Page 4 of 17 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 61 to 80 of 331

Thread: Αναφορές τεχνικών προβλημάτων του PS5

  1. #61
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Για δείτε λίγο τι αλίευσα μόλις τώρα:
    Spoiler!

    PS3 BC incoming ή bug/τυπογραφικό λάθος; Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο ύπαρξης του... δεν ξέρω μήπως μπήκε με κάποιο τελευταίο update.

    Εντωμεταξύ δεν βρίσκω τρόπο τα screenshots να είναι σε 1080p, δεν υπάρχει πλέον τέτοια ρύθμιση και όλα τα βγάζει σε 4K.

    Για τα videos έχει επιλογές (720p ή 1080p και 30 ή 60 fps).

    Επίσης, δεν βρίσκω που πας για να γράψεις μήνυμα στο PSN. Θα μου πείτε υπάρχει mobile app, αλλά δεν υπήρχε λόγος να το κάνουν τόσο δύσχρηστο το PS5 UI.

    Τα ίδια και το party chat.

  2. #62
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Για δείτε λίγο τι αλίευσα μόλις τώρα:
    Spoiler!

    PS3 BC incoming ή bug/τυπογραφικό λάθος; Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο ύπαρξης του... δεν ξέρω μήπως μπήκε με κάποιο τελευταίο update.

    Εντωμεταξύ δεν βρίσκω τρόπο τα screenshots να είναι σε 1080p, δεν υπάρχει πλέον τέτοια ρύθμιση και όλα τα βγάζει σε 4K.

    Για τα videos έχει επιλογές (720p ή 1080p και 30 ή 60 fps).

    Επίσης, δεν βρίσκω που πας για να γράψεις μήνυμα στο PSN. Θα μου πείτε υπάρχει mobile app, αλλά δεν υπήρχε λόγος να το κάνουν τόσο δύσχρηστο το PS5 UI.

    Τα ίδια και το party chat.
    Έχω την εντύπωση ότι υπήρχε και είναι για το PS No, δυστυχώς
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. #63
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Έχω την εντύπωση ότι υπήρχε και είναι για το PS No, δυστυχώς
    Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος..

    Το θυμάμαι από την παρουσίαση του UI αν δε κάνω τραγικό λάθος.

  4. #64
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Πιθανότατα έχετε δίκιο, αλλά το PS Now έχει και PS2 games (από όσο θυμάμαι δηλαδή, δεν έχω συνδρομή).

  5. #65
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Αυτό το μήνυμα "LAN cable is connected" απενεργοποιείται από πουθενά; Δεν βρήκα τίποτα στο Notifications.

    Δεν εξυπηρετεί σε τίποτα σαν ειδοποίηση και δεν υπήρχε στο PS4.

    Κάθε φορά που ανοίγω την κονσόλα από rest mode το βγάζει...

    - - - Updated - - -

    Βλέπω το αναφέρουν και άλλοι: https://www.reddit.com/r/PS5/comment...ble_connected/

  6. #66
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Aυτο το πραγμα που παιζεις digital game και επειδη μεσα στο drive εχεις ξεχασμενο ενα δισκακι και το PS5 το σβουρναει καθε μια ωρα για 10 δευτερολεπτα (οπως κανει δηλαδη και οταν παιζεις disc game) δεν θα το καταλαβω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

  7. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (13-12-2020)

  8. #67
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Εγώ βρήκα εχτές εγκατεστημένα στο δίσκο μου και τα ps4 versions του Spider-Man miles morales & και του destiny 2. Και άντε πες τρέχει bug με τα disc versions των ps4 παιχνιδιών που έχουν free upgrade. Με το destiny που είναι digital αγορά; Πως έγινε αυτό;

  9. #68
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    @psx3

    Την ένδειξη "Ethernet cable is connected" την έβγαζε και το PS3-4 όταν μπαινοέβγαζες το καλώδιο.

    Το θέμα με το rest mode και το PS5, είναι καθαρά θέμα γρήγορης επικοινωνίας με το modem.
    Καμιά φορά το PS5 ανάβει πολύ πιο γρήγορα απ' ότι προλαβαίνει το modem να κάνει resolve την IP με αποτέλεσμα για μερικά μικροδευτερόλεπτα να βλέπεις αυτήν την ένδειξη.

    Κι εμένα μου το εμφάνιζε αυτό το PS4 μετά από rest mode, άλλαξα modem και δεν έχω ποτέ ξανά αυτό το προβληματάκι.
    Ούτε στο PS4, ούτε στο PS5.

    ΥΓ: Υπάρχει τρόπος να δεις τα μηνύματα/party (υπάρχει ξεχωριστή οθόνη), αλλά δεν είναι και τόσο straight-forward όπως στο PS4 ο τρόπος να βρεις αυτήν την οθόνη. Πολυπλοκότητα άνευ λόγου δηλαδή.

  10. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (13-12-2020)

  11. #69
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    @psx3

    Την ένδειξη "Ethernet cable is connected" την έβγαζε και το PS3-4 όταν μπαινοέβγαζες το καλώδιο.

    Το θέμα με το rest mode και το PS5, είναι καθαρά θέμα γρήγορης επικοινωνίας με το modem.
    Καμιά φορά το PS5 ανάβει πολύ πιο γρήγορα απ' ότι προλαβαίνει το modem να κάνει resolve την IP με αποτέλεσμα για μερικά μικροδευτερόλεπτα να βλέπεις αυτήν την ένδειξη.

    Κι εμένα μου το εμφάνιζε αυτό το PS4 μετά από rest mode, άλλαξα modem και δεν έχω ποτέ ξανά αυτό το προβληματάκι.
    Ούτε στο PS4, ούτε στο PS5.

    ΥΓ: Υπάρχει τρόπος να δεις τα μηνύματα/party (υπάρχει ξεχωριστή οθόνη), αλλά δεν είναι και τόσο straight-forward όπως στο PS4 ο τρόπος να βρεις αυτήν την οθόνη. Πολυπλοκότητα άνευ λόγου δηλαδή.
    Με το ίδιο modem/router δεν είχα τέτοιο notification στο PS4 όμως, για αυτό μου κάνει εντύπωση. Ίσως να είναι επειδή «ξυπνάει» πιο γρήγορα το PS5 όπως λες.

    Το καλώδιο μονίμως καρφωμένο είναι, δεν βγαίνει ποτέ. Εκεί ναι (αν τυχόν βγει), είναι φυσιολογικό να το εμφανίσει.

    Για το resolve που λες έχω static IP (ποτέ DHCP). Μιας και το ανέφερες πάντως, το PS5 μου βγάζει και IPv6 address (στο modem/router είναι όλα κλειστά, άσε που και τα online games με IPv4 παίζουν από όσο ξέρω).

    Με χεράτες ρυθμίσεις δεν υπάρχει κάτι σχετικό με IPv6 να το κλείσω.

    ΥΓ: Ελπίζω να το σενιάρουν με μελλοντικά UI updates.
    Last edited by psx3; 13-12-2020 at 14:06.

  12. #70
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Προφανώς είναι ανάλογα το modem.

    Το PS5 μάλλον προλαβαίνει και ανάβει πριν το modem του δώσει εσωτερική IP;

    Για τσέκαρε: σου κάνει το ίδιο από cold boot αλλά και από rest mode;


    ΥΓ: Μου κάνει εντύπωση πάντως, γιατί έχω άθλιο μοντεμ (ΖΤΕ του ΟΤΕ) και δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό θεματάκι με PS4 και PS5.

  13. #71
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Λοιπόν, έκανα μερικές δοκιμές/troubleshooting:

    1) Cold boot (αφού δηλαδή έχει προηγηθεί full shutdown) -> δεν το βγάζει

    2) Reboot -> δεν το βγάζει

    3) Wake up from rest mode -> το βγάζει

    Router ένα aftermarket έχω (πάντα aftermarket, γιατί των ISP έχουν διάφορα θέματα, ειδικά σε online games) και δεν είχε τέτοιο θέμα το PS4 από rest mode.

    Εδώ να σημειώσω ότι έχω ενεργοποιημένη την επιλογή "Stay connected to the internet" στα Power saving/Rest mode options, το οποίο σημαίνει ότι η κονσόλα διατηρεί ανοικτή την Ethernet σύνδεση ακόμα και σε rest mode.

    Όπως θυμάσαι κι εσύ Λευτέρη, ήδη από εποχής PS4 υπάρχει dedicated ARM CPU στο southbridge της κονσόλας. Αυτή η CPU μένει ανοιχτή στο rest mode (ενώ η APU κλείνει εντελώς) και φυσικά κρατάει ανοιχτή και την Ethernet (για ξεκίνημα auto-updates ή Remote Play κλπ.)

    Είναι και ο λόγος που PS4/5 έχουν πολύ χαμηλή κατανάλωση σε rest mode, σε αντίθεση με XBOX που κρατάνε ανοιχτή και την APU σε low power mode με υψηλότερη κατανάλωση.

    Μπορείτε να το δοκιμάσετε σε ένα τερματικό με την εντολή ping -t 192.168.1.X, ενώ η κονσόλα είναι σε rest mode και με την επιλογή "Stay connected to the internet" ενεργοποιημένη. Η κονσόλα απαντάει κανονικά στο ping!

    Αυτό που παρατήρησα είναι ότι μόλις ξυπνάει η κονσόλα από rest mode, στο τερματικό χάνει μερικά πακέτα ("Request timed out") και μετά ξεκινάει κανονικά να απαντάει.

    Το ίδιο συμβαίνει και μόλις την βάλω σε rest mode, χάνει μερικά πακέτα και μετά ξεκινάει να απαντάει πάλι στα ICMP requests του ping.

    Κάποιο OS bug πρέπει να είναι που κάνει enable/disable για λίγο την Ethernet και δεν θυμάμαι αν υπήρχε στο PS4, γιατί τέτοιο notification δεν έβγαζε από rest mode.

    Ρυθμίσεις ξαναλέω τα έχω όλα χεράτα/manual (IP address, subnet mask, gateway, DNS).

  14. #72
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Χμμμμμ όπως τα λες για καθυστέρηση ενεργοποίησης του tcp/ip stack (σωρού) μου κάνει ή/και για καθυστέρηση ενεργοποίησης του Ethernet.device στην μετάβαση rest mode-to-full boot mode.

    Δηλαδή το OS κάπως/κάπου μαλακίζεται.

  15. #73
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Προσπαθώ να κατεβάσω το Rocket Arena εδώ και 5 ώρες; Κάτι τέτοιο.

    Το βάζω να κατεβαίνει, μετά από κάποια φάση χάνει την σύνδεση στο WiFi εννοώ μου λέει ότι είναι συνδεδεμένο στο PSN. Κλείνω το "connect to the internet", το ανοίγω, τα ίδια.

    Του έσβησα την σύνδεση στο WiFi, τα ίδια.

    Πάω να σκαναρω γενικά τα WiFi, δεν μου βγάζει καμία επιλογή.

    Αυτή τη στιγμή έχω πατήσει να πάει στο home και απλά έχει παγώσει η εικόνα ενώ παίζει ο ήχος.

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. #74
    Elite mania's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    zografou
    Posts
    737
    PSN ID
    mania83

    Default

    Να αναφέρω κι εγώ το πρόβλημα που παρουσίασε η κονσόλα μόλις την πήρα το προηγούμενο Σάββατο.

    Έβαλα σε ουρά παιχνίδια να κατεβαίνουν, όλα κομπλέ και αφού κλείνω TV μπαίνει σε rest mode. Αφού το ανοίγω μετά από ώρα είδα ότι είχε κατεβάσει μόνο ένα giga. Κάνω restart, αρχίζει να κατεβάζει και κάθε 15 λεπτά σταματούσε. Πάλι restart και πάλι τα ίδια.
    Restart το router, την κονσόλα, έφτιαχνε για λίγο και μετά σταματούσε η σύνδεση στο κατέβασμα, ούτε στο store έμπαινε.
    Τελικά μετά από αναζήτηση σε reddit, έχουν πολλοί το πρόβλημα.
    Η λύση για μένα ήταν να πάρω τον ΟΤΕ, να ανοίξει κάποιες θύρες, όπως αναφέρει η Sony στην υποστηριξη.Μετα από αυτό δουλεύει κανονικά μέχρι σήμερα και κατεβάζει σε νορμάλ ταχύτητες.

  17. #75
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Δεν ξέρω πως, αλλά ξαφνικά δεν αναγνώριζε την έκδοση του assassins creed Valhalla που είχα κατεβασμένη και μου έβγαλε επιλογή να κατεβάσω άλλη... ως αποτέλεσμα έχω 2 εκδόσεις στον δίσκο μου... χα χα χα


  18. #76
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Βασικά δεν έχει καμμία σχέση με τεχνικό πρόβλημα του PS5 αλλά τέλος πάντων...

    Πάτα στην αρχική οθόνη πριν μπεις στο εκάστοτε παιχνίδι τις τρεις τελίτσες (δίπλα από το Play)
    για να διαλέξεις ποια έκδοση θέλεις να παίξεις PS5 ή PS4 (μερικά παιχνίδια έχουν και demo, f2p εκδόσεις κλπ),
    μπορείς εννοείται να διαγράψεις όποια έκδοση δεν θέλεις ακόμη κι ενώ κατεβαίνει.

    Επίσης αν κατεβάσεις την ίδια έκδοση π.χ. Fortnite από αμερικάνικο store και Fortnite από ελληνικό store (έχουν διαφορετικές τροπαιολίστες)
    ακριβώς με τον ίδιο τρόπο κάνεις εναλλαγή ποιά έκδοση θέλεις να παίξεις, πατάς τις τρεις τελίτσες και επιλέγεις.

  19. #77
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default Αναφορές τεχνικών προβλημάτων του PS5

    Κοιτά και οι 2 εκδόσεις ειναι του ps5, δεν φαίνεται καλα στην φωτό λόγο συμπίεσης. μέχρι προχτές έπαιζα κανονικά αυτή την ps5 έκδοση που είχα κατεβασμένη. Τώρα ξαφνικά το κουμπί στο μενού αντί για play, λεει download...

    Εμένα για bug μου φαίνεται

  20. #78
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Κοιτά και οι 2 εκδόσεις ειναι του ps5, δεν φαίνεται καλα στην φωτό λόγο συμπίεσης. μέχρι προχτές έπαιζα κανονικά αυτή την ps5 έκδοση που είχα κατεβασμένη. Τώρα ξαφνικά το κουμπί στο μενού αντί για play, λεει download...

    Εμένα για bug μου φαίνεται
    Μήπως είναι διαφορετικές εκδόσεις (SKU/CUSA code);

    Κάτι τέτοια κουλά έχω δει και αλλού (Uncharted 4)...

  21. #79
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Μήπως είναι διαφορετικές εκδόσεις (SKU/CUSA code);

    Κάτι τέτοια κουλά έχω δει και αλλού (Uncharted 4)...
    Μπορεί αλλά και πάλι που το βρήκε το δεύτερο version?

  22. #80
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Μπορεί αλλά και πάλι που το βρήκε το δεύτερο version?
    Μπορεί να τα βάζει η ίδια η Sony για λόγους συμβατότητας.

    π.χ. στο PS3 θυμάμαι υπήρχε θέμα με UK vs EU DLC (PAL region αμφότερα).

    Είχες UK disc, αγόραζες EU DLC και δεν έπαιζαν. Ε μετά βάλανε στην download list και τα UK.

    Η καλύτερη λύση είναι να καταργήσουν εντελώς το region/SKU/CUSA lock για game saves & DLC.

Page 4 of 17 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •