Page 14 of 17 FirstFirst ... 41011121314151617 LastLast
Results 261 to 280 of 331

Thread: Αναφορές τεχνικών προβλημάτων του PS5

  1. #261
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Εμένα δεν έχει βγάλει error ακόμα το PS5. Στο PS4 είχα δει κάμποσα.

  2. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    cocous (05-07-2021)

  3. #262
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Εμένα δεν έχει βγάλει error ακόμα το PS5. Στο PS4 είχα δει κάμποσα.
    Το θέμα είναι το εξής. Άντε ναι να πούμε ότι είναι πρόβλημα στο hardware. Διότι να είναι software και να το έχω μόνο εγώ? Βέβαια έχω παίξει ένα ψοφο παιχνίδια και αρκετές ώρες. Αλλά και πάλι. Πώς θα βγάλω άκρη με την Commetron?

  4. #263
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Λογικά κάποιος συνδυασμός hardware/software είναι που κάνει trigger το error. Η κονσόλα σου ψύχεται σωστά εκεί που είναι τοποθετημένη;

    Μην περιμένεις πολλά από Cometron (πέραν πιθανής αντικατάστασης). Ούτε από software (firmware/OS) γνωρίζουν, ούτε κάνουν επισκευές με κολλητήρια όπως κάποτε.

  5. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    cocous (05-07-2021)

  6. #264
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Λογικά κάποιος συνδυασμός hardware/software είναι που κάνει trigger το error. Η κονσόλα σου ψύχεται σωστά εκεί που είναι τοποθετημένη;

    Μην περιμένεις πολλά από Cometron (πέραν πιθανής αντικατάστασης). Ούτε από software (firmware/OS) γνωρίζουν, ούτε κάνουν επισκευές με κολλητήρια όπως κάποτε.
    Ναι την έχω ανοιχτά την κονσόλα. Τουλάχιστον το ρημάδι αν είναι ας το βγάζει συνεχώς. Τώρα έτσι δεν βγάζω άκρη. Το συγκεκριμένο σφάλμα το googlaρω και είναι παντού. Επίσης έχω ένα φιλαράκι που του το έχει κάνει και εκείνου. Αλλά τώρα τελευταία δεν του το βγάζει. Τι να πω άλλο. Ξενέρωμα.
    Last edited by cocous; 05-07-2021 at 20:48.

  7. #265
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    2 φορές στο metro exodus με το next gen patch και 1 φορά στο Titan quest μετά το τελευταίο fw update σε μένα. Εγώ θεωρώ ότι είναι θέμα software και δεν αγχώνομαι

  8. The Following User Says Thank You to djpar For This Useful Post:

    cocous (05-07-2021)

  9. #266
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Το κάνει σε πολλά παιχνίδια, εμένα μια φορά το έκανε σε PS4 παιχνίδι δεν ξέρω αν είναι το ίδιο σφάλμα, απλά θέλει delete κ ξανά εγκατάσταση το παιχνίδι, σε φίλους μου το κάνει συχνά στο Destiny 2.



    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  10. The Following User Says Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    cocous (05-07-2021)

  11. #267
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    2 φορές στο metro exodus με το next gen patch και 1 φορά στο Titan quest μετά το τελευταίο fw update σε μένα. Εγώ θεωρώ ότι είναι θέμα software και δεν αγχώνομαι
    Μακάρι φίλε μου διότι είναι κρίμα. Τόσα χρήματα έχει η κονσόλα και το ότι δεν είναι πολύ συχνό είναι δύσκολο να αναγνωριστεί από το service.


  12. #268
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Από τον Μάρτιο, συνολικά 3 φορές.
    Μία στο last of us ii, επανεκκίνηση και έπαιξα ώρες χωρίς θέμα.
    Μία στο crash 4 (ps5 version), ομοίως.
    Μία ακόμη δεν θυμάμαι που.
    Η κονσόλα ψύχεται άριστα, δεν έχει θέμα, θεωρώ πως είναι software ζήτημα, αν ήταν hardware, θα υπήρχε κάτι πιο σαφές.
    Ειναι random τελείως, και έχει συμβεί σε πολύ κόσμο παγκοσμίως, χωρίς (όσο έχω δει) κάποια συγκεκριμένη ρουτίνα ή συνθήκη.

  13. The Following User Says Thank You to Dimitris_ For This Useful Post:

    cocous (06-07-2021)

  14. #269
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Μακάρι φίλε μου διότι είναι κρίμα. Τόσα χρήματα έχει η κονσόλα και το ότι δεν είναι πολύ συχνό είναι δύσκολο να αναγνωριστεί από το service.
    Παροτι θα μπεις σε ταλαιπωρια, να προτεινω κατι? Σβησε τα παντα, κανε reset to factory settings στο ps5 και περνα accounts, και παιχνιδια απο την αρχη. Παιζε τα παιχνιδια (ακομα και του ps4) μονο απο τον ssd και για καποιο καιρο μην βαλεις καν την κονσολα σε rest mode καθολου. Θα μου πεις τι απιθανα καθομαστε και λεμε, αλλα επειδη εχω καταλαβει οτι εισαι φαν και ψειρας (με την καλη εννοια) και θελεις να ειναι ολα κομπλε, ισως αξιζει να μπεις στην διαδικασια. Εμενα δεν μου εχει χτυπησει αυτο ποτε, απο day1 κανω αυτα που σου λεω (ουτε rest mode χρησιμοποιω ποτε πλεον).

  15. #270
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by nikosarg View Post
    Παροτι θα μπεις σε ταλαιπωρια, να προτεινω κατι? Σβησε τα παντα, κανε reset to factory settings στο ps5 και περνα accounts, και παιχνιδια απο την αρχη. Παιζε τα παιχνιδια (ακομα και του ps4) μονο απο τον ssd και για καποιο καιρο μην βαλεις καν την κονσολα σε rest mode καθολου. Θα μου πεις τι απιθανα καθομαστε και λεμε, αλλα επειδη εχω καταλαβει οτι εισαι φαν και ψειρας (με την καλη εννοια) και θελεις να ειναι ολα κομπλε, ισως αξιζει να μπεις στην διαδικασια. Εμενα δεν μου εχει χτυπησει αυτο ποτε, απο day1 κανω αυτα που σου λεω (ουτε rest mode χρησιμοποιω ποτε πλεον).
    Τα έκανα αυτά πριν κανένα 3μηνο. Και όχι μόνο. Και reinstall firmware. Δεν έχω τίποτα συνδεμένο επάνω στην κονσόλα ούτε εξωτερικό δίσκο. Μόνο ακουστικά και κάμερα και δεν χρησιμοποιώ rest mode.

  16. #271
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Η τροφή του PSU είναι το ρεύμα και καλό είναι να είναι όσο πιο υψηλής ποιότητας γίνεται (μετράει και το σχήμα του σήματος όπως σου είπα, η τάση δεν μετράει και τόσο πολύ -πλέον- γιατί τα περισσότερα σύγχρονα PSU είναι universal 100-240V):



    https://www.cyberpowersystems.com/bl...hoosing-a-ups/

    Διάβασε εκεί που λέει "Do I need sine wave output from my UPS?" και περί "Active PFC".
    Χθες δεν ξέρω αν παρατήρησε κανείς ότι τρεμόπαιζαν λάμπες... λόγω του γνωστού θέματος της ΔΕΗ.

    Κονσόλα, modem/router, υπολογιστής δεν έσβησαν ούτε λεπτό με τις αυξομειώσεις τάσης στο δίκτυο. Ο λόγος στο bolded text παραπάνω.

    Άλλες συσκευές είναι που μπορεί να έχουν πρόβλημα (π.χ. κανά παλιό ψυγείο). Τα σύγχρονα ηλεκτρονικά δεν καταλαβαίνουν τίποτα λόγω switching τροφοδοτικών.

    Τα παλιά τα χρόνια οι κονσόλες είχαν κάτι τούβλα (θεόβαρα κιόλας, αφού σχεδόν όλο το βάρος ήταν ο χαλκός στο πηνίο) AC/DC adaptors με fixed voltage/hertz (230V/50Hz) και τα βγάζαμε από την πρίζα μην καούν (ζεμάταγαν λόγω χαμηλού efficiency) όταν δεν παίζαμε...

    ΥΓ: Αυτά τα γράφω για να ηρεμήσει ο κόσμος, δεν χρειάζονται σταθεροποιητές τάσης παντού, ούτε πανικός.

  17. #272
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    παιδια εχω 2 συνδεσεις σπιτι στο ενα modem απλα εχω κλεισει τον dhcp server και το ps5 εχει καρφωτες ip και οποτε θελω να αλλαξω συνδεση απλα αλλαζω το τελευταιο ψηφιο απο την προεπιλεγμενη πυλη. Καθε φορα που καλω cold start δεν μπαινει internet πρεπει να αλλαξω την πορεπιλεγμενη πυλη συνδεεται και μετα απλα ξαναβαζω την πρωτη επιλογη και ολα οκ η συνδεση ειναι με ethernet σε switch. εχει αντιεμτωπισει κανεις σας παρομοι θεμα?

  18. #273
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Το λειτουργικο του ps5 θελει δυστυχως πολυ δρομο για να στρωσει.

    Καταρχην εχω συνεχες προβλημα με τα updates δυο παιχνιδιων (εχει συμβει με το Rdr 2 πολλες φορες & με το Sniper Elite 4 μια φορα).
    Εχω εναν συνδεδεμενο hdd για ps4 games στον οποιο ειναι περασμενα δεκαδες για ps4.
    Συνηθως υπαρχει ελευθερος χωρος γυρω στα 100-200gb.
    Οταν υπαρχει νεο update για τα προαναφερθεν παιχνιδια μου βγαζει error (the update cant install).
    To workaround που εχω βρει ειναι να μεταφερω το game στον εσωτερικο σκληρο, εκει το upd ολοκληρωνεται χωρις προβλημα
    και μετα επιστρεφω το game στον εξωτερικο σκληρο.
    Το παραπανω δεν εχει συμβει με upd για οποιοδηποτε αλλο παιχνδι απο τα δεκαδες που εχω εγκατεστημενα στον εξωτερικο.

    Πριν λιγες ημερες ανακαλυψα οτι για το παιχνιδι Grid εαν κ εγκατεστημενο, δεν υπηρχε επιλογη για play.
    Επισης δεν φαινοταν στην library των εγκατεστημενων, αλλα ουτε κ στα settings, storage.
    Υπηρχε μονο στο libray, your collection, οπου εκει φαινοταν μονο ως installed.
    Δεν μπορουσα δλδ ουτε να το σβησω κ να το ξανακατεβασω μηπως κ στρωσει.
    Τα restore licences, clear cache & rebuilt database δεν βοηθησαν.
    Στην αρχη νομισα πως ηταν προβλημα του παιχνιδιου κ το ξανακατεβασα αρχικα στο ps4, οπου εκει το ετρεχα κανονικα.
    Οποτε εκανα ενα πειραμα στο ps5, αποσυνεδεσα τον εξωτερικο σκληρο, κατεβασα το game στον εσωτερικο σκληρο
    με την σκεψη αρχικα να το τρεχω απο εκει, εστω κ εαν ετρωγε χωρο απο τον γρηγορο εσωτερικο σκληρο.
    Σε αυτη την εγκατασταση υπηρχε επιλογη play κανονικα.
    Το ευτυχημα ηταν οταν συνεδεσα τον εξωτερικο, το λειτουργικο μου εβγαλε μηνυμα οτι εχω το ιδιο game εγκατεστημενο 2 φορες
    κ οτι πρεπει να σβησω 1 εγκατασταση απο τις 2.
    Επελεξα φυσικα αυτην στον εξωτερικο, την εσβησε οντως (τσεκαρα οτι δεν ηταν πια installed απο το libray, my collection)
    κ μετα με crossed fingers μετεφερα στον εξωτερικο, την νεοτερη εγκατασταση που ειχα στον εσωτερικο μηπως κ γινει καποιο θαυμα.
    Κ ω ναι, το παιχνιδι τωρα ειχε εικονιδιο play κανονικα.

    Τελος εχω θεμα με τα updates που δεν γινονται αυτοματα μια κ εχω πολλα ps4 παιχνιδια εγκατεστημενα στον εξωτερικο σκληρο
    κ δεν μπορει το λειτουργικο να τα τσεκαρει ολα.
    Στο ps4 υπηρχε εικονιδιο για καθε παιχνιδι ξεχωριστα, ωστε να να κανω χειροκινητο check for new update.
    Στο ps5 εαν δεν υπαρχει εικονιδιο του game στο κεντρικο μενου, πολυ απλα δεν μπορεις να κανεις manual check.
    Για τα digital games η λυση ειναι σχετικα ευκολη, τρεχω το παιχνιδι, οποτε το check γινεται με το που το τρεξω,
    απλα μετα κανω exit κ παω στο επομενο.
    Στα retail games ομως αυτο θελει μια painful διαδικασια, γιατι πρεπει για καθε παιχνιδι που θες να τσεκαρεις για upd,
    να βαζεις στο drive το εκαστοτε δισκακι για να ξεκινησει το παιχνιδι κ το τυχον download για νεο upd.
    Ετσι στα retail το εχω παρατησει το θεμα, εαν παω να παιξω καποιο game κ μου βγαλει upd, απλα ευχομαι να μην ειναι μεγαλο
    ωστε να μπορεσω να το παιξω χωρις να περιμενω να κατεβει.
    Ψαχνοντας λυση στο 2ο προβλημα, πιστευω ομως οτι ανακαλυψα λυση κ γι αυτο.
    Σε μια απο τις διαδικασιες που δοκιμασα (πιστευω οτι ηταν η rebuild database), οταν bootαρε το ps5,
    μου πεταξε 6 updates για 6 ps4 retail games εγκατεστημενα στον εξωτερικο.
    Οποτε η λυση για το τσεκαρισμα τυχον updates για retail games ειναι μια διαδικασια που υπαρχει στο safe mode για αλλο σκοπο.

    Δεν ξερω εαν τα παραπανω εχουν συμβει σε αλλους ή μονο σε εμενα.
    Εχω μια ταση να τραβω σαν μαγνητης τα προβληματα ή κανω πραγματα τα οποια ειναι εξω απο τον μεσο χρηστη, πραγματικα δεν ξερω.
    Αποψη μου ειναι οτι δεν λειτουργω την κονσολα τοσο διαφορετικα απο τον καθε ενα
    κ οι απαιτησεις που εχω απο το λειτουργικο δεν ειναι παραλογες.
    Last edited by jk_blue_tiger; 31-08-2021 at 12:05.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  19. #274
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Εμένα μου έτυχε αυτό του grid αλλά σε άλλο παιχνίδι. Έφταιγε πιθανά ο σκληρός μου γιατί είχε φάει πεσίματα και έτσι άλλαξα εξωτερικό σκληρό (πήρα έναν ssd) και πλέον ούτε τα παιχνίδια που παίζω μέσα από εκεί έχουν θέμα

  20. #275
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Εμένα μου έτυχε αυτό του grid αλλά σε άλλο παιχνίδι. Έφταιγε πιθανά ο σκληρός μου γιατί είχε φάει πεσίματα και έτσι άλλαξα εξωτερικό σκληρό (πήρα έναν ssd) και πλέον ούτε τα παιχνίδια που παίζω μέσα από εκεί έχουν θέμα

    Ο σκληρος ειναι ολοκαινουριος & καλη ποιοτητα (wd black), δεν εχει πεσει ποτε κ απο τοτε που αγοραστηκε ειναι μονιμα συνδεδεμενος στο ps5.
    Απλα δεν ειναι ssd, τουλαχιστον τωρα ξερω τι πρεπει να κανω για να διορθωνω τετοιες μλκ.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  21. #276
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κ εγώ με τον εξωτερικό σκληρό ssd που είχα στο ps4, τον κουμπωσα στο 5,ειδε όλα τα παιχνίδια κανονικά, και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

  22. #277
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    4,000
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Καλημέρες

    Ρε παιδιά άρχισε το PS5 να κάνει περίεργο ήχο, σαν να γουργουρίζει!

    Δηλαδή δεν είναι συνεχόμενος ήχος πχ του τροφοδοτικού (δεν έκανε ποτέ σαν αεροπλάνο ή κάτι τέτοιο βέβαια). Δεν τον ξαναείχα αυτόν τον ήχο σε κάποια κονσόλα και πιστεύω θα το είχα παρατηρήσει τους δύο πρώτους μήνες χρήσης

    Ξενέρωσα, δεν ακούγεται πολύ βέβαια αλλά σε ησυχία και ανάλογα με το παιχνίδι μπορεί να είναι και ενοχλητικός (διακριτικός μεν ενοχλητικός δε, κυρίως επειδή δεν είναι συνεχόμενος, αλλά με σταθερή συχνότητα).

    Προσπάθησα να το κάνω record από το κινητό αλλά δεν ακούγεται καλά

    Δεν έχω βρει νομίζω κάτι αντίστοιχο στο ίντερνετ.

    Καμιά ιδέα από τους ειδικούς;

    Το κάνει και σε digital game και από δισκάκι. Ο σκληρός να είναι;

    το έχω οριζόντια το ps5, σκεφτόμουν να το βάλω κάθετα (μπλιαχ) να δω αν παίζει κάτι εκεί. Δεν το έχω ανοίξει ακόμη να κάνω να δω αν παίζει κάτι εμφανές!


  23. #278
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Καλημέρα!

    Υπάρχει ένα αυτοκολλητάκι μέσα, που μπορεί να ξεκολλήσει και μετά να ακουμπάει στα πτερύγια του ανεμιστήρα (δεν έχω πρόχειρο video, αλλά έχει αναφερθεί παλαιότερα).

    - - - Updated - - -

    Το βρήκα τελικά:

    https://gamerant.com/ps5-loud-fan-noise-sticker/

  24. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    tonybsg (06-10-2021)

  25. #279
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    4,000
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Α ναι! Κάπου το είχα διαβάσει και γω, θενξ!

    Πάντως δεν κάνει αυτόν τον ήχο

    Αυτός είναι ακόμη πιο συνεχής από τον δικό μου

    Λοιπόν αν ανεβάσετε την ένταση, νομίζω διακρίνεται ο ήχος που λέω:

    https://drive.google.com/file/d/1D6S...ew?usp=sharing


  26. #280
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	ps dead game.jpg 
Views:	56 
Size:	65.1 KB 
ID:	12830

    Εαν δειτε μια κοκκινη γραμμη στα games της library σας, το game ειναι corrupted, δεν μπορει να γινει επιδιορθωση, οποτε θελει delete κ εγκατασταση ξανα.
    Εαν η γραμμη ειναι ασπρη, εχει κατεβει καποιο update αλλα δεν εχει περαστει ακομα, για να φυγει η ασπρη γραμμη θα πρεπει να τρεξετε το παιχνιδι για να εγκατασταθει το udpate.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  27. The Following 8 Users Say Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    cocous (06-10-2021),Conjure7 (06-10-2021),djpar (07-10-2021),enstikto (06-10-2021),Nodens (06-10-2021),Slay (06-10-2021),Snk (06-10-2021),spartan (12-11-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •