Page 125 of 258 FirstFirst ... 2575115121122123124125126127128129135175225 ... LastLast
Results 2,481 to 2,500 of 5142

Thread: Μικρά νέα και rumors για το PS5 all-in-one Thread

  1. #2481
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Μπράβο παιδιά ειλικρινά. Πολύ ωραία ακούγονται όλα. Και μερικοί βοηθάτε αρκετούς από εμάς να καταλάβουμε κάποια πράγματα. Αλλά αυτός ο ssd πόσο θα αντέξει ο κακομοίρης αν κάνει τόσα πολλά όπως αναγράφονται ποιό πάνω.?

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Θεωρητικά μέχρι την επόμενη γενιά και ακόμη παραπέρα. Πρακτικά, αν ο ssd - τσιπ μνημης είναι όντως "καρφωτά" πάνω στη "μητρική", στη περίπτωση που πάθει κάτι πήρες τη κονσόλα επ' ώμου αρμ.

    Edit: Τόσο λίγο ρε συ Λευτέρη? Μόνο τέσσερα χρόνια λες?

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2482
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Επίτηδες είπα το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ σενάριο.
    Όχι ότι ντε και καλά θα είναι αυτό το σενάριο!

    (πολλοί κάνουν την ΑΜΕΤΡΗΤΑ λανθασμένη σκέψη: όπως οι SSD σε υπολογιστές κλατάρουν από το σβήσε-γράψε-μεταφορά data, το ίδιο θα πάθει και ο SSD του PS5. Η λανθασμένη σκέψη έγκειται στο: ένας υπολογιστής είτε λέγεται Linux, είτε Mac OS, είτε Windows συνέχεια, κυριολεκτώ: συνέχεια, σβηνογράφει data από και προς τον SSD, για πολλούς και διαφορετικούς λόγους που αφορούν ένα Operating System πολλαπλών δεκάδων (έως και εκατοντάδων) και ταυτόχρονων λειτουργιών. Το PS5 δεν έχει τέτοιο OS, οπότε δεν σβηνογράφει συνέχεια, παρά μόνο τα data ενός παιχνιδιού.......που και πάλι σβηνογράφει από το ίδιο σημείο. Τα ηλεκτρόνια και ο μηχανικός δίσκος φθείρονται για τελείως διαφορετικούς λόγους)

  3. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    hakoo (15-05-2020)

  4. #2483
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Δεν έχει θέμα ο SSD από το γράψε σβήσε. Οι σύγχρονοι SSD αντέχουν το λιγότερο 3000 write cycles και φτάνουν και τα 50.000. Αν απλά σβήνεις κατεβάζεις 1 game τη μέρα θα κρατήσει....κάπου 300 χρόνια. Έχω έναν από τους παλιούς μάπα SSD's από το 2013 με ωφέλιμο ζωής το 1/10 ενός σύγχρονου, τον έχω σαν κύριο SSD του λειτουργικού στο PC (δηλαδή μπόλικο γράψε σβήσε όπως γράφει ο λευτέρης από πάνω), και βρίσκεται σε 89% health. Οι επιδόσεις του είναι ίδιες από την 1η μέρα μέχρι σήμερα. Πιο πιθανό είναι να πεθάνει ο χρήστης από γηρατιά παρά ο SDD.

    Αυτό όσον αφορά το γράψε σβήσε. Όσον αφορά τις θερμοκρασίες όμως που θα βαράει ο SSD στο PS5 λόγω του transfer rate, εκεί ίσως υπάρξει θέμα.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    EDIT: ένα μικρό παραδειγματάκι, και θα προσπαθήσω να μην γίνω κι εγώ αριθμολάγνος, πάνω σε αυτό που είπε ο Ryzenlake "ότι μπορεί να το κάνει και ο PC αν του βάλεις έναν nvme, αλλά η (όχι το) CPU θα βαράει υπερωρίες για να αποσυμπιέσει όλα αυτά τα assets.". Εδώ είναι το ρίσκο της Sony και τα λεφτά που έριξε στο R&D + το ότι ο Σερνυ είχε πάρει σβάρνα επί χρόνια όλους τους devs να ρωτάει τι επιθυμούν περισσότερο. Το PS5, έχει εξειδικευμένο τσιπάκι (ο λεγόμενος "ελεγκτής" ή αλλιώς controller) για τον SSD, το οποίο αποσυμπιέζει real-time τα κέρατά του ΧΩΡΙΣ να επηρεάζεται η CPU το παραμικρό. Παράλληλα, ο controller όταν δεν απασχολείται με αποσυμπίεση τα έξτρα κυκλώματά του περί αποσυμπίεσης αφού κάθονται μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε άλλες λειτουργίες, πάλι αφαιρώντας φόρτο εργασίας από την CPU. (τα είπα εντελώς απλοϊκά και εκλαϊκευμένα, ώστε να τα καταλάβουμε όσο το δυνατό περισσόροι / οπότε μην κράξετε για τις όποιες ανακρίβειες). Και κάπως έτσι καταλαβαίνουμε την ΠΑΝΔΥΣΚΟΛΗ έννοια "προσπαθώ να αφαιρέσω όσο μπορώ όλα τα bottlenecks από το σύστημα που σχεδιάζω". Bottlenecks δεν προκαλεί ΜΟΝΟ ο δίσκος/SSD όπως πολύς κόσμος νομίζει. Bottlenecks μπορείς να βρεις παντού στην ροή δεδομένων εντός ενός συστήματος, ένα από τα σημαντικότερα είναι όταν φορτώνονται τα assets από το δίσκο/SSD και λιποθυμάει η CPU για να τα αποσυμπιέσει. Το PS5 αυτό το έλυσε. Μπορώ να αναφέρω κι άλλα (λυμένα στο PS5) bottlenecks αλλά μετά το ποστ θα γίνει εντελώς τεχνολογικό, κάτι που δεν με ενδιαφέρει καθόλου (ούτε κι εσάς πιστεύω)!
    Δεν το γνώριζα ότι κάνει αυτήν την δουλειά ο controller. Not bad.

  5. #2484
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Δεν έχει θέμα ο SSD από το γράψε σβήσε. Οι σύγχρονοι SSD αντέχουν το λιγότερο 3000 write cycles και φτάνουν και τα 50.000. Αν απλά σβήνεις κατεβάζεις 1 game τη μέρα θα κρατήσει....κάπου 300 χρόνια. Έχω έναν από τους παλιούς μάπα SSD's από το 2013 με ωφέλιμο ζωής το 1/10 ενός σύγχρονου, τον έχω σαν κύριο SSD του λειτουργικού στο PC (δηλαδή μπόλικο γράψε σβήσε όπως γράφει ο λευτέρης από πάνω), και βρίσκεται σε 89% health. Οι επιδόσεις του είναι ίδιες από την 1η μέρα μέχρι σήμερα. Πιο πιθανό είναι να πεθάνει ο χρήστης από γηρατιά παρά ο SDD.

    Αυτό όσον αφορά το γράψε σβήσε. Όσον αφορά τις θερμοκρασίες όμως που θα βαράει ο SSD στο PS5 λόγω του transfer rate, εκεί ίσως υπάρξει θέμα.

    - - - Updated - - -


    Δεν το γνώριζα ότι κάνει αυτήν την δουλειά ο controller. Not bad.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά εγώ εννοώ οταν το παιχνίδι χρησιμοποιεί τον ssd στην φιλοσοφία που επικρατεί στο ps5 τι γίνεται?

    Επίσης θέλω να κάνω μία ερώτηση ασχετη αλλά εσείς θα γνωρίζετε καλύτερα. Στο ps4 pro υπάρχει πιθανότητα όταν παίζει ένα παιχνίδι σε 4K οθόνη να ανεβάζει περισσότερο θερμοκρασίες? Γιατί οσο έπαιζα σε 1080p δεν το άκουγα τόσο όσο τώρα?
    Με συγχωρείτε αν βγήκα off-topic.

  6. #2485
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Επίτηδες είπα το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ σενάριο.
    Όχι ότι ντε και καλά θα είναι αυτό το σενάριο!

    (πολλοί κάνουν την ΑΜΕΤΡΗΤΑ λανθασμένη σκέψη: όπως οι SSD σε υπολογιστές κλατάρουν από το σβήσε-γράψε-μεταφορά data, το ίδιο θα πάθει και ο SSD του PS5. Η λανθασμένη σκέψη έγκειται στο: ένας υπολογιστής είτε λέγεται Linux, είτε Mac OS, είτε Windows συνέχεια, κυριολεκτώ: συνέχεια, σβηνογράφει data από και προς τον SSD, για πολλούς και διαφορετικούς λόγους που αφορούν ένα Operating System πολλαπλών δεκάδων (έως και εκατοντάδων) και ταυτόχρονων λειτουργιών. Το PS5 δεν έχει τέτοιο OS, οπότε δεν σβηνογράφει συνέχεια, παρά μόνο τα data ενός παιχνιδιού.......που και πάλι σβηνογράφει από το ίδιο σημείο. Τα ηλεκτρόνια και ο μηχανικός δίσκος φθείρονται για τελείως διαφορετικούς λόγους)
    Οκ, δεν το έθεσες αρχικά ως το χειρότερο σενάριο για αυτό και κάπου μου φάνηκε "περίεργος" χρόνος ζωής για SSD όταν ενδεικτικά σε κονσόλα μηχανικός δίσκος μου έχει κρατήσει δώδεκα χρόνια χωρίς πρόβλημα (Ps3) και εδώ έρχεται και "κουμπώνει" η εξήγηση περί OS και συνεχές γράψε - σβήσε.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #2486
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά εγώ εννοώ οταν το παιχνίδι χρησιμοποιεί τον ssd στην φιλοσοφία που επικρατεί στο ps5 τι γίνεται?

    Επίσης θέλω να κάνω μία ερώτηση ασχετη αλλά εσείς θα γνωρίζετε καλύτερα. Στο ps4 pro υπάρχει πιθανότητα όταν παίζει ένα παιχνίδι σε 4K οθόνη να ανεβάζει περισσότερο θερμοκρασίες? Γιατί οσο έπαιζα σε 1080p δεν το άκουγα τόσο όσο τώρα?
    Με συγχωρείτε αν βγήκα off-topic.
    Oι SSD έχουν έναν πεπερασμένο αριθμό από writes, δηλαδή πόσα δεδομένα μπορείς να γράψεις πρίν ουσιαστικά πεθάνει. Oταν παίζεις ενα παιχνίδι δεν γράφεις στον SSD αλλά διαβάζεις, οπότε στη θεωρία δεν επιβαρυνέται καθόλου. Αυτά σαν γενικός κανόνας.

    Τώρα στη συγκεκριμένη τεχνολογία που παίζει και decompression στη μέση, αλλάζουν λίγο τα δεδομένα. Γιατί κάθως παίζεις τα συμπιεσμένα δεδομένα αποσυμπιεζόνται για να προσπελαστούν από την μνήμη, και άρα αποθηκευόνται στον SSD (άρα έχουμε writes). Tώρα ξαναλέω, εκτός και αν έχουν κάνει κάποια λαλακία, δύσκολα να σε επηρεάσει ο χρόνος ζωής του SSD. Για να σου δώσω πάντως να καταλάβεις, ο κλασσικός HDD χαλάει πολύ πιο γρήγορα από έναν SSD, και δεν νομίζω να σε απασχολήσε ποτέ η διαάρκεια ζωής του σκληρού του PS4, σωστά?

    Περισσότερο να αγχωνέσαι για το πως θα επηρεάσουν την ζωή του SSD οι θεροκρασίες, γιατί για να πιάνει αυτές τις ταχυτήτες θα τρώει χοντρά ζόρια. Eπίσης θα πρέπει να τον έχουν τοποθετήσει κάπου μακριά από την ζεστή ροή αέρα και βέβαια με τα δικά του heatsinks κλπα συμπράγκαλα.

    Όσο για το PS4, ναι σε μεγαλύτερη ανάλυση ζορίζεται παραπάνω η κάρτα και άρα λογικό να κάνει περισσότερο θόρυβο.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Axilleas_GR View Post
    Οκ, δεν το έθεσες αρχικά ως το χειρότερο σενάριο για αυτό και κάπου μου φάνηκε "περίεργος" χρόνος ζωής για SSD όταν ενδεικτικά σε κονσόλα μηχανικός δίσκος μου έχει κρατήσει δώδεκα χρόνια χωρίς πρόβλημα (Ps3) και εδώ έρχεται και "κουμπώνει" η εξήγηση περί OS και συνεχές γράψε - σβήσε.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Καλά μη φανταστείς, οι SSD είναι αθάνατοι. Και στο PC μάλλον θα τον αλλάξεις γιατί είναι πολύ μικρός ή πολύ αργός πριν καταφέρεις να τον πεθάνεις στα writes.

  8. The Following User Says Thank You to Ryzenlake For This Useful Post:

    cocous (14-05-2020)

  9. #2487
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Σας ευχαριστώ. Με καλυψατε απόλυτα. Απλά οσον αφορά το δίσκο ssd πιο πολύ ρώτησα διότι δεν γνωρίζουμε αν μπορείς να τον αντικαταστησεις όπως στις τωρινές κονσόλες.

  10. #2488

  11. #2489
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Σας ευχαριστώ. Με καλυψατε απόλυτα. Απλά οσον αφορά το δίσκο ssd πιο πολύ ρώτησα διότι δεν γνωρίζουμε αν μπορείς να τον αντικαταστησεις όπως στις τωρινές κονσόλες.
    Αν, όπως σου έγραψα πιο πάνω, ισχύει (που αυτό θα ισχύει μάλλον) ότι τα τσιπ του SSD είναι επάνω στη "μητρική" τότε αν τυχόν πάθουν το οτιδήποτε και δεν μπορούν να λειτουργήσουν πήρες τη κονσόλα στο χέρι. Δεν θα "φορτώνει" ούτε το λειτουργικό. Μετά κάντο σαν τον Τσάκωνα στη "Μεγάλη Αποφραξη". Μετέτρεψε τη κονσόλα σε κουμπαρά, τοστιέρα ή ότι άλλο θες.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


  12. #2490
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Axilleas_GR View Post
    Αν, όπως σου έγραψα πιο πάνω, ισχύει (που αυτό θα ισχύει μάλλον) ότι τα τσιπ του SSD είναι επάνω στη "μητρική" τότε αν τυχόν πάθουν το οτιδήποτε και δεν μπορούν να λειτουργήσουν πήρες τη κονσόλα στο χέρι. Δεν θα "φορτώνει" ούτε το λειτουργικό. Μετά κάντο σαν τον Τσάκωνα στη "Μεγάλη Αποφραξη". Μετέτρεψε τη κονσόλα σε κουμπαρά, τοστιέρα ή ότι άλλο θες.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν χαλάνε έτσι οι SSD. Όταν φτάσουν τον μέγιστο αριθμό εγγραφών απλά παγώνουν, βρίσκονται σε steady state. Δηλαδή ουσιαστικά δεν μπορείς να γράψεις κάτι άλλο πάνω τους, κατά τα άλλα έχεις κανονική πρόσβαση στα δεδομένα σου. Φαντάζομαι θα δουλεύει κανονικά η κονσόλα.

  13. #2491
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Δεν έχει θέμα ο SSD από το γράψε σβήσε. Οι σύγχρονοι SSD αντέχουν το λιγότερο 3000 write cycles και φτάνουν και τα 50.000. Αν απλά σβήνεις κατεβάζεις 1 game τη μέρα θα κρατήσει....κάπου 300 χρόνια. Έχω έναν από τους παλιούς μάπα SSD's από το 2013 με ωφέλιμο ζωής το 1/10 ενός σύγχρονου, τον έχω σαν κύριο SSD του λειτουργικού στο PC (δηλαδή μπόλικο γράψε σβήσε όπως γράφει ο λευτέρης από πάνω), και βρίσκεται σε 89% health. Οι επιδόσεις του είναι ίδιες από την 1η μέρα μέχρι σήμερα. Πιο πιθανό είναι να πεθάνει ο χρήστης από γηρατιά παρά ο SDD.

    Αυτό όσον αφορά το γράψε σβήσε. Όσον αφορά τις θερμοκρασίες όμως που θα βαράει ο SSD στο PS5 λόγω του transfer rate, εκεί ίσως υπάρξει θέμα.

    - - - Updated - - -


    Δεν το γνώριζα ότι κάνει αυτήν την δουλειά ο controller. Not bad.
    Θες να γελάσεις;
    Το ίδιο κολπάκι είχε κάνει η Sony το 1994 στο PS1. Είχε custom controller για το CD-ROM που είχε τις δυνατότητες: DMA (Direct Memory Access) που σημαίνει ότι όλα τα δεδομένα από το CD μεταφέρονται στην RAM χωρίς την χρήση CPU), MPEG-1 hardware (για full-screen full motion video) δηλαδή όλα τα βίντεο που βλέπαμε ήταν σε μορφή MPEG-1 και έπαιζαν στην TV χωρίς καν χρήση CPU (όλα τα έκανε ο controller) και τέλος, είχε τη δυνατότητα real-time decompress κάποιου αλγόριθμου της εποχής (σόρρυ δεν θυμάμαι) ώστε να αποσυμπιέζονται τα assets από το CD-ROM χωρίς την χρήση CPU!

    Ε, ίδια φάση ακολούθησε στο PS2.

    Στο PS3 θα πω μ@λ@κία γιατί δεν θυμάμαι!

    Στο PS4 είναι γνωστό τι έχει κάνει με τον κοντρόλλερ (δλδ τίποτα το ιδιαίτερο/τρομερό)

    ......και στο PS5 ξέφυγε τελείως, του έδωσε και κατάλαβε....άφησε το R&D τμήμα να ξεσαλώσει ελεύθερα, να αφηνιάσει στο brainstorming "τι εστί επόμενο βήμα στο gaming και τι χρειαζόμαστε για να το πετύχουμε;"

    μένει να δούμε τα πρώτα βίντεο + gameplay αποκλειστικών PS5 παιχνιδιών για να δούμε αν το ρίσκο της Sony είναι σε καλό δρόμο ή όχι...

  14. #2492
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Ωραία η επιθετική σου στάση αλλά δεν πιάνει σε μένα. Πίστεψε με είμαι Sony fanboy αρκετά ώστε να αλλάξω κονσόλα τόσο εύκολα. Εγώ είπα 3 πράγματα στον pds σχετικά με το αν θα άλλαζα κονσόλα, με πια κριτήρια θα γινόταν, ο pds κατάλαβε, εσύ μάλλον όχι.
    Ποια επιθετικη μου σταση ρε μεγαλε?
    Εγω την γνωμη μου ειπα
    Αμαν πια!! μαθετε να διαβασετε πρωτα και μετα βγαλτε συμπερασματα
    Last edited by spartan; 14-05-2020 at 23:18.

  15. #2493
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Δεν χαλάνε έτσι οι SSD. Όταν φτάσουν τον μέγιστο αριθμό εγγραφών απλά παγώνουν, βρίσκονται σε steady state. Δηλαδή ουσιαστικά δεν μπορείς να γράψεις κάτι άλλο πάνω τους, κατά τα άλλα έχεις κανονική πρόσβαση στα δεδομένα σου. Φαντάζομαι θα δουλεύει κανονικά η κονσόλα.
    Δεν μιλάω για μέγιστο αριθμό εγγραφών προφανώς. Εννοώ επί παραδείγματι ότι έγινε μια ξαφνική αλλαγή στο ρεύμα και αντί να κάψει τροφοδοτικό χτύπησε τα τσιπ του SSD. Ακραίο παράδειγμα, ίσως και μη εφικτό πρακτικά, αλλά αναφέρομαι καθαρά σε hardware failure από οποιαδήποτε αιτία. (Εξάλλου έχω ζήσει και το ακραίο σενάριο που σε μεγάλη καταιγίδα έπεσε κεραυνός κοντά στο χώρο εργασίας και ότι ηλεκτρονικό υπήρχε του άλλαξε τα φώτα παρόλα τα ups. Τίποτα δε θα μου φαινόταν περίεργο.)

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  16. #2494
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Axilleas_GR View Post
    Δεν μιλάω για μέγιστο αριθμό εγγραφών προφανώς. Εννοώ επί παραδείγματι ότι έγινε μια ξαφνική αλλαγή στο ρεύμα και αντί να κάψει τροφοδοτικό χτύπησε τα τσιπ του SSD. Ακραίο παράδειγμα, ίσως και μη εφικτό πρακτικά, αλλά αναφέρομαι καθαρά σε hardware failure από οποιαδήποτε αιτία. (Εξάλλου έχω ζήσει και το ακραίο σενάριο που σε μεγάλη καταιγίδα έπεσε κεραυνός κοντά στο χώρο εργασίας και ότι ηλεκτρονικό υπήρχε του άλλαξε τα φώτα παρόλα τα ups. Τίποτα δε θα μου φαινόταν περίεργο.)

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    E καλά σε τέτοια περίπτωση τίποτα δεν είναι ασφαλές. Απλά ευχαριστείς το θεό πο χτύπησε ο ssd του playstation αντί κάποια ακριβή συσκευή

  17. The Following User Says Thank You to Ryzenlake For This Useful Post:

    Axilleas_GR (15-05-2020)

  18. #2495
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    E καλά σε τέτοια περίπτωση τίποτα δεν είναι ασφαλές. Απλά ευχαριστείς το θεό πο χτύπησε ο ssd του playstation αντί κάποια ακριβή συσκευή
    Ναι έχεις δίκιο, φθηνή συσκευή το ps. Το πεντακοσαρακι το έχουμε άνετα....
    Spoiler!


    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  19. #2496
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Ποια επιθετικη μου σταση ρε μεγαλε?
    Εγω την γνωμη μου ειπα
    Αμαν πια!! μαθετε να διαβασετε πρωτα και μετα βγαλτε συμπερασματα
    Συγνωμη που θα στο πω, αλλα εχει δικιο ο Παρης. Ισως δεν το κανεις ηθελημενα αλλα το υφος που βγαζεις τελευταια ειναι επιθετικο. Και σε εμενα εχθες οταν μιλησες ησουν καπως. Δεν εδωσα σημασια ουτε αναφερθηκα σε τιποτα καθως το θεωρησα ατυχες συμβαν. Ομως σημερα το συνεχιζεις και δεν καταλαβαινω τον λογο. Τα "α και που εισαι", "ρε μεγαλε" και "μαθετε να διαβαζετε" σου φαινονται εσενα νορμαλ υφος? Εισαι λαθος, βγαζεις ειρωνια. Δεν ξερω γιατι μιας και δεν το συνηθιζεις οποτε απλα ελπιζω να ειναι ενα απλα κακο σερι και τιποτα αλλο. Δεν υπαρχει λογος για εντασεις.

  20. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    djpar (15-05-2020)

  21. #2497
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Συγνωμη που θα στο πω, αλλα εχει δικιο ο Παρης. Ισως δεν το κανεις ηθελημενα αλλα το υφος που βγαζεις τελευταια ειναι επιθετικο. Και σε εμενα εχθες οταν μιλησες ησουν καπως. Δεν εδωσα σημασια ουτε αναφερθηκα σε τιποτα καθως το θεωρησα ατυχες συμβαν. Ομως σημερα το συνεχιζεις και δεν καταλαβαινω τον λογο. Τα "α και που εισαι", "ρε μεγαλε" και "μαθετε να διαβαζετε" σου φαινονται εσενα νορμαλ υφος? Εισαι λαθος, βγαζεις ειρωνια. Δεν ξερω γιατι μιας και δεν το συνηθιζεις οποτε απλα ελπιζω να ειναι ενα απλα κακο σερι και τιποτα αλλο. Δεν υπαρχει λογος για εντασεις.
    Συγνωμη αλλα η ειρωνια δεν πηγαινε προς στον παρη.Για την ολη αυτη την ιστορια με τις αναλυσεις που εξεφρασε ηταν και με την απαντηση περι τεραφλοπς και κτλ.
    Οσο αναφορα αυτο περι επιθετικοτητας.Συγνωμη παλι που θα στο πω αλλα μαλλον θα φταιει ο γραπτος ο λογος.
    Αν ειμασταν τωρα μια παρεα ολοι μας (και τα λεγαμε απο κοντα)Τετοιες αδικες παρεξηγησεις δεν θα γινοντουσαν τοσο ευκολα
    Last edited by spartan; 15-05-2020 at 02:19.

  22. #2498
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Καλημέρα. Το θέμα θεωρείτε λήξαν από εμένα spartan. Εγώ απλά ξενέρωσα με κάποια πράγματα αλλά ακόμα δεν έχουμε δει ΤΙΠΟΤΑ. Όσο για τον ssd κλπ, άσχετο αλλά ότι συσκευή ηλεκτρονική έχω πάρει εδώ και χρόνια προσθέτω και extra εγγύηση, ήδη την χρησιμοποίησα μια φορά πρόσφατα σε laptop που έσπασαν οι 2 στηρίξεις της οθόνης και ζήτησα και αλλαγή οθόνης επί την ευκαιρία λόγω blooming, το ίδιο θα κάνω και με το ps5 γιατι day 1 είναι λίγο γουρούνι στο σακί η φάση

  23. The Following User Says Thank You to djpar For This Useful Post:

    spartan (15-05-2020)

  24. #2499
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Κυκλοφορία 20 Νοεμβρίου 2020, προπαραγγελίες από το GAME την πρώτη εβδομάδα του Ιουνίου 2020 μετά την επίσημη ανακοίνωση της εταιρείας για την κονσόλα. Εκτίμηση ή διαρροή;


  25. #2500

    Default

    Βιαζονται παρα πολυ ορισμενοι.

    Ακομα
    δεν εχουμε δει την κονσολα,
    δεν εχουμε δει τιμη και πιθανα διαφορετικα μοντελα(με μεγαλυτερο δισκο πχ)
    δεν εχουμε δει launch τιτλους
    δεν γνωριζουμε τι θα παιξει με ps plus
    ή ποιοι τιτλοι θα υποστηριζονται day one απο ps4,αλλα μας απασχολει περισσοτερο το pre order.
    Και μετα κλαμα οτι δεν εχουμε νεα παιχνιδια να παιξουμε τον πρωτο χρονο,οπως εγινε με το ps4 το 2014.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •