οι PC ημιμαθείς users), περί θρησκειών, περί ολοκληρωτικών καθεστώτων και ότι ο νικητής γράφει την Ιστορία (εξ ου και σου έγραψα "ποια είναι η σωστή μεριά;" = δηλαδή δεν υπάρχει σωστή, αλλά νικήτρια μεριά), περί demoscene κλπκλπ = συμφωνώ 100%.

    Φυσικά και ξέρω πως είναι ο προφορικός λόγος και ο γραπτός, άλλωστε γι' αυτό έγραψα με φιλική διάθεση τις παρατηρήσεις μου (ως observations όχι ως επίπληξη, χρησιμοποιώ την λέξη "παρατηρήσεις"). Όπως κι επίσης ξέρω ότι δεν ήταν ανέκαθεν έτσι το Ιντερνετ (που πρωτομπήκα το 1985 ελέω ταινίας War Games).
    Last edited by Lefteris_X; 20-07-2021 at 16:10.

  4. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (20-07-2021)

  5. #11664
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δεν έχω τηλεπάθεια να ξέρω ποιός και αν λέει πράγματα για μένα για μένα. Δεν νομίζω ότι είμαι απόλυτος (έγραψα ότι ήταν υπόθεση). Προσπαθώ να αφήνω ένα μικρό περιθώριο/παραθυράκι αμφιβολίας. Όταν έγραψα «θα φανεί στο μέλλον πως θα γραφτεί η Ιστορία» σου φάνηκα απόλυτος;

    Μακάρι ρε συ να είχα κρυστάλλινη σφαίρα να προβλέπω με απόλυτη ακρίβεια στο 100% το μέλλον! Τότε ναι, θα ήμουν απόλυτος αν έλεγα κάτι τέτοιο (και σίγουρα δεν θα ήμουν εδώ μέσα αν είχα τέτοια skills μέντιουμ). Υποψίες/educated guesses και τίποτα παραπάνω, το ξαναλέω προς αποφυγήν παρεξήγησης (και όχι ως επιβολή). Προτιμώ πειθώ και επιχειρηματολογία, παρά επιβολή (βλ. απολυταρχικά καθεστώτα και πατερούληδες/δικτάτορες). Μακριά από μένα αυτά!

    Για το post που λες με τo link (απάντηση προς Desmond), το έγραψα από mobile (αποδεικνύεται πολύ εύκολα από το browser signature στα forum logs, δεν έχω λόγο να πω ψέματα) χθες το βράδυ και μιλούσα και με μια γυναίκα την ίδια ώρα στο κινητό, χαχαχαχ!

    Τι να κάνω ο άνθρωπος; Ούτε σεντόνι/δοκίμιο ήθελα να γράψω (το ξέρεις ότι μπορώ αν έχω χρόνο/όρεξη, όπως κι εσύ άλλωστε μερικές φορές) και μάλιστα από mobile (δεν είμαι τόσο μαζόχας να γράφω υπερβολικά μεγάλα posts από μικρή οθονίτσα με touch controls!), ούτε να γράψω εντελώς την κοπελιά (που μου έλεγε διάφορα και εγώ ήμουν αλλού).

    Σχετικά με το «σσσσσσστ ησυχία τώρα, ξεκινάει το μάθημα. Απορίες μετά» που λες:

    Μπορεί όντως να φάνηκε έτσι σε κάποιους (ποιούς άραγε? σε αυτούς που έδωσαν likes σε τεχνικά σεντόνια/δοκίμια?). Μπορεί. Ξανά: δεν είμαι απόλυτος.

    Να σου θυμίσω όμως ότι και τον Cerny (που εγώ δεν γνωρίζω ούτε το 10% από όσα γνωρίζει αυτός, αλλά πάντα μαθαίνω και μου αρέσει να μαθαίνω) κάποιοι κακοπροαίρετοι (?) του απέδωσαν το ίδιο ακριβώς κίνητρο: ότι βγήκε με ύφος στην παρουσίαση να πουλήσει καθηγητιλίκι («σσσσσσστ ησυχία τώρα, ξεκινάει το μάθημα. Απορίες μετά») στις αδαείς μάζες.

    Το δέχομαι ότι έτσι μπορεί να φάνηκε σε κάποιους. Σε εμένα και σε εσένα (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) δεν νομίζω να φάνηκε έτσι. Είναι ολίγον πράος άνθρωπος (καμία σχέση με θερμόαιμους και νομίζω σαν λαός είμαστε λίγο) ή έτσι μου φαίνεται εμένα. Καθηγητή που να με νανουρίζει η φωνή του (με την καλή έννοια το λέω) εγώ δεν έχω συναντήσει στην πραγματική ζωή.

    Προσωπικά είμαι ο μοναδικός εδώ μέσα που έχω γράψει αναλυτικά τι είναι οι πράξεις κινητής υποδιαστολής. Δεν το λέω για να μου πει κανείς μπράβο, ούτε λέω ότι δεν θα μπορούσες να το είχες γράψει κι εσύ ή ο Slay (σόρρυ, δεν μου έρχονται άλλα ονόματα που να το κατέχουν το αντικείμενο εις βάθος).

    Είδες εσύ ποτέ κανέναν Τεραφλοπάτο να προσπαθεί να εξηγήσει με πολύ απλά λογάκια (ELI5 aka Explain Like I'm Five) τι είναι τα floating point operations (flops); Το ξέρεις και το ξέρω ότι όσο καταλάβαινε η μάζα από bit wars στα 80s/90s, άλλο τόσο καταλαβαίνουν από Τεραφλόπια σήμερα. Ανούσιο τζέρτζελο κατά 90% (το 10% είναι όσοι έχουν γνήσια πρόθεση να μάθουν κάτι και ίσως και να είμαι υπερβολικά επιεικής στα ποσοστά).

    Τα παραπάνω τα λέω για να δείξω ότι όντως ο σκοπός μου είναι να μεταλαμπαδεύσω γνώση. Νόμιζα ότι ήταν προφανές (?) τόσο καιρό. Ακόμα και παρομοιώσεις/παραλληλισμούς έχουν πολλά τεχνικά posts μου. Πόσο πιο απλά να τα εξηγήσω κατά την γνώμη σου; (ειλικρινά ρωτάω, αμφιβάλλω ότι μπορώ να τα απλουστεύσω ακόμα παραπάνω)

    Ούτε μπράβο θέλω, ούτε τίποτα. Και αν χάνω αναγνώστες όπως λες, πιστεύω ότι είναι λόγω mobile (δεν βολεύει για διάβασμα μεγάλων κειμένων), παρά από το ύφος. Αν ενοχλούσε το ύφος, τότε τα likes τι ρόλο βαράνε; (να σου πω ξανά προς αποφυγήν παρεξήγησης ότι θα έγραφα ακριβώς μα ακριβώς τα ίδια ακόμα κι αν δεν υπήρχε like system -δεν θυμάμαι πότε μπήκε ακριβώς στο forum, αλλά εγώ πάντα έτσι ήμουν-)

    Τώρα για τα posts στο τρέχον νήμα, ναι, είναι ολίγον controversial. Το ότι έχω το θάρρος να γράψω και πράγματα που ξέρω εκ των προτέρων ότι δεν μαζέψουν μια ντουζίνα likes, δεν σου λέει ότι κάτι για μένα;

    Ξέρεις πόσο εύκολο θα ήταν για μένα να γράφω μόνο λαοφιλή πράγματα; Και την Sony έχω στηλιτεύσει σε διάφορα πράγματα κατά καιρούς, όπως δίνω και praise εκεί που θεωρώ ότι το αξίζει.

    Το λοιπόν: αν δούμε την Sony σαν «gaming κόμμα» και εγώ είμαι «ψηφοφόρος» της (ε προφανώς και είμαι αφού άνοιξα το πορτοφόλι μου!), ΔΕΝ σημαίνει ότι θα πρέπει να γράφω ΜΟΝΟ αρεστά πράγματα.

    Μάντεψε τώρα τι ισχύει και στην πολιτική: μπορείς κάλλιστα να υποστηρίζεις το Α σε κάτι και να διαφωνείς σε κάτι άλλο. Εκφράζω λοιπόν κάποιες διαφωνίες/αντιρρήσεις εν είδει food for thought και -όπως αναμενόταν- έφαγα ένα ελαφρύ/τοσοδούλικο πέσιμο.

    Δυστυχώς ή ευτυχώς σαν άνθρωπος δεν είμαι yesman να λέω ναι σε όλα, επειδή έτσι λέει το τάδε «κόμμα» ή η τάδε «ιδεολογία» ή η τάδε «φυλή/ομάδα/θρησκεία». Θα διαφωνήσω, ακόμα κι αν συγκρουστώ και επέλθει ρήξη εν τέλει. Εδώ έχω φάει κανάτα με νερό σε τραπέζι επειδή σε κάποιον δεν άρεσαν αυτά που έλεγα και μετά έγινε το σώσε (και ναι, προφανώς στο internet αυτά δεν μπορούν να γίνουν)!

    Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός εφ' όλης της ύλης (αδύνατο μέσω του γραπτού λόγου), αλλά τουλάχιστον προσπάθησα. Γενικά προσπαθώ τα posts μου να μην είναι "lazy" (ξέρεις τι εννοώ) και να είναι όσο πιο καθαρογραμμένα γίνεται με παραγράφους, σημεία στίξης κλπ. Κάτι παραπάνω δεν μπορώ να κάνω.

    ΥΓ1: Επιμένω ότι δεν υπάρχει λόγος για συγνώμες. Το εκλαμβάνω απλά ως ευγένεια εκ μέρους σου. Αλλά αλήθεια δεν υπάρχει λόγος (εννοώ ότι δεν βριστήκαμε ή κάτι τέτοιο).

    ΥΓ2: Οι Discordιανοί που λες διαβάζοντας αυτά τα posts τουλάχιστον θα καταλάβουν ότι δεν υπάρχει καμία κρυφή Discord psforums κλίκα ως «αντίπαλο δέος». Δεν φοβόμαστε να διαφωνήσουμε και μεταξύ μας σε κάποια πράγματα (και να συμφωνήσουμε σε κάποια άλλα). Το προτιμώ έτσι, να υπάρχει και (υγιής) διαφωνία μερικές φορές, παρά να είμαστε στρατιωτάκια/drones/yesmen. Το προτιμώ ξαναλέω, δεν το επιβάλλω. Είτε συμφωνείς, είτε διαφωνείς, δεν τρέχει κάτι.

    ΥΓ3: Όχι μόνο δεν τα ξέρω όλα (αλίμονο!), αλλά ώρες-ώρες νιώθω και "boomer" (επίτηδες τα εισαγωγικά, ακριβώς γιατί ΔΕΝ είμαι, όπως δεν είναι και κανένας άλλος εδώ μέσα από όσο γνωρίζω).

    π.χ. δεν ντρέπομαι να πω δημοσίως ότι το "birthing person" που ανέφερε ο ntsmrtz αναγκάστηκα να το γουγλάρω, να κάνω catch up βρε αδερφέ με τις καινοφανείς ορολογίες των καιρών μας!

    Και ναι, έμεινα λίγο «παγωτό» μόλις διάβασα ποιός και γιατί επινόησε αυτό τον όρο... συνέχεια μαθαίνω νέα πράγματα, δεν μου αρέσει η στασιμότητα σε κανέναν τομέα.

    ΟΚ, έγραψα κάποια πράγματα περί social media και δικαιωματισμού. Με πονάει να βλέπω κινήματα που κάποτε πάλευαν για τα δικαιώματα του εργάτη να ασχολούνται με "1st world problems" (ναι, το θέτω ολίγον κομψά) και το στηλίτευσα αυτό. Shoot me. I was just a messenger.

    Τι διάολο, δεν μπορεί να είμαι ο μόνος που βλέπει τι γίνεται στα σόσιαλ μύδια με διάφορα campaigns/σταυροφορίες; Εδώ βγήκε κοτζάμ Facebook executive και το είπε ευθέως ότι σκίζουν τον κοινωνικό ιστό (social ή anti-social media τελικά?). Για αυτό και έδωσα link αν θέλει να το ψάξει παραπάνω κάποιος. Να μην δώσω citation; (μπορεί να μου έχει μείνει κουσούρι από την επιστημονική βιβλιογραφία, μην το παρεξηγείς, ίσως εγώ να παίρνω πιο σοβαρά από όσο πρέπει το forum μερικές φορές)

    Και όχι, δεν τσουβαλιάζω, μια χαρά μέσο είναι το Twitter αν κάποιος ξέρει να ξεχωρίσει την ήρα από το στάρι. Κι εγώ συχνά-πυκνά ποστάρω διάφορα (τεχνικά κυρίως) tweets που αλιεύω από gaming fora. Τα politics χαλάνε την σούπα και προκαλούν διχασμό (ναι, το πιστεύω αυτό Desmond). Και επειδή το θυμάμαι από εποχές PS3 σας λέω υπεύθυνα ότι κάποτε δεν ήταν τόσο politics-driven. Φαινόμενα των καιρών μας. Ούτε στην Sony το αποδίδω, ούτε στην Microsoft, ούτε πουθενά αλλού για να προωθήσω console warrior ρητορική (όπως κάνουν άλλοι).
    Last edited by psx3; 20-07-2021 at 17:51.

  6. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (20-07-2021)

  7. #11665
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ούτε τα περί Game Pass που λέμε κατά καιρούς νομίζω ότι είναι επιβολή/κατήχηση προς XBOXάδες. Κάνω λάθος; (σίγουρα κάποιοι από το XBOX στρατόπεδο θα διαφωνούν και είναι σεβαστό)

    Εγώ (και όχι μόνο εγώ) θα ήθελα το XBOX division να είχε βαρβάτη πολιτική εποχής 360 σε exclusives κλπ. Να τρέχει και να μην φτάνει η Sony, όχι να βγάζει cross-gen exclusives στυλ HZD2 που μπροστά στο Hali Infinite (με τα τουβλάκια Minecraft στο background) μοιάζουν λες και είναι 2 γενιές μπροστά! Εμ πως να μην είναι άνετη/καβάλα στο άλογο/arrogant μετά η Sony; Αυτοί φταίνε; Στην πολιτική δεν λέμε ότι χρειάζεται ισχυρή/βαρβάτη αντιπολίτευση να κρατάει in check το κυβερνών κόμμα; Παντού χρειάζονται αυτά για λόγους power balance.

    ΟΚ, το έχω αποδεχτεί ότι η MS έχει αλλάξει και ελέω Nadella είναι cloud/subscription-driven μέχρι το κόκαλο. Δεν μου αρέσει αυτό, δεν επιβάλλω την άποψή μου όμως (όπως ίσως νομίζουν κάποιοι, ειδικά όσοι έχουν επενδύσει στο νέο όραμα της MS). Ούτε νιώθω την ανάγκη να ζητήσω συγνώμη για ό,τι έχω γράψει.

    Ναι, δεν το κρύβω ότι βλέπω μια τάση στην κοινωνία (δεν το αποδίδω αποκλειστικά στην MS, αν και η MS είναι ολίγον «μπροστάρης» αυτού του new age κινήματος, τουλάχιστον στον τομέα της Πληροφορικής/Gaming) να καταργηθεί πλήρως η ιδιοκτησία στα πάντα: όχι μόνο consoles/video games, αλλά και χρήμα, ακίνητα, αυτοκίνητα (όλα με leasing στο μέλλον, εκτός αν νομίζει κανείς ότι η μάζα έχει φράγκα για Tesla cars). Τα βλέπω σφαιρικά τα πράγματα Λευτέρη, δεν είναι όλη μου η ζωή το gaming και η τεχνολογία (ούτε εσένα είναι).

    Το καταθέτω λοιπόν αυτό ως προβληματισμό. Γιατί; Γιατί είμαι μέλος της μεσαίας τάξης και δεν θέλω στο μέλλον να υπάρχουν μόνο πολύ φτωχοί που με κανά UBI (όχι Ubisoft, αλλά Universal Basic Income) επιδοματάκι θα ψωνίζουν συνδρομές και οι πολύ πλούσιοι της Silicon Valley που θα κάνουν κουμάντο στις ζωές μας ελέγχοντας τα πάντα. Μακάρι, μακάρι, μακάρι να αποφύγουμε πάση θυσία τέτοια sci-fi dystopia. Μακάρι να μου το τρίβετε στην μούρη αν πέσω έξω! Θα χαρώ πολύ.

    Γιατί προς απογοήτευση μερικών νεο-αριστερών εγώ πιστεύω στον θεσμό της ιδιοκτησίας, δεν την μισώ! Δεν μου έχει ενσταλλάξει κανείς ιδεολογικό μίσος μέσα μου να μισώ τον διπλανό μου που έχει ιδιόκτητο σπιτάκι και πληρώνει ΕΝΦΙΑ. Δεν είναι όλοι παχύδερμα τύπου Πάγκαλος με 20 ακίνητα!

    Τώρα τι φάση; Θα με βαφτίσουν μερικοί alt-άκρα/συντηρητικάτζες επειδή έγραψα τα παραπάνω; Τι θέλουν μερικοί; Να παραδώσουμε κονσόλες/σπίτια/ΙΧ στην Silicon Valley και να πληρώνουμε μια Life Pass™ συνδρομούλα; Αυτό θέλετε κύριοι; (ναι, το ύφος μου είναι έντονο, αλλά σε καμία περίπτωση κατηχητικό, πιο πολύ wake-up call είναι)

    Ναι, τα έγραψα χωρίς φόβο και πάθος. Έχω το θάρρος της γνώμης μου. Δεν θέλω μπράβο/likes. Έστω κι ένας να ταρακουνηθεί λίγο, κέρδος είναι αυτό θεωρώ.

    ΥΓ: Θα τους παραδέχομουν εκεί στην Silicon Valley αν έβγαιναν δημοσίως να πουν το και το: ότι ξέρετε, είμαστε 8 δις άνθρωποι σε αυτό τον πλανήτη, δεν υπάρχουν αρκετοί πόροι για όλους (δείτε λίγο τι γίνεται με τα microchips που το πυρίτιο υπάρχει σε αφθονία στον πλανήτη, ενώ τα fabs όχι), οπότε αποφασίσαμε μεταξύ μας να το γυρίσουμε σε μοντέλο κοινοχρησίας. Τι λέτε να το συζητήσουμε δημοκρατικά;

    Πάλι θα διαφωνούσα φυσικά (δεν ευθύνομαι εγώ που έφτασε 8 δις ο πλανήτης και με αυξανόμενη μεσαία τάξη σε Κίνα/Ινδία -> resource depletion), αλλά τουλάχιστον θα τους έβγαζα το καπέλο ότι θα ήταν κάαααααπως πιο ειλικρινείς.
    Last edited by psx3; 20-07-2021 at 17:42.

  8. #11666
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Α, γεια σου. Τώρα μιλάς - αναλύεις.

    Δυστυχώς με περιορίζει το κείμενο για να σου πω πόσο συμφωνώ.

    Το γεγονός ότι λίγοι τα «βλέπουμε» και ακόμα λιγότεροι τα λέμε δεν αλλάζει τη ουσία.

  9. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (20-07-2021)

  10. #11667
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,550
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Γιατί το site δεν έχει μετονομαστεί σε PS5FORUMS.GR ?

  11. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    mihalis13 (25-07-2021)

  12. #11668
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Error Flynn View Post
    Γιατί το site δεν έχει μετονομαστεί σε PS5FORUMS.GR ?
    Είναι πλέον ps forums.
    Είχε γίνει μια συζήτηση πάνω σε αυτό πριν αρκετούς μήνες και επικράτησε το psforums.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  13. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Error Flynn (25-07-2021)

  14. #11669
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το αστείο Μιχάλη είναι ότι στην πραγματικότητα είναι PS4forums!

    Τόσο στο url όσο και στο λογότυπο

    μόνο όσοι θυμόμαστε την εν λόγω συζήτηση ξέρουμε ότι η απόφαση είναι σκέτο psforums!

  15. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    mihalis13 (25-07-2021)

  16. #11670
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Το αστείο Μιχάλη είναι ότι στην πραγματικότητα είναι PS4forums!

    Τόσο στο url όσο και στο λογότυπο

    μόνο όσοι θυμόμαστε την εν λόγω συζήτηση ξέρουμε ότι η απόφαση είναι σκέτο psforums!
    Μπαίνει και με τα δύο στο url πάντως αν το δοκιμάσεις.
    Το λογότυπο ναι δεν ξέρω γιατί έχει μείνει ακόμα ίδιο

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  17. #11671
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Aχά! Δεν γνώριζα ότι έχουμε και τα 2 url σε ισχύ!

  18. #11672
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Το αστείο Μιχάλη είναι ότι στην πραγματικότητα είναι PS4forums!

    Τόσο στο url όσο και στο λογότυπο

    μόνο όσοι θυμόμαστε την εν λόγω συζήτηση ξέρουμε ότι η απόφαση είναι σκέτο psforums!

    Θα το φτιάξω βρε γκρινιάρη (εχεις δικιο btw) απλα ειχα χωθει μέχρι το λαιμο με το ΕΑΠ και δεν ειχα χρονο. Τώρα που τελείωσα θα γίνει και αυτο σύντομα.

  19. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Lefteris_X (29-07-2021)

  20. #11673
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Mind blown.. ο 3χρονος γιος μου μολις με εκανε να συνειδητοποιησω οτι στα βιντεο του youtube εαν πατησεις παρατεταμένα οπουδηποτε μεσα στο timebar ενος βιντεο, μεταφερεσαι αυτοματα σε εκεινο το σημειο χωρις να χρειαζεται να σερνεις την βουλα.. χρονια το χρησιμοποιω, χαμπαρι δεν ειχα παρει, μου το εμαθε αυτος... κλαιω!

  21. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    gtakis (31-07-2021),jimspy (30-07-2021),panos74gr (29-07-2021),Snk (30-07-2021)

  22. #11674
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Έχεις να δεις πολλά ακόμα Δημήτρη. Η δικιά μου (6 χρονών) κυνηγάει τα κινητά μας, το δικό μου δεν το παίρνει γιατί δεν της το δίνω, αλλά πολλές φορές μου το έχει βουτήξει, έχει πατήσει το power για να ανοίξει η οθόνη, και το γυρνά προς το μέρος μου, με σκοπό να ξεκλειδώσει με την φάτσα μου. Άλλη φορά ενώ σχεδόν κοιμάμαι έχει πάρει το κινητό, και προσπάθησε να το ξεκλειδώσει με το δακτυλικό μου αποτύπωμα. Και επειδή αυτά δεν πιάνουν, πήγε στον λιγότερο ασφαλή γονέα. Το κινητό της μάνας της το έχει ξεκλειδώσει με 3 διαφορετικά pin, προφανώς την κοιτάει όταν το βάζει και το θυμάται απέξω. Τελευταία φορά που το έκανε, αλλάζω ξανά pin, φεύγω απο το σπίτι και λέω στην γυναίκα πάρε με όταν θέλεις να σου πω το pin.

    Και τώρα κοίτα φίλε hacking skillz τι σκέφτηκε να κάνει ο διάολος. Αρχικά να πάρει μια κοπέλα συγγενή μας από το σταθερό, και να της πει ότι θέλει να της πει κάτι σημαντικό, στην συνέχεια να της πει ότι δεν την ακούει καλά, και αν μπορεί να πάρει στο κινητό της μαμάς, και να κλείσει το σταθερό. Ο λόγος για όλη αυτή την κομπίνα? να χτυπήσει το τηλέφωνο, να απαντήσει την κλήση που δεν θέλει Pin, και στην συνέχεια όταν κλείσει το τηλέφωνο , να της μείνει στα χέρια ξεκλείδωτο πλέον στην αρχική οθόνη.

  23. The Following 7 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    enstikto (30-07-2021),hakoo (31-07-2021),jimspy (30-07-2021),modecris (30-07-2021),psx3 (30-07-2021),Snk (30-07-2021),Valkyre (30-07-2021)

  24. #11675
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Τι μου θύμισες Slay, θηλυκός Mitnick (το 90% του hacking είναι social engineering/psychological loopholes και μόνο το 10% είναι τεχνικές γνώσεις):


  25. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Slay (30-07-2021)

  26. #11676
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Έχει πέσει το κωλοδικτυο της Vodafone για άλλη μια φορά. Έχουν καταντήσει αηδία πλέον όλοι σχεδόν. Δεν ξεχωρίζω κανέναν διότι μία χαρά πληρώνονται μηνιαία και χωρίς καθυστέρηση αλλά οι υπηρεσίες τους είναι για το π....... καβάλα. Σαρανταπέντε λεπτά αναμονή για να μου πουν ότι έχει το δίκτυο πανελλαδικά πρόβλημα. Νόου σιτ Σέρλοκ. Ένα sms αυτοματοποιημένο αν έστελνε σε όλους τους συνδρομητές ενημερώνοντας για το πρόβλημα θα είχε γλυτώσει πολύ κόσμο από την αναμονή και τον εκνευρισμό, χωριά που θα απέφευγε και ένα μεγάλο ποσοστό κραξιματος.
    Τεχνικοί της Vodafone σε ώρα εκπαίδευσης.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  27. #11677

    Default

    Καλησπερα σε ολους.
    Μετα απο αρκετα χρονια απραξιας gaming επεστρεψα περιμενοντας μονο μια ημερα για να παραλαβω ενα ps5

    Δεν ειχα δυνατοτητα ανακτησης του παλιου μου προφιλ εδω οποτε εκανα ενα νεο.

    Καλο gaming σε ολους με τις νεες τους κονσολες!

  28. The Following User Says Thank You to Ffm-dicted For This Useful Post:

    psx3 (02-08-2021)

  29. #11678
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Welcome!

    Ποιό ήταν το παλιό σου προφίλ; Ενδεχομένως να μπορεί να στο συγχωνεύσει ο Slay...

  30. #11679

    Default

    Αν θυμαμαι σωστα CorsaOPC, corsaopc3071r, rage κατι...
    Αν μπορει καποιος να ασχοληθει θα ηταν το ιδανικο.



    Ευχαριστω!

  31. #11680
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Ffm-dicted View Post
    Αν θυμαμαι σωστα CorsaOPC, corsaopc3071r, rage κατι...
    Αν μπορει καποιος να ασχοληθει θα ηταν το ιδανικο.

    Ευχαριστω!
    Συγχώνευση δεν νομίζω να μπορεί να γίνει, αλλά ίσως ο Slay να μπορεί να σου στείλει username και να σου κάνει reset το password. corsaopc3071r ήταν το nickname σου στο forum. Καλώς ήρθες και πάλι!

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •