Page 151 of 162 FirstFirst ... 51101141147148149150151152153154155161 ... LastLast
Results 3,001 to 3,020 of 3237

Thread: Apple News - Νέα από το στρατόπεδο της Apple!!

  1. #3001
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Η μνήμη μπορεί να είναι αρκετά πιο γρήγορη όταν επικοινωνεί με το CPU αλλά αυτό δεν λέει κάτι όταν δεν χωράνε όλα τα ανοιχτά apps στην μνήμη. Το OS θα χρησιμοποιήσει virtual memory και θα στείλει μέρος της μνήμης στον SSD. Όσο και γρήγορο να είναι το SSD και όσο καλά κάνει το OS την διαχείρηση της μνήμης και compression στην virtual memory πριν καταλήξει στον SSD ένα performance penalty θα το έχεις.

    8GB είναι για μένα οριακά και δεν θα επαιρνα με 8GB με τίποτε. Τώρα μπορεί να σου κάνει για να σερφάρεις στον Safari και να γράφεις κανα email, ή να βλέπεις τις φωτογραφίες σου αλλά σε κάποια χρόνια δεν θα ειναι αρκετό. Μην ξεχνάς ότι τώρα βλέπουμε ένα gap στο performance, αλλά όπως γίνεται πάντα, το software θα γίνει πιο πολύπλοκο, και πιο αργό (μερικές φορές και αρκετά πιο κακογραμμένο) και καλό είναι να έχεις ένα προβάδισμα όταν μιλάμε για hardware που σκοπευεις να κρατήσεις καιρό.
    Last edited by panos74gr; 07-05-2021 at 12:20.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Leon_DiZ (07-05-2021),Valkyre (07-05-2021)

  3. #3002
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δημήτρη, κατηγορηματικά 7-8 χρόνια ΔΕΝ σε βγάζουν 8GB RAM.

    Ακόμα και τα 16ΓΒ θα έλεγα ότι είναι οριακά.

    Σκέψου ότι στην ενοποιημένη RAM, όλα βρίσκονται σε αυτή: κώδικας, ήχος, κείμενο, clipboard ΚΑΙ γραφικά.

    Στην χωρισμένη RAM, τα γραφικά που καταναλώνουν αρκετή RAM (ιδιαίτερα στην ανάλυση οθόνης των iMac = 4.5K) πάνε στην RAM του τσιπ γραφικών.

    Εδώ να κάνω μια υποσημείωση: το Mac OS εδώ και 6-7 χρόνια είναι σχεδιασμένο να χρησιμοποιεί ΣΕΡΙ την Virtual RAM.
    Εξ ου και η Apple τα σκάει χοντρά σε SSD controllers και flash τσιπάκια.

    Η νοοτροπία "έχω τόννους RAM και όλα τα χωράει" είναι για μηχανήματα Mac Pro και τις αντίστοιχες δουλειές που μπορούν να σηκώσουν άνετα.
    Για όλον τον υπόλοιπο "λαό", ακόμα και 32GB RAM να έχεις, ΠΑΛΙ το Mac OS θα χρησιμοποιεί Virtual RAM.
    Αλλά για καθημερινές δουλειές το πήγαινε-έλα των data μεταξύ RAM <---και---> SSD-Virtual RAM δεν "καθυστερεί" ως αίσθηση την χρήση του Mac OS.

    Στα μηχανήματα με M1 (και ακολούθως με Μ2, Μ3 κλπ) αυτό το memory swapping έχει ακόμα πιο μικρή αίσθηση καθυστέρησης (τα Μ1 διαχειρίζονται τελείως διαφορετικά την RAM απ΄ότι οι x86 CPU).

    Στο είπα και θα στο ξαναπώ: αν δεν καίγεσαι, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να καίγεσαι κάνε υπομονή για Μ2 (και με 16GB RAM).

    Για τον παραπάνω αποθηκευτικό χώρο, δηλαδή άνω των 512GB, θεωρώ πεταμένα λεφτά. Καθώς η Apple χρεώνει τα κέρατά της για την μετάβαση 512ΓΒ --> 1ΤΒ.
    Αν έχεις τόσο μεγάλες αποθηκευτικές ανάγκες, βάλε εξωτερική αποθήκευση: ανάλογα το βαλάντιο μπορείς να βάλεις από μηχανικό δίσκο ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΩΝ ΤΒ ή να βάλεις έναν εξωτερικό "απλό" SSD (τύπου USB3.0) ή πιο γρήγορο SSD (τύπου USB 4.0) ή ακόμα και σούπερ-τούρμπο-πανάκριβο SSD (Thunderbolt 3 / 40Gbps).

    Μην ξεχνάς κιόλας ότι όσο περισσότερα flash chips έχει μια mobο ή ίδιο αριθμό αλλά μεγαλύτερης πυκνότητας (χωρητικότητα δηλαδή), ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες.
    Το ψειρίζω τώρα, ναι, απλώς σου αναφέρω όλες τις παραμέτρους.

    Προσωπικά σε μηχάνημα laptop/all-in-one της Apple ΠΟΤΕ δεν είχα πάνω από 512GB χωρητικότητας κι αν ήθελα παραπάνω, είχα εξωτερική λύση που πραγματικά είναι λίαν εξυπηρετική (Βάζεις-βγάζεις σε πολλαπλές συσκευές).

    Οπότε:

    Αν δεν καίγεσαι: περιμένεις Μ2, επιλέγεις 16GB RAM και 512GB.

    Αν really, REALLY, καίγεσαι: πας σε Μ1, επιλέγεις 16GB RAM (άρα το μοντέλο με τις παραπάνω θύρες) και μάξιμουμ 512GB αποθηκευτικού χώρου.

    ΥΓ: Στο λέω από τώρα χχααχαχχααχ, όταν δεις το Μ1Χ ή Μ2 (όπως το βαφτίσουν) θα "χαλαστείς" ελαφρώς που θα έχεις Μ1!
    Last edited by Lefteris_X; 07-05-2021 at 12:24.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    panos74gr (07-05-2021),Valkyre (07-05-2021)

  5. #3003
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Εγώ που το έχω 8 RAM το μετάνιωσα. Αλλά λογικά δεν θα το κρατήσω τόσο πολύ οπότε δεν με "καίει".

    Ο SSD imo παλεύεται αν έχεις εξωτερικό για αποθήκευση.

    1000 φορές να πάρεις RAM και να πάρεις έναν εξωτερικό για αποθήκευση (κανέναν T7 της Samsung)
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  6. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Valkyre (07-05-2021)

  7. #3004
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παιδια περι Μ1 και γενικοτερα SoC κατασταση. Και φυσικα με προσχημα το γεγονος οτι θελω να παρω το καινουργιο iMac και κοιταω τι αξιζει να κανω upgrade και τι οχι.

    Σε ενα λοιπον τετοιο τσιπ αυτης της αρχιτεκτονικης οπου η Ram ειναι στην ουσια ενσωματωμενη πανω σε αυτο και μπορει να τραβαει οτι θελει απο οπου θελει, σχεδον αστραπιαια, εχει ιδιαιτερο νοημα να κανω upgrade τη RAM? Διαβαζω λιγο απο εκει λιγο απο εδω και βλεπω ολους σχεδον να προτεινουν σαν καλυτερη επενδυση να δωσεις τα λεφτα αυτα για εξτρα αποθηκευτικο χωρο.

    Ποια η αποψη σας? Τα 8gb θα σε βγαλουν για τα επομενα 7-8 χρονια? Ή θα συναντησεις τοιχο πολυ γρηγορα? Ξερετε οτι η χρηση μου θα ειναι intermediate επιπεδου. Λιγο video editing απο εκει και απο εδω αλλα δεν θελω κιολας αν μου ερθει να κανω κατι πιο advanced να με προδωσει. Θελω να ξερω οτι μπορω να βασιζομαι πανω του για τα επομενα 7-8 χρονια.

    Ευχαριστω.
    Ναι μεν τα 8gb είναι αρκετά ακόμα και για απαιτητικές εφαρμογές όπως το video editing, αλλά εάν είναι να δώσεις τον φόρο της Apple, δώσε τον για μνήμη. Για χώρο κοτσαρεις ένα εξωτερικό ssd (ακόμα και nvme) και είσαι καλυμμένος στο θέμα χώρου

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Valkyre (07-05-2021)

  9. #3005
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Πάντως μέσα μου έκανα λίγο έτσι όταν είδα ότι σκέφτεσαι τα 8GB

  10. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Valkyre (07-05-2021)

  11. #3006
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κι εμενα δεν μου καθονταν καλα παιδια. Αλλα διαβασα 2 αρθρα καπακι που προτειναν αντι για Ram αποθηκευτικο χωρο... και λεω τι στο καλο. Προφανως οι τυποι προτειναν κατι τετοιο με δεδομενο οτι σε 2-3 χρονια θα παρεις νεο υπολογιστη, δεν εξηγειται αλλιως.

    Σας ευχαριστω ολους. Μαλλον θα παω σε RAM μερια και θα αφησω απεξω τον SSD. Ετσι το ειχα αρχικα κι εγω στο μυαλο μου αλλωστε.

  12. #3007
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Δημήτρη αν θες στείλε να διαβάσουμε και εμείς τα άρθρα αυτά... θα ήθελα να μάθω αν το στηρίζουν κάπου αυτό που λένε.


  13. #3008
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κι εγώ έχω διαβάσει τέτοιες απόψεις και δεν τις στηρίζουν κάπου.

    Ή μάλλον θεωρούν (βάσει βιοτικού επιπέδου προφανώς) ότι είναι ευνόητο + εύκολο να αλλάζεις μηχάνημα μετά από 1.5 χρόνο πάνω κάτω.

  14. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    panos74gr (07-05-2021)

  15. #3009
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Δημήτρη αν θες στείλε να διαβάσουμε και εμείς τα άρθρα αυτά... θα ήθελα να μάθω αν το στηρίζουν κάπου αυτό που λένε.
    https://www.forbes.com/sites/anthony...h=25d3f92762d8

    Το δευτερο που διαβασα σημερα δεν θυμαμαι ποιο ηταν σορρυ. Και ειχα διαβασει και αλλο ενα πιο παλια επισης.

  16. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (07-05-2021)

  17. #3010
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    The M1 chip can dynamically use whatever it needs, from whichever component it needs, instantaneously. There's no memory swapping or rewriting of data between your RAM and SSD. The CPU and GPU aren't both trying to access data pathways on the logic board. Everything just works together and borrows processing from each other as needed.
    "instantaneously" yeah right...

  18. #3011
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    https://www.forbes.com/sites/anthony...h=25d3f92762d8

    Το δευτερο που διαβασα σημερα δεν θυμαμαι ποιο ηταν σορρυ. Και ειχα διαβασει και αλλο ενα πιο παλια επισης.
    Σταμάτησα στο "Forbes"
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  19. #3012
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Έπρεπε να σε είχε ψυλιασει εκεί που λέει ότι δεν υπάρχει swapping.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  20. #3013
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Επειδή το είχα αναφέρει και σε προηγουμενο post επειδη μου ειχε κανει εντύπωση, τελικά μέσω wifi n δεν φτάνει τα 100+ MB/sec. Για κάποιο λόγο το istat menu στο γενικό δεικτη ταχύτητας δείχνει την διπλάσια απο την πραγματική. Στην παρακατω εικόνα δειχνει και ποσο λεει οτι υπάρχει κινηση δικτύου, και στο κατω μέρος πόσο καταναλώνει η εφαρμογή που κάνει upload, και ειναι στο μισό. Το ίδιο ισχυει και σε τοπικό δίκτυο, σου δείχνει 100-120 ΜΒ/sec και πραγματικά ειναι 50-60, που και πάλι ειναι εξαιρετικό , αλλα καμία σχέση με το άλλο νούμερο.

    Click image for larger version. 

Name:	speed.jpg 
Views:	67 
Size:	102.5 KB 
ID:	12761

  21. #3014
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Περίεργο γιατί σε εμένα δεν το κάνει αυτό.

  22. #3015
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default


  23. #3016
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    ^το είδα και εγώ. Δεν μου αρέσει αν το κάνουν έτσι με λευκά πλήκτρα, bezels και απαλά χρώματα. Θα προτιμούσα να βάλουν τα χρώματα που έχουν στο πίσω μέρος τους τα νέα iMac.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  24. #3017
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    ^το είδα και εγώ. Δεν μου αρέσει αν το κάνουν έτσι με λευκά πλήκτρα, bezels και απαλά χρώματα. Θα προτιμούσα να βάλουν τα χρώματα που έχουν στο πίσω μέρος τους τα νέα iMac.
    Μην δίνεις τόση σημασία στα απαλά χρώματα, και τα leaks που ειχε κάνει για τα iMac ήταν με τα ίδια απαλά χρώματα, αλλα τελικά ήταν ποιο ζωηρα. Εγω περιμένω ακριβώς τα ίδια χρώματα με τα iMac, εαν τα βγάλει στην σημερινή τιμή του air μάλιστα, θα φεύγουν σαν ζεστό ψωμάκι.

  25. #3018
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Θέλω πολύ να δω σε τι μεγέθη οθόνης θα τα βγάλουν.

    Θα βγάλουν και κάποιο 12" αρι; Νομίζω είναι ευκαιρία να βγάλουν ένα καλό λαπτοπ σε αυτό το μέγεθος.

  26. #3019
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Ας μου εξηγήσει κάποιος το παρακάτω...

    Πριν αρκετές εβδομάδες μας ρωτά η μικρή (6 χρονων) εγω πότε θα πάρω δικό μου τηλέφωνο? της λέμε αργείς πολύ στο λύκειο, μας λεει καλα, αλλα εγω θέλω να πάρω το μήλο.
    Πριν μερικές ημέρες έρχεται και με ρωτά, μπαμπα υπάρχει τάμπλετ με το μήλο? της λεω ναι υπάρχει, θα μου το παααρειιιςςςς? Της ειπα όχι γιατί έχει ενα samsung και ειναι αξιοπρεπέστατο.
    Ερχεται χθες μου συμαζεύαμε, και βρίσκει ένα παλιο MLS 2in1 με android/windows και πληκτρολόγιο, που το έπαιρνε παλια για να βλέπει youtube και netflix πριν πάρει το samsung. Μου λέει, μπαμπα όταν γίνω 8 χρονών θα μου το δώσεις δικό μου, της λέω όταν γίνεις 8 μπορεί να σου πάρω κάποιο άλλο, και μου απαντάει, αααα ναι θα πάρω το μήλο γιατί αυτό είναι βλακεία.

    Πείτε μου σας παρακαλώ πως γίνεται αυτο? iPhone/Ipad δεν υπηρχε και δεν υπάρχει στο σπίτι, με εξαιρεση το macbook που πηρα πρόσφατα. Πως σκατά της έχει κολλήσει το μήλο?

  27. #3020
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default Apple News - Νέα από το στρατόπεδο της Apple!!

    Τα μαθαίνουν από τους φίλους τους… η ανήψια μου θέλει κινητό και μάλιστα μόνο iPhone ή Samsung καταδέχεται να της πάρουν…

    Μάλιστα μου λέει ως επιχείρημα ότι μια φίλη της έχει 2 iPhones και αυτή δεν έχει κανένα

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •