Page 228 of 258 FirstFirst ... 128178218224225226227228229230231232238 ... LastLast
Results 4,541 to 4,560 of 5142

Thread: Μικρά νέα και rumors για το PS5 all-in-one Thread

  1. #4541
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    δεν υπαρχει 8k...δεν υπαρχει το bandwith για 8k, δεν υπαρχει περιεχομενο και δεν προβλεπεται να υπαρχει περιεχομενο σε 8κ...για να βγαλουν mid gen κονσολες απο καπου θα πρεπει να κερδιζουν...απο τις ιδιες τις κονσολες μπαινουν μεσα...
    Δεν εχει λογικη το mid gen...Αν γινει, θα ειναι επειδη ο ενας θα αναγκασει τον αλλο, σε φαση να αποδειξουν ποιος την εχει μεγαλυτερη...
    8Κ υλικό δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ.

    Όπως έχω γράψει κατά καιρούς, ουσιαστικά δεν υπάρχει ΟΥΤΕ καθαρόαιμο 4Κ υλικό σε ταινίες (το σινεμά είναι σε διαφορετικές αναλύσεις, πχ. σε 2Κ μπορεί να γίνει το γύρισμα με τους ηθοποιούς, σε 1080p μερικά CGI, σε 4Κ άλλα σημεία των CGI......και όλα αυτά γίνονται merge, ώστε μετά να γίνουν upscale όλα μαζί για να βγουν σε 4Κ Blu-ray).
    Το μοναδικό πραγματικό 4Κ υλικό, είναι πολύ πολύ συγκεκριμένα παιχνίδια (και μόνο ως pixels, όχι ως ευκρίνεια εικόνας, γιατί σε ένα videogame η ανάλυση ΔΕΝ επαρκεί για καθαρή εικόνα: απαιτούνται ΟΛΑ τα επιμέρους στοιχεία της εικόνας να είναι σε 4Κ.............κάτι που ούτε 5 κάρτες 3090 δεν μπορούν να παράξουν).

    Καλά, όσο αφορά 8Κ, αληθινό, πραγματικό 8Κ.........ναι, αμέ.
    Έεεεεεεεχουμε πολύυυυυυυυ καιρό ακόμα.

  2. #4542

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Γνωρίζω το συγκεκριμένο βίντεο, όπως και σχεδόν όλoυς τους λόγους-παρουσιάσεις-αναλύσεις της ND σε συνέδρια (πχ. SΙGGRAPH).

    Μέχρι το σημείο "Λεω οτι πληρώσαμε και αγοράσαμε ενα προϊόν για να σπρώχνει παραπάνω pixels και να εχει καλύτερο performance." σε κατάλαβα 100%.

    Μετά από αυτό όμως, κάπως δεν σε πολυ-έπιασα με αποτέλεσμα να συλλάβω τον εαυτό μου (προσπαθώντας να σε ερμηνεύσω) ότι έκανα (άθελά μου) το λάθος που δεν θέλω να κάνουν σε εμένα: άρχισα τις υποκειμενικές ερμηνείες αυτών που έγραψες (μετά από το συγκεκριμένο σημείο).

    Για να μην αρχίσω τις (άστοχες προφανώς, γιατί απέτυχα να σε ερμηνεύσω 100%) ερωτήσεις, τι εννοείς εκεί, τι θες να πεις παραεκεί...............αν δεν σου κάνει κόπος, άλλαξε την διατύπωση μετά το συγκεκριμένο σημείο..........γιατί όντως θέλω να μου μεταφέρεις (και να ερμηνεύσω) ακριβώς αυτό που θες να πεις!
    Πανω κατω καταλαβωθηκαμε Λευτέρη.
    Αυτο που κατάλαβες ειναι και το σωστο.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #4543
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Πανω κατω καταλαβωθηκαμε Λευτέρη.
    Αυτο που κατάλαβες ειναι και το σωστο.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Πανάθεμά με αν κατάλαβα.......τι κατάλαβα!

    (έχω πεθάνει στα γέλια αχαχαχχααχχαχαχα)

  4. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Giannis1979 (22-11-2020)

  5. #4544
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Κατά τη γνώμη μου Βαγγέλη ποτε στην ιστορια το console gaming δεν φοβήθηκε το pc.
    Οι δρόμοι ηταν παράλληλοι παντα.

    Ενδεικτικά στου αναφέρω οτι μια γενιά πριν το PS3 άρχισε να καλύπτει τη διαφορα απο το 360 και τελικα να το περάσει στο τελος απο τα μεσα της γενιάς και μετα.
    Παντα απο τη μεση της γενιάς και μετα περιμέναμε τα παιχνίδια που θα εκμεταλλεύονταν πλήρως το hardware.
    Οποτε δε νομιζω να τέθηκε ποτε θεμα διαρροών.
    Ο console gamer μπορει να παιξει και σε pc αλλα η κονσόλα παντα θα ανάβει και παντα θα ειναι εκει.
    Περιπτωση να πουλήσει και να φυγει δεν υφίσταται.
    Πλεον ειτε το θελουμε ειτε οχι εχουμε φυγει απο το native console philosoph.
    Ετσι θα ειναι απο δω και περα ειτε μέσω mid gen ειτε μέσω 2 συστημάτων στο launch.
    Δεν ειπα οτι φοβηθηκε, ειπα οτι ηθελε να κρατησει και αυτους που περιπου στο mid gen κανουν αναβαθμιση στα pc τους η κουραζονται. Ειμαστε καταναλωτικα οντα. Αν σου δωσει ενα mid gen σου τονωνει το ενδιαφερον και παραλληλα εσυ πουλας την κονσολα σου φθηνα σε καποιον αλλον, ο οποιος θα αποκτησει παιχνιδια στο οικοσυστημα.

    Οι ιδιοι ειπαν τους λογους που εκαναν το mid gen. Και εγω θα συμφωνησω. Οι λογοι ειναι η τονωση της αγορας οχι η αναβαθμιση hardware. Ειτε παιξεις Uncharted στο pro ειτε στο ps4 ειναι η ιδια ακριβως εμπειρια αλλωστε. Δεν ειναι οτι εγινε κατι μαγικο.

    Αν αυτο οικονομικα πετυχε θα το ξανακανουν.
    .

  6. #4545
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Σου παραθέτω βίντεο με τον αγώνα και το effort της NG για να τρέξει παιχνίδι τεχνικού επιπέδου Uncharted 2 στο PlayStation 3.

    Πιστευεις οτι με mid gen σε εκείνη τη γενιά θα βλέπαμε ποτε τέτοιο τεχνικό τομέα στη συγκεκριμένη κονσόλα;

    Με τιποτα φιλε.
    Θα βλέπαμε το ιδιο παιχνίδι που παίξαμε (ισως σε μεγαλύτερη ανάλυση) στο ακριβό μοντέλο και στο φτηνό θα έπαιζες σε ανάλυση COD με low res textures.

    Οποτε Προσωπικα θεωρω οτι το Vanilla PS4 θα έδινε πολλα περισσότερα απο αυτα που τελικα έδωσε.


    Εγω το πιστευω οτι θα βλεπαμε ακριβως τα ιδια αποτελεσματα απλα στο ''ps3 pro'' θα επαιζε 1080p.

    Το ''προς τα πανω'' δεν επηρεαζει την πρωτη κονσολα(το PS4 πχ δεν επηρεαστηκε). Το pro εχασε απο ολο αυτο. Γιατι θα μπορουσε να προσφερει περισσοτερα πραγματα.

    Στην συγκεκριμενη περιπτωση του S, αν καποιος χασει τελικα, θα χασουμε ολοι μας ακομα και αν αποτυχει σε πωλησεις. Για αυτο λεω οτι δεν ηταν καλο το παραδειγμα σου.
    .

  7. #4546
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Γιατί δεν μπορείτε να καταλάβετε, το εξής απλό:

    Αντί να βγάλουν PS4 Slim (βλέπε PS2 Slim, PS3 Slim επί δύο) σε χαμηλότερη τιμή.....

    ........έβγαλαν ακριβότερο κατά 100 ευρώ PS4 και μετέτρεψαν σε "τιμή μοντέλου Slim" το PS4 OG.

    Με ένα σμπάρο-δυό τρυγόνια = και σπρώχνουμε τον κόσμο προς 4Κ (με δέλεαρ τις ψευτο-4Κ αναλύσεις και το ψευτο-HDR κατά τα επίσημα πρότυπα / δείτε το θρεντ με τις TV που πόσταρα επί αυτού) και ανανεώνουμε το ενδιαφέρον του κόσμου με ένα φθηνότερο PS4 OG ή με ένα PS4 Pro στα "ίδια" λεφτά (η καταναλωτική "ανάγκη" που αναφέρει ο PDS).

    Η μοναδική εξαίρεση στο κανόνα των mid-gen μοντέλων ΚΑΘΕ ΓΕΝΙΑΣ (dekstop) ΚΟΝΣΟΛΩΝ, είναι οι desktop κονσόλες της Nιντεντο και το PSX που ναι μεν έβγαλε διαφορετικά μοντέλα (τεχνικώς στο εσωτερικό) κατευθείαν (μόλις 8 μήνες μετά το αρχικό μοντέλο), αλλά στην πραγματικότητα το αληθινό σλιμ μοντέλο "PSOne" βγήκε στο τέλος της ζωής του PS1. Άρα δεν το λες mid-gen...........παρά (δικός μου όρος) end-gen.

    Οι παλαιότεροι θα θυμούνται τα mid-gen μοντέλα των Atari VCS, Spectrum, Commodore 64, Amiga, Atari ST, PC-Engine (ξεσκίστηκε στα mid-gen), Megadrive (επίσης ξεσκίστηκε), 3DO, Saturn και σιγά-σιγά φτάσαμε στο PS1/PSone που ανέφερα (η εξαίρεση)............και συνεχίστηκε η μόδα που ξεκίνησε από τα 1980.......με τα PS2 / PS2 Slim, PS3 / PS3 Slim / PS3 Slim τοστιέρα, PS4 / PS4 Pro.

    Απορώ γιατί μας φαίνεται ότι στη γενιά του PS4 έγινε για πρώτη φορά!
    Όπως ξαναείπα: αντί για Slim, μετέτρεψαν σε "Slim τιμές" τα υφιστάμενα μοντέλα και έβγαλαν πιξελο-σπρώχτες mid-gen στα ίδια λεφτά, τόσο η MS όσο και η Sony.
    Last edited by Lefteris_X; 22-11-2020 at 15:25.

  8. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (27-11-2020)

  9. #4547

    Default

    δεν ειναι το ιδιο πραγμα το slim με το mid gen...το σλιμ κοστιζει λιγοτερο στη κατασκευη του, με μια προ εκδοση παλι μεσα θα μπαινουν...για να μπουν στη διαδικασια θα πρεπει να εχει λογικη οικονομικα...

  10. #4548
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Καλημέρα παιδιά. Για να δούμε εδώ αν μπορεί κάποιος να εξηγήσει καλύτερα.
    Ελπίζω μονάχα να μην χρειαστεί να βάζουμε αργότερα thermal pads στις μνήμες όπως αρκετοί κάναμε με το ps4 pro.


  11. #4549
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Να ρωτησω κατι μια κ δεν μπορω ακομα να το δοκιμασω:

    Περιμενω εναν νεο εξωτερικο να μου ερθει (2,5 hdd 5Tb).
    Για να μην χανω χρονο, μπορω τωρα να εγκαταστησω παιχνιδια ps4 στον σκληρο του ps5
    κ οταν παραλαβω τον δισκο να μεταφερω αυτα τα παιχνιδια απο τον εσωτερικο στον εξωτερικο που θα κουμπωσω στο ps5;

    edit: Εδω γραφει οτι γινεται, αλλα ας το επιβεβαιωσει καποιος που το εχει κανει.
    Last edited by jk_blue_tiger; 23-11-2020 at 16:16.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  12. #4550
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    Να ρωτησω κατι μια κ δεν μπορω ακομα να το δοκιμασω:

    Περιμενω εναν νεο εξωτερικο να μου ερθει (2,5 hdd 5Tb).
    Για να μην χανω χρονο, μπορω τωρα να εγκαταστησω παιχνιδια ps4 στον σκληρο του ps5
    κ οταν παραλαβω τον δισκο να μεταφερω αυτα τα παιχνιδια απο τον εσωτερικο στον εξωτερικο που θα κουμπωσω στο ps5;
    Ναι. Απλά έχω διαβάσει ότι είναι αργό για κάποιο λόγο

    https://www.gamesradar.com/transfer-...al-hard-drive/
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  13. #4551
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Ναι. Απλά έχω διαβάσει ότι είναι αργό για κάποιο λόγο

    https://www.gamesradar.com/transfer-...al-hard-drive/
    Το εχεις δοκιμασει ο ιδιος;
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  14. #4552
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    Το εχεις δοκιμασει ο ιδιος;
    Όχι, δυστυχώς δεν έχω διαθέσιμο external για την ώρα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  15. #4553
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Λογικα αφορα τις διαφημισεις του PS5, οποτε το βαζω εδω:

    PlayStation spent nearly as much on TV ads as the rest of the entire gaming industry combined during Oct 16 - Nov 15


  16. #4554
    Cool Member vangelistm's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    201
    PSN ID
    vangelistm
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Παιδιά έχει κανείς εικόνα για το ποτέ θα είναι διαθέσιμο για αγορά το ps5 αφού κανένα site δεν δίνει την δυνατότητα ούτε για προπαραγγελία;

    Ξέρω ότι θα έρθει το Δεκέμβριο μια επόμενη παρτίδα αλλά μάλλον είναι κλεισμένα όλα από προπαραγγελίες...

    Επίσης μόνο στις μεγάλες αλυσίδες θα σταλούν ps5 ή και σε μικρότερα μαγαζιά;

    Σας ευχαριστώ!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #4555
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Προφανώς σε 1440p μιλάμε για monitor για PC γιατί απ' όσο γνωρίζω όλες οι τηλεοράσεις στη μετάβαση τους από 1080p πήγαν κατευθείαν σε 4Κ.
    Και το PS4 Pro κι αυτό δεν υποστηρίζει 1440p, μήπως το PlayStation γενικώς δεν απευθύνεται ούτως ή άλλως σ'αυτό το κοινό (PC gamers)?
    Σοφή κουβέντα είπες.

    Η κονσόλα είναι φτιαγμένη για σαλονάτη εμπειρία.

    Δεν απαγορεύεται να την συνδέσεις σε monitor, αλλά μην περιμένεις να υποστηρίζει non-standard πρότυπα (1440p ή ultrawide/21:9).

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Παιδιά μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει αν μέσο usb hub μπορείς να συνδέσεις κανονικά κάμερα και ακουστικά και αν επηρεάσουν στην απόδοση λόγω USB 2.0?
    Ξέχνα τα hubs και οτιδήποτε είναι USB 2.0

    Quote Originally Posted by vangelistm View Post
    Γενική Ερώτηση: κάποιος που έχει σε δισκάκι παιχνίδι του PS4 το ξεχνάει ότι μπορεί να κατεβάσει το παιχνίδι (δηλώνοντας πχ το s/n από το δισκάκι) στην digital έκδοση του ps5, σωστά; Να μην ελπίζω δηλαδή σε θαύματα...
    Δεν υπάρχει τέτοιο S/N. Ίσως βγάλουν κανά πρόγραμμα ανταλλαγής.

    Quote Originally Posted by Snk View Post
    Δεν θα εχουμε καθόλου και browser τωρα. Κριμα γιατι τον χρησιμοποιούσα παρα παρα πολυ στο ps4

    Μακαρι να μπει με κανα επόμενο firmware γιατι στις beta εκδοσεις λενε υπήρχε κανονικα. Μηπως αφαιρέθηκε γιατι δεν θα ηταν ετοιμος
    Τεχνικά υπάρχει browser (έτσι ανοίγει το web manual), απλά δεν είναι user-accessible.

    Είναι φυτώριο exploits για hackers...

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Βασικά αυτό που λέει είναι ότι δεν μπορεί να κατεβάσει τα saves απο το cloud για παιχνίδια του ps4.

    Υπάρχει κανονικά επιλογή cloud download για PS4 saves.

    Επίσης έχει dedicated cloud space άνω των 100GB (107.3GB για την ακρίβεια) για PS4 & PS5, δηλαδή πάνω από 200GB συνολικά.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Για τα δικά της και μονο παιχνίδια μπορούμε να συζητήσουμε αν θα αντιμετωπίσουν θεμα quality.
    Δεν είναι τόσο απλό ρε συ.

    Η MS έχει next-gen ταβάνι/baseline ανάπτυξης το XSS (4TF, 2.4 GB/s SSD), όχι το XSX.

    Η Sony έχει next-gen ταβάνι/baseline ανάπτυξης το PS5 (10.2TF, 5.5 GB/s SSD). Ενιαίο game dev baseline σε 2 SKUs (digital & physical PS5).

    Ο ελάχιστος κοινός παρονομαστής για multi-platform development θα είναι το XSS μέχρι και το 2027 (πες 2030 για cross-gen transition). Μια δεκαετία θα το τρώμε στην μάπα αυτό το πράγμα, μόνο και μόνο επειδή η MS δεν βρίσκει άλλο τρόπο να «κερδίσει» την γενιά (προσωπικά θεωρώ ότι πιο πολύ την ενδιαφέρει να κόψει 3rd party royalty έσοδα από την Sony με το XSS+Game Pass combo, παρά να κερδίσει την γενιά -> κλασική M$).

    Με το χέρι στην καρδιά, υπάρχει έστω κι ένας εδώ μέσα που πιστεύει ότι δεν θα υπάρξει ποιοτικό χάος στα production values των 1st party; Εδώ είδαμε χάος στην προηγούμενη γενιά με πολύ μικρότερη διαφορά: 1.84TF (OG PS4) vs 1.31TF (OG XB1).

    Σίγουρα μετράει και το μεράκι των developers, δεν αντιλέγω (το Gears 5 φαίνεται αξιοπρεπής παραγωγή και «σονίζει» αρκετά), αλλά όταν μιλάμε για μεγάλο budget, αρχίζει και μετράει πολύ το baseline σε CPU/GPU/RAM/SSD.

    Πρόσεξε: μιλάω πολύ συγκεκριμένα για AAA cinematic games, αυτά δηλαδή που θέλει πολύς κόσμος για SP entertainment.

    ΑΝ η MS την δει διαφορετικά και ακολουθήσει εναλλακτικό δρόμο στα 1st party (στυλ Nintendo), τότε μια χαρά μηχανάκι είναι και το XSS ως baseline (διαστημικό συγκριτικά με το αρχαίο Switch των 200GF & eMMC flash).

    Όμως καλώς ή κακώς τόσο η Sony, όσο και η MS έχουν φτιάξει συγκεκριμένο όνομα στην πιάτσα. Από Halo/Gears/Forza μέχρι Killzone/Uncharted/TLOU/GT.

    Έχει τα κότσια να προσπαθήσει να γίνει Nintendo;

    Εγώ να σου πω την αλήθεια, θεωρώ ότι το Gears 5 αδικήθηκε που μπήκε στο Game Pass για ένα σουβλάκι/καλαμάκι (€1).

    Και αδικήθηκε γιατί το perceived value ενός προϊόντος πέφτει δραστικά όταν το δίνεις έναντι πινακίου φακής...

    Δηλαδή φαντάσου αύριο να υιοθετήσει τιμολόγηση τύπου Xiaomi η Apple στα iPhone τι αντίκτυπο θα είχε στο brand name.

    Είναι δηλαδή και ψυχολογικό αυτό το πράγμα, είτε το πιστεύετε, είτε όχι. Και η Sony αν έδινε PS Now με €1 και είχε μέσα day 1 TLOU2, Uncharted 4 κλπ. δεν θα είχαν τον ίδιο αντίκτυπο ως παιχνίδια στην αγορά.

    Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός, αλλά παίζει τεράστιο ρόλο το exclusivity παντού. Εδώ οι άνθρωποι συνάπτουν μέχρι και αποκλειστικές σχέσεις. Το "multiplatform" κανείς δεν το εκτίμησε ποτέ (εξαιρούνται οι cuckolds! ).

    Θέλω να πω ωραία ιδέα η κοινοκτημοσύνη στην θεωρία, αλλά έρχεται κόντρα στην ανθρώπινη φύση...

    Τελοσπάντων, αν δεν συμφωνείτε με το ψυχολογικό σκέλος, κρατήστε το τεχνικό που δεν επιδέχεται αμφισβήτησης.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Για το θεμα του S συμφωνω οτι ενδέχεται να αποδειχθεί αγκάθι.
    Αλλα αληθεια μπορεις να κατηγορήσεις μονο τη ms για αυτο;
    Το ιδιο δεν εγινε (επι της ουσίας το 16 και το 17 με τα mid gen συστήματα; )

    Τοτε δεν μεταβλήθηκαν σε β€œxbox series s” τα base PS4 και xbox one?
    Τα έχεις μπερδέψει ρε συ.

    Είναι ίσα και όμοια να βγάλεις PS4 Slim/Pro 3 χρόνια μετά (2016) με το να βγάζεις XBOX Slim/Pro day 1 (2020, αντί για 2023);

    Στο λέω από τώρα για να μην εκπλαγείς:

    Ακριβώς επειδή το XSS θα είναι το baseline μοντέλο, το XSX θα καταργηθεί το 2023-2024 (όταν δηλαδή θα βγει το XBOX Series XX).

    Το XSX δεν είναι το ανάλογο του PS5. Το XSX είναι ένα Pro μοντέλο που επέλεξαν να βγει day 1. Δεν θα αξιοποιηθεί ποτέ πλήρως.

    Δεν περιμένω να συμφωνήσουν όσοι ασπάζονται την PCMR φιλοσοφία. Εκεί κι αν είναι τραγέλαφος το baseline (που βγαίνουν νέα παιχνίδια, πάει ο κάθε Καραμήτρος να το τρέξει σε x86 CPU του 2007 και σκούζει γιατί ζητάει SSE4.1/AVX, δηλαδή νέου τύπου εντολές):

    https://www.change.org/p/ubisoft-add...s-to-far-cry-5
    https://steamcommunity.com/app/27585...5669143/?ctp=3
    https://steamcommunity.com/app/58216...1698695953341/

    Ας αφήσουμε αυτό τον καρκίνο στον χώρο των PC.

    Ακόμα και η Jaguar CPU που βρίζανε πολλοί εκ της PCMR, ήταν υπερπλήρης από instruction set (έχει μέχρι και AVX).

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Μηπως το 2016 το ps4 των 1080p μας ειχε δειξει το σύνολο των δυνατοτήτων του; Μπααα...
    Δεν ξέρω για σένα, εγώ στις 10/05/2016 μια χαρά είδα πλήρη αξιοποίηση του OG PS4 με το Uncharted 4.

    Μάλιστα αν θυμάσαι ο Cerny το είχε πει ότι φουλ αξιοποίηση δεν θα δούμε πριν περάσουν 3 χρόνια και έτσι ακριβώς έγινε.

    Άλλο θέμα το Pro, που εκεί όντως δεν αξιοποιήθηκε ποτέ στο φουλ σαν feature set σε exclusives.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Απλα το έκαναν εμμέσως στην ακτή για να σου πάρουν αλλα 400.

    Ειναι αγορταγοι με την τσεπη σου Και την τσεπη μου φιλε και αυτο εχει αποδειχθεί επανελλεμενως.
    Νομίζω δεν έχεις καταλάβει ποιός ήταν ο σκοπός του Pro.

    Userbase retention προσπαθούσαν να κάνουν, μην φύγει ο κόσμος αλλού (PCMR/Steam).

    Δεν βγάζουν λεφτά από τις κονσόλες, ίσα-ίσα μπαίνουν και μέσα λόγω R&D. Η AMD (semi-custom division) είναι ο μεγάλος κερδισμένος με τα συμβόλαια που κλείνει και αν μπορούσε, θα τους έπειθε να βγάζουν νέα κονσόλα κάθε χρόνο (ευτυχώς αυτό δεν θα γίνει ποτέ).

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Για μενα το gaming άλλαξε ΤΟΤΕ οριστικά και αμετάκλητα.
    Το gaming όντως έχει αλλάξει, αλλά για πολλούς λόγους που δεν έχουν καμία σχέση με specs.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Το στηρίξαμε οποτε και θα το πληρώσουμε με καθε «series s»που θα βγαίνει απο δω και περα ειτε απο τον ενα ειτε απο τον αλλο.
    Περίεργο αφήγημα. Δηλαδή το Series S είναι η «εκδίκηση» της MS για το PS4 Pro;

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    δε πιστευω οτι θα βγει mid gen κονσολα, αυτη τη γενια...δεν υπαρχει λόγος...slim κατα τα γνωστα...
    Για 8K ίσως όχι (αν και το lobby των τηλεορασάδων το θέλει), αλλά για RT δεν μπορώ να το αποκλείσω.

    Γενικά σε αυτή την γενιά δεν περιμένω RT + 60 fps, εκτός αν μιλάμε για χαμηλή ανάλυση. RT θα πάει πακέτο με 30 fps και 60 fps modes χωρίς RT.

    RT + 60 fps + υψηλή ανάλυση ενδεχομένως θα έχουμε με mid-gen consoles το 2023. Περιμένω ένα PS5 Pro να έχει περίπου διπλάσια ιπποδύναμη σε σχέση με ένα OG PS5.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Κατά τη γνώμη μου Βαγγέλη ποτε στην ιστορια το console gaming δεν φοβήθηκε το pc.
    Οι δρόμοι ηταν παράλληλοι παντα.

    Ενδεικτικά στου αναφέρω οτι μια γενιά πριν το PS3 άρχισε να καλύπτει τη διαφορα απο το 360 και τελικα να το περάσει στο τελος απο τα μεσα της γενιάς και μετα.
    Παντα απο τη μεση της γενιάς και μετα περιμέναμε τα παιχνίδια που θα εκμεταλλεύονταν πλήρως το hardware.
    Οποτε δε νομιζω να τέθηκε ποτε θεμα διαρροών.
    Ο console gamer μπορει να παιξει και σε pc αλλα η κονσόλα παντα θα ανάβει και παντα θα ειναι εκει.
    Περιπτωση να πουλήσει και να φυγει δεν υφίσταται.
    Πλεον ειτε το θελουμε ειτε οχι εχουμε φυγει απο το native console philosoph.
    Ετσι θα ειναι απο δω και περα ειτε μέσω mid gen ειτε μέσω 2 συστημάτων στο launch.

    Δυνατό μηχανημα - φτηνό μηχανημα - ακομα πιο φτηνό μηχανημα (series s στο μέλλον) , οποτε προσάρμοσε τα settings σου και παίξε σε 900p το 2025 (τυχαίο παράδειγμα) εσυ με το φτηνό, και εσυ με του τούμπανο παιξε σε 120 FPS 4K .

    Πλεον ειμαστε σε φιλοσοφία pc.
    Δυστυχώς την τελευταία δεκαετία υφίσταται θέμα διαρροών σε PC.

    Την ίδια περίοδο (2012-2013) που το PS+ έδινε AAA παιχνιδάρες, στο Steam τα ίδια παιχνίδια πωλούνταν για €1-2.

    Μην λέω ονόματα τώρα, ξέρουμε κόσμο ακόμα κι εδώ μέσα που την έκανε για PC τότε...

    Άσε που οι GPUs ήταν πολύ φθηνότερες τότε σε σχέση με σήμερα. Τώρα είναι ακριβές, αλλά η αγορά κάνει κύκλους.

    Το κλειδί είναι τα exclusives, όπως πάντα δηλαδή. Τα mid-gen είναι ένα επιπλέον τυράκι να σε κρατήσουν δεμένο στο οικοσύστημα (PSN).

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Πιστεύω ότι οι μεγάλες αναβαθμίσεις στα pro θα ειναι καλύτερο RT και AI οπότε σε 3-4 χρονακια θα έχουν μεγάλο νοημα
    AI από ποιά άποψη το λες; Δεν νομίζω να έχουμε τέτοιο bottleneck.

    Για RT συμφωνώ (το έγραψα και παραπάνω).

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Το αν προσφέρει κάτι από την μεριά του καταναλωτή (τόσο το gamepass όσο και η βδελυρή σκατο-αρπαχτή-κονσόλα XsS), ποσώς με ενδιαφέρει.
    Τι εννοώ "ποσώς"; Α) παίζω πολύ επιλεκτικά μετρημένους στα δάκτυλα τίτλους μέσα σε 1 έτος, οπότε gamer που παίζουν πολύ περισσότερο από εμένα = δεν έχουμε κοινή βάση συζήτησης, Β) δεν συμφωνώ καθόλου με την βραχυπρόθεσμη νοοτροπία στο οτιδήποτε -όχι δηλαδή μόνο στο gaming- του στυλ "εμένα τώρα με συμφέρει, οπότε θα το κάνω. Αν στο μέλλον αποδειχθεί κακό εν γένει για το χόμπι μου και την αγορά/βιομηχανία, ε, δεν ξέρω, θα δω τότε, αλλά δεν με πολυνοιάζει κιόλας, αρκεί που με συμφέρει εμένα τώρα". Η νοοτροπία μου πάντα βλέπει στο "τι θα γίνει μελλοντικά".
    Μα δεν παίζουν/τερματίζουν τίποτα (φαίνεται και από τα achievements), αυτό είναι το θέμα. Απλά συλλέγουν ψηφιακά παιχνίδια και μάλιστα με ενοικίαση (στα παίρνουν πίσω όποτε θέλουν, δεν είναι στυλ PS+).

    Δικαίωμα τους μεν, αλλά όταν διαβάζω καυστικά σχόλια για physical ρακοσυλλέκτες (με συλλογή που η αξία της ανεβαίνει λόγω σπανιότητας με τα χρόνια), δεν μπορώ να μην γελάσω με την υποκρισία τους.

    Ας συνεχίσουν να σκάνε σαν καλά πελατάκια 100άρια για ψηφιακό κοπανιστό αέρα με μηδέν δικαιώματα trade-in/μεταπώλησης... λεφτά υπάρχουν.

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Προς Θεού, δεν προσπαθώ εμμέσως πλην σαφώς να βγάλω μ@λάκα τον Giannis1979!
    Ο άνθρωπος έχει την ιδεολογία του, τις επιλογές του, τη δική του τσέπη που διαχειρίζεται όπως επιθυμεί, την δική του κρίση και κριτική!
    Δεν λέω λοιπόν τα παραπάνω αντιπαραθετικά προς τον Giannis1979.
    Ο Giannis1979 ενδιαφέρεται αποκλειστικά και μόνο για console gaming, δεν τον ενδιαφέρει το PC gaming, ούτε αγόρασε XBOX επειδή το βλέπει ως poor man's PCMR. Ας με διορθώσει αν κάνω λάθος.

    Υπάρχουν όμως άλλοι (νεόκοποι κονσολάδες) που προσπαθούν με το στανιό να φέρουν τις PCMR ιδεοληψίες τους στο console gaming... εκεί έχουμε πρόβλημα. Αν αυτοί οι νεόκοποι αποκτήσουν πλειοψηφική τάση, τότε την έκατσε το XBOX και δεν θα ξαναβιώσουν ποτέ ξανά οι παλιοί XBOXάδες (σαν τον Γιάννη) εποχές 360.

    Φιλικά τα γράφω τα παραπάνω, για να δείξω ποιοί κάνουν την ζημιά (όχι στην Sony, γιατί η Sony βγαίνει κερδισμένη με ασθενικό ανταγωνισμό).

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Σου παραθέτω βίντεο με τον αγώνα και το effort της NG για να τρέξει παιχνίδι τεχνικού επιπέδου Uncharted 2 στο PlayStation 3.

    Πιστευεις οτι με mid gen σε εκείνη τη γενιά θα βλέπαμε ποτε τέτοιο τεχνικό τομέα στη συγκεκριμένη κονσόλα;

    Με τιποτα φιλε.
    Θα βλέπαμε το ιδιο παιχνίδι που παίξαμε (ισως σε μεγαλύτερη ανάλυση) στο ακριβό μοντέλο και στο φτηνό θα έπαιζες σε ανάλυση COD με low res textures.

    Οποτε Προσωπικα θεωρω οτι το Vanilla PS4 θα έδινε πολλα περισσότερα απο αυτα που τελικα έδωσε.

    Δηλαδή επιμένεις ότι το Uncharted 4 δεν έχει low-level/code to metal προγραμματισμό; Το έχεις ψάξει; Έχεις διαβάσει GDC talks;

  18. The Following 7 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    BillyFlo81 (27-11-2020),djpar (28-11-2020),gRim (29-11-2020),Lefteris_X (27-11-2020),nikosarg (27-11-2020),PDS (27-11-2020),Stefanos (28-11-2020)

  19. #4556
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    ^^ παίζει να είναι το μεγαλύτερο multi quote ever.


  20. #4557
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    ^^ παίζει να είναι το μεγαλύτερο multi quote ever.
    Σόρρυ για το σεντόνι, αλλά έπρεπε για πολλοστή φορά να ξεδιαλύνουμε κάποιους μύθους.

    Καλό κουράγιο στους mobile users (aka TL;DR)!

  21. #4558
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    psx3

    Αναφέρομαι στο κομμάτι machine learning για upscaling τύπου DLSS και πιο οικονομικό RT όπως έδειξε η nVidia, σε τέτοιου τύπου εφαρμογές
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  22. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    psx3 (27-11-2020)

  23. #4559
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Spoiler!

  24. #4560
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,010
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Ilias78 Γίνεται ναι.
    Τα κανεις μεταφορα κανονικά από τον σκληρό του ps5 στον εξωτερικό που θα κουμπώνεις στις πίσω usb του ps5

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •