Page 87 of 258 FirstFirst ... 377783848586878889909197137187 ... LastLast
Results 1,721 to 1,740 of 5142

Thread: Μικρά νέα και rumors για το PS5 all-in-one Thread

  1. #1721
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Στο PS5 κατάλαβες αν ο main disk θα αλλάζει?
    Απο το σχεδιάγραμμα που έδειξε εγω πιστευω οτι θα ειναι κολλημενα NAND στην μητρική, επίσης δεν ξέρουμε και τι τεχνολογίας θα ειναι αυτά τα NAND chips.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    DJTaurus (24-03-2020),Sir_Teraflop (24-03-2020)

  3. #1722
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Απο το σχεδιάγραμμα που έδειξε εγω πιστευω οτι θα ειναι κολλημενα NAND στην μητρική, επίσης δεν ξέρουμε και τι τεχνολογίας θα ειναι αυτά τα NAND chips.
    12 channel PCIeX4.


    Βάλανε λιγότερη nand (gbit, μικρότερη χωρητικότητα+overprovision) αλλά δεν κάνανε skimp στον controller.

    Αν έχεις δει το NVme που πωλούνται τώρα - θα έχεις δεις τι ψύκτρες τέρατα έχουν.
    Last edited by Sir_Teraflop; 24-03-2020 at 00:34.

  4. #1723
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default


  5. #1724
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδες κοφτε το.

    Αν εχετε ορεξη για καβγα καντε το μεσω πμ. Επισης νομιζω κανεναν δεν ενδιαφερει, ιδιως αναλογιζομενοι τον τιτλο του θρεντ, να γεμισουμε ποστς με το τι μου ειπε αυτος πριν 2 βδομαδες, τι ελεγε ο αλλος πριν 2 μηνες, τι μου εκαναν στο ταδε φορουμ... δηλαδη ελεος. Καντε ignore ο ενας τον αλλο και ησυχαστε...

  6. The Following 5 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    djpar (24-03-2020),DJTaurus (24-03-2020),Sir_Teraflop (24-03-2020),Slay (24-03-2020),spartan (24-03-2020)

  7. #1725
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έχω πεθάνει στα γέλια με την εικόνα που ανέβασε ο σπάρταν (προς θεού, δεν γελάω με τον ίδιο τον σπάρταν!).

    Ποιος ανάπηρος έγραψε "75.2MB/s SATA II bandwidth" και "88.1MB/s SATA III bandwidth";;;;

    λολ, το SATA II είναι στα 150MB/s το δε ΙΙΙ είναι στα 600 ΜΒ/s. Άρα η υποδήλωση SATA II/III bandwidth είναι για τα πανηγύρια, όπως και όλη η εικόνα. Κλικ-μπέϊτ φάση.

    Και επειδή δεν ήξερε τι να γράψει, πληκτρολόγησε ο δημιουργός της εικόνας κι ένα "Bandwidth SSD".

    Κάτι τέτοιες εικόνες να τις αποφεύγετε.
    Είναι σαν μουσακάς vegan, δηλαδή παπαριά/απάτη!

  8. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (24-03-2020)

  9. #1726
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Έχω πεθάνει στα γέλια με την εικόνα που ανέβασε ο σπάρταν (προς θεού, δεν γελάω με τον ίδιο τον σπάρταν!).

    Ποιος ανάπηρος έγραψε "75.2MB/s SATA II bandwidth" και "88.1MB/s SATA III bandwidth";;;;

    λολ, το SATA II είναι στα 150MB/s το δε ΙΙΙ είναι στα 600 ΜΒ/s. Άρα η υποδήλωση SATA II/III bandwidth είναι για τα πανηγύρια, όπως και όλη η εικόνα. Κλικ-μπέϊτ φάση.

    Και επειδή δεν ήξερε τι να γράψει, πληκτρολόγησε ο δημιουργός της εικόνας κι ένα "Bandwidth SSD".

    Κάτι τέτοιες εικόνες να τις αποφεύγετε.
    Είναι σαν μουσακάς vegan, δηλαδή παπαριά/απάτη!
    Νομίζω ότι είναι αισιόδοξα νούμερα seq reads των HDD, δεν είναι bandwidth per se - απλά το sata 3 έχει και 5 παραπάνω εντολές (π.χ. NCQ) για καλύτερη απόδοση.

    Καλά το random read είναι στον πάτο.

    Αυτά που αναφέρεις είναι το maximum του bus. Κανένας μηχανικός (winchester όπως τους λες) δεν τερμάτισε ποτέ κανένα Sata.
    Last edited by Sir_Teraflop; 24-03-2020 at 01:33.

  10. #1727

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παιδες κοφτε το.

    Αν εχετε ορεξη για καβγα καντε το μεσω πμ. Επισης νομιζω κανεναν δεν ενδιαφερει, ιδιως αναλογιζομενοι τον τιτλο του θρεντ, να γεμισουμε ποστς με το τι μου ειπε αυτος πριν 2 βδομαδες, τι ελεγε ο αλλος πριν 2 μηνες, τι μου εκαναν στο ταδε φορουμ... δηλαδη ελεος. Καντε ignore ο ενας τον αλλο και ησυχαστε...
    Μια απαντηση σε αυτο που εγραψα πιο πανω περιμενω απο τους υπευθυνους.
    Εαν ειναι το forum να μετατραπει σε digital foundry,να μου το πειτε να αποχωρησω και για να μην χαλανε το θεμα τα τελευταια σχολια μου εαν ειναι ευκολο να σβηστουν.

  11. #1728
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Μια απαντηση σε αυτο που εγραψα πιο πανω περιμενω απο τους υπευθυνους.
    Εαν ειναι το forum να μετατραπει σε digital foundry,να μου το πειτε να αποχωρησω και για να μην χαλανε το θεμα τα τελευταια σχολια μου εαν ειναι ευκολο να σβηστουν.
    Δεν θα μετατραπεί το forum σε DF επειδή ένα μέλος είναι uber technical.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  12. #1729
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Το Μinecraft ναι είναι, αλλά μου φαίνεται ένα απαίσιο αισθητικά παιχνίδι, ποτέ μου δεν το έκανα κέφι. Το είδα, έκρινα την τεχνική μεριά και μετά από δευτερόλεπτα έκλεισα το βίντεο γιατί απεχθάνομαι το παιχνίδι!

    Φέρε στο μυαλό σου όμως το Pacmania και φαντάσου τώρα το ΣΥΜΠΑΝ σε raytraced, οι αντανακλάσεις να δίνουν ρέστα, τα χρώματα να κάνουν πάρτυ, η τελειότητα παντού στα μοντέλα, σε 4Κ και 60 fps.

    Για να μην πω κανά Sim City full raytraced και μας φύγει ο κώλος εντελώς!

    ή για κανά Air Combat raytraced και μας φύγουν τα δόντια (ουρανός/ήλιος/επιφάνειες ότι πρέπει για raytracing)

    μπορώ να φέρω και άλλα παραδείγματα. (φαντάσου Heimdall εντελώς raytraced!)


    ΥΓ: Γιατί μαλακίζονται οι devs και δεν έχουν βγάλει Moonstone 2 στις σημερινές κονσόλες; Φαντάσου ένα Moonstone με raytraced γραφικά, πάρα πολύ εξελιγμένο gameplay, 4Κ/60. Θα πεθάνω!
    Πως το φαντάζεσαι το τελευταίο?

    Με τους περιορισμούς της Amiga τότε ήταν Semi-Realtime/turn based+ RPG stats.

    Νομίζω ότι το Soul Calibour πληρεί τις προϋποθέσεις, απλά είναι σε άλλο setting.


    Edit: Ξέχασα δεν έχει και τα insta-kill bog monsters.
    Last edited by Sir_Teraflop; 24-03-2020 at 01:52.

  13. #1730
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Νομίζω ότι είναι αισιόδοξα νούμερα seq reads των HDD, δεν είναι bandwidth per se - απλά το sata 3 έχει και 5 παραπάνω εντολές (π.χ. NCQ) για καλύτερη απόδοση.

    Καλά το random read είναι στον πάτο.

    Αυτά που αναφέρεις είναι το maximum του bus. Κανένας μηχανικός (winchester όπως τους λες) δεν τερμάτισε ποτέ κανένα Sata.
    Ρε συ, το ξέρω ότι είναι το μάξιμουμ γι' αυτό και κράζω την εικόνα. Γιατί πρόσθεσε τις λέξεις SATA II/III bandwidth; Για να προσδώσει εγκυρότητα στην παπαροεικόνα του, ο δημιουργός της;
    Να, αυτές οι μαλακίες μου την σπάνε, γιατί πάνε να εκμεταλλευτούν τον απλό κόσμο για παραπάνω κλικς.

    Όσο για το Native Command Queuing, πανάθεμά με αν το χρησιμοποιεί το PS4 (όπως και την S.M.A.R.T τεχνολογία). @@ καπαμά.

    ΥΓ: Για θυμήσου τον Raptor δίσκο ή κάποιους IBM των 10.000 στροφών και παραπάνω (δεν θυμάμαι το όνομά τους). Έσκιζαν σε ταχύτητα και ξεζούμιζαν σχεδόν το SATA II!

    ΥΓ2: Τεσπα, άσχετα όλα αυτά με το PS5. Το μπαχαλεύουμε το θρεντ + φταίω κι εγώ κομματάκι γι' αυτό.

    ΥΓ3: Μόλις πόσταρα το παρόν, είδα ότι πόσταρες όσο το έγραφα περί Moonstone. Κάνει διάφορες εικόνες η φαντασία μου, αλλά μου αποσπά την προσοχή μια μακαρονάδα που περιμένει να της γ@μήσω το σπιτάκι τώρα! Θα επανέλθω χορτάτος αύριο περί τούτου!

    Last edited by Lefteris_X; 24-03-2020 at 01:56.

  14. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (24-03-2020),nikosarg (24-03-2020),Sir_Teraflop (24-03-2020)

  15. #1731
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Πήραν ban ο Sir_Teraflop και ο Gkalas για κάποιες μέρες.

    Το forum είναι ανοιχτό για όλους, για κάθε συζήτηση, άσχετα τις κονσόλες που προτιμάτε, άσχετα το budget που έχετε δώσει και σε ποια εταιρεία, άσχετα τις τεχνικές σας γνώσεις κτλ κτλ.

    Είναι όλοι ευπρόσδεκτοι τα συμμετάσχουν αλλά όπως είπε και ο Val, δεν μας ενδιαφέρει αν έχετε προηγούμενα από άλλους χώρους και forums, δεν είναι αποδεκτό από κανέναν να τα μεταφέρετε εδώ μέσα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    djpar (24-03-2020),Sir_Teraflop (29-03-2020)

  17. #1732
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  18. #1733
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Να καταθεσω και εγω τι θα θεωρησω next gen, τουλαχιστον σε οτι αφορα fps (single και multiplayer)
    1. Full bullet and shell physics. Το aiming και οι σφαιρες/βληματα να υπολογιζουν κινηση παιχτη, σταση παιχτη, distance drop off, ειδος οπλου, κλπ
    2. Full world interactivity. Πατας το γρασιδι και κολλαει στο εδαφος, πατας σε νερα και πεταγονται δεξια και αριστερα οπως στην πραγματικοτητα, στην ανηφορα πας πιο αργα, κλπ
    3. Full and permanent distructability. Οι σφαιρες, χειροβομβιδες, βληματα κανουν μονιμη ζημια στο περιβαλλον αναλογα με τα υλικα, π.χ κομματια τσιμεντου αποκολλωντσι προκαλωντας ζημια στους γυρω αναλογα με physics, πεφτουν οι σφαιρες στο εφαδος και σηκωνεται σκονη, οι σφαιρες κσνουν bounce αναλογα με την επιφσνεια και αποσταση, κλπ
    4. Εμφανη traces απο τροχειοδεικτικα, σφαιρες, λαμψεις
    5. 4κ textures τουλαχιστον ιδια με σημερα
    6. 60 καρε ακατεβατα
    7. Real time lighting

    αυτο θεωρω next gen

  19. The Following 2 Users Say Thank You to nikosarg For This Useful Post:

    djpar (24-03-2020),DJTaurus (24-03-2020)

  20. #1734

    Default

    next gen, για μενα ειναι κατι σαν το trailer του project awakening που εδειξαν πριν μερικα χρονια...τοσο σε Physics οσο και οπτικα. Γιατι εχουμε δει πολλα τετοια trailer οπως π.χ. το deep down, αλλα στο τελος δεν τα βλεπουμε στις κονσολες μας...Ελπιζω να δουμε και βελτιωσεις στην AI...

  21. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    DJTaurus (24-03-2020)

  22. #1735
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μην περιμενετε παντως full και εκτεταμενο permanent destructability. Αυτο το πραγμα αν συμβει στην ουσια ακυρωνει κυριολεκτικα το οποιο level design υπαρχει. Δηλαδη για πχ αν ειναι να παρω ενα grenade launcher και να αρχιζω να καταστρεφω ολες τις γεφυρες σε ενα adventure παιχνιδι οπως το Uncharted ε αυτο θα καταληξει σε ενα παιχνιδι με τοσο χαζο level design που απλα δεν θα εχει ιδιαιτερο νοημα η τεχνη του να σχεδιαζεις ενα καλοστημενο, καλοφτιαγμενο level με σκοπο την διασκεδαση.

    Δεν θα το ηθελα επουδενι αυτο. Να υπαρχει περισσοτερη μονιμη καταστροφη ναι οκ. Αλλα για ολοκληρωτικη καταστροφη, οχι. Με τιποτα.

  23. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    nikosarg (24-03-2020)

  24. #1736
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by nikosarg View Post
    6. 60 καρε ακατεβατα
    7. Real time lighting
    Εγω δεν θα ήμουν αισιόδοξος για τα δυο παραπάνω, για το 6. επειδή το έχουμε ξαναπει, ότι προτιμάται το graphical fidelity over frame rate, κοινως οφθαλμόλουτρο. Για το 7. ειναι καθαρα θέμα μηχανης γραφικων και χρησης της. Οπτική διαφορά υπάρχει? μικρή αλλα υπάρχει, το θέμα είναι με τι κόστος θα έχεις στην μηχανή σου real time πραγματικό φωτισμο, γιατί εαν παιρνουν λιγοτερη απόδοση με το RT ειναι no brainer το τι θα επιλέξουν, fake και παλι fake φωτισμό. Η γνώμη μου ειναι ότι τελικά θα καταλήξουν σε μερικά χρονια σε ενα μείγμα fake και RT φωτισμών.


  25. #1737
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Εγω δεν θα ήμουν αισιόδοξος για τα δυο παραπάνω, για το 6. επειδή το έχουμε ξαναπει, ότι προτιμάται το graphical fidelity over frame rate, κοινως οφθαλμόλουτρο. Για το 7. ειναι καθαρα θέμα μηχανης γραφικων και χρησης της. Οπτική διαφορά υπάρχει? μικρή αλλα υπάρχει, το θέμα είναι με τι κόστος θα έχεις στην μηχανή σου real time πραγματικό φωτισμο, γιατί εαν παιρνουν λιγοτερη απόδοση με το RT ειναι no brainer το τι θα επιλέξουν, fake και παλι fake φωτισμό. Η γνώμη μου ειναι ότι τελικά θα καταλήξουν σε μερικά χρονια σε ενα μείγμα fake και RT φωτισμών.
    Παντως Πανο νομιζω οτι πλεον ειμαστε πολυ κοντα στο να γινει πραγματικοτητα το performance και cinematic modes καθολικα απο ολα τα παιχνιδια. Δηλαδη δεν βρισκω δυσκολια στο να προσφερουν πλεον 1 mode στα 60 καρε με πεσμενα settings/αναλυση και ενα στα 30 καρε με ολα ανεβασμενα. Θα ειναι κατα τη γνωμη μου ονειρικο να υπαρχει πολιτικη απο Σονυ/MS και να το υιοθετουν ολα τα παιχνιδια.

    Και φυσικα 8 στις 10 περιπτωσεις θα διαλεγω τα 60 καρε.

  26. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    DJTaurus (24-03-2020),nikosarg (24-03-2020)

  27. #1738
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Valkyre, ως ένα βαθμό καταστροφές στο scenery έχει το Battlefield V.
    Όπως πολύ σωστά λες, πλήρες physics simulation είναι απωθητικό, γιατί παλουκεύει το σύμπαν.

    Πέφτουν ρουκέτες και μισογκρεμίζονται τοίχοι. Άλλες φορές διαλύονται εντελώς. Μου έχει τύχει να έχω μπει σε διώροφο σπιτάκι, να έχω ανέβει στον 2ο όροφο, κάθομαι σκυμμένος και πυροβολώ. Τρώει ρουκέτα από τανκ το σπίτι και διαλύεται ο πάνω όροφος εντελώς με αποτέλεσμα να πέσω στο ισόγειο μαζί με τα χαλάσματα.
    Άλλες φορές έχει διαλυθεί κάτι κοντά μου από ρουκέτες και τα χαλάσματα (debris) με έχουν σκοτώσει.

    Έχω δει μπροστά μου σφαίρες από αεροπλάνο να σκάνε στο έδαφος και να σηκώνουν (ελαφρώς όμως) σκόνη.

    Έχω δει να έχει καταιγίδα, φουλ αέρας και βροχή και να παρατηρώ τις φλόγες από πύρινες εστίες να κουνιούνται προς την ροή του αέρα.

    Πάντως, αν γίνουν ΤΟΣΟ simulation τα FPS όπως περιγράφει ο nikosarg (επιρροή της καμπύλης βολής/σφαίρας ανάλογα την ταχύτητα σώματος του παίκτη), σίγουρα πολύς κόσμος θα ξενερώσει. Πρέπει να υπάρχει μια σαφέστατη διαχωριστική γραμμή μεταξύ διασκέδασης - arcade - simulation.

    Έστω, άντε να βγουν 1-2 τίτλοι με καθαρόαιμο war physics simulation για παίκτες όπως ο nikosarg ώστε να ικανοποιηθούν/ευχαριστηθούν κι εκείνοι.

    Mainstream όμως τίτλοι όπως Call of Duty - Battlefield θεωρώ ότι πρέπει να παραμείνουν ως έχουν στην ισορροπία arcade/simulation, ειδάλλως πολύς κόσμος θα αποτραβηχτεί.

    Ένα Uncharted 5 ή τέλος πάντων κάτι παρεμφερές από Naughty Dog πιστεύω ότι δεν θα έχει καμία διαφορά από χολυγουντιανή παραγωγή. Εχτές έβαλα (από το 2016 που το έπαιξα) το Uncharted 4 και ακόμα δεν "χωνεύουν" τα μάτια μου αυτό που βλέπουν.
    Τι θες από animation, τι θες από ήχο, τι θες από ροή μεταξύ στα animation transitions, τι θες από εφφέ, τι θες από motion capture, τι θες από lip sync, πραγματικά 4 χρόνια μετά τα σαγόνια συνεχίζουν να πέφτουν στο πάτωμα. Δεν αναφέρομαι στο στορυ, γιατί είναι υποκειμενικής κριτικής.

    Γενικώς, ανοίγει ΠΑΡΑ πολύ η γκάμα παιχνιδιών που μπορούν να φτιαχτούν στο PS5 (ουσιαστικά και στις δύο κονσόλες, αλλά στο εν λόγω θρεντ επικεντρωνόμαστε στο PS5).
    Έχω ΠΑΡΑ πολλές ιδέες, με πολλαπλές υλοποιήσεις. Όπως και genre που δεν έχουν ακόμα εκμεταλλευτεί οι devs.

    Ένα παράδειγμα στα γρήγορα: Innerspace (ταινία). ΑΝΕΤΑ με τις δυνατότητες του PS5 μπορεί να βγει ένα τέτοιο παιχνίδι: ταξίδι, εξερεύνηση, αγωνία μέσα στο σώμα ενός ανθρώπου μέσω ενός μικροσκοπικού σκάφους ΑΛΛΑ ταυτόχρονα ένα πλήρως action-adventure στον "έξω κόσμο" που ο άνθρωπος βιώνει (που έχει μέσα του το μικροσκοπικό σκάφος) και φυσικά όλα αυτά τα ελέγχει ο παίκτης! Όποιος έχει δει την ταινία, θα καταλάβει ότι είναι ταμάμ για να γίνει παιχνίδι!
    Last edited by Lefteris_X; 24-03-2020 at 11:07.

  28. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (24-03-2020),nikosarg (24-03-2020)

  29. #1739
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Πήραν ban ο Sir_Teraflop και ο Gkalas για κάποιες μέρες.

    Το forum είναι ανοιχτό για όλους, για κάθε συζήτηση, άσχετα τις κονσόλες που προτιμάτε, άσχετα το budget που έχετε δώσει και σε ποια εταιρεία, άσχετα τις τεχνικές σας γνώσεις κτλ κτλ.

    Είναι όλοι ευπρόσδεκτοι τα συμμετάσχουν αλλά όπως είπε και ο Val, δεν μας ενδιαφέρει αν έχετε προηγούμενα από άλλους χώρους και forums, δεν είναι αποδεκτό από κανέναν να τα μεταφέρετε εδώ μέσα.
    Να προσθέσω εγώ ότι δεν είμαστε τυφλοί, και κάποιοι που γλύτωσαν το ban τώρα, εχουν παρει προειδοποίηση ότι δεν θα είμαστε την επόμενη φορά το ίδιο επιεικέις.

  30. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    djpar (24-03-2020),PDS (24-03-2020)

  31. #1740
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Επανέρχομαι για μια διορθωση, και ελπίζω καλύτερη επεξήγηση.

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Αυτό που λέει ο Cerny ειναι ότι όσο καλύτερο utilization κάνεις στην CPU για παράδειγμα (μελλοντικά βαριά παιχνίδια τυπου GOW), τόσο θα πέφτει και η συχνότητα, και η πτώση θα ειναι περίπου στο 2% το πολύ, και θα αντιστοιχεί σε 10% πτώση του θερμικού φορτίου (αν θυμαμαι καλα).
    Αρχικά το ξαναείδα και μιλά για power level, το οποίο έχει άμμεση συσχέτιση με την θερμοκρασία, αλλα αυτή μπορεί να μην είναι γραμμική.

    Και πάμε σε καλύτερη (ελπιζω) επεξήγηση αυτου...



    Η συχνότητα λειτουργίας απο ΜΟΝΗ της είναι ακόμα ποιο άχρηστο metric απο τα TF. Ναι ΟΚ ειδικά τα πρωτα χρόνια μπορεί όλα τα παιχνίδια να ειναι στα 3.5 και 2,23 αντίστοιχα, αλλα αυτό έτσι σκέτο ξερό δεν λεει ΤΙΠΟΤΑ για το συνολικό performance. Ποσα CPU cores και πόσα CU χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα? χρησιμοποιούμε HT ή όχι? και απο αυτά που χρησιμοποιούνται σε τι βαθμό ειναι το utilization τους?

    Για το δεύτερο που λεεί για παλια παιχνίδια που θα ρίχνουν την συχνότητα, ειναι καθαρά για λόγους συμβατότητας. Τους λόγους τους εξηγεί πολύ καλά ο Λευτέρης εδω http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...l=1#post670426

  32. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    DJTaurus (24-03-2020),Lefteris_X (24-03-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •