View Poll Results: Έχετε 4K τηλεόραση;

Voters
48. You may not vote on this poll
  • Ναι, πήρα για/είχα πριν το PS5.

    34 70.83%
  • Όχι, αλλά σκέφτομαι να πάρω.

    7 14.58%
  • Παίζω ακόμα σε FHD.

    7 14.58%
Page 159 of 167 FirstFirst ... 59109149155156157158159160161162163 ... LastLast
Results 3,161 to 3,180 of 3332

Thread: Αγορά νέας TV - PS5 edition (4K, HDR, HDMI 2.1 κτλ)

  1. #3161
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παρη, θα φοραμε γυαλια ηλιου οταν θα βλεπουμε τηλεοραση?

  2. #3162
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Γουστααααααρωωωωω, δώσε nits στον λαό

  3. The Following User Says Thank You to djpar For This Useful Post:

    Valkyre (08-01-2021)

  4. #3163
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default

    Καλημερα θα ηθελα την γνωμη σας για αυτες τις 2 τηλεορασεις! Δεν προκειται για ps5 απλα για απλη χρηση για το σπιτι της κοπελας μου!

    https://www.public.gr/productcompari...prod11560208pp


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #3164
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    4,000
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη, αλλά πολύ πρακτικά η δεύτερη είναι πολύ καλή για οικιακή χρήση (παρόμοια περίπτωση με αυτή που περιγράφεις, την 43άρα είχαμε πάρει νομίζω). Καλή εικόνα στα κανάλια digea (θέλει λίγο να παίξεις με ρυθμίσεις γενικά πιστεύω), καλό το λογισμικό της LG με υποστήριξη αρκετών εφαρμογών, netflix κομπλέ, media player μια χαρά (εκτός αρχείων με DTS όπως έχουμε πει) αλλά από HDR και PS4, άστα


  6. #3165
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Λίγο off topic απλά να αναφέρω ότι τηλεόραση του 2017 (Sony xe9005) που ξεκίνησε με Android 7 πήρε Android 9 φέτος. Αυτό για μένα δείχνει ένα support που δεν περίμενα να δω όταν την αγόραζα. Εδώ έχω δει άλλες τηλεοράσεις μοντέλα 2019 παρατημένα στην μοίρα τους


  7. #3166
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Λίγο off topic απλά να αναφέρω ότι τηλεόραση του 2017 (Sony xe9005) που ξεκίνησε με Android 7 πήρε Android 9 φέτος. Αυτό για μένα δείχνει ένα support που δεν περίμενα να δω όταν την αγόραζα. Εδώ έχω δει άλλες τηλεοράσεις μοντέλα 2019 παρατημένα στην μοίρα τους
    Αν είδα καλά άλλαξε κ ο media player νομίζω αυτός είναι ποιο καλός από ότι πριν.


    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  8. #3167
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Ναι είναι πιο καλός ακούω, δεν τον έχω δοκιμάσει όμως. ’λλαξε το μενού αρκετά και φτιάξανε και αρκετά bug

  9. #3168
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Κατεβάστε το KODI από το Google Play Store, αφιερώστε λιγάκι χρόνο στο δαιδαλώδες είναι η αλήθεια μενού και ούτε που θα ξανασχοληθείτε με τον media player.
    Για αρχή οι υπότιτλοι (προτεραιότητα έχει το εξωτερικό .srt) θα μένουν πάντα ενεργοποιημένοι αντί να τους επιλέγετε ξεχωριστά σε κάθε ταινία όπως με τον media player,
    επιλέγοντας κωδικοποίηση greek windows εμφανίζει σωστά και το τονισμένο Ά κεφαλαίο, εκνευριστικό να βλέπεις με τον media player 'ντε αντί για Άντε, 'λα αντί για Έλα, 'ννα αντί για Άννα κοκ.
    (Μη μου πεις κανείς ότι είναι λύση να πηγαίνεις στο PC σε κάθε ταινία και να αλλάζεις την κωδικοποίηση από ANSI σε unicode ή TFT γιατί πρέπει να γίνεται σε κάθε ταινία ξεχωριστά και είναι χρονοβόρο).
    Με το KODI απλά με τα βελάκια του τηλεχειριστηρίου μπορείτε να τρέξετε σε Χ2, Χ4 ως και Χ32 όταν ο media player για να πάει Χ2 που είναι το τέρμα πρέπει να μπείτε σε υπομενού.
    Θεική ρύθμιση, στο settings -> system -> display -> video calibration στην τρίτη επιλογή θα βρείτε το subtitle positioning (εντελώς κρυμμένο εκεί που είναι)
    όπου μπορείτε να επιλέξετε το που θα εμφανίζονται οι υπότιτλοι ακριβώς χιλιοστό προς χιλιοστό!

  10. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    obione (22-01-2021)

  11. #3169
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    @odytsak Θα το δοκιμάσω αλλά κ τώρα με το δικό του player δεν χρειάζεται να ενεργοποιηθεί κάτι παίζει μόνο του τους υπότιτλους.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  12. #3170
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Οποιος ψαχνει για OLED https://www.kotsovolos.gr/sound-visi...led-65cx6la-65

    Καν' το δικό σου και θα κερδίσεις δωροεπιταγή 400€ για επόμενη αγορά!

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Viper For This Useful Post:

    enstikto (22-01-2021),Valkyre (22-01-2021)

  14. #3171
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Κατεβάστε το KODI από το Google Play Store, αφιερώστε λιγάκι χρόνο στο δαιδαλώδες είναι η αλήθεια μενού και ούτε που θα ξανασχοληθείτε με τον media player.
    Για αρχή οι υπότιτλοι (προτεραιότητα έχει το εξωτερικό .srt) θα μένουν πάντα ενεργοποιημένοι αντί να τους επιλέγετε ξεχωριστά σε κάθε ταινία όπως με τον media player,
    επιλέγοντας κωδικοποίηση greek windows εμφανίζει σωστά και το τονισμένο Ά κεφαλαίο, εκνευριστικό να βλέπεις με τον media player 'ντε αντί για Άντε, 'λα αντί για Έλα, 'ννα αντί για Άννα κοκ.
    (Μη μου πεις κανείς ότι είναι λύση να πηγαίνεις στο PC σε κάθε ταινία και να αλλάζεις την κωδικοποίηση από ANSI σε unicode ή TFT γιατί πρέπει να γίνεται σε κάθε ταινία ξεχωριστά και είναι χρονοβόρο).
    Με το KODI απλά με τα βελάκια του τηλεχειριστηρίου μπορείτε να τρέξετε σε Χ2, Χ4 ως και Χ32 όταν ο media player για να πάει Χ2 που είναι το τέρμα πρέπει να μπείτε σε υπομενού.
    Θεική ρύθμιση, στο settings -> system -> display -> video calibration στην τρίτη επιλογή θα βρείτε το subtitle positioning (εντελώς κρυμμένο εκεί που είναι)
    όπου μπορείτε να επιλέξετε το που θα εμφανίζονται οι υπότιτλοι ακριβώς χιλιοστό προς χιλιοστό!
    Μερικές φορές ο kodi έχει shutter χωρίς να μπορώ να καταλάβω τον λόγω. Μπορεί λογικά και από κάποια ρύθμιση. Όπως και να έχει έχω kodi build και βλέπω εκεί αρκετά ντοκιμαντέρ και άλλα live κανάλια.
    Πραγματικά δεν ξέρω αν ποτέ φύγω από Android TV
    Last edited by djpar; 22-01-2021 at 14:25.

  15. #3172
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Viper View Post
    Οποιος ψαχνει για OLED https://www.kotsovolos.gr/sound-visi...led-65cx6la-65
    Εκπληκτικη προσφορα! Παιρνεις και την 65αρα τιβι παιρνεις και το PS5 πακετο με 2,100ευρω!

  16. #3173
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Ποια η γνώμη σας για αυτήν; Δίνει και δωρεάν την 5ετή εγγύηση.
    https://www.public.gr/product/tileorasi-samsung-65-smart-4k-qled-qe65q80tatxxh/prod10634480pp/
    Σχεδόν καταλήγω...

  17. #3174
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by klark71 View Post
    Ποια η γνώμη σας για αυτήν; Δίνει και δωρεάν την 5ετή εγγύηση.
    https://www.public.gr/product/tileorasi-samsung-65-smart-4k-qled-qe65q80tatxxh/prod10634480pp/
    Σχεδόν καταλήγω...
    Κώστα υποθέτω οτι θες 65" και πάνω κάτω σ αυτό το budget. Δεν έχω δοκιμάσει/δει την τηλεόραση που προτείνεις, επειδή όμως το προηγούμενο διάστημα είχα κάνει μια εκτενή έρευνα, πιστεύω οτι στα + της samsung γενικότερα είναι η φωτεινότητα.Σαν τιμή επίσης είναι αρκετά τίμια. Aν δε σε ενοχλεί το blooming και βλέπεις κατά βάση σε φωτεινό περιβάλλον και δεν καίγεσαι που δεν υποστηρίζει dolby vision θεωρώ οτι είναι καλή περίπτωση. Επίσης γενικότερα από όλες τις τηλεοράσεις που υποστηρίζουν hdmi 2.1 δεν υπάρχει καμία που να το υποστηρίζει προς το παρόν τέλεια (την καλύτερη θεωρητικά υποστήριξη θα τη βρεις στις LG του 2020 - bx, cx κτλ, αλλά και εκεί υπάρχουν θέματα - gamma shift όταν είναι ενεργοποιημένο το vrr, raised blacks, flickering και άλλα - και δεν είναι πράγματα που απλά έχω διαβάσει, τα βλέπω στην πράξη με τη δική μου στο pc). Η πιο κοντινή αντιπρόταση που θα σου έκανα θα ήταν αυτή: https://www.plaisio.gr/tileoraseis/t...tra-hd_3558568 (ή τη cx ακόμα καλύτερα, απλά είναι λίγο πιο ακριβή - έτυχε να δω οτι έχει και 20% επιστροφή με κάρτα eurobank) με οτι μειονεκτήματα φαντάζομαι οτι γνωρίζεις κι εσύ μπορεί να έχει μια oled (όπως χαμηλότερo peak brightness σε σχέση με τη samsung, κίνδυνος burn in κτλ). Προσωπικά βέβαια, έχοντας κάνει μετάβαση στο σαλόνι από samsung ks 7000 σε lg c9, οφείλω να ομολογήσω οτι δε θα γυρνούσα σε τηλεόραση με blooming (και στο gaming ακόμα, εξαιτίας του πολύ χαμηλού response time των oled, ακόμα κι εκεί μπορεί να δει κάποιος διαφορά).
    Αν δεν καίγεσαι να αγοράσεις τώρα, γενικότερα έχουν ανακοινωθεί και πολλά νέα μοντέλα για φέτος και από samsung και lg που φαίνεται οτι μπορεί να έχουν σημαντικές διαφορές στην ποιότητα εικόνας (mini led) και ίσως να έχουν και καλύτερη υποστήριξη hdmi 2.1.
    Last edited by gonzalez; 26-01-2021 at 02:33.

  18. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    klark71 (26-01-2021)

  19. #3175
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση Κωστή! Τα μισά από αυτά που γράφεις κατάλαβα, τόσο σχετικός είμαι... Υποθέτω ότι είναι καλή επιλογή. Η επιστροφή της Eurobank είναι σε πόντους, όχι σε ευρώ, δηλαδή τίποτα. Τα καινούρια μοντέλα πότε θα έβγαιναν (έχει αρχίσει να παραδίδει το πνεύμα της η οποία τωρινή); Δεν θα είναι και ακριβά;

  20. #3176
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Επίσης, η Samsung για την συγκεκριμένη τηλεόραση επιστρέφει 200€ να τα χρησιμοποιήσεις όπου θέλεις...

  21. #3177
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by klark71 View Post
    Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση Κωστή! Τα μισά από αυτά που γράφεις κατάλαβα, τόσο σχετικός είμαι... Υποθέτω ότι είναι καλή επιλογή. Η επιστροφή της Eurobank είναι σε πόντους, όχι σε ευρώ, δηλαδή τίποτα. Τα καινούρια μοντέλα πότε θα έβγαιναν (έχει αρχίσει να παραδίδει το πνεύμα της η οποία τωρινή); Δεν θα είναι και ακριβά;
    Κώστα αν έχει αρχίσει και παραδίδει πνεύμα, go for it, φαίνεται αρκετά καλή προσφορά. Τα παραπάνω τα έγραψα κυρίως στην περίπτωση που έκανες απλά αναβάθμιση. Οι καινούργιες νομίζω συνήθως βγαίνουν Απρίλη και μετά.
    Αυτό για την επιστροφή Eurobank, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, επειδή είχε τύχει να έχω ψωνίσει με επιστροφή, στην ουσιά το ποσό που σου επιστρέφει, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε επόμενη αγορά σου.

  22. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    klark71 (26-01-2021)

  23. #3178
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Θα την βάλω στο σαλόνι, οπότε και το PS5 εκεί. Από καλοκαίρι και μετά θα πάρω 40-43άρα καλή για το γραφείο (δεν υπάρχουν σε αυτό το μέγεθος με HDMI 2.1), θα επιστρέψω εκεί και θα μένει αυτή για τη γυναίκα και το Netflix. Κάπως έτσι το σκέφτομαι.

  24. #3179
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by klark71 View Post
    Θα την βάλω στο σαλόνι, οπότε και το PS5 εκεί. Από καλοκαίρι και μετά θα πάρω 40-43άρα καλή για το γραφείο (δεν υπάρχουν σε αυτό το μέγεθος με HDMI 2.1), θα επιστρέψω εκεί και θα μένει αυτή για τη γυναίκα και το Netflix. Κάπως έτσι το σκέφτομαι.
    Μια χαρά, κάπου διάβαζα οτι φέτος μπορεί να βγουν στη διάσταση που λες και πιο premium τηλεοράσεις (με καλά χαρακτηριστικά δλδ), για να δούμε. Οfftopic - αν τύχει και συγχρονιστούμε κανένα βράδυ μπορούμε να μπούμε και για κανά 2κ να κάνουμε και κανά catch up, έχουμε πολύ καιρό να τα πούμε!

  25. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    klark71 (26-01-2021)

  26. #3180
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Με αγορά από το πλαίσιο, συν κάτι επιστροφές βγαίνει στα 1400€. Τι λέτε;
    Samsung QE65Q95T

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •