Page 235 of 268 FirstFirst ... 135185225231232233234235236237238239245 ... LastLast
Results 4,681 to 4,700 of 5350

Thread: Ποια ειναι η αγαπημενη σας σειρα!

  1. #4681
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #4682
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Ο Jonathan Nolan είναι αδερφός του Christopher Nolan για όσους δεν το ξέρουν και έχουν γράψει μαζί (όχι πάντα οι δυο τους μόνο) το σενάριο σε κάποιες ταινίες του Nolan, όπως το The Dark Knight και το The Dark Knight Rises και το Interstellar. Στο τελευταίο νομίζω ο Jonathan έγραψε ένα πρώτο σενάριο και ο Christopher το ξαναέγραψε ή κάπως έτσι. Θα το τσεκάρω όταν βγει.

  3. The Following User Says Thank You to Ezio For This Useful Post:

    Leon_DiZ (03-07-2020)

  4. #4683
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έχει ξεκινήσει κάποιος να βλέπει την 3η σαιζόν του Dark;

    Ήμουν ήδη μπερδεμένος από την 2η σαιζόν (δεν με βοηθά καθόλου η γερμανική γλώσσα), στην 3η σαιζόν παρακολουθώ λες και μου έχουν κάνει λοβοτομή. Τα μισά καταλαβαίνω, εννοώ ότι μπορώ να κάνω τις "λογικές συνδέσεις" στο πλοτ. Τα άλλα μισά....καλά κρασιά.


  5. #4684
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Έχει ξεκινήσει κάποιος να βλέπει την 3η σαιζόν του Dark;

    Ήμουν ήδη μπερδεμένος από την 2η σαιζόν (δεν με βοηθά καθόλου η γερμανική γλώσσα), στην 3η σαιζόν παρακολουθώ λες και μου έχουν κάνει λοβοτομή. Τα μισά καταλαβαίνω, εννοώ ότι μπορώ να κάνω τις "λογικές συνδέσεις" στο πλοτ. Τα άλλα μισά....καλά κρασιά.
    Τελειώσαμε κυρίε, έπος για μενα από εποχή lost έχουμε να δούμε τόσο μυστήριο, αλλά βέβαια αυτή η σειρά το τελείωσε με ένα αξιοπρεπές τέλος.
    Edit
    Εννοείται σε μια φαση χάνει το παιδί την μάνα κ η μάνα το παιδί

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  6. #4685
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Άστο, μην αρχίζεις με το Lost γιατί θα ρίξω καντήλια.
    Πεταμένα χρόνια από τη ζωή μου. Ξεφτιλισμένοι σεναριογράφοι (φταίνε δεν φταίνε αυτοί, ίσως γιατί οι παραγωγοί τους πίεσαν για περισσότερες σαιζόν δεν με ενδιαφέρει. Το αποτέλεσμα ήταν οικτρό).

  7. #4686
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Η φάση για μένα με το Dark πάει κάπως έτσι...

    Season 1 - Πολλές προσδοκίες για τη σειρά, ωραία πλοκή, πάμε βουρ για τη δεύτερη σεζόν.
    Season 2 - Το μπερδεψαμε το πράγμα και άντε τώρα να το ξεμπερδεψουμε. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα μας κραξουν.
    Season 3 - Το απόλυτο mindfuck. Του δώσαμε και κατάλαβε. Το τελειώσαμε διπλωματικά.

    By the way, είχα βάλει αγγλικά από το πρώτο επεισόδιο. Sorry αλλά τα γερμανικά ούτε σε περιγραφή αγώνα δεν μπορώ να τα ακούσω.

  8. #4687
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμετός πραγματικά. Ανούσιο μπέρδεμα. Εντελώς ανούσιο.

    Χώρια ότι μου είναι αδιάφορο το drama, κάνω fast forward όλες τις μελό σκηνές.

  9. #4688
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εγω στα Γερμανικα το βλέπω, και ναι το τελος της 2ης σεζον ειπα τα κανατε σκατα τωρα. Ειμαι στα μισα της 3ης αλλα δεν εχω ιδιαιτερες προσδοκιες πλεον. Αυτο που με τσιτώνει κάπως ειναι να ακους διάφορους χαρακτηρες να λένε διάφορες σοφιστίες, που ίσως στο τέλος έρθουν και δέσουν όλα, αλλα μέχρι στιγμής ειναι το απόλυτο μπέρδεμα.

  10. #4689
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Στα γερμανικά το έχω, με αγγλικούς υπότιτλους, αλλά έχοντας συνηθίσει εδώ και δεκαετίες να ακούω τους διαλόγους (και όταν έχει κάποια ηχητικά εφφέ οπότε δεν ακούω κάτι, τότε μόνο διαβάζω τους υπότιτλους)........με έχει γαμήσει η γερμανική γλώσσα. Δεν έχω "μάθει" να διαβάζω υπότιτλους, με αποτέλεσμα να χάνω πολλά.

    Ακόμη κι έτσι όμως, είναι σκατέ ολέ το σενάριο. Άνευ λόγου μπέρδεμα, ενώ παράλληλα έχει χαθεί η κεντρική ιδέα.

    Ποια είναι η κεντρική ιδέα στην τελική;

    Το μποζόνιο του Χίγκς;

    Η μεγαλομανία του Γιόνας ή κάποιων άλλων;

    Οι μεταφυσικές ερμηνείες κατά το δοκούν που ουσιαστικά αποτελούν αυτόβουλες μπουρδολογίες (οι σοφιστείες που λέει ο Σλάυ / που ως χαρακτηρισμός η "σοφιστεία" είναι μειωτικός) ;

    Γενικώς, μπάχαλο και μάλιστα κακογραμμένο.

  11. #4690

    Default

    Dark[Season 3][Finale]



    https://www.imdb.com/title/tt5753856...f_=tt_eps_sn_3


    Μια δυσκολη σεζον με πολλα σκαμπανεβασματα προσπαθωντας να βαλουμε τα κομματια του puzzle στη θεση τους. Και ομως ερχονται τα 2 τελευταια επεισοδια να δεσουν αψογα και τις 3 σεζον μιας και το "ολα συνδεονται" ισχυει απολυτα. Δεν ειναι ευπεπτη σειρα αλλα ειναι ισως το καλυτερο παραδειγμα time travel που εχουμε δει σε καποια σειρα η και σε ταινια. Εξαιρετικη διαχειρηση του ολου θεματος και προτεινω θεαση και των 3 σεζον στη σειρα ωστε να μην υπαρχουν κενα μετα απο καιρο. Το τελος απλο και κατανοητο ισως να περιμενα κατι πιο δυσκολο απο ολο αυτο που εχουμε δει προηγουμενως αλλα δεν με πειραξε καθολου. Η κινηματογραφηση η σκηνοθεσια οι ηθοποιοι η μουσικη επενδυση ειναι ολα εξαιρετικα. Δωστε προσοχη και αφηστε την σειρα να σας απορροφησει γιατι πραγματικα σπανιζουν τοσο ποιοτικες σειρες. Μπραβο στο Netflix αλλα και στους Γερμανους για το εργο τεχνης που εφτιαξαν. 9.5/10

  12. #4691
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Σόρρυ αλλά είσαι πέρα για πέρα λάθος.

    Ήταν πασιφανές ότι δεν ήξεραν τι να κάνουν με το σενάριο, κι όπως θέσπισαν οι αρχαίοι Έλληνες (στην ακραία περίπτωση μόνο), εφηύραν έναν "από μηχανής θεό", εν προκειμένω μια

    Spoiler!


    Σόρρυ αλλά από πλευράς χωροχρόνου τα έχει κάνει ΟΛΑ μαντάρα.
    Πήγε στα τελευταία επεισόδια να εισάγει ουσιαστικά την θεωρία των υπερ-χορδών, αλλά τα έκανε όλα ΑΚΟΜΑ πιο μπούρδα εντελώς. (δεν είναι αυτή η θεωρία των υπερ-χορδών, ούτε στο ελάχιστο).

    Σεναριακά έμπαζε από παντού, δεν έβρισκαν λύση, οπότε εφηύραν μια "λύση στο πόδι".

    Χώρια ότι

    Spoiler!



    Σόρρυ λοιπόν, αλλά είσαι λανθασμένος στην κριτική σου. Φιλικά στο λέω και χωρίς διάθεση για να σε μειώσω, αλλά η δική μου κριτική είναι στην αντίθετη άκρη από την δική σου.

    Επίσης, μην πεταχτεί κάποιος (όσο αφορά τα σπόιλέρ μου) και πει "εντάξει, δες το πιο χαλαρά, μια απλή σειρά είναι, μην κολλάς στις λεπτομέρειες"............εδώ κι αν διαφωνώ!

    ΟΚ, δεν παρακολουθώ επιστημονικό ντοκιμαντέρ περί Αινστάιν-Ρόζεν γέφυρας ή περί μίξης DNA, όμως πόσες μπαρούφες να δεχτεί η νοημοσύνη "προς χάριν σεναρίου";
    Μια; ΟΚ.
    Δύο; Πάλι ΟΚ.
    Τρεις, τέσσερις, πέντε; Δέκα; Άντε με το ζόρι ΟΚ.

    Εδώ όμως του έχουν σκίσει το ράμμα. Οπότε πλήρες fail το σενάριο.

    Μια δακρύβρεχτη μπούρδα, που πήγε να βάλει μέσα επιστημονική φαντασία....και τελικά η λέξη "επιστημονική" πετάχτηκε από το παράθυρο βιαίως και κακήν κακώς. Έμεινε μόνο η λέξη "φαντασία". Τρελή και τραβηγμένη από τα μαλλιά "φαντασία".

    Αν ήξερα (διόρθωση: αν οι σεναριογράφοι/παραγωγοί έλεγαν στην περιγραφή της σειράς) ότι πρόκειται για "φαντασία-μελόδραμα" δεν θα την είχα δει καθόλου.

    Όλη η σειρά -για εμένα πάντα- χαρακτηρίζεται ΜΟΝΟ από έναν σύγχρονο, λαϊκό όρο: clickbait.

  13. #4692
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Σόρρυ αλλά είσαι πέρα για πέρα λάθος.

    Ήταν πασιφανές ότι δεν ήξεραν τι να κάνουν με το σενάριο, κι όπως θέσπισαν οι αρχαίοι Έλληνες (στην ακραία περίπτωση μόνο), εφηύραν έναν "από μηχανής θεό", εν προκειμένω μια

    Spoiler!


    Σόρρυ αλλά από πλευράς χωροχρόνου τα έχει κάνει ΟΛΑ μαντάρα.
    Πήγε στα τελευταία επεισόδια να εισάγει ουσιαστικά την θεωρία των υπερ-χορδών, αλλά τα έκανε όλα ΑΚΟΜΑ πιο μπούρδα εντελώς. (δεν είναι αυτή η θεωρία των υπερ-χορδών, ούτε στο ελάχιστο).

    Σεναριακά έμπαζε από παντού, δεν έβρισκαν λύση, οπότε εφηύραν μια "λύση στο πόδι".

    Χώρια ότι

    Spoiler!



    Σόρρυ λοιπόν, αλλά είσαι λανθασμένος στην κριτική σου. Φιλικά στο λέω και χωρίς διάθεση για να σε μειώσω, αλλά η δική μου κριτική είναι στην αντίθετη άκρη από την δική σου.

    Επίσης, μην πεταχτεί κάποιος (όσο αφορά τα σπόιλέρ μου) και πει "εντάξει, δες το πιο χαλαρά, μια απλή σειρά είναι, μην κολλάς στις λεπτομέρειες"............εδώ κι αν διαφωνώ!

    ΟΚ, δεν παρακολουθώ επιστημονικό ντοκιμαντέρ περί Αινστάιν-Ρόζεν γέφυρας ή περί μίξης DNA, όμως πόσες μπαρούφες να δεχτεί η νοημοσύνη "προς χάριν σεναρίου";
    Μια; ΟΚ.
    Δύο; Πάλι ΟΚ.
    Τρεις, τέσσερις, πέντε; Δέκα; Άντε με το ζόρι ΟΚ.

    Εδώ όμως του έχουν σκίσει το ράμμα. Οπότε πλήρες fail το σενάριο.

    Μια δακρύβρεχτη μπούρδα, που πήγε να βάλει μέσα επιστημονική φαντασία....και τελικά η λέξη "επιστημονική" πετάχτηκε από το παράθυρο βιαίως και κακήν κακώς. Έμεινε μόνο η λέξη "φαντασία". Τρελή και τραβηγμένη από τα μαλλιά "φαντασία".

    Αν ήξερα (διόρθωση: αν οι σεναριογράφοι/παραγωγοί έλεγαν στην περιγραφή της σειράς) ότι πρόκειται για "φαντασία-μελόδραμα" δεν θα την είχα δει καθόλου.

    Όλη η σειρά -για εμένα πάντα- χαρακτηρίζεται ΜΟΝΟ από έναν σύγχρονο, λαϊκό όρο: clickbait.
    Το ειχα ξαναπεί η σειρά είναι φοβερή κ φυσικό είναι να μην αρέσει σε όλους αλλά έχει μια αρχή κ ένα τέλος δεν αφήνει κενά, μπορεί για σένα να είναι μια μπούρδα όλη αυτή η φάση για άλλους δεν είναι.
    Την προτείνω σε όποιον θέλει να δει μια σειρά μυστηρίου.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  14. #4693
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Χριστόφορε, λίιιιιιιιιγο να έχει ασχοληθεί κάποιος με αυτά τα επιστημονικά πεδία (απειροελάχιστο εννοώ), δεν μπορεί να παρακολουθήσει αυτό το αίσχος.

    Είναι πραγματική προσβολή στη νοημοσύνη του θεατή. Κανένα μυστήριο. Σκέτη απορία "μα, τι βλέπω;".

    Τα γούστα είναι γούστα, δεν διαφωνώ.

    Αλλά τα σεναριακά λάθη, είναι λάθη. Πως να το κάνουμε; Είναι λ-ά-θ-η.

    Αν κάποιος δεν έχει ασχοληθεί ούτε μισό δευτερόλεπτο στην ζωή του με αυτά τα πεδία, ναι, οκ, μπορεί να την παρακολουθήσει. (αν και, εδώ που τα λέμε στα θέματα DNΑ όλοι πάνω-κάτω τα ξέρουμε.....και μπορούμε να καταλάβουμε ότι η σειρά τα έχει κάνει μπάχαλο σε αυτό το θέμα).

    Δεν περίμενα να δω Interstellar, αλλά δεν περίμενα να δω αυτόν τον τραγέλαφο σεναριακά. Δεν "στέκει" απολύτως τίποτα!

  15. #4694
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Χριστόφορε, λίιιιιιιιιγο να έχει ασχοληθεί κάποιος με αυτά τα επιστημονικά πεδία (απειροελάχιστο εννοώ), δεν μπορεί να παρακολουθήσει αυτό το αίσχος.

    Είναι πραγματική προσβολή στη νοημοσύνη του θεατή. Κανένα μυστήριο. Σκέτη απορία "μα, τι βλέπω;".

    Τα γούστα είναι γούστα, δεν διαφωνώ.

    Αλλά τα σεναριακά λάθη, είναι λάθη. Πως να το κάνουμε; Είναι λ-ά-θ-η.

    Αν κάποιος δεν έχει ασχοληθεί ούτε μισό δευτερόλεπτο στην ζωή του με αυτά τα πεδία, ναι, οκ, μπορεί να την παρακολουθήσει. (αν και, εδώ που τα λέμε στα θέματα DNΑ όλοι πάνω-κάτω τα ξέρουμε.....και μπορούμε να καταλάβουμε ότι η σειρά τα έχει κάνει μπάχαλο σε αυτό το θέμα).

    Δεν περίμενα να δω Interstellar, αλλά δεν περίμενα να δω αυτόν τον τραγέλαφο σεναριακά. Δεν "στέκει" απολύτως τίποτα!
    Εντάξει κάτι που δεν υπάρχει κ είναι μόνο στην φαντασία δεν μπορεί να το πει κάποιος επιστημονικά, έτσι ήθελε να το παρουσιάσει σαν κάτι απλό κ έτσι το πέρασε στην σειρά, δες την ουσία μην βλέπεις σε μια ταινία αν αυτά που λέει υπάρχουν κ μπορούν να γίνουν.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  16. #4695
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κάλυψα ήδη αυτό που είπες (λες και ήξερα ότι θα το πει κάποιος!).

    "Επίσης, μην πεταχτεί κάποιος (όσο αφορά τα σπόιλέρ μου) και πει "εντάξει, δες το πιο χαλαρά, μια απλή σειρά είναι, μην κολλάς στις λεπτομέρειες"............εδώ κι αν διαφωνώ!

    ΟΚ, δεν παρακολουθώ επιστημονικό ντοκιμαντέρ περί Αινστάιν-Ρόζεν γέφυρας ή περί μίξης DNA, όμως πόσες μπαρούφες να δεχτεί η νοημοσύνη "προς χάριν σεναρίου";
    Μια; ΟΚ.
    Δύο; Πάλι ΟΚ.
    Τρεις, τέσσερις, πέντε; Δέκα; Άντε με το ζόρι ΟΚ.

    Εδώ όμως του έχουν σκίσει το ράμμα. Οπότε πλήρες fail το σενάριο."


    Αυτό σε καλύπτει πλήρως, ως απάντηση (δεν το διάβασες που το έγραψα; ) .

    Αν η περιγραφή της σειρά ήταν αυτή: fantasy-drama........τότε θα ήταν ειλικρινής (και δεν θα είχα δει την σειρά).

    Όταν όμως λες science-fiction........δέχομαι το fiction, αλλά περιμένω να υπάρχουν και κάποιες (έστω και απειροελάχιστες) βάσεις στο science.

    Επίσης, αναφέρθηκα και στα θέματα DNA (το γράφω έτσι αόριστα για να μην σποιλεριάσω κάποιον).
    Είναι απαράδεκτα αυτά που βλέπουμε μεταξύ του καστ, λες και δεν τρέχει τίποτα.

    Σόρρυ, δεν "στην λέω", ούτε διαφωνώ με το γούστο σου. Σου άρεσε; Καλώς σου άρεσε (αν και δεν εξηγείς γιατί σου άρεσε).

    Εμένα όμως δεν μου άρεσε γι' αυτούς τους συγκεκριμένους λόγους-επιχειρήματα.

    Και ένα τελευταίο: το μοντάζ είναι για τα πανηγύρια. Τελείως.

    ΥΓ: Ποιος σου είπε ότι τα θέματα DNA είναι στην φαντασία και δεν υπάρχουν; Θα με τρελάνεις; Επίσης, οι θεωρίες περί Αινστάιν-Ρόζεν γέφυρας όπως και υπερχορδών, ναι, ΟΚ, είναι θεωρίες, οι οποίες ναι μεν δεν έχουν ΠΡΑΚΤΙΚΑ αποδειχτεί (προς το παρόν / ουδείς ξέρει για το μέλλον), από την άλλη δε είναι πλήρως συζητήσιμες και αποδεκτές (ως θεωρίες) στις επιστημονικές κοινότητες. Οπότε όταν ένα σενάριο χέζει πατόκορφα και τα περί DNA και τις επιστημονικές θεωρίες, ε, τι να κάνω; Να το προσπεράσω και να πω "ναι, καλή σειρά! Την προτείνω ανεπιφύλακτα!". Όχι βέβαια. Περισσότερο "σεβασμό" σε αυτά τα θέματα έδειξε το Back to the Future του 1985, που ήταν μια παιδική ταινία!
    Last edited by Lefteris_X; 13-07-2020 at 23:44.

  17. #4696
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    H πρώτη σεζόν μου άρεσε και η δεύτερη ήταν αξιοπρεπής με έξυπνα πλην όμως αναμενόμενα συμβάντα, άξια συνέχεια ίσως απλά λίγο πιο μπερδεμένη (και όσο προσθέτει χρονκές περιόδους μπερδεύει περισσότερο). Με το φινάλε της δεύτερης και την έναρξη της τρίτης με έχασε και δυσκολεύομαι σε ένα βαθμό να το παρακολουθήσω, ενώ μέχρι τώρα πήγαινε μία χαρά. Η προσπάθεια να ανακατέψουν πέραν του χρόνου και τον χώρο περισσότερο (προσπαθώ να αποφύγω spoilers) με ξεπερνάει όχι τόσο από πλευράς φυσικών κανόνων κλπ όμορφα απλά μάλλον με κουράζει περισσότερο και το βρίσκω κάπως υπερβολικό, ίσως και ανούσιο.

    Είμαι κάπου στην μέση και μένει να δω τα τελευταία επεισόδια για να έχω ολοκληρωμένη άποψη, αλλά ήδη κάποια πράγματα όπως είπα με ξεπερνάνε και δεν μου κάθονται καλά αφενός, αφετέρου μου είναι σχεδόν αδιάφορα (οπότε δεν με αγγίζουν όσο με άγγιζαν στην πρώτη σεζόν). Βέβαια και η όποια "παραβίαση" μέχρι σήμερα "αποδεκτών νόμων" ψιλοενοχλεί, όπως για παράδειγμα το ότι δεν μπορεί το τάδε πρόσωπο από το Χ χρονικό συνεχές να έχει επαφή με τον εαυτό του σε άλλο χρονικό σημείο χωρίς να δημιουργηθεί κάποιου είδους ρήγμα (θα μου πεις ρήγμα; χα χα), η ύπαρξη κάποιου εκεί που δεν θα έπρεπε να υπάρχει σαν το αίνιγμα του αυγού και την κότα (βέβαια έχει ξαναπεχτεί σε Terminator/Back to the future), τι θα πει δεν μπορώ να αλλάξω το μέλλον (υποτίθεται ότι δεν σε αφήνει ή ότι δεν πρέπει; κι όμως έχει ήδη αλλάξει πόσες φορές) και γιατί βρε αδερφέ δεν κλείνεις τον κύκλο με τον πιο απλό τρόπο; (προφανώς δεν θέλεις να τον κλείσεις με τον απλό τρόπο γιατί είναι εις βάρος σου, οπότε σταμάτα να κλαίγεσαι, α, ναι και αυτό... πολύ κλάμα βρε αδερφέ). Διάφορα άλλα μην το υπεραναλύω και spoilerιάζω, άλλωστε τηλεοπτική σειρά είναι δεν είναι 100% απαραίτητο να είναι όλα by the book.

    Να πω εδώ απλά ότι δεν είμαι λάτρης της Γερμανικής γλώσσας το αντίθετο θα έλεγα, αλλά μου αρέσει πάρα πολύ ότι η συγκεκριμένη σειρά δεν είναι αμερικάνικη αλλά γερμανική παραγωγή στην γερμανική γλώσσα. Δεν ξέρω, τον τελευταίο καιρό στο Netflix αρέσκομαι στο να παρακολουθώ σειρές (και ταινίες) σε διάφορες γλώσσες όπως ρώσικα, γερμανικά, ισπανικά και τις απολαμβάνω όλες τους πολύ περισσότερο από ό,τι κάποιες που είδα στα αμερικάνικα. Μπορεί να έχει να κάνει με το "εξωτικό" της ακοής που εμπλουτίζει τις μέχρι σήμερα αισθήσεις μου επιπλέον, ίσως όμως και οι σειρές να κρύβουν και κάτι φρέσκο σε σχέση με τις μονότονες και προβλέψιμες αμερικανιές. Χώρια που στην Αμερική παίζουν πολλά άλλα θέματα που σχετίζονται με την κοινωνία και τις αλλαγές που θα έπρεπε να γίνουν χωρίς να το υπεραναλύσω γιατί μπορεί να με πάρουν στο κυνήγι και κάποιοι SJW, τα οποία όμως τα ζορίζουν στις σειρές/ταινίες ακόμη και αν δεν κολλάνε απόλυτα ή καθόλου ή είναι απλά ξεχείλωμα επεισοδίων και σειρών χωρίς λόγο ύπαρξης απλά να βάλουμε ακόμη ένα τικ στο τάδε κουτάκι. Ακόμη και μία από Αυστραλία που είδα ήταν πολύ πιο φρέσκια και έξυπνη από τις κλασικές αμερικανιές (Glitch - Ελλάτωμα).

  18. #4697
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    To Glitch ενώ ξεκίνησε πανέμορφα, στην 3η σαιζόν ήταν λες και "άντε παιδιά, να το συμμαζέψουμε όπως όπως γιατί τέλειωσε το budget" ένα πράμα.

    Όσο γι' αυτό που λες (στο Dark), δεν μπορείς να αλλάξεις το μέλλον......ουσιαστικά πάει να μεταφέρει την θεωρία των υπερχορδών στον χωροχρόνο μαζί με τις παρεμβάσεις του ταξιδιού στο χρόνο. Αλλά δεν το κάνει σωστά. Δηλαδή, όταν πηγαίνεις πίσω στο χρόνο και κάνεις μια αλλαγή, τότε αυτή η αλλαγή δημιουργεί ένα νέο σύμπαν που εξελίσσεται βάσει αυτής της αλλαγής, ενώ το "δικό" σου σύμπαν παραμένει ίδιο. Στην θεωρία όμως των υπερχορδών, ο οποιοσδήποτε άνθρωπος λαμβάνει την οποιαδήποτε απόφαση, αυτομάτως δημιουργείται ένα νέο σύμπαν (χορδή), εξ ου και υπάρχουν άπειρες χορδές = άπειρα σύμπαντα. Πχ. τώρα που γράφω αισθάνομαι ότι διψάω λιγάκι: αποφασίζω να συνεχίσω το γράψιμο του ποστ και να πιω νερό σε λιγάκι. Αυτόματα δημιουργήθηκε μια έξτρα χορδή-σύμπαν: αυτό που τελικά διέκοψα την συγγραφή του ποστ και σηκώθηκα να πάω να πιω νερό, ενώ το "δικό" μου σύμπαν (στο οποίο συνέχισα να συντάσσω το ποστ) συνεχίζει κανονικά.

    Όπως καταλαβαίνεις, δύσκολο να μεταφερθεί πιστά σε μια σειρά. Οπότε; Το μεταφέρεις σε μια σειρά εντελώς κατά το δοκούν και επιλεκτικά; Εμ, δεν πάει έτσι! Γιατί τότε τα κάνεις όλα μπάχαλο, πιστολιάζεις κάθε φυσική θεωρία.
    Όσο για τα χρονικά παράδοξα (συνάντηση εαυτών διαφορετικής ηλικίας), εντάξει, εκεί πάνε όλα περίπατο από διάφορες απόψεις.

    Και τέλος, όσο αφορά το DNA.......
    Spoiler!

  19. #4698
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μια χαρα μου φανηκε το Dark καλα περασα και το διασκεδασα. Αν μη τι αλλο ξεχωριστη σειρα με ωραια production values συμπαθεις χαρακτηρες και τρομερη ατμοσφαιρα. Δεν προκειται εννοειται να μπω στην διαδικασια να καθησω να το ψαξω για τυχον plotholes, επιστημονικα ατοπηματα κλπ, το δεχομαι ως ειναι, ητοι μια σειρα που ασχολειται με το ταξιδι στον χρονο, αρα εξαρχης παραδοξη και επιστημονικα ακυρη.

  20. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (15-07-2020)

  21. #4699
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμένα Δημήτρη η γερμανική γλώσσα με "πάγωσε", δηλαδή δεν κατάφερε να με δέσει με κανέναν χαρακτήρα. Πιο πολύ γέλαγε με την άρθρωση που έχει η γλώσσα να σου πω την αλήθεια.
    Μέχρι ενός σημείου μου άρεσε (αρχές 2ου κύκλου).
    Από εκεί και μετά όμως παρακολουθούσα λόγω OCD (σπάνια αφήνω κάτι στην μέση, ακόμα κι αν δεν μου αρέσει), δεν με ενδιέφεραν ούτε χαρακτήρες, ούτε πλοκή......οπότε το μυαλό μου έχοντας "αποσυνδεθεί" από αυτά, άρχισε από μόνο του να "ενοχλείται" από τις επιστημονικές ακυρότητες. Αυτό που δεν μπορώ να προσπεράσω όμως με τίποτα είναι οι μίξεις DNA λες και δεν τρέχει τίποτα. Σόρρυ, αλλά για εμένα αυτό ήταν σοβαρή "κόκκινη γραμμή".

    Περί ταξιδιού στο χρόνο, άπαξ βρίσκεται ακόμα στην σφαίρα της θεωρίας μπορώ να είμαι σχετικά ελαστικός (οι τωρινές θεωρίες αναφέρουν ότι ίσως μελλοντικά είναι εφικτό ένα ταξίδι στο παρελθόν, αλλά όχι στο μέλλον). Σχετικά όμως, όχι αυτός ο αχταρμάς των παράδοξων που λαμβάνει χώρα στο Dark (μετά από ένα σημείο το παράχεσε στα παράδοξα).
    Οι μίξεις όμως DNA δεν είναι στην σφαίρα της θεωρίας, επιστημονικά.

    ΟΚ, να δούμε μια σειρά, δεν αντιλέγω. Να την πάρουμε και "χαλαρά", επίσης δεν αντιλέγω. Να μην ψειρίσουμε ότι βλέπουμε, ΟΚ συμφωνώ.
    Αλλά να βλέπω την μια ακυρότητα μετά την άλλη, να ακούω και γερμανικά, ε, καλά κρασιά = fail (τονίζω: για εμένα). Χίλιες φορές η άλλη μαλακία (κατέληξε σε μαλακία) που λέγεται Fringe.
    Last edited by Lefteris_X; 15-07-2020 at 14:51.

  22. #4700
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν με επηρεασε ουτε η γλωσσα ουτε κατι αλλο. Η σειρα ειναι απο το πρωτο επισοδειο παραδοξη. Κατευθειαν φευγουν απο την πορτα το μεγαλυτερο μερος της επιστημονικης ανακριβειας. Μπορω να πω οτι κουραζει σε καποιες φασεις με τα πολλα περα δωθε αλλα γενικα δεν ειχα θεμα με κατι αλλο. DNA κλπ που λες ουτε καν με απασχολησε. Αν θελουμε μπορουμε επιστημονικα να ξεφτυλισουμε πολλες ιστορικες ταινιες ή σειρες, πχ Alien κλπ, δηλαδη αν μπω σε καποιο πανελ βιολογων ή whatever και τους πω οτι ενας εξωγηινος εκκολαπτεται στο σωμα ενος ανθρωπου κλπ και μεσα σε 20 λεπτα μεταμορφωνεται σε ενα 3μετρο εξυπνο εξωγηινο γεματο οξυ κλπ κλπ , ε ειμαι σιγουρος θα μου πουν τι μαλακιες μου λες ρε φιλε αφου αυτο κι εκεινο και το αλλο.

    Το δεχεσαι απλα. Ή δεν το δεχεσαι και ολα καλα.

    To Dark προσωπικα το δεχτηκα. Ηταν κατι διαφορετικο. Δεν ενιωσα οτι πεταξα την ωρα μου στα σκουπιδια.

  23. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (15-07-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •