Page 124 of 258 FirstFirst ... 2474114120121122123124125126127128134174224 ... LastLast
Results 2,461 to 2,480 of 5142

Thread: Μικρά νέα και rumors για το PS5 all-in-one Thread

  1. #2461
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    πες τα ρε cocous γιατι νομιζω οτι ειμαι ο μονος που θελει κατι παραπανω απο τη νεα γενια.
    PDS το horizon παιζει checkerboard (https://www.eurogamer.net/articles/d...s-best-4k-game) ενώ το τελευταιο assasins πχ παιζει
    2227x1242 at the lower end to 2816x1584 at the top
    https://www.eurogamer.net/articles/d...anced-consoles.

    λοιπον το fifa που παιζει νομιζω native 4k με το assasins εχει διαφορα σε 55'' για μενα, για τα ματια μου. ΑΡΑ το tech demo που παιζει στα 1440p θα εχει διαφορα αν θα υπηρχε δυνατοτητα για 4κ native.

    Εγω θελω να δω το tech demo να παιζει και στο series X, τιποτα παραπανω, να δω αν αυτα τα 12 tflop κανουν την διαφορα

  2. #2462
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    πες τα ρε cocous γιατι νομιζω οτι ειμαι ο μονος που θελει κατι παραπανω απο τη νεα γενια.
    PDS το horizon παιζει checkerboard (https://www.eurogamer.net/articles/d...s-best-4k-game) ενώ το τελευταιο assasins πχ παιζει https://www.eurogamer.net/articles/d...anced-consoles.

    λοιπον το fifa που παιζει νομιζω native 4k με το assasins εχει διαφορα σε 55'' για μενα, για τα ματια μου. ΑΡΑ το tech demo που παιζει στα 1440p θα εχει διαφορα αν θα υπηρχε δυνατοτητα για 4κ native.

    Εγω θελω να δω το tech demo να παιζει και στο series X, τιποτα παραπανω, να δω αν αυτα τα 12 tflop κανουν την διαφορα
    Πραγματικά ανυπομονώ να δώ και γώ το Series X τι θα κάνει στο ίδιο demo.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #2463
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια πρεπει να υπαρχει και μια Α λογικη στις απαιτησεις. Ξαναλεω το να σας δειξουν κατι 4Κ 60 fps δεν ειναι δυσκολο... αλλα δεν θα δειχνει και ετσι...

    Δεν εχω καταλαβει ακριβως τι σας χαλαει, οτι δεν σας εδειξαν κατι 4Κ 60 fps ή οτι αυτο δεν ειναι 4Κ 60 fps και αρα αυτοματως αποτελει απογοητευση ως αποτελεσμα next gen? Θελετε να ειναι ετσι το next gen ή οχι? Κι εγω μπορει να θελω το αυτοκινητο μου να εχει 0-100 3 δευτερολεπτα αλλα εχει 6. Μεχρι εκει μπορει. Μπορω βεβαια να το κανω να εχει 3 δευτερολεπτα αμα ξηλωσω καθισματα, ταμπλο, παραθυρα, aircondition κλπ κλπ και ανεβασω ιπποδυναμη... αλλα οκ μετα δεν ειναι αυτοκινητο με ολα τα features και τις δυνατοτητες που ειχε...

  4. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Slay (15-05-2020)

  5. #2464
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Eκατσα και ειδα ολη τη συνεντευξη μετα το demo, πολυ ενδιαφερουσα αν μπορεις βεβαια να διαχωρισεις το PR talk λιγο και να μεινεις στην ουσια. Λενε πολυ ενδιαφεροντα πραγματα.



    Aπο το 9.00 και μετα.

    Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι ο ssd περα απο ολες τις ελευθεριες που δινει θα βοηθησει και τους devs που θελουν να χρησιμοποιησουν photogrammetry στα παιχνιδια και μεχρι τωρα δεν μπορουσαν η αναγκαζονταν να κανουν πολλους συμβιβασμους με τα assets που δημιουργουσαν χρησιμοποιωντας αυτη τη τεχνικη.
    Exciting stuff, οσοι ειχαν την απορια γιατι η Sony επενδυσε σε "εξωτικο" ssd και δεν εβαλε τρια κιλα τεραφλοπς παραπανω σιγα σιγα μαλλον τους λυνεται.
    Οι αρχαιοι προγονοι ελεγαν παν μετρον αριστον
    Σε αυτο το κομματι ειναι και η φιλοσοφια της αρχιτετονικης του cerny
    Τρομαχτικη διανοια ο τυπος

  6. #2465
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κατα μια σαδιστικη εννοια θελω να δειξει η MS το ιδιο αυτο ντεμο στο Χ και να τρεχει σε 4κ. Απλα για να δω τελικα τι θα αγορασετε οταν θα κυκλοφορησουν οι κονσολες.

  7. #2466
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    εγω συγκεκριμενα δεν ζηταω σε αυτο το tech demo 4k/60, ζηταω 4κ/30 ή εστω 1800/30. Οσο για το αν το xbox δειξει 4κ/60...τοτε τα πραγματα ειναι δυσκολα. παιζουν πολλα για μενα για την αγορα νεας κονσολας.
    1) τιμή (αν το x ειναι 100€ φθηνοτερο που δεν νομιζω αλλα λεμε τωρα).
    2) τι exclusive θα δωσει η sony day 1 έως year 1
    3)να δω στην πραξη το xbox να παταει το ps5 (πχ το tech demo να τρεχει 4κ native γιατι αν τρεχει 1620p δεν μου λεει εμενα κατι)

    Αν ολα τα παραπανω πανε στραβα τοτε ναι συγνωμη θα παρω xbox και οταν βγει το ps5 pro το κοιταω. Δεν νομιζω να βγουν ολα τα παραπανω οπως τα εχω αναφερει, αρα ακομα ειμαι στο hype train της sony

  8. #2467
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Προσωπικά ότι και να μου δείξει η MS το PS5 πάει για DayOne από εμένα. Αλλά θέλω να δώ αν μπορεί η MS να το κάνει ώστε να καταλάβω αν τα 3 TF κανουν την διαφορά. Και λέω 3TF διότι το στάνταρ του PS5 ειναι τα 9 και δεν ξέρουμε αν μπορεί να κρατήσει τις υψηλές συχνότητες τόσο πολύ ώστε να έχει το δεκαράκι που ισχυρίζονται.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #2468
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν υπαρχει λογος να ζηταμε συγνωμη για την αγορα οποιασδηποτε κονσολας. Ουτε θα στεναχωρηθει κανεις. Η ερωτηση που εκανα ηταν ρητορικη γιατι ολο αυτο που κοιταμε τους αριθμους για να δουμε αν τελικα κατι ειναι εντυπωσιακο και αξιζει να λεγεται next gen εμενα μου ακουγεται καπως.

    Εδω οι περισσοτεροι απο εμας αμφιβαλλουμε αν θα δουμε οπτικο αποτελεσμα τετοιου επιπεδου μεσα στη γενια σε multiplatform παιχνιδια και εσεις μοιαζει σαν οχι απλα να το εχετε θεσει ως στανταρ, αλλα να θεωρειτε οτι τα νουμερα που το συνοδευουν δεν αρμοζουν σε μια νεα γενια. Δηλαδη το χασμα μεταξυ του τι περιμενει ο ενας και τι περιμενει ο αλλος ειναι τεραστιο...

  10. #2469
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. #2470
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Κατα μια σαδιστικη εννοια θελω να δειξει η MS το ιδιο αυτο ντεμο στο Χ και να τρεχει σε 4κ. Απλα για να δω τελικα τι θα αγορασετε οταν θα κυκλοφορησουν οι κονσολες.
    Τελικα δεν μπορει να το τρεξει
    Το windows central κατεβασε το τουιτ του(μολις αυτο επιβεβαιωθηκε)


    https://twitter.com/TigerCA123/statu...18242084974592

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    εγω συγκεκριμενα δεν ζηταω σε αυτο το tech demo 4k/60, ζηταω 4κ/30 ή εστω 1800/30. Οσο για το αν το xbox δειξει 4κ/60...τοτε τα πραγματα ειναι δυσκολα. παιζουν πολλα για μενα για την αγορα νεας κονσολας.
    1) τιμή (αν το x ειναι 100€ φθηνοτερο που δεν νομιζω αλλα λεμε τωρα).
    2) τι exclusive θα δωσει η sony day 1 έως year 1
    3)να δω στην πραξη το xbox να παταει το ps5 (πχ το tech demo να τρεχει 4κ native γιατι αν τρεχει 1620p δεν μου λεει εμενα κατι)

    Αν ολα τα παραπανω πανε στραβα τοτε ναι συγνωμη θα παρω xbox και οταν βγει το ps5 pro το κοιταω. Δεν νομιζω να βγουν ολα τα παραπανω οπως τα εχω αναφερει, αρα ακομα ειμαι στο hype train της sony
    Παρε xbox one series x
    Αλλα μην περιμενεις μεγαλες κυκλοφοριες εξ αρχης
    Αντιθετος με το ps5
    Που με τα αποκλειστικα που θα πλασαρει στο launch του μηχανηματος.Παλι θα πουλησει σαν φρεσκο ψωμι
    Α και που εισαι(τελικα το ντεμο το χθεσινο)δεν μπορει να τρεξει σε series x τελικα
    Λογω του κατα πολυ κατωτερου ssd που θα φοραει.

  12. #2471
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Α και που εισαι(τελικα το ντεμο το χθεσινο)δεν μπορει να τρεξει σε series x τελικα
    Λογω του κατα πολυ κατωτερου ssd που θα φοραει.
    Bottleneckbox

  13. The Following 3 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Axilleas_GR (14-05-2020),djpar (14-05-2020),spartan (14-05-2020)

  14. #2472
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Τελικα δεν μπορει να το τρεξει
    Το windows central κατεβασε το τουιτ του(μολις αυτο επιβεβαιωθηκε)


    https://twitter.com/TigerCA123/statu...18242084974592

    - - - Updated - - -


    Παρε xbox one series x
    Αλλα μην περιμενεις μεγαλες κυκλοφοριες εξ αρχης
    Αντιθετος με το ps5
    Που με τα αποκλειστικα που θα πλασαρει στο launch του μηχανηματος.Παλι θα πουλησει σαν φρεσκο ψωμι
    Α και που εισαι(τελικα το ντεμο το χθεσινο)δεν μπορει να τρεξει σε series x τελικα
    Λογω του κατα πολυ κατωτερου ssd που θα φοραει.
    Ωραία η επιθετική σου στάση αλλά δεν πιάνει σε μένα. Πίστεψε με είμαι Sony fanboy αρκετά ώστε να αλλάξω κονσόλα τόσο εύκολα. Εγώ είπα 3 πράγματα στον pds σχετικά με το αν θα άλλαζα κονσόλα, με πια κριτήρια θα γινόταν, ο pds κατάλαβε, εσύ μάλλον όχι.

  15. #2473
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εγω δεν εχω καταλαβει πως ακριβως λειτουργει το Nanite και σε τι βαθμο στηριζεται στον SSD. Διαβαζω αντικρουομενα πραγματα. Απο τη μια διαβαζω οτι τα πολυγωνα γινονται απευθειας stream (Οχι μονο απο τον rysen και απο αρθρο το διαβασα) απο την αλλη τους ακουω να λενε οτι το feature το υποστηριζει και το PS4/One... Κι εγω διερωτομαι λοιπον, εαν το Nanite βασιζεται τοσο πολυ στην ταχτυτητα των δεδομενων και τους SSD κλπ κλπ πως ακριβως λειτουργει σε ενα σαλιγκαρι οπως ειναι ο δισκος του PS4/One? Γιατι το ειπαν οι devs οτι το ιδιο ντεμο με τις απαραιτητες θυσιες (αφηνοντας ομως να εννοηθει οτι δεν θα ειναι αλλο πραγμα απο αυτο που βλεπουμε εδω περα) και μικρες αλλαγες, θα μπορουσε να λειτουργησει και στις last gen κονσολες.

    Αυτο σαν δηλωση ακουγεται λογικη απο ενα Business perspective οτι προφανως και θες μια μηχανη γραφικων (η πιο διασημη) να γινεται scaled, απο την αλλη λες, ποσο πραγματικα ρολο παιζει ο SSD?

    Γιατι απο την μια σου λενε τερμα τα πολυγωνα τερμα τα LOD τερμα οι περιορισμοι στο πως θα κατασκευασεις το level σου και το ποση λεπτομερεια μπορεις να ριξεις σε αυτο, αλλα απο την αλλη.... 200 εκατομυρρια κονσολες και ποσα ακομη εκατομυρρια PC εκει εξω θα πρεπει να παιζουν τα παιχνιδια που θα βγουν καπως...

    Και πες οκ τα PS4/One θα παψουν να ειναι το προβλημα σε 2 χρονια. Με τα PC τι θα γινει ακριβως? Ποιος dev θα παει να φτιαξει παιχιδι με τετοια assets και τετοια ελευθερια οταν θα απαιτει καινουργιο hardware και μαλιστα απο οτι φαινεται ακριβο?

    Δε ξερω... εχω την αισθηση οτι το ντεμο θα το δουμε ειτε στο πολυ τελος της γενιας, ειτε μονο απο τα exclusives... και μαλλον περισσοτερο αυτα της Sony (μιας και του Χ παλι θα πρεπει να τρεχουν καπως και σε οσο το δυνατον περισσοτερα PC).

    Τα λεω λαθος?
    Σύμφωνα με τον Sweeney μια χαρά δουλεύει και στα PC με έναν nvme σκληρό. Έτσι και αλλιώς πλέον σε όλα τα καινούργια PC τέτοιον αγοράζεις.

    Από όσο καταλαβαίνω πάντως, για να δείς τέτοια ποιότητα σε κανονικό παιχνίδι θα πρέπει να είναι συμπιεσμένα τα assets (αλλιώς θες 1tb ssd δώρο με κάθε παιχνίδι), το CPU θα βαράει υπερωρίες να κάνει decompress on the fly.

  16. #2474
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Οπως έγραψα και στο thread του Ghost of Tsushima...

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Ωχ, δεύτερη μέρα συνεχόμενης στεναχώριας για μερικούς μετά το χθεσινό βιντεάκι της Epic games για το PS5.

    Σήμερα στις 11 το βράδυ ώρα Ελλάδος είναι?


  17. #2475
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Απλά το αναφέρω διότι υποτίθεται οτι τα νέα hardware θα κάνουν παπάδες βάση του ότι ακούμε έως τώρα.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Το θα κάνουν παπάδες είναι άσχετο με το 4k / 60 fps. Και 7 φορές πιο δυνατές να ήταν οι κονσόλες πάλι το tech demo σε 30 θα έτρεχε. Πρέπει να καταλάβεις ότι το 30αρι είναι επιλογή και όχι περιορισμός. Αν έτρεχε στα 60 fps τότε το techdemo θα είχε τα μισά "γραφικά".

    Όσον αφορά το 4k, δεν ξέρω πόσο tech savvy είστε γενικά αλλά τα pixels δεν είναι σποράκια. Μιλάμε για 8 μύρια pixels, θές σοβαρό hw για να τα πιάσεις αυτά τα νούμερα με καλό visual quality σαν αυτό του tech demo. Δεν θέλω να μειώσω τις κονσόλες, αλλά καλά καλά σε high end PC (και μιλάω για PC του 2χιλιαρου) δεν πιάνεις 4k / 60 στα current gen games, εσύ πως ακριβώς περιμένεις από ενα mainstream μηχανάκι των 500€ να πιάνει 4k / 60 και ταυτόχρονα να έχει next gen visuals? Απλά δεν γίνεται. Θα έπρεπε να κάνουν άλμα 20x σε σχέση με το PS4, πράγμα τεχνολογικά ανέφικτο.

  18. The Following 2 Users Say Thank You to Ryzenlake For This Useful Post:

    Leon_DiZ (14-05-2020),PDS (14-05-2020)

  19. #2476
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πριν από αρκετές δεκάδες σελίδες, όταν ακόμα γινόταν streaming η παρουσίαση του Σέρνυ, έγραψα "προβλέπω στα 3rd party παιχνίδια οι διαφορές να είναι μικρές, με το προβάδισμα στο Xbox και σε συγκεκριμένα σημεία που οι περισσότεροι δεν παρατηρούν (κάποια -λίγα- particle καλύτερα, κάποια -λίγα- RTX καλύτερα, κάποιες -λίγες- σκιές καλύτερες, ίσως κιόλας κάποιο προβάδισμα στην ανάλυση σε μερικούς τίτλους). Στα 1st party όμως οι διαφορές θα είναι τεράστιες".

    Κι έκτοτε σταμάτησα να γράφω παρόλο που αυτό οι περισσότεροι το ερμήνευσαν ως "πάει, ο Λευτέρης μάλλον τα παράτησε από τεχνολογία, σπάνια γράφει, βαριέται ή/και δεν ασχολείται".
    Η αλήθεια είναι ότι αυτό το σερί αριθμολαγνείας με ΠΛΗΡΗ απουσία πρακτικής εξήγησης κάθε μέρα από το απόγευμα και μετά, προσωπικά με έκανε να αποστραφώ από το φόρουμ. Έμπαινα, διάβαζα, αλλά δεν πόσταρα. Γιατί έχω διαφορετική νοοτροπία: δεν με νοιάζει να συζητώ για νούμερα, αφής στιγμής δεν έχω υλοποιήσει στο μυαλό μου τι είναι εφικτό με το next-step της τεχνολογίας και αυτό είναι το PS5.

    Θυμάμαι τουλάχιστον 1 χρόνο πριν, είχα αναφέρει "αν όντως φτιάξουν τον SSD που φημολογείται, ετοιμαστείτε να δείτε πράματα και θάματα από 1st party στο PS5".
    Με είχαν ρωτήσει κάποια παιδιά "τι εννοείς;" και τους είχα απαντήσει "μην κοιτάτε μόνο τα γραφικά και το ποια ανάλυση, textures, φωτισμούς έχουν. Κοιτάξτε ότι τα παιχνίδια ΟΛΑ ακολουθούν συγκεκριμένο gameplay με μικρές αποκλίσεις μεταξύ τους, γιατί αυτό το gameplay επιτρέπει το hardware όπως είναι εδώ και δεκαετίες".
    Όλο το gameplay θα αλλάξει άρδην - τονίζω: στα 1st party και μόνο.

    Ο λόγος που τα 3rd party δεν πρόκειται να δείξουν τα πραγματικά "δόντια" του PS5 είναι εξαιρετικά απλός:

    -Ένα παιχνίδι που θα εκμεταλλεύεται τον SSD του PS5 πρέπει να έχει αναπτυχθεί (σχεδιαστούν γραφικά + ήχος, προγραμματισμός) εξαρχής ΜΟΝΟ για PS5.

    - Το ίδιο παιχνίδι ΔΕΝ γίνεται να κάνει ο dev ένα port και να παίξει στο Xbox. Ούτε με "μειώσεις" σε ποιότητα. Είναι τόσο χαοτική η διαφορά μεταξύ των SSD που αλλάζουν όλα, εξαρχής, στον σχεδιασμό (εικόνα-ήχος) και στον προγραμματισμό.

    Οπότε, ένας 3rt party publisher προτιμά να κάνει πωλήσεις ΚΑΙ στις δύο κονσόλες, παρά μόνο στην μία.
    Συνεπώς και εσκεμμένα, θα φροντίσει το παιχνίδι του να προσφέρει (σχεδόν) την ίδια εμπειρία είτε στην μια κονσόλα είτε στην άλλη.


    Άρα, στους 1st party θα δούμε τις τεράστιες διαφορές.

    Όσοι παίζουν 3rd party παιχνίδια, όπως FIFA, NBA, Battlefield, CoD κλπ μην περιμένουν να δουν διαφορές.
    Αυτοί, ας επιλέξουν κονσόλα με βάση την τσέπη τους ή/και όποιο άλλο κριτήριο επιθυμούν (πχ. υπηρεσίες).

    Όσοι όμως παίζουν κανά 3rd party, αλλά γουστάρουν πολύ τα Sony 1st party τότε δεν χρειάζεται να το αναλύσω περαιτέρω: θα τους πέσουν τα σαγόνια με αυτά που θα δουν.

    Τέλος, λίγα λόγια για το tech demo.
    Οι άνθρωποι δεν είναι game devs που σημαίνει ότι αυτό το ντέμο που ανέπτυξαν ήταν για να αναδείξει την τεχνολογία λογισμικού που έφτιαξαν, όχι για να ελκύσει τα μάτια των καταναλωτών λόγω next-gen gameplay. Άλλωστε το tech demo δεν απευθύνεται καν σε καταναλωτές (λόγω μαλακίας του ιού όμως δηλαδή μαζικές ακυρώσεις όλων των events, τρώμε στη μάπα βίντεο που υπό κανονικές συνθήκες δεν θα βλέπαμε καν).
    Η τεχνολογία που επιδεικνύεται στο βίντεο είναι πάρα πολύ καλή, αλλά δεν είναι για να κόψουμε φλέβες.
    Κάνει κάποια πράγματα (το λέει άλλωστε μέσα: REYES = αρχές 80ς) που ήταν αναμενόμενα από την εποχή του Νώε, όλοι ξέραμε ότι αυτά θα φτάσουν στο σπίτι μας (καθώς σε υπερ-υπολογιστές γίνονταν όλα αυτά πριν από 35 χρόνια)........αλλά δεν ξέραμε πότε κι ΑΝ (μεγάλο το ΑΝ) οι εταιρείες αποφασίσουν να πάρουν το ρίσκο.

    Γιατί πρόκειται για εγχείρημα ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ ρίσκου από μεριάς της Sony, να δώσει στο σπίτι μας τέτοια υλοποίηση τεχνολογίας (εννοώ τον συνολικό σχεδιασμό / δεν χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες για να υποστηρίξω αυτό που λέω. Μου αρέσει να μιλάω/γράφω απλά και κατανοητά προς όλους. Με αριθμολάγνους δεν εμπλέκομαι σε κουβέντες καλώς ή κακώς.)



    Η MS, ακολούθησε την "πεπατημένη" συνταγή των τελευταίων δεκαετιών = "όλα ως έχουν στη νέα γενιά, απλώς με πολύ περισσότερο γκάζι".
    Όπου "όλα" σημαίνει = γραφικά-φωτισμός-εφφέ, fps, ανάλυση, υπηρεσίες, άντε και γρηγορότερο loading, πασπαλίζουμε το μηχάνημα με διάφορα κολπάκια (πχ. 3 παιχνίδια ταυτόχρονα σε standby).......και βουρ, έτοιμη η νέα κονσόλα της νέας γενιάς.

    Η Sony πήγε εντελώς αντίθετα.
    Ναι καλύτερα γραφικά-ήχος-εφφέ-ανάλυση, ναι καλύτερα fps, αλλά προσφέρω ΤΡΕΛΟ ΗΧΟ για όλα τα ακουστικά του λαού (ακόμα κι αυτά των 5 ευρώ) και το μεγαλύτερο βήμα "μπροστά": custom controller, custom layout design στην mobo και ένας SSD τρελών επιδόσεων (όχι μόνο στην μεταφορά δεδομένων).
    Αυτό το τελευταίο κομματάκι, είναι η διαφορά.....και το ρίσκο.

    Αν τα 3rd party παιχνίδια αναδείξουν τον "νικητή" στην επόμενη γενιά, τότε το PS5 θα χάσει.
    Αν τα 1st party παιχνίδια αναδείξουν τον "νικητή" στην επόμενη γενιά, τότε το PS5 θα κερδίσει.

    (κι αν οι υπηρεσίες αναδείξουν τον νικητή, τότε χέσε μέσα θα καταστραφεί το gaming / αυτό όμως ανήκει σε τελείως διαφορετική κουβέντα-θρεντ)


    Διαλέγετε ανάλογες τις επιθυμίες-προτιμήσεις σας!


    EDIT: ένα μικρό παραδειγματάκι, και θα προσπαθήσω να μην γίνω κι εγώ αριθμολάγνος, πάνω σε αυτό που είπε ο Ryzenlake "ότι μπορεί να το κάνει και ο PC αν του βάλεις έναν nvme, αλλά η (όχι το) CPU θα βαράει υπερωρίες για να αποσυμπιέσει όλα αυτά τα assets.". Εδώ είναι το ρίσκο της Sony και τα λεφτά που έριξε στο R&D + το ότι ο Σερνυ είχε πάρει σβάρνα επί χρόνια όλους τους devs να ρωτάει τι επιθυμούν περισσότερο. Το PS5, έχει εξειδικευμένο τσιπάκι (ο λεγόμενος "ελεγκτής" ή αλλιώς controller) για τον SSD, το οποίο αποσυμπιέζει real-time τα κέρατά του ΧΩΡΙΣ να επηρεάζεται η CPU το παραμικρό. Παράλληλα, ο controller όταν δεν απασχολείται με αποσυμπίεση τα έξτρα κυκλώματά του περί αποσυμπίεσης αφού κάθονται μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε άλλες λειτουργίες, πάλι αφαιρώντας φόρτο εργασίας από την CPU. (τα είπα εντελώς απλοϊκά και εκλαϊκευμένα, ώστε να τα καταλάβουμε όσο το δυνατό περισσόροι / οπότε μην κράξετε για τις όποιες ανακρίβειες). Και κάπως έτσι καταλαβαίνουμε την ΠΑΝΔΥΣΚΟΛΗ έννοια "προσπαθώ να αφαιρέσω όσο μπορώ όλα τα bottlenecks από το σύστημα που σχεδιάζω". Bottlenecks δεν προκαλεί ΜΟΝΟ ο δίσκος/SSD όπως πολύς κόσμος νομίζει. Bottlenecks μπορείς να βρεις παντού στην ροή δεδομένων εντός ενός συστήματος, ένα από τα σημαντικότερα είναι όταν φορτώνονται τα assets από το δίσκο/SSD και λιποθυμάει η CPU για να τα αποσυμπιέσει. Το PS5 αυτό το έλυσε. Μπορώ να αναφέρω κι άλλα (λυμένα στο PS5) bottlenecks αλλά μετά το ποστ θα γίνει εντελώς τεχνολογικό, κάτι που δεν με ενδιαφέρει καθόλου (ούτε κι εσάς πιστεύω)!
    Last edited by Lefteris_X; 14-05-2020 at 20:08.

  20. #2477
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Τελικα δεν μπορει να το τρεξει
    Το windows central κατεβασε το τουιτ του(μολις αυτο επιβεβαιωθηκε)


    https://twitter.com/TigerCA123/statu...18242084974592

    - - - Updated - - -


    Παρε xbox one series x
    Αλλα μην περιμενεις μεγαλες κυκλοφοριες εξ αρχης
    Αντιθετος με το ps5
    Που με τα αποκλειστικα που θα πλασαρει στο launch του μηχανηματος.Παλι θα πουλησει σαν φρεσκο ψωμι
    Α και που εισαι(τελικα το ντεμο το χθεσινο)δεν μπορει να τρεξει σε series x τελικα
    Λογω του κατα πολυ κατωτερου ssd που θα φοραει.
    Δεν νομιζω ρε συ οτι δεν μπορει να το τρεξει.


    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Σύμφωνα με τον Sweeney μια χαρά δουλεύει και στα PC με έναν nvme σκληρό.
    Παντως ο Sweeney ειπε και αυτο:
    .

  21. #2478
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Θα δώσω ένα άλλο παράδειγμα όσο αφορά τα bottlenecks.
    Και αναγκαστικά θα γυρίσω στο παρελθόν.

    Είχαμε Amiga, Mac, PC. Και είμαστε στο 1990-1993.
    Και τα 3 μηχανήματα μπορούσαν να κάνουν παπάδες στην ανάπτυξη γραφικών, στο σχεδιασμό εννοώ. (ακόμα και raytracing)

    Αν μάλιστα έχωνες χρήμα, μπορούσες να έχεις ένα τέρας-υπολογιστικής-δύναμης στο σπίτι σου και να φτιάχνεις CGI σε TV-σειρές (μην γελάτε όλο το Babylon 5, SeaQuest DSV, είναι φτιαγμένα με Amiga).

    Το κόστος (σε ευρώ) από 1500 που είναι για το βασικό μηχάνημα, άντε να έφτανε σε ακραία περίπτωση 5.000-10.000 ευρώ. Αμελητέο κόστος αν σκεφτείτε ότι είχες μίνι-στούντιο παραγωγής γραφικών στο σπίτι σου, το 1990-93!! (αντέξτε λίγο ακόμα, φτάνω στο point)

    Κι έχουμε και τους υπολογιστές Silicon Graphics.
    Αυτοί έκαναν ΠΑΠΑΔΕΣ και σε χρόνο DT. Τα bottlenecks ήταν σχεδόν μη-παρατηρήσιμα σε σχέση με τους 3 προαναφερθέντες υπολογιστές-μινι-τέρατα.

    Ναι, σίγουρα, ένα SGI workstation είχε πολύ δυνατότερες CPU. Είχε πολύ δυνατότερη GPU (ή και πολλαπλές). Είχε ταχύτερη RAM. Είχε, είχε, είχε.
    Τι όμως είχε, που δεν είχε (και ακόμα) δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ PC/Mac (και πιο παλιά Amiga), όσα λεφτά κι αν του χώσεις;
    Ο SGI είχε πλήθος από custom controllers. Για κάθε τι υπήρχε εκεί μέσα, τσουπ κι ένας κοντρόλλερ που να έχει τον ρόλο "τροχονόμου ροής δεδομένων και αποσυμπίεσης real-time".
    Εκεί ήταν η διαφορά. Πλήθος από custom controllers. Που δεν έβρισκες πουθενά αλλού.
    Και μια τελευταία διαφορούλα μωρέ: ένα απλός υπολογιστής SGI ξεκινούσε από τις 150.000 δολάρια ΧΩΡΙΣ λογισμικό (έκαστο λογισμικό κόστιζε δεκάδες χιλιάδες δολάρια).


    Τριάντα χρόνια μετά, παίρνει το ρίσκο η Sony....με μια συσκευή των 400-500 ευρώ.

    Ότι καταλάβατε, καταλάβατε...

  22. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Axilleas_GR (14-05-2020),BillyFlo81 (15-05-2020),djpar (14-05-2020)

  23. #2479
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Μπράβο παιδιά ειλικρινά. Πολύ ωραία ακούγονται όλα. Και μερικοί βοηθάτε αρκετούς από εμάς να καταλάβουμε κάποια πράγματα. Αλλά αυτός ο ssd πόσο θα αντέξει ο κακομοίρης αν κάνει τόσα πολλά όπως αναγράφονται ποιό πάνω.?

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  24. #2480
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν περιμένω να αντέξει πχ. 5 χρόνια.
    Και 4 χρόνια να αντέξει, που δεν το λες και λίγο χρόνο, μια χαρά θα είναι.
    Ακόμα και 3 χρόνια.

    Όσοι θέλουν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο ας κάνουν επέκταση εγγύησης για 5ετία.
    Άλλοι μόλις τελειώσει η εγγύηση των 1-2 ετών (αν έχουν πάρει 1 χρόνο επιπλέον επέκταση), το πουλάνε και αγοράζουν νέο μηχάνημα.

    Μην ανησυχείς για τέτοια πράγματα από τώρα.
    Ακόμα δεν ξέρουμε αν οι εξωτερικοί καρτο-δίσκοι (που θα εμφανιστούν γύρω στα μέσα/τέλη 2021) θα μπορούν να αναλάβουν χρέη "κεντρικού SSD", αν ο εσωτερικός έχει χαλάσει. (εδώ μετράει πολύ η μαγκιά της Sony με τον custom controller καθώς αυτός μετατρέπει έναν εξωτερικό καρτο-δίσκο nvme του 2021...σε custom SSD σαν κι αυτός που έχει εσωτερικά το PS5. Τέτοιο κολπάκι δεν υπάρχει σε κανένα άλλο οικιακό σύστημα στον πλανήτη.......έως τώρα τουλάχιστον)

  25. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dragonpaul (14-05-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •