Page 214 of 252 FirstFirst ... 114164204210211212213214215216217218224 ... LastLast
Results 4,261 to 4,280 of 5037

Thread: Νέα από την βιομηχανία των videogames!

  1. #4261
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    enstikto (28-05-2021)

  3. #4262
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Hackers Steal Wealth of Data from Game Giant EA



    In those forum posts the hackers said they have taken the source code for FIFA 21, as well as code for its matchmaking server. The hackers also said they have obtained source code and tools for the Frostbite engine, which powers a number of EA games including Battlefield. Other stolen information includes proprietary EA frameworks and software development kits (SDKs), bundles of code that can make game development more streamlined. In all, the hackers say they have 780gb of data, and are advertising it for sale in various underground hacking forum posts viewed by Motherboard.
    Χαμούλης. Τι φάση με τα hacks τώρα τελευταία; Και η CD Projekt και η EA τώρα..
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. #4263
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ένα έχω να πω περί hacks/ransomware: μόνο ηλίθιοι/άμπαλοι hackers χρησιμοποιούν BTC/ETH/DOGE για εγκληματικές ενέργειες. Δεν είναι ανώνυμα, οπότε αργά ή γρήγορα τους πιάνουν (και φάνηκε πρόσφατα με τον αγωγό αυτό). Υπάρχουν και άλλα 100% ανώνυμα cryptos.

    Πάντως έτσι για τον χαβαλέ και επειδή έχω ακούσει πολλά περί FIFA (ότι είναι pay2win), θα ήθελα να γίνει leak ο πηγαίος κώδικας και να ξεβρακωθούν (αν ισχύουν αυτά που ακούω από βετεράνους παίκτες)...
    Last edited by psx3; 10-06-2021 at 21:46.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Leon_DiZ (10-06-2021)

  6. #4264
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Devolver Digital Teases New MaxPass+ Announcement

    Αν πρόκειται για τρολ, χαλαρά παίρνει όσκαρ καλύτερου τρολ. Επικό και το βιντεάκι.

    ΜΑΞ ΠΑΣ ΠΛΑΣ

    https://www.rocketchainsaw.com.au/devolver-digital-teases-new-maxpass-announcement/
    Last edited by drifterx; 11-06-2021 at 16:04.

  7. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    psx3 (11-06-2021)

  8. #4265
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Devolver Digital Teases New MaxPass+ Announcement

    Αν πρόκειται για τρολ, χαλαρά παίρνει όσκαρ καλύτερου τρολ. Επικό και το βιντεάκι.

    ΜΑΞ ΠΑΣ ΠΛΑΣ

    https://www.rocketchainsaw.com.au/devolver-digital-teases-new-maxpass-announcement/
    Έχουν παράδοση στο VG industry trolling εδώ και 2-3 χρόνια περίπου.

  9. #4266
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Take-Two will NOT reveal Grand Theft Auto 6, Bioshock 4 or any other game at its E3 2021 conference

    https://www.dsogaming.com/pc-perform...me-at-e3-2021/

    Αργεί πολύ ακόμα το GTA6... στο ενδιάμεσο λένε θα μιλήσουν για άλλα πράγματα.

  10. #4267
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Και τι θα κανουν; Περνανε απλα για καφε φαση; Κλαιω! GTAV μεχρι να σβησει ο ηλιος!


  11. #4268
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Και τι θα κανουν; Περνανε απλα για καφε φαση; Κλαιω! GTAV μεχρι να σβησει ο ηλιος!
    "According to Geoff Keighley, Take-Two will be talking about diversity and inclusivity in games. Take-Two will not announce any video-games, so don’t expect the aforementioned games or any new game from 2K Games."

    Τάδε έφη ο Dorito Pope.

    Ελπίζω το GTA6 να μην είναι υπερβολικά «νερωμένο» (ειδικά τώρα που έφυγε ο Trump από την μέση). Είναι παιχνίδι που σατιρίζει την Αμερικανική πραγματικότητα και τα λέει έξω από τα δόντια.

  12. #4269
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Δεν είναι καποιο νέο αλλά δεν ήξερα που άλλου θα ταίριαζε…


    Ενδιαφέρουσα συζήτηση του ted price της insomniac με τον Josef Fares, ο οποίος κλασικά είναι ο εαυτός του…

    «Ted Price chats with Hazelight's Josef Fares about his move from film directing to game development, their focus on delivering a large amount of gameplay variety, their dedication to two-player coop experiences, and the pros and cons of replayability. Josef Fares is the founder, writer, and director of Hazelight Studios, who are best known for A Way Out and the recently released It Takes Two. Josef also helped develop Brothers: A Tale of Two Sons for Starbreeze Studios; and was a celebrated film director prior to his start in games.»

    https://overcast.fm/+K8CykNzbE

  13. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    psx3 (23-06-2021)

  14. #4270
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quantic Dream’s Next Game will have Competitive Multiplayer and Microtransactions

    https://gamingroute.com/quantic-drea...otransactions/

    Πάτωσε το Detroit, σταμάτησαν την exclusive συνεργασία τους με την Sony και τώρα MP στροφή...

  15. #4271
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Quantic Dream’s Next Game will have Competitive Multiplayer and Microtransactions

    https://gamingroute.com/quantic-drea...otransactions/

    Πάτωσε το Detroit, σταμάτησαν την exclusive συνεργασία τους με την Sony και τώρα MP στροφή...
    Γιατί πάτωσε το Detroit;;
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. #4272
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    To Detroit ήταν exclusive στο PS4 τον πρώτο χρόνο που κυκλοφόρησε με πωλήσεις 2 εκ. κομμάτια.

    (συνολικά σε όλες τις πλατφόρμες σε διάστημα αρκετών ετών: 5 εκ. κομμάτια)

    https://www.gamesindustry.biz/articl...over-5m-copies

  17. #4273
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @Leon

    Ναι, δεν μου φαίνονται πολλά εμένα σε σύγκριση με άλλα exclusives.

    Ακόμα και σε φορουμικό επίπεδο να το δούμε, πάτωσε πολύ γρήγορα και το σχετικό νήμα από άποψη ενδιαφέροντος (εννοώ μιας και ο κόσμος εδώ μέσα αρέσκεται να συζητάει περί storytelling)... ενώ π.χ. το TLOU2 συζητιέται ακόμα 1 χρόνο μετά.

    Κρίμα, γιατί για μένα (ίσως επειδή έχω κλίση προς AI/robot sci-fi) είχε ψωμί το story του!

    Για το gameplay ως γνωστόν δεν προσφέρει και πολλά πράγματα η Quantic Dream, για αυτό μου κάνει εντύπωση η στροφή προς MP μονοπάτια.

    Θα πρέπει να κάνεις τεράστιο άλμα σε gameplay mechanics (βλ. fixed camera) για να πεις «τώρα θα βγάλω και MP». Καμία σχέση π.χ. με Naughty Dog.

  18. #4274
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Ισως αυτο ακριβως ειναι το κινητρο και ο σκοπος τους. Να αποδειξουν οτι μπορουν να κανουν πολυ καλο gameplay αν θελουν, απαντωντας ετσι αμεσα στους επικριτες τους.

  19. #4275
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    @Leon

    Ναι, δεν μου φαίνονται πολλά εμένα σε σύγκριση με άλλα exclusives.

    Ακόμα και σε φορουμικό επίπεδο να το δούμε, πάτωσε πολύ γρήγορα και το σχετικό νήμα από άποψη ενδιαφέροντος (εννοώ μιας και ο κόσμος εδώ μέσα αρέσκεται να συζητάει περί storytelling)... ενώ π.χ. το TLOU2 συζητιέται ακόμα 1 χρόνο μετά.

    Κρίμα, γιατί για μένα (ίσως επειδή έχω κλίση προς AI/robot sci-fi) είχε ψωμί το story του!

    Για το gameplay ως γνωστόν δεν προσφέρει και πολλά πράγματα η Quantic Dream, για αυτό μου κάνει εντύπωση η στροφή προς MP μονοπάτια.

    Θα πρέπει να κάνεις τεράστιο άλμα σε gameplay mechanics (βλ. fixed camera) για να πεις «τώρα θα βγάλω και MP». Καμία σχέση π.χ. με Naughty Dog.
    Μην το συγκρίνεις με τα άλλα γιατί έχουν άλλο κοινό και άλλη απήχηση. Εγώ διαβάζω ότι τα πήγε καλυτερα απο τα προηγούμενα τους σε πωλήσεις, κάθε άλλο παρά αποτυχία μου φαίνεται.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    mihalis13 (30-06-2021)

  21. #4276
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Ισως αυτο ακριβως ειναι το κινητρο και ο σκοπος τους. Να αποδειξουν οτι μπορουν να κανουν πολυ καλο gameplay αν θελουν, απαντωντας ετσι αμεσα στους επικριτες τους.
    Δεν είμαι επικριτής, ξέρω τι να περιμένω όποτε βγάζει νέο τίτλο η QD. Αυτό με την fixed camera πάντα μου φαινόταν περίεργο (φαντάζεσαι να το έκανε και η ND?), αλλά ΟΚ, το προσπερνούσα.

    Πιο πολύ σαν σύγχρονα 3D adventures τα βλέπω... και τα παίζεις μόνο αν σε ενδιαφέρει το story τους.

    Το αστείο με τους haters (βλ. κάτι QTE memes με wash dishes) είναι ότι ακριβώς επειδή δεν τα έχουν παίξει, νομίζουν ότι έτσι είναι όλα τα cinematic της Sony. Καλά, εδώ θα μου πεις νομίζουν ότι Uncharted & TLOU είναι το ίδιο και το αυτό από άποψη gameplay mechanics (και ότι απλά αλλάζει το skin από "Indiana Jones" σε "zombies").

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Μην το συγκρίνεις με τα άλλα γιατί έχουν άλλο κοινό και άλλη απήχηση. Εγώ διαβάζω ότι τα πήγε καλυτερα απο τα προηγούμενα τους σε πωλήσεις, κάθε άλλο παρά αποτυχία μου φαίνεται.
    Story-focused παιχνίδια είναι, οπότε δεν ξέρω τι εννοείς με το άλλο κοινό (σίγουρα πάντως η QD δεν έχει την ίδια απήχηση με ND, αλλά θεωρώ ότι σε production values είναι πολύ κοντά). Από Heavy Rain μέχρι Detroit, όλα κατάφεραν να ξεζουμίσουν τις εκάστοτε κονσόλες για την εποχή τους. Τώρα με την multiplatform/PC στροφή κρατάω μικρό καλάθι.

    Για την αποτυχία δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά γιατί σταμάτησαν την συνεργασία τους με την Sony, για μένα είναι ένα studio που θα λείψει (και ιδανικά θα έπρεπε να είχε εξαγοραστεί ως επιπλέον όπλο στην exclusive φαρέτρα της Sony).

  22. #4277
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Δεν είμαι επικριτής, ξέρω τι να περιμένω όποτε βγάζει νέο τίτλο η QD. Αυτό με την fixed camera πάντα μου φαινόταν περίεργο (φαντάζεσαι να το έκανε και η ND?), αλλά ΟΚ, το προσπερνούσα.

    Πιο πολύ σαν σύγχρονα 3D adventures τα βλέπω... και τα παίζεις μόνο αν σε ενδιαφέρει το story τους.

    Το αστείο με τους haters (βλ. κάτι QTE memes με wash dishes) είναι ότι ακριβώς επειδή δεν τα έχουν παίξει, νομίζουν ότι έτσι είναι όλα τα cinematic της Sony. Καλά, εδώ θα μου πεις νομίζουν ότι Uncharted & TLOU είναι το ίδιο και το αυτό από άποψη gameplay mechanics (και ότι απλά αλλάζει το skin από "Indiana Jones" σε "zombies").
    .
    Mα προφανως με το "επικριτες" δεν εννοουσα εσενα. Αφου ειπες οτι σου αρεσει παρα πολυ. Μιλαω για ολους αυτους που καιρο τωρα τους εκραζαν οτι δεν εχουν gameplay και οτι δεν ξερουν να φτιαχνουν παιχνιδια, μονο ταινιες κλπ.

    Αυτους λοιπον ισως θελουν να διαψευσουν πλεον και να δειξουν οτι μπορουν αν θελουν να κανουν και αυτο.

    Για την επιτυχια του ή οχι νομιζω κι εγω οτι τα νουμερα δεν αρεσαν στην Sony. Φαινεται και ακριβη παραγωγη το Detroit (ισως να κανω λαθος αλλα ετσι δειχνει), οποτε τα 2 εκατομυρρια που εκανε στο PS4 μου ακουγονται κι εμενα λιγα.

  23. #4278
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Τα νούμερα ήταν υψηλότερα από τα υπόλοιπα και υπενθυμιζω ότι για τα προηγούμενα μας έλεγαν ότι ήταν επιτυχίες.

    Εγώ πιστεύω ότι τα παιχνίδια του Cage έχουν χάσει την αίγλη τους και το novelty που είχαν καποτε και πλέον δεν εντυπωσιαζουν. Είχαν πάντα πολλά κενά και ειδικά τα δύο τελευταία του ήταν εξαιρετικά τετριμμενα και προβλεψιμα.


    Όσο για την συνεργασία του με τη Sony, ο Cage αποδείχτηκε ψιλομαλακας ως manager απ' όλα αυτά που έχουμε ακούσει κατά καιρούς (απο σχόλια του ίδιου αλλά και από τις δικαστικες τους διαμάχες με υπαλλήλους), ο τύπος και το studio είναι κινητό liability για την Sony πλέον και λογικό να μην θέλουν πολλά πολλα
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  24. #4279
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Α δεν ξέρω αν παίχτηκε κανά #MeToo και γι'αυτό κόψανε. Επειδή πολλά συμβαίνουν και πολύ αρρώστια κυκλοφορεί στον καλλιτεχνικό χώρο, προτιμώ να κρατάω διαχωρισμένα τον εκάστοτε χαρακτήρα με το delivered προϊόν.

    Επειδή όμως ξέρω ότι στον καπιταλισμό μετράει πόσο χρήμα μπορείς να φέρεις στο τραπέζι, κάτι μου λέει ότι με διπλάσιες-τριπλάσιες πωλήσεις δεν θα είχαν πρόβλημα με κανέναν Cage.

    Επίσης για το novelty δεν ξέρω τι εννοείς ακριβώς, αλλά για την Sony μιλάμε, αποκλείεται να μην θέλει cinematic story driven games με υψηλά production values.

    Η προβλεψιμότητα που λες για μένα λέγεται fanservice. Αν είσαι fan του Heavy Rain, αποκλείεται να μην σου αρέσουν οι ομοιότητες που έχει το Detroit. Αντίστοιχα μπορώ να πω παραδείγματα και από άλλα παιχνίδια.

    Εξάλλου το Heavy Rain θεώρησαν μεγάλη επιτυχία να μιμηθούν τον σκελετό του, όχι το Beyond Two Souls.

    Έχω την εντύπωση ότι το παιχνίδι έφαγε πολύ άδικη κριτική επειδή δεν είχε ένα ξεκάθαρο πολιτικό μήνυμα:

    https://www.usgamer.net/articles/doe...human-is-about

    Cage appears to be either deliberately avoiding taking any position on topics like society or race
    Είναι στην διακριτική ευχέρεια του δημιουργού για τι πράγματα θα μιλήσει και πως θα τα παρουσιάσει. Προσωπικά στο παραπάνω quote βλέπω ένα νεο-Αμερικανέ "entitledness".

    Το ότι απέφυγε να πάρει ξεκάθαρη θέση για πολιτικά ζητήματα (ναι, για US που βασιλεύει η διχόνοια μιλάω) το θεωρώ καλό, γιατί το τελευταίο πράγμα που χρειαζόμαστε στην gaming σκηνή είναι περισσότερη πόλωση (λες και δεν μας φτάνουν τα system wars).

    Το παιχνίδι έχει abstract storytelling με αφηρημένα μηνύματα και αφήνει την ερμηνεία τους στον παίκτη/θεατή. Δεν χρειάζεται να πάρει ξεκάθαρη θέση.

    Προσωπικά το εκτιμώ αυτό, γιατί δείχνει ότι απευθύνεται σε ενήλικες με αποκρυσταλλωμένη άποψη και δεν προσπαθεί να κάνει κάποιου είδους statement λες κι είμαστε μικρά παιδιά και χρειαζόμαστε κάποιον πατερούλη να μας το κάνει νιανια. That's just me though.
    Last edited by psx3; 29-06-2021 at 19:58.

  25. #4280
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Επειδή κάθισα και είδα λίγο τα νούμερα τώρα, το Heavy Rain πούλησε 3 εκ μετά από 3,5 χρόνια, το Detroit 3,2 εκ σε 1,5 χρόνο και τα 5 εκ επίσης τα έφτασε πιο γρήγορα.



    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Story-focused παιχνίδια είναι, οπότε δεν ξέρω τι εννοείς με το άλλο κοινό (σίγουρα πάντως η QD δεν έχει την ίδια απήχηση με ND, αλλά θεωρώ ότι σε production values είναι πολύ κοντά). Από Heavy Rain μέχρι Detroit, όλα κατάφεραν να ξεζουμίσουν τις εκάστοτε κονσόλες για την εποχή τους. Τώρα με την multiplatform/PC στροφή κρατάω μικρό καλάθι.

    Για την αποτυχία δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά γιατί σταμάτησαν την συνεργασία τους με την Sony, για μένα είναι ένα studio που θα λείψει (και ιδανικά θα έπρεπε να είχε εξαγοραστεί ως επιπλέον όπλο στην exclusive φαρέτρα της Sony).

    Καμία σχέση το ένα με το άλλο όμως, άσχετα αν είναι "story-driven". Story driven είναι και ένα visual novel, και ένα παιχνίδι της BioWare, είναι και το Detroit είναι και το Last of Us. Τελείως διαφορετικές εμπειρίες.


    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Α δεν ξέρω αν παίχτηκε κανά #MeToo και γι'αυτό κόψανε. Επειδή πολλά συμβαίνουν και πολύ αρρώστια κυκλοφορεί στον καλλιτεχνικό χώρο, προτιμώ να κρατάω διαχωρισμένα τον εκάστοτε χαρακτήρα με το delivered προϊόν.

    Επειδή όμως ξέρω ότι στον καπιταλισμό μετράει πόσο χρήμα μπορείς να φέρεις στο τραπέζι, κάτι μου λέει ότι με διπλάσιες-τριπλάσιες πωλήσεις δεν θα είχαν πρόβλημα με κανέναν Cage.

    Επίσης για το novelty δεν ξέρω τι εννοείς ακριβώς, αλλά για την Sony μιλάμε, αποκλείεται να μην θέλει cinematic story driven games με υψηλά production values.
    novelty = "α, ουάου, επιλογές και διαφορετική εξέλιξη της εταιρείας". Όλα αυτά επανήλθαν στο προσκήνιο με τον Cage και το Walking Dead. Πλέον όμως δεν εντυπωσιάζει το να σου πει κάποιος "είναι interactive drama" για να το παίξεις απλά για να πεις οτι δοκίμασες κάτι καινούργιο, ξέρεις τι να περιμένεις και από εκεί και πέραθες να παίξεις ένα καλό story. Κάτι το οποίο ούτε το Beyond, ούτε το Detroit είχαν.

    Και αυτά τα παιχνίδια αν δεν έχουν story, δεν πάει να έχουν καλούν ηθοποιούς, δεν πάει να έχουν μεγάλα budget και καλά γραφικά, αν η ιστορία είναι μάπα..


    Η προβλεψιμότητα που λες για μένα λέγεται fanservice. Αν είσαι fan του Heavy Rain, αποκλείεται να μην σου αρέσουν οι ομοιότητες που έχει το Detroit. Αντίστοιχα μπορώ να πω παραδείγματα και από άλλα παιχνίδια.

    Εξάλλου το Heavy Rain θεώρησαν μεγάλη επιτυχία να μιμηθούν τον σκελετό του, όχι το Beyond Two Souls.
    Ίσως δεν το εξήγησα καλά.

    Ήταν προβλέψιμο το story (πέρα από 2-3 σημεία). Ήταν μια εντελώς επιφανειακή προσέγγιση σε ένα θέμα το οποίο θα μπορούσε να είχε κάνει παπάδες. Και στο λέει κάποιος που δεν έχει και τρελή εμπειρία από dystopian sci-fi/robots/androids λογοτεχνία κτλ. Φαντάζομαι ότι αν εγώ το βρήκα τετριμμένο, κάποιος άλλος που έχει δει καμιά ταινία και έχει διαβάσει μερικά βιβλία παραπάνω στο θέμα θα του φαινόταν αστείο.

    Έχω την εντύπωση ότι το παιχνίδι έφαγε πολύ άδικη κριτική επειδή δεν είχε ένα ξεκάθαρο πολιτικό μήνυμα:

    https://www.usgamer.net/articles/doe...human-is-about

    Είναι στην διακριτική ευχέρεια του δημιουργού για τι πράγματα θα μιλήσει και πως θα τα παρουσιάσει. Προσωπικά στο παραπάνω quote βλέπω ένα νεο-Αμερικανέ "entitledness".

    Το ότι απέφυγε να πάρει ξεκάθαρη θέση για πολιτικά ζητήματα (ναι, για US που βασιλεύει η διχόνοια μιλάω) το θεωρώ καλό, γιατί το τελευταίο πράγμα που χρειαζόμαστε στην gaming σκηνή είναι περισσότερη πόλωση (λες και δεν μας φτάνουν τα system wars).

    Το παιχνίδι έχει abstract storytelling με αφηρημένα μηνύματα και αφήνει την ερμηνεία τους στον παίκτη/θεατή. Δεν χρειάζεται να πάρει ξεκάθαρη θέση.

    Προσωπικά το εκτιμώ αυτό, γιατί δείχνει ότι απευθύνεται σε ενήλικες με αποκρυσταλλωμένη άποψη και δεν προσπαθεί να κάνει κάποιου είδους statement λες κι είμαστε μικρά παιδιά και χρειαζόμαστε κάποιον πατερούλη να μας το κάνει νιανια. That's just me though.
    Δεν ξέρω αν έπρεπε να έχει πιο σαφές πολιτικό μήνυμα ή όχι, ούτε αν αυτό θα έκανε καλύτερο το παιχνίδι. Μπορείς να κάνεις τρελή ανάλυση σε αυτό, αλλά και πάλι δεν θεωρώ ότι έχω την κατάλληλη παρακαταθήκη για να το συζητήσω. Ξέρω ότι μου φάνηκε επιφανειακό και φτωχό, όμορφο με, κενό δε. Σαν να μην είχε κάτι να πει.

    Εν κατακλείδι δεν μου λείπει ο Cage ως δημιουργός, δεν θεωρώ ότι έχει κάτι συνταρακτικό να πει. Το είδος που έχει επιλέξει μου αρέσει πολύ και θέλω να συνεχίσουν τέτοιες παραγωγές, αλλά ο ίδιο... meh...
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •