Page 103 of 258 FirstFirst ... 3539399100101102103104105106107113153203 ... LastLast
Results 2,041 to 2,060 of 5142

Thread: Μικρά νέα και rumors για το PS5 all-in-one Thread

  1. #2041
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Νομιζω οτι εχεις αρχισει να απαντας εδω(στο φορουμ), σε posters του resetera, neogaf, insomnia κτλ. (enough internet for today )
    Κανεις δεν ειπε οτι εισαι κολλημενος με τα flops.

    Aυτο που προσπαθησα να σου εξηγησω, ειναι το γιατι ενα παιχνιδι που δουλευουν περισσοτεροι ταλαντουχοι και διαθετουν περισσοτερα χρηματα, ειναι πιο πιθανο να ειναι καλυτερο. Στα γραφικα αναφερθηκα οσο και στο gameplay. Δες το ξανα.
    Εννοείς για ένα παιχνίδι που λιώνουν λίγοι ταλαντούχοι και άπειροι σκλάβοι.

    Ναι εκεί να το καταλάβω.

    Για αυτό η μισή ND που ήξερες την έκανε για το "δημόσιο" (MS).

    Δηλαδή τι το crunch το πετάμε ως δήθεν φιλάνθρωποι αλλά δεν έχει results?

  2. #2042
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Αυτο ειναι εντελως αλλο θεμα συζητησης....μιλαγαμε για ποιοτητα πριν απο λιγο.

    τεσπα για μενα οντως ειναι... enough internet for today.
    .

  3. #2043
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Sir δυσκολευομαι να σε παρακολουθησω φιλε, εχεις βαλει 3-4 θεματα συζητησης.


  4. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    mihalis13 (07-04-2020)

  5. #2044
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Sir δυσκολευομαι να σε παρακολουθησω φιλε, εχεις βαλει 3-4 θεματα συζητησης.
    Είμαι Hyper-threaded

  6. #2045
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Καλά και αυτά που λέει ο Carmack δεν ισχύουν, επί DX12 εποχής.... Στο σύνολό τους δηλαδή.
    εεεε μα προφανως , πλεόν 5-10 configurations υπαρχουν για PC, οπότε γίνεται καλο optimization, τι οχι?

    Μιλάει και παλι για ΣΥΝΟΛΙΚΗ αποδοση συστηματος ο ανθρωπος (μιλαγε αλλα τέλος πάντων)

  7. #2046

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Mη κολλάς στο PUBG, δεν είναι μόνο αυτό. Το PUBG το ανέφερα σαν παιχνίδι με μικρό κόστος developing αλλά τεράστια έσοδα. Δεν το θεωρώ καν ακραία περίπτωση. Υπάρχουν και κάτι fortnite, fifa , cod κλπα κλπα. Αμα σου πώ τι έσοδα φέρνει τo lol ας πούμε θα σου φύγει το κλαπέτο.

    Τα 400 εκ εσόδα που λές παίρνουν ως μέση τιμή πώλησης τα 40€, το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο είναι αντιπροσωπευτικό κάποιου παιχνιδιού. Επίσης πρέπει να τα αντιπαραβάλεις και με το κόστος developing του εν λόγω παιχνιδιου. Υπάρχουν παιχνίδια που κοστίζουν πάνω απο 250-300μύρια. Και αυτο στο last gen hardware. Για να κάτσεις να αξιοποιήσεις ενα CPU 5 φορές πιο δυνατό θα χρειαστείς και την ανάλογη αύξηση στο κόστος. Γιατί εδω δεν μιλάμε απλά για τα γραφικά, τα οποία σχετικά "εύκολα" scalaroun προς τα πάνω. Μιλάμε για δημιουργία AI και κόσμου (physics / npcs κλπα κλπα) το οποίο θέλει εργατοώρες. Aν δηλαδή το κόστος του επόμενου GTA από τα 300 μύρια που ήταν το V πάει στα 400-500, τότε αντιλαμβάνεσαι ότι τα 10 μύρια πωλήσεις δεν αρκούν.

    Οπότε το ερώτημα είναι, γιατί να κάτσει η ND και η κάθε ND να ξοδέψει 5 χρόνια developing και 100-200-300μύρια € αντί να ξοδέψει πενιχρά ποσά και να βγάλει τα 5πλάσια?
    νομιζω για την τιμη ειμαι αρκετα μετρημενος μια και τα παιχνιδια ξεκιναν απο το 70αρι πλέον , με τη πλειοψηφια των πωλησεων να γινεται στο 1ο χρονο και ουσιαστικα δεν υπολογιζω καθολου εσοδα απο dlc, collectors κτλ...

  8. #2047
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Τα κόστη φίλε μου όντως ξεφύγανε.

    Από την άλλη ο Slay μίλησε και για σταθερά clocks και για άλλα και όλοι είδαμε πως δουλεύει το PS5.

    Το Last of US 2 και το GTA κάνανε skip (για να βάλω και ένα 3rd party) κάνανε skip μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ γενιά. Όπως το γράφω.

    Το FF7 Remake γίνεται episodic.

    Που θα κάτσει η μπίλια αγαπητέ?

    Αν θες κάνε μια ευθεία αντιπαραβολή με το PS1 και τι games και κυρίως τι ποικιλία είχε.

    Έχετε φτάσει σε ένα σημείο που αν ένα game δεν έχει γραφικά ή Production values δεν το θεωρείτε game/exclusive.

    Σας μιλάω από καρδιάς αλλά φευ, θα προσπεράσετε.
    Sir πατα λιγο φρενο γιατι εχεις παρει φορα. Προσπαθεις με το τσιγκελι να βγαλεις fanboys ενω προσπερνας το γεγονος οτι χανεις ταυτοχρονα την δικη σου αντικειμενικοτητα και καταληγεις να φαινεσαι ο ιδιος fanboy. Ενω το γενικο σου νοημα στο παραπανω ποστ εχει μια βαση, κατασκευαζεις στη συνεχεια δικα σου δημιουργηματα (TLOU2 skipping this gen) για να προσπαθησεις να υποστηριξεις αυτο που θες να πεις. Ειναι ανυπαρκτο επιχειρημα το συγκεκριμενο πραγματικα. Εκτος του οτι ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα κυκλοφορησει το TLOU2 στο PS4 (για ονομα τουθ θεου μιλαμε για εκατομμυρια χρηστες), το παιχνιδι ειναι ηδη ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟ. Απλα ετυχε πριν γινει gold να σκασει ο κορονοιος και να τα γμησει ολα.

    Οποτε ασε το TLOU2 στην ακρη. Το FFVII ειναι ενα καλο παραδειγμα για να πεις αυτο που θες.

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Εννοείς για ένα παιχνίδι που λιώνουν λίγοι ταλαντούχοι και άπειροι σκλάβοι.

    Ναι εκεί να το καταλάβω.

    Για αυτό η μισή ND που ήξερες την έκανε για το "δημόσιο" (MS).

    Δηλαδή τι το crunch το πετάμε ως δήθεν φιλάνθρωποι αλλά δεν έχει results?

    Κι εδω παλι βγαζεις χολη. Λιωνουν λιγοι με πολλους σκλαβους. Με κανεις να θελω να μου πεις ποσοι ειναι οι λιγοι ταλαντουχοι και ποσοι οι πολλοι σκλαβοι μιας και ο τροπος που διατυπωνεις αυτα που λες ειναι λες και εισαι μεσα στα πραγματα και το HR της ND.

    Οταν ομως βγηκε το RDR2 που -βαση ιδιας λογικης- εκει να δεις "σκλαβους" εκανες παρτυ. Λοιπον εγω γουσταρω πολλα απο αυτα που γραφεις αλλα εχεις την ταση να βγαζεις χολη μεγαλη και το χανεις αυτο το καλο που θες να πεις. Δηλαδη οι μπιχτες για power of the cloud και τα λοιπα, πραγματικα σε τι αποσκοπουν?

    Οντως το θρεντ εχει γμηθει. Βαζετε τι λεει ο ενας τι λεει ο αλλος, δηλαδη ημαρτον... καταντησε φουλ κουραστικο γιατι οσα και να βαλετε ειναι κυριολεκτικα ανουσια και παιχνιδι εντυπωσεων. Κανενας δεν ξερει και κανενας δεν λεει και ας περιμενουμε ενα γμημενο παιχνιδι να δουμε τι σκατα κανουν αυτα τα TFlops και τα SSD και μετα μιλαμε. Ειλικρινα νιωθω οτι το θρεντ εχει γινει επισημως Cockfighting V.2 (version 1 being το PC thread)...

  9. #2048
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    εεεε μα προφανως , πλεόν 5-10 configurations υπαρχουν για PC, οπότε γίνεται καλο optimization, τι οχι?

    Μιλάει και παλι για ΣΥΝΟΛΙΚΗ αποδοση συστηματος ο ανθρωπος (μιλαγε αλλα τέλος πάντων)
    Δεν χρειάζεται optimization ανά configuration. Ετσί και αλλιώς αμά το καλοσκεφτείς δεν υπάρχουν 250 διαφορετικές αρχιτεκτονικές. 3-4 διαφορετικές αρχιτεκτονικές έχει το μεγαλύτερο ποσοστό των PC gamers. Η 2060 ας πούμε από την 2080 / 2080super / 2060 super / 2070 / 2070 super δεν νομίζω να χρειάζονται διαφορετικό optimization. Και το optimization γενικά αφορά την συνεργασία CPU με GPU (τα λεγόμενα draw calls) τα οποία γίνονται optimized από την ίδια την nvidia (και την AMD) σε συνεργασία με τον developer. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράματα όπως τα παρουσίαζει ο carmack. Βέβαια άλλες εποχές το 2011 που έκανε την δήλωση.

    Που όπως και να έχει, αυτή η δήλωση κατα 99% αφορά τα CPU, τα οποία όπως ανέφερα και εγώ, πιθανόν να ισχύει, μιάς και ένας jaguar στα PC δεν θα μπορούσε να τρέξει RDR2 ας πούμε στα 30 frames που τα τρέχει η κονσόλα. Όσον αφορά τις κάρτες γραφικών όμως, έχω τις αμφιβολίες μου για το κάτα πόσο ισχύει το 2x performance. Δεν το έχω διαπιστώσει επί του πρακτέου δηλαδή. Απλά αυτό που συνήθως γίνεται είναι το παλιό hardware να αφήνεται στην τύχη του από θέμα drivers και έτσι να μην αποδίδει όπως πρέπει. Και λογικό είναι, το RDR2 κοστίζει 60€. Μια κάρτα του 2012 πλέον κοστίζει 10€. Δεν νομίζω δηλαδή οι developers του RDR2 να ευελπιστούν να πουλήσουν ένα παιχνίδι κόστους 60€ σε κάποιον που έχει PC κόστους 50€. Γιατί αυτός που πληρώνει 60αρια για ΑΑΑ games, ε, θα δώσει και 100€ μέσα σε μια 8ετία να πάρει μια σύγχρονη κάρτα 10 φορές πιο γρήγορη από αυτη που ήδη έχει

    ΥΓ1. Αμα είμαι offtopic (που παίζει και να είμαι), ας σβηστεί.
    Last edited by Ryzenlake; 07-04-2020 at 14:12.

  10. #2049
    Cool Member mtifosi's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Athens
    Posts
    150
    PSN ID
    M_tifosi

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Σίγουρα εμπειρία δεν έχω, ούτε καν γνώσεις περισσότερες. Αλλά όπως και συ ανέφερες, δεν έχω bias. Κάτι που δεν μπορείς να πείς για τον χ ψ developer. Δηλαδή όλα αυτά που βγαίνουν κατά καιρούς (όπως σου έγραψα και χτές πχ. οσον αφορά τον carmack και τον Yarli) δεν μπορώ να τα πάρω σοβάρα. Γιατί δεν ξέρω ποιός τα εννοεί, ποιός πληρώνεται, ποιός έχει συμφέρον και ποιός όχι. Ειδικά όταν διαβάζω ότι η πιο αδύναμη GPU του PS5 τελικά είναι...προτέρημα, ε δεν είμαι και τόσο σίγουρος για την αξιοπιστία αυτού που τα λέει. Για τα υπόλοιπα δεν έχω να πώ κάτι, ναι ίσως το developing είναι ευκολότερο στο ps5, θα τα δούμε και στην πράξη αυτά.

    Πάντως το ξαναλέω, εγώ έχω πάθει την πλάκα μου με το CPU
    Και ο ssd είναι χαώδες καθαρά τεχνολογικά που θα έχουν οι νέες κονσόλες μαζί με το cpu για μένα. Επίσης αν έχεις λίγο ποιο αδύναμη gpu αλλά την εκμεταλλευτείς όπως το κάνουν ειδικά τα studio της Sony είδαμε τα αποτελέσματα . Μηχανές όπως του horizon, spider man , gow κλπ εκθέτουν ας πούμε τη μη αξιοποίηση του πολύ ποιο δυνατού one x που φαινεται μόνο στην παραπάνω ανάλυση .

  11. #2050
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  12. #2051
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Δεν νομίζω ότι έχουν θέμα οι κονσόλες, το software τους καίει.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  13. #2052

    Default

    αν το default χειριστηριο ειναι λευκο, θα ειναι και η κονσολα λογικα...

  14. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    Slay (08-04-2020)

  15. #2053
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Διχρωμία στη κονσόλα..(?)

  16. #2054
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Quote Originally Posted by nikosgnr View Post
    Διχρωμία στη κονσόλα..(?)
    Δες το post του Leon ΕΔΩ


  17. #2055
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Να το βάλω και εδώ ότι ανοίξαμε καινούργιο thread αποκλειστικά για το DualSense. Έχουν μεταφερθεί ήδη τα σχετικά posts για να μην μπερδευτούν τα δύο θέματα

    Thread: DualSense -Το χειριστήριο του PlayStation 5

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  18. #2056
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Δες το post του Leon ΕΔΩ



    Έτσι θα είναι η κονσόλα? Συγνώμη ρε παιδιά αλλά είναι απαίσιο. Η διχρωμία ειδικά....λόγος μη αγοράς. Σκέτο λευκό δεν θα με πείραζε

  19. #2057
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν υπαρχει ακομα επισημο σχημα της κονσολας αλλα το συγκεκριμενο φαινεται να ειναι πολυ κοντα μιας και εχουν διαρευσει διαφορα. Ουτε εμενα μου αρεσει το σχημα. Και μαυρο να ειναι ολο παλι δεν μου αρεσει. Ισως με το καιρο να το αποδεχθω περισσοτερο.

    Αλλα οκ τουλαχιστον φαινεται λειτουργικοτερο απο το PS4 που ναι μεν μου αρεσει πολυ το σχημα του, αλλα καθε φορα που βγαζω ενα καλωδιο απο πισω και προσπαθω να το βαλω μου βγαινει η πιστη...

  20. #2058
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by mtifosi View Post
    Και ο ssd είναι χαώδες καθαρά τεχνολογικά που θα έχουν οι νέες κονσόλες μαζί με το cpu για μένα. Επίσης αν έχεις λίγο ποιο αδύναμη gpu αλλά την εκμεταλλευτείς όπως το κάνουν ειδικά τα studio της Sony είδαμε τα αποτελέσματα . Μηχανές όπως του horizon, spider man , gow κλπ εκθέτουν ας πούμε τη μη αξιοποίηση του πολύ ποιο δυνατού one x που φαινεται μόνο στην παραπάνω ανάλυση .
    Ξέρεις ποιό είναι το θέμα όμως για όποιον έχει μια πλατφόρμα? Ναι okay, τα exclusives της Sony θεωρουνταί γενικά ανώτερα από τα exclusive της MS, αλλά τα exclusives είναι σταγόνα στον ωκεανό. Το 90% των ΑΑΑ είναι multiplats. Εγώ που έχω και θα συνεχίσω να έχω high end PC για τα multiplats μου είναι εντελώς αδιάφορα τα παραπανίσια tflops του xbox, μιας και το PC θα τα τρέχει καλύτερα. Οπότε η μοναδική κονσόλα που θα με ενδιέφερε για αγορά είναι το PS5. Αλλα για κάποιον που δεν εχει PC και σκοπεύει να πάρει μια πλατφόρμα? Θα κερδίσει κόσμο νομίζω η MS με τα tflops της. Η Sony πάλι προφανώς μπροστά θα είναι σε πωλήσεις, άλλωστε το PS brand είναι εντελώς αλλού σε σχέση με το xbox, αλλα θεωρώ δεν θα υπάρχει η ίδια διαφορά με την προηγουμένη γενιά σε πωλήσεις.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Δεν υπαρχει ακομα επισημο σχημα της κονσολας αλλα το συγκεκριμενο φαινεται να ειναι πολυ κοντα μιας και εχουν διαρευσει διαφορα. Ουτε εμενα μου αρεσει το σχημα. Και μαυρο να ειναι ολο παλι δεν μου αρεσει. Ισως με το καιρο να το αποδεχθω περισσοτερο.

    Αλλα οκ τουλαχιστον φαινεται λειτουργικοτερο απο το PS4 που ναι μεν μου αρεσει πολυ το σχημα του, αλλα καθε φορα που βγαζω ενα καλωδιο απο πισω και προσπαθω να το βαλω μου βγαινει η πιστη...
    Δεν έχω θέμα με το σχήμα προσωπικά, το χρώμα με ενοχλει στο μάτι. Βέβαια την μαιμού ψυρίζουμε αλλά ντάξει, κουβέντα στα leaks να γίνετια.

  21. #2059
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Έτσι θα είναι η κονσόλα? Συγνώμη ρε παιδιά αλλά είναι απαίσιο. Η διχρωμία ειδικά....λόγος μη αγοράς. Σκέτο λευκό δεν θα με πείραζε
    Aυτο μοιαζει στο devkit. Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα δειχνει ετσι, αλλα ειναι πολυ πιθανο. Σιγουρα θα δωσουν προτεραιοτητα στο cooling system αφου ανεβαζουν το frequency.

    Oυτε εμενα μου αρεσει.


    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Αλλα για κάποιον που δεν εχει PC και σκοπεύει να πάρει μια πλατφόρμα? Θα κερδίσει κόσμο νομίζω η MS με τα tflops της.
    το ερωτημα περισσοτερο ειναι αν θα υπαρχει ουσιαστικη διαφορα, που θα σε κανει να σκεφτεις να πας σε Series X. Γιατι αν η διαφορα ειναι πχ native 4K σταθερο vs dynamic 4Κ(δλδ να πεφτει και λιγο πιο κατω) κανεις δεν θα ασχοληθει.

    Εδω στην 65αρα μου δεν βλεπω διαφορα απο 2560X1440 vs full 4K, φαντασου μια αναλυση στο PS5 που θα ειναι σε ενα μεσο ορο πιο ψηλα.
    Aυτη τη στιγμη η αναλυση σαν upgrade ειναι σε φαση diminishing returns. Oσα περισσοτερα pixels σπρωχνεις τοσο μικροτερη αναλογικα διαφορα θα βλεπεις.
    .

  22. #2060
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Αλλα για κάποιον που δεν εχει PC και σκοπεύει να πάρει μια πλατφόρμα? Θα κερδίσει κόσμο νομίζω η MS με τα tflops της.
    Γενικα δεν διαφωνω οτι καποιοι θα επιλεξουν με αυτο το κριτηριο και καλα θα κανουν, περι ορεξεως. Απλα δεν θεωρω οτι ειναι πολυς αυτος ο κοσμος, οσοι δινουν απολυτη προτεραιοτητα στα specs εχουν ηδη PC νομιζω. Οι υπολοιποι θα δουν ολο το πακετο, παιχνιδια/υπηρεσιες.


  23. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Slay (08-04-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •