Page 576 of 620 FirstFirst ... 76476526566572573574575576577578579580586 ... LastLast
Results 11,501 to 11,520 of 12383

Thread: Ti σκέφτεσαι τώρα; Θές να μας πείς;;;

  1. #11501
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ παιδιά όπως έχω ξαναπεί δεν μπορώ να καταλάβω διαφορά.
    Δηλαδή δεν ξέρω αν αυτό που παίζω είναι 60 ή 30. Μόνο όταν το αλλάζω αυτόματα καταλαβαίνω την διαφορά.
    Πχ στο Spider-Man.
    Το παράδοξο βέβαια για το Spiderman είναι ότι προτιμώ τα 30 καρέ. Το web swinging μου φαίνεται πολύ παράξενο στα 60. Έπαιξα το πρώτο playthrough στα 30 και το δεύτερο στα 60, μόλις τελείωσα το NG+ το ξαναγύρισα στα 30 και μου φάνηκε πιο ωραίο το swinging

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  2. #11502
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Σας ζηλεύω.

    Εμένα τα μάτια μου από μικρό παιδί έως σήμερα ήταν/είναι υπερ-ευαίσθητα στο παραμικρό frame drop, στα 30 φπς κλπκλπ.
    Τα μάτια μου "νιώθουν σαν στο σπίτι τους" μόνο με rock solid 60 fps (παιδί των coin-op γαρ).

    Ακόμα θυμάμαι που είχα πάει στο σπίτι ενός παλιού συνφορουμίτη (Nonborn) την εποχή που μόλις είχε βγει το God of War 3 Demo στο PS3 (γύρω στο 2009).
    Ήταν η πρώτη φορά που έβλεπα το Demo (κυριολεκτικά μόλις είχε βγει)...........και μου λέει "για πες μου, πόσα fps το υπολογίζεις να είναι;"
    "Γύρω στα 40-42 φπς με πτώσεις έως και 27-28 φπς" (κυριολεκτώ στα νούμερα)

    Και έμεινε "παγωτό" ο άνθρωπος, λέγοντας "καλά; τα μάτια σου είναι frame counters; ΑΚΡΙΒΩΣ τόσα fps αναφέρουν οι μετρήσεις!".


    Οπότε είναι αναλόγως τον άνθρωπο.

    Πχ. το Spiderman PS5 (το remastered) δεν μπορώ να το ακουμπήσω στα 30 fps αφής στιγμής το βίωσα στα 60 fps (RT performance). Το προσπάθησα (μόνο και μόνο για να δω τα "φούλ" γραφικά) στα 30 φπς και άντεξα..........γύρω στα 5 δευτερόλεπτα και ξαναγύρισα στα 60 φπς.

  3. #11503
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ το RT performance mode δεν το άντεξα καθόλου. Ρίχνει τόσο πολύ τα γραφικά στα μάτια που μου φαινόταν άσχημο οπτικά.
    Επίσης στο απλό performance υπάρχει έντονο pop in ειδικά στα τζάμια των κτιρίων.
    Γενικά δεν έμεινα απολύτως ευχαριστημένος από κανέναν mode στο Spiderman γιατί ούτε το Raytracing μου άρεσε, βρήκα υπερβολική την χρήση του. Έμπαινες σε κτίρια που είχε γίνει έκρηξη, παντού σκόνη αλλά το πάτωμα γυαλιζε! Θέλω και εγώ αυτό το καθαριστικό για το πάτωμα .
    Γενικά η αλήθεια είναι πως δεν είμαι από τους fans του RT μιας και δεν βλέπω κάτι τρελό μέχρι στιγμής (ούτε στο Control τρελάθηκα). Ίσως τα επόμενα χρόνια να αλλάξω γνώμη και να είναι όντως εντυπωσιακό.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  4. #11504
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αυτό που λες Μιχάλη, ότι δεν σε εντυπωσιάζει το RT, είναι απόλυτα φυσιολογικό.

    Ο λόγος;

    Γιατί είναι "μούφα" RT.

    Δεν είναι αυτό που αποκαλούμε "RT" εδώ και δεκαετίες.

    Όταν λέγαμε RT (και μάλιστα δεν το λέγαμε RT, αλλά με την πλήρη ονομασία Ray-tracing).......εννοούσαμε ότι ΟΛΟ αυτό που βλέπουμε γίνεται render με την μέθοδο RT.
    Δηλαδή;
    Μόνο τα CGI στις ταινίες (και φυσικά το πρώτο Toy Story, όπου μετά το μιμήθηκαν όλα τα cartoon).

    Αυτό που η PC βιομηχανία θέλει ντε και καλά να "πείσει" τον κόσμο ότι "να, τώρα ζείτε ray-tracing γραφικά!!!! Oh yes, αφήστε τα μάτια σας να απολαύσουν την τελειότητα του ray-tracing, της νέας τεχνικής που κάνει τα πάντα άψογα στο μάτι"...........ε, είναι πέρα για πέρα ΨΕΜΑ.

    Το να έχεις ΜΕΡΙΚΑ στοιχεία των γραφικών (πχ. κάποιες επιφάνειες) που να προσφέρουν αντανακλάσεις φωτός ray-tracing (κι αυτό πετσοκομμένο) = ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ "αυτά είναι RT γραφικά".
    Αντιθέτως λέγεται "νορμάλ render γραφικών, με απειροελάχιστες επιφάνειες να έχουν RT στοιχεία".

    Δηλαδή;

    Η εκμετάλλευση (οικονομική) της εκμεταλλεύσεως.

    Τα κανονικά RT γραφικά παιδιά είναι ΤΕΛΕΙΑ. Μηδέν alias (καμία τεχνική antialias όπως TAA, κλπ), καμία τεχνική ambient occlusion, υψηλές αναλύσεις (2,5Κ και πάνω) και RT σε όλο το φάσμα του render.

    Γι αυτό όμως απαιτείται ΤΡΕΛΗ δύναμη που πολύ απλά δεν υπάρχει ούτε καν στον πιο δυνατό PC των δεκάδων χιλιάδων ευρώ. (ακόμα και η ILM δεν έχει καταφέρει στους υπερ-υπολογιστές της να πετύχει real-time RT. Το προσπαθεί, αλλά ακόμα τα γραφικά σχεδιάζονται σε preview-low-settings-RT και μετά γίνεται το final render σε full RT στα γαιδούρια υπερυπολογιστές και μάλιστα....απαιτούνται αρκετές μέρες συνεχούς rendering).

    Συνεπώς.........απομακρυνθείτε από την "προπαγάνδα του RT", όπου προπαγάνδα = RT is the next big thing.

    Big thing θα είναι σε 10 χρόνια (που και πάλι χλωμό το βλέπω, γιατί μέχρι τότε το gaming θα έχει πάει πάπαλα όπως το γνωρίζουμε, αλλά αυτό είναι μια διαφορετική κουβέντα).

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (29-03-2021),Valkyre (29-03-2021)

  6. #11505
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Έτσι ακριβώς.

    Είναι σαν το "native" 4K (ωραιότατο bullet/selling point για να πουλάμε τηλεοράσεις στον κοσμάκη) που αναφέρεται ΜΟΝΟ στην ανάλυση του framebuffer (ο καμβάς ζωγραφικής της GPU), όμως το έμπειρο μάτι θα διακρίνει στοιχεία που μόνο 4K δεν είναι... από (τετραγωνιζέ) σκιές έως φωτισμούς (λίαν απαιτητικά στοιχεία).

    Γενικώς στην παράλληλη επεξεργασία υπάρχει το λεγόμενο "memory wall". Με απλά λόγια: ενώ τα Τεραφλόπια διπλασιάζονται σταθερά ανά 18-24 μήνες (Moore's law γαρ), ΔΕΝ συμβαίνει το ίδιο με το memory bandwidth (πολύ μικρή αύξηση συγκριτικά)!

    Θυμάμαι πριν 15+ χρόνια (εποχές PS360) είχα διαβάσει μια παρουσίαση που έλεγε ότι για 10TF (όσα δηλαδή δίνει και το PS5) θα χρειάζονται περίπου 10TB/s RAM bandwidth! Χοντρικά ο κανόνας (rule of thumb) είναι ότι για 1 flop χρειάζεται 1 byte ανά second.

    Ε, τέτοια πανγρήγορη μνήμη δεν υπάρχει ούτε καν αν μπούμε σε χωράφια HBM2/3 (πανάκριβες μνήμες σε επαγγελματικές GPUs).

    Πως την (κουτσο)παλεύει το PS5 λοιπόν με μόλις 448 GB/s (ούτε μισό TB/s); Του έχουν βάλει τοπικές μνήμες -μικρού μεγέθους όμως- (SRAM) μέσα στην APU έτσι ώστε να μειώνονται κάπως τα σούρτα-φέρτα στην κεντρική (GDDR6) μνήμη.

    Και πάλι βέβαια, υπάρχουν πολλά στοιχεία που δεν πρόκειται να αποδοθούν σε native 4K, κι ας λένε ότι είναι τόσο κάποια παιχνίδια.

    Το αυτό ισχύει και για XSX, ακόμα και δυνατές PC GPUs όπως η 3090.

    Είναι θέμα κόστους δυστυχώς (4MB L2/SRAM η PS5 GPU & 16GB GDDR6).

    DRAM vs SRAM (cache ή scratchpad) είναι σαν να λέμε σε όρους γραφείου βιβλιοθήκη vs συρτάρι. Η βιβλιοθήκη χωράει πολύ πράμα, αλλά πρέπει να σηκωθείς από το γραφείο (higher latency), ενώ το συρτάρι είναι άμεσα προσβάσιμο (χαμηλότερο latency). Trade-off.

    Εδώ το περιγράφει αρκετά παραστατικά:
    Spoiler!

    Για να φτιαχτεί τσιπάκι με 16GB SRAM, το κόστος θα ήταν αστρονομικό, όχι ότι όμως δεν είναι τεχνολογικά εφικτό:

    https://www.techspot.com/news/81520-...d-largest.html
    Spoiler!

    Οι ελλείψεις που θα βλέπαμε στην αγορά θα ήταν πολλαπλάσιες συγκριτικά με την τωρινή κατάσταση. Έχουμε πρακτικά άπειρη άμμο (η πρωτογενής ύλη του πυριτίου -και όχι σιλικόνης* όπως διαβάζω αλλού-) στην γη, αλλά όχι αρκετά εργοστάσια (fabs) να παράγουν microchips (ειδικά τα high-end/lower nanometer).

    * silicon (πυρίτιο σε chips/solar panels) vs silicone (ένα εύπλαστο υλικό με διάφορες χρήσεις). Μην ξεχάσουμε και τα αγγλικά/ελληνικά μας...

    ΥΓ: Το memory wall είναι ακόμα πιο έντονο σε mobile SoCs (λόγω LPDDR μνημών). Κι εκεί βάζουν τίγκα SRAM εδώ και πολλά χρόνια για να μειωθούν -όσο είναι εφικτό- τα bottlenecks.
    Last edited by psx3; 29-03-2021 at 15:05.

  7. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (29-03-2021)

  8. #11506
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Σας ζηλεύω.

    Εμένα τα μάτια μου από μικρό παιδί έως σήμερα ήταν/είναι υπερ-ευαίσθητα στο παραμικρό frame drop, στα 30 φπς κλπκλπ.
    Τα μάτια μου "νιώθουν σαν στο σπίτι τους" μόνο με rock solid 60 fps (παιδί των coin-op γαρ).

    Δυστυχως κι εγω μια απο τα ιδια, παροτι ειμαι ασχετος με τα τεχνικα θεματα με τα frames καταλαβαινω την παραμικρη διαφορα και το που βρισκονται μεχρι το επιπεδο των 60.
    Βεβαια συμφωνω με τον Val στο οτι το ματι συνηθιζει, πηγα απο τα 60 των ps5 παιχνιδιων στα 30 του FFVII Remake, με ενοχλησε για ενα τεταρτο μετα προσαρμοστηκα αμεσως.
    Επειδη υπαρχει γενικα μια συζητηση του πως θα μας φανουν τα παιχνιδια στα 30 οταν αρχισουμε να βλεπουμε πραγματικα next gen παιχνιδια θεωρω οτι εχει να κανει με τον καθενα ξεχωριστα, για καποιους θα ειναι πιο δυσκολο για καποιους πιο ευκολο.


  9. #11507
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    @psx3

    Εμ γι αυτό η Nintendo προσπαθούσε να "σουλουπώσει" το data bottleneck προς/από RAM (που ήταν 24ΜΒ 1Τ-SRAM στα 2.4GB/s)............με 3ΜΒ of on-chip 1Τ-SRAM όπου:

    2ΜΒ on-chip z-buffer/framebuffer στα 7.8GB/s
    1MB on-chip texture cache στα 10.4GB/s

    Αναλογιστείτε τώρα ότι η GPU είναι "μόλις" 9.4 Giga FLOPS.

    Απλά, μπακαλίστικα (και λανθασμένα, αλλά θα πιάσουμε κάπως το νόημα, δηλαδή τι ΜΟΥΦΕΣ τρώμε στη μάπα ΓΕΝΙΚΩΣ στη βιομηχανία) :

    - CPU στα 1.9 GFLOPS
    - GPU στα 9.4 GFLOPS
    - Ταχύτητα Γενικής 24MB RAM = 2.4 GigaByte/s
    - Ταχύτητα ενσωματωμένης (στην GPU) 3MB RAM = 7.8 GB/s (z/framebuffer) + 10.4 GB/s (textures)

    Αντιλαμβανόμαστε ότι οι σημερινές ταχύτητες στην "Γενική RAM" είναι ΑΘΛΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ;

    PS5 = 448 GB/s
    Και την ίδια στιγμή η GPU είναι στα TERA FLOPS.

    Giga = Δισεκατομμύρια.
    Tera = Τρισεκατομμύρια.

    Με μπακαλίστικη διάλεκτο:

    Το 2002 είχες GPU στις 9.4 δισεκατομμύρια πράξεις / δευτερόλεπτο παντρεμένη με Γενική RAM (24ΜΒ) που έχει ταχύτητα 2.4 δισεκατομμύρια data/second και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ έχει "ενσωματωμένη RAM στην GPU" που τρέχει με 7.8 (framebuffer) και 10.4 δισεκατομμύρια data/second.


    2020/21 =

    GPU στα 10 TeraFLOPS (τρισεκατομμύρια πράξεις data) μεταφέρονται με RAM στα 448 GB/s (δισεκατομμύρια data).

    Τρισ/μύρια πράξεις μεταφέρονται με ταχύτητα....δισ/μμυρίων.

    Αντιλαβού τώρα πως προσπαθεί η Sony να 'μπαλώσει" το ΤΡΕΛΟ BOTTLENECK μέσω του Custom controller + SSD; (και που καμία άλλη εταιρεία στον consumer ΠΛΑΝΗΤΗ δεν ενδιαφέρεται να μπαλώσει)

    Που και πάλι.........είναι ΤΟΣΟ τεράστιο, συμπαντικό, χαοτικό το bottleneck που ο φουκαριάρης custom controller δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να συμμαζέψει το bottleneck όπως το συμμάζευαν τα PlayStation 2 και GameCube.

  10. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (29-03-2021)

  11. #11508
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κι εγω πιστευω οτι συντομα το eye candy στα next gen παιχνιδια θα ειναι τετοιο που θα γυρισουμε πισω στα 30 καρε. Σιγουρα θα υπαρχει παντα ενα 60 fps mode αλλα πιστευω οτι η διαφορα μεταξυ των 2 ισως αυξηθει παρα πολυ για να το αγνοησει κανεις. Επισης οπως εχω πει για εμενα καποια παιχνιδια ειναι καλυτερα αισθητικα στα 30 καρε.

  12. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (29-03-2021)

  13. #11509
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Εγω παλι θα προτιμουσα να ειναι εξ' αρχης σχεδιαστικη επιλογη γιατι ακομα και το να υπαρχει performance mode ειναι compromise. Τωρα μπορει να μην φαινεται γιατι οι απαιτησεις καλυπτονται λογω ζουμιου, αργοτερα ενα πχ βαρβατο exclusive θα προτιμουσα να ειναι εξ αρχης στα 60 η εξ αρχης στα 30 για να δουμε το καλυτερο δυνατο οπτικο αποτελεσμα.


  14. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    panos74gr (29-03-2021),Valkyre (29-03-2021)

  15. #11510
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Πάντως στο αρχικό μου post που ξεκίνησα την κουβέντα πιο πολύ ήθελα να πω ότι στο ps4 είχαμε παιχνίδια με πιο σταθερά framerates (είτε αυτά ήταν στα 30 είτε στα 60) και μάθαμε σε μια σχετική ποιότητα ως προς αυτό. Αντίθετα στο ps3 ήταν πάρα πολλά τα παιχνίδια με μεγάλα/συχνά drops κάτω από τα 30.

    Κατά τα άλλα προσωπικά προτιμώ τα 30 συνήθως εκτός από συγκεκριμένα παιχνίδια. Οτιδήποτε ειναι "cinematic" game τύπου heavy rain, uncharted, last of us κλπ μου μοιάζει ψευτικο στα 60. Σε platform games και FPS δεν έχω θέμα με τα 60.

  16. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Valkyre (29-03-2021)

  17. #11511
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Πάντως στο αρχικό μου post που ξεκίνησα την κουβέντα πιο πολύ ήθελα να πω ότι στο ps4 είχαμε παιχνίδια με πιο σταθερά framerates (είτε αυτά ήταν στα 30 είτε στα 60) και μάθαμε σε μια σχετική ποιότητα ως προς αυτό. Αντίθετα στο ps3 ήταν πάρα πολλά τα παιχνίδια με μεγάλα/συχνά drops κάτω από τα 30.

    Κατά τα άλλα προσωπικά προτιμώ τα 30 συνήθως εκτός από συγκεκριμένα παιχνίδια. Οτιδήποτε ειναι "cinematic" game τύπου heavy rain, uncharted, last of us κλπ μου μοιάζει ψευτικο στα 60. Σε platform games και FPS δεν έχω θέμα με τα 60.
    Στο shooting (δεν έχει σχέση αν είναι TPS* ή FPS) πάντως κάνουν την διαφορά τα 60 fps, εκτός αν κάποιος το αποφεύγει και προτιμάει stealth kills (πιο αργός ρυθμός gameplay -> κανένα gameplay όφελος στα 60 fps, πλην των πιο ομαλών visuals στο μάτι). Συνηθίζονται και τα 30 fps, αλλά πάντα θα έχεις καλύτερο «σημάδι» στα 60 fps. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα Uncharted 1-2-3 (PS3 vs PS4).

    * ο μύθος ότι μόνο τα 1st person χρειάζονται 60 fps είναι από εποχές Quake, που τότε τα 3rd person (λέγε με Tomb Raider) δεν είχαν πλήρως ανεπτυγμένους μηχανισμούς shooting (βλ. πίστα με τους λύκους) και εστίαζαν πιο πολύ στο platforming/exploration σκέλος.

    Υπενθυμίζω ότι το πρώτο Tomb Raider βγήκε το 1996, ενώ το πρώτο χειριστήριο με αναλογικούς μοχλούς η Sony το έβγαλε το 1997. Αναγκαστικά δηλαδή ήταν φτιαγμένο με άλλο baseline (σταυρός vs μοχλοί).

    Σήμερα είτε TPS (Uncharted), είτε FPS (CoD) μιλάμε για εξίσου απαιτητικό shooting, εξού και γιατί δυσκολεύεται πολύς κόσμος στην στόχευση με μοχλούς (εκτός αν ενεργοποιήσει το auto-aim -αν και όπου υπάρχει-).

    Δεν είναι τυχαίο ότι το CoD (δεν είναι του γούστου μου, αλλά το θεωρώ arcadey/twitchy game) έχει 60 fps target και στα cutscenes είναι 30 fps.

    To Heavy Rain είναι άλλη κατηγορία (όπως και όλα της Quantic Dream), είναι QTE-based interactive experience, καμία σχέση με Uncharted/TLOU. Μόνο στα production values μοιάζουν, γιατί σε gameplay υπάρχει χάος (αυτό δεν το γνωρίζουν πολλοί που κράζουν τα cinematic της Sony -> δεν μπαίνουν όλα στο ίδιο τσουβάλι).

    Ακόμα και στο TLOU Remastered προτίμησα από την πρώτη στιγμή το 60 fps mode, όμως εκτός του SP έπαιζα και MP (άρα παίζει και αυτό τον ρόλο του), χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν το ευχαριστήθηκα και στο PS3 (σε καμία περίπτωση δεν θα ξαναγυρνούσα πίσω όμως -εφόσον μου δοθεί η επιλογή των 60 fps-).

    Πάντως δεν περιμένω καθολικά 60 fps σε αυτή την γενιά. Περισσότερα ναι (όπως έγινε και στην προηγούμενη). Αν αποφασίσουν να πουσάρουν το ray tracing στα όρια του με τίγκα γυαλιστερές επιφάνειες εδώ κι εκεί (από τζαμαρίες μέχρι βρεγμένα πατώματα) εν είδει tech demo (θυμηθείτε το overused bloom/HDRR effect της PS360 γενιάς!), εκεί σίγουρα τα 60 fps τα ξεχνάμε (ίσως με το PS5 Pro).

  18. #11512
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    University to replace clapping with 'jazz hands'


    https://abcnews.go.com/International/universitys-move-replace-clapping-jazz-hands-sparks-controversy/story?id=58254353


    Kατι τετοια βλεπω ρε γαμωτο και μου ερχεται να ριξω facepalm απο αυτα που διαπερνανε το κρανιο σου...

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Kane (09-04-2021),psx3 (09-04-2021)

  20. #11513
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    University to replace clapping with 'jazz hands'


    https://abcnews.go.com/International/universitys-move-replace-clapping-jazz-hands-sparks-controversy/story?id=58254353


    Kατι τετοια βλεπω ρε γαμωτο και μου ερχεται να ριξω facepalm απο αυτα που διαπερνανε το κρανιο σου...
    Ειλικρινά δυσκολεύομαι να καταλάβω ποιός είναι ο σκοπός αυτής της κίνησης και πως θα γίνει πιο "inclusive"... ότι, τι; Όποιος βαράει παλαμάκια αυθόρμητα (όντας άνθρωπος και όχι ρομπότ...) είναι «ρατσιστής»;

    Γενικά όποτε διαβάζω κάτι τέτοια, το μυαλό μου αμέσως πάει σε GenZ (ούτε καν millennials) -> γενιές γεννημένες από mid-90s και έπειτα -> βαριά-βαριά 25 χρονών παιδάκια -> οι σημερινοί φοιτητές -> το target group των Πανεπιστημίων.

    Μάλλον υπάρχει χάσμα γενεών και δεν θα τους καταλάβουμε ποτέ!

  21. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Valkyre (09-04-2021)

  22. #11514
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ρε παιδι μου ενταξει θεωρω οτι ειναι "μεμονωμενο" ας πουμε περιστατικο και γι αυτο το ποσταρα πιο πολυ για χαβαλε. Και αλλωστε μην ξεχναμε οτι υπηρξε controversy και παραπονα απο ολες τις πλευρες, ακομα και απο αυτους για τους οποιους εγινε υποτιθεται το κινημα... Οποτε οκ μπαινει στην κατηγορια της υπερβολης οσον αφορα το "entitlement" που νιωθουν καποιοι ανθρωποι. Αλλα ρε παιδι μου τα βελπω και τα διαβαζω και πραγματικα δεν μπορω να πιστεψω οτι σοβαρολογουν. Οτι δηλαδη τωρα τα παλαμακια στο πανεπιστημιο θεωρουνται (για καποιους ετσι, μην το ξεχναμε) μη inclusive, offensive κλπ... δηλαδη ΕΛΕΟΣ. Και αποφασισαν οτι τελικα το κοινως αποδεκτο ειναι αυτο το jaz να πουμε που τι να πω... κριντζυ μεχρι το κοκκαλο...

    Να ειναι τωρα διαλεξη σοβαρη στο Πανεπιστημιο απο επιστημονες και το χειροκροτημα να αντικαθιστανται απο αυτο το γελοιο κουνημα των χεριων... μλκ ... ημαρτον... και ηθελα να ηξερα... τυχον παραλυτοι ανθρωποι ή ανθρωποι χωρις 2 χερια, που δεν μπορουν να κανουν αυτην την Jaz βλακεια, θα επρεπε να βγουν και να τους πουν "κι εμεις τι κανουμε τωρα?" δηλαδη κλαιω...

    Πραγματικα νιωθω οτι καποιοι ανθρωποι απλα ψαχνονται με νυχια και με δοντια να βρουν τροπους να προσβληθουν απο το τιποτα...πρεπει να εχει γινει κατι τοις εθισμος δεν εξηγειται αλλιως.

  23. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Kane (12-04-2021),psx3 (09-04-2021)

  24. #11515
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Τετοιες υπερβολες ειναι στο προγραμμα παντως, μπορει κατι τετοια να φαινονται εντελως WTF αλλα ειναι αναμενομενα ως ενα βαθμο. Μεχρι καποια στιγμη να καταφερει η κοινωνια να ισορροπησει (αν καταφερει) σε τετοια θεματα θα υπαρξουν και υπερβολες, ειναι αναποφευκτο.
    Ειναι απλα στην φυση του ανθρωπου να υπερβαλλει πριν καταφερει να ισορροπησει.


  25. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Brazhlias (14-04-2021),psx3 (09-04-2021)

  26. #11516
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Τετοιες υπερβολες ειναι στο προγραμμα παντως, μπορει κατι τετοια να φαινονται εντελως WTF αλλα ειναι αναμενομενα ως ενα βαθμο. Μεχρι καποια στιγμη να καταφερει η κοινωνια να ισορροπησει (αν καταφερει) σε τετοια θεματα θα υπαρξουν και υπερβολες, ειναι αναποφευκτο.
    Ειναι απλα στην φυση του ανθρωπου να υπερβαλλει πριν καταφερει να ισορροπησει.
    Πάνω σε αυτό που λες θα συμφωνήσω απόλυτα.

    Υπάρχει και η «θεωρία του εκκρεμούς» που εξηγεί με απόλυτη ακρίβεια γιατί οι κοινωνίες κινούνται σαν εκκρεμές (από τα αριστερά προς τα δεξιά και τούμπαλιν).

    Ένα πολύ καλό άρθρο επί του θέματος (προειδοποιώ ότι είναι μεγαλούτσικο, οπότε ξεχάστε το mobile reading!):

    Τώρα είμαστε στο στάδιο που η κοινωνία έχει γίνει κάπως "soft" (για να το θέσω κομψά) και γίνεται offend με το οτιδήποτε, αλλά η πλάστιγγα θα γείρει και προς την άλλη μεριά εν καιρώ (υπομονή 10-20 χρονάκια ακόμα, θα περάσουν!).

    Προσωπικά θα με πρόσβαλλε να με βαφτίσουν "ableist" επειδή χειροκρότησα κάτι που με ενθουσίασε... φαντάζομαι αν τυχόν τρέξω στον δρόμο και με δει κάποιος ΑΜΕΑ σε καροτσάκι, θα πρέπει να νιώσω ενοχικό σύνδρομο που είμαι αρτιμελής (!!!) και μπορώ να τρέξω.

    Γενικώς πολλά περίεργα βλέπω κατά καιρούς και σε συνδυασμό με την χρήση AI τεχνολογίας δεν ξέρω που θα καταλήξει όλο αυτό. Φαντάσου π.χ. ένας YouTuber/streamer να βαρέσει παλαμάκια, να τον τσακώσει η AI (pattern recognition) on-camera -> τσίμπα λοιπόν ένα ban λόγω "ableism" και την επόμενη φορά να μάθεις να κάνεις "jazz hands" (ούτε ΚΑΝ ήξερα τι είναι αυτό, όσο ζεις μαθαίνεις!).
    Last edited by psx3; 09-04-2021 at 15:53.

  27. #11517
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Διαβάζοντας το αρθρο, manufactured outrage βλέπω παρά κάτι άλλο.

    Το διάβασα δεύτερη φορά και αναφέρεται σε student unions και κυρίως όταν ψηφίζουν.

    Δλδ έχεις πχ μια συνέλευση του φοιτητικού συλλόγου στο πανεπιστήμιο και σε προτρεπουν, για να μην δημιουργήσεις θέματα στα παιδιά με αυτισμό κτλ, να κάνεις jazz hands (δεν υφίσταται απαγόρευση). Όλο αυτό όταν συζητάτε και ψηφίζετε για θέματα που αφορούν όλο το φοιτητικό σώμα.

    Που είναι το κακό;

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  28. #11518
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Υφισταται απαγορευση συμφωνα με το αρθρο οταν επροκειτο για Student Union events δηλαδη του φοιτητικου συλλογου.

    EDIT: Ισως αρχικα ψηφησθηκε η απαγορευση αλλα μετα ακριβως λογο του controversy να το γυρισαν σε suggestion δεν ξερω δεν το εψαξα να δω τι ισχυει αυτη τη στιγμη. Οπως και να εχει θεωρω υπερβολη να εχουμε φτασει στο σημειο να θεωρουμε το χειροκροτημα προσβλητικο ή να προκαλει αγχος και στρες... υπαρχουν και ανθρωποι χωρις χερια εκει εξω, με την λογικη αυτη της υπερβολης που στο καλο θα φτασουμε?

  29. #11519
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Υφισταται απαγορευση συμφωνα με το αρθρο οταν επροκειτο για Student Union events δηλαδη του φοιτητικου συλλογου.

    EDIT: Ισως αρχικα ψηφησθηκε η απαγορευση αλλα μετα ακριβως λογο του controversy να το γυρισαν σε suggestion δεν ξερω δεν το εψαξα να δω τι ισχυει αυτη τη στιγμη. Οπως και να εχει θεωρω υπερβολη να εχουμε φτασει στο σημειο να θεωρουμε το χειροκροτημα προσβλητικο ή να προκαλει αγχος και στρες... υπαρχουν και ανθρωποι χωρις χερια εκει εξω, με την λογικη αυτη της υπερβολης που στο καλο θα φτασουμε?
    Με την ίδια λογική δεν είχαμε και χώρους στάθμευσης για αναπηρους, δεν είχαμε δασκαλες ειδικής αγωγής κτλ.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  30. #11520
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Με την ίδια λογική δεν είχαμε και χώρους στάθμευσης για αναπηρους, δεν είχαμε δασκαλες ειδικής αγωγής κτλ.
    Λεωνιδα πρεπει να υπαρχει μια λογικη πισω απο τα παντα και ταυτοχρονα και καποιοι ανθρωποι (βασικα ΟΛΟΙ οι ανθρωποι) να εχουν μια ανοχη και αντοχη Α σε απλα πραγματα. Δεν γινεται να συγχεουμε και να εξισωνουμε τα παλαμακια με τις βασικες προυποθεσεις για ποιοτητα ζωης καποιων ανθρωπων με ειδικες αναγκες.

    Κι εγω οταν συζηταω με ατομα τα οποια μιλανε δυνατα ταραζομαι μου ανεβαινει η πιεση και ενοχλουμαι παρα πολυ στρεσαρομαι και νιωθω αβολα. Αντιλαμβανομαι ομως οτι δεν μπορω να γυρισω και να απαιτησω ολος ο κοσμος να μιλαει σε ενα συγκεκριμενο ευρος ντεσιμπελ για να αισθανομαι καλα και να μην ταραζομαι. Πρεπει να επικραττει μια κοινη λογικη. Δεν μπορει να περιμενουμε να καλυφθει καθε ειδους υπερευαισθησια του καθενος. Δεν μιλαω φυσικα για σοβαρα θεματα αλλα για παλαμακια ξαναλεω. Δεν μπορει να εχουμε συγκεκριμενο πρωτοκολλο αποδεκτης συμπεριφορας σε επιπεδο που μιλαμε για παλαμακια. Δηλαδη αν φτασουμε σε αυτο το βαθμο λογοκρισιας τοτε τι στο καλο συμβαινει με την ελευθερια εκφρασης;

    Νομιζω ειναι ευκολο να διακρινουμε ποτε σεβομαστε καποιον και ποτε οχι. Αν αρχισουμε να διαμορφωνουμε τις συμπεριφορες μας ακομα και σε τετοια ευτελη πραγματα απλα για να μην νιωθει καποιος στρες επειδη χτυπησε ο αλλος παλαμακια ε συγνωμη αλλα μαλλον κακο κανεις σε αυτον ον ανθρωπο παρα καλο. Γιατι αν δεν μπορει να διαχειρισθει αυτην την κατασταση τοτε αληθεια τι τον περιμενει σε ολα τα υπολοιπα σοβαρα και δυσκολα πραγματα εκει εξω;

  31. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Brazhlias (14-04-2021),mihalis13 (09-04-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •