Page 58 of 73 FirstFirst ... 84854555657585960616268 ... LastLast
Results 1,141 to 1,160 of 1445

Thread: PlayStation 5 - Pre-Orders (Ελλάδα)

  1. #1141
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Ο φίλος αυτό που λέει είναι ότι τη πρώτη μέρα προπαραγγελιων, ο υπάλληλος μαζί με κάποια δικά του άτομα ή ακόμα και μόνος του(απλά δήλωσε άλλα ονόματα), έκανε μαζικές προπαραγγελιες με σκοπό να παραλάβει τις κονσόλες και να τις μεταπουλησει.

    Ας πούμε όμως ότι ισχύει, και ο υπάλληλος είναι ο επόμενος warren buffet και προέβλεψε ότι έγινε με το PS5 και επένδυσε πάνω του.

    Ας πούμε και ότι έχει τελοσπαντων 10 άτομα που ταυτόχρονα θα κάνουν παραγγελίες την ίδια στιγμή.

    Παραβλέπουμε τον παράγοντα ότι εκείνη τη στιγμή υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες άλλα άτομα που απλά κάνουν την προπαραγγελια τους.

    Η πιθανότητα να παραβλέπει προπαραγγελιες και να τις παίρνει εκείνος, είναι μηδαμινή. Οι προπαραγγελιες εκτελούνται κεντρικά και αν δεν διευθετηθούν(ειδικά σε τέτοιο προϊόν) πέφτει φάπα.

  2. The Following User Says Thank You to Kapa For This Useful Post:

    WolfRathmA (10-03-2021)

  3. #1142

    Default

    Μεμονωμενα ενδεχομενως να εχει γινει κατι τετοιο. Απο λιγους υπαλληλους και για λιγες κονσολες. Μαζικα το θεωρω απιθανο. Ειδικα σε βαθμο που να εχει επηρεασει τοσο πολυ την αγορα.

    Το βασικο προβλημα παραμενει η χαμηλη προσφορα του προιοντος και ισχυει σε παγκοσμιο επιπεδο. Σε ολο τον κοσμο ελλειψη υπαρχει.

    Θα μπορουσαμε να βγαλουμε καποια συμπερασματα, αν ξεραμε ποσα ps5 εχουν πουληθει στην Ελλαδα, αλλα δεν εχουμε κανενα στοιχειο, οποτε οτι λεμε ειναι αυθαιρετο.

  4. #1143

    Default

    Παιδιά είναι και δεν είναι off topic η ερώτηση, έχω προπληρώσει το ποσό στον Κωτσόβολο και εννοείται δεν έχω παραλάβει.
    Δεν είναι με δόσεις, προκαταβολή 50ε στις 21/09 και εξόφληση στις 18/11... η διαδικασία ακύρωσης ποιά είναι?
    Είναι κανείς που να έχει κάνει και να μπορεί να με βοηθήσει?
    Να επισημάνω πως ενδιαφέρομαι να πάρω χρήματα πίσως και όχι καμία δωρεπιταγή κτλ.

  5. #1144
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by AMXZEE View Post
    Παιδιά είναι και δεν είναι off topic η ερώτηση, έχω προπληρώσει το ποσό στον Κωτσόβολο και εννοείται δεν έχω παραλάβει.
    Δεν είναι με δόσεις, προκαταβολή 50ε στις 21/09 και εξόφληση στις 18/11... η διαδικασία ακύρωσης ποιά είναι?
    Είναι κανείς που να έχει κάνει και να μπορεί να με βοηθήσει?
    Να επισημάνω πως ενδιαφέρομαι να πάρω χρήματα πίσως και όχι καμία δωρεπιταγή κτλ.
    Θες να ακυρώσεις γιατί βαρέθηκες να περιμένεις ή για άλλο δικό σου λόγο;
    Αν είναι το πρώτο κάνε υπομονή γιατί διάβασα σήμερα πως ήρθε μεγάλη παρτίδα PS5 στην Ελλάδα (η μεγαλύτερη μέχρι τώρα λένε)

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  6. #1145
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    788
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Ηρθε μεγαλο κυμα σημερα και πολλοι ειδοποιουνται για παραλαβες. Εχετε το νου σας

  7. #1146
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Φαίνεται ότι παραλαμβάνω τις επόμενες ημέρες.
    Επειδή έχω και μια δεύτερη προπαραγγελια από μεγάλη αλυσίδα, και σε περίπτωση που ένας φίλος τελικά δεν το θέλει, αν υπάρχει κάποιο μέλος (ενεργό εδώ) που να θέλει, να συνεννοηθούμε, να αλλάξω τα στοιχεία παράδοσης στο όνομα του.
    Ειναι με αντικαταβολή, δεν έχω δώσει τίποτα και εννοείται δεν θέλω τίποτα.

  8. The Following User Says Thank You to Dimitris_ For This Useful Post:

    aliento1983 (26-03-2021)

  9. #1147

    Default

    Όντως έχουν έρθει σε πάρα πολλές αλυσίδες κονσόλες εγώ παραλαμβάνω μάλλον Παρασκευή από sony center

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #1148
    PS4forums Addict gtakis's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Καίσαρι Κορινθίας
    Posts
    1,515
    PSN ID
    Takis_7

    Default

    Από πού παραλαμβάνετε παιδιά και με ποια ημερομηνία παραγγελίας;
    Εγώ από Κωτσόβολο 7/12 παραγγελία και ακόμα δεν έχω κανένα νεότερο....μάλλον δεν βλέπω να καλυπτόμαστε από Νοέμβριο και μετά με αυτό το κύμα.....

    Send from my S20+ using Tapatalk


  11. #1149
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by gtakis View Post
    Από πού παραλαμβάνετε παιδιά και με ποια ημερομηνία παραγγελίας;
    Εγώ από Κωτσόβολο 7/12 παραγγελία και ακόμα δεν έχω κανένα νεότερο....μάλλον δεν βλέπω να καλυπτόμαστε από Νοέμβριο και μετά με αυτό το κύμα.....

    Send from my S20+ using Tapatalk
    Μπορεί να πάρεις ο κωτσοβολος είναι ότι να ναι, μερική που έκαναν παραγγελία τέλος Δεκεμβρίου εχτές πήραν κονσόλα.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  12. The Following User Says Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    gtakis (18-03-2021)

  13. #1150
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Εγώ έχω κάνει ολόκληρο σαματα με κωτσο..
    Έβαλα τα 499 γιατί μου είπαν ότι θα έχω τέλος Φλεβάρη αρχές Μάρτη... Με πήραν αυτοί τηλ οι ίδιοι και μου το είπαν.. Και δεν απαντούσαν στα μέιλ όταν έφτασε αρχές Μάρτη.. Πήρα τηλ έγινε ένας χαμός δεν ήξεραν τι τους γίνεται και μίλησα με τα 1000 ζόρια με την υπεύθυνη πωλήσεων η οποία μου ειπε ότι έγινε λάθος ενημέρωση και ότι τα 499 τα ζήτησαν για να μην ακυρωθεί η προπαραγγελια που είχα κάνει και να κατοχυρώθει.. Οτι ναναι πραγματικά... Έκανα και γω καταγγελία δεν την παλεύουν οι άνθρωποι... Αν δεν είχαν πάρει τηλ εννοειται δεν θα είχα βάλει το ποσό όπως και δεν θα είχα παραγγείλει από τον γαμω κωτσο... Δεν έχουν βάλει μυαλό από τόσο κράξιμο που έχουν φάει μου φαίνεται γιατί έχω καταλάβει ότι έκαναν πολλές παπατζες και στις πρώτες προπαραγγελιες...

    Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by chronohill; 21-03-2021 at 13:34.
    Spoiler!

  14. #1151
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Όλα τα είχε η Μαριωρή, το bottleneck του Σουέζ μας έλειπε.

    Καλό κουράγιο σε όσους περιμένουν ακόμα... όλο εκπλήξεις αυτό το 2021!

  15. #1152
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Μακάρι να ήταν bottleneck γιατί ακόμη και από τον λαιμό της φιάλης υπάρχει μια κάποια ροή,
    εδώ μιλάμε μπήκε φελλός (στην κυριολεξία) και σφραγίστηκε.

  16. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    psx3 (27-03-2021)

  17. #1153
    Advanced Member ikaria_g4's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Behind you
    Posts
    492
    PSN ID
    ikaria_g4
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Quote Originally Posted by ikaria_g4 View Post
    Πριν λίγες μέρες έκανα κι εγώ παραγγελία από Κωτσοβολο μέσω τηλεφώνου.
    Δεν ζήτησαν καθόλου προκαταβολή.
    Μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν πότε θα το παραλάβουν αλλά το δεδομένο είναι ότι θα μου το στείλουν πριν βγει στα ράφια των καταστημάτων (λογικό).

    Την πάτησα κι εγώ με το PS5 και δεν έκανα προπαραγγελία με το που άνοιξαν γιατί πίστευα πως τα Χριστούγεννα θα μπορώ να το πάρω.

    Προτείνω σε όλους να το παραγγείλουν είτε από Κώτσο είτε από όποιο μαγαζί μπορούν γιατί τουλάχιστον θα μπείτε σε μια σειρά προτεραιότητας. Και αν το βρείτε νωρίτερα με κάποιο τρόπο τότε ακυρώνετε την παραγγελία σας.
    Μόλις παρέλαβα το θηρίο! Απο την Δευτέρα είχε σταλεί αλλά απομακρυσμένης νησιωτικής περιοχής ήρθε σήμερα! Περίμενα ότι θα έκανα Πάσχα με το ps4 pro, αλλά τελικά έγινε η ανάσταση! Καλό κουράγιο σε όσους περιμένουν κι υπομονή!

  18. The Following 3 Users Say Thank You to ikaria_g4 For This Useful Post:

    gtakis (27-03-2021),mihalis13 (27-03-2021),Slay (31-03-2021)

  19. #1154
    PS4forums Addict gtakis's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Καίσαρι Κορινθίας
    Posts
    1,515
    PSN ID
    Takis_7

    Default

    Παραγγελία από ποτέ φίλε μου?,εγώ από 7/12 ακόμα αναμονή...

    Καλορίζικο και καλά παιχνίδια!!!

    Send from my S20+ using Tapatalk

  20. #1155
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Πάνω που λέγαμε ότι θα ξεμπλέξουμε με τους scalpers, σκάει και αυτή η είδηση τώρα:

    Taiwan introduces further water restrictions amid drought, potentially worsening chip shortages

    https://www.techspot.com/news/89062-...tentially.html

    Το κακό είναι ότι αν δεν ομαλοποιηθεί η ροή στην παραγωγή next-gen consoles, τόσο η Sony θα παρατείνει την cross-gen πολιτική της (μην τυχόν και χάσουν royalties από το PS4).

    Εδώ να σημειώσω ότι είναι μέγιστο λάθος (και από άποψη γεωστρατηγικής, όχι μόνο οικονομίας) που κρεμόμαστε από τα @@ και τις ορέξεις της Ασίας (Ταϊβάν/TSMC 7nm & Ν.Κορέα/Samsung 8nm).

    ΗΠΑ & ΕΕ θα έπρεπε να έχουν bleeding edge fabs (όπως είχαμε πριν δεκαετίες) για ντόπια παραγωγή ημιαγωγών.

    Βέβαια τα ίδια και χειρότερα συμβαίνουν και αλλού (σύριγγες/ιατρικό υλικό)... μας φάγανε οι σπουδαγμένοι νεοφιλελέδες CEOs του Outsourcing 101 και τα ακριβοπληρωμένα MBA τους.

  21. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Slay (31-03-2021)

  22. #1156

    Default

    Εν τω μεταξύ εμας μας πήραν τηλ απο Κωτσόβολο ,μας είπαν ήρθε η κονσόλα και να την πληρώσουμε να τη στείλουν ,την πλήρωσαμε (βασικά την πλήρωσε αυτός που είχε κάνει αρχικά την παραγγελία, αφού μου κάνει παραχώρηση φίλος μου) και την περιμένω ακόμα μια βδομάδα τώρα.
    Η παραγγελία φαίνεται ακόμα σε διαδικασία συλλογής προϊόντων, και στα τηλέφωνα μου λένε από μέρα σε μέρα.
    Απαράδεκτοι .

    ΥΓ: Χρησιμοποιώ πληθυντικό γιατί θα πάρω κονσόλα από παραγγελία φίλου μου.

    ΥΓ2: Αντιμετώπισε κάνεις κάτι ανάλογο από Κωτσόβολο ?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 29-03-2021 at 19:50.

  23. #1157
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    ΥΓ2: Αντιμετώπισε κάνεις κάτι ανάλογο από Κωτσόβολο ?
    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...l=1#post696087

    Τραγέλαφος ο Κώτσος...

  24. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Giannis1979 (29-03-2021)

  25. #1158

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Εν τω μεταξύ εμας μας πήραν τηλ απο Κωτσόβολο ,μας είπαν ήρθε η κονσόλα και να την πληρώσουμε να τη στείλουν ,την πλήρωσαμε (βασικά την πλήρωσε αυτός που είχε κάνει αρχικά την παραγγελία, αφού μου κάνει παραχώρηση φίλος μου) και την περιμένω ακόμα μια βδομάδα τώρα.
    Η παραγγελία φαίνεται ακόμα σε διαδικασία συλλογής προϊόντων, και στα τηλέφωνα μου λένε από μέρα σε μέρα.
    Απαράδεκτοι .

    ΥΓ: Χρησιμοποιώ πληθυντικό γιατί θα πάρω κονσόλα από παραγγελία φίλου μου.

    ΥΓ2: Αντιμετώπισε κάνεις κάτι ανάλογο από Κωτσόβολο ?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Εχω διαβάσει από πολλα άτομα, πως ο Κωτσόβολος τα έχει κάνει σκατά.

    Υπάρχει που υπάρχει έλλειψη, με την κακοδιαχείριση που έκανε το κατάστημα, έχει ταλαιπωρήσει ακόμη περισσοτερο τον κόσμο.

    Σε όσους ακυρώνουν τους επιστρέφουν τα λεφτά σε δόσεις. Σειρά προτεραιότητας δεν τηρείται. Σε άλλους λένε αυτά που γράφεις εσυ.

  26. #1159
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Προσωπικά ο,τι έχω παραγγείλει από Κωτσόβολο μου έχει έρθει και πολύ γρήγορα.
    Αλλά παρά πολύς κόσμος είχε θέμα με τον Κωτσόβολο, αυτό ισχύει.
    Αντίθετα εγώ προσωπικά τα 2 τελευταία χρόνια έχω πάρα πολλά παράπονα από public.
    Και μυαλό δεν βάζω, έκανα pre-order το it takes two και ακόμα περιμένω να το στείλουν...

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  27. #1160

    Default

    Quote Originally Posted by Brazhlias View Post
    Εχω διαβάσει από πολλα άτομα, πως ο Κωτσόβολος τα έχει κάνει σκατά.

    Υπάρχει που υπάρχει έλλειψη, με την κακοδιαχείριση που έκανε το κατάστημα, έχει ταλαιπωρήσει ακόμη περισσοτερο τον κόσμο.

    Σε όσους ακυρώνουν τους επιστρέφουν τα λεφτά σε δόσεις. Σειρά προτεραιότητας δεν τηρείται. Σε άλλους λένε αυτά που γράφεις εσυ.
    Εν τω μεταξύ η πλάκα είναι ότι εγώ δεν τους ζορισα.
    Είχα πολύ καλύτερα να έρθει η παραγγελία τέλος του μήνα που μπαίνει το δώρο Πάσχα να είμαι και πολύ πιο άνετος, γιατί από το Νοέμβρη και μετά πήρα τηλεοραση, series X, πριν ένα μήνα πήρα και καινούργιο αυτοκίνητο και βγαίνω οριακά.

    Παρακολουθούσα την παραγγελία απλά ούτε τηλ τους έπαιρνα ούτε τίποτα.
    Μόνοι τους πήραν τηλ ότι ήρθε η κονσόλα, ο άνθρωπος την πλήρωσε όπως είχαμε συμφωνήσει (και όπως του ζητησαν) εγώ έχω δεσμεύσει μια βδομάδα τώρα 400 ευρώ για να του την πληρώσω μόλις την παραλάβει ,και γενικά ζούμε μια ωραία ατμόσφαιρα που την προκάλεσαν ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ.
    Τραγελαφος έτσι?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •